W środę w bazylice przy ul. Złotej uroczysta msza. Za rok przy ul. Złotej koniec prac konserwatorskich.
Lubelscy dominikanie świętują jubileusz 50-lecia nadania kościołowi św. Stanisława Biskupa, Męczennika tytułu bazyliki mniejszej (basilica minor). W środę o godz. 18 uroczystej mszy jubileuszowej będzie przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Salvatore Pennacchio. Homilię wygłosi prymas Polski, metropolita gnieźnieński ks. abp Wojciech Polak.
– Po mszy jubileuszowej zapraszamy na koncert – zachęca do udziału o. Grzegorz Kluz, przeor dominikanów. Wstęp jest wolny. Z okazji jubileuszu dominikanie przygotowali również wystawę, którą w czerwcu można oglądać w krużgankach.
Bazylika mniejsza to tytuł honorowy, nadawany przez papieża lub w drodze prawa zwyczajowego, który otrzymują kościoły wyróżniające się wartością zabytkową, liturgiczną, pielgrzymkową i duszpasterską. Po raz pierwszy papież Pius VI w 1783 roku wyróżnił w ten sposób kościół św. Mikołaja w Tolentino.
Tymczasem w bazylice przy ul. Złotej cały czas trwa remont. Prace budowlane i konserwatorskie są realizowane w ramach unijnego projektu.
– Prace konserwatorskie w kościele są zaawansowane. Jest prowadzona konserwacja estetyczna. Trwa malowanie sklepienia i ścian – mówi o. Kluz. – W najbliższych 2-3 tygodniach będzie ściągane rusztowanie. Kiedy to się stanie zostanie zdjęta posadzka, ponieważ będzie zmieniana. Będzie montowane także ogrzewanie podłogowe (z wykorzystaniem pomp ciepła - red.).
– Jesteśmy już po pierwszej próbie odwiertu pomp ciepła – mówi ojciec Kluz. – Odwiert były robiony na głębokości 180 metrów.
Powoli dobiegają końca także prace w Kaplicy Niepokalanego Poczęcia NMP zwanej Paryską. – Prace konserwatorskie zostały już zakończone. Gotowy jest ołtarz. Po renowacji wrócił już też obraz. W kaplicy nie ma jedynie posadzki – dodaje przeor lubelskich dominikanów.
Będzie wykonana równolegle z posadzką w kościele. Kiedy prace w kaplicy tzw. Paryskiej się zakończą będą tam odprawiane msze święte w dni powszednie.
Podczas trwających od wielu miesięcy prac udało się odkryć kolejne ciekawe detale. W kaplicy Ossolińskich łuk ze sztukateriami i łuk gotycki między nawą główną i nawami bocznymi a także gotycki fresk ukazujący Matkę Bożą. –Wstępnie fresk ten jest datowany na XV, początek XVI wieku – wyjaśnia przeor lubelskich dominikanów i dodaje, że malowidło na pewno będzie poddane konserwacji.
Prowadzone są też prace na zewnątrz bazyliki, które także stanowią część unijnego projektu.