Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 grudnia 2018 r.
10:08

Lubelskie: Czarne chmury nad dyrektorami. PiS chce wymienić szefów trzech instytucji

0 82 A A
Piotr Franaszek, Mirosław Korbut i Henryka Strojnowska
Piotr Franaszek, Mirosław Korbut i Henryka Strojnowska

Do zmian może dojść na dyrektorskich stanowiskach w trzech dużych instytucjach podległych samorządowi województwa. Z pracą mogą pożegnać się: dyrektor Centrum Spotkania Kultur Piotr Franaszek, szefowa Zarządu Nieruchomości Wojewódzkich Henryka Strojnowska i kierujący Muzeum Wsi Lubelskiej Mirosław Korbut

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dyrektorzy jeszcze nie zostali odwołalni – podkreśla marszałek Jarosław Stawiarski (PiS). – Są takie plany, ale formalnie jeszcze do tego nie doszło.

Zarząd województwa przyjął uchwałę o zamiarze ich odwołania na wczorajszym posiedzeniu. – Ale nie jest to równoznaczne z odwołaniem. Te decyzje muszą jeszcze zostać poddane konsultacjom – zastrzega Stawiarski.

Powodów marszałek nie podaje. Ale trudno się nie domyślić, że chodzi o względy polityczne. Strojnowska w przeszłości była m.in. miejską radną w Lublinie i wicewojewodą lubelskim z nadania PO. Członkiem tej partii jest także Franaszek. Z kolei Korbut związany jest z PSL. Z list tego ugrupowania kandydował m.in. w wyborach parlamentarnych w 2015 roku.

– Nic nie wiem o takiej uchwale. Jeśli taka informacja dostała się do mediów, to zakładam, że jest prawdziwa. Ale trudno mi to komentować – ucina Henryka Strojnowska. Franaszek i Korbut nie odbierali wczoraj telefonów. Jak ustaliliśmy, dyrektor CSK jest do czwartku na zwolnieniu lekarskim.

Według naszych ustaleń, zarząd województwa będzie teraz analizować ewentualne skutki prawne odwołania dyrektorów.

Z tej trójki tylko szefowa ZNW ma umowę o pracę na czas nieokreślony. Mirosław Korbut dyrektorem jest od 2013 r., a jego obecny kontrakt wygasa 1 kwietnia 2023. Z końcem sierpnia przyszłego roku wygasa z kolei kontrakt Franaszka, dlatego w ostatnich tygodniach spekulowano, że dostanie on szansę pozostania na stanowisku do jego końca.

W kuluarach wymienia się już jednak nazwisko jego następczyni. Chodzi o Bognę Bender-Motykę, związaną z Solidarną Polską dziennikarkę TVP Lublin. W trakcie kampanii wyborczej, w której bezskutecznie ubiegała się o mandat radnej sejmiku województwa, mówiła, że CSK jest „miejscem, w którym rozwija się tylko kultura lewicowa” i należy to zmienić. Po wyborach została wskazana jako kandydatka na członka zarządu województwa, ale szef SP Zbigniew Ziobro miał wycofać dla niej rekomendację.

– To bardzo dziwna decyzja. Nie rozumiem, dlaczego dyrektor miałby być odwołany przed upływem kadencji – komentuje Grażyna Torbicka, która zasiada w Radzie Programowej CSK (obok Elżbiety Pendereckiej, Krzysztofa Cugowskiego, Borisa Kudlicki, Tadeusza Ziarkiewicza i Pawła Potoroczyna). – Wraz z innymi członkami rady mieliśmy możliwość obserwowania zarządzania Centrum Spotkania Kultur pod dyrekcją Piotra Franaszka i bardzo wysoko ocenialiśmy poziom artystyczny prezentowanych tam wydarzeń, jak i ich różnorodność. To trudny obiekt ze względu na ogromną przestrzeń. Trzeba mieć pomysł na jej wypełnienie i świadomość tego, że obok wydarzeń artystycznych muszą też odbywać się wydarzenia komercyjne, ale na odpowiednim poziomie. Tu takie pomysły i świadomość jest.

O tym, że wszczęcie procedury odwoławczej może być czasochłonne, pokazuje jednak przykład byłego dyrektora Filharmonii Lubelskiej Jana Sęka. Wiosną ubiegłego roku na taki ruch zdecydował się poprzedni zarząd województwa. Ale zanim zapadły jakiekolwiek decyzje w tej sprawie, w sierpniu tego roku kontrakt Sęka wygasł i postępowanie stało się bezprzedmiotowe.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 82

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
pacjent / 19 grudnia 2018 r. o 11:21
Kiedy PIS w końcu weźmie się za szpitale? To co tam się dzieje woła o pomstę do nieba.
Avatar
Gość / 19 grudnia 2018 r. o 11:22
Co to za wynalazek: Zarząd Nieruchomości Wojewódzkich? Jaki pożytek z tego ma społeczeństwo? Proszę o odpowiedź.
Avatar
SUWEREN / 19 grudnia 2018 r. o 11:18
BYŁO WYCHODZENIE PODCZAS PRACY Z SOSNOWSKIM NA POLITYCZNE AGITKI ???? BYŁO !!! - NOT TO TERAZ SUWEREN MÓWI WYNOCHA !!!
Avatar
Kowalski / 19 grudnia 2018 r. o 11:58
Kto wpadł na pomysł "kontraktów" dla pracowników opłacanych z budżetu samorządu? W tych instytucjach wszystkie stanowiska kierownicze obsadzane są z partyjnego klucza. Podobnie jak w rządzie, tak i w samorządzie, ten kto wygrywa wybory ma prawo dobierać sobie współpracowników odpowiedzialnych za zarządzanie.
Avatar
Lublinianin / 19 grudnia 2018 r. o 12:17
Co jak co ale CSK robi to dobrze! Fajne miejsce z dużym potencjałem - koncerty i imprezy ma które do wawy nje trzeba jeździć. Skończy się i znowu wejdziemy w etap zaściankowa...
Avatar
mieszkaniec / 19 grudnia 2018 r. o 10:54
dobrze się bawią za nasze jedni i drudzy
Avatar
czyt / 19 grudnia 2018 r. o 10:27
nie byli politycznie powołani, natomiast są politycznie wykopani ha,ha,ha
 Nie może komentować: pośredniak zamykają o 15 - ot za komentarz - polityczne stanowisko, to się zwalnia po zmianie władz: do sprzątaczki włacznie, jak za Psl w gminach.
Avatar
Gość / 19 grudnia 2018 r. o 11:57
Przecież powody takich zmian są powszechnie znane - to praca dla swoich. Powinny być brane pod uwagę względy merytoryczne i predyspozycje ludzi a nie partyjniactwo. Ale zawsze tak jest przy zmianie władzy - parcie na koryto dla swoich
Avatar
Gość / 19 grudnia 2018 r. o 10:14
nie byli politycznie powołani, natomiast są politycznie wykopani ha,ha,ha
Avatar
abc / 19 grudnia 2018 r. o 12:04
WYCIE I KWIK TARGOWICKIEGO LEWACTWA zsl-p0 ODRYWANEGO OD ŻŁOBA ??    MY, POLACY UWIELBIAMY  !!!
 Ty nie jesteś Polakiem - jesteś polaczkiem. Zrozumialeś śmieciu cieszący się z tego, że w kraju nawet przy rodzinnym stole ludzie sie nienawidzą?
Avatar
K / 24 grudnia 2018 r. o 14:26
KORYTA Jest najwyższy czas, aby wykopać od koryt tych zawodowych koryciarzy!!  Przyrosły im te grube, spasione dupska do stołków, przyzwyczaili się do kilkudziesięcio tysięcznych pensji za nic nie robienie!!Dupska mają przyklejone do stołków butaprenem i wierzą głęboko. że nic ich nie ruszy!! Teraz  mogą, ewentualnie zatrudnić się jako gońcy lub sprzątaczki, na umowie śmieciowej!! Do koryt już nie powrócą!! Osobiscie, jestem zwolennikiem, całkowitej likwidacji tych koryt.
Chyba musisz być, bo jak tak się znasz na czymkolwiek, jak na języku polskim, to nawet w PiSie chyba nie za bardzo na dostęp do jakiegokolwiek stanowiska możesz liczyć...
Chyba musisz być, bo jak tak się znasz na czymkolwiek, jak na języku polskim, to nawet w PiSie chyba nie za bardzo na dostęp do jakiegokolwiek stanowiska możesz liczyć... rozwiń
Avatar
zlikwidować koryta / 23 grudnia 2018 r. o 23:54
 KORYTA Jest najwyższy czas, aby wykopać od koryt tych zawodowych koryciarzy!!  Przyrosły im te grube, spasione dupska do stołków, przyzwyczaili się do kilkudziesięcio tysięcznych pensji za nic nie robienie!!Dupska mają przyklejone do stołków butaprenem i wierzą głęboko. że nic ich nie ruszy!! Teraz  mogą, ewentualnie zatrudnić się jako gońcy lub sprzątaczki, na umowie śmieciowej!! Do koryt już nie powrócą!! Osobiscie, jestem zwolennikiem, całkowitej likwidacji tych koryt.
Avatar
K / 20 grudnia 2018 r. o 10:12
Rozpieprzcie wszystko a potem narzekajcie że są tylko kina w galeriach a w nich filmy o superbohaterach...
No, za to teraz w CSK masz Kino przez wielkiie "K". Zamiast superbohaterów z multipleksu, herosi od Smarzowskiego z takich "pieknych" filmów jak "Dom zły" i "Drogówka", ewentualnie francuskie produkcje, gdzie przez 90 minut filmu tylko leżą w brudnej pościeli, palą papierosy i dyskutują o stanie swoich uczuć i potrzeb. Ale lubelscy koneserzy doceniają taką "sztukę"...
Widzę, że kiepsko znasz francuską kinematografię. Poza tym co złego jest w rozmowach o wzajemnych uczuciach i potrzebach? Lepiej zamiatać brudne sprawy pod dywan i udawać głęboko wierzącego?
Widzę, że kiepsko znasz francuską kinematografię. Poza tym co złego jest w rozmowach o wzajemnych uczuciach i potrzebach? Lepiej zamiatać brudne sprawy pod dywan i udawać głęboko wierzącego? rozwiń
Avatar
mogę dłużej / 20 grudnia 2018 r. o 09:36
Rozpieprzcie wszystko a potem narzekajcie że są tylko kina w galeriach a w nich filmy o superbohaterach...
 No, za to teraz w CSK masz Kino przez wielkiie "K".  Zamiast superbohaterów z multipleksu, herosi od Smarzowskiego z takich "pieknych" filmów jak "Dom zły" i "Drogówka", ewentualnie francuskie produkcje, gdzie przez 90 minut filmu tylko leżą w brudnej pościeli, palą papierosy i dyskutują o stanie swoich uczuć i potrzeb. Ale lubelscy koneserzy doceniają taką "sztukę"...
Avatar
Gość / 20 grudnia 2018 r. o 07:28
Rozpieprzcie wszystko a potem narzekajcie że są tylko kina w galeriach a w nich filmy o superbohaterach...
Avatar
Krycha / 20 grudnia 2018 r. o 02:45
Ponownie zmiana na kmiotow nic nie umiejacych.Rzady Pisu to najgorsze co Polske spotkalo.
Avatar
Zenek Sztacheta / 19 grudnia 2018 r. o 21:53
A czy pani Bogna Bender-Motyka ma elementarne choćby pojęcie o kulturze? Takie ewentualne polityczne i niemerytoryczne nadanie byłoby totalną klęską i kultury i instytucji!
  Będą żołnierze wyklęci i wystarczy.
Avatar
Magda / 19 grudnia 2018 r. o 20:36
Człowieku, a taki pożytek ze ktoś musi zarządzać i administrować nieruchomościami rozsianymi po całym wojewodztwie. Gdyby nie Ci ludzie i ich ciężka praca to wszystkie budynki nadawalyby sie po pewnym czasie bez opieki do rozbiórki z uwagi na ich stan techniczny
Avatar
obserwator / 19 grudnia 2018 r. o 20:21
kontrolerzy, którzy kontrolowali Muzeum Nadwislańskie byli szykanowani i już ich nie ma .....bo nie chcieli zmienić protokołu kontroli, a derektory czują sie xaraszo.
Avatar
Gość / 19 grudnia 2018 r. o 20:19
A czy pani Bogna Bender-Motyka ma elementarne choćby pojęcie o kulturze? Takie ewentualne polityczne i niemerytoryczne nadanie byłoby totalną klęską i kultury i instytucji!
Zobacz wszystkie komentarze 82

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Taki mamy klimat. Turyści w Kazimierzu Dolnym zapłacą więcej

Taki mamy klimat. Turyści w Kazimierzu Dolnym zapłacą więcej

Osoby spoza gminy, które będą przebywały w niej dłużej, niż dobę, od nowego roku zapłacą wyższą opłatę klimatyczną. Stawki zaproponowane przez Ratusz niemal radni przyjęli niemal jednomyślnie.

Rekordowy budżet gminy Puławy. Najważniejsze inwestycje

Rekordowy budżet gminy Puławy. Najważniejsze inwestycje

Przyszłoroczny budżet gminy Puławy będzie duży i deficytowy. Po raz pierwszy w historii, wydatki gminy przekroczą 90 mln zł, z czego prawie 40 proc. trafi na inwestycje. Najważniejsze z nich to budowa i remonty lokalnych dróg, na które samorząd pozyskał rządowe wsparcie.

Taneczny spektakl "Do łez" na scenie Centrum Kultury
10 grudnia 2022, 18:00

Taneczny spektakl "Do łez" na scenie Centrum Kultury

W sobotę, 10 grudnia o godz. 18 Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) zaprosi na pokaz spektaklu Fundacji B'cause Dance Company - "Do łez".

Prokurator, kolizja, porzucone volvo i promile. Minął rok, a końca sprawy nadal nie widać
Pierwsza strona

Prokurator, kolizja, porzucone volvo i promile. Minął rok, a końca sprawy nadal nie widać

Minął rok, a końca sprawy prokuratora z Janowa Lubelskiego, który spowodował kolizję, uciekł, a po kilku godzinach odnalazł się pijany, nie widać. Prokuratura Krajowa nie potrafi wyjaśnić dlaczego wyjaśnianie sprawy trwa tak wyjątkowo długo.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 8 grudnia 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 8 grudnia 2022 r.

Crvena Zvezda – Polski Cukier AZS UMCS 63:82. Trzecia wygrana w EuroCup i pewny awans

Crvena Zvezda – Polski Cukier AZS UMCS 63:82. Trzecia wygrana w EuroCup i pewny awans

W dobrym stylu do gry po kilku tygodniach przerwy wróciły koszykarki z Lublina. Polski Cukier AZS UMCS pokonał w Belgradzie tamtejszą Crvenę Zvezdę 82:63 i zapewnił sobie awans do kolejnej rundy EuroCup.

LUK Lublin – Cuprum Lubin 3:0. Czwarta wygrana z rzędu [zdjęcia]
galeria

LUK Lublin – Cuprum Lubin 3:0. Czwarta wygrana z rzędu [zdjęcia]

Trwa dobra passa siatkarzy z Lublina. W środę drużyna LUK pokonała bez większych problemów w hali Globus Cuprum Lubin 3:0. To było już czwarte zwycięstwo z rzędu podopiecznych trenera Dariusza Daszkiewicza.

Sąd: To nie miejsca na bloki. A jednak można je budować

Sąd: To nie miejsca na bloki. A jednak można je budować

Zapadł wyrok w sprawie sporu o budowę bloków obok domów jednorodzinnych przy ul. Goździkowej. Sąd stwierdził, że niezgodna z prawem jest decyzja, która była podstawą do wydania pozwolenia na budowę. Ale samego pozwolenia nie unieważnił.

"Nowa Jerozolima, Nowy Babilon". Bolodymyr Topiy w CK
9 grudnia 2022, 18:00

"Nowa Jerozolima, Nowy Babilon". Bolodymyr Topiy w CK

W piątek, 9 grudnia o godz. 18 w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) otwarcie wystawy Bolodymyra Topiy'ego "Nowa Jerozolima, Nowy Babilon".

Czterech chce dowodzić 2. Lubelską Brygadą Obrony Terytorialnej

Czterech chce dowodzić 2. Lubelską Brygadą Obrony Terytorialnej

W najbliższych dniach możemy poznać nazwisko nowego dowódcy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Na schedę po pułkowniku Tadeuszu Nastarowiczu kandyduje czterech oficerów.

Co popłynęło do Bystrzycy? Będą sprawdzać skąd wzięła się piana
Alarm 24
galeria

Co popłynęło do Bystrzycy? Będą sprawdzać skąd wzięła się piana

Urzędnicy od rzek i kanalizacji będą wyjaśniać, skąd wzięła się piana, którą zaobserwowano wczoraj na Bystrzycy w rejonie wylotu kolektorów burzowych niedaleko mostu 700-lecia Lublina (przeprawa przez rzekę w ciągu ul. Muzycznej).

Ojciec nawet nie widział, że przejechał swojego 2-letniego synka. Już poniósł najwyższą karę

Ojciec nawet nie widział, że przejechał swojego 2-letniego synka. Już poniósł najwyższą karę

Był 15 czerwca tego roku. Franciszek B. ze swoją partnerką i ich dwuletnim synkiem przyjechali w odwiedziny do rodziców kobiety w gminie Kock.

Dworzec PKP w Łukowie od kilku lat jest nieczynny. Jest ważna decyzja

Dworzec PKP w Łukowie od kilku lat jest nieczynny. Jest ważna decyzja

To już pewne. W grudniu Łuków podpisze umowę z PKP na remont dworca. W budynku ma się znaleźć miejska sala widowiskowa.

WIR zagra Nalepę w DDK Czechów
9 grudnia 2022, 19:00

WIR zagra Nalepę w DDK Czechów

W piątek, 9 grudnia o godz. 19 w Dzielnicowym Domu Kultury Czechów (ul. Kiepury 5a) odbędzie się koncert zespołu WIR.

Rodzinne pamiątki składają się na naszą wspólną historię. Dzięki temu miejscu pamięć może przetrwać

Rodzinne pamiątki składają się na naszą wspólną historię. Dzięki temu miejscu pamięć może przetrwać

Zdecydowali się przekazać zdjęcia wykonane przez swoich przodków, ich dyplomy i świadectwa do państwowego zbioru. Dzieląc się rodzinnymi historiami nie pozwolili by zaginęły w mrokach historii. Wczoraj był czas na podziękowania.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!