Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 grudnia 2018 r.
10:08

Lubelskie: Czarne chmury nad dyrektorami. PiS chce wymienić szefów trzech instytucji

0 82 A A
Piotr Franaszek, Mirosław Korbut i Henryka Strojnowska
Piotr Franaszek, Mirosław Korbut i Henryka Strojnowska

Do zmian może dojść na dyrektorskich stanowiskach w trzech dużych instytucjach podległych samorządowi województwa. Z pracą mogą pożegnać się: dyrektor Centrum Spotkania Kultur Piotr Franaszek, szefowa Zarządu Nieruchomości Wojewódzkich Henryka Strojnowska i kierujący Muzeum Wsi Lubelskiej Mirosław Korbut

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dyrektorzy jeszcze nie zostali odwołalni – podkreśla marszałek Jarosław Stawiarski (PiS). – Są takie plany, ale formalnie jeszcze do tego nie doszło.

Zarząd województwa przyjął uchwałę o zamiarze ich odwołania na wczorajszym posiedzeniu. – Ale nie jest to równoznaczne z odwołaniem. Te decyzje muszą jeszcze zostać poddane konsultacjom – zastrzega Stawiarski.

Powodów marszałek nie podaje. Ale trudno się nie domyślić, że chodzi o względy polityczne. Strojnowska w przeszłości była m.in. miejską radną w Lublinie i wicewojewodą lubelskim z nadania PO. Członkiem tej partii jest także Franaszek. Z kolei Korbut związany jest z PSL. Z list tego ugrupowania kandydował m.in. w wyborach parlamentarnych w 2015 roku.

– Nic nie wiem o takiej uchwale. Jeśli taka informacja dostała się do mediów, to zakładam, że jest prawdziwa. Ale trudno mi to komentować – ucina Henryka Strojnowska. Franaszek i Korbut nie odbierali wczoraj telefonów. Jak ustaliliśmy, dyrektor CSK jest do czwartku na zwolnieniu lekarskim.

Według naszych ustaleń, zarząd województwa będzie teraz analizować ewentualne skutki prawne odwołania dyrektorów.

Z tej trójki tylko szefowa ZNW ma umowę o pracę na czas nieokreślony. Mirosław Korbut dyrektorem jest od 2013 r., a jego obecny kontrakt wygasa 1 kwietnia 2023. Z końcem sierpnia przyszłego roku wygasa z kolei kontrakt Franaszka, dlatego w ostatnich tygodniach spekulowano, że dostanie on szansę pozostania na stanowisku do jego końca.

W kuluarach wymienia się już jednak nazwisko jego następczyni. Chodzi o Bognę Bender-Motykę, związaną z Solidarną Polską dziennikarkę TVP Lublin. W trakcie kampanii wyborczej, w której bezskutecznie ubiegała się o mandat radnej sejmiku województwa, mówiła, że CSK jest „miejscem, w którym rozwija się tylko kultura lewicowa” i należy to zmienić. Po wyborach została wskazana jako kandydatka na członka zarządu województwa, ale szef SP Zbigniew Ziobro miał wycofać dla niej rekomendację.

– To bardzo dziwna decyzja. Nie rozumiem, dlaczego dyrektor miałby być odwołany przed upływem kadencji – komentuje Grażyna Torbicka, która zasiada w Radzie Programowej CSK (obok Elżbiety Pendereckiej, Krzysztofa Cugowskiego, Borisa Kudlicki, Tadeusza Ziarkiewicza i Pawła Potoroczyna). – Wraz z innymi członkami rady mieliśmy możliwość obserwowania zarządzania Centrum Spotkania Kultur pod dyrekcją Piotra Franaszka i bardzo wysoko ocenialiśmy poziom artystyczny prezentowanych tam wydarzeń, jak i ich różnorodność. To trudny obiekt ze względu na ogromną przestrzeń. Trzeba mieć pomysł na jej wypełnienie i świadomość tego, że obok wydarzeń artystycznych muszą też odbywać się wydarzenia komercyjne, ale na odpowiednim poziomie. Tu takie pomysły i świadomość jest.

O tym, że wszczęcie procedury odwoławczej może być czasochłonne, pokazuje jednak przykład byłego dyrektora Filharmonii Lubelskiej Jana Sęka. Wiosną ubiegłego roku na taki ruch zdecydował się poprzedni zarząd województwa. Ale zanim zapadły jakiekolwiek decyzje w tej sprawie, w sierpniu tego roku kontrakt Sęka wygasł i postępowanie stało się bezprzedmiotowe.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 82

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
pacjent / 19 grudnia 2018 r. o 11:21
+51
Kiedy PIS w końcu weźmie się za szpitale? To co tam się dzieje woła o pomstę do nieba.
Avatar
Gość / 19 grudnia 2018 r. o 11:22
+50
Co to za wynalazek: Zarząd Nieruchomości Wojewódzkich? Jaki pożytek z tego ma społeczeństwo? Proszę o odpowiedź.
Avatar
SUWEREN / 19 grudnia 2018 r. o 11:18
+34
BYŁO WYCHODZENIE PODCZAS PRACY Z SOSNOWSKIM NA POLITYCZNE AGITKI ???? BYŁO !!! - NOT TO TERAZ SUWEREN MÓWI WYNOCHA !!!
Avatar
Kowalski / 19 grudnia 2018 r. o 11:58
+28
Kto wpadł na pomysł "kontraktów" dla pracowników opłacanych z budżetu samorządu? W tych instytucjach wszystkie stanowiska kierownicze obsadzane są z partyjnego klucza. Podobnie jak w rządzie, tak i w samorządzie, ten kto wygrywa wybory ma prawo dobierać sobie współpracowników odpowiedzialnych za zarządzanie.
Avatar
Lublinianin / 19 grudnia 2018 r. o 12:17
+27
Co jak co ale CSK robi to dobrze! Fajne miejsce z dużym potencjałem - koncerty i imprezy ma które do wawy nje trzeba jeździć. Skończy się i znowu wejdziemy w etap zaściankowa...
Avatar
mieszkaniec / 19 grudnia 2018 r. o 10:54
+27
dobrze się bawią za nasze jedni i drudzy
Avatar
czyt / 19 grudnia 2018 r. o 10:27
+27
nie byli politycznie powołani, natomiast są politycznie wykopani ha,ha,ha
 Nie może komentować: pośredniak zamykają o 15 - ot za komentarz - polityczne stanowisko, to się zwalnia po zmianie władz: do sprzątaczki włacznie, jak za Psl w gminach.
Avatar
Gość / 19 grudnia 2018 r. o 11:57
+25
Przecież powody takich zmian są powszechnie znane - to praca dla swoich. Powinny być brane pod uwagę względy merytoryczne i predyspozycje ludzi a nie partyjniactwo. Ale zawsze tak jest przy zmianie władzy - parcie na koryto dla swoich
Avatar
Gość / 19 grudnia 2018 r. o 10:14
+20
nie byli politycznie powołani, natomiast są politycznie wykopani ha,ha,ha
Avatar
abc / 19 grudnia 2018 r. o 12:04
+18
WYCIE I KWIK TARGOWICKIEGO LEWACTWA zsl-p0 ODRYWANEGO OD ŻŁOBA ??    MY, POLACY UWIELBIAMY  !!!
 Ty nie jesteś Polakiem - jesteś polaczkiem. Zrozumialeś śmieciu cieszący się z tego, że w kraju nawet przy rodzinnym stole ludzie sie nienawidzą?
Avatar
K / 24 grudnia 2018 r. o 14:26
+2
KORYTA Jest najwyższy czas, aby wykopać od koryt tych zawodowych koryciarzy!!  Przyrosły im te grube, spasione dupska do stołków, przyzwyczaili się do kilkudziesięcio tysięcznych pensji za nic nie robienie!!Dupska mają przyklejone do stołków butaprenem i wierzą głęboko. że nic ich nie ruszy!! Teraz  mogą, ewentualnie zatrudnić się jako gońcy lub sprzątaczki, na umowie śmieciowej!! Do koryt już nie powrócą!! Osobiscie, jestem zwolennikiem, całkowitej likwidacji tych koryt.
Chyba musisz być, bo jak tak się znasz na czymkolwiek, jak na języku polskim, to nawet w PiSie chyba nie za bardzo na dostęp do jakiegokolwiek stanowiska możesz liczyć...
Chyba musisz być, bo jak tak się znasz na czymkolwiek, jak na języku polskim, to nawet w PiSie chyba nie za bardzo na dostęp do jakiegokolwiek stanowiska możesz liczyć... rozwiń
Avatar
zlikwidować koryta / 23 grudnia 2018 r. o 23:54
+3
 KORYTA Jest najwyższy czas, aby wykopać od koryt tych zawodowych koryciarzy!!  Przyrosły im te grube, spasione dupska do stołków, przyzwyczaili się do kilkudziesięcio tysięcznych pensji za nic nie robienie!!Dupska mają przyklejone do stołków butaprenem i wierzą głęboko. że nic ich nie ruszy!! Teraz  mogą, ewentualnie zatrudnić się jako gońcy lub sprzątaczki, na umowie śmieciowej!! Do koryt już nie powrócą!! Osobiscie, jestem zwolennikiem, całkowitej likwidacji tych koryt.
Avatar
K / 20 grudnia 2018 r. o 10:12
+1
Rozpieprzcie wszystko a potem narzekajcie że są tylko kina w galeriach a w nich filmy o superbohaterach...
No, za to teraz w CSK masz Kino przez wielkiie "K". Zamiast superbohaterów z multipleksu, herosi od Smarzowskiego z takich "pieknych" filmów jak "Dom zły" i "Drogówka", ewentualnie francuskie produkcje, gdzie przez 90 minut filmu tylko leżą w brudnej pościeli, palą papierosy i dyskutują o stanie swoich uczuć i potrzeb. Ale lubelscy koneserzy doceniają taką "sztukę"...
Widzę, że kiepsko znasz francuską kinematografię. Poza tym co złego jest w rozmowach o wzajemnych uczuciach i potrzebach? Lepiej zamiatać brudne sprawy pod dywan i udawać głęboko wierzącego?
Widzę, że kiepsko znasz francuską kinematografię. Poza tym co złego jest w rozmowach o wzajemnych uczuciach i potrzebach? Lepiej zamiatać brudne sprawy pod dywan i udawać głęboko wierzącego? rozwiń
Avatar
mogę dłużej / 20 grudnia 2018 r. o 09:36
+3
Rozpieprzcie wszystko a potem narzekajcie że są tylko kina w galeriach a w nich filmy o superbohaterach...
 No, za to teraz w CSK masz Kino przez wielkiie "K".  Zamiast superbohaterów z multipleksu, herosi od Smarzowskiego z takich "pieknych" filmów jak "Dom zły" i "Drogówka", ewentualnie francuskie produkcje, gdzie przez 90 minut filmu tylko leżą w brudnej pościeli, palą papierosy i dyskutują o stanie swoich uczuć i potrzeb. Ale lubelscy koneserzy doceniają taką "sztukę"...
Avatar
Gość / 20 grudnia 2018 r. o 07:28
-1
Rozpieprzcie wszystko a potem narzekajcie że są tylko kina w galeriach a w nich filmy o superbohaterach...
Avatar
Krycha / 20 grudnia 2018 r. o 02:45
-3
Ponownie zmiana na kmiotow nic nie umiejacych.Rzady Pisu to najgorsze co Polske spotkalo.
Avatar
Zenek Sztacheta / 19 grudnia 2018 r. o 21:53
+3
A czy pani Bogna Bender-Motyka ma elementarne choćby pojęcie o kulturze? Takie ewentualne polityczne i niemerytoryczne nadanie byłoby totalną klęską i kultury i instytucji!
  Będą żołnierze wyklęci i wystarczy.
Avatar
Magda / 19 grudnia 2018 r. o 20:36
+5
Człowieku, a taki pożytek ze ktoś musi zarządzać i administrować nieruchomościami rozsianymi po całym wojewodztwie. Gdyby nie Ci ludzie i ich ciężka praca to wszystkie budynki nadawalyby sie po pewnym czasie bez opieki do rozbiórki z uwagi na ich stan techniczny
Avatar
obserwator / 19 grudnia 2018 r. o 20:21
+3
kontrolerzy, którzy kontrolowali Muzeum Nadwislańskie byli szykanowani i już ich nie ma .....bo nie chcieli zmienić protokołu kontroli, a derektory czują sie xaraszo.
Avatar
Gość / 19 grudnia 2018 r. o 20:19
+5
A czy pani Bogna Bender-Motyka ma elementarne choćby pojęcie o kulturze? Takie ewentualne polityczne i niemerytoryczne nadanie byłoby totalną klęską i kultury i instytucji!
Zobacz wszystkie komentarze 82

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 14 sierpnia 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 14 sierpnia 2020 r.

Nowe osiedle w Świdniku z najlepszymi układami mieszkań. Sprawdź!
galeria

Nowe osiedle w Świdniku z najlepszymi układami mieszkań. Sprawdź!

Doświetlone wnętrza, ustawne pomieszczenia, przestronne salony – tak można opisać mieszkania na Osiedlu 4 Pory Roku w Świdniku. Są to lokale idealne do zamieszkania dla rodziny czy singla, a także doskonałe pod inwestycję.

INFORMACJA PREZYDENTA MIASTA LUBLIN

INFORMACJA PREZYDENTA MIASTA LUBLIN

Toksyczne odpady koło Lublina. Koszt likwidacji tej bomby to nawet 250 tys. złotych

Toksyczne odpady koło Lublina. Koszt likwidacji tej bomby to nawet 250 tys. złotych

Już dziewięć miesięcy na terenie byłej kopalni piachu w Osówce zalegają niebezpieczne chemikalia. O tykającej ekologicznej bombie byłoby cicho, gdyby tematu nagłośnili młodzi ludzie z pobliskiej Dąbrówki.

Kazimierski Park czekają zmiany. Sprawdzą co tam mieszka i rośnie

Kazimierski Park czekają zmiany. Sprawdzą co tam mieszka i rośnie

Specjaliści z Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska oraz naukowcy z UMCS wezmą pod lupę Kazimierski Park Krajobrazowy. Zinwentaryzują faunę i florę, wypracują sposoby ochrony dzikiej przyrody i pochylą się nad korektą granic parku.

Dziennikarz TVP3 Lublin wyjmuje ze śmietnika odpady, żeby zrobić materiał o brudnym placu Lecha Kaczyńskiego [wideo]

Dziennikarz TVP3 Lublin wyjmuje ze śmietnika odpady, żeby zrobić materiał o brudnym placu Lecha Kaczyńskiego [wideo]

Dziennikarz lubelskiej telewizji sięga do ulicznego kosza, wyjmuje z niego śmieci i rozrzuca je wokół pojemnika, a powstały w ten sposób bałagan filmuje stojący obok kamerzysta. Później na antenie pojawia się materiał o zaśmieconym placu. Taką „pracę” dziennikarzy zarejestrowała kamera miejskiego monitoringu.

Czyja prababcia chodziła boso po Nałęczowie? [stare zdjęcia]
galeria

Czyja prababcia chodziła boso po Nałęczowie? [stare zdjęcia]

„Kolonja letnia Wydziału Opieki Społecznej Magistratu m. Lublina” głosi napis nad głowami bosych dzieciaków, które wypoczywały w Nałęczowie. To jedna z najstarszych fotografii przechowywanych w archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Autorem zdjęć jest urodzony 2 sierpnia 1890 roku Zbigniew Czarkowski, który przekazał je w formie darowizny. Jak informuje Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków, szklane negatywy zostały zeskanowane przy współpracy z Politechniką Lubelską. Fotografie wykonane w końcu I wojny światowej i początkach II RP przedstawiają między innymi sceny z codziennego życia ludzi związanych z Nałęczowem i kuracjuszy.

Lubelskie. Nowa metoda oszustów? Na strażnika granicznego

Lubelskie. Nowa metoda oszustów? Na strażnika granicznego

Nasza Czytelniczka podejrzewa, że złodzieje zaczęli działać nowa metodą - na strażnika granicznego. Jej tato rano miał podejrzaną wizytę dwóch mężczyzn podających się za strażników.

"Kot w butach" Teatru Muzycznego w Skansenie
16 sierpnia 2020, 11:00

"Kot w butach" Teatru Muzycznego w Skansenie

W niedzielę, 16 sierpnia o godz. 11 Teatr Muzyczny zaprosi wyjątkowo do Muzeum Wsi Lubelskiej na plenerowy pokaz spektaklu "Kot w butach".

Wielu chętnych do budowy sali gimnastycznej dla „Staszica"

Wielu chętnych do budowy sali gimnastycznej dla „Staszica"

W środę otwarte zostały oferty firm rywalizujących o miejskie zlecenie na budowę hali sportowej i boisk przy I LO im. Stanisława Staszica. Chętnych nie brakuje i nie powinno zabraknąć również pieniędzy, bo tylko jedna spółka nie zmieściła się w budżecie, więc Ratusz może wydać znacznie mniej niż się spodziewał.

Kurów. „Wróg Polski” zniknął. Wójt wymienił kostkę brukową

Kurów. „Wróg Polski” zniknął. Wójt wymienił kostkę brukową

- Mam nadzieję, że to był jednorazowy incydent, który więcej się nie powtórzy - mówi Arkadiusz Małecki, wójt Kurowa. Polecił wymienić kostkę brukową przed domem, na której ktoś napisał „wróg Polski”. To była kara za wywieszenie plakatu Rafała Trzaskowskiego.

Koronawirus. Biała Podlaska „żółtą” strefą. „Nie ma zaskoczenia. Spodziewaliśmy się”
Covid-19
galeria

Koronawirus. Biała Podlaska „żółtą” strefą. „Nie ma zaskoczenia. Spodziewaliśmy się”

Właścicielka znanej w Białej Podlaskiej mówi, że można się było spodziewać tego, że miasto w końcu zostanie uznane za „żółte”. Szef innego lokalu dodaje, że jeśli ograniczenia potrwają dłużej niż dwa tygodnie, to będzie musiał zamknąć interes. - Ludzie przestaną wychodzić na miasto. Przestraszą się – komentuje.

Mecz faworytów na początek chełmskiej okręgówki: Brat-Cukrownik kontra Granica

Mecz faworytów na początek chełmskiej okręgówki: Brat-Cukrownik kontra Granica

W rozpoczynającym się w weekend nowym sezonie o miejsca w czołówce walczyć będą zespoły z Siennicy Nadolnej i Dorohuska. Czarnym koniem może być Ogniwo Wierzbicy lub Agros Suchawa

Wypadek na trasie Lublin - Warszawa. Zablokowany jeden pas ruchu
galeria

Wypadek na trasie Lublin - Warszawa. Zablokowany jeden pas ruchu

W okolicy miejscowości Bogucin doszło do zderzenia ciężarówki i dwóch samochodów. Na drodze ekspresowej numer 12 zablokowany jest lewy pas ruchu w stronę Lublina.

Puławy. W szkołach chcą nauczyć przedsiębiorczości

Puławy. W szkołach chcą nauczyć przedsiębiorczości

Szkoła może uczyć nie tylko rozumienia wierszy i dat ważnych bitew, ale także podstaw ekonomii, oceny ryzyka, czy umiejętności potrzebnych do rozwijania przedsiębiorczości. Zajęcia tego rodzaju dla uczniów puławskich szkół zamówił Ratusz.

ALARM24