Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 marca 2017 r.
8:36

Co dalej z elektrownią na słomę w Lublinie? Sprawą zajmie się sąd

Autor: Zdjęcie autora drs
0 13 A A

Już we wtorek lubelski sąd zajmie się sprawą elektrowni na słomę, którą przy ul. Mełgiewskiej chce budować spółka TergoPower. Od jego wyroku mogą zależeć losy tej inwestycji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wojewódzki Sąd Administracyjny ma ocenić, czy rację miał Urząd Miasta, który odmówił spółce decyzji środowiskowej. Stwierdził, że budowa elektrowni byłaby niezgodna z planem zagospodarowania terenu, bo 70-metrowy komin psułby widok. Ponadto – zdaniem Ratusza – inwestor nie udowodnił, że jego instalacja będzie neutralna dla środowiska.

Odmowa ucieszyła przeciwników elektrowni obawiających się zanieczyszczeń powietrza i wzmożonego ruchu ciężarówek dowożących słomę. Dla spółki decyzja ta oznacza w praktyce zablokowanie jej planów.

Inwestor zaskarżył odmowę do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które nie przyznało mu racji. Spółka skierowała więc skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Rozprawa wyznaczona jest na wtorek, ale nie wiadomo, czy tego dnia zapadnie wyrok. Gdyby orzeczenie okazało się niekorzystne dla spółki, to będzie ona mogła jeszcze pójść do wyższej instancji, czyli Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Dodajmy, że od kilku dni agencja działająca na rzecz TergoPower namawia lubelskich dziennikarzy na wycieczkę do Wielkiej Brytanii, gdzie przedstawiciele mediów mieliby oglądać inną elektrownię na biopaliwo.

Czytaj więcej o:

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 21 marca 2017 o 18:43
0
Podobnych projektów jest już wykonanych kilka Sleaford, Widnes, Brigg jak ktoś zainteresowany może poszukać w internecie. Zdjęcie w artykule pochodzi właśnie z jednego takiego projektu w UK
Avatar
mieszkaniec Lublina / 18 marca 2017 o 09:29
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Miejmy nadzieję , że sędzia nie da się ogłupić i wyda zgodę. Najmniej szkodliwe dla środowiska lumpy na Tatarach, może trzeba zbadać ich oddziaływanie na środowisko ?
No nie. Większej głupoty nie mogłeś człowieku napisać. Zapoznaj się z argumetami jakie były przedstawione w Urzędzie Miasta we wszystkich opiniach i dopiero dyskutuj, bo obudziłeś się jakbyś z księżyca spadł, to raz, a dwa, co mają lumpy do szkodliwej elektrowni?
No nie. Większej głupoty nie mogłeś człowieku napisać. Zapoznaj się z argumetami jakie były przedstawione w Urzędzie Miasta we wszystkich opiniach i dopiero dyskutuj, bo obudziłeś się jakbyś z księżyca spadł, to raz, a dwa, co mają lumpy do szkodliwej elektrowni? rozwiń
Avatar
Gość / 18 marca 2017 o 09:21
0
Tego typu elektrownie w Wielkiej Brytanii są daleko od miast i mają wysokie kominy. Kto widział takie przewrotne myślenie, by wozić słomę do Lublina. Nie budują tam gdzie jest słoma!
Avatar
Gość / 17 marca 2017 o 15:48
0
Kilka pytań: czy ktoś może podać jakieś referencje na temat technologii proponowanej przez Tergopowe jak i o samej firmie? Przeszukiwałem internet, strony zarówno skandynawskie i informacje są bardzo skąpe a dodam, że płynnie posługuję się szwedzkim, norweskim i angielskim. Jakie są dotychczasowe, zrealizowane projekty? Dlaczego firma pcha się na siłe do miasta? Jaki jest sens budowania tego w mieście?
Avatar
Gość / 17 marca 2017 o 15:01
0
Stop budowie spalarni słomy w środku osiedli mieszkaniowych. Nad Lublinem już teraz unosi się potężny SMOG /przekroczone wszystkie możliwe normy/. Takie inwestycje to zanieczyszczenie powietrza ,smród, robactwo, szczury, zniszczone drogi, a przede wszystkim zniszczone zdrowie mieszkańców. Skoro elektrociepłownia Megatem ma pozwolenie na rozbudowę bloku na biomasę, nie można dopuścić do budowy drugiej takiej samej inwestycji obok siebie. Na budowę tej spalarni nie zgodził się Ratusz, Kolegium Odwoławcze i tysiące mieszkańców Lublina. Niech Firma TergoPower poszuka sobie innej lokalizacji. Mieszkańcy Lublina nie chcą kolejnego truciciela powietrza.
Stop budowie spalarni słomy w środku osiedli mieszkaniowych. Nad Lublinem już teraz unosi się potężny SMOG /przekroczone wszystkie możliwe normy/. Takie inwestycje to zanieczyszczenie powietrza ,smród, robactwo, szczury, zniszczone drogi, a przede wszystkim zniszczone zdrowie mieszkańców. Skoro elektrociepłownia Megatem ma pozwolenie na rozbudowę bloku na biomasę, nie można dopuścić do budowy drugiej takiej samej inwestycji obok siebie. Na budowę tej spalarni nie zgodził się Ratusz, Kolegium Odwoławcze i tysiące mieszkańców Lublina. Niech Fi... rozwiń
Avatar
Gość / 17 marca 2017 o 14:34
0
Grubymi nićmi to szyte. Lepiej wiatraki lub ogniwa fotowoltaiczne, niż słomę z nawozami.
Avatar
jarek / 17 marca 2017 o 12:46
0
Feliniak napisał:
Problemem nie jest elektrownia, tylko jej lokalizacja. Niecały kilometr dalej Tatary, dalej Kalina, Bronowice czy chociażby ścisłe centrum w odległości 2,5 km. Z tego co pamiętam elektrownia miałaby generować dodatkowy ruch ciężarowy minimum na poziomie ok. 400 cieżarówek na  dobę. "Ekologiczna elektrownia na słomę" przewiduje również spalanie budowlanych i przemysłowych odpadów drewnianych (klejonych, impregnowanych, malowanych, lakierowanych, laminowanych itp.).
Feliniak napisał:
A wiesz ile ciężarówek przejeżdża prze Mełgiewską w ciągu doby? To jest wielokrotność tych 400. Dodatkowy ruch nic tu nie zmieni. Co innego trucie powietrza. Jeślil firma udowodni ponad wszelką wątpliwość, że nie będzie truła, to nie za bardzo będą podstawy żeby tę inwestycję wstrzymać. 
Feliniak napisał:
Dodam, że w Wiedniu niemal w centrum miasta jest spalarnia śmieci. Nikt nie widzi w tym problemu, bo jest nieszkodliwa. Tylko u nas typowa jest postawa "tak, ale nie za moim płotem". Najlepiej mieszkać w ziemiance i palić węglem. Będzie bardzo ekologicznie.
rozwiń
Avatar
Gość / 17 marca 2017 o 12:30
0
ciekawe czy już łapówki rozdane hahahaha zobaczymy po wyroku ;-)
Avatar
Gość / 17 marca 2017 o 12:29
0
Przecież jest obwodnica, a tak ogółem to lepiej 500+ wziąć za darmo, oddychać obok komina z dymem po węglu, wiatraki też są szkodliwe, ciemnota !
Avatar
Gość / 17 marca 2017 o 09:42
0
czegoś tu nie rozumiem - jakiś inwestor sobie coś wymyślił - i jak innym nie pasuje to idzie do sądu??? A czy miasto MUSI się zgadzać na wszystkie durne pomysły??? Tergo Power dlaczego nie buduje w Norwegii tylko nas na siłę chce uszczęśliwiać??? Chyba głos mieszkańców powinien być ważniejszy niż głos inwestora???
Avatar
Gość / 21 marca 2017 o 18:43
0
Podobnych projektów jest już wykonanych kilka Sleaford, Widnes, Brigg jak ktoś zainteresowany może poszukać w internecie. Zdjęcie w artykule pochodzi właśnie z jednego takiego projektu w UK
Avatar
mieszkaniec Lublina / 18 marca 2017 o 09:29
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Miejmy nadzieję , że sędzia nie da się ogłupić i wyda zgodę. Najmniej szkodliwe dla środowiska lumpy na Tatarach, może trzeba zbadać ich oddziaływanie na środowisko ?
No nie. Większej głupoty nie mogłeś człowieku napisać. Zapoznaj się z argumetami jakie były przedstawione w Urzędzie Miasta we wszystkich opiniach i dopiero dyskutuj, bo obudziłeś się jakbyś z księżyca spadł, to raz, a dwa, co mają lumpy do szkodliwej elektrowni?
No nie. Większej głupoty nie mogłeś człowieku napisać. Zapoznaj się z argumetami jakie były przedstawione w Urzędzie Miasta we wszystkich opiniach i dopiero dyskutuj, bo obudziłeś się jakbyś z księżyca spadł, to raz, a dwa, co mają lumpy do szkodliwej elektrowni? rozwiń
Avatar
Gość / 18 marca 2017 o 09:21
0
Tego typu elektrownie w Wielkiej Brytanii są daleko od miast i mają wysokie kominy. Kto widział takie przewrotne myślenie, by wozić słomę do Lublina. Nie budują tam gdzie jest słoma!
Avatar
Gość / 17 marca 2017 o 15:48
0
Kilka pytań: czy ktoś może podać jakieś referencje na temat technologii proponowanej przez Tergopowe jak i o samej firmie? Przeszukiwałem internet, strony zarówno skandynawskie i informacje są bardzo skąpe a dodam, że płynnie posługuję się szwedzkim, norweskim i angielskim. Jakie są dotychczasowe, zrealizowane projekty? Dlaczego firma pcha się na siłe do miasta? Jaki jest sens budowania tego w mieście?
Avatar
Gość / 17 marca 2017 o 15:01
0
Stop budowie spalarni słomy w środku osiedli mieszkaniowych. Nad Lublinem już teraz unosi się potężny SMOG /przekroczone wszystkie możliwe normy/. Takie inwestycje to zanieczyszczenie powietrza ,smród, robactwo, szczury, zniszczone drogi, a przede wszystkim zniszczone zdrowie mieszkańców. Skoro elektrociepłownia Megatem ma pozwolenie na rozbudowę bloku na biomasę, nie można dopuścić do budowy drugiej takiej samej inwestycji obok siebie. Na budowę tej spalarni nie zgodził się Ratusz, Kolegium Odwoławcze i tysiące mieszkańców Lublina. Niech Firma TergoPower poszuka sobie innej lokalizacji. Mieszkańcy Lublina nie chcą kolejnego truciciela powietrza.
Stop budowie spalarni słomy w środku osiedli mieszkaniowych. Nad Lublinem już teraz unosi się potężny SMOG /przekroczone wszystkie możliwe normy/. Takie inwestycje to zanieczyszczenie powietrza ,smród, robactwo, szczury, zniszczone drogi, a przede wszystkim zniszczone zdrowie mieszkańców. Skoro elektrociepłownia Megatem ma pozwolenie na rozbudowę bloku na biomasę, nie można dopuścić do budowy drugiej takiej samej inwestycji obok siebie. Na budowę tej spalarni nie zgodził się Ratusz, Kolegium Odwoławcze i tysiące mieszkańców Lublina. Niech Fi... rozwiń
Avatar
Gość / 17 marca 2017 o 14:34
0
Grubymi nićmi to szyte. Lepiej wiatraki lub ogniwa fotowoltaiczne, niż słomę z nawozami.
Avatar
jarek / 17 marca 2017 o 12:46
0
Feliniak napisał:
Problemem nie jest elektrownia, tylko jej lokalizacja. Niecały kilometr dalej Tatary, dalej Kalina, Bronowice czy chociażby ścisłe centrum w odległości 2,5 km. Z tego co pamiętam elektrownia miałaby generować dodatkowy ruch ciężarowy minimum na poziomie ok. 400 cieżarówek na  dobę. "Ekologiczna elektrownia na słomę" przewiduje również spalanie budowlanych i przemysłowych odpadów drewnianych (klejonych, impregnowanych, malowanych, lakierowanych, laminowanych itp.).
Feliniak napisał:
A wiesz ile ciężarówek przejeżdża prze Mełgiewską w ciągu doby? To jest wielokrotność tych 400. Dodatkowy ruch nic tu nie zmieni. Co innego trucie powietrza. Jeślil firma udowodni ponad wszelką wątpliwość, że nie będzie truła, to nie za bardzo będą podstawy żeby tę inwestycję wstrzymać. 
Feliniak napisał:
Dodam, że w Wiedniu niemal w centrum miasta jest spalarnia śmieci. Nikt nie widzi w tym problemu, bo jest nieszkodliwa. Tylko u nas typowa jest postawa "tak, ale nie za moim płotem". Najlepiej mieszkać w ziemiance i palić węglem. Będzie bardzo ekologicznie.
rozwiń
Avatar
Gość / 17 marca 2017 o 12:30
0
ciekawe czy już łapówki rozdane hahahaha zobaczymy po wyroku ;-)
Avatar
Gość / 17 marca 2017 o 12:29
0
Przecież jest obwodnica, a tak ogółem to lepiej 500+ wziąć za darmo, oddychać obok komina z dymem po węglu, wiatraki też są szkodliwe, ciemnota !
Avatar
Gość / 17 marca 2017 o 09:42
0
czegoś tu nie rozumiem - jakiś inwestor sobie coś wymyślił - i jak innym nie pasuje to idzie do sądu??? A czy miasto MUSI się zgadzać na wszystkie durne pomysły??? Tergo Power dlaczego nie buduje w Norwegii tylko nas na siłę chce uszczęśliwiać??? Chyba głos mieszkańców powinien być ważniejszy niż głos inwestora???
Zobacz wszystkie komentarze 13

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wraca Puławskie Kino Samochodowe
27 lipca 2018, 0:00

Wraca Puławskie Kino Samochodowe 7 0

Co Gdzie Kiedy. Gratka dla miłośników kina w Puławach. W dniach 27-29 lipca odbędzie się kolejna już edycja Puławskiego Kina Samochodowego, nawiązującego do amerykańskiej tradycji seansów.

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia 0 0

Małgorzata Hołub-Kowalik i Karol Zalewski złotymi medalistami w biegu na 400 metrów. To dość spora niespodzianka bo za faworytów w obu przypadkach uchodzili inni uczestnicy finału

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia]
galeria
film

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia] 77 13

W Lublinie trwa koncert Siła Kobiet. Na scenie występują: Paulina Przybysz, Monika Brodka, Katarzyna Nosowska i Kayah. Na plac Zamkowy przyszły tłumy

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje
kraj
film

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje 5 2

Radomyśl (woj. wielkopolskie). Na trasie Wschowa-Radomyśl samochód osobowy uderzył w dwie nastolatki jadące na rowerach. Młodsza z dziewcząt, 13-latka, zginęła na miejscu. Jej rok starsza koleżanka została przewieziona do szpitala. Przyczyny wypadku bada prokuratura.

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek
2 sierpnia 2018, 17:00

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek 2 0

Co Gdzie Kiedy. Popularny spektakl Centrum Kultury - Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek będzie można zobaczyć bezpłatnie w ramach wakacyjnego projektu Lato na Placu Litewskim. Pokaz odbędzie się dwukrotnie - w czwartek, 2 sierpnia i piątek, 3 sierpnia o godz. 17 przy pomniku Unii Lubelskiej.

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić?
galeria

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić? 21 2

Żeby obejrzeć wszystkie występy, najlepiej zacząć w czwartek. Dlatego już dziś przedstawiamy program festiwalu, choć najwięcej spektakli będzie dopiero za tydzień. Jak zwykle warto zarezerwować dużo czasu, dobrze zaplanować dzień i zatroszczyć się o wygodne obuwie

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle!
film

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle! 0 0

Podczas inauguracyjnego konkursu Letniego Grand Prix 2018 na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle reprezentacja Polski zajęła pierwsze miejsce osiągając rekordową przewagę 71,3 punktu nad drugimi w klasyfikacji Niemcami. Trzecie miejsce przypadło Norwegom

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty 15 3

Przebudowany po drugim spadku z rzędu zespół z Łęcznej w pierwszym meczu nowego sezonu wywalczył punkt w Wejherowie chociaż po niespełna pół godzinie gry przegrywał 0:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2 4 0

Po sparingu Stali z Tomasovią zdecydowanie lepsze humory panują w obozie czwartoligowca. Drużyna Pawła Babiarza ograła beniaminka III ligi 4:2

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów 2 2

Zawodnik Agrosu Zamość w piątek został mistrzem Polski w biegu na 100 metrów, a w sobotę zapewnił sobie awans do finałowego biegu na dwa razy dłuższym dystansie.

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę?

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę? 0 4

Pierwszy wyjazd do pracy za granicą może wiązać się z dużym stresem. Podpowiadamy, jak się do niego przygotować, by uniknąć niepotrzebnych nerwów.

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0 0 4

Piłkarze Rafała Borysiuka ostro postrzelali przy okazji sobotniego meczu kontrolnego z Włodawianką. Zawody zakończyły się zwycięstwem trzecioligowca 7:0. Rywale pod okiem Marka Droba ćwiczą jednak dopiero od tygodnia i tak naprawdę budują nową drużynę

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia
28 lipca 2018, 0:00

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia 1 0

Co Gdzie Kiedy. 28 lipca odbędzie się pierwsza w historii letnia edycja Botanicznej Piątki na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!