Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 kwietnia 2017 r.
17:11

„Co portret funkcjonariusza Kościoła katolickiego robi na ścianie Urzędu Miasta?”. Chodzi o Jana Pawła II

Autor: Zdjęcie autora Domnik Smaga
0 82 A A
Portret Jana Pawła II został już zdjęty z Ratusza.
Portret Jana Pawła II został już zdjęty z Ratusza. (fot. Domnik Smaga)

Usunięcia portretu Jana Pawła II z elewacji lubelskiego Ratusza zażądała od władz miasta fundacja Wolność od Religii, namawiając swoich sympatyków do tego, żeby w tej sprawie słali listy do prezydenta miasta. Portret zdjęto, ale nie przez protesty

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„Co portret funkcjonariusza Kościoła katolickiego robi na ścianie Urzędu Miasta?” – takie pytanie jako pierwsza postawiła prezydentowi Katarzyna Hołda, pracownica Centrum Kultury. Oburzyło ją to, że na Ratuszu zawisł portret Jana Pawła II. Jego podobizna jest tutaj wywieszana podczas kolejnych rocznic śmierci papieża, któremu w 1997 r. Rada Miasta nadała honorowe obywatelstwo Lublina. Obecność portretu nie budziła protestów, aż do teraz.

Lubelska artystka postanowiła napisać list do prezydenta Lublina, pytając m.in. o to, jak portret papieża ma się do „zasady świeckości urzędów publicznych” i jaki komunikat władze „chcą w ten sposób wysłać lublinianom-ateistom i lublinianom-innowiercom”.

Swój list Katarzyna Hołda upubliczniła w internecie. Do wysyłania kolejnych takich listów zachęcała w internecie lubelska fundacja Wolność od Religii. Udostępniła nawet gotowy wzór pisma. – Łącznie wpłynęły w tej sprawie cztery listy – stwierdza Joanna Bobowska z Urzędu Miasta.

Portret Jana Pawła II został już zdjęty z Ratusza. – Po prostu był wywieszony na określony czas – tłumaczy Bobowska i dodaje, że podobiznę papieża powieszono właśnie dlatego, że jest honorowym obywatelem Lublina. – W ubiegłym roku na elewacji Ratusza w podobny sposób został umieszczony banner z nazwiskiem ojca Huberta Czumy, któremu było nadawane honorowe obywatelstwo, a także lista z nazwiskami pozostałych honorowych obywateli.

Fundacja namawiająca do wysyłania listów do prezydenta wypomina mu również to, że w 2015 r. objął honorowy patronat nad festiwalem organizowanym przez jedną z parafii i że w tym samym roku otwierał filię biblioteki „w asyście przedstawicieli związków wyznaniowych”.

Nieco inne dylematy z pogranicza religii i władzy miał ostatnio miejski radny Piotr Popiel (PiS), który publicznie pytał prezydenta, dlaczego miasto dofinansowało Festiwal Kultury Buddyjskiej. Impreza kosztowała 14 tys. zł, Ratusz dołożył 1 tys. – Chciałbym zapytać o cel – dociekał radny na marcowym posiedzeniu. Zastępca prezydenta odpisał mu, że pieniądze przyznano w konkursie, w którym dzielono dotacje do wydarzeń kulturalnych. W ofercie złożonej na ten konkurs była mowa m.in. o utrwaleniu wizerunku Lublina, jako miasta otwartego na dialog międzykulturowy.

Sonda: Co sądzisz o portrecie Jana Pawła II na ratuszu?

Liczba głosów: 1248
51.12%
Nie powinien tam wisieć
48.88%
Nie przeszkadza mi
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 82

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 26 kwietnia 2017 r. o 07:13
0
Widzicie wyniki sondy? I nic, żadnych refleksji? Dlaczego tak się dzieje? To między innymi przez wasze nienawistne komentarze. Tak to jest, jak obraz na ścianie ważniejszy od nauki JPII... To przez was ludzie odchodzą od kościoła. Kijem nie zapędzisz. Oczywiście podejmujecie próby sankcji społeczno-ekonomicznych, ale pamiętajcie, że efekt będzie odwrotny
Avatar
Gość / 26 kwietnia 2017 r. o 02:15
0
Niech ta cpunka sie nie osmiesza ,bo w ten sposob sie nie wylansuje.Ja wiem jak marnotrawia pieniadze panstwowe na imprezach pseudokulturalnych.Niech sie wezme za ciezka prace to sie odechce szczekania tylko zjesc ,wykasztanic sie i spac.Zenada osobiscie ja wysmieje.
Avatar
Gość / 25 kwietnia 2017 r. o 17:31
0
K. Hołoda Jana Pawła II nazywa funkcjonariuszem. Siebie pewnie zaliczy do wielkich patriotów- walczących o wolność.....od.....religii. Przepraszam innych mundurowych, ale dzisiaj słowo "funkcjonariusz" kojarzy mi się z PRL-em i III RP (bolki i ich prowadzący). Po ankiecie widać jak niby "błacha" (nie dla każdego) sprawa dzieli społeczeństwo i to ma być szerzenie kultury?. No cóż takie ck trzeba omijać z daleka-ono nie jest dla katolików.
Avatar
Gość / 25 kwietnia 2017 r. o 16:09
0
Za każdym razem zastanawia mnie, dlaczego hasła pt. "wolność od religii" są równoznaczne z zakazem religii... To czym jest ta wolność, skoro jednocześnie ogranicza i zakazuje, obraża innych i i nie daje prawa do bycia wolnym (np. w swojej wierze). A czepianie się obrazu Jana Pawła II, bo to "funkcjonariusz kościelny" jest śmieszne. Czy pani Artystka nie wie i nie pamięta z historii, że jest to jeden z największych Polaków, znany na wszystkich krańcach świata, podróżnik, wybitny filozof, etyk, teolog, pisarz i poeta, profesor jednej z najsłynniejszych Polskich uczelni, mający ogromny wkład w upadek komunizmu i dialog pomiędzy zwaśnionymi narodami, zapamiętany na kartach historii niejednego kraju i dla bardzo bardzo wielu po prostu dobry człowiek będący wzorem do naśladowania i to NIE TYLKO dla chrześcijan, czy wyznawców jakiejkolwiek religii. Ale pamiętajmy tylko "funkcjonariusz kościelny". Tak. To jest wolność. Taka nowoczesna wolność, która pozwala na wszystko tylko nie (prawdziwą) wolność i otwarty umysł. Wszystko można, tylko nie wierzyć, kierować się wartościami, prowadzić dialog (Ha! Bo kto będzie gadał z moherami i ciemnogrodem?!), pamiętać o najważniejszych ludziach w naszej historii (no chyba, że byli niewierzący, albo się z tym nie obnosili...), czy samodzielnie myśleć.
Za każdym razem zastanawia mnie, dlaczego hasła pt. "wolność od religii" są równoznaczne z zakazem religii... To czym jest ta wolność, skoro jednocześnie ogranicza i zakazuje, obraża innych i i nie daje prawa do bycia wolnym (np. w swojej wierze). A czepianie się obrazu Jana Pawła II, bo to "funkcjonariusz kościelny" jest śmieszne. Czy pani Artystka nie wie i nie pamięta z historii, że jest to jeden z największych Polaków, znany na wszystkich krańcach świata, podróżnik, wybitny filozof, etyk, teolog, pisarz i poeta, profe... rozwiń
Avatar
KZ NSZZ "S" ORG. / 25 kwietnia 2017 r. o 14:46
0
szukaj na fb: kz nszz solidarnosc organistów (z do-PiS-kiem: 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8; 9 i 10 ) Resztę obejm u je PiS – lamowska CENZURA!
Avatar
Gość / 25 kwietnia 2017 r. o 14:37
0
Lewak to lewak. Pietrasiewicz przegrał z Kowalskim i wysyła sługuske aby walczyła z Kosciołem. A sam chodził 4 lata do KATOLICKIEGO LICEUM i udzielał się tam namiętnie.
Avatar
Gość / 25 kwietnia 2017 r. o 13:27
0
a my w polsce do dziś mamy „apostołów” takiego patrzenia na kościół, które pogrążyło go na zachodzie w kryzysie… - panie redaktorze, to są ofiary losu. to są nieszczęśnicy, którym się w życiu nie udało. spłyną z prądem… widzimy, że kryzys wewnętrzny, jaki mieli, próbowali i próbują przelać na innych. autentyczne kapłaństwo, wierny katolicyzm nie są łatwe, dlatego zawsze będą tacy, którzy odpadną. oni często indywidualną klęskę próbują przenieść na klęskę całego kościoła. może kogoś zwiodą, ale zasadniczo im się to nie uda. choć widać ich w mediach, to tak naprawdę tych ludzi można policzyć na palcach jednej ręki. to nie jest powód do niepokoju. artykuł opublikowany na stronie: ******naszdziennik.pl/wiara-kosciol-w-polsce/12137,wszyscy-jestesmy-kosciolem.html
a my w polsce do dziś mamy „apostołów” takiego patrzenia na kościół, które pogrążyło go na zachodzie w kryzysie… - panie redaktorze, to są ofiary losu. to są nieszczęśnicy, którym się w życiu nie udało. spłyną z prądem… widzimy, że kryzys wewnętrzny, jaki mieli, próbowali i próbują przelać na innych. autentyczne kapłaństwo, wierny katolicyzm nie są łatwe, dlatego zawsze będą tacy, którzy odpadną. oni często indywidualną klęskę próbują przenieść na klęskę całego kościoła. może kogoś zwiodą, ale zasadniczo im się to nie uda. choć widać ich w m... rozwiń
Avatar
Gość / 25 kwietnia 2017 r. o 13:27
0
jaki błąd popełnił kościół na zachodzie? – głównie duchowieństwo tam zawiniło. w okresie odnowy oni „wypuścili kierownicę z ręki”. zaczęli kształtować życie kościoła według dezyderatów wiernych – tzn. według tego, co dla wiernych było łatwiejsze. przykładem najbardziej drastycznym był sławny dokument pawła vi o godności przekazywania życia ludzkiego i środkach antykoncepcyjnych – „humanae vitae”. oni to odrzucili i teraz już wiedzą, że popełnili błąd. ale wówczas wielu biskupów i kapłanów uległo temu, co ludziom się wydawało wygodniejsze. i to jest przykład ogromnych błędów, za które europa zachodnia zapłaciła zlaicyzowaniem. dlatego dziś tak pilna jest nowa ewangelizacja, której potrzebę widział już przecież bł. jan paweł ii. to papież polak wziął sprawy w swoje ręce, przypilnował kwestii dotyczących duchowieństwa i dopiero kryzys przestał się pogłębiać. zaczęło się mozolne odbudowywanie. artykuł opublikowany na stronie: ******naszdziennik.pl/wiara-kosciol-w-polsce/12137,wszyscy-jestesmy-kosciolem.html
jaki błąd popełnił kościół na zachodzie? – głównie duchowieństwo tam zawiniło. w okresie odnowy oni „wypuścili kierownicę z ręki”. zaczęli kształtować życie kościoła według dezyderatów wiernych – tzn. według tego, co dla wiernych było łatwiejsze. przykładem najbardziej drastycznym był sławny dokument pawła vi o godności przekazywania życia ludzkiego i środkach antykoncepcyjnych – „humanae vitae”. oni to odrzucili i teraz już wiedzą, że popełnili błąd. ale wówczas wielu biskupów i kapłanów uległo temu, co ludziom się wydawało wygodniejsze. i ... rozwiń
Avatar
Gość / 25 kwietnia 2017 r. o 13:24
0
Katolicyzm jest religią wspólnotową. „Gdzie dwóch albo trzech gromadzi się w Moje imię, tam jestem pośród nich” (Mt 18,20) Wierzący katolik nie może istnieć bez KK, bo on jest KK, jego żywą tkanką. Obrażanie się na KK z powodu czarnych owiec (wśród kleru i wśród wiernych) trąci niedojrzałością. Módl się za błądzących, napominaj ich, ale nie łudź się, że odwracając się plecami do braci i sióstr jesteś ostatnim sprawiedliwym. Siedem uczynków miłosiernych względem duszy. 1) Błądzących upominać. 2) Nieumiejętnych nauczać. 3) Wątpiącym dobrze radzić. 4) Smutnych pocieszać. 5) Krzywdy cierpliwie znosić. 6) Urazy chętnie darować. 7) Modlić się za żywych i umarłych.
Katolicyzm jest religią wspólnotową. „Gdzie dwóch albo trzech gromadzi się w Moje imię, tam jestem pośród nich” (Mt 18,20) Wierzący katolik nie może istnieć bez KK, bo on jest KK, jego żywą tkanką. Obrażanie się na KK z powodu czarnych owiec (wśród kleru i wśród wiernych) trąci niedojrzałością. Módl się za błądzących, napominaj ich, ale nie łudź się, że odwracając się plecami do braci i sióstr jesteś ostatnim sprawiedliwym. Siedem uczynków miłosiernych względem duszy. 1) Błądzących upominać. 2) Nieumiejętnych nauczać. 3) Wątpiącym dobrze rad... rozwiń
Avatar
Gość / 25 kwietnia 2017 r. o 12:16
0
A. Hołda- a kto to jest?. Nazywanie funkcjonariuszem św. Jana Pawła II - jest wyrażeniem nienawistnym w stosunku do Kościoła, do wszystkich chrześcijan, do Polaków. Taka osoba nie powinna pracować w ck. Zero (0) kultury.
Avatar
Gość / 26 kwietnia 2017 r. o 07:13
0
Widzicie wyniki sondy? I nic, żadnych refleksji? Dlaczego tak się dzieje? To między innymi przez wasze nienawistne komentarze. Tak to jest, jak obraz na ścianie ważniejszy od nauki JPII... To przez was ludzie odchodzą od kościoła. Kijem nie zapędzisz. Oczywiście podejmujecie próby sankcji społeczno-ekonomicznych, ale pamiętajcie, że efekt będzie odwrotny
Avatar
Gość / 26 kwietnia 2017 r. o 02:15
0
Niech ta cpunka sie nie osmiesza ,bo w ten sposob sie nie wylansuje.Ja wiem jak marnotrawia pieniadze panstwowe na imprezach pseudokulturalnych.Niech sie wezme za ciezka prace to sie odechce szczekania tylko zjesc ,wykasztanic sie i spac.Zenada osobiscie ja wysmieje.
Avatar
Gość / 25 kwietnia 2017 r. o 17:31
0
K. Hołoda Jana Pawła II nazywa funkcjonariuszem. Siebie pewnie zaliczy do wielkich patriotów- walczących o wolność.....od.....religii. Przepraszam innych mundurowych, ale dzisiaj słowo "funkcjonariusz" kojarzy mi się z PRL-em i III RP (bolki i ich prowadzący). Po ankiecie widać jak niby "błacha" (nie dla każdego) sprawa dzieli społeczeństwo i to ma być szerzenie kultury?. No cóż takie ck trzeba omijać z daleka-ono nie jest dla katolików.
Avatar
Gość / 25 kwietnia 2017 r. o 16:09
0
Za każdym razem zastanawia mnie, dlaczego hasła pt. "wolność od religii" są równoznaczne z zakazem religii... To czym jest ta wolność, skoro jednocześnie ogranicza i zakazuje, obraża innych i i nie daje prawa do bycia wolnym (np. w swojej wierze). A czepianie się obrazu Jana Pawła II, bo to "funkcjonariusz kościelny" jest śmieszne. Czy pani Artystka nie wie i nie pamięta z historii, że jest to jeden z największych Polaków, znany na wszystkich krańcach świata, podróżnik, wybitny filozof, etyk, teolog, pisarz i poeta, profesor jednej z najsłynniejszych Polskich uczelni, mający ogromny wkład w upadek komunizmu i dialog pomiędzy zwaśnionymi narodami, zapamiętany na kartach historii niejednego kraju i dla bardzo bardzo wielu po prostu dobry człowiek będący wzorem do naśladowania i to NIE TYLKO dla chrześcijan, czy wyznawców jakiejkolwiek religii. Ale pamiętajmy tylko "funkcjonariusz kościelny". Tak. To jest wolność. Taka nowoczesna wolność, która pozwala na wszystko tylko nie (prawdziwą) wolność i otwarty umysł. Wszystko można, tylko nie wierzyć, kierować się wartościami, prowadzić dialog (Ha! Bo kto będzie gadał z moherami i ciemnogrodem?!), pamiętać o najważniejszych ludziach w naszej historii (no chyba, że byli niewierzący, albo się z tym nie obnosili...), czy samodzielnie myśleć.
Za każdym razem zastanawia mnie, dlaczego hasła pt. "wolność od religii" są równoznaczne z zakazem religii... To czym jest ta wolność, skoro jednocześnie ogranicza i zakazuje, obraża innych i i nie daje prawa do bycia wolnym (np. w swojej wierze). A czepianie się obrazu Jana Pawła II, bo to "funkcjonariusz kościelny" jest śmieszne. Czy pani Artystka nie wie i nie pamięta z historii, że jest to jeden z największych Polaków, znany na wszystkich krańcach świata, podróżnik, wybitny filozof, etyk, teolog, pisarz i poeta, profe... rozwiń
Avatar
KZ NSZZ "S" ORG. / 25 kwietnia 2017 r. o 14:46
0
szukaj na fb: kz nszz solidarnosc organistów (z do-PiS-kiem: 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8; 9 i 10 ) Resztę obejm u je PiS – lamowska CENZURA!
Avatar
Gość / 25 kwietnia 2017 r. o 14:37
0
Lewak to lewak. Pietrasiewicz przegrał z Kowalskim i wysyła sługuske aby walczyła z Kosciołem. A sam chodził 4 lata do KATOLICKIEGO LICEUM i udzielał się tam namiętnie.
Avatar
Gość / 25 kwietnia 2017 r. o 13:43
-1
Dziwię się, że są tacy, których uwierają, uciskają wizerunki religijne. Czują się uciskani, zniewoleni- np. "wolność od religii". Jestem katolikiem praktykującym i nie czuję się "zniewolony", a wręcz przeciwnie. Jestem,zadowolony, szczęśliwy- bo wiem, że ze mną jest Pan Bóg. Wielu już było walczących z "Krzyżem"- gdzie oni teraz są?. Chrześcijaństwo istnieje już ponad 2 tyś. lat. żadna siła go nie zmogła i nie zmoże. Walczący z Nim- tylko się ośmieszają.
Avatar
Gość / 25 kwietnia 2017 r. o 13:30
-1
Artystka?! Sama o sobie tak mówi, co nie znaczy, że naprawdę jest artystką.
Avatar
Gość / 25 kwietnia 2017 r. o 13:27
0
a my w polsce do dziś mamy „apostołów” takiego patrzenia na kościół, które pogrążyło go na zachodzie w kryzysie… - panie redaktorze, to są ofiary losu. to są nieszczęśnicy, którym się w życiu nie udało. spłyną z prądem… widzimy, że kryzys wewnętrzny, jaki mieli, próbowali i próbują przelać na innych. autentyczne kapłaństwo, wierny katolicyzm nie są łatwe, dlatego zawsze będą tacy, którzy odpadną. oni często indywidualną klęskę próbują przenieść na klęskę całego kościoła. może kogoś zwiodą, ale zasadniczo im się to nie uda. choć widać ich w mediach, to tak naprawdę tych ludzi można policzyć na palcach jednej ręki. to nie jest powód do niepokoju. artykuł opublikowany na stronie: ******naszdziennik.pl/wiara-kosciol-w-polsce/12137,wszyscy-jestesmy-kosciolem.html
a my w polsce do dziś mamy „apostołów” takiego patrzenia na kościół, które pogrążyło go na zachodzie w kryzysie… - panie redaktorze, to są ofiary losu. to są nieszczęśnicy, którym się w życiu nie udało. spłyną z prądem… widzimy, że kryzys wewnętrzny, jaki mieli, próbowali i próbują przelać na innych. autentyczne kapłaństwo, wierny katolicyzm nie są łatwe, dlatego zawsze będą tacy, którzy odpadną. oni często indywidualną klęskę próbują przenieść na klęskę całego kościoła. może kogoś zwiodą, ale zasadniczo im się to nie uda. choć widać ich w m... rozwiń
Avatar
Gość / 25 kwietnia 2017 r. o 13:27
0
jaki błąd popełnił kościół na zachodzie? – głównie duchowieństwo tam zawiniło. w okresie odnowy oni „wypuścili kierownicę z ręki”. zaczęli kształtować życie kościoła według dezyderatów wiernych – tzn. według tego, co dla wiernych było łatwiejsze. przykładem najbardziej drastycznym był sławny dokument pawła vi o godności przekazywania życia ludzkiego i środkach antykoncepcyjnych – „humanae vitae”. oni to odrzucili i teraz już wiedzą, że popełnili błąd. ale wówczas wielu biskupów i kapłanów uległo temu, co ludziom się wydawało wygodniejsze. i to jest przykład ogromnych błędów, za które europa zachodnia zapłaciła zlaicyzowaniem. dlatego dziś tak pilna jest nowa ewangelizacja, której potrzebę widział już przecież bł. jan paweł ii. to papież polak wziął sprawy w swoje ręce, przypilnował kwestii dotyczących duchowieństwa i dopiero kryzys przestał się pogłębiać. zaczęło się mozolne odbudowywanie. artykuł opublikowany na stronie: ******naszdziennik.pl/wiara-kosciol-w-polsce/12137,wszyscy-jestesmy-kosciolem.html
jaki błąd popełnił kościół na zachodzie? – głównie duchowieństwo tam zawiniło. w okresie odnowy oni „wypuścili kierownicę z ręki”. zaczęli kształtować życie kościoła według dezyderatów wiernych – tzn. według tego, co dla wiernych było łatwiejsze. przykładem najbardziej drastycznym był sławny dokument pawła vi o godności przekazywania życia ludzkiego i środkach antykoncepcyjnych – „humanae vitae”. oni to odrzucili i teraz już wiedzą, że popełnili błąd. ale wówczas wielu biskupów i kapłanów uległo temu, co ludziom się wydawało wygodniejsze. i ... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 82

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lubelskie: Dobowy rekord zakażeń koronawirusem w naszym regionie

Lubelskie: Dobowy rekord zakażeń koronawirusem w naszym regionie

- Informuję, że na terenie województwa lubelskiego mamy 46 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych - podaje Agnieszka Strzępka, rzecznik wojewody lubelskiego.

811 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarło 14 chorych

811 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarło 14 chorych

811 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 14 ofiar śmiertelnych - Ministerstwo Zdrowia podało dzisiaj po godz. 10.30 najnowszy raport na temat sytuacji epidemiologicznej w Polsce.

Motor przedstawił terminarz domowych meczów na sezon 2020/2021

Motor przedstawił terminarz domowych meczów na sezon 2020/2021

Piłkarze Mirosława Hajdy nowe rozgrywki na drugoligowych boiskach rozpoczną w sobotę, 29 sierpnia. Rywalem będzie wówczas Znicz Pruszków. Spotkanie na Arenie Lublin zaplanowano na godz. 19.50.

Minister edukacji: W razie zagrożenia epidemicznego możliwe nauczanie w modelu mieszanym lub zdalnym
film

Minister edukacji: W razie zagrożenia epidemicznego możliwe nauczanie w modelu mieszanym lub zdalnym

Warszawa. Większość uczniów 1 września wróci do szkół i będzie odbywało lekcje w sposób tradycyjny. Taką decyzję ogłosił minister edukacji Dariusz Piontkowski. Zdaniem MEN-u, sytuacja epidemiczna w Polsce pozwala, aby większość placówek edukacyjnych została otwarta.

Centrum leczenia boreliozy w Lublinie na ukończeniu. Kiedy przyjmie pierwszych pacjentów?
galeria

Centrum leczenia boreliozy w Lublinie na ukończeniu. Kiedy przyjmie pierwszych pacjentów?

W Instytucie Medycyny Wsi powstaje oddział zakaźny dedykowany pacjentom z boreliozą. Prace trwają. Cześć elewacji przy głównym wejściu do budynku jest już gotowa. Na trzecim piętrze trwają prace wykończeniowe.

Lublin: Wytną drzewa pod nową Biedronkę

Lublin: Wytną drzewa pod nową Biedronkę

7 brzóz i 2 lipy zostaną wycięte z działki przy ul. Prusa 8. Urząd Miasta zezwolił na ich usunięcie, o co wnioskował Polski Związek Motorowy. Na jego działce, w miejscu rozbieranej kotłowni, ma powstać nowy sklep sieci Biedronka. Wycinka drzew będzie się wiązać właśnie z tą budową.

19-latek wyprzedzał. Zderzył się czołowo z innym autem

19-latek wyprzedzał. Zderzył się czołowo z innym autem

Jadący seatem 19-latek wyprzedzał inne auto i zderzył się czołowo z jadącym z naprzeciwka samochodem. Mężczyzna trafił do szpitala.

Rozpoczynamy głosowanie w konkursie Moje Lubelskie Wakacje

Rozpoczynamy głosowanie w konkursie Moje Lubelskie Wakacje

Prosiliśmy Was o nadesłanie zdjęć z miejsc, które odwiedziliście w te wakacje na Lubelszczyźnie.

Lublin: Na górkach czechowskich zakopią 427 metrów rur. Co z chomikami?
galeria

Lublin: Na górkach czechowskich zakopią 427 metrów rur. Co z chomikami?

Rozpoczyna się kolejny etap budowy sieci ciepłowniczej przecinającej cenny przyrodniczo obszar dawnego poligonu na górkach czechowskich. Wczoraj zwożono tu rury, które mają dostarczać ciepło osiedlom po drugiej stronie ul. Poligonowej. Społecznicy boją się, że podczas prac mogą ucierpieć chronione chomiki.

Antonina Campi Opera Masterclass 2020
7 września 2020, 18:00

Antonina Campi Opera Masterclass 2020

W dniach 7-12 września w Lublinie odbędzie się trzecia edycja warsztatów Antonina Campi Opera Masterclass. Młodzi artyści będą się szkolić pod okiem znakomitych specjalistów. Rezultatem będzie wyjątkowy koncert galowy 12 września w sali operowej Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1).

Biała Podlaska. Wieżyczka Radziwiłłów już z dekoracjami

Biała Podlaska. Wieżyczka Radziwiłłów już z dekoracjami

Widać już efekty prac przy wieżyczce wschodniej w zespole zamkowym Radziwiłłów. To dawna wschodnia klatka schodowa zespołu zamkowego – element nieistniejących pałacowych galerii.

Stromecki i Tymosiak zostają w Górniku Łęczna

Stromecki i Tymosiak zostają w Górniku Łęczna

Kolejne wieści z Łęcznej. Zielono-czarni poinformowali o przedłużeniu kontraktów z pomocnikami: Marcinem Stromeckim i Tomaszem Tymosiakiem.

Dotacje Covid lubelskie. Szybki nabór LAWP, długie czekanie na pieniądze z UE
galeria

Dotacje Covid lubelskie. Szybki nabór LAWP, długie czekanie na pieniądze z UE

Przedsiębiorcy, którzy załapali się na pulę 74 mln zł przeznaczonych na wsparcie dla firm poszkodowanych przez pandemię, na pieniądze muszą jeszcze poczekać. Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości przesuwa termin podpisywania pierwszych umów.

Koronawirus: Najwięcej zgonów na Śląsku. Jak przedstawia się sytuacja w woj. lubelskim?

Koronawirus: Najwięcej zgonów na Śląsku. Jak przedstawia się sytuacja w woj. lubelskim?

Zakażenie koronawirusem potwierdzono dotąd w Polsce u 53 tys. 676 osób, z których 1830 zmarło. Najwięcej zgonów odnotowano w województwie śląskim – 419, w mazowieckim - 391, łódzkim – 218 i w woj. wielkopolskim – 210.

Trzy szpitale odmówiły przyjęcia 28-latki w ciąży. Kobieta zmarła, sprawę bada prokuratura
film

Trzy szpitale odmówiły przyjęcia 28-latki w ciąży. Kobieta zmarła, sprawę bada prokuratura

Ostrzeszów (woj. wielkopolskie). Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie śmierci 28-latki w ciąży. Kobietę przyjęto na oddział szpitala w Ostrzeszowie w Wielkopolsce. Ze względu na jej stan zdrowia podjęto decyzję o transporcie do placówki z oddziałem intensywnej terapii. Przyjęcia miały odmówić trzy szpitale.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.