Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 grudnia 2017 r.
21:03

Czarny poniedziałek. Lublin w czołówce miast z najgorszym powietrzem

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 49 A A

Siwo od dymu zrobiło się w nocy z niedzieli na poniedziałek w Lublinie i Zamościu. Stężenie pyłów przekroczyło dopuszczalny poziom, a w ciągu dnia Lublin był w ścisłej czołówce europejskich miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Poniedziałkowy poranek przywitał mieszkańców Lublina cuchnącą szarością powietrza. Odczucia potwierdził komunikat wydany przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

– Na stacji w Lublinie przy ul. Obywatelskiej oraz w Zamościu przy Hrubieszowskiej odnotowano przekroczenie poziomu dopuszczalnego pyłu PM10 określonego dla 24 godzin – ogłosił inspektorat. – Średnia wartość stężenia w godzinach 1.00–9.00 w Lublinie wynosiła 108,7 µg/m3.

Dopuszczalny poziom dobowy to 50 mikrogramów pyłu PM 10 na metr sześcienny. Podkreślmy: to średnia dobowa, czyli ze wszystkich godzin: i tych, gdy powietrze jest siwe i tych, gdy jest znacznie lepiej. Polskie prawo nie określa za to normy godzinowej, tymczasem w niedzielę o godz. 22 stężenie pyłu PM10 przekraczało w Lublinie 139 mikrogramów, a w poniedziałek o godz. 3 rano przekroczyło 155 mikrogramów.

To właśnie nocami jest najgorzej. – Od godziny 21 do 2 w nocy – podkreśla Arkadiusz Iwaniuk, zastępca dyrektora WIOŚ. Lepiej więc zrezygnować z wieczornego biegania, jeśli z dostępnych w internecie pomiarów będzie wynikać, że powietrze jest mocno zanieczyszczone. Kiedy stężenie pyłu będzie przekraczać 100 mikrogramów na m. sześc. (wartości godzinowe), warto odpuścić sobie trening lub dłuższe spacery. Wyników można szukać na stronie powietrze.gios.gov.pl.

Niewesoło wyglądała w poniedziałek także mapa jakości powietrza prowadzona przez Europejską Agencję Środowiska, która jest oficjalną agencją Unii Europejskiej. Lublin był tu jednym z brunatnych punktów oznaczających najgorsze powietrze. Z danych prezentowanych na stronie agencji wynika, że w ostatnich 100 dniach przez większość czasu (54 dni) jakość powietrza była w Lublinie zła lub bardzo zła.

Główny powód zanieczyszczeń jest ten sam, co zwykle: domowe paleniska. – Jakość powietrza pogarsza się wieczorem, gdy ludzie wracają do domów i rozpalają w piecu – tłumaczy Iwaniuk.

Używania „kopcących” paliw zakazują samorządy kolejnych województw. W Małopolsce od lipca nie wolno już spalać mułu i flotokoncentratu, a także drewna, które nie było suszone przez co najmniej dwa sezony. Na Śląsku zakazy dotyczą także węgla brunatnego, w Łódzkiem zakaz będzie obowiązywać od maja. Samorządy starają się też wyeliminować najsłabsze piece.

W Lubelskiem takich regulacji nie ma. – Sprawa uchwały antysmogowej jest otwarta – zapewnia Beata Górka, rzecznik marszałka. W tej sprawie Urząd Marszałkowski zbiera na razie opinie lokalnych samorządów. – Znamy już stanowisko 140 samorządów i nadal otrzymujemy wypełnione ankiety.

Samorząd województwa planuje na pierwszy kwartał przyszłego roku debatę o tym, czy w Lubelskiem potrzebna jest uchwała antysmogowa. Górka zaznacza, że sprawa nie będzie łatwa, bo nie jesteśmy zamożnym regionem i mieszkańcy grzeją się tym, co tanie. – W tej sytuacji potrzebne są specjalne ceny paliw gazowych i olejowych oraz energii cieplnej i elektrycznej dla mieszkańców – tłumaczy rzeczniczka marszałka.

Własnej uchwały antysmogowej nie mogą wprowadzać władze miast, choćby bardzo chciały. – To kompetencje sejmiku województwa – wyjaśnia Olga Mazurek-Podleśna z Urzędu Miasta Lublin. Ratusz od kilku lat dopłaca za to osobom, które przejdą z ogrzewania paliwem stałym na olejowe, gazowe, elektryczne, pompę ciepła lub ogrzewanie miejskie. Miasto pokrywa połowę kosztów takiej operacji, trzeba tylko odpowiednio szybko złożyć wniosek. Zainteresowani składają je na wyścigi.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 49

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Obserwator / 19 grudnia 2017 r. o 16:22
0
Nic nie rozumiem. Jest poniedziałek, godz. 21:20 a wy piszecie: "....tymczasem w poniedziałek o godz. 22 stężenie pyłu PM10 przekraczało w Lublinie 139 mikrogramów, a we wtorek o godz. 3 rano przekroczyło 155 mikrogramów". Czy to jest artykuł, który ma się ukazać jutro rano a nieopatrzenie ktoś go już wrzucił na stronę DW? Proszę o wyjaśnienie bo źle pomyślę o Redakcji. Czas by zacząć rozumieć bo norma europejska PM 2,5 to 25 mikrogramów na m3 a tymczasem w Lublinie od poniedziałku od ok 16 do wtorku do ok 9 były znaczne przekroczenia z naxymalnym 192 mikrogramow na m3. Czy to jasne? Takie przekroczenia świadczą o tym ze jesteśmy truci smogiem i bardzo dobrze ze Dziennik Wschodni o tym pisze.
Nic nie rozumiem. Jest poniedziałek, godz. 21:20 a wy piszecie: "....tymczasem w poniedziałek o godz. 22 stężenie pyłu PM10 przekraczało w Lublinie 139 mikrogramów, a we wtorek o godz. 3 rano przekroczyło 155 mikrogramów". Czy to jest artykuł, który ma się ukazać jutro rano a nieopatrzenie ktoś go już wrzucił na stronę DW? Proszę o wyjaśnienie bo źle pomyślę o Redakcji. Czas by zacząć rozumieć bo norma europejska PM 2,5 to 25 mikrogramów na m3 a tymczasem w Lublinie od poniedziałku od ok 16 do wtorku do ok 9 były znaczne przekrocz... rozwiń
Avatar
Taka prawda jest / 19 grudnia 2017 r. o 13:38
0
spacja napisał:
undefined napisał:
A Pan Żuk chce zmienic plan zagospodarowania poligonu pod budownictwo (specjalnie dla dewelopera TBV)!!!! Przypominam, że poligon jest naturalnym wywietrznikiem śródmieścia.... Pozdrawiam Pana Żuka co chce zwiekszyć smog w Lublinie!!!!
Błądzisz kolego. Prawdziwymi płucami Lublina są Las Dąbrowa i Stary Gaj, nie żadne Górki Czechowskie. A najważniejszym korytarzem napowietrzającym miasto jest Dolina Bystrzycy oraz Dolina Czechówki. Wszystkie suche doliny w mieście służą przewietrzaniu, są to tereny zielone, znajdują się w strefie ESOCh i nikt ich nigdy nie chciał zabudować.
 Koniecznie powinieneś sprawdzić w dokumentach Urzędu Miasta Lublin jaki ładunek pyłów zawieszonych został uzyskany w wymienionych przez siebie miejscach. Możesz też poprosić WIOŚ o udostępnienie lub zrobienie wyników pomiarów mobilnych. Zdziisz się jakie paradygmaty wyznajesz  i krzewisz. W kwestii zgubnego dla stanu aerosanitarnego Lublina poprzez zabudowanie korytarzy przewietrzających wypowiedział się między inymi Urząd Marszalkowski w przyjętej przed miesiącem aktualizacji Programu Ochrony Powietrza dla aglomeracji lubelskiej. W aspekcie planów najwyrażniej nie znasz pierwszej wersji nowego Studium, w której 3/4 strefy ESOCh w Górkach Czechowskich miało zostać zurbanizowane.
 Koniecznie powinieneś sprawdzić w dokumentach Urzędu Miasta Lublin jaki ładunek pyłów zawieszonych został uzyskany w wymienionych przez siebie miejscach. Możesz też poprosić WIOŚ o udostępnienie lub zrobienie wyników pomiarów mobilnych. Zdziisz się jakie paradygmaty wyznajesz  i krzewisz. W kwestii zgubnego dla stanu aerosanitarnego Lublina poprzez zabudowanie korytarzy przewietrzających wypowiedział się między inymi Urząd Marszalkowski w przyjętej przed miesiącem aktualizacji Programu Ochrony Powietrza dla aglomeracji lubels... rozwiń
Avatar
Gosc / 19 grudnia 2017 r. o 11:07
0
Tak,tak, w lecie przez dewelocwaniakó też smog aż szczypie w oczy! Te klopcące klimatyzatory na ropę w punktowcach na poligonie!
Avatar
polak i Patriota... / 19 grudnia 2017 r. o 10:59
0
Żuk wytruje nas wszystkich aby zostawić więcej miejsca dla deweloperów i innych budujących na potęgę w naszym mieście. Blok za blokiem, a chołota daje im zarobić. Biedak nie zatruwa środowiskowego powietrza bo nie ma za co i może tylko pomarzyć lub liczyć na przychylność rządu który wreszcie zaczął dbać o tych potrzebujących. Naściągali do Felina firm a kolesie urzędasów budują wszędzie to i spalanie jest większe. Z roboty wyslali nas na 2 tygodnie do Finlandii i do Szwecji i tam jakos ogolnie nie czuje się smrodu, ale tam dba się o człowieka i daje dobry zasiłek jak się samemu nie ma i nie dorobi. Bydlo POmatolskie tylko widzi pieniadz dawany przez nasze państwo na dzieci ale żeby pomoc rzadzacym to już nie tylko na ulice i zagranice! A więcej Żuku buduj więcej i szerzej to pol nie będziemy mieli i zatrujesz wszystkich aby dać miejsce pod osiedla koleżków!
Żuk wytruje nas wszystkich aby zostawić więcej miejsca dla deweloperów i innych budujących na potęgę w naszym mieście. Blok za blokiem, a chołota daje im zarobić. Biedak nie zatruwa środowiskowego powietrza bo nie ma za co i może tylko pomarzyć lub liczyć na przychylność rządu który wreszcie zaczął dbać o tych potrzebujących. Naściągali do Felina firm a kolesie urzędasów budują wszędzie to i spalanie jest większe. Z roboty wyslali nas na 2 tygodnie do Finlandii i do Szwecji i tam jakos ogolnie nie czuje się smrodu, ale tam dba się o człowiek... rozwiń
Avatar
Gość / 19 grudnia 2017 r. o 10:53
0
Ach, zapobiegłbym, to jeszcze te bloki na Górkach! Bo na pewno nie te hektary domków planowane przy Zelwerowicza! Tam tylko ogrzewanie elektryczne!
Avatar
er / 19 grudnia 2017 r. o 10:51
0
Co to za brednie z tymi 750 autami na 1000 mieszkańców. Dane wyssane z palca albo zamierzona manipulacja, obstawiam to drugie. Musielibyśmy mieć w Lublinie około 200 tysięcy samochodów, co za głupoty. Oczywiście, jeśli za takie zanieczyszczenie powietrza odpowiadają samochody, to pewnie te które opalane są węglem i śmieciami, wyjeżdżające na przejażdżki nocami.  Każdy, kto mieszka obok osiedla domków jednorodzinnych wie, że to tam, CZĘŚĆ MIESZKAŃCÓW pali jakimiś wynalazkami, jak tylko robi się zimno o odpowiedniej wieczorowej porze, nadciąga "rześkie " powietrze. Dziwię się sąsiadom takich palaczy, że tak beztrosko do tego podchodzą. Skoro my kilometr od takiego osiedla czujemy to orzeźwienie, to co musi się dziać w bezpośrednim sąsiedztwie.
Co to za brednie z tymi 750 autami na 1000 mieszkańców. Dane wyssane z palca albo zamierzona manipulacja, obstawiam to drugie. Musielibyśmy mieć w Lublinie około 200 tysięcy samochodów, co za głupoty. Oczywiście, jeśli za takie zanieczyszczenie powietrza odpowiadają samochody, to pewnie te które opalane są węglem i śmieciami, wyjeżdżające na przejażdżki nocami.  Każdy, kto mieszka obok osiedla domków jednorodzinnych wie, że to tam, CZĘŚĆ MIESZKAŃCÓW pali jakimiś wynalazkami, jak tylko robi się zimno o odpowiedniej wieczorowej porze, nadcią... rozwiń
Avatar
Gość / 19 grudnia 2017 r. o 10:50
0
Ojej, to na pewno piece kaflowe i piece C.O. w mieszkaniach w blokach u dewelocwaniaków i samochody w godzinach szczytu o 3:00 nad ranem! Stop dewelocwaniakom i więcej bus-pasów!
Avatar
Gość / 19 grudnia 2017 r. o 09:52
0
dalej wycinać drzewa ! PO zaczęło a PIS kontynuje
Avatar
spacja / 19 grudnia 2017 r. o 09:45
0
undefined napisał:
A Pan Żuk chce zmienic plan zagospodarowania poligonu pod budownictwo (specjalnie dla dewelopera TBV)!!!! Przypominam, że poligon jest naturalnym wywietrznikiem śródmieścia.... Pozdrawiam Pana Żuka co chce zwiekszyć smog w Lublinie!!!!
Błądzisz kolego. Prawdziwymi płucami Lublina są Las Dąbrowa i Stary Gaj, nie żadne Górki Czechowskie. A najważniejszym korytarzem napowietrzającym miasto jest Dolina Bystrzycy oraz Dolina Czechówki. Wszystkie suche doliny w mieście służą przewietrzaniu, są to tereny zielone, znajdują się w strefie ESOCh i nikt ich nigdy nie chciał zabudować.
Błądzisz kolego. Prawdziwymi płucami Lublina są Las Dąbrowa i Stary Gaj, nie żadne Górki Czechowskie. A najważniejszym korytarzem napowietrzającym miasto jest Dolina Bystrzycy oraz Dolina Czechówki. Wszystkie suche doliny w mieście służą przewietrzaniu, są to tereny zielone, znajdują się w strefie ESOCh i nikt ich nigdy nie chciał zabudować. rozwiń
Avatar
płatne trolle są wśród nas / 19 grudnia 2017 r. o 09:43
0
AutoPsja napisał:
fakty napisał:
undefined napisał:
 Zuczek ma własną, autorską strategię "walki" ze smogiem,na którą składają się: zakorkowanie miasta przy użyciu elektronicznego systemu czerwonej fali, podniesienie cenek na bileciki mpk (po wyborach zapłacisz brachu za każdy przejechany przystanek) oraz otoczenie centrum ze wszystkich stron szpalerem nowoczesnych punktowców.
Z ciebie albo debil alko manipulant. Korków nie powoduje żaden system, tylko zbyt duża ilość samochodów. Na 1000 mieszkańców mamy w Lublinie 750 samochodów. Sprawdź jak to wygląda na zachodzie(tam przypada po 300-400 samochodów na 1000 mieszkańców) i dopiero pisz gałganie. Druga sprawa - ceny biletów MPK jedne z najniższych w kraju, także kolejny dyrdymał. Trzecia sprawa, punktowce nie powodują żadnego smogu, kolejny idiotyzm do kwadratu. Smog tworzą przede wszystkim stare piece, palenie w nich śmieciami i innymi odpadami, przemysł oraz spaliny samochodowe.
Ty tak z przekory, oportunizmu, czy wasalstwa wobec władzy negujesz informacje, które swój początek mają w opiniach ekspertów? Jeżeli zaś twoje podejście jest wynikiem zwykłej ignorancji, to zrób kilka prostych eksprymentów: 1. doprowadź do synchronizacji sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach. 2. Obniż ceny biletów MPK. 3. Pożycz od dziecka klocek, wsadź go w rurę odkurzacza i każdego dnia w ten sposób czyść swoje mieszkanie. Gwarantuję, że nawet jeżeli pierwsze dwa punkty zlikwidują problem nadmierniej emisji komunikacyjnej, to i tak tylko kwestią czasu będzie kiedy utoniesz w pyłach lub się od nich udusisz.
 znowu propagandowa gnido wklejasz ten bełkot przygotowany przez centralę PiS?
 znowu propagandowa gnido wklejasz ten bełkot przygotowany przez centralę PiS? rozwiń
Avatar
Obserwator / 19 grudnia 2017 r. o 16:22
0
Nic nie rozumiem. Jest poniedziałek, godz. 21:20 a wy piszecie: "....tymczasem w poniedziałek o godz. 22 stężenie pyłu PM10 przekraczało w Lublinie 139 mikrogramów, a we wtorek o godz. 3 rano przekroczyło 155 mikrogramów". Czy to jest artykuł, który ma się ukazać jutro rano a nieopatrzenie ktoś go już wrzucił na stronę DW? Proszę o wyjaśnienie bo źle pomyślę o Redakcji. Czas by zacząć rozumieć bo norma europejska PM 2,5 to 25 mikrogramów na m3 a tymczasem w Lublinie od poniedziałku od ok 16 do wtorku do ok 9 były znaczne przekroczenia z naxymalnym 192 mikrogramow na m3. Czy to jasne? Takie przekroczenia świadczą o tym ze jesteśmy truci smogiem i bardzo dobrze ze Dziennik Wschodni o tym pisze.
Nic nie rozumiem. Jest poniedziałek, godz. 21:20 a wy piszecie: "....tymczasem w poniedziałek o godz. 22 stężenie pyłu PM10 przekraczało w Lublinie 139 mikrogramów, a we wtorek o godz. 3 rano przekroczyło 155 mikrogramów". Czy to jest artykuł, który ma się ukazać jutro rano a nieopatrzenie ktoś go już wrzucił na stronę DW? Proszę o wyjaśnienie bo źle pomyślę o Redakcji. Czas by zacząć rozumieć bo norma europejska PM 2,5 to 25 mikrogramów na m3 a tymczasem w Lublinie od poniedziałku od ok 16 do wtorku do ok 9 były znaczne przekrocz... rozwiń
Avatar
Taka prawda jest / 19 grudnia 2017 r. o 13:38
0
spacja napisał:
undefined napisał:
A Pan Żuk chce zmienic plan zagospodarowania poligonu pod budownictwo (specjalnie dla dewelopera TBV)!!!! Przypominam, że poligon jest naturalnym wywietrznikiem śródmieścia.... Pozdrawiam Pana Żuka co chce zwiekszyć smog w Lublinie!!!!
Błądzisz kolego. Prawdziwymi płucami Lublina są Las Dąbrowa i Stary Gaj, nie żadne Górki Czechowskie. A najważniejszym korytarzem napowietrzającym miasto jest Dolina Bystrzycy oraz Dolina Czechówki. Wszystkie suche doliny w mieście służą przewietrzaniu, są to tereny zielone, znajdują się w strefie ESOCh i nikt ich nigdy nie chciał zabudować.
 Koniecznie powinieneś sprawdzić w dokumentach Urzędu Miasta Lublin jaki ładunek pyłów zawieszonych został uzyskany w wymienionych przez siebie miejscach. Możesz też poprosić WIOŚ o udostępnienie lub zrobienie wyników pomiarów mobilnych. Zdziisz się jakie paradygmaty wyznajesz  i krzewisz. W kwestii zgubnego dla stanu aerosanitarnego Lublina poprzez zabudowanie korytarzy przewietrzających wypowiedział się między inymi Urząd Marszalkowski w przyjętej przed miesiącem aktualizacji Programu Ochrony Powietrza dla aglomeracji lubelskiej. W aspekcie planów najwyrażniej nie znasz pierwszej wersji nowego Studium, w której 3/4 strefy ESOCh w Górkach Czechowskich miało zostać zurbanizowane.
 Koniecznie powinieneś sprawdzić w dokumentach Urzędu Miasta Lublin jaki ładunek pyłów zawieszonych został uzyskany w wymienionych przez siebie miejscach. Możesz też poprosić WIOŚ o udostępnienie lub zrobienie wyników pomiarów mobilnych. Zdziisz się jakie paradygmaty wyznajesz  i krzewisz. W kwestii zgubnego dla stanu aerosanitarnego Lublina poprzez zabudowanie korytarzy przewietrzających wypowiedział się między inymi Urząd Marszalkowski w przyjętej przed miesiącem aktualizacji Programu Ochrony Powietrza dla aglomeracji lubels... rozwiń
Avatar
Gosc / 19 grudnia 2017 r. o 11:07
0
Tak,tak, w lecie przez dewelocwaniakó też smog aż szczypie w oczy! Te klopcące klimatyzatory na ropę w punktowcach na poligonie!
Avatar
polak i Patriota... / 19 grudnia 2017 r. o 10:59
0
Żuk wytruje nas wszystkich aby zostawić więcej miejsca dla deweloperów i innych budujących na potęgę w naszym mieście. Blok za blokiem, a chołota daje im zarobić. Biedak nie zatruwa środowiskowego powietrza bo nie ma za co i może tylko pomarzyć lub liczyć na przychylność rządu który wreszcie zaczął dbać o tych potrzebujących. Naściągali do Felina firm a kolesie urzędasów budują wszędzie to i spalanie jest większe. Z roboty wyslali nas na 2 tygodnie do Finlandii i do Szwecji i tam jakos ogolnie nie czuje się smrodu, ale tam dba się o człowieka i daje dobry zasiłek jak się samemu nie ma i nie dorobi. Bydlo POmatolskie tylko widzi pieniadz dawany przez nasze państwo na dzieci ale żeby pomoc rzadzacym to już nie tylko na ulice i zagranice! A więcej Żuku buduj więcej i szerzej to pol nie będziemy mieli i zatrujesz wszystkich aby dać miejsce pod osiedla koleżków!
Żuk wytruje nas wszystkich aby zostawić więcej miejsca dla deweloperów i innych budujących na potęgę w naszym mieście. Blok za blokiem, a chołota daje im zarobić. Biedak nie zatruwa środowiskowego powietrza bo nie ma za co i może tylko pomarzyć lub liczyć na przychylność rządu który wreszcie zaczął dbać o tych potrzebujących. Naściągali do Felina firm a kolesie urzędasów budują wszędzie to i spalanie jest większe. Z roboty wyslali nas na 2 tygodnie do Finlandii i do Szwecji i tam jakos ogolnie nie czuje się smrodu, ale tam dba się o człowiek... rozwiń
Avatar
Gość / 19 grudnia 2017 r. o 10:53
0
Ach, zapobiegłbym, to jeszcze te bloki na Górkach! Bo na pewno nie te hektary domków planowane przy Zelwerowicza! Tam tylko ogrzewanie elektryczne!
Avatar
er / 19 grudnia 2017 r. o 10:51
0
Co to za brednie z tymi 750 autami na 1000 mieszkańców. Dane wyssane z palca albo zamierzona manipulacja, obstawiam to drugie. Musielibyśmy mieć w Lublinie około 200 tysięcy samochodów, co za głupoty. Oczywiście, jeśli za takie zanieczyszczenie powietrza odpowiadają samochody, to pewnie te które opalane są węglem i śmieciami, wyjeżdżające na przejażdżki nocami.  Każdy, kto mieszka obok osiedla domków jednorodzinnych wie, że to tam, CZĘŚĆ MIESZKAŃCÓW pali jakimiś wynalazkami, jak tylko robi się zimno o odpowiedniej wieczorowej porze, nadciąga "rześkie " powietrze. Dziwię się sąsiadom takich palaczy, że tak beztrosko do tego podchodzą. Skoro my kilometr od takiego osiedla czujemy to orzeźwienie, to co musi się dziać w bezpośrednim sąsiedztwie.
Co to za brednie z tymi 750 autami na 1000 mieszkańców. Dane wyssane z palca albo zamierzona manipulacja, obstawiam to drugie. Musielibyśmy mieć w Lublinie około 200 tysięcy samochodów, co za głupoty. Oczywiście, jeśli za takie zanieczyszczenie powietrza odpowiadają samochody, to pewnie te które opalane są węglem i śmieciami, wyjeżdżające na przejażdżki nocami.  Każdy, kto mieszka obok osiedla domków jednorodzinnych wie, że to tam, CZĘŚĆ MIESZKAŃCÓW pali jakimiś wynalazkami, jak tylko robi się zimno o odpowiedniej wieczorowej porze, nadcią... rozwiń
Avatar
Gość / 19 grudnia 2017 r. o 10:50
0
Ojej, to na pewno piece kaflowe i piece C.O. w mieszkaniach w blokach u dewelocwaniaków i samochody w godzinach szczytu o 3:00 nad ranem! Stop dewelocwaniakom i więcej bus-pasów!
Avatar
Gość / 19 grudnia 2017 r. o 09:52
0
dalej wycinać drzewa ! PO zaczęło a PIS kontynuje
Avatar
spacja / 19 grudnia 2017 r. o 09:45
0
undefined napisał:
A Pan Żuk chce zmienic plan zagospodarowania poligonu pod budownictwo (specjalnie dla dewelopera TBV)!!!! Przypominam, że poligon jest naturalnym wywietrznikiem śródmieścia.... Pozdrawiam Pana Żuka co chce zwiekszyć smog w Lublinie!!!!
Błądzisz kolego. Prawdziwymi płucami Lublina są Las Dąbrowa i Stary Gaj, nie żadne Górki Czechowskie. A najważniejszym korytarzem napowietrzającym miasto jest Dolina Bystrzycy oraz Dolina Czechówki. Wszystkie suche doliny w mieście służą przewietrzaniu, są to tereny zielone, znajdują się w strefie ESOCh i nikt ich nigdy nie chciał zabudować.
Błądzisz kolego. Prawdziwymi płucami Lublina są Las Dąbrowa i Stary Gaj, nie żadne Górki Czechowskie. A najważniejszym korytarzem napowietrzającym miasto jest Dolina Bystrzycy oraz Dolina Czechówki. Wszystkie suche doliny w mieście służą przewietrzaniu, są to tereny zielone, znajdują się w strefie ESOCh i nikt ich nigdy nie chciał zabudować. rozwiń
Avatar
płatne trolle są wśród nas / 19 grudnia 2017 r. o 09:43
0
AutoPsja napisał:
fakty napisał:
undefined napisał:
 Zuczek ma własną, autorską strategię "walki" ze smogiem,na którą składają się: zakorkowanie miasta przy użyciu elektronicznego systemu czerwonej fali, podniesienie cenek na bileciki mpk (po wyborach zapłacisz brachu za każdy przejechany przystanek) oraz otoczenie centrum ze wszystkich stron szpalerem nowoczesnych punktowców.
Z ciebie albo debil alko manipulant. Korków nie powoduje żaden system, tylko zbyt duża ilość samochodów. Na 1000 mieszkańców mamy w Lublinie 750 samochodów. Sprawdź jak to wygląda na zachodzie(tam przypada po 300-400 samochodów na 1000 mieszkańców) i dopiero pisz gałganie. Druga sprawa - ceny biletów MPK jedne z najniższych w kraju, także kolejny dyrdymał. Trzecia sprawa, punktowce nie powodują żadnego smogu, kolejny idiotyzm do kwadratu. Smog tworzą przede wszystkim stare piece, palenie w nich śmieciami i innymi odpadami, przemysł oraz spaliny samochodowe.
Ty tak z przekory, oportunizmu, czy wasalstwa wobec władzy negujesz informacje, które swój początek mają w opiniach ekspertów? Jeżeli zaś twoje podejście jest wynikiem zwykłej ignorancji, to zrób kilka prostych eksprymentów: 1. doprowadź do synchronizacji sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach. 2. Obniż ceny biletów MPK. 3. Pożycz od dziecka klocek, wsadź go w rurę odkurzacza i każdego dnia w ten sposób czyść swoje mieszkanie. Gwarantuję, że nawet jeżeli pierwsze dwa punkty zlikwidują problem nadmierniej emisji komunikacyjnej, to i tak tylko kwestią czasu będzie kiedy utoniesz w pyłach lub się od nich udusisz.
 znowu propagandowa gnido wklejasz ten bełkot przygotowany przez centralę PiS?
 znowu propagandowa gnido wklejasz ten bełkot przygotowany przez centralę PiS? rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 49

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwszy spacer w lubartowskim Parku Miejskim wczesną wiosną

Pierwszy spacer w lubartowskim Parku Miejskim wczesną wiosną

Na terenie Parku Miejskiego w Lubartowie kończą się prace rewitalizacyjne. W tej chwili wykonawca utwardza alejki.

Lublin: Miasto jest przygotowane do zimy. Na opady śniegu czeka kilkadziesiąt maszyn

Lublin: Miasto jest przygotowane do zimy. Na opady śniegu czeka kilkadziesiąt maszyn

Kilkudziesięcioma maszynami do odśnieżania i solenia jezdni będzie dysponować tej zimy Zarząd Dróg i Mostów, który odpowiada za stan lubelskich ulic. Drogi jak zwykle podzielono na kilka „kolejności utrzymania”, a na tych najważniejszych luźny śnieg będzie mógł zalegać do dwóch godzin po ustaniu opadów

Spektakle z programu Konfrontacji Teatralnych dostępne w Internecie
5 grudnia 2020, 19:00

Spektakle z programu Konfrontacji Teatralnych dostępne w Internecie

Centrum Kultury w Lublinie zaprosi w dniach 5-8 grudnia na internetowe premiery czterech postpandemicznych spektakli o nadziei z cyklu "I co teraz?", pierwotnie prezentowanych w ramach tegorocznej edycji Konfrontacji Teatralnych.

Biała Podlaska: Po kolejce został most. Radny ostrzega przed niebezpieczeństwem

Biała Podlaska: Po kolejce został most. Radny ostrzega przed niebezpieczeństwem

Dawny most kolejki wąskotorowej w Białej Podlaskiej jest w złym stanie technicznym. Zdaniem radnego Zjednoczonej Prawicy nie jest odpowiednio oznaczony. Władze miasta obiecują to poprawić.

Poczta Polska szuka pracowników przed świętami. W sortowni można zarobić od 17 do 25 zł

Poczta Polska szuka pracowników przed świętami. W sortowni można zarobić od 17 do 25 zł

Ludzi do sezonowej pracy w sortowni paczek i doręczaniu przesyłek szuka przed świętami Poczta Polska. Rekrutacja wciąż trwa. Sporo pracy przy paczkach z Azji mają też celnicy i służbowe psy

Gęsta mgła przyczyną tragedii. W zderzeniu furgonetki z autobusem zginęło 13 osób, a 15 zostało rannych
film

Gęsta mgła przyczyną tragedii. W zderzeniu furgonetki z autobusem zginęło 13 osób, a 15 zostało rannych

Sekhupura, Pakistan. Trzynaście osób zginęło, a piętnaście zostało rannych w wypadku drogowym, do którego doszło w poniedziałek (30 listopada) w Sekhupurze w prowincji Pendżab w Pakistanie.

Wyprawy poza utartym szlakiem. "Podczas podróżowania przechodzę na inny poziom świadomości"
Magazyn

Wyprawy poza utartym szlakiem. "Podczas podróżowania przechodzę na inny poziom świadomości"

Rozmowa z Celiną Lisek-Lewicką, autorką bloga „Cel w podróży”. Podróżniczka pochodzi z Rejowca Fabrycznego, obecnie mieszka w Warszawie. Odwiedziła ponad 50 krajów. Ostatnio reprezentowała Lubelszczyznę w konkursie „Turystyczne Mistrzostwa Blogerów”

Na znak protestu w Lublinie wyłączono część oświetlenia
galeria

Na znak protestu w Lublinie wyłączono część oświetlenia

W ramach protestu wyłączona została na godzinę iluminacja pl. Litewskiego. W ten sposób samorządy miast sprzeciwiają się zmianom w polskim prawie mogącym uszczuplić ich dochody oraz protestują przeciw zapowiedzianemu przez rząd zawetowaniu budżetu Unii Europejskiej

Puławy: Mikołaje będą pomagać bezdomnym i ćwiczyć zumbę

Puławy: Mikołaje będą pomagać bezdomnym i ćwiczyć zumbę

Sanitarne obostrzenia nie pozwalają na tradycyjny Bieg Mikołajów. Zamiast tego organizatorzy zachęcają do indywidualnych treningów w różnych częściach miasta.

Granatowa rewolucja w Tarnogrodzie. Dom kultury po remoncie [zdjęcia]
galeria

Granatowa rewolucja w Tarnogrodzie. Dom kultury po remoncie [zdjęcia]

22 grudnia do wyremontowanego domu kultury mają na sesję przyjść radni. Uroczyste otwarcie obiektu gmina planuje na wiosnę. Z budynku, który służył mieszkańcom przez ponad pół wieku zostały tylko ściany i dach

Trzy miesiące do finansowej katastrofy. "Z dwudziestu pracowników zostało nam sześciu."
Rozmowa

Trzy miesiące do finansowej katastrofy. "Z dwudziestu pracowników zostało nam sześciu."

ROZMOWA z Bartłomiejem Czarnomskim, właścicielem pubu U Fotografa w Lublinie i Browaru Zakładowego w Poniatowej

Awans rzeczniczki lubelskiej policji. Po 5 latach Renata Laszczka-Rusek zmienia stanowisko

Awans rzeczniczki lubelskiej policji. Po 5 latach Renata Laszczka-Rusek zmienia stanowisko

Renata Laszczka-Rusek nie jest już rzecznikiem prasowym Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie. Po pięciu latach na tym stanowisku doczekała się awansu – pokieruje nowym wydziałem.

Test na koronawirusa będzie można zrobić w przychodni. Czy w każdej?

Test na koronawirusa będzie można zrobić w przychodni. Czy w każdej?

Szybkie testy antygenowe mają być dostępne w przychodniach zdrowia. Udział w programie może wziąć każda placówka, która się do niego zgłosi.

Samochód wjechał w pieszych na deptaku w Niemczech. Zginęły 2 osoby, kilkanaście jest rannych
Aktualizacja

Samochód wjechał w pieszych na deptaku w Niemczech. Zginęły 2 osoby, kilkanaście jest rannych

Dwie osoby nie żyją, a co najmniej kilkanaście jest rannych - w niemieckim Trewirze kierowca wjechał samochodem w grupę przechodniów.

Koncert Grzegorza Janczaka online
5 grudnia 2020, 20:00

Koncert Grzegorza Janczaka online

Rider's Pub w Lublinie (ul. 3 Maja 9) zaprasza na koncert szant w wykonaniu Grzegorza Janczaka. Wydarzenie odbędzie się 5 grudnia o godz. 20 i dostępne będzie jedynie w formie online na Facebooku.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!