Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 września 2018 r.
21:02

Co dalej z przebudową torów z Lublina do Warszawy? Włosi zalegają z płatnościami

Autor: Zdjęcie autora drs
0 38 A A

W „najbliższych tygodniach” ma zapaść decyzja, co do dalszych losów przebudowy torów z Lublina do Warszawy – informują Polskie Linie Kolejowe, niezadowolone z pracy generalnego wykonawcy. Rozmowy z włoską firmą nie doprowadziły do przełomu, a podwykonawcy upominają się o pieniądze

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O tym, że kolejarze gotowi są nawet zerwać umowę z włoską firmą Astaldi, informowaliśmy w połowie września. Włosi są generalnym wykonawcą przebudowy torów między Lublinem a Dęblinem. Prace są mocno opóźnione, niektóre zadania o kilka miesięcy. Kolejnym problemem jest to, że część podwykonawców nie dostała jeszcze zapłaty od Astaldi.

– Nam Włosi są winni 40 tys. zł – mówi przedsiębiorca, który pracował przy instalacji zabezpieczeń wymaganych przez przepisy o ochronie środowiska. Chodzi o ochronę płazów w miejscach masowych wędrówek. Zlecenie nie było duże, zaległość może się wydawać mała, ale dla dwuosobowej firmy jest kłopotem. – Astaldi nie płaci podwykonawcom, bierze następnych, oni też odchodzą – dodaje przedsiębiorca.

Dwa tygodnie temu na rozmowy z Włochami przyjechali przedstawiciele zarządu Polskich Linii Kolejowych, które zleciły przebudowę torów i nie są zadowolone ani z postępów prac, ani z kłopotów z podwykonawcami. Rozmowy nie doprowadziły do przełomu.

– PKP Polskie Linie Kolejowe na podstawie wnikliwej analizy sytuacji wykonawcy i podwykonawców oraz wizyt na budowie w najbliższych tygodniach podejmą decyzję – informuje Karol Jakubowski z centrali spółki. Wciąż aktualna jest groźba zerwania kontraktu i wprowadzenia na budowę spółek z grupy PKP. – Priorytetem jest nie rozwiązanie umowy, lecz jak najsprawniejsze jej zakończenie. Zależy nam przede wszystkim na sprawnym zrealizowaniu projektu.

Ślimacząca się przebudowa między Lublinem a Dęblinem zakończy się później niż zakładano i nie ma żadnych szans, by jeszcze w tym roku wróciły tu pociągi. – Realnym terminem przywrócenia ruchu jest połowa 2019 r. – twierdzi Jakubowski. Jak Astaldi wyobraża sobie przyspieszenie prac i rozliczenie z podwykonawcami? Spytaliśmy, czekamy na odpowiedź.

Włoska firma sama ma problemy. Niedawno lekką ręką pozbyła się 10 mln zł w Świnoujściu, gdzie wygrała przetarg na budowę tunelu, ale ostatecznie nie podjęła się zlecenia, dochodząc do wniosku, że nie zdoła go wykonać w zaoferowanej cenie. Ponieważ firma nie przystąpiła do podpisania umowy z miastem, przepadło jej wadium, a kasa Świnoujścia wzbogaciła się znienacka o 10 mln zł. Astaldi jest też w trakcie przejęcia przez firmę z Japonii.

Komentarze 38

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 26 września 2018 o 05:47
+52
A ja myślę, że to wszystko to są przygotowania pod uruchomienie hyperloopa na trasie LUB-WAW. Trzeba tylko zaprosić Mateusza, a z pewnością potwierdzi moje przypuszczenia.
Avatar
Gość / 25 września 2018 o 22:12
+46
Gdzie mogę złożyć na to jakieś zażalenie? Oczywiście Wschod kraju odcięty... Czy w tym kraju faktycznie ktoś myśli o Lublinie aby dopuścić do sytuacji? Jakby chodziło o WARSZAWE.KRAKOW czy WROCŁAW byłoby piekło w mediach i w ogóle... No tak ale to Lublin...
Avatar
DrInz / 25 września 2018 o 21:37
+40
A kiedy te jełopy z PKP odpowiedzą służbowo i dyscyplinarnie za taką organizację inwestycji, że główne połączenie kolejowe z 9 miasta w kraju uzależniono od łaski 1 wykonawcy??
Avatar
kks / 26 września 2018 o 07:14
+39
UWAGA jakiś PISS-owski troll rozsiewa kłamliwe informacje jakoby przetarg na tę linię był przygotowany przez poprzednie rządy. Otóż ogłoszenie przetargu miało miejsce w grudniu 2015 roku już pod rządami PISS-uaru a rozstrzygnięcie w połowie 2016 roku o czym można przeczytać wstukując w google "Największy przetarg PLK. Wielu chętnych na modernizację linii do Lublina" Tak ta banda nieudaczników z PIC-u zarządza krajem. Inwestycje na rekordowo niskim poziomie od 89 roku a jak już coś rusza to tylko opóźnienia i afery. Pamiętamy obiecany przez ściemniacza Morawieckiego samochód elektryczny czy rdzewiejącą od ponad roku stępkę pod polski prom. Wybory coraz bliżej trzeba uważać na kłamliwe boty w internecie.
UWAGA jakiś PISS-owski troll rozsiewa kłamliwe informacje jakoby przetarg na tę linię był przygotowany przez poprzednie rządy. Otóż ogłoszenie przetargu miało miejsce w grudniu 2015 roku już pod rządami PISS-uaru a rozstrzygnięcie w połowie 2016 roku o czym można przeczytać wstukując w google "Największy przetarg PLK. Wielu chętnych na modernizację linii do Lublina" Tak ta banda nieudaczników z PIC-u zarządza krajem. Inwestycje na rekordowo niskim poziomie od 89 roku a jak już coś rusza to tylko opóźnienia i afery. Pamiętamy obieca... rozwiń
Avatar
Gość / 25 września 2018 o 22:23
+37
Chcieliście pisu przecież to macie
Avatar
Zz / 26 września 2018 o 06:58
+36
budowa była przygotowana jeszcze przez klikę po/zsl, dlaczego totalni wybrali firmę nieudacznika, dlaczego po/zsl zaprojektowało całkowite zamknięcie linii, nie pozostawiono jednego toru? no ale oni wydali miliardy na ***ino przestarzałe, a nawet nie zadbano o montaż w tym wynalazku wi - fi
 Projektowanie i wykonanie projektu to jedno natomiast przebieg prac i nadzór nad tym to drugie niestety obecne władze olaly temat jeśli dopuściły temat aż do takiego stopnia kolejna wpadka po pulawskiej obwodnicy 
Avatar
kol90 / 26 września 2018 o 05:45
+32
Tak to jest jak w przetargach głównym kryterium jest jak najniższa cena umowy !
Avatar
Gość / 25 września 2018 o 21:34
+32
No i lublin pozosral bez polaczenia kolejowego z cywilizacją, brawo pis.
Avatar
Obiektywny / 26 września 2018 o 06:10
+29
Wyrzucić Włochów nałożyć kary finansowe
Avatar
olo / 26 września 2018 o 07:02
+27
Tak to jest jak bierze się firmy "oby taniej"...... Oferują najmniej, a potem okazuje się, że materiały są droższe i więcej kasy trzeba na ich zakup. Wychodzi potem, że więcej się wkłada niż zarabia..... Ktoś kiedyś przy rozstrzyganiu tych przetargów zacznie myśleć?
Avatar
Gość / 26 września 2018 o 20:59
+1
Wyrzucić firmę Astaldi z Polski na najbliższe 50 lat!!! Zakaz uczestnictwa w przetargach !!!
Avatar
Gość / 26 września 2018 o 20:39
+1
co to jest,wybieraja jakiś szmaciarzy z makaronii ,i ciagle to samo ,skur..ki kraj ,bydlak na chu.. i chu.. na bydlaku i słuzby specjalne ,chyba od niedorozwoju umysłowego
Avatar
waz / 26 września 2018 o 13:16
+1
ihi corporation is eating astaldi
Avatar
popis / 26 września 2018 o 13:04
+1
to jakiś FAKE NEWS od strony Puław za azotami leży tor w stronę Dęblina już nowy a firma pracuje wieszają trakcję elektryczną
Avatar
Trader / 26 września 2018 o 12:59
+2
Włosi? To nie dziwne. Porąbany naród. Wiem, bo współpracowałem z makaroniarzami.
Avatar
Bolek / 26 września 2018 o 11:30
+1
Ludzie jak nie ma miejsca na pomniki to nie ma żadnych inwestycji bo nie ma gdzie kwiatów skladac
Avatar
Gość / 26 września 2018 o 11:10
+3
"Krzaki obok dworca mogą służyć do ukrycia bomby, więc kolejarze krzywo patrzą na zieleń. – To jest trudny temat ze względów bezpieczeństwa – przekonywał Paweł Wróblewski z centrali PKP." To dlatego nową stację Lublin Zachód budują w rezerwacie przyrody z przejściem prowadzącym do lasu? Jest dużo wolnego miejsca przed lasem z lepszym dojazdem od ul. Granitowej. Jednak wolą zrobić stację w lesie bez dojazdów i parkingów niszcząc okolicę. Ten las to nie krzaki, tam nawet czołg można ukryć. Pozdrawiam wizjonerów miasta, którzy niszczą przyrodę i robią stację bez perspektyw. Na studiach będą ludzi uczyć jakiej lokalizacji unikać na przykładzie Lublin Zachód w lesie. Wybitny planista i wizjoner to zatwierdził.
"Krzaki obok dworca mogą służyć do ukrycia bomby, więc kolejarze krzywo patrzą na zieleń. – To jest trudny temat ze względów bezpieczeństwa – przekonywał Paweł Wróblewski z centrali PKP." To dlatego nową stację Lublin Zachód budują w rezerwacie przyrody z przejściem prowadzącym do lasu? Jest dużo wolnego miejsca przed lasem z lepszym dojazdem od ul. Granitowej. Jednak wolą zrobić stację w lesie bez dojazdów i parkingów niszcząc okolicę. Ten las to nie krzaki, tam nawet czołg można ukryć. Pozdrawiam wizjonerów miasta, którzy niszczą... rozwiń
Avatar
WsamraśnyPruschoon / 26 września 2018 o 10:29
+4
młodzi wyjeżdżają z Lublina, bo tutaj nie ma pracy, nie ma perspektyw! Jedyna praca po studiach to magazynier albo sprzątaczka. Kiedy politycy zdadzą sobie z tego sprawę? Myślicie, że Lublin zawsze będzie utrzymywał się ze studentów których z roku na rok jest coraz mniej? Ja jestem tego przykładem, skończyłam studia i musiałam wyjechać chociaż cholernie jest mi przykro, bo uważam że to piękne miasto, ale za coś trzeba żyć...
 a co ten bełkot i gorzkie żale za utraconym rajem ma do dyskusji o linii kolejowej??
Avatar
korposzczurProwincjonalny / 26 września 2018 o 10:28
+5
młodzi wyjeżdżają z Lublina, bo tutaj nie ma pracy, nie ma perspektyw! Jedyna praca po studiach to magazynier albo sprzątaczka. Kiedy politycy zdadzą sobie z tego sprawę? Myślicie, że Lublin zawsze będzie utrzymywał się ze studentów których z roku na rok jest coraz mniej? Ja jestem tego przykładem, skończyłam studia i musiałam wyjechać chociaż cholernie jest mi przykro, bo uważam że to piękne miasto, ale za coś trzeba żyć...
etam bzdury, dużo ludzi zostaje i nieźle zarabia, dzisiaj Lublin to już nie to samo miasto co jeszcze 10-15 lat temu, kiedy rzeczywiście żadnej pracy nie było
etam bzdury, dużo ludzi zostaje i nieźle zarabia, dzisiaj Lublin to już nie to samo miasto co jeszcze 10-15 lat temu, kiedy rzeczywiście żadnej pracy nie było rozwiń
Avatar