Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 grudnia 2017 r.
10:06

Zanim Lublin się udusi. Akcja ma dotrzeć do osób, które palą w piecach na węgiel

0 39 A A

Do skrzynek pocztowych mieszkańców Lublina trafi 14 tysięcy ulotek ostrzegających przed „kopciuchami” i „niby-węglem”. – Roczny limit dopuszczalnego stężenia szkodliwych pyłów wykorzystaliśmy już w październiku – alarmują ekolodzy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– W Polsce nie mamy takiego typowego smogu jak w Londynie czy Los Angeles. W naszym kraju mamy do czynienia z pyłem zawieszonym – tłumaczy dr inż. Arkadiusz Iwaniuk, zastępca wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska w Lublinie.

W powietrzu pojawia się on w okresie zimowym. – Wtedy gdy ludzie palą w piecach, jest dość chłodno i nie ma wiatru – tłumaczy inspektor. – Jeśli przez kilka dni mamy podobną, bezwietrzną pogodę to wtedy to, co palimy nie odpływa tylko zostaje. I wartości pyłu zawieszonego rosną – tłumaczy Iwaniuk.
Problem dotyczy głównie miast na Dolnym Śląsku i w Małopolsce.

– Wydaje się, że w Lublinie aż takiego problemu jak w Krakowie nie ma, ale tak różowo wcale nie jest – mówi Krzysztof Gorczyca, prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka w Lublinie, organizator kampanii „Lublin bez smogu. Oddech dla miasta na 700-lecie”.

Organizatorzy akcji chcą dotrzeć do osób, które palą w piecach na węgiel. W wybranych dzielnicach m.in. w Śródmieściu, Kośminku, Dziesiątej, za Cukrownią i na Bronowicach do skrzynek pocztowych będą wrzucane ulotki.

– W ciągu najbliższych dni broszura, w której informujemy m.in. jak dbać o powietrze, trafi do ok. 14 tys. mieszkań – zapowiada Gorczyca.

Ulotki pojawią się również w filiach biblioteki i Biurach Obsługi Mieszkańców. A w autobusach komunikacji miejskiej pasażerowie usłyszą spoty.

– W województwie lubelskim tragedii nie ma. Jeśli jednak przez półtora miesiąca w roku są przekroczone normy stężenia pyłów to znaczy, że dobrze też nie jest. To powinien być sygnał do działania – tłumaczy Iwaniuk.

Takie działania już są. Od 1 października br. nie można produkować pieców, które nie spełniają żadnych standardów. – Od 1 lipca 2018 r. mają one zniknąć ze sprzedaży – dodaje Iwaniuk, który przewiduje, że proces wymiany pieców może potrwać ok. 15 lat.

Według szacunkowych danych, rocznie w Polsce sprzedawanych jest ok. 200 tysięcy kotłów na węgiel, a większość z nich (ok. 70 proc.) to kotły o bardzo złych parametrach emisyjnych, tzw. „kopciuchy”. Emitują one 20-40 razy więcej pyłów niż kotły na pelet 5 klasy.

– W tym roku przeprowadziliśmy trzy razy więcej interwencji, bo blisko 2 tys. (kontrola pieców i spalania na zewnątrz-red.) – mówi Robert Gogola, rzecznik Straży Miejskiej w Lublinie. – Przy czym liczba wystawionych mandatów jest na tym samym poziomie.

Ekolodzy postulują również do samorządu województwa lubelskiego aby przyjął tzw. uchwałę antysmogową wprowadzającą m.in. normy jakości dla paliw stałych. Zrobiło to już sześć samorządów w Polsce, a w kilku innych trwają zaawansowane prace. Urząd Marszałkowski w Lublinie rozpoczął już w tej sprawie konsultacje z samorządami.

W województwie lubelskim funkcjonuje w sumie 11 stacji pomiaru jakości powietrza – w Lublinie, Kraśniku, Radzyniu Podlaskim, Puławach, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Bieżące informacje można znaleźć na stronie envir.wios.lublin.pl

Skąd bierze się smog?

• Główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest tzw. niska emisja, czyli spaliny, które pochodzą z kotłów i pieców na paliwa stałe (węgiel i drewno).

• Kolejne źródła zanieczyszczenia to spaliny samochodowe, energetyka i przemysł.

• Niska emisja jest przyczyną pojawienia się w powietrzu wielu szkodliwych substancji w tym pyłów zawieszonych (PM 10 i PM 2,5) oraz substancji rakotwórczych i powodujących zatrucia (wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne tj. benzo(a)piren).

• W 2016 było w Lublinie 40 dni z przekroczeniem dopuszczalnego stężenia PM 10, a w 2015 r. – 66 dni. Prawo dopuszcza tylko 35 przekroczeń rocznie. W tym roku ten limit wykorzystaliśmy w październiku.

>>>

Zobacz także: Maski antysmogowe - którą wybrać?

Pozostałe informacje

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Agencja Mienia Wojskowego zaprasza na przedświąteczne zakupy. Można zaopatrzyć się w zimowe kalesony i inne „pakiety przetrwania”.

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

42-latek samowolnie opuścił szpital w Lublinie. Teraz poszukuje go policja.

zdjęcie ilustracyjne

Trudny piątek na drogach. Rolnicy zorganizują protesty na dwóch mostach

To będzie trudny piątek na drogach w Lubelskiem. W dwóch miejscach rolnicy organizują protesty.

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Świetna postawa koszykarzy Startu Lublin podczas meczu z mistrzami Polski - Treflem Sopot doceniona. Courtney Ramey został wybrany MVP 9. kolejki.

Zespół Bayer Full ma wystąpić na Sylwestrze w Chełmie

Telewizja Republika robi Sylwestra w Lubelskiem. Będą gwiazdy disco-polo

W tym roku imprezy sylwestrowe Polsatu czy TVP będą miały konkurencję. Telewizja Republika wkracza do gry i planuje huczne świętowanie w Chełmie.

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Wprawdzie w powiecie chełmskim nie stwierdzono żadnego przypadku wścieklizny, ale powiatowy lekarz weterynarii zdecydował o obowiązkowym szczepieniu kotów. Za niedostosowanie się do poleceń, grozi mandat.

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Komenda Stołeczna Policji wystąpiła do Prokuratury Krajowej z wnioskiem o wydanie listu gończego wobec byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego - poinformował w czwartek rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm pokonał PZL Leonardo Avię Świdnik 3:0.

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

W dzisiejszych czasach rosnące koszty energii i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że firmy coraz częściej poszukują rozwiązań, które nie tylko poprawią komfort pracy, ale też pozwolą na oszczędności finansowe. Jednym z takich rozwiązań jest folia przeciwsłoneczna na okna.

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

KUL będzie współpracować ze szpitalem w Radzyniu Podlaskim. Studenci medycyny będą odbywać praktyki w placówce. A docelowo znajdą tam pracę.

Wojciech Stefański to jeden z kandydatów na nowego trenera Lewartu Lubartów

Kto nowym trenerem Lewartu Lubartów?

We wtorek trzecioligowiec z Lubartowa poinformował o rozstaniu z trenerem Radosławem Muszyńskim, który prowadził zespół od 27 września. Pod jego wodzą beniaminek wywalczył jednak tylko trzy punkty i działacze zdecydowali się dokonać kolejnej roszady na ławce. Kto może zastąpić popularnego „Muchę”?

Chełm nie zwalnia tempa i zapowiada kolejną sportową inwestycję. Prace mają zakończyć się w 2027 roku.

Miasto inwestuje w zapasy. Chce przyciągnąć kolejnych mistrzów

To kolejna inicjatywa chełmskiego samorządu w rozwój sportu, tym razem w zapasy. Ośrodek treningowy Cement- Gryf Chełm zyska nowy wygląd i stanie się Wschodnim Centrum Zapasów za prawie 20 mln zł. Prace mają zacząć się już w przyszłym roku.

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Google, jedna z ulubionych wyszukiwarek internautów podsumowała rok. Z raportu wynika, że Polacy szukali najczęściej informacji związanych ze sportem i polityką.

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Pierwsze wykopy już widać. Za nieco ponad dwa lata w tym miejscu stanie nowa siedziba starostwa powiatu bialskiego.

Motor wróci do treningów 6 stycznia

Zgrupowanie w Turcji i cztery sparingi. Znamy plan przygotowań Motoru Lublin

W środowy wieczór Motor Lublin poinformował, jak będą wyglądały przygotowania do rundy wiosennej sezonu 24/25. Żółto-biało-niebiescy w sumie rozegrają cztery mecze kontrolne, a czeka ich także zgrupowanie w tureckim Belek.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

Montażówka

lublin

0,00 zł

Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

rozrzutnik

lublin

0,00 zł

Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

przyczepa 10 ton

lublin

0,00 zł

Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

ciągnik Zetor 5011

lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Komunikaty