Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 lipca 2018 r.
11:00

Pomysł na biznes: Vitagenum czyli dieta zapisana w genach

45 6 A A
Szefowie Vitagenum: Tomasz Czernecki (z lewej), pracownik naukowy Katedry Biotechnologii, Mikrobiologii i Żywienia Człowieka Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie i Piotr Lutek, ekonomista i menager <br />
Szefowie Vitagenum: Tomasz Czernecki (z lewej), pracownik naukowy Katedry Biotechnologii, Mikrobiologii i Żywienia Człowieka Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie i Piotr Lutek, ekonomista i menager

Badania zamawiam za pomocą strony internetowej. Zestaw do pobrania materiału genetycznego przychodzi pocztą. Robię wymaz z policzka i odsyłam w dołączonej do zestawu kopercie. Informacje o tym, że wynik mojego badania jest już gotowy, dostaję e-mailem

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jest 2006 r. Tomasz Czernecki i Adam Kuzdraliński z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie zaczynają myśleć o własnej firmie.

– Byliśmy wtedy dużo młodsi, wydawało nam się, że moglibyśmy góry przenosić. Szybko jednak rozbiliśmy się o finanse – wspomina dziś dr inż. Tomasz Czernecki.

Koszt profesjonalnego laboratorium genetycznego przerasta możliwości finansowe młodych pracowników naukowych, ale nie rezygnują. Działają po godzinach na macierzystej uczelni, startują w projekcie „Staż sukcesem naukowca”, wygrywają.

– Na staż wzięły nas moje studentki, który miały własny gabinet dietetyczny. Zrobiliśmy wtedy cały koncept – co i jak można oznaczać. Grupą badawcza byli klienci tej poradni – opowiada Czarnecki.

To czas, gdy nutrigenomika w Polsce nie jest traktowana zbyt poważnie, nawet przez zajmujących się genetyką naukowców. Dziś to jedna z gałęzi medycyny. Jedna z najszybciej rozwijających się.

Prezes? To naprawdę ja?

Poszukiwania inwestora zajęły dwa lata.

– Powoli z naukowców zaczęliśmy się przebranżawiać w biznesmenów – opowiada Czernecki. – Chodziliśmy na różne spotkania: z aniołami biznesu, z funduszami inwestycyjnymi, finansowania szukaliśmy wszędzie. Po jednym z takich wystąpień podszedł do nas pan, wręczył swoją wizytówkę, odwrócił się i poszedł. Przyznam, że trochę to zbagatelizowaliśmy. Potem okazało się, że to Maciej Maniecki. Zadzwoniliśmy.

Maniecki to dziś chyba najbardziej znany lubelski „anioł biznesu”. Zainwestował w kilkanaście najbardziej obiecujących start up-ów: Skakanka, Bioinnova, Medical Inventi.

– Najgorzej to naukowca wsadzić do biznesu – śmieje się Czernecki. – Uczelnia ma duży problem, by biznes zrozumieć i z nim współpracować. My też ten problem mieliśmy. Robiliśmy prezentacje naukowe, a potencjalny inwestor chce widzieć prosty plan i cyfry. Ten sam błąd powtórzyliśmy jeszcze raz, gdy chcieliśmy zachęcić do współpracy innych. Pojechaliśmy na jedną konferencję, na drugą. Na wielu zrobiliśmy wrażenie, ale współpracy wciąż nie było.

Nexbio i smartfon dla rolnika

– Mam tego pecha, że nigdy nie jestem wystarczająco stary, by kierować badaniami; ani na tyle młody, by dostawać granty – śmieje się Czernecki, rocznik 76 r. I przyznaje, że na swoim koncie ma 12 dużych projektów naukowych, ale w żadnych z nich nie był kierownikiem.

Rządowy program LIDER sfinansował jego wspólnikowi duże badania.

Adam Kuzdraliński dostał fundusze na to, by zaprojektować testy molekularne, które mają na celu wykrywanie chorób pszenicy na bardzo wczesnym etapie. By wiadomo było, czym należy pryskać, by zawczasu pozbyć się szkodliwych mikroorganizmów

Naukowiec wpadł też na pomysł skonstruowania miniaturowego urządzenia, które rolnik bedzie mógł zabrać ze sobą w pole. W 2016 r.  tzw. "smartfon dla rolnika" czy "laboratorium w pudełku" znalazł się w gronie najbardziej obiecujących polskich start-upów.

Udział w projekcie Innowa Invest zmusił wspólników do formalnych przetasowań. Nexbio została wyodrębniona jako osobna firma, w której Vitagenum ma 50 proc. udziałów. Adam Kuzdraliński skoncentrował się na roślinach.

– A my pozostaliśmy wierni człowiekowi – stwierdza Czernecki.

Z genetyką pod strzechy

Pomysł pierwotny: Stwórzmy miejsce, gdzie określimy twoje predyspozycje. Dowiemy się, jakie masz prawdopodobieństwo wystąpienia chorób, jakie szlaki enzymatyczne u Ciebie nie działają.

– Na tej podstawie mieliśmy dawać naszym klientom rady. W pierwszym etapie były to raporty, w kolejnym gotowe rozwiązania: inna postać suplementacji czy kierunek treningów – tłumaczy naukowiec.

Zderzenie z rynkiem, pojawienie się nowego wspólnika (Piotr Lutek) i błyskawiczny wręcz rozwój genetyki na przestrzeni kilku ostatnich lat zaowocowało niewielką modyfikacją pierwotnych założeń.

– Pierwsze sekwencjonowanie kosztowało 100 mln dolarów, dziś pełen genom bakterii to 9 tys. zł – podaje Czarnecki.
– Ale nasza pierwotna wizja niewiele się przez te lata zmieniła. Mieliśmy być pierwsi, z którymi genetyka trafi pod strzechy – mówi Piotr Lutek, wiceprezes ds. marketingu i sprzedaży.

– I jesteśmy – nie ma wątpliwości Czernecki. I podkreśla: – Pod względem genetycznym pierwsi w Polsce. Ale pod względem tego, co dalej robimy z wynikami, to pierwsi w Europie.

Lifestyle genetics, czyli genetyka zdrowego stylu życia

– Dobieramy markery tak, by wyjaśniały pewne predyspozycje fizyczne czy sprawność umysłu. Rzeczy, z którymi każdy boryka się na co dzień. Bo lifestyle genetics pomaga ulepszyć, umilić nasze życie. Coś usprawnić, czemuś zapobiec. Chcemy, by każdy miał do tego dostęp. Dlatego nie robimy całego genomu za 10 tys. zł – tłumaczy Piotr Lutek, menager i ekonomista, który nie ukrywa, że o genetyce wie niewiele, ale wcale nie chce wiedzieć więcej. Jak tłumaczy, taki stan rzeczy pozwala mu widzieć produkt okiem potencjalnego klienta, a nie naukowca.

Pakiety FitOn i FitOna kosztują 890 zł. Za dziecko, Talent czy Stres trzeba zapłacić od 560 do 650 zł. Najtańsze jest łysienie (240 zł) i Odporność (220 zł).

Na ofertę Vitagenum skusiło się już kilka tysięcy ludzi. Większość z nich to kobiety. – Najlepiej sprzedają najdroższe pakiety – mówi Lutek. – Stąd wiemy, że to wcale nie jest kwestia ceny, ale tego co można się o sobie dowiedzieć.

Jak to działa?

Badania zamawiam za pomocą strony internetowej. Zestaw do pobrania materiału genetycznego przychodzi pocztą. Robię wymaz z policzka i odsyłam w dołączonej do zestawu kopercie. Informacje o tym, że wynik mojego badania jest już gotowy dostaję e–mailem.

– Od telewizji DeFacto, która robiła o nas program, dostaliśmy próbkę. Nie wiedzieliśmy nic. Nawet tego czy to dziecko, czy osoba starsza. Wyszło nam, że to ktoś, kogo warto popchnąć w kierunku muzycznym. Okazało się, że to 12-letni chłopiec, który ma na swoim koncie kilka wygranych konkursów – opowiada Tomasz Czernecki.

Z genów można odczytać, jaka jest struktura naszych mięśni, tak jakbyśmy sprawdzali silnik – tłumaczy naukowiec. – Można też sprawdzić neuroprzekaźniki. Czy ktoś ma mniej czy więcej oksytocyny, czy dopamina trafia w odpowiednie miejsce.

Skąd to wiadomo? Porównuje się geny grupy ludzi wybitnie uzdolnionych i tych, których natura nie obdarzyła talentem w żadnym kierunku. I tak naukowcy wiedzą, że osoby z danym wariantem genetycznym mogą odnieść sukces na skalę światową.

Nie wiara, a nauka

– Strasznie nie lubię słowa „wierzyć”, bo to nie jest kwestia wiary. My jesteśmy jedynie pośrednikiem miedzy światem nauki. Z publikacjami np. z „Nature” się przecież nie dyskutuje. Nikt nigdy tego nie podważył. My tylko przedstawiamy wyniki badań w bardziej czytelny sposób – tłumaczy Czernecki.

Raport liczy ok. 80 stron.

– Zaczęliśmy od raportu okrutnie naukowego – wspomina. – 200 stron, dużo trudnych słów, bogata bibliografia. Myśleliśmy wtedy, że jak będą odnośniki bibliograficzne, to ludzie bardziej z tego skorzystają.


– To była moja rola, by stał się on stricte konsumencki. Zrozumiały dla osób, które nie mają bladego pojęcia o genach. Tu jest źle, tu dobrze, a tu fatalnie. Odrzucić brokuły, wprowadzić kalafior. Jak leki to takie i takie, a nie inne witaminy – tłumaczy Piotr Lutek. – Marzy mi się, by ten raport był jak książka kucharska mojej mamy – totalnie wyświechtana od częstego używania.

– Jest coraz więcej ludzi coraz bardziej świadomych. Sporo już wiedzą, więc chcą tylko jednej kartki ze swoimi wynikami. By mogli ją sobie przykleić na lodówkę – dodaje Czernecki.

Super genokosmetyki?

– Genetyka ze swoją celnością i niepodważalnością jest świetnym kreatorem nowych rozwiązań. W okulistyce, kosmetyce, suplementach – wylicza wiceprezes Vitagenum ds. marketingu i sprzedaży. – Właśnie ze swoim nowym partnerem, Instytutem Norel, stworzyliśmy linię genokosmetyków. To zupełnie nowa rzecz. Najpierw weryfikujemy wariant genetyczny problemów skórnych, ze starzeniem na czele, a nasz kosmetyczny partner tworzy linię kosmetyków z bardzo wysokim stężeniem serum. Nie 4–10 proc., a nawet 40 proc. Najpierw skóra jest odpowiednio przygotowywana, potem uderzamy dawką substancji, który ma zahamować proces starzenia. To pierwsza taka rzecz w Polsce, Europie i na świecie – przekonuje.

Taki krem kosztuje 300 zł. Szefowie Vitagenum zapewniają, że gabinetów kosmetycznych zainteresowanych nowym produktem nie brakuje.

Więcej klientów, większe wyzwania

Konkurencja nie śpi, a firm oferujących badania genetyczne na rynku jest coraz więcej
– Dlatego nie stoimy w miejscu – zapewnia Lutek. – Pracujemy nad tym, by wiedza w naszych raportach była coraz większa. Jest ona na bieżąco uzupełniana o wyniki najnowszych badań naukowych. Za chwilę do raportów będziemy też dokładali nasze suplementy.

Klient Vitagenum dostanie też przepis na dietę stworzoną specjalnie dla niego.

– Ktoś, kto czeka na wynik badania genetycznego, będzie prowadził dziennik. Zapisze w nim, kiedy i co je. Dla nas będzie to baza do wskazania mu, co robi dobrze, a co musi koniecznie zmienić – tłumaczy Lutek.
– Wiemy jak się odżywiasz, wiemy jak pracuje twój organizm, więc teraz ci podpowiemy, jak powinieneś to wszystko poukładać – precyzuje Czernecki.

Zacząłem od siebie

– Mam zrobione 560 tys. markerów genetycznych. Więcej obecnie się nie da – mówi Tomasz Czernecki. – Ale nie ma jeszcze tak dużej bazy bioinformatycznej, która podpowiedziałaby mi, co z tym wszystkim zrobić. My powoli będziemy tworzyć takie bazy. Chcemy genetycznie opisać otyłego człowieka w Polsce. To ogromny projekt, na który staramy się o dofinansowanie.

Na razie wie, że jest wolnym metabolizerem. – Jak sięgam więc po kawę, to wszyscy się śmieją, że ta jedna łyżeczka to wcale nie jest kawa.

Jak trzeba, to sięga po ibuprofen, a nie paracetamol. – Paracetamol będzie u mnie dłużej działał, ale bardziej obciąży mi wątrobę.

Bierze witaminę B12. – Mam podniesiony poziom homocysteiny.

I kwas foliowy, ale nie w tabletkach. – Taki z apteki nie jest dla mnie. Mój organizm zbyt wolno go konwertuje. A niskie stężenie kwasu foliowego wpycha mnie do grupy ryzyka nowotworu jelita grubego. Nie chcę tego, wiec sięgam po jego postać zmetylowaną.

Genetyka w żywieniu biznesu

Odpowiednia dieta ma olbrzymie znaczenie dla szybkości myślenia, koncentracji, efektywności – tę powszechną wiedzę autorzy projektu „Good Day” postanowili przekuć w biznes. Zespół tworzą Grzegorz Gruza i Robert Suszko z Bon Apetit i Tomasz Czernecki z Vitagenum.

Pakiet premium, przeznaczony dla kadry menadżerskiej, to dieta oparta o wyniki testu przeprowadzonego w laboratorium Vitagenum w Lubelskim Parku Naukowo Technologicznym (zestaw 5 posiłków kosztuje 75 zł). Pakiet bazowy (15 zł) to dieta skierowana na potrzeby i nastrój pracownika. Codziennie można wybrać danie z 4 kategorii: energia, szczęście, spokój i koncentracja.

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Student / 10 lipca 2018 o 18:40
+5
Nauka dla ludzi i to jest to! 
Avatar
tomcz / 10 lipca 2018 o 19:50
+3
Woda strukturyzowana nie znalazła uznania i odbicia w publikacjach naukowych. Natomiast idea VITAGENUM to przybliżanie badań (naukowych publikacji) zwykłemu śmiertelnikowi i wiedzę tą przekazujemy najlepiej jak potrafimy. PS. Publikacja nie jest reklamą, a za wyróżnienie bardzo dziękuję DW w imieniu VITAGENUM.
Avatar
Gość / 10 lipca 2018 o 13:55
+2
Super - taka firma w Lublinie!
Avatar
Ciekawy / 10 lipca 2018 o 15:14
0
Po twarzach widać że to potomkowie górali spod góry Synaj. :):):)
Avatar
Gość / 10 lipca 2018 o 13:38
0
LIIIIIIIIIIIIIIIIIIIPA dla frajerów! Przewiduję sukces.
Avatar
Gość / 10 lipca 2018 o 12:37
0
Reklama, reklama :) Jerzy Z. też strukturyzator wody naukowo tłumaczy :)
Avatar
tomcz / 10 lipca 2018 o 19:50
+3
Woda strukturyzowana nie znalazła uznania i odbicia w publikacjach naukowych. Natomiast idea VITAGENUM to przybliżanie badań (naukowych publikacji) zwykłemu śmiertelnikowi i wiedzę tą przekazujemy najlepiej jak potrafimy. PS. Publikacja nie jest reklamą, a za wyróżnienie bardzo dziękuję DW w imieniu VITAGENUM.
Avatar
Student / 10 lipca 2018 o 18:40
+5
Nauka dla ludzi i to jest to! 
Avatar
Ciekawy / 10 lipca 2018 o 15:14
0
Po twarzach widać że to potomkowie górali spod góry Synaj. :):):)
Avatar
Gość / 10 lipca 2018 o 13:55
+2
Super - taka firma w Lublinie!
Avatar
Gość / 10 lipca 2018 o 13:38
0
LIIIIIIIIIIIIIIIIIIIPA dla frajerów! Przewiduję sukces.
Avatar
Gość / 10 lipca 2018 o 12:37
0
Reklama, reklama :) Jerzy Z. też strukturyzator wody naukowo tłumaczy :)
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Avia II Świdnik – Wisła II Puławy 1:4. Wyniki 2. kolejki lubelskiej okręgówki

Avia II Świdnik – Wisła II Puławy 1:4. Wyniki 2. kolejki lubelskiej okręgówki 0 0

Rezerwy Wisły rozpoczęły sezon od dwóch zwycięstw. W odmiennych nastrojach są za to piłkarze drugiej ekipy świdnickiej Avii

Nowoczesne pociągi pojadą z Chełma? Bezpośrednie połączenie do większych miast

Nowoczesne pociągi pojadą z Chełma? Bezpośrednie połączenie do większych miast 8 5

Bezpośredni pociąg do Krakowa i Katowic pojawi się w nowym rozkładzie jazdy, którego wprowadzenie jest planowane na połowę grudnia. Będą także dwa bezpośrednie pociągi do Warszawy, możliwe jest również wysłanie do Chełma klimatyzowanych wagonów. Nie wróci natomiast popularny pociąg do Kowla

ŁKS Łazy – Grom Kąkolewnica 3:7. Wyniki 2. kolejki bialskiej klasy okręgowej

ŁKS Łazy – Grom Kąkolewnica 3:7. Wyniki 2. kolejki bialskiej klasy okręgowej 0 0

W starciu beniaminków lepszy Orzeł Czemierniki. Grom Kąkolewnica strzelił siedem goli ŁKS Łazy tracąc trzy

Tragedia na przejeździe kolejowym niedaleko Włocławka. Nie żyje kobieta i dwójka dzieci

Tragedia na przejeździe kolejowym niedaleko Włocławka. Nie żyje kobieta i dwójka dzieci 0 1

Do wypadku doszło w poniedziałek rano na przejeździe niedaleko Włocławka. Na przejeździe kolejowym zginęła 31-letnia rowerzystka oraz dwójka jej dzieci.

Nowy pomnik powstanie w Lublinie. Opłaci go ambasada Węgier

Nowy pomnik powstanie w Lublinie. Opłaci go ambasada Węgier 0 1

Pomnik „Solidarności Polsko-Węgierskiej ‘56” powstanie przy ul. Żołnierzy Niepodległej obok stacji krwiodawstwa. Do Urzędu Miasta trafił wniosek o pozwolenie na budowę postumentu.

Byłeś dzieckiem w latach 90.? Na pewno pamiętasz te rzeczy
galeria

Byłeś dzieckiem w latach 90.? Na pewno pamiętasz te rzeczy 6 0

To będzie podróż sentymentalna. Pamiętacie walkmana, cukierki shock albo bajki na Polonii 1?

Ogniwo Wierzbica – Frassati Fajsławice 6:1, wyniki 1. kolejki chełmskiej okręgówki

Ogniwo Wierzbica – Frassati Fajsławice 6:1, wyniki 1. kolejki chełmskiej okręgówki 0 0

Na inaugurację wysokie zwycięstwa odniosły Ogniwo Wierzbica, Start-Regent Pawłów, Spółdzielca Siedliszcze, Unia Białopole i spadkowicz z IV ligi Start Krasnystaw. Hat-tricki Radosława Kaczmarczyka dla zespołu z Pawłowa i Marka Stefańczuka dla Spółdzielcy

Stal Kraśnik – Avia Świdnik 5:0. Król derbów

Stal Kraśnik – Avia Świdnik 5:0. Król derbów 0 5

Kto by się tego spodziewał. Stal Kraśnik w niedzielę rozbiła lokalnego rywala – Avię Świdnik aż 5:0. Już do przerwy gospodarze mieli w zapasie dwie bramki

Wybory do Sejmu 2019. Prognoza podziału mandatów w woj. lubelskim

Wybory do Sejmu 2019. Prognoza podziału mandatów w woj. lubelskim 7 16

PiS w najbliższych wyborach do Sejmu może w woj. lubelskim zdobyć od 17 do 19 mandatów, a Koalicja Obywatelska od 5 do 6. Tak prognozuje socjolog Marcin Palade.

Kazimierskie Winobranie 2019
31 sierpnia 2019, 11:00

Kazimierskie Winobranie 2019 0 1

Już 31 sierpnia w Kazimierzu Dolnym rozpocznie się 4 edycja imprezy winiarskiej pod nazwą "Kazimierskie Winobranie 2019".

Lubelskie: Dwie osoby zginęły w długi weekend w wypadkach

Lubelskie: Dwie osoby zginęły w długi weekend w wypadkach 0 0

Dwie osoby zginęły na lubelskich drogach w trakcie długiego weekendu. Jak wynika z policyjnych statystyk, w sumie doszło do 18 wypadków.

Wisła Puławy - Chełmianka 0:0. Były sytuacje, nie było goli

Wisła Puławy - Chełmianka 0:0. Były sytuacje, nie było goli 0 4

Wisła nie wykorzystała atutu własnego boiska. Niedzielny mecz z Chełmianką zakończył się bezbramkowym remisem

Festyn i kino pod chmurką w Łęcznej
25 sierpnia 2019, 12:00

Festyn i kino pod chmurką w Łęcznej 0 0

Rodzinny festyn z grami i zabawami dla dzieci, dmuchana zjeżdżalnia, pokazy strażackie i kino plenerowe: takie atrakcje zwieńczą końcówkę wakacji.

Zaginiony na jeziorze Kisajno to Piotr Woźniak-Starak. Jest oficjalne potwierdzenie prokuratury

Zaginiony na jeziorze Kisajno to Piotr Woźniak-Starak. Jest oficjalne potwierdzenie prokuratury 13 13

Od niedzielnego poranka trwały poszukiwania 39-latka, który zaginął na jeziorze Kisajno na Mazurach. W poniedziałek prokuratura oficjalnie potwierdziła, że zaginiony to Piotr Woźniak-Starak, producent filmowy i jeden z najbogatszych Polaków.

Hetman Zamość – Podhale 2:1. Opłacało się grać do końca

Hetman Zamość – Podhale 2:1. Opłacało się grać do końca 0 8

Co to był za mecz! Jeżeli ktoś zdecydował się w niedzielny wieczór wybrać na stadion w Zamościu, to na pewno nie żałował swojej decyzji. Hetman w dramatycznych okolicznościach pokonał Podhale Nowy Targ 2:1 i zaliczył premierowe zwycięstwo na trzecioligowych boiskach.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.