Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 października 2018 r.
14:41

Cmentarz przy Lipowej nie dla świadków Jehowy? "Rodzina może dochodzić swoich praw w sądzie"

0 41 A A
Według opinii Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, zarząd cmentarza rzymskokatolickiego był zobowiązany do umożliwienia pochówku pani Emilii w rodzinnym grobie
Według opinii Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, zarząd cmentarza rzymskokatolickiego był zobowiązany do umożliwienia pochówku pani Emilii w rodzinnym grobie (fot. Maciej Kaczanowski)

W zamian za pochówek kobiety–świadka Jehowy na cmentarzu rzymskokatolickim, zarząd nekropolii miał żądać od męża zmarłej, by podpisał zobowiązanie, że każdy następny pogrzeb w rodzinie będzie już w obrządku katolickim. – To szantaż – nie kryje żalu pan Józef. Pochował żonę na cmentarzu komunalnym na Majdanku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wolą Emilki było to, aby spocząć w rodzinnym grobie na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie. Jest tam pochowana babcia mojej żony. W tym samym miejscu chce spocząć też moja teściowa – mówi pan Józef (nazwisko do wiadomości redakcji), mąż zmarłej po ciężkiej i długiej chorobie kobiety. – Moja żona chciała też, by jej ciało zostało skremowane. Niestety, tylko to drugie życzenie zostało spełnione.

Żona pana Józefa zmarła na początku września br. – Firma, która zajęła się przygotowaniem pogrzebu ostrzegała, że w naszej sytuacji może być problem z pochówkiem na Lipowej. Z tych też powodów sami skontaktowaliśmy się z kancelarią cmentarza – opowiada mężczyzna. – Pojechałem tam z moją teściową, dysponentką grobu. Podkreślaliśmy, że pogrzeb nie będzie katolicki, bo jesteśmy świadkami Jehowy, ale przecież chrześcijański!

Pogrzeb był możliwy, ale – jak relacjonuje pan Józef – wcześniej rodzina miałaby złożyć stosowane oświadczenie. – Że każdy następny pogrzeb w rodzinie będzie już w obrządku katolickim. Odebraliśmy to jako szantaż, poczuliśmy się, jakby zażądano od nas podpisania cyrografu. Nie mogliśmy się na to zgodzić – mówi wdowiec. W rezultacie żona pana Józefa została pochowana na cmentarzu komunalnym na Majdanku.

O komentarz poprosiliśmy Zarząd Cmentarzy Rzymskokatolickich przy ul. Lipowej i Unickiej w Lublinie. Zapytaliśmy też o „oświadczenie”, o którym mówi mąż zmarłej.

„Cmentarze wyznaniowe, co do zasady są przeznaczone do chowania osób danego wyznania” – czytamy w odpowiedzi, w której Zarząd powołuje się na ustawę o cmentarzu i chowaniu zmarłych.

Zarząd krótko odnosi się też do sprawy oświadczenia, którego zażądano od pana Józefa. „Po napisaniu podania o pogrzeb Świadków Jehowy, mąż zmarłej (…) poprosił dodatkowo o rozmowę. Otrzymał ustne wyjaśnienia w kancelarii cmentarza i wybrał pochówek na cmentarzu komunalnym w Lublinie”.

– To nie był nasz wybór. Ksiądz z zarządu cmentarza nie wyraził zgody na udostępnienie grobu bez podpisanego oświadczenia – podkreśla pan Józef. – Stwierdził, że musi mieć to oświadczenie w aktach po to, aby każdy kolejny pochówek był w obrządku katolickim.

Okazuje się jednak, że zgodnie z cytowaną przez Zarząd ustawą, żona pana Józefa miała prawo spocząć w rodzinnym grobie.

– Jeżeli pochowana miała zostać córka osoby dysponującej już prawem do pochówku w określonym miejscu cmentarza, to zarządca tej nekropolii zobowiązany był do umożliwienia pochówku – stwierdza Łukasz Kosiedowski z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich i pokazuje nam potwierdzające jego opinię przepisy.

– Rodzina zmarłej może dochodzić swoich praw w sądzie – dodaje Kosiedowski.

– Nie chcę iść do sądu, nie chcę też żadnego odszkodowania. Chodzi mi tylko o pogrzeby kolejnych osób. Żeby nie było podobnych problemów – zaznacza pan Józef.

Komentarze 41

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Freedom / 12 października 2018 o 23:09
+23
Sekta, a to dlaczego? Bo chłop od pługa zna lepiej Biblię od księdza i potrafi swoje wierzenia potwierdzić wersetami z Pisma Świętego? A czy przypadkiem do cech sekty nie należy podążanie za ludzkim przywódcą? Dlaczego papieża nazywa się Ojcem Świętym, skoro według Pisma Świętego jest tylko jeden Ojciec od którego wszystko pochodzi i dla którego wszyscy żyjemy? (1 Koryntian 8:5, 6) Dlaczego głosi się w kosciele "nie zabijaj" a błogosławi się broń na wojnie? Takich rzeczy można mnożyć. Jak dla mnie to katolicyzm potrzebuje nawrócenia i bardziej mu do sekty i hipokryzji niż Świadkom Jehowy. Ale co może wiedzieć osoba, która nie potrafi nawet poprawnie napisać nazwy Świadkowie Jehowy... Najlepiej dyskryminować, hejtować i nienawidzić. Ot cechy prawdziwego chrystianizmu...
Sekta, a to dlaczego? Bo chłop od pługa zna lepiej Biblię od księdza i potrafi swoje wierzenia potwierdzić wersetami z Pisma Świętego? A czy przypadkiem do cech sekty nie należy podążanie za ludzkim przywódcą? Dlaczego papieża nazywa się Ojcem Świętym, skoro według Pisma Świętego jest tylko jeden Ojciec od którego wszystko pochodzi i dla którego wszyscy żyjemy? (1 Koryntian 8:5, 6) Dlaczego głosi się w kosciele "nie zabijaj" a błogosławi się broń na wojnie? Takich rzeczy można mnożyć. Jak dla mnie to katolicyzm potrzebuje nawróceni... rozwiń
Avatar
EMERYT / 12 października 2018 o 15:43
+18
PODOBNO TO JEST FORUM DYSKUSYJNE, OBRZUCACIE SIĘ WYZWISKAMI , SZKALUJECIE SIEBIE . NIE WIDZĘ TU ŻADNYCH WYŻSZYCH WARTOŚCI. MIŁEGO POPOŁUDNIA I WIECZORU. POZDRAWIAM.
Avatar
Gość / 13 października 2018 o 10:52
+17
Ja jestem katolikiem, ale nie mogę zrozumieć dlaczego ta Pani nie mogła być pochowana na tym cmentarzu? Wstyd mnie jest za katolików.
Avatar
EMERYTKA / 12 października 2018 o 15:38
+16
@emerytka Nie rozumiesz znaczenia słów? "Rzymskokatolicki" tak się nazywa ten cmentarz. Nie jest to obiekt buddyjski, żydowski ani żaden inny. K A T O L I C K I. Szanowna nieboszczka mogła pomyśleć o tym, że komplikuje życie rodzinie swoimi nierealnymi zachciankami. Dobrze, że nie chciała być pochowana na Księżycu. To by dopiero była zagwozdka.
 MOŻE MA TAKĄ NAZWĘ KATOLICKI, RZYMSKOKATOLOCKI? - MARIA Z RODU IZRAELA. .. ITD.. Cmentarz przy ulicy Liowej m a wielonarodowy i wielowyznaniowy charakter, można na nim zobaczyć wiele nagrobków będących cennymi dziełami sztuki rzeźbiarskiej. Na lubelskiej nekropolii spoczywają ludzie zasłużeni dla miasta czy kraju – m.in. ks.  Piotr Ściegienny  – zesłaniec i działacz chłopski. Cmentarz był również miejscem pochówku żołnierzy armii  austro-węgierskiej  z  I wojny światowej ; bojowników poległych w walkach z bolszewikami, a także żołnierzy AK i uczestników walk w 1939. Część północna cmentarza kryje w sobie cmentarz ewangelicki – spoczywają tam prochy m.in. zasłużonej dla Lublina rodziny Vetterów. W tej samej części znajduje się także cmentarz prawosławny z  cerkwią pw. Świętych Niewiast Niosących Wonności . TO TYLKO TAKA MAŁA INFORMACJA. POCZYTAJ WIĘCEJ O TEJ I INNYCH PIĘKNYCH NEKROPOLIACH .................
 MOŻE MA TAKĄ NAZWĘ KATOLICKI, RZYMSKOKATOLOCKI? - MARIA Z RODU IZRAELA. .. ITD.. Cmentarz przy ulicy Liowej m a wielonarodowy i wielowyznaniowy charakter, można na nim zobaczyć wiele nagrobków będących cennymi dziełami sztuki rzeźbiarskiej. Na lubelskiej nekropolii spoczywają ludzie zasłużeni dla miasta czy kraju – m.in. ks.  Piotr Ściegienny  – zesłaniec i działacz chłopski. Cmentarz był również miejscem pochówku żołnierzy armii  austro-węgierskiej  z  I wojny światowej ; bojowników pole... rozwiń
Avatar
lu / 12 października 2018 o 21:36
+12
Art. 8. 1. Przyjęcie zwłok do pochowania na cmentarz następuje po przedstawieniu dokumentów określonych w art. 11 ust. 4b i 9. 2. W miejscowościach, w których nie ma cmentarzy komunalnych, zarząd cmentarza wyznaniowego jest obowiązany umożliwić pochowanie na tym cmentarzu, bez jakiejkolwiek dyskryminacji, osób zmarłych innego wyznania lub niewierzących. 3. Zarząd cmentarza wyznaniowego nie może odmówić pochowania zwłok osób, które posiadają nabyte prawo do pochówku w określonym miejscu tego cmentarza. 4. Prawo to służy, obok osoby określonej w ust. 3, także jej bliskim, to jest małżonkowi, wstępnym, zstępnym, rodzeństwu i przysposobionym. 5. Zwłoki osób, o których mowa w ust. 3 i 4, powinny być przez zarząd cmentarza traktowane na równi ze zwłokami osób należących do wyznania, do którego należy cmentarz, a w szczególności pod względem wyznaczenia miejsca pochowania, właściwego ceremoniału pogrzebowego i wznoszenia stosownych nagrobków. Ustawa o cmentarzach przeczytajcie i komentujcie
Art. 8. 1. Przyjęcie zwłok do pochowania na cmentarz następuje po przedstawieniu dokumentów określonych w art. 11 ust. 4b i 9. 2. W miejscowościach, w których nie ma cmentarzy komunalnych, zarząd cmentarza wyznaniowego jest obowiązany umożliwić pochowanie na tym cmentarzu, bez jakiejkolwiek dyskryminacji, osób zmarłych innego wyznania lub niewierzących. 3. Zarząd cmentarza wyznaniowego nie może odmówić pochowania zwłok osób, które posiadają nabyte prawo do pochówku w określonym miejscu tego cmentarza. 4. Prawo to służy, obok osoby określone... rozwiń
Avatar
EMERYTKA / 12 października 2018 o 15:02
+12
"Cmentarz rzymskokatolicki" a nie jehowicki. Czy to tak trudno zrozumieć?
 PODOBNO WSZYSTKIE DZIECI SĄ JEDNEGO BOGA. NIE NAM O TYM SĄDZIĆ.
Avatar
mat99 / 13 października 2018 o 08:28
+9
Patologia. Pózniej ktos się dziwi, że powstają takie filmy, jak "Kler". Zrozumiałbym, jeśli miłaby to byc zupełni enowy pochówek, bo w końcu Lublin ma cmentarz komunalny, ale tu chodzi o rodzinny grobowiec.
Avatar
radosny romek pozdrawia słuchaczy / 12 października 2018 o 15:34
+9
po co ten cyrk i pchanie klerowi hajsów do łap? nie lepiej kremacja i urna w domu, czy w jakimś skromnym kąciku pamięci pod drzewkiem albo nawet na półce w blokowym mieszkaniu? Owszem jest obowiązek pochówku prochów -z uwagi na fakt przepełnienia na cmentarzach, zupełnie idiotyczny. Tu są jednak pewne luki. No bo jeśli chodzi o zwłoki nieskremowane to muszą być one pochowane w określonym czasie z uwagi na względy bakteriologiczne, ale nie ma takich regulacji jeśli chodzi o prochy. A nawet jak się nie chce już robić gównoburzy i spierać w razie czego z organami piswładczymi będącymi w mocnej kooperacji z klerem polskim od jakiegokolwiek boga dalekim, to kupujesz człowieku dwie urny - pustą (i tak nikt nie zajrzy, a jak ci strach, że jednak to sypiesz popiół z ogniska) niesiesz na bylejaki cmentarz i tam robisz udawany pogrzeb (wszak nie ma żadnego obowiązku że musi się tam cokolwiek odbywać - możesz zwyczajnie wykupić miejsce, opłacić najtańszą opcję grobu i zanieść urnę) a urnę z prochami bliskiego zabierasz i w dowolnym własnym miejscu przechowujesz zgodnie z własnym sumieniem i poczuciem przyzwoitości. Jak się nie będziesz obnosił na prawo i lewo jak zrobiłeś to nie ma żadnego ryzyka kary. Aha... kara. To też nie są jakieś straszne rzeczy - max 5tys zł lub areszt. W praktyce nie było nigdy aresztu a grzywna znacznie mniej niż 5tys. ;) Tyle kosztuje opłacenie czarnucha, trumna i paroby do jej niesienia, a tych opłat przecież w konkretnym przypadku unikamy.
po co ten cyrk i pchanie klerowi hajsów do łap? nie lepiej kremacja i urna w domu, czy w jakimś skromnym kąciku pamięci pod drzewkiem albo nawet na półce w blokowym mieszkaniu? Owszem jest obowiązek pochówku prochów -z uwagi na fakt przepełnienia na cmentarzach, zupełnie idiotyczny. Tu są jednak pewne luki. No bo jeśli chodzi o zwłoki nieskremowane to muszą być one pochowane w określonym czasie z uwagi na względy bakteriologiczne, ale nie ma takich regulacji jeśli chodzi o prochy. A nawet jak się nie chce już robić gównoburzy i spierać w r... rozwiń
Avatar
! / 12 października 2018 o 19:43
+8
IDZ DO SĄDU!!! A odszkodowanie przeznacz na zwalczanie pedofilów w sutannach.
Avatar
Aaa / 12 października 2018 o 15:10
+6
Ale marsz homo w) centrum to już co innego i nie przeszkadza księdzu...
Avatar
A33 / 12 sierpnia 2019 o 15:14
0
proponuje znalezc w encyklopedii znaczenie słowa sekta a dopiero potem go uzywać
Avatar
bebe / 15 października 2018 o 11:13
0
A czy można wiedzieć do jakiej sekty ty należysz?
Avatar
S.J. / 14 października 2018 o 14:12
+1
sekta    Słownik języka polskiego sekta 1. «odłam wyznaniowy jakiejś religii; też: grupa ludzi skupiona wokół jakiegoś przywódcy, mająca własną religię» 2. «grupa społeczna stanowiąca odłam wśród wyznawców jakiejś ideologii» Mi tu kościół rzymsko-katolicki pasuje jak ulał... Śmiało po wszystkich soborach można powiedzieć, że jest to odłam prawdziwego Chrześcijaństwa. Wszelkie niebiblijne nauki i tradycje ściągnięte z pogaństwa nie mają nic wspólnego z tym co nauczał Jezus.  Chrystus  mówił by miłować (nie chodziło mu o miłość do ministrantantów na plebanii), do polityki sie nie pchał jak goście w czarnych sukienkach agitujący w kościele... Ta grupa jest również skupiona wokół jednego przywódcy (w białej kiecce z Rzymu)...
sekta    Słownik języka polskiego sekta 1. «odłam wyznaniowy jakiejś religii; też: grupa ludzi skupiona wokół jakiegoś przywódcy, mająca własną religię» 2. «grupa społeczna stanowiąca odłam wśród wyznawców jakiejś ideologii» Mi tu kościół rzymsko-katolicki pasuje jak ulał... Śmiało po wszystkich soborach można powiedzieć, że jest to odłam prawdziwego Chrześcijaństwa. Wszelkie niebiblijne nauki i tradycje ściągnięte z pogaństwa nie mają nic wspólnego z tym co nauczał Jezus.  Chrystus  mówił by miłować (nie cho... rozwiń
Avatar
opcja / 14 października 2018 o 07:59
-1
to towarzysz kostro jako belzebub na ziemi wprowadza taie zasady ! Czas na zmianie Księże Arcybiskupie !!!!!!!!!!!! Na plebanie z 50-cioma osobami i wtedy zmądrzeje tyran i kapo z lipowej !
Avatar
1234 / 13 października 2018 o 18:01
+2
Niestety ale ten proceder jest od lat praktykowany na cmentarzach przy Lipowj i Unickiej ( ten sam zarząd) i nie dotyczy tylko Świadków Jechowy, ale wszystkich wyznań innych od rzymskokatolickiego. Pan Józef jest chyba pierwszą osobą, która odważyła się to powiedzieć głośno. 
Avatar
1234 / 13 października 2018 o 17:37
+3
Niestety ale ten proceder jest od lat praktykowany na cmentarzach przy Lipowj i Unickiej ( ten sam zarząd) i nie dotyczy tylko Świadków Jechowy, ale wszystkin wyznań innych od rzymskokatolickiego. Pan Józef jest chyba pierwszą osobą, która odważyła się to powiedzieć głośno. 
Avatar
Gość / 13 października 2018 o 10:52
+17
Ja jestem katolikiem, ale nie mogę zrozumieć dlaczego ta Pani nie mogła być pochowana na tym cmentarzu? Wstyd mnie jest za katolików.
Avatar
K / 13 października 2018 o 09:36
+3
Trzeba mieć swój honor. Najpierw najeżdżają na Katolików, a potem jak świnie się pchają do nich na cmentarz.
A od kiedy to cmentarz przy Lipowej jest katolicki i tylko katolicki? Może czas odebrać klerowi katolickiemu cmentarze spod zarządu i pobierania kasy. Jak patrzę na cmentarze komunalne, to są oazą porządku przy zarządzanych przez kler! I na komunalnych stawki są jasno określone, a nie "co łaska, ale nie mniej, niż...". A co do sekty - w porównaniu ze starszymi religiami chrześcijaństwo też jest sektą. Gwoli wyjaśnienia - jestem katolikiem, ale niepozbawionym rozumu.
A od kiedy to cmentarz przy Lipowej jest katolicki i tylko katolicki? Może czas odebrać klerowi katolickiemu cmentarze spod zarządu i pobierania kasy. Jak patrzę na cmentarze komunalne, to są oazą porządku przy zarządzanych przez kler! I na komunalnych stawki są jasno określone, a nie "co łaska, ale nie mniej, niż...". A co do sekty - w porównaniu ze starszymi religiami chrześcijaństwo też jest sektą. Gwoli wyjaśnienia - jestem katolikiem, ale niepozbawionym rozumu. rozwiń
Avatar
Karol / 13 października 2018 o 09:27
-2
wiara dzieli
Avatar
Katolik / 13 października 2018 o 09:16
+1
No chce aby reszta byla pochowana ale do sadu to nie chce. Co za kraj!!! Natychmiast do sadu o odszkodowanie o zadoscuczynienie o dyskryminacje na tle wyznaniowym o utrudnianie dysponowaniem wlasnym grobem o przeniesienie trumny na ich koszt na lipowa i jeszcze pewnie by sie cos wymyslilo..... dziady jedne sie panosza ale juz nie dlugo. Nastepne pokolenie i sie to zmieni. Zlodziejskie podejscie......
Zobacz wszystkie komentarze 41

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Sianokosy w centrum Lublina. Na dachu Centrum Spotkania Kultur [zdjęcia]
galeria

Sianokosy w centrum Lublina. Na dachu Centrum Spotkania Kultur [zdjęcia] 0 0

W czwartek w centrum można było się poczuć jak na dawnej wsi, dzięki dźwiękom koszenia trawy i ostrzenia kos. Na dachu Centrum Spotkania Kultur pracowali kosiarze z Muzeum Wsi Lubelskiej

Giewont: Piorun uderzył w turystów. Trwa akcja ratunkowa [wideo]
film

Giewont: Piorun uderzył w turystów. Trwa akcja ratunkowa [wideo] 0 0

Piorun uderzył w grupę turystów, którzy przebywali w okolicy Giewontu w Tatrach

4-letniego chłopca idącego ze starszą siostrą i babcią zaatakował pies

4-letniego chłopca idącego ze starszą siostrą i babcią zaatakował pies 1 0

18-latka i 4-letni chłopiec zostali pogryzieni przez psy. Chłopiec trafił pod opiekę lekarza, dziewczynie udało się obronić. Psy nie miały kagańców i nie były prowadzone na smyczy.

Michał Skórski (Azoty Puławy): Każdy piłkarz będzie potrzebny

Michał Skórski (Azoty Puławy): Każdy piłkarz będzie potrzebny 0 0

Rozmowa z Michałem Skórskim, trenerem piłkarzy ręcznych Azotów Puławy

Katarzyna Skowrońska-Dolata zakończyła karierę. Dwukrotna mistrzyni Europy na parkiecie spędziła 24 lata
film

Katarzyna Skowrońska-Dolata zakończyła karierę. Dwukrotna mistrzyni Europy na parkiecie spędziła 24 lata 0 0

Smutna wiadomość dla kibiców polskiej reprezentacji siatkarek. Katarzyna Skowrońska-Dolata w rozmowie dla „Przeglądu Sportowego”, tuż przed startem mistrzostw Europy w siatkówce, poinformowała, że kończy karierę.

Wrzuciła córkę do pieca. Chciała wyjść na wolność przed zakończeniem procesu

Wrzuciła córkę do pieca. Chciała wyjść na wolność przed zakończeniem procesu 0 5

Agata F. – oskarżona o zabójstwo swojego dziecka pozostanie w areszcie. Sąd nie zgodził się, by wyszła z celi przed zakończeniem procesu.

Lubelskie agencje odmówiły, ale billboardy "Ściana wstydu" zawisną. Od 1 września

Lubelskie agencje odmówiły, ale billboardy "Ściana wstydu" zawisną. Od 1 września 16 52

1 września na ulicach Lublina mają zawisnąć billboardy z nazwiskami radnych, którzy głosowali za zgodą na zabudowę części górek czechowskich. Tablice opłaca Lubelski Ruch Miejski przeciwny budowie na górkach. Zlecenia ma się podjąć dopiero ogólnopolska agencja reklamowa, lubelskie odmawiały

Chciał uniknąć zderzenia i zjechał na bok. Śmiertelnie potrącił pieszego

Chciał uniknąć zderzenia i zjechał na bok. Śmiertelnie potrącił pieszego 9 3

Kierujący mercedesem uderzył w stojącego pieszego. Mężczyzna w bardzo ciężkim stanie został przewieziony do szpitala. Nie udało się go uratować.

AZS AWF Biała Podlaska czyli mieszanka młodości i doświadczenia

AZS AWF Biała Podlaska czyli mieszanka młodości i doświadczenia 0 1

Do składu AZS AWF Biała Podlaska powrócił doświadczony Łukasz Kandora. Od piątku do niedzieli bialscy akademicy wezmą udział w międzynarodowym turnieju na Litwie

Starsze kobiety wykorzystywane przez krewnych. "Za darmo mam robić?"
film

Starsze kobiety wykorzystywane przez krewnych. "Za darmo mam robić?" 0 4

Żyją bez bieżącej wody, toalety i opieki, której wymagają. Dodatkowo są wykorzystywane przez krewnych. Za przyniesienie wiadra wody ze studni płacą 10 zł.

Kongres Nowej Mobilności w Lublinie. Pojazdy elektryczne w centrum uwagi

Kongres Nowej Mobilności w Lublinie. Pojazdy elektryczne w centrum uwagi 0 0

Warsztaty, debaty i panele eksperckie, a wszystko to będzie związane z rozwijającym się rynkiem pojazdów elektrycznych. Już 9 września w Lublinie rozpocznie się Kongres Nowej Mobilności.

Policjant dostał udaru po rozmowie z szefem. "Dosyć tego poniżania policjantów przez naczelnika"

Policjant dostał udaru po rozmowie z szefem. "Dosyć tego poniżania policjantów przez naczelnika" 82 18

Policjant z Zamościa po rozmowie z przełożonym doznał udaru mózgu. Naczelnik miał krzyczeć i poniżać mundurowego. Z relacji policjantów wynika, że robił to nie po raz pierwszy. W sprawie wszczęto postępowanie wyjaśniające.

Łącząc umysły, tworzymy przyszłość. Szansa na promocję podczas EXPO 2020 w Dubaju

Łącząc umysły, tworzymy przyszłość. Szansa na promocję podczas EXPO 2020 w Dubaju 0

Udział Województwa Lubelskiego w Wystawie Światowej EXPO 2020 w Dubaju wpisuje się w cel projektu Marketing Gospodarczy Województwa Lubelskiego II czyli wsparcie polskich przedsiębiorców w realizacji międzynarodowych ambicji.

Uwaga! TVN: Zadał matce 28 ciosów nożem. „Mówił, że jest Bogiem”
film

Uwaga! TVN: Zadał matce 28 ciosów nożem. „Mówił, że jest Bogiem” 1 3

- Zaraz cię zap... Wywiozę na pole, k… i spalę, tak do matki zwracał się Patryk O. W końcu 38-latek spełnił swoje groźny. Zdaniem sąsiadów i przyjaciół 60-letniej ofiary, kobieta wielokrotnie informowała policję, że jest w stanie zagrożenia.

Piłkarki Górnika Łęczna z powołaniami do reprezentacji

Piłkarki Górnika Łęczna z powołaniami do reprezentacji 0 0

Sześć zawodniczek Górnika Łęczna otrzymało powołanie do reprezentacji Polski na wrześniowy mecz z Czechami, który zainauguruje eliminacje mistrzostw Europy

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.