Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 lipca 2012 r.
11:36
Edytuj ten wpis

Co miało audi, a nie miały inne auta? Wyśrubowane warunki uniwersyteckiego przetargu

0 23 A A
Jednym z warunków był rozstaw osi co najmniej 2900 mm (Maciej Kaczanowski)
Jednym z warunków był rozstaw osi co najmniej 2900 mm (Maciej Kaczanowski)

Cztery parametry: rozstaw osi, pojemność silnika, typ nadwozia i napęd na przód jasno wskazują, kto mógł wygrać przetarg ogłoszony przez lubelski Uniwersytet Przyrodniczy. To audi A6.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Takie auto uniwersytet kupił dla władz uczelni. Jak ujawnił "Dziennik Wschodni", warunki przetargu ustalono tak, że mógł wygrać tylko ten model auta. Żadna inna marka nie ma samochodu spełniającego postawione przez uczelnię kryteria. Oto szczegóły.

Bierzemy pod uwagę auta klasy wyższej (E), bo takie zażyczyła sobie uczelnia. Mamy do wyboru ponad 400 konfiguracji różnych samochodów.

Warunek nr 1 – nadwozie typu sedan. Wybór zmniejsza się o połowę, ale nadal w grze pozostaje kilka marek: audi, BMW, infinity, jaguar, lancia, lexus, mercedes, saab i volvo.

Warunek nr 2 – pojemność silnika maks. 2000 cm3. Do wyboru pozostają: audi A6, BMW 5, mercedes E, saab 9 i volvo S80. Infinity, jaguar, lancia i lexus mają w tej klasie tylko większe silniki (z reguły co najmniej 3-litrowe).

Warunek nr 3 – rozstaw osi co najmniej 2900 mm. Pozostaje 18 konfiguracji, ale tylko dwóch marek: audi A6 i BMW 5. Inne auta? Np. mercedes E ma rozstaw osi 2874 mm, Volvo S80 – 2835 mm.

Warunek nr 4 – napęd na przód. Ten parametr wyklucza BMW. – Żaden z naszych samochodów nie posiada napędu na przednią oś – tłumaczy Iwona Mazurek z Best Auto, lubelskiego salonu BMW. Pozostaje audi A6.

Mało tego. Inne warunki specyfikacji przetargowej wskazują na jedną, konkretną konfigurację tego auta.

Warunek nr 5 – stosunek masy własnej pojazdu do mocy silnika max. 12,5 kg/kW. Audi A6 2.0 TDI 177 KM, skrzynia biegów automatyczna multitronic – stosunek 12,77, audi A6 Prime Line 2.0 TDI 177 KM, skrzynia biegów automatyczna multitronic – stosunek 12,77. Z modeli audi tylko A6 2.0 TFSI Hybryd 245 KM, skrzynia biegów automatyczna Tiptronic spełnia wymagany warunek – stosunek 10,25.

Warunek nr 6 – nawigacja fabrycznie zamontowana w pojeździe, w języku polskim. W standardzie występuje tylko w wersji z hybrydowym silnikiem. W wersji standardowej dla silników TDI system nawigacji występują za dopłatą. W wersji Prime Line jako pakiet. Ten parametr definitywnie wskazuje na jedną konfigurację – audi A6 2.0 TFSI Hybryd 245 KM, skrzynia biegów automatyczna Tiptronic.

Parametry zamówionego auta specjalnie dla nas wzięli je pod lupę eksperci z Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. – Wskazują jedną konkretną konfigurację audi A6 – nie ma wątpliwości Łukasz Michalski z Samaru

Jeden dostawca

Zapytaliśmy też dealerów ponad 20 marek samochodów, czy którekolwiek z ich aut spełnia wszystkie kryteria. Odpowiedź zawsze była taka sama: Nie.

Do przetargu zgłosił się jeden dostawca – firma Danelczyk ze Świdnika. Uczelnia zdecydowała się kupić zaproponowane auto. To… audi A6 za 209 990,00 zł brutto.

Przedstawiciele uczelni tłumaczą dziś na łamach Dziennika Wschodniego, że nie pisali przetargu pod audi.

– Absolutnie! – oburza się Henryk Bichta, kanclerz UP, który zatwierdził specyfikację zamówienia. – Interesował nas samochód tej klasy, a nie tej konkretnie marki. Zgłosił się tylko dealer audi, więc został wybrany. Ale nikt inny nie zgłaszał żadnych pretensji, że przetarg jest ustawiony, że coś było niezgodnie z prawem. Bo nie było.

Kto przygotował specyfikację?

– Zleciliśmy to specjalistom. Mamy sekcję ds. zamówień publicznych, mamy Katedrę Energetyki i Pojazdów – wylicza Bichta.

– Został wytypowany pracownik z katedry, który opracował dokumentację – mówi Małgorzata Jatczak, kierownik sekcji.

To dr inż. Tomasz Słowik. – Wzorowałem się na serwisie instytutu Samar – przyznaje. – Samochód miał być duży, rektorski. Tym się kierowałem. Ale nie parametrami audi.

– Pozostałe kryteria (oprócz zakwestionowanych przez ekspertów – red.) spełniają jeszcze 3 czy 4 marki. Gdyby w trakcie przetargu zgłosili się inni dealerzy, można by odpuścić niektóre parametry – dodaje Słowik. – Toyota zapytała nas o rozstaw osi, ale zgłosiła się po czasie. Wcześniej był ford z podobnym pytaniem, ale nie złożyli żadnego oficjalnego pisma.

Komentarze 23

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
olo / 28 lipca 2012 o 07:52
0
[quote name='~Grzegorz' timestamp='1343425644' post='657881']
O co wam chodzi - rektor ma jeździć Pandą?
Bez sensu.
W normalnym kraju jeździ Jaguarem i tak powinno być a nie nudną A6.
Rektor to nie przedstawiciel handlowy.
Uważam że Maybach to odpowiednie auto dla jego Magnificjencji!
[/quote]Od Pandy by dostał czyraków na du***,lepszy już rower,przynajmniej torbą troche porusza i mu sie nie zrośnie.
Avatar
~Grzegorz / 27 lipca 2012 o 23:47
0
O co wam chodzi - rektor ma jeździć Pandą?
Bez sensu.
W normalnym kraju jeździ Jaguarem i tak powinno być a nie nudną A6.
Rektor to nie przedstawiciel handlowy.
Uważam że Maybach to odpowiednie auto dla jego Magnificjencji!
Avatar
Gość / 27 lipca 2012 o 18:54
0
[quote name='karol' timestamp='1343406084' post='657723']
skoda suberb spelnia warunki
[/quote]
nie spełnia... zgaduj dalej
Avatar
iya / 27 lipca 2012 o 18:43
0
szastanie państwową kasą w dobie kryzysu - na to stać tylko tych którzy za nic odpowiadać nie muszą i wszystko zrobią dla własnego widzimisę.
Avatar
karol / 27 lipca 2012 o 18:21
0
skoda suberb spelnia warunki
Avatar
Gość / 27 lipca 2012 o 18:14
0
mistrzostwo wpisać do specyfikacji normę emisji CO2 poniżej 150 g/km przy 2 litrowym benzynowym silniku, haha od razu wykosił 95% aut z przetargu. Tylko hybryda spełni takie normy.
Avatar
aska / 27 lipca 2012 o 16:58
0
na uczelni juz od dawno mówiono ze rektor zbiera na nowe audi a6. nie na nowy samochod, tylko konkretnie na a6
Avatar
Gość / 27 lipca 2012 o 14:41
0
[quote name=':-)' timestamp='1343390439' post='657614']
Nie nazywaj go nieukiem bo Tomasz S. się bardzo obrazi :-). Na roku był kujonem nad kujonami a tu taaaaaaaaaaaka wtopa....:-)))))
[/quote]
pewnie starsi wiedzieli co się święci to dali młodszemu koledze do opracowania specyficzną specyfikację
Avatar
:-) / 27 lipca 2012 o 14:00
0
[quote name='ja' timestamp='1343385396' post='657566']
"Gdyby w trakcie przetargu zgłosili się inni dealerzy, [color=#ff0000]można by odpuścić niektóre parametry[/color]"

Czy ten człowiek zna choć trochę Prawo zamówień publicznych, że bełkocze takie bzdury ?! W którym momencie chciał "odpuszczać parametry" ?! Z wypowiedzi wnioskuję, że już po terminie składania ofert (gdyby zgłosili się inni dealerzy, czyli gdyby złożyli swoje oferty) ... i ten człowiek chce po otwarciu ofert zmieniać parametry przedmiotu zamówienia ?!?!??!

a pognać z roboty takiego nieuka !!!
[/quote]

Nie nazywaj go nieukiem bo Tomasz S. się bardzo obrazi :-). Na roku był kujonem nad kujonami a tu taaaaaaaaaaaka wtopa....:-)))))
[quote name='ja' timestamp='1343385396' post='657566']
"Gdyby w trakcie przetargu zgłosili się inni dealerzy, [color=#ff0000]można by odpuścić niektóre parametry[/color]"

Czy ten człowiek zna choć trochę Prawo zamówień publicznych, że bełkocze takie bzdury ?! W którym momencie chciał "odpuszczać parametry" ?! Z wypowiedzi wnioskuję, że już po terminie składania ofert (gdyby zgłosili się inni dealerzy, czyli gdyby złożyli swoje oferty) ... i ten człowiek chce po otwarciu o... rozwiń
Avatar
ik / 27 lipca 2012 o 13:49
0
Kierowca niech obczai komputer w 6 i 8-ce bez tego nawet koła nie zmieni
Avatar
olo / 28 lipca 2012 o 07:52
0
[quote name='~Grzegorz' timestamp='1343425644' post='657881']
O co wam chodzi - rektor ma jeździć Pandą?
Bez sensu.
W normalnym kraju jeździ Jaguarem i tak powinno być a nie nudną A6.
Rektor to nie przedstawiciel handlowy.
Uważam że Maybach to odpowiednie auto dla jego Magnificjencji!
[/quote]Od Pandy by dostał czyraków na du***,lepszy już rower,przynajmniej torbą troche porusza i mu sie nie zrośnie.
Avatar
~Grzegorz / 27 lipca 2012 o 23:47
0
O co wam chodzi - rektor ma jeździć Pandą?
Bez sensu.
W normalnym kraju jeździ Jaguarem i tak powinno być a nie nudną A6.
Rektor to nie przedstawiciel handlowy.
Uważam że Maybach to odpowiednie auto dla jego Magnificjencji!
Avatar
Gość / 27 lipca 2012 o 18:54
0
[quote name='karol' timestamp='1343406084' post='657723']
skoda suberb spelnia warunki
[/quote]
nie spełnia... zgaduj dalej
Avatar
iya / 27 lipca 2012 o 18:43
0
szastanie państwową kasą w dobie kryzysu - na to stać tylko tych którzy za nic odpowiadać nie muszą i wszystko zrobią dla własnego widzimisę.
Avatar
karol / 27 lipca 2012 o 18:21
0
skoda suberb spelnia warunki
Avatar
Gość / 27 lipca 2012 o 18:14
0
mistrzostwo wpisać do specyfikacji normę emisji CO2 poniżej 150 g/km przy 2 litrowym benzynowym silniku, haha od razu wykosił 95% aut z przetargu. Tylko hybryda spełni takie normy.
Avatar
aska / 27 lipca 2012 o 16:58
0
na uczelni juz od dawno mówiono ze rektor zbiera na nowe audi a6. nie na nowy samochod, tylko konkretnie na a6
Avatar
Gość / 27 lipca 2012 o 14:41
0
[quote name=':-)' timestamp='1343390439' post='657614']
Nie nazywaj go nieukiem bo Tomasz S. się bardzo obrazi :-). Na roku był kujonem nad kujonami a tu taaaaaaaaaaaka wtopa....:-)))))
[/quote]
pewnie starsi wiedzieli co się święci to dali młodszemu koledze do opracowania specyficzną specyfikację
Avatar
:-) / 27 lipca 2012 o 14:00
0
[quote name='ja' timestamp='1343385396' post='657566']
"Gdyby w trakcie przetargu zgłosili się inni dealerzy, [color=#ff0000]można by odpuścić niektóre parametry[/color]"

Czy ten człowiek zna choć trochę Prawo zamówień publicznych, że bełkocze takie bzdury ?! W którym momencie chciał "odpuszczać parametry" ?! Z wypowiedzi wnioskuję, że już po terminie składania ofert (gdyby zgłosili się inni dealerzy, czyli gdyby złożyli swoje oferty) ... i ten człowiek chce po otwarciu ofert zmieniać parametry przedmiotu zamówienia ?!?!??!

a pognać z roboty takiego nieuka !!!
[/quote]

Nie nazywaj go nieukiem bo Tomasz S. się bardzo obrazi :-). Na roku był kujonem nad kujonami a tu taaaaaaaaaaaka wtopa....:-)))))
[quote name='ja' timestamp='1343385396' post='657566']
"Gdyby w trakcie przetargu zgłosili się inni dealerzy, [color=#ff0000]można by odpuścić niektóre parametry[/color]"

Czy ten człowiek zna choć trochę Prawo zamówień publicznych, że bełkocze takie bzdury ?! W którym momencie chciał "odpuszczać parametry" ?! Z wypowiedzi wnioskuję, że już po terminie składania ofert (gdyby zgłosili się inni dealerzy, czyli gdyby złożyli swoje oferty) ... i ten człowiek chce po otwarciu o... rozwiń
Avatar
ik / 27 lipca 2012 o 13:49
0
Kierowca niech obczai komputer w 6 i 8-ce bez tego nawet koła nie zmieni
Zobacz wszystkie komentarze 23

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy 0 0

30 lipca przedstawiciele komisji zakładowej NSZZ Solidarność spotkają się z przedstawicielami sieci Aldik. Będą rozmawiać o podwyżkach. Jeśli nie usłyszą konkretów, nie wykluczają rozpoczęcia strajku.

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać 0 1

W drugim kwartale tego roku Polacy kupili mniej nowych mieszkań niż rok wcześniej. W statystykach GUS widać pierwsze symptomy spadku aktywności deweloperów – oceniają eksperci. Liczba nowych pozwoleń na budowę rośnie, ale wolniej niż kiedyś.

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku
22 lipca 2018, 17:00

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku 1 0

Co Gdzie Kiedy. Trwa Festiwal Fresków w Lublinie. W najbliższą niedzielę, 22 lipca o godz. 17 w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku odbędzie się koncert Szymona Krzemiania i Grzegorza Siedlaczka.

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później 15 3

Ostry ból głowy, 40-stopniowa gorączka, wymioty. – Stan męża się pogarszał, dosłownie miotał się z bólu, a ja byłam bezsilna – opowiada Katarzyna Gnaś. Mimo to, 26-latek nie został przyjęty do szpitala w Poniatowej. Kilka dni później zmarł

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku 0 0

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski 6 0

W rewanżowym meczu I rundy eliminacji do Ligi Mistrzów zespół z Warszawy pokonał na swoim stadionie niżej notowanego rywala z Irlandii i awansował do dalszej fazy rozgrywek

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka 3 1

Kolejna stłuczka na rondzie Wyszyńskiego w Zamościu. Od 6 czerwca obowiązuje tu ruch okrężny a kierowcy nadal mają problemy

Miasto poszło na rękę dłużnikom z mieszkań komunalnych. Odzyskało ponad 900 tys. zł

Miasto poszło na rękę dłużnikom z mieszkań komunalnych. Odzyskało ponad 900 tys. zł 7 4

Ponad 900 tys. zł udało się odzyskać miastu od zadłużonych najemców mieszkań komunalnych, którzy zgłosili się do programu dającego im szansę na umorzenie do 70 proc. zaległości. Z takiej możliwości skorzystała prawie co siódma z uprawnionych osób. Jak dużych długów mogą się pozbyć?

"Burmistrzu przestrzegaj prawa!". Pani Maria będzie pikietować codziennie

"Burmistrzu przestrzegaj prawa!". Pani Maria będzie pikietować codziennie 2 3

Maria Kosidło z Radzynia Podlaskiego zaczęła we wtorek pikietę pod Urzędem Miasta. W toczącym się od dwóch lat sporze chodzi o mieszkanie komunalne. Kobieta zarzuca urzędnikom, że bezprawnie rozwiązali z nią umowę i zajęli lokum

Rolnicy protestowali, zablokowali weterynarzy. "Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła!"
film

Rolnicy protestowali, zablokowali weterynarzy. "Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła!" 36 26

Hodowcy świń z okolic Parczewa zablokowali samochód lekarzy weterynarii, którzy zamierzali przeprowadzić ubój zwierząt zagrożonych afrykańskim pomorem świń. – Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła – nie ukrywa przewodniczący rolniczego stowarzyszenia, który przyjechał wesprzeć okolicznych mieszkańców