Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 marca 2015 r.
14:15
Edytuj ten wpis

Czy psy znów wejdą do Ogrodu Saskiego?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
1 17 A A

Wczoraj odbyła się pierwsza rozprawa przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym, który ma ocenić, czy zakaz wprowadzania psów do Ogrodu Saskiego uchwalony przez Radę Miasta jest legalny

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W dniu ogłoszenia wyroku (19 marca) minie dokładnie 11 miesięcy od dnia wejścia w życie regulaminu korzystania z parku. To właśnie w nim zapisany jest zakaz wprowadzania psów. Wyjątkiem są zwierzęta będące przewodnikami osób niewidomych. Żaden inny pies do parku wejść nie może i nie ma znaczenia, czy jest to mały ratlerek czy wielki dog, ani to czy biega samopas, czy jest prowadzony na smyczy. Regulamin uchwalono zaraz po wielkim remoncie parku trwającym niemal dwa lata i kosztującym 13 mln zł.

Argumenty miasta za wprowadzeniem zakazu? Po pierwsze: firma ogrodnicza zagroziła odebraniem gwarancji na sadzonki. Po drugie: psy biegające swobodnie mogą być niebezpieczne dla innych osób. Po trzecie: zwierzęta załatwiają się na trawniki, które mają być miejscem do wypoczynku na kocykach.

- To niesprawiedliwe - uznali właściciele czworonogów i postanowili walczyć z zakazem. Najpierw wezwali radnych do zmiany regulaminu. Bezskutecznie. Potem zaskarżyli do sądu ten punkt miejskiej uchwały. Rozprawa odbyła się wczoraj.

Sąd wysłuchał obu stron sporu. - Nasze argumenty są niezmienne - mówi Bartłomiej Bałaban z grupy Lublin z Psem, który wraz z kolegą skierował sprawę do sądu. - My wiele nie chcemy, tylko żyć w mieście i móc wejść z psem do parku. Oczywiście na zasadach, które obowiązują wszystkich, że pies idzie na smyczy i się po nim sprząta.

- Dla wielu osób pies jest jedynym przyjacielem - podkreśla Iwona Guz z zarządu lubelskiego oddziału Związku Kynologicznego. - Tłumaczenie, że pieski przeszkadzają w wypoczynku jest nietrafione. Komuś mogą przeszkadzać krzyczące dzieciczy ludzie jeżdżący na rowerach. Ale mam nadzieję, że jesteśmy w Lublinie społecznością tolerancyjną i dla każdego miejsce się znajdzie.

Miasto nie zmienia zdania i broni zakazu. Dodatkowo podkreśla, że psy biegające po Ogrodzie Saskim mogłoby stresować sprowadzone do parku pawie, przez co ptaki nie prezentowałyby swych wdzięków spacerowiczom.

Nieoficjalnie wiadomo, że miasto w razie przegranej, odwoła się do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Walkę do samego końca zapowiadają też zwolennicy uchylenia zakazu.
Czytaj więcej o:

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
stefan / 7 marca 2015 o 20:33
0

zapraszam na niewielki skwerek i trawnik obok Sądu w Świdniku.

obsrany , tak , że z trudem można tam przejść , cały czas patrząc pod nogi.

pod świdnickim magistratem , też psie kupy, trawnik koło pomnika 3 Maja - też obsrany ( z tabliczek o zakazie wyprowadzania psów , które są z 2 stron nikt sobie nic nie robi )

podobnie będzie w Ogrodzie po wpuszczeniu piesków

Avatar
SYLWESTER / 7 marca 2015 o 16:27
0

**********************  ABSOLUTNY  ZAKAZ  PSOW  W   OGRODZIE  SASKIM ! **********************  Problem  psów  w  mieście  to  osobny  ogólnopolski  temat .  Pieski  w  mieście  to  raczej  domena  Rodziców  dla  swoich  dzieci .   Tak  ten  temat  wyglądał  i  wszyscy  patrzyliśmy  na  pieski  z  przy mruźeniem  oka - niech  się  dzieci  bawią .   Ale  dzisiaj  ten  temat  stał  się  draźliwy, zwłaszcza  gdy  widzi  się  paniusie  jeszcze  w  sile  wieku , oprowadzające  *pieski*  wielkości  dorodnych  cie laków (sic?)  pozostawiających  po  sobie  wielkości  krowskich  odchodów  i  tutaj  w  tym  miejscu zapytanie  do  tych  wytwornych  *paniusiów*--  skąd  ta  *miłość*  do  tak  wielkich  bestii ? .           Często  moźna  zauwaźyć  uśmieszki  męźczyzn  widzących  kobiety  z  wielkimi  psami (sic?) ...    Na  ten  czas  zrozumiały  jest   ZAKAZ  PSOW  W  OGRODZIE  SASKIM ! .    Saski  Ogród  to  mie jsce  spokoju  i  rekreacji  Lublinian .  Problem  psów  w  mieście  pozostaje  do  rozwiązania .

**********************  ABSOLUTNY  ZAKAZ  PSOW  W   OGRODZIE  SASKIM ! **********************  Problem  psów  w  mieście  to  osobny  ogólnopolski  temat .  Pieski  w  mieście  to  raczej  domena  Rodziców  dla  swoich  dzieci .   Tak  ten  temat  wyglądał  i  wszyscy  patrzyliśmy  na  pieski  z  przy mruźeniem  oka - niech  się  dzieci ... rozwiń

Avatar
mietek / 7 marca 2015 o 16:19
0
Won z psami z Saskiego. Znow bedzie kupe gowien wszedzie. I widze juz tlumaczenia - to nie moj nasral ja sprzatam po moim.
Avatar
ala / 7 marca 2015 o 15:40
0

sąd powiniewn za zawracanie głowy takimi bzdurami skazać tych idiotów na wysprzątanie całego miasta z psich kup. Nie znoszę ty głupich ludzi z psami bo to w 99% brudasy, które nie sprzątają po swoich pupilach.

Avatar
Gość / 7 marca 2015 o 15:09
0

Ogród wyremontowany za grube miliony miałby być największym i najdroższym "kiblem" dla psów w centrum miasta ? 

To ma być miejsc wypoczynku dla ludzi!

Do teatru też chodzicie z psami ? I też protestujecie że nie chcą was wpuścić ? Do sklepu z psem też wchodzicie ?

Avatar
Roman45 / 6 marca 2015 o 20:35
0

JUŻ CHYBA NIE MAJĄ GDZIE SRAĆ TYMI PSAMI... WSZYSTKIE INNE PARKI I SKWERY SĄ JUŻ OBSRANE !!! TRZEBA WYPATRZEĆ INNĄ MIEJSCÓWKĘ NA SPACERKI, PRZECIEŻ PO OBSRANYCH CHODNIKACH PANIUSIE NIE CHADZAJĄ Z PIESKAMI NA SPACERKI !!!

 PIESEK SIĘ WYSRA A JEDNA Z DRUGĄ ŁEP W DRUGĄ STRONĘ I ŻE NIBY CHMURY OGLĄDA A POTEM W DŁUGĄ I TYLE JĄ WIDZIANO !!! A WORECZKI NA KUPY? SPRZĄTANIE ? ŻE ONE MAJĄ TO TO ZBIERAĆ? NO WIE PAN CO ??!! ŻENADA

Avatar
on / 6 marca 2015 o 19:48
0

Saski dla ludzi .....zwierzaki won

Avatar
Piotrek / 6 marca 2015 o 19:34
0

Każdy wie jak jest. Wystarczy wejsc na pierwszy lepszy trawnik pod blokiem aby miec buty w kupie. Pieski ze śródmieścia nie mają gdzie robić kup a taki Ogród jest idealnym miejscem aby wieczorkiem wyjsc i po piesku nie posprzatac.

Avatar
lubelak / 6 marca 2015 o 19:07
0

Jestem zdecydowanym przeciwnikiem psów w Saskim. Najpierw niech właściciele pokażą w innych miejscach w Lublinie jak sprzątają po swoich pupuilach, a potem dopiero można by myśleć nad wpuszczeniem ich do Parku - wizytóki Miasta. Nigdy jeszcze nie zauważyłem żeby ktoś sprzątał po swoim psie.... NIGDY. I tyle w temacie, Mam nadzieję, że Sąd podzieli moje zdanie. Nie może być tak, że mniejszośc będzie rządzić większością. Tak jak z gejami ;)

Avatar
Eryk / 6 marca 2015 o 18:40
0

Bardzo lubię zwierzeta, ale każdy najmniejszy skrawek trawnika w miescie jest w psich odchodach. Właściciele wyprowadzają psy nawet na chodnik. Właścicielom jest wsystko jedno gdzie pies sie załatwia. Tak to wygląda.

Avatar
stefan / 7 marca 2015 o 20:33
0

zapraszam na niewielki skwerek i trawnik obok Sądu w Świdniku.

obsrany , tak , że z trudem można tam przejść , cały czas patrząc pod nogi.

pod świdnickim magistratem , też psie kupy, trawnik koło pomnika 3 Maja - też obsrany ( z tabliczek o zakazie wyprowadzania psów , które są z 2 stron nikt sobie nic nie robi )

podobnie będzie w Ogrodzie po wpuszczeniu piesków

Avatar
SYLWESTER / 7 marca 2015 o 16:27
0

**********************  ABSOLUTNY  ZAKAZ  PSOW  W   OGRODZIE  SASKIM ! **********************  Problem  psów  w  mieście  to  osobny  ogólnopolski  temat .  Pieski  w  mieście  to  raczej  domena  Rodziców  dla  swoich  dzieci .   Tak  ten  temat  wyglądał  i  wszyscy  patrzyliśmy  na  pieski  z  przy mruźeniem  oka - niech  się  dzieci  bawią .   Ale  dzisiaj  ten  temat  stał  się  draźliwy, zwłaszcza  gdy  widzi  się  paniusie  jeszcze  w  sile  wieku , oprowadzające  *pieski*  wielkości  dorodnych  cie laków (sic?)  pozostawiających  po  sobie  wielkości  krowskich  odchodów  i  tutaj  w  tym  miejscu zapytanie  do  tych  wytwornych  *paniusiów*--  skąd  ta  *miłość*  do  tak  wielkich  bestii ? .           Często  moźna  zauwaźyć  uśmieszki  męźczyzn  widzących  kobiety  z  wielkimi  psami (sic?) ...    Na  ten  czas  zrozumiały  jest   ZAKAZ  PSOW  W  OGRODZIE  SASKIM ! .    Saski  Ogród  to  mie jsce  spokoju  i  rekreacji  Lublinian .  Problem  psów  w  mieście  pozostaje  do  rozwiązania .

**********************  ABSOLUTNY  ZAKAZ  PSOW  W   OGRODZIE  SASKIM ! **********************  Problem  psów  w  mieście  to  osobny  ogólnopolski  temat .  Pieski  w  mieście  to  raczej  domena  Rodziców  dla  swoich  dzieci .   Tak  ten  temat  wyglądał  i  wszyscy  patrzyliśmy  na  pieski  z  przy mruźeniem  oka - niech  się  dzieci ... rozwiń

Avatar
mietek / 7 marca 2015 o 16:19
0
Won z psami z Saskiego. Znow bedzie kupe gowien wszedzie. I widze juz tlumaczenia - to nie moj nasral ja sprzatam po moim.
Avatar
ala / 7 marca 2015 o 15:40
0

sąd powiniewn za zawracanie głowy takimi bzdurami skazać tych idiotów na wysprzątanie całego miasta z psich kup. Nie znoszę ty głupich ludzi z psami bo to w 99% brudasy, które nie sprzątają po swoich pupilach.

Avatar
Gość / 7 marca 2015 o 15:09
0

Ogród wyremontowany za grube miliony miałby być największym i najdroższym "kiblem" dla psów w centrum miasta ? 

To ma być miejsc wypoczynku dla ludzi!

Do teatru też chodzicie z psami ? I też protestujecie że nie chcą was wpuścić ? Do sklepu z psem też wchodzicie ?

Avatar
Roman45 / 6 marca 2015 o 20:35
0

JUŻ CHYBA NIE MAJĄ GDZIE SRAĆ TYMI PSAMI... WSZYSTKIE INNE PARKI I SKWERY SĄ JUŻ OBSRANE !!! TRZEBA WYPATRZEĆ INNĄ MIEJSCÓWKĘ NA SPACERKI, PRZECIEŻ PO OBSRANYCH CHODNIKACH PANIUSIE NIE CHADZAJĄ Z PIESKAMI NA SPACERKI !!!

 PIESEK SIĘ WYSRA A JEDNA Z DRUGĄ ŁEP W DRUGĄ STRONĘ I ŻE NIBY CHMURY OGLĄDA A POTEM W DŁUGĄ I TYLE JĄ WIDZIANO !!! A WORECZKI NA KUPY? SPRZĄTANIE ? ŻE ONE MAJĄ TO TO ZBIERAĆ? NO WIE PAN CO ??!! ŻENADA

Avatar
on / 6 marca 2015 o 19:48
0

Saski dla ludzi .....zwierzaki won

Avatar
Piotrek / 6 marca 2015 o 19:34
0

Każdy wie jak jest. Wystarczy wejsc na pierwszy lepszy trawnik pod blokiem aby miec buty w kupie. Pieski ze śródmieścia nie mają gdzie robić kup a taki Ogród jest idealnym miejscem aby wieczorkiem wyjsc i po piesku nie posprzatac.

Avatar
lubelak / 6 marca 2015 o 19:07
0

Jestem zdecydowanym przeciwnikiem psów w Saskim. Najpierw niech właściciele pokażą w innych miejscach w Lublinie jak sprzątają po swoich pupuilach, a potem dopiero można by myśleć nad wpuszczeniem ich do Parku - wizytóki Miasta. Nigdy jeszcze nie zauważyłem żeby ktoś sprzątał po swoim psie.... NIGDY. I tyle w temacie, Mam nadzieję, że Sąd podzieli moje zdanie. Nie może być tak, że mniejszośc będzie rządzić większością. Tak jak z gejami ;)

Avatar
Eryk / 6 marca 2015 o 18:40
0

Bardzo lubię zwierzeta, ale każdy najmniejszy skrawek trawnika w miescie jest w psich odchodach. Właściciele wyprowadzają psy nawet na chodnik. Właścicielom jest wsystko jedno gdzie pies sie załatwia. Tak to wygląda.

Zobacz wszystkie komentarze 17

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Terytorialsi będą strzelać na dawnym poligonie na Majdanku. Mieszkańcy mają obawy

Terytorialsi będą strzelać na dawnym poligonie na Majdanku. Mieszkańcy mają obawy 0 0

Wojsko zapowiada powrót na dawny poligon na Majdanku. Będą tu ćwiczyć „terytorialsi”. Mieszkańcy bloków na pobliskim Felinie są zaniepokojeni. Obawiają się hałasu i sądzą, że może tutaj powstać strzelnica. Mundurowi uspokajają: nie będzie ani strzelnicy, ani czołgów.

Historyczny awans Bad Boys Zastawie

Historyczny awans Bad Boys Zastawie 0 0

BIALSKA KLASA OKRĘGOWA Bad Boys Zastawie po raz pierwszy w historii będą beniaminkiem w V lidze

Zaniedbana i zagłodzona. Chodziła z kubkiem i prosiła o wodę
Kraj
film

Zaniedbana i zagłodzona. Chodziła z kubkiem i prosiła o wodę 2 0

Zamykana w domu, głodna i zaniedbana. - Kiedyś chodziła z kubkiem po klatce schodowej i prosiła o wodę – opowiadają sąsiedzi. 61-letnia pani Halina ze Słupska potrzebowała natychmiastowej pomocy

Most Kultury: PARA, Standard Brass Band i Lubelskie Babie Lato
20 lipca 2018, 0:00

Most Kultury: PARA, Standard Brass Band i Lubelskie Babie Lato 2 0

Co Gdzie Kiedy. W dniach 20-22 lipca na Moście imienia Mariana Lutosławskiego wystąpią zespoły: PARA, Standard Brass Band oraz Lubelskie Babie Lato. Nie zabraknie również ciekawych warsztatów i zajęć dla dzieci.

Kayah, Nosowska, Brodka, Przybysz. Darmowy koncert w Lublinie
21 lipca 2018, 19:00

Kayah, Nosowska, Brodka, Przybysz. Darmowy koncert w Lublinie 0 2

W sobotę Kayah, Katarzyna Nosowska, Monika Brodka i Paulina Przybysz zaśpiewają swoje największe przeboje na pl. Zamkowym podczas bezpłatnego koncertu „Siła Kobiet”. Przy okazji o wyjątkowych kobietach przypomni też Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN w swoim specjalnym wydawnictwie

Koniec z czarnymi plombami. Parlament Europejski zakazał

Koniec z czarnymi plombami. Parlament Europejski zakazał 0 0