Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 października 2015 r.
10:00

Jakub Kulesza z Kukiz'15: Jedyna koalicja, to ta, którą zawarliśmy z obywatelami

Autor: Zdjęcie autora toma dudi
0 23 A A

Jakub Kulesza, lider listy Kukiz'15 jest dzisiaj gościem na naszym czacie. Spotkanie z nim potrwa do godz. 11. Możecie mu zadawać pytania w komentarzach lub wysyłając je na adres: maciuszczak@dziennikwschodn.pl

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Dziękujemy za wizytę.

- Dziękuję i zapraszam wszystkich Czytelników Dziennika Wschodniego do kontaktu przez moja stronę www.kulesza.pl. Odpowiedzi na wszystkie pytania, na które nie zdążyłem odpowiedzieć, udzielę do końca tygodnia na mojej stronie.

• Ostatnie pytanie. Na antyrządowym proteście w Brzeszczach Paweł Kukiz podkreślał, że od zawsze polski przemysł i dobrobyt jest oparty na górnictwie. Jaki jest pomysł waszego ruchu na wzmocnienie i ochronę Lubelskiego Zagłębia Węglowego? Czy to dobrze, że nową kopalnię mają u nas budować Australijczycy?

- Podstawowym interesem Polski jest rezygnacja z limitów emisji CO2, które zostały nam narzucone tylko po to, by niemiecki przemysł producentów wiatraków i paneli słonecznych wzbogacił się kosztem naszych kopalni. Modernizacja polskiego górnictwa jest koniecznością. Jeśli nie chcemy dalej importować węgla z Australii, to musimy budować kopalnie z wykorzystaniem australijskich technologii. Na przypływ zagranicznego kapitału i rozwój zagranicznych koncernów musimy zreformować nasz system podatkowy, by ukrócić wyciąganie nieopodatkowanych przychodów z Polski za granicę. Nasze rozwiązanie jest bardzo proste: likwidacja podatku dochodowego CIT, który z łatwością omijany jest przez zagraniczne spółki i zastąpienie go półprocentowym, równym dla wszystkich podatkiem przychodowym.

• Paweł Kukiz, pokazywał się ostatnio w towarzystwie PiS i Piotra Dudy z Solidarności. Czy zamierzacie wejść w koalicję z Prawem i Sprawiedliwością?

- Jedyna koalicja, jaką już zawarliśmy i jakiej zamierzamy dotrzymać, to koalicja z obywatelami. Jest to koalicja na rzecz zmiany ustroju Polski. Liczymy, że wprowadzenie do Sejmu kilkudziesięciu posłów da nam siłę do realizacji tego celu. Nie zamierzamy wchodzić w żadną trwałą koalicję polegająca na dzieleniu się łupami, natomiast liczymy, że nasza siła pozwoli nam zmusić inne ugrupowania do wsparcia naszych propozycji.

• Pytanie dotyczące kandydata z waszej listy dokładnie Sławomira Janickiego. Czemu na waszych listach znalazła się osoba z Solidarnej Polski, która ma podpisaną umowę koalicyjną z PiS? Poza tym z waszych list startuje z pozycji 10. Jan Motyka syn Bogny Bender Motyki, która kandyduje z listy PiS. Czy to jest etyczne? Miało być antysystemowo.

- Nasza lista jest najbardziej odpartyjnioną i jedną z najmłodszych list w naszym okręgu. Pan Sławomir Janicki od dłuższego czasu nie jest czynnym politykiem, a jego doświadczenie z działalności opozycyjnej jest dla nas bardzo cenne. Jeśli chodzi o Jana Motykę, to w przeciwieństwie do PSL, nie interesują nas konotacje rodzinne. Skoro Janowi nie przeszkadzała działalność w Kongresie Nowej Prawicy w czasie, gdy jego mama działała w innej partii, tym bardziej nam nie przeszkadza, by taki przedstawiciel antysystemowego ugrupowania znalazł się na naszych listach.

• A co pan sądzi o braku przepisów regulujących budowę i działalność zakładów do kremacji ciał ludzkich, służą do tego zwykłe przepisy prawa budowlanego, nie podlega to specjalnym przepisom sanitarnym. Polska usunęła takie inwestycje z rejestru szkodliwych w 2010 r. podczas gdy inne kraje UE mają takie przepisy i restrykcyjnie ich przestrzegają. Nadzór sanitarno-higieniczny jest ze strony państwa. W Polsce są przepisy dotyczące spalania ciał zwierząt i odpadów medycznych. Usunięcie tych przepisów względem spalarni ciał ludzkich powoduje wspomniane wyżej sytuacje, gdzie tysiące ludzi protestuje w obronie.

- Każdą propozycję zmiany regulacji prawnych należy odpowiednio przeanalizować pod kątem jej skutków. Nie jestem w stanie zrobić tego w ciągu dwóch minut, natomiast mogą się tym zająć nasi eksperci, tacy jak wspomniana wcześniej Magdalena Błeńska. Ten problem pokazuje jednak, jak bezsilni w takich przypadkach są obywatele i jak nieskuteczny mamy system polityczny. Różnica pomiędzy KWW Kukiz’15, a partiami politycznymi jest taka, że partie obiecują obywatelom, że naprawią tę, czy inną dziurę w drodze, natomiast my chcemy dać obywatelom takie narzędzia systemowe, by mogli doprowadzić do naprawy tej dziury nie tylko w czasie wyborów. Mam na myśli zwiększenie roli obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej, przywrócenie realnych konsultacji społecznych, poprawienie ustaw o referendum lokalnym i ogólnopolskim czy zmianę sposobu pisania ustaw tak, by każda zmiana regulacji miała przygotowaną odpowiednią analizę skutków prawnych.

• Jakie jest Pańskie zdanie na temat przepisów prawa, które od inwestora nie wymagają określenia docelowej działalności przy staraniu o budowę? Inwestor określa cel - "budynek handlowo usługowy" , otrzymuje warunki zabudowy a potem w dzielnicy mieszkaniowej lub w obszarze rekreacyjnym powstaje zakład usługowy do kremacji ciał ludzkich. Ostatnio taka sytuacja zdarzyła się w Chełmie, wcześniej w Białymstoku, Gdyni itd. Samorząd, który wydał zgodę, jest indolentny w zatrzymaniu działalności takiego inwestora.

- Cały kodeks budowlany wymaga całkowitej zmiany. Co więcej, stosowny projekt został już przygotowany, a w pracach przy jego tworzeniu uczestniczyła nasza liderka z okręgu gdańskiego, pani Magdalena Błeńska. Niestety projekt zaległ w szufladzie ministerialnej, ponieważ nie spodobał się nowej pani minister. Ten przypadek w kontekście tego pytania idealnie obrazuje nieudolność rządów PO i PSL i niemożność rozwiązywania realnych problemów Polaków. Te rozwiązania są i my je przygotowaliśmy. W najbliższym czasie razem z panią Błeńską przygotujemy poprawiony projekt, który był opracowany w ministerstwie, jako dodatek do Programu Nowego Pokolenia, przygotowanego przez Fundację Progresywną, której jestem fundatorem. Jako ciekawostkę dodam w odniesieniu do pytania o moją działalność lokalną, że Fundacja Progresywna została założona i zarejestrowana w Puławach i to tutaj, w naszym regionie przygotowaliśmy kompleksową ofertę zmiany dla całej Polski.

• Co z jednomandatowymi okręgami wyborczymi? Do tej pory był to główny postulat Pawła Kukiza.

- I dalej nim jest, o czym można przekonać się czytając naszą Strategię Zmiany dla Polski. Razem z wprowadzeniem JOW-ów należy jednak przeprowadzić także dalsze zmiany ustrojowe, takie jak system prezydencki. Tylko gruntowna i kompleksowa zmiana Konstytucji RP pozwoli trwale poprawić trójpodział władzy i przywrócić parlamentowi należytą rolę. Obecnie mamy aż 460 posłów, a swój realny mandat sprawuje tylko sześciu z nich, pozostali służą jedynie do podnoszenia ręki. Wystarczy popatrzeć na liderów list partyjnych z naszego regionu. Zarówno Janusz Palikot, Elżbieta Kruk, Joanna Mucha, Jan Łopata w ciągu ostatnich czterech lat wystosowali jedynie po 20-30 interpelacji poselskich, co sytuuje ich w trzeciej, a nawet czwartej setce posłów. To mają być nasi liderzy?

• Czy i jak zamierza pan realizować swój mandat poselski na rzecz województwa lubelskiego?

- Kolejnym sztandarowym postulatem Ruchu Kukiza jest decentralizacja ośrodków władzy na wzór niemiecki. Skupienie wszystkich instytucji państwowych w jednym mieście przyczynia się do silnych dysproporcji. Zarobki w Warszawie są o kilkadziesiąt proc. większe, bezrobocie praktycznie nie istnieje, życie polityczne skupia się przede wszystkim w stolicy, a to wszystko dlatego, że większość pieniędzy przeznaczanych na administrację publiczną pozostaje w Warszawie.

Nie widzę przeszkód, by siedziba Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego mieściła się w tak wybitnie akademickim mieście, jakim jest Lublin. Jako poseł będę dbał o interesy regionu i reagował w każdej sytuacji, w której Lubelszczyzna będzie pomijana. Takich przykładów w ciągu ostatnich 25 lat było bardzo wiele, np. ostatnie głosowanie europarlamentarzystów Platformy Obywatelskiej przeciwko budowie trasy europejskiej Via Carpathia, przebiegającej m. in. przez nasz region.

• Proszę się przedstawić. Pochodzi pan z Puław, choć na naszym forum puławscy internauci narzekają, że pana nie kojarzą

- Nazywam się Jakub Kulesza, z wykształcenia jestem inżynierem, z zawodu konsultantem ds. systemów teleinformatycznych, a z zamiłowania działaczem społecznym. Do zagadnienia rozpoznawalności odniosę się szerzej. Głównym postulatem Ruchu Kukiza jest odebranie Polski z rąk polityków i oddanie jej w ręce obywateli. Nie chodzi tylko o kwestie personalne, ale przede wszystkim o dokonanie głębokich zmian ustrojowych, które pozwolą obywatelom lepiej wpływać na to, co się dzieje w państwie. Trudno więc znaleźć na naszych listach znanych z telewizji polityków, którym taka zmiana systemu nie jest na rękę.

Z naszych list startują zwykli obywatele, głównie działacze społeczni, jest też kilku muzyków. Podobnie jest w moim przypadku. Choć przez dwa lata działałem w młodzieżówce jednej z antysystemowych partii i przez to bardzo często występowałem w lokalnych i ogólnopolskich mediach, to szybko przekonałem się, że w tym systemie politycznym społeczeństwo potrzebuje przede wszystkim edukacji. W szczególności edukacji obywatelskiej. W ciągu ostatnich kilku lat organizowałem w Puławach pokazy filmu „October Baby”, prowadziłem dla puławskich szóstoklasistów zajęcia w ramach projektu „Lekcje ekonomii dla dzieci”, a dla lubelskich licealistów wykłady w ramach „Latającego Uniwersytetu KoLibra”. Nie robiłem tego oczywiście pod kątem wyborów, w związku z tym nie czułem potrzeby obnoszenia się z tą działalnością w mediach.

>>>

Pytania do Jakuba Kuleszy można przesyłać na adres maciuszczak@dziennikwschodni.pl (w tytule wiadomości należy wpisać „czat wyborczy”), a także wpisywać w komentarzach pod artykułem

Komentarze 23

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 25 stycznia 2016 o 11:39
0

Kukiz i jego partia może i coś zrobią w końcu dla kraju ale zanim PoPis zostanie odrzucony od władzy to jeszcze trochę potrwa a jako nauczyciel niemieckiego z praca w Warszawie jest dość słabo i się pytam kiedy coś się zmieni w naszym drogim szkolnictwie http://preply.com/pl/warszawa/oferty-pracy-dla-nauczycieli-języka-niemieckiego

Avatar
Gość / 12 października 2015 o 21:16
0
Kukiz sie szamota jak ryba w sieci, wczoraj jeszcze buntownik a dziś chce wspierać PiS. Każdy kandydat z jego listy traci przez to zaufanie wyborców i pan Kulesza nie jest tu wyjątkiem
Avatar
Gość / 10 października 2015 o 22:25
0
Mnie ten Pan przekonał i oddam na niego swój głos :) powodzenia
Avatar
Gość / 10 października 2015 o 13:41
0
o lol Joanna zrobiłaś mi dzień
Avatar
joanna / 10 października 2015 o 11:26
0

Kukiz'15

Przed wyborami;

wiozę torby z darami
auto z alufelgami
portfel cały wypchany dolarami

Po wyborach:

A ty całuj mnie

Avatar
Gość / 10 października 2015 o 08:04
0
Za taką kasę też miałbym zapał. Do sejmu przydałoby się mieć jednak również coś za uszami, a nie tylko podstarzałego rockmana w nazwie partii.
Avatar
Gość / 8 października 2015 o 22:11
0
Ja też zagłosuję na listę Kukiz'15, ale moim kandydatem jest startujący z 6 miejsca Krzysztof Kowalczyk. Od lat walczy o JOW-y i jest jednym z najlepszych ekspertów od tego tematu w kraju. Opowiada się także wyraźnie przeciwko wyprzedaży majątku narodowego w obce ręce: http://krzysztofkowalczyk.com.pl/
Avatar
Gość / 8 października 2015 o 18:54
0
brawo kulesz!!!
Avatar
Gość / 8 października 2015 o 11:33
0
Ja zagłosuję na Listę Kukiza, ale na 13-tkę, zobaczcie jak wymiatał https://www.youtube.com/watch?v=u7zTVFa09hY
Avatar
jadźka / 6 października 2015 o 22:48
0

Zagłosuję nie na jedynkę, ale na dwójkę o nie naliście Kukiza a PO. Kukiz jak i Kulesza nie przekonali mnie.

Avatar
Gość / 25 stycznia 2016 o 11:39
0

Kukiz i jego partia może i coś zrobią w końcu dla kraju ale zanim PoPis zostanie odrzucony od władzy to jeszcze trochę potrwa a jako nauczyciel niemieckiego z praca w Warszawie jest dość słabo i się pytam kiedy coś się zmieni w naszym drogim szkolnictwie http://preply.com/pl/warszawa/oferty-pracy-dla-nauczycieli-języka-niemieckiego

Avatar
Gość / 12 października 2015 o 21:16
0
Kukiz sie szamota jak ryba w sieci, wczoraj jeszcze buntownik a dziś chce wspierać PiS. Każdy kandydat z jego listy traci przez to zaufanie wyborców i pan Kulesza nie jest tu wyjątkiem
Avatar
Gość / 10 października 2015 o 22:25
0
Mnie ten Pan przekonał i oddam na niego swój głos :) powodzenia
Avatar
Gość / 10 października 2015 o 13:41
0
o lol Joanna zrobiłaś mi dzień
Avatar
joanna / 10 października 2015 o 11:26
0

Kukiz'15

Przed wyborami;

wiozę torby z darami
auto z alufelgami
portfel cały wypchany dolarami

Po wyborach:

A ty całuj mnie

Avatar
Gość / 10 października 2015 o 08:04
0
Za taką kasę też miałbym zapał. Do sejmu przydałoby się mieć jednak również coś za uszami, a nie tylko podstarzałego rockmana w nazwie partii.
Avatar
Gość / 8 października 2015 o 22:11
0
Ja też zagłosuję na listę Kukiz'15, ale moim kandydatem jest startujący z 6 miejsca Krzysztof Kowalczyk. Od lat walczy o JOW-y i jest jednym z najlepszych ekspertów od tego tematu w kraju. Opowiada się także wyraźnie przeciwko wyprzedaży majątku narodowego w obce ręce: http://krzysztofkowalczyk.com.pl/
Avatar
Gość / 8 października 2015 o 18:54
0
brawo kulesz!!!
Avatar
Gość / 8 października 2015 o 11:33
0
Ja zagłosuję na Listę Kukiza, ale na 13-tkę, zobaczcie jak wymiatał https://www.youtube.com/watch?v=u7zTVFa09hY
Avatar
jadźka / 6 października 2015 o 22:48
0

Zagłosuję nie na jedynkę, ale na dwójkę o nie naliście Kukiza a PO. Kukiz jak i Kulesza nie przekonali mnie.

Zobacz wszystkie komentarze 23

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018 0 0

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie 16 9

Do dziś na lubelskich osiedlach powinny się pojawić kolorowe pojemniki do segregacji śmieci, ale mało gdzie je widać. Tylko właśnie do niedzieli miał trwać „okres przejściowy” w dzielnicach, które przechodzą na nowy system segregacji odpadów, ale okazuje się, że zamieszanie jeszcze może potrwać.

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia]
galeria

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia] 13 0

Miłośnicy kwiatów z całego województwa lubelskiego w niedzielę przybyli do Końskowoli, żeby zrobić zakupy podczas Święta Róż. To jedna z najlepszych okazji do zaopatrzenia się w sadzonki, kwiaty, a także lokalne, zdrowe produkty żywnościowe. Na scenie zagrały m.in. zespoły taneczne.

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje"

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje" 0 4

Mieszkańcy coraz częściej odwiedzają folwark w łęczyńskim Podzamczu. Kibicują inwestycji, która odmienia ten dawniej zapuszczony fragment Łęcznej.

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach
16 lipca 2018, 19:00

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach 0 0

Przed nami trzeci koncert w ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach. W poniedziałek, 16 lipca o godz. 19 w Kościele pw. św. Brata Alberta wystąpi Wacław Golonka.

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego 0 2

W poniedziałek zacznie się kolejny etap przebudowy sieci gazowej w rejonie powstającej drogi, która pobiegnie od Kunickiego do Wrotkowskiej.

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim
Wideo, zdjęcia
galeria
film

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim 472 40

Przy dźwiękach syren i okrzykach wściekłych rolników przemawiał w niedzielę w Kraśniku premier Mateusz Morawiecki. Uroczystość odsłonięcia pomnika smoleńskiego zamieniła się w antyrządowy protest przeciwko niskim cenom malin, agrestu, porzeczek i wiśni.

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018!
film

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018! 2 0

MUNDIAL 2018 Trójkolorowi wygrali w finale z Chorwacją 4:2 po kapitalnym spotkaniu na moskiewskich Łużnikach i zdobyli drugi w historii Puchar Świata. To ogromny sukces dla selekcjonera Didiera Deschampsa, który zdobył to trofeum zarówno jako piłkarz jak i trener

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków 8 0

Lubelscy policjanci szukają świadków dwóch wypadków drogowych, do których doszło na początku lipca.

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika
film

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika 17 9

Co znajdowało się na niewielkim wzgórzu zalanym podczas budowy Zalewu Zemborzyckiego?

Zdradziło go dziwne zachowanie. Policjanci odkryli gdzie znikały rowery

Zdradziło go dziwne zachowanie. Policjanci odkryli gdzie znikały rowery 3 0

W piątkowe południe dyżurny łukowskiej komendy policji otrzymał telefoniczną informację o młodym mężczyźnie, którego zachowanie wskazywało, że chce ukraść rower. Zawiadamiający opisując jego wygląd, informował dyżurnego o trasie ucieczki młodzieńca.

Megaprojekt drogowy w powiecie lubelskim. Dwie duże inwestycje

Megaprojekt drogowy w powiecie lubelskim. Dwie duże inwestycje 19 7

Rozpoczęła się przebudowa drogi Krężnica Jara - Strzeszkowice w powiecie lubelskim. To jedna z dwóch inwestycji, realizowanych przez samorząd powiatowy w ramach megaprojektu drogowego, w którym biorą udział także pozostałe powiaty ziemskie województwa lubelskiego.

Festiwal "Śladami Singera" 2018: Bawić i przypominać [program]
16 lipca 2018, 17:30

Festiwal "Śladami Singera" 2018: Bawić i przypominać [program] 2 0

Co Gdzie Kiedy. W poniedziałek w podróż po Lubelszczyźnie wyrusza Festiwal "Śladami Singera". W tym roku artyści zawitają do 12 miast i miejscowości. – Chcemy bawić, zachwycać, ale też skłaniać do refleksji – mówią organizatorzy. Słowo-klucz to pamięć lokalna.

MUNDIAL 2018. Francja – Chorwacja 4:2 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]
film

MUNDIAL 2018. Francja – Chorwacja 4:2 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO] 6 4

W ostatnim meczu mistrzostw świata w Rosji Francja gra na Łużnikach z Moskwie z Chorwacją. Czy powtórzy wynik sprzed 20 lat, czy po raz pierwszy złoto zdobędzie zespół z Bałkanów?

Wyjeżdżasz za granicę? Ile trzeba poczekać na nowy paszport?

Wyjeżdżasz za granicę? Ile trzeba poczekać na nowy paszport? 0 5

Tradycyjnie już okres wakacyjny to czas wzmożonego ruchu w punktach paszportowych. Wiele osób dopiero tuż przed planowanym urlopem zdaje sobie sprawę, że ma nieważny paszport. Dlatego warto sprawdzić termin ważności naszego paszportu. Tylko w czerwcu br. wydano prawie 215 tys. nowych paszportów, a w całym pierwszym półroczu 2018 r. aż 977 tys. dokumentów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.