Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 października 2020 r.
16:02

Deweloperzy w sutannach? Zakonnicy z Lublina chcą stawiać domy koło Ogrodu Botanicznego

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
116 8 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

O decyzję umożliwiającą budowę 20 domów jednorodzinnych starają się w Urzędzie Miasta księża pallotyni. Ich wniosek dotyczy dwóch działek przy Sławinkowskiej, które zgodnie z obowiązującym studium przestrzennym są zarezerwowane pod ogród botaniczny. Czy wbrew zapisom studium staną tu domy?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Sprawa dotyczy działek przy Sławinkowskiej 5a, które przylegają do Ogrodu Botanicznego UMCS. Przeznaczenie tych gruntów nie jest określone planem zagospodarowania terenu, bo plan dla tej części miasta nie został jeszcze uchwalony.

W takich przypadkach o możliwym sposobie wykorzystania działek decydują miejscy urzędnicy, którzy na wniosek inwestora wydają tzw. wuzetkę, czyli decyzję ustalającą warunki zabudowy i zagospodarowania terenu. W pewnych przypadkach nie mogą tego zrobić po myśli inwestora, w innych wręcz nie mogą mu odmówić.

Właśnie o taką „wuzetkę” starają się księża.

Co planują pallotyni

Duchowni zgłosili się w tej sprawie do Urzędu Miasta już w wakacje.

– 20 sierpnia wpłynął wniosek o ustalenie warunków zabudowy dla zespołu budynków mieszkalnych jednorodzinnych na działkach przy ul. Sławinkowskiej 5a – potwierdza Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza. – Wniosek złożyło Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego Prowincja Chrystusa Króla.

Pod taką nazwą działają księża pallotyni.

– Złożyliśmy wniosek o zagospodarowanie działki, która jest naszą własnością. Miałyby tu powstać domy dla księży-emerytów – mówi nam ks. Waldemar Pawlik, wiceprowincjał pallotyńskiej Prowincji Chrystusa Króla.

To nie teren pod domki

Urzędnicy postanowili, że na razie nie wydadzą księżom „wuzetki”. Dlaczego?

Obowiązujące studium przestrzenne, uchwalone ponad rok temu przez Radę Miasta, inaczej określa przyszłość nieruchomości, na których pallotyni chcą stawiać 20 domów jednorodzinnych.

– Ten teren przeznaczony jest w studium pod Ogród Botaniczny, który pełni funkcję przestrzeni publicznej miasta – informuje Góźdź. Aby nie dopuścić do zabudowy tych gruntów urzędnicy zawiesili rozpatrywanie wniosku pallotynów. Na jak długo? – Do czasu uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania.

Pallotyni nie odpuszczają

Decyzja Urzędu Miasta który każe czekać pallotynom, może w praktyce zablokować zamiary duchownych. Wszystko dlatego, że plan zagospodarowania będzie musiał być zgodny ze studium, które nie pozwala tutaj na domy. – Zatem w tym obszarze w planie mogą być funkcje związane z Ogrodem Botanicznym – potwierdza Ratusz.

Pallotyni nie zamierzają czekać aż dojdzie do uchwalenia planu przekreślającego ich zamiary. Dlatego zaskarżyli do Samorządowego Kolegium Odwoławczego postanowienie o zawieszeniu rozpatrywania ich wniosku o wydanie „wuzetki”, która – co przyznaje sam Ratusz – nie musi być zgodna ze studium.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
OPUSDEI / 10 października 2020 r. o 17:05
+95
Ogród potrzebuje miejsca na rozwój, żeby nie wystąpiła taka sytuaacja jak z Ogrodem Botanicznym UW w Warszawie, gdzie nie ma już miejsca na rozbudowę, albo UWr we Wrocławiu, gdzie zaraz za ścianami ogrodu są tętniące arterie. Pallotyni ustąpcie.
Avatar
miras / 10 października 2020 r. o 22:14
+30
Przypomnę tylko: Kościół w Polsce ma prawo: 1. ma prawo nie odprowadzać podatków z tytułu przychodów z działalności niegospodarczej. 2. ma prawo nie prowadzić na ten temat dokumentacji. 3. jest zwolniony z opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej, jeśli w danym roku podatkowym albo w następnym dochody został (deklaratywnie) przeznaczone na cele kultowe, oświatowo-wychowawcze,naukowe, kulturalne, działalność charytatywno-opiekuńczą, punkty katechetyczne, konserwację zabytków,inwestycje sakralne oraz remonty. 4.jest zwolniony z podatków i świadczeń na rzecz samorządów. 5. jest zwolniony z podatków od spadków i darowizn oraz wynikających z tego tytułu opłat skarbowych. Darczyńcy mogą wyłączyć ofiarowane kwoty z podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym i wyrównawczym. 6. jest zwolniony od opłat celnych, jeśli dary są przeznaczone (deklaratywnie)na cele kultowe, charytatywno-opiekuńcze oraz oświatowo-wychowawcze. Kler płaci symboliczny podatek ryczałtowy uzależniony od liczby mieszkańców parafii. Ostatnio wynosi on 133-513 zł KWARTALNIE dla wikariusza i 443-1591 zł dla proboszcza. Sutannę lub habit nosi w Polsce ok 60 tys. osób płci obojga i cała ta armia nie płaci normalnego podatku dochodowego! Jest to ewidentnie sprzeczne z konstytucyjną zasadą równości obywateli wobec prawa.
Przypomnę tylko: Kościół w Polsce ma prawo: 1. ma prawo nie odprowadzać podatków z tytułu przychodów z działalności niegospodarczej. 2. ma prawo nie prowadzić na ten temat dokumentacji. 3. jest zwolniony z opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej, jeśli w danym roku podatkowym albo w następnym dochody został (deklaratywnie) przeznaczone na cele kultowe, oświatowo-wychowawcze,naukowe, kulturalne, działalność charytatywno-opiekuńczą, punkty katechetyczne, konserwację zabytków,inwestycje sakralne oraz remonty. 4.jest zwolniony z poda... rozwiń
Avatar
Ksawyer / 10 października 2020 r. o 19:39
+10
Historia jak z czasów komuny. Plan przewiduje rozwój ogrodu na prywatnym terenie i to przypadkiem kościoła katolickiego. Zauważmy, że nie było problemu z pozwoleniem na budowę hotelu za ogrodzeniem, tuż pod alpinarium. Przebieg Sławinkowskiej wymaga korekty, likwidacji zakrętów, po zmianie przebiegu niemało m2 powinna być włączona do Botanika. Botanik można powiększyć przenosząc ogrodzenie na prawy brzeg Czechówki - Czechówka stałaby się rzeczułka Botanika, jak wyżej jest rzeczułą skansenu.
Avatar
Ksawyer / 11 października 2020 r. o 15:47
-4
Ogród potrzebuje miejsca na rozwój, żeby nie wystąpiła taka sytuaacja jak z Ogrodem Botanicznym UW w Warszawie, gdzie nie ma już miejsca na rozbudowę, albo UWr we Wrocławiu, gdzie zaraz za ścianami ogrodu są tętniące arterie. Pallotyni ustąpcie.
 Ogród Botaniczny (dzisiaj UW) założono w latach 80. XIX w. na skraju Królewskich Łazienenk, na 6 ha działce, na której rozpoczęto budowę Świątynię Opaczność BOŻEJ, ogra Warszawa ma duży 60. ha ogród botaniczny w Powsinie, za południową granicą Lasów Kabackich prowadzony przez PAN. To zestawienie wywołało myśl, iż lubelski ogród botaniczny należy rozwijać na terenie naturalistycznych Górek Czechowskich, nie mylę się w swoim przekonaniu, że botanicy z UMCS potrafią wspaniale urządzić naturalne Górki Czechowskie tak, jak potrafią urządzać Botanik na Sławinie. 
 Ogród Botaniczny (dzisiaj UW) założono w latach 80. XIX w. na skraju Królewskich Łazienenk, na 6 ha działce, na której rozpoczęto budowę Świątynię Opaczność BOŻEJ, ogra Warszawa ma duży 60. ha ogród botaniczny w Powsinie, za południową granicą Lasów Kabackich prowadzony przez PAN. To zestawienie wywołało myśl, iż lubelski ogród botaniczny należy rozwijać na terenie naturalistycznych Górek Czechowskich, nie mylę się w swoim przekonaniu, że botanicy z UMCS potrafią wspaniale urządzić naturalne Górki Czechowskie tak, jak potrafi... rozwiń
Avatar
kronikidewelorozwoju / 10 października 2020 r. o 17:12
-16
Jezus udał się do Jerozolimy. W świątyni napotkał siedzących za stołami bankierów oraz tych, którzy sprzedawali woły, baranki i gołębie. Wówczas sporządziwszy sobie bicz ze sznurków, powypędzał wszystkich ze świątyni, także baranki i woły, porozrzucał monety bankierów, a stoły powywracał. Do tych zaś, którzy sprzedawali gołębie, rzekł: Weźcie to stąd, a z domu mego Ojca nie róbcie targowiska!
Avatar
Janusz_Paliwas / 10 października 2020 r. o 17:17
-30
Ciekawy tekst. PS. Jestem przekonany, że w sutannach dewelorozwoju dr balcerowicz to wzór do naśladowania. Metody działania i styl sprawowania władzy te same (zadłużanie, ubogacanie cwaniaków groszem publicznym, skrajna arogancja i POgarda dla "plebsu"). Różnica to skala działania oraz inny profil beneficjentów naszychPOdatków - zamiast zachodniej banksterki, lokalna dewelo-gangsterka.
Avatar
LBN / 10 października 2020 r. o 17:08
-44
W takim razie trzeba zatrudnić konsultanta za 1 mln zl + VAT który przekona ratusz że to jednak dobry pomysł z tymi domami. Oczywiście jak dostaną WZ-kę to te domy emerytów szybko zmienią się w domy dla ludzi z grubszymi portfelami bu już pewnie ktoś sukienkowych za sznurki pociąga w tym temacie.
Avatar
LAS / 10 października 2020 r. o 16:20
-60
Trzeba zawiesić sutanny na kołku i jak świeccy zwrócić się do wyspecjalizowanej agencji o pomoc w uzyskaniu przychylności organów administracji za przeproszeniem publicznej. Znamienne jest, że ci sami urzędnicy "ratusza" całkiem inaczej traktowali i traktują sąsiedztwo tego miejsca, czyli Górki Czechowskie. Patrząc z pozycji osoby świeckiej — dostrzegam uprzywilejowanie zakonu patodeweloperów, który w miejsce koloratek zakłada krawaty i bez problemów otrzymuje WZ lub pozwolenia na budowę w miejscach, które również są (powinny) być chronione.
Avatar
Ksawyer / 11 października 2020 r. o 15:47
-4
Ogród potrzebuje miejsca na rozwój, żeby nie wystąpiła taka sytuaacja jak z Ogrodem Botanicznym UW w Warszawie, gdzie nie ma już miejsca na rozbudowę, albo UWr we Wrocławiu, gdzie zaraz za ścianami ogrodu są tętniące arterie. Pallotyni ustąpcie.
 Ogród Botaniczny (dzisiaj UW) założono w latach 80. XIX w. na skraju Królewskich Łazienenk, na 6 ha działce, na której rozpoczęto budowę Świątynię Opaczność BOŻEJ, ogra Warszawa ma duży 60. ha ogród botaniczny w Powsinie, za południową granicą Lasów Kabackich prowadzony przez PAN. To zestawienie wywołało myśl, iż lubelski ogród botaniczny należy rozwijać na terenie naturalistycznych Górek Czechowskich, nie mylę się w swoim przekonaniu, że botanicy z UMCS potrafią wspaniale urządzić naturalne Górki Czechowskie tak, jak potrafią urządzać Botanik na Sławinie. 
 Ogród Botaniczny (dzisiaj UW) założono w latach 80. XIX w. na skraju Królewskich Łazienenk, na 6 ha działce, na której rozpoczęto budowę Świątynię Opaczność BOŻEJ, ogra Warszawa ma duży 60. ha ogród botaniczny w Powsinie, za południową granicą Lasów Kabackich prowadzony przez PAN. To zestawienie wywołało myśl, iż lubelski ogród botaniczny należy rozwijać na terenie naturalistycznych Górek Czechowskich, nie mylę się w swoim przekonaniu, że botanicy z UMCS potrafią wspaniale urządzić naturalne Górki Czechowskie tak, jak potrafi... rozwiń
Avatar
miras / 10 października 2020 r. o 22:14
+30
Przypomnę tylko: Kościół w Polsce ma prawo: 1. ma prawo nie odprowadzać podatków z tytułu przychodów z działalności niegospodarczej. 2. ma prawo nie prowadzić na ten temat dokumentacji. 3. jest zwolniony z opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej, jeśli w danym roku podatkowym albo w następnym dochody został (deklaratywnie) przeznaczone na cele kultowe, oświatowo-wychowawcze,naukowe, kulturalne, działalność charytatywno-opiekuńczą, punkty katechetyczne, konserwację zabytków,inwestycje sakralne oraz remonty. 4.jest zwolniony z podatków i świadczeń na rzecz samorządów. 5. jest zwolniony z podatków od spadków i darowizn oraz wynikających z tego tytułu opłat skarbowych. Darczyńcy mogą wyłączyć ofiarowane kwoty z podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym i wyrównawczym. 6. jest zwolniony od opłat celnych, jeśli dary są przeznaczone (deklaratywnie)na cele kultowe, charytatywno-opiekuńcze oraz oświatowo-wychowawcze. Kler płaci symboliczny podatek ryczałtowy uzależniony od liczby mieszkańców parafii. Ostatnio wynosi on 133-513 zł KWARTALNIE dla wikariusza i 443-1591 zł dla proboszcza. Sutannę lub habit nosi w Polsce ok 60 tys. osób płci obojga i cała ta armia nie płaci normalnego podatku dochodowego! Jest to ewidentnie sprzeczne z konstytucyjną zasadą równości obywateli wobec prawa.
Przypomnę tylko: Kościół w Polsce ma prawo: 1. ma prawo nie odprowadzać podatków z tytułu przychodów z działalności niegospodarczej. 2. ma prawo nie prowadzić na ten temat dokumentacji. 3. jest zwolniony z opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej, jeśli w danym roku podatkowym albo w następnym dochody został (deklaratywnie) przeznaczone na cele kultowe, oświatowo-wychowawcze,naukowe, kulturalne, działalność charytatywno-opiekuńczą, punkty katechetyczne, konserwację zabytków,inwestycje sakralne oraz remonty. 4.jest zwolniony z poda... rozwiń
Avatar
Ksawyer / 10 października 2020 r. o 19:39
+10
Historia jak z czasów komuny. Plan przewiduje rozwój ogrodu na prywatnym terenie i to przypadkiem kościoła katolickiego. Zauważmy, że nie było problemu z pozwoleniem na budowę hotelu za ogrodzeniem, tuż pod alpinarium. Przebieg Sławinkowskiej wymaga korekty, likwidacji zakrętów, po zmianie przebiegu niemało m2 powinna być włączona do Botanika. Botanik można powiększyć przenosząc ogrodzenie na prawy brzeg Czechówki - Czechówka stałaby się rzeczułka Botanika, jak wyżej jest rzeczułą skansenu.
Avatar
Janusz_Paliwas / 10 października 2020 r. o 17:17
-30
Ciekawy tekst. PS. Jestem przekonany, że w sutannach dewelorozwoju dr balcerowicz to wzór do naśladowania. Metody działania i styl sprawowania władzy te same (zadłużanie, ubogacanie cwaniaków groszem publicznym, skrajna arogancja i POgarda dla "plebsu"). Różnica to skala działania oraz inny profil beneficjentów naszychPOdatków - zamiast zachodniej banksterki, lokalna dewelo-gangsterka.
Avatar
kronikidewelorozwoju / 10 października 2020 r. o 17:12
-16
Jezus udał się do Jerozolimy. W świątyni napotkał siedzących za stołami bankierów oraz tych, którzy sprzedawali woły, baranki i gołębie. Wówczas sporządziwszy sobie bicz ze sznurków, powypędzał wszystkich ze świątyni, także baranki i woły, porozrzucał monety bankierów, a stoły powywracał. Do tych zaś, którzy sprzedawali gołębie, rzekł: Weźcie to stąd, a z domu mego Ojca nie róbcie targowiska!
Avatar
LBN / 10 października 2020 r. o 17:08
-44
W takim razie trzeba zatrudnić konsultanta za 1 mln zl + VAT który przekona ratusz że to jednak dobry pomysł z tymi domami. Oczywiście jak dostaną WZ-kę to te domy emerytów szybko zmienią się w domy dla ludzi z grubszymi portfelami bu już pewnie ktoś sukienkowych za sznurki pociąga w tym temacie.
Avatar
OPUSDEI / 10 października 2020 r. o 17:05
+95
Ogród potrzebuje miejsca na rozwój, żeby nie wystąpiła taka sytuaacja jak z Ogrodem Botanicznym UW w Warszawie, gdzie nie ma już miejsca na rozbudowę, albo UWr we Wrocławiu, gdzie zaraz za ścianami ogrodu są tętniące arterie. Pallotyni ustąpcie.
Avatar
LAS / 10 października 2020 r. o 16:20
-60
Trzeba zawiesić sutanny na kołku i jak świeccy zwrócić się do wyspecjalizowanej agencji o pomoc w uzyskaniu przychylności organów administracji za przeproszeniem publicznej. Znamienne jest, że ci sami urzędnicy "ratusza" całkiem inaczej traktowali i traktują sąsiedztwo tego miejsca, czyli Górki Czechowskie. Patrząc z pozycji osoby świeckiej — dostrzegam uprzywilejowanie zakonu patodeweloperów, który w miejsce koloratek zakłada krawaty i bez problemów otrzymuje WZ lub pozwolenia na budowę w miejscach, które również są (powinny) być chronione.
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Mieli trzy godziny, aby stawić się w jednostce. Wszyscy żołnierze WOT z wezwaniami

Mieli trzy godziny, aby stawić się w jednostce. Wszyscy żołnierze WOT z wezwaniami

Mieli trzy godziny po otrzymaniu SMS-a, aby stawić się w jednostce. Piątek, 30 października był pierwszym dniem w dotychczasowej historii Wojsk Obrony Terytorialnej, kiedy wszyscy żołnierze formacji otrzymali wezwania do natychmiastowego stawiennictwa w swoich jednostkach.

Kim jest nowy prezes MPWiK Puławy?

Kim jest nowy prezes MPWiK Puławy?

Rada nadzorcza Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Puławach potrzebowała niemal pięciu miesięcy i trzech konkursów, żeby wybrać nowego prezesa komunalnej spółki. Romana Mazurka zastąpi niezwiązany dotychczas z powiatem puławskim Bernard Rudkowski.

Policja podsumowuje protest kobiet w Warszawie. 37 osób zatrzymanych
Wideo
film

Policja podsumowuje protest kobiet w Warszawie. 37 osób zatrzymanych

Policjanci zatrzymali w piątek wieczorem 37 osób. Zdecydowaną większość stanowią osoby ze środowisk pseudokibiców – poinformował w sobotę rzecznik stołecznej komendy Sylwester Marczak. Jak zaznaczył, biorąc pod uwagę ogromną liczbę uczestników manifestacji, był to protest "bardzo spokojny".

Nowe izolatorium w regionie. Pełna lista miejsc dla osób lekko przechodzących chorobę

Nowe izolatorium w regionie. Pełna lista miejsc dla osób lekko przechodzących chorobę

Na terenie województwa lubelskiego funkcjonuje pięć izolatoriów: w Lublinie, Białej Podlaskiej, Okunince, Łukowie i Suścu – informuje Agnieszka Strzępka, rzecznik wojewody lubelskiego.

Nieuczciwy kurier. Mężczyzna usłyszał zarzuty i przyznał się do winy

Nieuczciwy kurier. Mężczyzna usłyszał zarzuty i przyznał się do winy

23-latek wykonując pracę kuriera przywłaszczył cztery przesyłki. Nieuczciwego pracownika zatrzymali lubelscy policjanci.

Prezydent Chełma chce wesprzeć cmentarny biznes. Odkupi chryzantemy

Prezydent Chełma chce wesprzeć cmentarny biznes. Odkupi chryzantemy

Był płacz i zgrzytanie zębami, a może być niezły biznes. Właściciele straganów z chryzantemami już liczyli straty w związku z nagłym zamknięciem przez rząd cmentarzy, co pozbawiło ich klientów. Pomoc przyszła z nieoczekiwanej strony.

Stal Stalowa Wola – Wisła Puławy 0:3. Lider pokazał klasę

Stal Stalowa Wola – Wisła Puławy 0:3. Lider pokazał klasę

Świetny występ Wisły Puławy w Stalowej Woli. Drużyna Mariusza Pawlaka w starciu z głównym rywalem w walce o awans nie pozostawiła „Stalówce” żadnych złudzeń. Duma Powiśla wygrała 3:0 i obecnie ma już 18 punktów przewagi nad spadkowiczem z II ligi.

ARiMR i KOWR skupią kwiaty, które miały trafić na cmentarze
film

ARiMR i KOWR skupią kwiaty, które miały trafić na cmentarze

Terenowe oddziały Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa odkupią od producentów i sprzedawców kwiaty oraz rośliny, które byłyby sprzedawane w tych dniach przed cmentarzami.

Zmarł Sean Connery. Aktor miał 90 lat

Zmarł Sean Connery. Aktor miał 90 lat

Nie żyje Sean Connery, wybitny aktor, odtwórca roli Jamesa Bonda – poinformowało w sobotę BBC.

Strajk kobiet zmienia formułę. Zachęca do włączenia się do akcji #ChryzantemyZłociste!

Strajk kobiet zmienia formułę. Zachęca do włączenia się do akcji #ChryzantemyZłociste!

Nie ustają protesty przeciwko zaostrzeniu przepisów dotyczących aborcji. Ogólnopolski Strajk Kobiet zmienia nieco formę demonstrowania swojego sprzeciwu wobec orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. I w związku z zamknięciem cmentarzy zachęca do kupowania zniczy i chryzantem oraz przynoszenia ich na niedzielne akcje.

Jutrzenka Giebułtów – Lewart Lubartów 1:3. Strzelali tylko skrzydłowi

Jutrzenka Giebułtów – Lewart Lubartów 1:3. Strzelali tylko skrzydłowi

Drugi z rzędu dobry występ piłkarzy Tomasza Bednaruka. Tym razem beniaminek z Lubartowa ograł na wyjeździe Jutrzenkę Giebułtów 3:1. Dzięki temu zyskał już kilka punktów przewagi nad drużynami z dołu tabeli.

Lubelskie: Tragiczny wypadek w Bobrownikach. Nie żyje 33-latek [zdjęcia]
galeria

Lubelskie: Tragiczny wypadek w Bobrownikach. Nie żyje 33-latek [zdjęcia]

Policjanci wyjaśniają okoliczności śmiertelnego wypadku, do którego doszło wczoraj w miejscowości Bobrowniki (powiat rycki). Nie żyje potrącony przez opla 33-letni mieszkaniec gminy Ryki.

Kraśnik: Miasto pomoże lokalnym sprzedawcom. Kupi od nich żywe kwiaty

Kraśnik: Miasto pomoże lokalnym sprzedawcom. Kupi od nich żywe kwiaty

Kolejne miasta w Lubelskiem deklarują pomoc przedsiębiorcom, którzy w związku ze świętem Wszystkich Świętych kupili większe ilości towaru, by sprzedać je przy cmentarzach. W ciągu najbliższych trzech dni nie będą mogli tego zrobić, ponieważ cmentarze są zamknięte. Decyzja rządu ma związek z sytuacją epidemiczną w kraju.

Lubelskie: Nie żyje 28 osób z infekcją COVID-19. Wśród nich 45-latka. Nie miała innych chorób

Lubelskie: Nie żyje 28 osób z infekcją COVID-19. Wśród nich 45-latka. Nie miała innych chorób

"Z przykrością informuję, że na terenie województwa lubelskiego zmarło 28 osób" – poinformowała w sobotę rano Katarzyna Wnuk, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.

Koronawirus w Lubelskiem. Ponad 1,5 tysiąca nowych zakażonych osób

Koronawirus w Lubelskiem. Ponad 1,5 tysiąca nowych zakażonych osób

Na terenie województwa lubelskiego potwierdzono pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych 1559 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 – poinformowała właśnie Agnieszka Strzępka, rzecznik prasowy wojewody lubelskiego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.