Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 grudnia 2017 r.
10:06

Zanim Lublin się udusi. Akcja ma dotrzeć do osób, które palą w piecach na węgiel

0 39 A A

Do skrzynek pocztowych mieszkańców Lublina trafi 14 tysięcy ulotek ostrzegających przed „kopciuchami” i „niby-węglem”. – Roczny limit dopuszczalnego stężenia szkodliwych pyłów wykorzystaliśmy już w październiku – alarmują ekolodzy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– W Polsce nie mamy takiego typowego smogu jak w Londynie czy Los Angeles. W naszym kraju mamy do czynienia z pyłem zawieszonym – tłumaczy dr inż. Arkadiusz Iwaniuk, zastępca wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska w Lublinie.

W powietrzu pojawia się on w okresie zimowym. – Wtedy gdy ludzie palą w piecach, jest dość chłodno i nie ma wiatru – tłumaczy inspektor. – Jeśli przez kilka dni mamy podobną, bezwietrzną pogodę to wtedy to, co palimy nie odpływa tylko zostaje. I wartości pyłu zawieszonego rosną – tłumaczy Iwaniuk.
Problem dotyczy głównie miast na Dolnym Śląsku i w Małopolsce.

– Wydaje się, że w Lublinie aż takiego problemu jak w Krakowie nie ma, ale tak różowo wcale nie jest – mówi Krzysztof Gorczyca, prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka w Lublinie, organizator kampanii „Lublin bez smogu. Oddech dla miasta na 700-lecie”.

Organizatorzy akcji chcą dotrzeć do osób, które palą w piecach na węgiel. W wybranych dzielnicach m.in. w Śródmieściu, Kośminku, Dziesiątej, za Cukrownią i na Bronowicach do skrzynek pocztowych będą wrzucane ulotki.

– W ciągu najbliższych dni broszura, w której informujemy m.in. jak dbać o powietrze, trafi do ok. 14 tys. mieszkań – zapowiada Gorczyca.

Ulotki pojawią się również w filiach biblioteki i Biurach Obsługi Mieszkańców. A w autobusach komunikacji miejskiej pasażerowie usłyszą spoty.

– W województwie lubelskim tragedii nie ma. Jeśli jednak przez półtora miesiąca w roku są przekroczone normy stężenia pyłów to znaczy, że dobrze też nie jest. To powinien być sygnał do działania – tłumaczy Iwaniuk.

Takie działania już są. Od 1 października br. nie można produkować pieców, które nie spełniają żadnych standardów. – Od 1 lipca 2018 r. mają one zniknąć ze sprzedaży – dodaje Iwaniuk, który przewiduje, że proces wymiany pieców może potrwać ok. 15 lat.

Według szacunkowych danych, rocznie w Polsce sprzedawanych jest ok. 200 tysięcy kotłów na węgiel, a większość z nich (ok. 70 proc.) to kotły o bardzo złych parametrach emisyjnych, tzw. „kopciuchy”. Emitują one 20-40 razy więcej pyłów niż kotły na pelet 5 klasy.

– W tym roku przeprowadziliśmy trzy razy więcej interwencji, bo blisko 2 tys. (kontrola pieców i spalania na zewnątrz-red.) – mówi Robert Gogola, rzecznik Straży Miejskiej w Lublinie. – Przy czym liczba wystawionych mandatów jest na tym samym poziomie.

Ekolodzy postulują również do samorządu województwa lubelskiego aby przyjął tzw. uchwałę antysmogową wprowadzającą m.in. normy jakości dla paliw stałych. Zrobiło to już sześć samorządów w Polsce, a w kilku innych trwają zaawansowane prace. Urząd Marszałkowski w Lublinie rozpoczął już w tej sprawie konsultacje z samorządami.

W województwie lubelskim funkcjonuje w sumie 11 stacji pomiaru jakości powietrza – w Lublinie, Kraśniku, Radzyniu Podlaskim, Puławach, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Bieżące informacje można znaleźć na stronie envir.wios.lublin.pl

Skąd bierze się smog?

• Główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest tzw. niska emisja, czyli spaliny, które pochodzą z kotłów i pieców na paliwa stałe (węgiel i drewno).

• Kolejne źródła zanieczyszczenia to spaliny samochodowe, energetyka i przemysł.

• Niska emisja jest przyczyną pojawienia się w powietrzu wielu szkodliwych substancji w tym pyłów zawieszonych (PM 10 i PM 2,5) oraz substancji rakotwórczych i powodujących zatrucia (wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne tj. benzo(a)piren).

• W 2016 było w Lublinie 40 dni z przekroczeniem dopuszczalnego stężenia PM 10, a w 2015 r. – 66 dni. Prawo dopuszcza tylko 35 przekroczeń rocznie. W tym roku ten limit wykorzystaliśmy w październiku.

>>>

Zobacz także: Maski antysmogowe - którą wybrać?

Pozostałe informacje

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Sprawniejsze i bezpieczniejsze podróże między Łukowem a Radomiem Głównym obiecuje PKP. Wszystko za sprawą prac na 6-kilometrowym odcinku między miejscowościami Łuków a Łuków Łapiguz.

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów
film

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów

W Nadleśnictwie Krasnystaw trwają ćwiczenia Państwowej Straży Pożarnej. Dziś strażacy z Lubelszczyzny trenują walkę z pożarami lasów pod okiem instruktorów z Wielkopolski.

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu
LUBLIN
15 maja 2024, 10:00

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu

Bezpłatne pomiary, plan żywieniowy i lekcja udzielania pierwszej pomocy. Lubelski oddział NFZ zaprasza na środę z profilaktyką.

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP
18 maja 2024, 15:30

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP

Aktor, wokalista, muzyk – Paweł Domagała zrobił sobie prezent na 40-te urodziny i zadebiutować jako stand-uper w programie „Zresztą nieważne”.

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)
film

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)

Sylvester Stallone z rodziną opuszcza Hollywood. Córki rozjeżdżają się po USA, a on wraz zoną wybiera Palm Beach. Premiera drugiego sezonu programu The Family Stallone.

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Było trochę kadrowych zmian i przetasowań, ale wygląda na to, że zamojscy strażacy mają już nowego komendanta na stałe.

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące
ZAMOŚĆ

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące

To największa tegoroczna inwestycja drogowa w Zamościu. Przebudowa ulicy Lwowskiej już się rozpoczęła. Są pierwsze utrudnienia w ruchu.

Czasoprzestrzeń Gomułki w bibliotece. Zaproszenie na wernisaż
21 maja 2024, 11:00

Czasoprzestrzeń Gomułki w bibliotece. Zaproszenie na wernisaż

We wtorek, 21 maja w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu otwarta zostanie wystawa prac Roberta Gomułki. Wernisaż „Czasoprzestrzeni” zaplanowano na godz. 11. Ekspozycja będzie dostępna do czerwca.

Rozwiązania egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź
galeria

Rozwiązania egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź

Dzisiejszy egzamin ósmoklasisty rozwiązały specjalnie dla nas panie polonistki ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Lublinie. Sprawdźcie arkusze

Śleboda: śledztwo na Podhalu w sześciu odcinkach

Śleboda: śledztwo na Podhalu w sześciu odcinkach

Na Podhalu trwają zdjęcia do najnowszej produkcji własnej SkyShowtime Original w Polsce. W rolach głównych: Maria Dębska, Maciej Musiał i Piotr Pacek. O czym jest Śleboda?

Ulica Wapienna w Lublinie idzie do przebudowy
film

Ulica Wapienna w Lublinie idzie do przebudowy

Remont ulicy Wapiennej w Lublinie to jedna z wyczekiwanych inwestycji. Mieszkańcy się cieszą, jednak nadal nie wszyscy.

Jarmark Hetmański: dwa dni na zakupy i muzykę
1 czerwca 2024, 12:00
galeria

Jarmark Hetmański: dwa dni na zakupy i muzykę

Jeśli zbliża się czerwiec, to wiadomo, że zbliża się też Jarmark Hetmański w Zamościu. Tegoroczny, już 30. zaplanowano na pierwszy weekend przyszłego miesiąca. Znamy program wydarzenia.

Płyty, muzyka i nagrania. Jak powstaje dźwięk?

Płyty, muzyka i nagrania. Jak powstaje dźwięk?

Bardzo łatwo można przesadzić z „poprawianiem” artysty. Na każdym etapie realizacji utworu muzycznego trzeba pilnować naturalności, bo tylko ona spowoduje, że będzie on wiarygodny – rozmowa z Markiem Majewskim, gitarzystą, wokalistą i właścicielem studia MAJART Studio w Lubartowie

Były sędzia uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Lubelskiem

Były sędzia uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Lubelskiem

Były polski sędzia Tomasz Szmydt uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Terespolu. Poprosił tam o azyl polityczny.

Kali w Fabryce Kultury Zgrzyt
17 maja 2024, 20:00

Kali w Fabryce Kultury Zgrzyt

25-lecie działalności, to wyśmienita sposobność do podsumowań. Z tej okazji Kali wydał tzw. projekt życia – dwupłytowy album „Zapiski z Landary”, który jest ukoronowaniem jego dotychczasowej drogi artystycznej. W piątek w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt będzie można usłyszeć ten niezwykły album na żywo.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty