Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 października 2015 r.
10:00

Artur Soboń, PiS: Liczymy na 9 mandatów w naszym okręgu wyborczym

Autor: Zdjęcie autora toma dudi
0 38 A A

Od godz. 10 gościem na naszym czacie jest Artur Soboń, radny sejmiku województwa i kandydat na posła z listy Prawa i Sprawiedliwości. Możecie mu zadać pytanie w komentarzach lub wysyłając je na maila: maciuszczak@dziennikwschodni.pl

Aktualizacja artykułu: 13 października 2015 r. 12:57
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Dziękujemy za wizytę.

- Jestem przekonany, że Polsce jest dzisiaj potrzebna zmiana i doświadczenie polityczne nauczyło mnie, że polityka dzisiaj to rzadko kiedy mocne słowo i publiczna demonstracja, a najczęściej praca nad programem, strategią czy ustawą, w której liczy się czasem jedno słowo czy jedna liczba i to decyduje, czy będziemy mieli szansę na rozwój, czy zostaniemy z niej wykluczeni. Trzeba umieć się w tym poruszać i mieć kompetencje do tego, aby te strategiczne rzeczy dla naszego regionu wychwycić. To jest coś, co mogę zaoferować mieszkańcom, że moje wykształcenie, doświadczenie i energię będę wykorzystywał do tego, aby w każdej parlamentarnej aktywności szukać najlepszych rozwiązań dla naszego regionu.

• Czy czuje się pan komfortowo wiedząc, że jeśli dostanie się pan do Sejmu pana zdanie i obietnice wyborcze będą nic nieznaczące, bo będzie pan musiał głosować tak jak nakaże Kaczyński, Szydło i Macierewicz?

- Nie ma dzisiaj innej realnej propozycji zmiany w Polsce, niż zwycięstwo PiS w wyborach. Wszystkie złudzenia tych, którzy szukają alternatywy w Ruchu Kukiza czy Partii KORWiN to tylko potencjalne osłabienie tej szansy, jaką jest samodzielna większość parlamentarna Prawa i Sprawiedliwości. Jarosław Kaczyński jest rzeczywiście tym politykiem, który gwarantuje wiarygodność oferty programowej naszego ugrupowania.

Można powiedzieć wszystko, ale jednego nie powie nikt: że Jarosław Kaczyński nie ma stabilnych poglądów na państwo i że nie potrafi przeprowadzić tych zmian, których Polacy oczekują. Bez jego charyzmy nie byłaby możliwa prezydentura Andrzeja Dudy i nie jest możliwe odsunięcie od władzy obecnej koalicji. Każdy w PiS ma swoje zadania do wypełnienia. Pan prezes jest liderem, pani Beata Szydło szefową gabinetu rządowego, a pan Antoni Macierewicz człowiekiem, który ma odwagę wypełnić zadania, jakich nikt poza nim by się nie podjął, jak np. likwidacja Wojskowych Służb Informacyjnych. Można powiedzieć, że nie tylko nie będę się czuł źle, ale więcej, bez tych wymienionych osób ta zupa, jaką jest PiS, straciłaby smak. To jest sama sól tej potrawy.

• Jak podaje jeden z tabloidów, Jarosław Kaczyński rozdzielił już niektóre stanowiska w rządzie i parlamencie. Nie ma tam pana. Czyżby nie wierzył, że dostanie się pan do Sejmu?

- Nie ma czegoś takiego, jak gabinet cieni. To wszystko są spekulacje prasowe, poza decyzją o tym, że Prezesem Rady Ministrów będzie pani Beata Szydło. Liczymy, że w naszym okręgu wyborczym Prawo i Sprawiedliwość będzie miała dziewięć mandatów i znajdzie się miejsce zarówno dla doświadczonych parlamentarzystów, jak i dla polityków młodego pokolenia. Tylko taka synergia doświadczenia siwych włosów i energii młodego wieku może dać dobre owoce dla regionu i pełen nadziei prowadzę swoją kampanię wyborczą, licząc, że uda mi się w wyniku tych wyborów zostać liderem tego nowego pokolenia zmiany w lubelskiej polityce i w samym PiS. Co do stanowisk, nie ma co dzielić skóry na niedźwiedziu, bo ten jeszcze chodzi po lesie, macha łapą i niejedną krzywdę może zrobić. Najpierw trzeba, żeby zapadł w sen zimowy i tak przezimował przynajmniej najbliższe cztery zimy. Wtedy będzie można odpowiedzialnie przedstawić personalia, które zresztą nie są najważniejsze.

• Czy podobają się panu pomysły prezesa Jarosława Kaczyńskiego w kwestii zwiększenia liczby województw i czy oszacowano koszty takiej operacji?

- Z dużym zaskoczeniem zapoznałem się z konferencją prasową polityków PSL na czele z Krzysztofem Hetmanem w tej sprawie, podczas której pojawiła się insynuacja, że na tym rozwiązaniu może stracić np. województwo lubelskie. Byłem zaskoczony, ponieważ wydawało mi się, że mechanizm podziału środków unijnych jest politykom PSL znany. Wynika on z potencjału demograficznego wraz wskaźników społeczno-gospodarczych każdego z regionów. W ten sposób została oszacowana pula środków dla każdego z województw i podział żadnego województwa nie wpływa na wysokość wsparcia dla Lubelskiego.

Mamy zatem do czynienia albo z ignorancją, albo z wprowadzaniem mieszkańców regionu w błąd. Ja nie wiem, jaka jest opinia mieszkańców tych województw, w których mogłoby dojść do korekty granic administracyjnych, tam jest potrzebna tego typu debata. Mogę powiedzieć jedynie, że granice województwa lubelskiego są określone w sposób niebudzący wątpliwości, a rolą marszałka powinna być taka polityka spójności wewnątrz regionu, abyśmy usłyszeli, że politycy z Białej Podlaskiej mówią, że reprezentują województwo lubelskie, a nie Południowe Podlasie. Bo z tym jest dzisiaj kłopot.

• Czy uczciwym ze strony państwa jest ściąganie abonamentu radiowotelewizyjnego, gdy dostęp np. do TVP Sport jest możliwy tylko poprzez umowę z komercyjnym/prywatnym dostawcą sygnału satelitarnego? Studio, kamery są zakupione przecież z abonamentu (przynajmniej w jakiejś części).

- Telewizja i radiofonia publiczna powinny być ważną przestrzenią debaty publicznej w Polsce. Powinny kreować potrzeby odbiorców tak, aby nie byli oni skazani wyłącznie na popkulturę mediów komercyjnych. To jest podstawowa rola mediów publicznych, która uzasadnia ich finansowanie z pieniędzy podatników. Czy dzisiaj te media taką rolę spełniają? Ma Pan absolutnie rację, że nie. Byłoby wylaniem dziecka z kąpielą, gdybyśmy przekreślili sens ich finansowania, potrzebne jest natomiast, aby wróciły one do swojego podstawowego celu, jakim powinno być zapewnienie rzetelnej informacji, dostępu do najważniejszych dla Polaków wydarzeń czy więzi z tysiącletnią kulturą polską. Najlepszym dla nas wzorem powinna być brytyjska BBC, której standardy są dużo wyższe od mediów komercyjnych.

• Zostańmy przy przetargu na śmigłowce, bo tego dotyczy jedno z kolejnych pytań. Jakie pan podjął i podejmie działania tej sprawie?

- Ta decyzja, która pozbawia regionu dwóch tysięcy miejsc pracy w samym zakładzie i jak szacują ekonomiści z UMCS, ok. sześciu tysięcy w regionie, to strata, na którą nie możemy sobie pozwolić. Tym bardziej, że jedynie Świdnik przedstawił ofertę kompleksowej produkcji śmigłowca w Polsce, która dawałaby perspektywę rozwoju Świdnika, Lublina i regionu przez kolejne 30-40 lat, bo taki jest okres żywotności śmigłowca. Gdybyśmy rozpoczęli jego produkcję w Świdniku, to śmigłowiec AW-149 byłby sprzedawany na wszystkie rynki Europy i świata właśnie stąd. Szczególnie bulwersujące były sugestie, że oferta PZL Świdnik jest nie do przyjęcia ze względu na to, że armia potrzebuje tych maszyn w roku 2017, a Świdnik ich w tym terminie dostarczyć nie może w sytuacji, kiedy mamy październik roku 2015, a Airbus Helicopters potrzebuje opracować dokumentację, wybudować halę, zatrudnić ludzi, zainstalować i certyfikować maszyny i wyprodukować w roku 2017 śmigłowce. To jest całkowita bzdura, w którą nikt nie wierzy i robienie z ludzi idiotów przez Platformę Obywatelską. Wszystkie te kłamstwa zostały przez nas wyjaśnione i cała procedura, co wiemy na pewno, nie zostanie zakończona przed wyborami parlamentarnymi.

Zrobiliśmy wspólnie ze związkami zawodowymi marsz milczenia i przedstawiliśmy wraz z organizacjami pracodawców projekt ustawy o wzmocnieniu przemysłowego potencjału obronnego RP. Jestem współtwórcą tego projektu, pod którym zbieramy w tej chwili podpisy, wszystkich zainteresowanych zachęcam do odwiedzenia strony www.przemyslobronny.pl, którą w tym celu stworzyłem. Ustawa ma trzy cele. Po pierwsze bezpieczeństwo żołnierzy, bo tylko dostawy sprzętu i uzbrojenia dla polskiej armii z terytorium Rzeczpospolitej gwarantują, że polski żołnierz może czuć się bezpieczny. Bo tak to dzisiaj jest, że o użyciu sprzętu wojskowego decyduje ten, kto ma do niego kody źródłowe i one muszą być w Polsce.

Po drugie, wydajemy na modernizację armii 130 mld zł. Mamy prawo oczekiwać, że pieniądze te zostaną zainwestowane w Polsce i będą służyć naszej gospodarce. Inwestycje w przemysł obronny, jak pokazują badania Europejskiej Agencji Obrony zwracają się w innych dziedzinach gospodarki wielokrotnie i mogą być motorem rozwoju gospodarczego Polski Wschodniej, bo tutaj ten przemysł w dużej mierze się znajduje. Wreszcie po trzecie, tam, gdzie nie jesteśmy w stanie dostarczyć armii tego, czego ona potrzebuje, tam powinniśmy dokonywać zakupów za granicą w taki sposób, aby zakupione technologie pozostawały w Polsce. Taki mechanizm zakresu polonizacji każdego zamówienia daje właśnie ministrowi obrony narodowej ustawa, z którą chciałbym pójść do Sejmu.

• Ludzie wybrali pana do sejmiku wojewódzkiego, może by tak do końca wypełnić ten mandat? Albo zrezygnować z niego i prowadzić kampanię na Wiejską (oczywiście tyczy to się także innych kandydujących z taką samą lub podobną sytuacją).

- W listopadzie ubiegłego roku, gdy ponad 12 tysięcy osób zdecydowało się oddać na mnie głos w wyborach do sejmiku województwa lubelskiego, byłem całkowicie przekonany, że będę pracował w samorządzie województwa do końca kadencji. Nie planowałem startu w wyborach parlamentarnych w tym roku.

Decyzję o kandydowaniu do Sejmu podjąłem dokładnie 21 kwietnia tego roku, czyli w dniu, w którym prezydent Bronisław Komorowski ogłosił, że oferty PZL Świdnik i PZL Mielec nie będą w ogóle rozpatrywana przez polski rząd, a jedyną ofertą, która będzie dalej brała udział w przetargu, będzie oferta francusko-niemieckiego koncernu Airbus Helicopters, który w Polsce zatrudnia kilka osób. Poczułem wtedy wściekłość, bo wybrano ofertę śmigłowca technologicznie starszego, droższego, do tego taką, która tworzyła miejsca pracy we Francji, a nie w Polsce. Pomyślałem wtedy, że co z tego, jeśli będziemy wszyscy robili to co do nas należy, samorządowcy w samorządach, przedsiębiorcy w biznesie, każdy w swoim miejscu pracy, skoro zły rząd jest w stanie przekreślić to, co robimy jedną szkodliwą decyzją.

Pomyślałem, że kilkanaście lat mojego doświadczenia w samorządzie i wciąż jeszcze na tyle młody wiek, żeby mieć energię do działania, powinny być wykorzystane do tego, aby zmienić w Polsce tę złą władzę centralną, bo bez tego wszystkie nasze działania podejmowane na poziomie lokalnym nie będą tak skuteczne, jakbyśmy sobie tego życzyli.

• Co pan zrobi dla Lubelszczyzny w nadchodzącej kadencji? Proszę krótko wypunktować, łatwiej będzie pana rozliczyć.

- Swój kontrakt dla regionu przedstawiłem publicznie. Podpisałem w nim dziewięć punktów. Podczas jednej z debat zostałem zapytany, dlaczego skoro jako poseł mam reprezentować cała Polskę, swoje zobowiązania kieruję do mieszkańców województwa lubelskiego. Uważam, że nie ma sprzeczności pomiędzy interesem regionu, a interesem państwa.

Tak się w tej kampanii ułożyło, że jestem kandydatem, który najmocniej stawia postulat rozwoju przemysłu w regionie i to jest mój absolutny priorytet. W praktyce oznacza to samodzielną i decyzyjną pozycję Bogdanki w ramach konsolidacji energetyki w ramach Grupy Enea, zamówienia dla polskiej armii w krajowym przemyśle obronnym czy siedzibę Grupy Azoty nie w mniejszej spółce w Tarnowie, tylko w większej w Puławach.

Przede wszystkim przekierowanie funduszy europejskich właśnie na wsparcie rozwoju przemysłu nie tylko w naszym regionie, a w całej Polsce Wschodniej, bo potencjał przemysłu cały czas tu istnieje i bez odbudowy pozycji gospodarczej tej części Polski nie ma szans na poprawę sytuacji demograficznej, służby zdrowia, edukacji, każdej dziedziny życia. To jest ważny moment, ponieważ te pieniądze, które dzisiaj mamy z Unii Europejskiej powinny zostać zainwestowane w taki sposób, aby po roku 2020 były motorem do rozwoju bez zewnętrznego wsparcia. Oczywiście wciąż jest potrzeba poprawy dostępności komunikacyjnej i to jest wciąż jedna z najważniejszych barier konkurencyjności naszego regionu. Potrzeba zarówno komunikacji drogowej z Warszawą, Rzeszowem, Białymstokiem i Radomiem, szybkiej kolei do stolicy i rozwoju lotniska.

Lublin powinien mieć rangę wyraźnego centrum Polski Wschodniej, bo jest miastem, które ma największy potencjał i największą liczbę ludności w tej części kraju. Podobnie wewnątrz województwa, musimy poprawić spójność komunikacyjną, jest potrzeba dobrych połączeń drogowych i kolejowych z miastami subregionalnymi i transportu publicznego obejmującego przynajmniej wszystkie stolice powiatów.

W zakresie spraw społecznych potrzeba polityki solidarności społecznej wobec młodych rodzin, ale i ludzi w wieku dojrzałym, a przede wszystkim poważne traktowanie przez państwo tych zobowiązań, jakie mamy wobec obywateli. Chodzi m.in. o świadczenia emerytalne czy bezpłatną opiekę zdrowotną. W przypadku rolników potrzebna jest opieka państwa i wsparcie w takich sytuacjach, które wymagają interwencji jak np. tegoroczna susza, ale też solidarności równego traktowania rolników w Polsce i we Francji, czyli jednakowych dopłat dla wszystkich rolników z całej Unii Europejskiej.

Ostatnia rzecz, którą chciałbym podkreślić to wyraźne „nie” dla imigrantów muzułmańskich w Polsce i w naszym województwie. Nie tylko dlatego, że nie mamy niezbędnej infrastruktury, ale przede wszystkim dlatego, że stanowi to zagrożenie dla bezpieczeństwa obywateli Polski i całkowitą zmianę definicji solidarności europejskiej, w której to państwa biedniejsze, takie jak Polska mają siedzieć cicho i pomagać rozwiązywać problemy państw bogatych takich jak Niemcy. Na to polityka polska zgodzić się nie powinna, potrzebna jest odbudowa solidarności Europy środkowo-wschodniej, w której Polska powinna być naturalnym liderem. To zaufanie, które obecny rząd nadużył wobec naszych partnerów trzeba ponownie odbudować.

Komentarze 38

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Pszemek / 15 października 2015 o 15:55
0

Ktoś tu chyba zapomniał że to jego własna partia chciała Azoty prywatyzować, więc wykorzystywanie tego tematu w kampanii jest cokolwiek niesmaczne. Wbrew pozorom Azoty nie są też w ruinie, wręcz przeciwnie, w Puławach przykładowo dziś otworzyli kolejną nową inwestycję, także niestety taka gadka mocno zalatuje hipokryzją

Avatar
Gość / 14 października 2015 o 20:41
0
Jestem patriotą, i nie marzę o niczym innym, niż żeby nasz rodzimy przemysł był w stanie dostarczyć sprzęt polskiej armii. Ale po pierwsze PZL Świdnik jest częścią brytyjsko włoskiego przedsiębiorstwa, a po drugie jeśli Polski żołnierz ma latać tym śmigłowcem, to ma on być najlepszy z dostępnych na rynku
Avatar
Gość / 14 października 2015 o 09:52
0
każdy tylko nie dyletant aferzysta POpapraniec i przyklejony debil jak g... do kożucha z PSL...
Avatar
Gość / 14 października 2015 o 01:38
0
bezpieczeństwo kraju a co jest grane w kraju tymczasem 100 000 islamistów w Polsce http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/502797,100-tys-imigrantow-moze-po-wyborach-trafic-do-polski-rewelacje-tygodnika-wsieci.html- przy czym dodatkowo ue/niemcy zamierzają wprowadzić podatek od ,, uchodżców w krajach ue.. http://3obieg.pl/notatki-z-rozmow-z-merkel-utajnione-co-ukrywa-ewa-kopacz...
Avatar
strateg / 13 października 2015 o 22:39
0

I znowu błąd. Sprzęt polskiej armii musi być kompaktybilby z uzbrojeniem NATO. Soboń marzy o tym żeby na siłę wmawiać armii to jest dobre a to złe, ale tak się nie da, jak się nie da wjechać polskim pociągiem na ruskie tory. Panie Soboń, na siłę to można tylko garbatego do ściany przystawić.

Avatar
Gość / 13 października 2015 o 20:49
0
Soboń jest zaskoczony, że zamówienia dla polskiej armii przede wszystkim powinny spełniać wymagania MONu. A niby czyje mają spełniać, kurii??
Avatar
abstynent / 13 października 2015 o 19:21
0

Słyszeliśmy, że PiS ma zabronić produkcji oraz importu prezerwatyw. Ci ludzie zdolni są do wszystkiego.

Ta... A wódka ma być tylko w czopkach. Wtedy pani Kruk alkomat będzie niestraszny. :D

Avatar
Jadzia / 13 października 2015 o 19:17
0

Panie Soboniu daj Pan spokój już bo ani tu konkretów nie ma ani pomysłów własnych. Damy radę na Pana nie głosować i tyle.

Avatar
Gość / 13 października 2015 o 18:55
0
''trzeba umieć się w tym poruszać i mieć kompetencje do tego'' - nie uwazam zeby Pan Soboń mial jakiekolwiek kompetencje. ''To jest coś, co mogę zaoferować mieszkańcom...'' nam są potrzebni ludzie godni zaufania, którzy juz zadbali o nasz region jak np Karpinski, a nie robią cos tam cos tam
Avatar
Simon Mol PO / 13 października 2015 o 18:41
0

Słyszeliśmy, że PiS ma zabronić produkcji oraz importu prezerwatyw. Ci ludzie zdolni są do wszystkiego.

To zrób sobie teraz zapas na min. cztery lata

Avatar
Pszemek / 15 października 2015 o 15:55
0

Ktoś tu chyba zapomniał że to jego własna partia chciała Azoty prywatyzować, więc wykorzystywanie tego tematu w kampanii jest cokolwiek niesmaczne. Wbrew pozorom Azoty nie są też w ruinie, wręcz przeciwnie, w Puławach przykładowo dziś otworzyli kolejną nową inwestycję, także niestety taka gadka mocno zalatuje hipokryzją

Avatar
Gość / 14 października 2015 o 20:41
0
Jestem patriotą, i nie marzę o niczym innym, niż żeby nasz rodzimy przemysł był w stanie dostarczyć sprzęt polskiej armii. Ale po pierwsze PZL Świdnik jest częścią brytyjsko włoskiego przedsiębiorstwa, a po drugie jeśli Polski żołnierz ma latać tym śmigłowcem, to ma on być najlepszy z dostępnych na rynku
Avatar
Gość / 14 października 2015 o 09:52
0
każdy tylko nie dyletant aferzysta POpapraniec i przyklejony debil jak g... do kożucha z PSL...
Avatar
Gość / 14 października 2015 o 01:38
0
bezpieczeństwo kraju a co jest grane w kraju tymczasem 100 000 islamistów w Polsce http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/502797,100-tys-imigrantow-moze-po-wyborach-trafic-do-polski-rewelacje-tygodnika-wsieci.html- przy czym dodatkowo ue/niemcy zamierzają wprowadzić podatek od ,, uchodżców w krajach ue.. http://3obieg.pl/notatki-z-rozmow-z-merkel-utajnione-co-ukrywa-ewa-kopacz...
Avatar
strateg / 13 października 2015 o 22:39
0

I znowu błąd. Sprzęt polskiej armii musi być kompaktybilby z uzbrojeniem NATO. Soboń marzy o tym żeby na siłę wmawiać armii to jest dobre a to złe, ale tak się nie da, jak się nie da wjechać polskim pociągiem na ruskie tory. Panie Soboń, na siłę to można tylko garbatego do ściany przystawić.

Avatar
Gość / 13 października 2015 o 20:49
0
Soboń jest zaskoczony, że zamówienia dla polskiej armii przede wszystkim powinny spełniać wymagania MONu. A niby czyje mają spełniać, kurii??
Avatar
abstynent / 13 października 2015 o 19:21
0

Słyszeliśmy, że PiS ma zabronić produkcji oraz importu prezerwatyw. Ci ludzie zdolni są do wszystkiego.

Ta... A wódka ma być tylko w czopkach. Wtedy pani Kruk alkomat będzie niestraszny. :D

Avatar
Jadzia / 13 października 2015 o 19:17
0

Panie Soboniu daj Pan spokój już bo ani tu konkretów nie ma ani pomysłów własnych. Damy radę na Pana nie głosować i tyle.

Avatar
Gość / 13 października 2015 o 18:55
0
''trzeba umieć się w tym poruszać i mieć kompetencje do tego'' - nie uwazam zeby Pan Soboń mial jakiekolwiek kompetencje. ''To jest coś, co mogę zaoferować mieszkańcom...'' nam są potrzebni ludzie godni zaufania, którzy juz zadbali o nasz region jak np Karpinski, a nie robią cos tam cos tam
Avatar
Simon Mol PO / 13 października 2015 o 18:41
0

Słyszeliśmy, że PiS ma zabronić produkcji oraz importu prezerwatyw. Ci ludzie zdolni są do wszystkiego.

To zrób sobie teraz zapas na min. cztery lata

Zobacz wszystkie komentarze 38

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ciężarówka wjechała w samochód osobowy. Dwie osoby nie żyją
PILNE

Ciężarówka wjechała w samochód osobowy. Dwie osoby nie żyją 5 4

Tragiczny wypadek w miejscowości Leokadiów na trasie DK-12. Nie żyją dwie osoby,

Wypadek w wesołym miasteczku. 11-latek porażony prądem

Wypadek w wesołym miasteczku. 11-latek porażony prądem 9 1

11-letnie dziecko zostało porażone prądem w wesołym miasteczku w Okunince.

"Wystaw to!" w Labiryncie
20 lipca 2018, 19:00

"Wystaw to!" w Labiryncie 2 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Labirynt 2 (ul. Grodzka 3) zaprasza na wernisaż ekspozycji Wystaw to!. Otwarcie wystawy odbędzie się 20 lipca o godz. 19.

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi 30 11

Ze Straży Miejskiej odchodzi co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy – alarmują kontrolerzy z Ratusza. Komendant odpowiada, że zarobki są nieatrakcyjne, a fundusz płac zależy od tego, ile pieniędzy przekaże mu Ratusz. Czy w miejskiej kasie znajdą się pieniądze na podwyżki dla strażników?

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać 0 0

Podawał się za szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na operację córki. Wyłudził od kobiety ponad tysiąc złotych.

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie 2 0

Zawodniczki Górnika Łęczna wracają ze zgrupowania z zaledwie jednym zwycięstwem. Podopiecznym Piotra Mazurkiewicza udało się pokonać białoruski FK Mińsk

W Lubartowie powstanie kompleks sportowy [wizualizacje]
galeria

W Lubartowie powstanie kompleks sportowy [wizualizacje] 0 0

Będzie kolejny etap inwestycji przy ul. Parkowej w Lubartowie. Do końca września ma powstać budynek szatniowo-sanitarny z pełną infrastrukturą, a do lipca przyszłego roku: pełnowymiarowe boisko z naturalną nawierzchnią

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki
Od Czytelnika
galeria

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki 38 18

W niedzielę podczas finału Mistrzostw Świata nie było chętnych na wspólne kibicowanie w Strefie Kibica w Lublinie

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni?

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni? 8 1

Cały tydzień ma być deszczowy. Dzisiaj możemy spodziewać się również burz. IMGW wydał ostrzeżenie

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce 0 3

Na 400 zł została ustalona stawka za jedno miejsce pod wózek gastronomiczny na odnowionym deptaku.

MKS Perła Lublin wraca do treningów

MKS Perła Lublin wraca do treningów 0 3

MKS Lublin dzisiaj wraca do treningów. Zespół mistrzyń Polski wzmocniło aż pięć nowych zawodniczek

Duże zmiany i nowa inwestycja na giełdzie w Elizówce
Tylko u nas
galeria

Duże zmiany i nowa inwestycja na giełdzie w Elizówce 1 6

Na terenie Lubelskiego Rynku Hurtowego ma powstać Centrum Obsługi Rolnictwa. – Chcemy sprowadzić do Elizówki jak najwięcej instytucji związanych z rolnictwem – zapowiada prezes największej rolno-spożywczej giełdy w regionie.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018 0 0

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie 32 20

Do dziś na lubelskich osiedlach powinny się pojawić kolorowe pojemniki do segregacji śmieci, ale mało gdzie je widać. Tylko właśnie do niedzieli miał trwać „okres przejściowy” w dzielnicach, które przechodzą na nowy system segregacji odpadów, ale okazuje się, że zamieszanie jeszcze może potrwać.

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia]
galeria

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia] 18 0

Miłośnicy kwiatów z całego województwa lubelskiego w niedzielę przybyli do Końskowoli, żeby zrobić zakupy podczas Święta Róż. To jedna z najlepszych okazji do zaopatrzenia się w sadzonki, kwiaty, a także lokalne, zdrowe produkty żywnościowe. Na scenie zagrały m.in. zespoły taneczne.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.