Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 stycznia 2020 r.
15:13

Córka żołnierza wyklętego dostała 1 mln zł, ale chciała 15 mln zł. "Sąd w swojej przemowie mnie upokorzył"

355 96 A A
Magdalena Zarzycka-Redwan zapowiedziała, że wystąpi o kasację wyroku. Jeśli to nie przyniesie skutku, skieruje sprawę do trybunału w Strasburgu
Magdalena Zarzycka-Redwan zapowiedziała, że wystąpi o kasację wyroku. Jeśli to nie przyniesie skutku, skieruje sprawę do trybunału w Strasburgu (fot. Jacek Szydłowski)

Córka żołnierza wyklętego przegrała sądową batalię o 15 mln zł. Pieniądze miały być zadośćuczynieniem za dzieciństwo spędzone w więzieniu i domach dziecka. Sąd uznał, że przyznany wcześniej milion złotych to właściwa rekompensata.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Sprawę Magdaleny Zarzyckiej-Redwan rozstrzygnął w poniedziałek Sąd Apelacyjny w Lublinie. Kiedy sędzia uzasadniała wyrok, wyraźnie zdenerwowana kobieta wyszła z sali.

– To uzasadnienie było tak bardzo zmanipulowane, że aż zabolało. Wyszłam, żeby tych pierdół nie słuchać – komentowała Magdalena Zarzycka-Redwan. – Sąd w swojej przemowie mnie upokorzył. To była pokazówka taka stricte komunistyczna. Dlatego zachowałam się jak trzeba i wyszłam z sali. Żadne pieniądze nie wynagrodzą mi tego, co przeżyłam. 15 mln zł to symboliczna kwota.

Magdalena Zarzycka-Redwan urodziła się 1949 r. na lubelskim zamku, w więzieniu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Jej rodzice, Stefania i Władysław trafili na zamek za ukrywanie żołnierzy podziemia. W ich domu w Kolonii Łaszczów spotykali się dowódcy oddziałów WiN. Gospodarze zostali aresztowani podczas zasadzki. Stefania była wtedy w zaawansowanej ciąży. Pomimo tego była torturowana. Po jednym z przesłuchań urodziła Magdalenę. Kilkadziesiąt minut później zmarła. Władysław, został skazany na 15 lat więzienia. Odzyskał wolność dopiero w 1956 roku.

Dziewczynka pozostała na zamku przez ponad dwa lata. Zajmowały się nią więźniarki. Jedna z nich karmiła ją własną piersią. W 1951 Magdalena Zarzycka, chociaż miała dwie babcie, trafiła do domu dziecka w Łabuniach, a później w Klemensowie. Spędziła tam kolejne 13 lat, jako „córka bandytów”.

Magdalena Zarzycka-Redwan przez lata musiała ukrywać swoje pochodzenie. Nie mogła znaleźć pracy i nie była w stanie nawiązać bliskiej więzi z ojcem. Do tej pory leczy się psychiatrycznie.

Córka „wyklętych” od lat 90. starała się o zadośćuczynienie. Pozwoliła na to dopiero nowelizacja przepisów z 2018 r. Magdalena Zarzycka-Redwan domagała się od Skarbu Państwa w sumie 15 mln zł za narodziny i dwa lata w więzieniu na Zamku Lubelskim oraz kolejne trzynaście lat w domach dziecka. W ubiegłym roku Sąd Okręgowy w Lublinie przyznał jej milion złotych. Uznał, że zadośćuczynienie za czas spędzony w domach dziecka się nie należy. Nie ma do tego podstaw prawnych. Podobne stanowisko zajął sąd odwoławczy.

– Intencją ustawodawcy było zrekompensowanie krzywd dziecku w okresie prenatalnym, za urodzenie w więzieniu oraz przebywanie tam wraz z matką – wyjaśniła sędzia Grażyna Jakubowska. – Nie oznacza to jednak, że za każde następstwo tej sytuacji również należy się zadośćuczynienie. Ustawodawca nie rozszerzył granic żądania kwot ponad to, co konkretnie wskazał w przepisach.

Sąd nie kwestionował cierpień, jakich doznała Magdalena Zarzycka-Redwan, oraz ich fatalnego na rozwój jej osobowości. Zwrócił jednak uwagę, że przebywanie w domu dziecka nie może być traktowane na równi z pobytem w więzieniu.

– W tym samym czasie, kiedy wnioskodawczyni przebywała na zamku, jej starsze rodzeństwo przez rok przebywało same w domu, a następnie w domach dziecka. Czy to oznacza, że temu rodzeństwu również trzeba przyznać zadośćuczynienie? Ustawodawca nie uregulował sytuacji pozostałych dzieci – wyjaśniła sędzia Jakubowska. – Nie można teraz tworzyć innej regulacji dla samej wnioskodawczyni z tego tylko tytułu, że przebywała w domach dziecka.

Magdalena Zarzycka-Redwan zapowiedziała, że wystąpi o kasację wyroku. Jeśli to nie przyniesie skutku, skieruje sprawę do trybunału w Strasburgu.

– Pójdę z tym dalej, ponieważ wiem, jaka jest dzisiaj sytuacja polityczna w sądach. Nie ufam sądom. Dzisiaj wysoki sąd mówił bardziej do mediów niż do mnie. Chcę żeby ta sprawa dotarła nawet do Strasburga ponieważ my, dzieci żołnierzy wyklętych nie doczekamy tu sprawiedliwego finału – oceniła Magdalena Zarzycka-Redwan.

e-Wydanie

Komentarze 96

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
cvrvl / 27 stycznia 2020 o 15:18
+68
symboliczna kwota 15mln hahahaha, symboliczna to może być złotówka, bezczelna kobieta
Avatar
ot co / 27 stycznia 2020 o 15:27
+59
Wstydu baba nie ma...
Avatar
Gość / 27 stycznia 2020 o 15:17
+59
Czego ta baba nie rozumie, że Panstwo, które zgotowało jej ten los nie istnieję od 31 lat !? Dlaczego nie domagała się tego przed zniknieciem PRLu z mapy Europy !?
Avatar
kazik / 27 stycznia 2020 o 15:23
+57
Miliony ludzi w wyniku wojny ma krzywdy traumę i degradację życia . Po pani tego nie widać. Teraz dajmy każdemu po milionie. Tacy bojownicy pewnie walczyli ale nie o Polskę.
Avatar
UHO / 27 stycznia 2020 o 15:43
+53
Całkiem jak rodziny ofiar katastrofy w Smoleńsku..... Gosiewskie , Walentynowicz , Kaczyńska...., kasa jest kasa, przecież się należy.
Avatar
żołnierz przyklęknięty / 27 stycznia 2020 o 15:42
+48
Chciwa kobieta, do tego niewyparzony język i brak szacunku dla sądu, co ostatnio zrobiło się modne zresztą. Poza wszystkim ma tupet, symboliczne 15 baniek na waciki z naszych podatków za okres życia, którego nawet nie pamięta, bo była zbyt młoda...
Avatar
Gość / 27 stycznia 2020 o 15:44
+44
a Strasburg koncertowo nie przyjmie skargi bo nie ma przesłanek, Trybunał to nie jest 4 instancja sądowa droga pani
Avatar
Gość / 27 stycznia 2020 o 15:25
+43
A co na kosmetyki nie ma????
Avatar
Gość / 27 stycznia 2020 o 18:36
+42
PAZERNA BABA i tyle !!! Wyjątkowo w tym kraju, Sąd zachował się rozsądnie.
Avatar
Gość / 27 stycznia 2020 o 15:23
+39
Kasa kasa kasa
Avatar
Gość / 30 stycznia 2020 o 07:52
0
O rozłamie w stowarzyszeniu kierowanym przez Magdalenę Zarzycką-Redwan poinformował na swoim społecznościowym profilu Kajetan Rajski, redaktor naczelny Kwartalnika „Wyklęci”. – Niestety, nie wszystkie dzieci Żołnierzy Wyklętych w swoim dorosłym życiu kontynuowały niepodległościowe tradycje swoich ojców – skomentował. Wspomniana prezes stowarzyszenia w przeszłości związana była ze środowiskiem bliskim postkomunistycznemu Sojuszowi Lewicy Demokratycznej, czyli ze Stowarzyszeniem Ordynacka. Read more: ******pch24.pl/bliscy-dawnych-zolnierzy-podziemia-niepodleglosciowego-beda-dzialac-pod-nowym-szyldem,53836,i.html#ixzz6CUhWKO5h
O rozłamie w stowarzyszeniu kierowanym przez Magdalenę Zarzycką-Redwan poinformował na swoim społecznościowym profilu Kajetan Rajski, redaktor naczelny Kwartalnika „Wyklęci”. – Niestety, nie wszystkie dzieci Żołnierzy Wyklętych w swoim dorosłym życiu kontynuowały niepodległościowe tradycje swoich ojców – skomentował. Wspomniana prezes stowarzyszenia w przeszłości związana była ze środowiskiem bliskim postkomunistycznemu Sojuszowi Lewicy Demokratycznej, czyli ze Stowarzyszeniem Ordynacka. Read more: ******pch24.pl/bliscy-dawnych-zolnierz... rozwiń
Avatar
skromniej ciszej / 28 stycznia 2020 o 19:14
+2
szanowna pani zachowanie pani nie miesci sie w zadnych kategoriach za chwile kazdy niezadowolony z wyroku sadu bedzie prowadzil swoja krucjate nie bedzie za chwile zadnych autorytetow a wie pani dlaczego dlatego ze ludzie pokroju pani wybrani dla wypelniania mandatu posla senatora na to pozwalaja w glowie sie nie miesci ze jakas szeregowa zakompleksiona poslina oraz osoba taka jak pani pozwala sobie na takie komentarze - lekcewarzacy stosunek do instytucji Panstwa a co do tych krysztalowych zolnierzy to chyba nie jest tak jak pani twierdzi przynajmniej nie zawsze a juz na marginesie w tym wieku celebrytka juz sie nie zostaje a powaga sytuacji potrzebuje ciszy
szanowna pani zachowanie pani nie miesci sie w zadnych kategoriach za chwile kazdy niezadowolony z wyroku sadu bedzie prowadzil swoja krucjate nie bedzie za chwile zadnych autorytetow a wie pani dlaczego dlatego ze ludzie pokroju pani wybrani dla wypelniania mandatu posla senatora na to pozwalaja w glowie sie nie miesci ze jakas szeregowa zakompleksiona poslina oraz osoba taka jak pani pozwala sobie na takie komentarze - lekcewarzacy stosunek do instytucji Panstwa a co do tych krysztalowych zolnierzy to chyba nie jest tak jak pani twierdzi p... rozwiń
Avatar
Japolan / 28 stycznia 2020 o 14:44
+1
1 mln polskich złociszów jest sporą kwotą za przeżycie. Natomiast nikt nie zapłaci dzieciom, którym nie było dane przeżyć terroru tych tzw. Wyklętych. Dla setek tysięcy naszych rodaków, szczególnie z wiosek i małych miasteczek pozostali oni, li tylko i wyłącznie, przeklęci!
Niezależnie od kwestii ideologicznych, duże znaczenie praktyczne i zarazem formalne ma to, że sądy w "okresie stalinowskim" (jakże często prowadzące parodie procesów) były instytucjami, a więc typowa dla inmstytucji pozwala odnaleźć dokumenty (być może ich część), a to ułatwia podejmowanie różnego rodzaju starań (np. występowanie z roszczeniami pieniężnymi). O wiele trudniejsze może być (i na ogół bywa) udokumentowanie skutków terroryzmu lub bestialstwa różnych band;  także w przypadku silnej pamięci o nich - np. o zamordowaniu bzbronnych ojca i 4 synów (a matce został jedynie najmłodszy syn, który był poza domem podczas zbrodniczej akcji przeklętych) w Charlężu (w gminie Spiczyn).
Niezależnie od kwestii ideologicznych, duże znaczenie praktyczne i zarazem formalne ma to, że sądy w "okresie stalinowskim" (jakże często prowadzące parodie procesów) były instytucjami, a więc typowa dla inmstytucji pozwala odnaleźć dokumenty (być może ich część), a to ułatwia podejmowanie różnego rodzaju starań (np. występowanie z roszczeniami pieniężnymi). O wiele trudniejsze może być (i na ogół bywa) udokumentowanie skutków terroryzmu lub bestialstwa różnych band;  także w przypadku silnej pamięci o nich - np. o z... rozwiń
Avatar
Gość / 28 stycznia 2020 o 13:14
+10
TA PAZERNA BABA powinna wnieść odwołanie, a w kolejnej instancji dostać kwotę obniżoną do 1000zł, za pazerność. Kto tę pazerną babę wychował w dzieciństwie jak nie dom dziecka, a za czyje to pieniądze jak nie moich dziadków?!! To teraz do zwrotu z odsetkami !!
Avatar
eh..... / 28 stycznia 2020 o 12:56
+9
Czy jakakolwiek ofiara tych "Wyklętych" została zrekompensowana przez nasze państwo? Potomkowie 80 zamordowanych przez Burego osób i 5 spalonych wsi (tylko te najdotkliwsze rany) jakoś nie oczekują rekompensaty za cierpienie!
Avatar
Gość / 28 stycznia 2020 o 11:32
0
... to komuchy, sługusy kremlina z SLD powinni wypłacić tej Pani z własnych kieszeni, a nie Polacy ze swoich podatków.
Avatar
KIEDY REPARCJE od NIEMIEC ? / 28 stycznia 2020 o 11:22
+4
Dziecko uwięzione przez reżim stalinowski dostaje odszkodowanie - brawo, tak ma być. ALE DLACZEGO NIEMCY NIE PŁACĄ POLSCE REPARACJI ZA GIGANTYCZNE ZNISZCZENIA I MORDY z 2WŚ ???
Avatar
Gość / 28 stycznia 2020 o 11:19
-1
Pani powinna pokazać im środkowy palec - jak SĘDZIA ŻUREK NA POCHODZIE :)
Avatar
Gość / 28 stycznia 2020 o 11:16
0
101 km/h w terenie zabudowanym. Z taką prędkością pod koniec 2015 r. jechał przez miejscowość XYZ sędzia . Uniknął kary, bo pokazał policjantom legitymację sędziego. Problemu nie widziało też kolegium sądu
Avatar
Gość / 28 stycznia 2020 o 11:15
-8
Jakie sądy takie i wyroki. Nie ulega wątpliwości że stała się komuś krzywda i to nie tylko związana z faktem pobytu w wiezieniu jako dziecko. Ale ta krzywda została rozszerzona na cała rodzinę. Co więcej ona idzie przez minimum dwa pokolenia swoim echem. Samo odszkodowanie za pobyt w więzieniu to mało. Jako smaczek można przytoczyć że krętacki prezes jednej spółdzielni po odsiedzeniu słusznego wyroku dostał jeszcze 2 miliony odszkodowania. Albo bandzior i morderca dostał milion odszkodowania bo w celi miał duszno. A co z faktycznymi ofiarami przestępstw? A dać im z łaski parę groszy na odczepnego i niech spadają. Taka filozofia przyświeca naszym wolnym, jakże wolnym sądom. Słowem jakie sądy takie i wyroki. A i jeszcze nie zapomnijmy że zaraz położy łapę na odszkodowaniu fiskus domagając się podatków: a to od wzbogacenia, od dochodu itd itp.
Jakie sądy takie i wyroki. Nie ulega wątpliwości że stała się komuś krzywda i to nie tylko związana z faktem pobytu w wiezieniu jako dziecko. Ale ta krzywda została rozszerzona na cała rodzinę. Co więcej ona idzie przez minimum dwa pokolenia swoim echem. Samo odszkodowanie za pobyt w więzieniu to mało. Jako smaczek można przytoczyć że krętacki prezes jednej spółdzielni po odsiedzeniu słusznego wyroku dostał jeszcze 2 miliony odszkodowania. Albo bandzior i morderca dostał milion odszkodowania bo w celi miał duszno. A co z faktycznymi ofiarami... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 96

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Chełmianka – Omega Stary Zamość 4:0. Cztery transfery tuż-tuż

Chełmianka – Omega Stary Zamość 4:0. Cztery transfery tuż-tuż 0 0

Znowu dobry wynik młodej drużyny z Chełma. W sobotę podopieczni Jana Konojackiego pokonali występującą w zamojskiej klasie okręgowej Omegę Stary Zamość 4:0.

Zwłoki mężczyzny znalezione na rzece Krzna w Białej Podlaskiej

Zwłoki mężczyzny znalezione na rzece Krzna w Białej Podlaskiej 0 0

Zwłoki mężczyzny zauważono na rzece Krzna dzisiaj po godz. 9 - informuje portal bp24.pl. Na miejscu pracują służby ratownicze. Na razie nie udało się ustalić tożsamości mężczyzny.

10 tys. kroków przy kasie samoobsługowej. Internauci poruszeni: "Ja na dyżurze w szpitalu 10 tysięcy kroków robię do godziny 11"
Magazyn

10 tys. kroków przy kasie samoobsługowej. Internauci poruszeni: "Ja na dyżurze w szpitalu 10 tysięcy kroków robię do godziny 11" 3 1

W połowie lutego opublikowaliśmy tekst, w którym pracownicy sklepów skarżyli się na wyjątkowo wyczerpującą ich zdaniem pracę na tzw. kasach samoobsługowych. Artykuł wzbudził ogromne poruszenie. Pracownicy innych branż denerwowali się, że ich zajęcia są znacznie trudniejsze. Pracownicy sklepów apelowali: „Nie narzekajmy! Cieszmy się, że nie wyparły nas jeszcze roboty”.

Motor znowu lepszy od Wisły Puławy, tym razem w sparingu

Motor znowu lepszy od Wisły Puławy, tym razem w sparingu 0 0

Zwycięstwo w lidze, wygrana w Pucharze Polski, a teraz także przy okazji gry kontrolnej. W sobotę Motor Lublin pokonał w Puławach tamtejszą Wisłę 3:1.

Lubelskie: Uwaga na silny wiatr. Może powiać z prędkością nawet 75 km/h

Lubelskie: Uwaga na silny wiatr. Może powiać z prędkością nawet 75 km/h 1 0

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem, który może powiać dzisiaj wieczorem i w nocy w całym województwie lubelskim. W porywach będzie on osiągał prędkość nawet 75 km/h.

Puławy: Tancerze zmieniają scenę. Turniej „O pierścień księżnej Izabeli” z inną oprawą

Puławy: Tancerze zmieniają scenę. Turniej „O pierścień księżnej Izabeli” z inną oprawą 6 0

W tym roku już po raz 19. tancerze z całej Polski będą rywalizować w turnieju „O pierścień księżnej Izabeli” w Puławach. Impreza promująca tradycyjne, polskie tańce zmieni oprawę. Miasto skorzysta z obiektu przy ZST.

Domówka w klimacie PRL w DDK Czuby Południowe
22 lutego 2020, 18:00

Domówka w klimacie PRL w DDK Czuby Południowe 0 0

Nietypowo, bo w sobotę, Dzielnicowym Dom Kultury Czuby Południowego (ul. Wyżynna 16) zaprasza na kolejną odsłonę cyklu "Piątek wieczorową porą". Wszystko z powodu 5. urodzin DDK. Będzie zabawa w stylu PRL. Start 22 lutego o godz. 18.

Jechał zbyt szybko i wypadł z drogi. Jego auto dachowało

Jechał zbyt szybko i wypadł z drogi. Jego auto dachowało 0 1

Kierowca jechał zbyt szybko, a jego samochód wypadł z drogi w pobliżu miejscowości Korolówka-Osada (pow. włodawski) i dachował w przydrożnym rowie. 37-latek wyszedł z tego zdarzenia bez szwanku.

Górnik Łęczna celuje w awans do Fortuna I Ligi w swoje 40-te urodziny
Magazyn

Górnik Łęczna celuje w awans do Fortuna I Ligi w swoje 40-te urodziny 17 4

Górnik Łęczna kończy zimowy okres przygotowawczy. W sobotę zespół trenera Kamila Kieresia rozegra ostatni sparing przed startem drugiej ligi. W niedzielę wieczorem drużyna zaprezentuje się kibicom, a już w przyszły weekend rozegra pierwszy w tym roku mecz o ligowe punkty. Cel na najbliższą rundę jest jasny: awans do Fortuna I Ligi. Tym bardziej, że w tym sezonie klub świętował 40-lecie istnienia

Próba porwania 6-letniej dziewczynki na dworcu w Łodzi. Sprawca zatrzymany
film

Próba porwania 6-letniej dziewczynki na dworcu w Łodzi. Sprawca zatrzymany 0 1

Łódź. 65-letni Litwin próbował porwać 6-letnią dziewczynkę na łódzkim dworcu. Zarejestrowały to kamery monitoringu.

Lublin: Zaczynają budowę nowych bloków mieszkalnych w starej części Bronowic

Lublin: Zaczynają budowę nowych bloków mieszkalnych w starej części Bronowic 0 9

Dwa bloki z 84 mieszkaniami powstaną na zlecenie miejskiej spółki TBS „Nowy Dom” przy ul. Składowej w starej części Bronowic. Wykonawca robót poinformował o zmianie w organizacji ruchu. Składowa, między Łęczyńską a wjazdem na plac budowy, stała się drogą dwukierunkową.

Trzech kandydatów na stanowisko dyrektora szpitala w Radzyniu Podlaskim

Trzech kandydatów na stanowisko dyrektora szpitala w Radzyniu Podlaskim 0 3

Jest trzech kandydatów na dyrektora szpitala w Radzyniu Podlaskim. Nowego szefa placówki poznamy do końca lutego.

Puławy opuszczają "Euroregion Bug", ale mogą wejść do nowego stowarzyszenia

Puławy opuszczają "Euroregion Bug", ale mogą wejść do nowego stowarzyszenia 7 12

Przez dziewiętnaście lat Puławy należały do stowarzyszenia zrzeszającego przygraniczne samorządy "Euroregion Bug". Władze miasta uznały, że dalsze członkostwo nie przyniesie żadnych korzyści. Za wyjściem opowiedzieli się również radni z komisji kultury i promocji.

Włamał się do domu jednorodzinnego i ukradł rzeczy warte ponad 11 tys. zł

Włamał się do domu jednorodzinnego i ukradł rzeczy warte ponad 11 tys. zł 0 0

Policjanci z Dęblina zatrzymali 46-letniego mężczyznę, który włamał się do domu jednorodzinnego i ukradł sprzęt elektroniczny oraz biżuterię. Straty oszacowano na co najmniej 11 tys. zł. Włamywacz wpadł już w ręce policji.

Kawiarnia zaprasza na warsztaty

Kawiarnia zaprasza na warsztaty 0 4

Bialska kawiarnia CoffeeLove rusza z cyklem spotkań "Akademia kawy". Pierwsze zaplanowano na 29 lutego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.