Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 lutego 2020 r.
11:20

Dworzec przy ul. Gazowej w Lublinie coraz bliżej. Ratusz ma już wszystkie zgody

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
193 55 A A
Nowy dworzec ma być mocno przeszklony, z dachem w formie tarasu do spacerów wśród zieleni<br />
Nowy dworzec ma być mocno przeszklony, z dachem w formie tarasu do spacerów wśród zieleni
(fot. wizualizacja inwestora)

Samorząd Lublina skompletował pozwolenia na budowę nowego dworca przy ul. Gazowej. Wojewoda wydał już ostatnie decyzje, których brakowało władzom miasta. Ratusz szykuje się do pierwszego z przetargów na budowę, chociaż nie zna jeszcze ostatecznej kwoty unijnego dofinansowania, które ma dostać

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nowy dworzec autobusowy między ul. Młyńską i Gazową ma przejąć rolę tego, który działa przy al. Tysiąclecia. Budowa będzie tak rozległa, że nie dało się jej ogarnąć jednym pozwoleniem. Część decyzji mógł wydać miejski wydział architektury, w kilku przypadkach potrzebna była zgoda wojewody. Jego biurko kilka dni temu opuściły ostatnie decyzje.

– Dysponujemy już kompletem pozwoleń – potwierdza Monika Głazik z lubelskiego Ratusza i podkreśla, że miasto przygotowuje się już do poszukiwania wykonawcy robót budowlanych. – W najbliższych tygodniach zostanie ogłoszony pierwszy przetarg.

To ogromny wydatek

Nowy dworzec ma być mocno przeszklony, z dachem w formie tarasu do spacerów wśród zieleni. W planie jest 40 peronów dla autobusów, dwa przystanki komunikacji miejskiej i podziemny parking na 220 aut. Pl. Dworcowy, służący dziś za parking, ma się stać reprezentacyjnym placem, a ul. 1 Maja ma nabrać deptakowego charakteru.

Koszt budowy jest szacowany na niemal 300 mln zł, a większość pieniędzy miasto chce zdobyć z funduszy Unii Europejskiej dzielonych przez marszałka województwa. Dotacja została wstępnie obiecana w tzw. preumowie z maja 2017 r. Wynika z niej, że miasto ma dostać prawie 137 mln zł z unii.

Prezydent chce więcej

Władze miasta liczą na to, że dostaną o 37 mln zł więcej niż to wynika z preumowy. Dzień przed sylwestrem Ratusz złożył do samorządu województwa wniosek o dofinansowanie w wysokości 174 mln zł. Taka kwota nie wzięła się znikąd.

– W sierpniu 2019 r. marszałek województwa wyraził wstępną zgodę na zwiększenie dofinansowania o kwotę 37 mln – przyznaje Remigiusz Małecki, rzecznik marszałka. Zastrzega jednak, że nie jest to jeszcze równoznaczne z przyznaniem Lublinowi większych pieniędzy na dworzec.

Decyzji jeszcze nie ma

Wniosek władz Lublina dopiero zaczął być rozpatrywany.

– 10 lutego zaczęła się ocena formalna – informuje Małecki. Dodaje, że sprawdzanie dokumentów może trwać do 5 maja. Później zacznie się drugi etap rozpatrywania wniosku. – Zakończenie oceny planowane jest maksymalnie do 29 lipca.

Ostateczna decyzja w sprawie dotacji będzie należeć do Zarządu Województwa Lubelskiego i powinna zapaść do 12 sierpnia. Tak długo mogą czekać władze miasta na pewność, że dostaną tyle pieniędzy, o ile proszą. Umowa o dofinansowanie powinna być podpisana najpóźniej do 7 października.

Nie będą aż tyle czekać

Ratusz zapewnia, że nie musi się wstrzymywać do października z wyborem firmy, która wybuduje nowy dworzec z peronami i drogami dojazdowymi.

– Brak podpisania umowy o dofinansowanie nie blokuje nas w ogłoszeniu i przeprowadzeniu przetargu na roboty budowlane. Ocena wniosku przez Urząd Marszałkowski i prowadzenie postępowania przetargowego to działania, które mogą być prowadzone równolegle – zapewnia Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina. – Przetarg możemy ogłaszać w oparciu o preumowę, w której zostały zapewnione środki w wysokości 136,6 mln zł.

Kilka miesięcy procedur

Już dziś wiadomo, że przetarg na roboty budowlane może się ciągnąć miesiącami. Po pierwsze: przy tak drogim zamówieniu Urząd Miasta musi zapewnić firmom dużo czasu na wycenę prac i przygotowanie ofert. Po drugie: przy tak dużych inwestycjach zwykle jest sporo pytań od firm proszących o doprecyzowanie dokumentacji, wykazujących nieścisłości lub proponujących zamienne rozwiązania. Po trzecie: po wyborze oferty, z uwagi na wielkość kontraktu, cała dokumentacja musi być wysłana Urzędowi Zamówień Publicznych, który ma miesiąc na sprawdzenie, czy przetarg był przeprowadzony prawidłowo.

 

e-Wydanie

Komentarze 55

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Lublinianka / 4 dni temu o 20:54
+22
Nie mam nic przeciwko. Niech miasto się rozwija, ale warto byłoby zadbać o zwykłch mieszkańców w niedalekim sąsiedztwie pięknego dworca i np. podłączyć mieszkania do sieci wodno-kanalizacyjnej...bo tak trochę nie bardzo gdy po powrocie z takiego nowoczesnego dworca ludzie w domu bedą"robić" do wiaderka lub sławojki.
Avatar
jo / 4 dni temu o 12:21
+18
Szykują się do budowy mega drogiego dworca autobusowego, a tymczasem ograniczają kursy MPK. 
Avatar
odp35 / 4 dni temu o 12:19
+17
A czy deweloperzy i przedstawiciele lubelskiej oligarchii wyrazili  już wszystkie niezbędne zgody?
 Jak najbardziej. Górale czekają już na teren przy Tysiaclecia.
Avatar
Ksawyer / 4 dni temu o 15:53
+16
Mam nadzieję, że busiarze znajdą jakiś sposób, żeby dowozić ludzi do jakiegoś miejsca w centrum i ich stamtąd odwozić, zamiast tej poronionej lokalizacji. Inaczej codziennie będę tracić 1-2 h więcej na dojazdy.
 Dzisiejsza lokalizacja dworca PKS jest idealna, skrzyżowanie arterii W-Z i P-P, sąsiedztwo z przystankami kilkunastu linii MPK, co skraca czas dotarcia dla najliczniejszej grupy pasażerów tj. uczniów lubelskich szkół i pacjentów pobliskich szpitali. I ta idealna lokalizacja sprawdzona przez 66 lat ma być przekreślona bo decydenci wymyślili sobie przeniesienie dworca PKS w pobliże dworca PKP, którego pasażerowie w niewielkim % przesiadaja się do autobusów i busów. Rzeczywiście, można się dopatrywac spiskowych związków rządzacych Lublinem. 
 Dzisiejsza lokalizacja dworca PKS jest idealna, skrzyżowanie arterii W-Z i P-P, sąsiedztwo z przystankami kilkunastu linii MPK, co skraca czas dotarcia dla najliczniejszej grupy pasażerów tj. uczniów lubelskich szkół i pacjentów pobliskich szpitali. I ta idealna lokalizacja sprawdzona przez 66 lat ma być przekreślona bo decydenci wymyślili sobie przeniesienie dworca PKS w pobliże dworca PKP, którego pasażerowie w niewielkim % przesiadaja się do autobusów i busów. Rzeczywiście, można się dopatrywac spiskowych związków rządzacy... rozwiń
Avatar
and / 4 dni temu o 11:49
+12
Oby tylko wykonawca nie dokonał zmian w projekcie i zamiast filigranowych zgrabnych słupów zrobi prostackie podpory ala maszt niepodległości. Podobny projekt miały Katowice ale efekt finalny okazał się bardzo daleki i strasznie szpetny. Wizualizacje to ostatnio specjalność naszego województwa i kraju przypomnę tylko projekty nowej kopalni, nowej elektrowni, mega portu lotniczego, ekspresówek, obwodnic, mostów itd a wszystkie piękne.
Avatar
biedny pachołek / 4 dni temu o 12:16
+11
Wszystko pasuje!: /1. paskudztwo i szkaradzieństwo, /2. ultra drogo /3. wszystko na krechę eurokomuny (realna cena x 50) - nie mamy nawet na 1 wpłatę - nasz dług rośnie /3. masońskie biznacjum w najbiedniejszym regionie Polski. .........PS. Na dachu brakuje tylko meczetu. Ale widząć, co robią "decydenci" - i to nam zapewnią, bo polactfo dalej śpi, a oni nie znają już umiaru....
Avatar
Gość / 4 dni temu o 12:16
+11
A czy deweloperzy i przedstawiciele lubelskiej oligarchii wyrazili już wszystkie niezbędne zgody?
Avatar
Gość / 4 dni temu o 11:56
+11
Fatalny projekt. Taras na dachu, aby lepiej wdychać spaliny i kurz z ulicy. Za kilka lat problemy z uszczelnieniem tarasu. Do tego szklane balustrady. I do tego 300 milionów!!!
Avatar
Darek / 4 dni temu o 16:00
+10
Efektowna wizualizacja przyszłego dworca autobusowego staje się głównym argumentem za realizacją projektu. Czy istnieją analizy ile czasu będzie trwał dojazd autobusów z  Kraśnickiej, Spółdzielczości Pracy? Ile dworców autobusowych istnieje np. w Warszawie? Już dzisiaj w okolicach Placu Bychawskiego tworzą się korki...
Avatar
Gość / 4 dni temu o 17:38
+9
"Pl. Dworcowy, służący dziś za parking, ma się stać reprezentacyjnym placem, a ul. 1 Maja ma nabrać deptakowego charakteru." - Znaczy się, że na pl. Dworcowym jakieś defilady wojskowe będą czy wydarzenia historyczne coś/kogoś upamiętniające? bo nie rozumiem ale to akurat nie istotne. W przypadku ul. 1 Maja ktoś poszedł po rozum do głowy i zamierza uniknąć błędu jaki miał miejsce w przypadku przebudowy pl. Litewskiego( odcięcie od komunikacji miejskiej -linie 3,4,7,13,55 oraz nocne oraz możliwości dostania się choćby taksówką na ten plac - definitywne upośledzenie ścisłego centrum miasta - ten projekt powinien zostać zaskarżony do UE jako niezgodny z ideą zrównoważonego transportu, bo taki transport uniemożliwia definitywnie - nie każdy przecież będzie rowerem pod Pocztę Polską dojeżdżał tudzież przemieszczał się pieszo - chyba logiczne, są lepsze środki transportu( autobusy, taksówki, samochody), mamy XXI wiek, ten kto zatwierdził projekt modernizacji placu powinien z własnych środków dokonać korekty w taki sposób aby plac litewski był dostosowany do możliwości przejazdu po nim jedynie autobusów oraz taksówek). Ul. 1 Maja ma być tzw. woonerfem( wyczytałem to w jakimś wcześniejszym artykule dot. dworca) - czyli po części deptakiem a po części traktem, po jakim mogą przemieszczać się wybrane rodzaje pojazdów mających przywileje( np. autobusy, taksówki, karetki pogotowia, policja). W ogóle to stwierdzam, że Lublin, modernizując się popełnił zasadniczy błąd - za dużo pieniędzy wywalono w rekreacje a za mało w funkcjonalność. Po pierwsze al. Racławickie i ul. Lipowa powinny były być przebudowane jako pierwsze zaraz po ul. Sowińskiego( ta ulica byłaby wpierw poddana eksperymentowi jak unijny projekt widzi ją po przebudowie, miasto jednak woli operować na żywej tkance od razu najpierw biorąc się za te dwie wspomniane ulice - bez drzew nie poznacie jak będą wyglądać al. Racławickie, a tym bardziej ul. Lipowa). Po drugie Dworzec Metropolitalny należało zrobić po tamtych ulicach, a po trzecie dopiero teraz brać się za pl. Litewski, plac Teatralny i Pl. Kaczyńskiego. Taka kolejność byłaby prawidłowa. Zbyt dużo roślinności, w tym drzew wykarczowano, a za dużo betonu, kamienia i szkła i szaroburej kolorystyki i bryłowatej stylistyki przybyło - w lecie jest gorąco na takich miejscach jak pl. Litewski, Pl. Teatralny oraz Pl. Kaczyńskiego i ludzie nie przebywają zbyt długo, bo nie ma cienia - chyba celowo to zrobiono te przebudowy w taki sposób aby ludzie za długo nie przebywali w centrum miasta. Z kolei w zimie to betonowo- kamieniste otocznie wprawia w depresję. Zdecydowanie Plac Kaczyńskiego, Plac Teatralny i Pl. Litewski to miejsca, które zasługują na jakieś krzewy i drzewa - przyjemniej dla oczu jest, a kolor zielony dodaje optymizmu - zwłaszcza te pierwsze dwa miejsca, które wymieniłem, bo z placem Litewskim to jeszcze nie jest najgorzej( aczkolwiek świeżo po przebudowie łysość bardzo dała się we znaki). Uważam, że te unijne inwestycje infrastrukturalno-drogowe/przebudowy/modernizacje to niezłe cwaniactwo - wykłada się duże pieniądze za wygładzenie do 80% terenu objętego modernizacją/renowacją/rewitalizacją - i gdzie w tym sens i logika, o rozsądku nie mówiąc? A potem tyko smogu przybywa, bo brak drzew to brak filtracji - kilkanaście lat temu, kiedy Lublin był zdecydowanie bardziej zielony to jeździło dużo starych, dymiących aut, co więcej były stare jelcze a nawet ikarusy - wszystko dymiło i smrodziło ale mnogość roślinności, w tym drzew niwelowało ten problem, była lepsza filtracja ale oczywiście teraz będzie się zwalało winę, że mieszkańcy kamienic kopcą drewnem/węglem w piecykach albo dieslami trują - niech się przyjrzą lepiej przebudowom/modernizacjom w mieście to sobie odpowiedzą czy to przypadkiem aby nie wina Unii, tak pomogła, że aż zaszkodziła.
"Pl. Dworcowy, służący dziś za parking, ma się stać reprezentacyjnym placem, a ul. 1 Maja ma nabrać deptakowego charakteru." - Znaczy się, że na pl. Dworcowym jakieś defilady wojskowe będą czy wydarzenia historyczne coś/kogoś upamiętniające? bo nie rozumiem ale to akurat nie istotne. W przypadku ul. 1 Maja ktoś poszedł po rozum do głowy i zamierza uniknąć błędu jaki miał miejsce w przypadku przebudowy pl. Litewskiego( odcięcie od komunikacji miejskiej -linie 3,4,7,13,55 oraz nocne oraz możliwości dostania się choćby taksówką na ten... rozwiń
Avatar
:) / 2 dni temu o 09:07
+2
Mam nadzieję, że busiarze znajdą jakiś sposób, żeby dowozić ludzi do jakiegoś miejsca w centrum i ich stamtąd odwozić, zamiast tej poronionej lokalizacji. Inaczej codziennie będę tracić 1-2 h więcej na dojazdy.
 ja mam nadzieję że ta patologia w postaci wożenia ludzi jak bydło busami zostanie wkrótce zlikwidowana całkowicie
Avatar
::) / 2 dni temu o 09:05
+2
To będzie najbardziej nietrafiona inwestycja. Podobnie jak lotnisko w Radomiu. Obecny dworzec jest na trasie przelotowej wschód-zachód. Ten nowy jednynie blisko dworca PKP. Taniej jest wykonać bezpłatną komunikacje między obecnym PKS a PKP niż budować ten dworzec. Czas jazdy autobusów do/z Lublina zwiększsy się o 30 min. Nie jest to też wygodne miejsce dla podróżnych, którz będą się przemieszczać co szkoły/pracy.
 taa, bo centrum miasta, u podnóża starego miasta to wspaniałe miejsce na gigantyczny plac manewrowy dla autokarów i - co jeszcze gorsze - patobusiarstwa...
 taa, bo centrum miasta, u podnóża starego miasta to wspaniałe miejsce na gigantyczny plac manewrowy dla autokarów i - co jeszcze gorsze - patobusiarstwa... rozwiń
Avatar
Prorok / 2 dni temu o 07:32
-7
To będzie najbardziej nietrafiona inwestycja. Podobnie jak lotnisko w Radomiu. Obecny dworzec jest na trasie przelotowej wschód-zachód. Ten nowy jednynie blisko dworca PKP. Taniej jest wykonać bezpłatną komunikacje między obecnym PKS a PKP niż budować ten dworzec. Czas jazdy autobusów do/z Lublina zwiększsy się o 30 min. Nie jest to też wygodne miejsce dla podróżnych, którz będą się przemieszczać co szkoły/pracy.
Avatar
Gość / 4 dni temu o 23:20
-8
Piszący na tym forum to jacyś podstarzali Januszo-cebulaki ??? O co tu chodzi ? Przez taką mentalność lubelszczyzna jest najbiedniejszym regionem Unii Europejskiej i jak widać po tych kretynach zawsze będzie.....:(
Nie podstarzałe Januszo-cebeulaki, tylko propagandyści z ekipy przeciwnej obecnemu prezydentowi miasta (być może także pro-pisowscy). Ich propaganda jest prymitywna, pozbawiona logiki i konstruktywnej krytyki. Liczy się szybkie obrzucenie błotem wszytkiego co związane z obecnym prezydentem. A pewien redaktor z Dziennika Wschodniego w ostatnim czasie sukcesywnie dostarcza im pożywki w postaci szeregu artykułów o infrastrukturze miejskiej.
Nie podstarzałe Januszo-cebeulaki, tylko propagandyści z ekipy przeciwnej obecnemu prezydentowi miasta (być może także pro-pisowscy). Ich propaganda jest prymitywna, pozbawiona logiki i konstruktywnej krytyki. Liczy się szybkie obrzucenie błotem wszytkiego co związane z obecnym prezydentem. A pewien redaktor z Dziennika Wschodniego w ostatnim czasie sukcesywnie dostarcza im pożywki w postaci szeregu artykułów o infrastrukturze miejskiej. rozwiń
Avatar
Lublinianka / 4 dni temu o 20:54
+22
Nie mam nic przeciwko. Niech miasto się rozwija, ale warto byłoby zadbać o zwykłch mieszkańców w niedalekim sąsiedztwie pięknego dworca i np. podłączyć mieszkania do sieci wodno-kanalizacyjnej...bo tak trochę nie bardzo gdy po powrocie z takiego nowoczesnego dworca ludzie w domu bedą"robić" do wiaderka lub sławojki.
Avatar
arabie nam zrobia / 4 dni temu o 18:58
-8
niech ktos mi powie,ze toto nie wyglada jak muzulmanski meczet? kto i po co wymyslil taki arabski styl przeciez w zaden sposob nie pasuje do otoczenia ani nawet polskiego klimatu,no k a ktoooo ???????/ ratusz nie liczy sie z kosztami ,funkcjonalnoscia -rozgrzebal caly lublin i zadluzyl nas na ok 3 milairdy i przy okazji wygadal sie "niechcaco" co zrobia ze starym dworcem na ala Tysiaclecia wie ktos? nieeee??? to spiesze doniesc,ze odtworza nieistniejace ulice rzydowskich slumsow,na litosc boska po co?????????? i swoja droga nasi krolowie nie grzeszyli roztropnoscia i kto pozwolil u stop Zamku na budowe drewnianych kurnikow,najwiekszej biedoty rzdoskiej? to jedyny znany przypadek w Europie . Stala sie jasnosc sytuacji -"inwestuja" nasze podatnikow pieniadze bo musza starydworzec wykurzyc musial sie ktos juz zglosci od "onych" bo zupelnie jak wczoraj byly inne plany na ten teren wokol zamku i dworca -deptak, samochody pod ziemie w tunelu kwiatki itp co sie zmienilo powie ktos????????
niech ktos mi powie,ze toto nie wyglada jak muzulmanski meczet? kto i po co wymyslil taki arabski styl przeciez w zaden sposob nie pasuje do otoczenia ani nawet polskiego klimatu,no k a ktoooo ???????/ ratusz nie liczy sie z kosztami ,funkcjonalnoscia -rozgrzebal caly lublin i zadluzyl nas na ok 3 milairdy i przy okazji wygadal sie "niechcaco" co zrobia ze starym dworcem na ala Tysiaclecia wie ktos? nieeee??? to spiesze doniesc,ze odtworza nieistniejace ulice rzydowskich slumsow,na litosc boska po co?????????? i swoja droga n... rozwiń
Avatar
kol90 / 4 dni temu o 18:45
+6
Ciekawe czy będą jakieś "niespodzianki" podczas prac ziemnych. Przecież dworzec był ważnym obiektem w czasie II wojny za Niemca.
Avatar
Masakra ilu tu głupich ludzi mieszka... / 4 dni temu o 18:42
-6
Piszący na tym forum to jacyś podstarzali Januszo-cebulaki ??? O co tu chodzi ? Przez taką mentalność lubelszczyzna jest najbiedniejszym regionem Unii Europejskiej i jak widać po tych kretynach zawsze będzie.....:(
Avatar
miastowy / 4 dni temu o 18:35
+1
oprócz dobrego samopoczucia inspiratora z ratusza nic się nie liczy. Tylko on ideweloperzy. Głos plebsu sie nie liczy
Avatar
lublinianin od 72 lat / 4 dni temu o 18:31
-26
-mojej zgody nie ma i nie będzie
Zobacz wszystkie komentarze 55

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Bliżej do otwarcia Domu Pomocy Społecznej w Żyrzynie. Pora na meble i telewizory

Bliżej do otwarcia Domu Pomocy Społecznej w Żyrzynie. Pora na meble i telewizory 0 1

Dziewiętnaście firm przystąpiło do przetargu na dostawę wyposażenia dla nowego Domu Pomocy Społecznej w Żyrzynie. Zamówienie podzielono na cztery części. Jeśli wygrają najtańsi - całość będzie kosztować 660 tys. zł. Oferenci są w stanie dostarczyć cały sprzęt w ciągu 10 dni.

W Polsce powstanie pierwsza szkoła z klasą o profilu disco polo. Radosław Liszewski komentuje
film

W Polsce powstanie pierwsza szkoła z klasą o profilu disco polo. Radosław Liszewski komentuje 0 9

W Polsce powstanie pierwsza szkoła z klasą o profilu disco polo. Kasia Jaroszyńska rozmawiała z liderem zespołu Weekend – Radosławem Liszewskim o tym, jakie predyspozycje powinna posiadać osoba, która chciałaby zostać muzykiem disco polo.

Czkawka po chełmskiej studniówce. Daniel Domoradzki stracił także partyjną funkcję

Czkawka po chełmskiej studniówce. Daniel Domoradzki stracił także partyjną funkcję 10 9

Były wiceprezydent Chełma Daniel Domoradzki pożegnał się z funkcją szefa tamtejszych miejskich struktur Porozumienia. Kilka dni temu do internetu wyciekło nagranie, na którym widać polityka pijącego alkohol z młodzieżą podczas jednej ze studniówek.

Koncert symfoniczny Szymona i Adama Krzeszowców w Lublinie
21 lutego 2020, 19:00

Koncert symfoniczny Szymona i Adama Krzeszowców w Lublinie 0 0

Filharmonia Lubelska (ul. Curie-Skłodowskiej 5) zaprasza na koncert braci Szymona i Adama Krzeszowców, który odbędzie się 21 lutego o godz. 19.

Fontanna multimedialna na placu Litewskim opowie lubelską „Legendę o czarciej łapie”

Fontanna multimedialna na placu Litewskim opowie lubelską „Legendę o czarciej łapie” 27 11

Znamy scenariusz nowego widowiska, które ma być prezentowane w tym roku w multimedialnej fontannie na pl. Litewskim. Jego przygotowanie zleca Urząd Miasta, który wczoraj zaprosił do złożenia ofert wszystkich zainteresowanych takim zleceniem. Pokaz ma być gotowy nie później niż 25 maja

Chełm: Jak piła, to biła. 62-latka znęcała się latami nad synem

Chełm: Jak piła, to biła. 62-latka znęcała się latami nad synem 0 1

Zarzuty znęcania się i spowodowania uszczerbku na zdrowiu postawiła Prokuratura Rejonowa 62-letniej chełmiance. Ze wstępnych ustaleń śledztwa wynika, że kobieta od kilku lat znęcała się synem, stosując przemoc psychiczną i fizyczną.

Lubelskie: Od 1 marca wzrosną emerytury i renty

Lubelskie: Od 1 marca wzrosną emerytury i renty 15 0

Około 400 tys. mieszkańców województwa lubelskiego dostanie od 1 marca wyższe świadczenia z ZUS. Seniorzy i renciści mogą się spodziewać co najmniej kilkudziesięciu złotych w kieszeni więcej.

Pod koszami Dziennika Wschodniego: Energetycy dogonili stawkę

Pod koszami Dziennika Wschodniego: Energetycy dogonili stawkę 0 0

PGE Dystrybucja po dramatycznym spotkaniu pokonała Symbit.

Odszedł dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Janowcu. Kto będzie jego następcą?

Odszedł dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Janowcu. Kto będzie jego następcą? 0 5

Trwa konkurs na dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury. Jego ogłoszenie to efekt rezygnacji dotychczasowego dyrektora, Łukasza Skowyry. Jego następcę powinniśmy poznać na przełomie marca i kwietnia br.

Najbardziej poszukiwani są pracownicy z branży budowlanej i samochodowej. Zbyt wielu jest prawników

Najbardziej poszukiwani są pracownicy z branży budowlanej i samochodowej. Zbyt wielu jest prawników 1 19

Największe szanse na znalezienie pracy dają zawody z branży budowlanej lub samochodowej. Wzięcie mają też lekarze i programiści, złe czasy idą dla prawników. Tak wynika z opublikowanego właśnie „Barometru zawodów 2020” przygotowanego na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Kłusownicy łowili ryby na rzece Wieprz. W mieszkaniach trzymali sieci rybackie i wnyki
galeria

Kłusownicy łowili ryby na rzece Wieprz. W mieszkaniach trzymali sieci rybackie i wnyki 0 4

Trzej kłusownicy łowili ryby na rzece Wieprz. Zatrzymali ich łęczyńscy kryminalni. Mężczyźni trzymali również w swoich mieszkaniach duże ilości sieci rybackich, więcierzy, podrywek oraz wnyków. Teraz staną przed sądem.

Jak będzie wyglądał rynek kredytów hipotecznych w roku 2020

Jak będzie wyglądał rynek kredytów hipotecznych w roku 2020 49 0

Rynek nieruchomości w Polsce, mimo rosnących cen mieszkań, ma się ciągle bardzo dobrze. Nie słabnie zainteresowanie kupnem nowego lokum głównie na rynku pierwotnym, a „do łask” w 2020 może powrócić kupno na rynku pierwotnym. Nieruchomości w dalszym ciągu nabywamy na kredyty, które to zaciągamy na coraz wyższe kwoty.

Koncert Meek, Oh Why? w Domu Kultury
17 kwietnia 2020, 19:00

Koncert Meek, Oh Why? w Domu Kultury 0 0

Klub Dom Kultury (Krakowskie Przedmieście 19) zaprasza na koncert Meek, Oh Why?, który odbędzie się 17 kwietnia o godz. 19.

Bal ósmoklasistów Szkoły Podstawowej nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim [zdjęcia]
galeria

Bal ósmoklasistów Szkoły Podstawowej nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim [zdjęcia] 0

Swoją zabawę na balu ósmoklasistów mają już za sobą uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim. Zobacz, galerię zdjęć z tego wydarzenia.

Pszczółka Polski Cukier rozegra dzisiaj zaległe spotkanie z Energą Toruń

Pszczółka Polski Cukier rozegra dzisiaj zaległe spotkanie z Energą Toruń 0 5

Zaległy mecz 13. kolejki Energa Basket Ligi Kobiet rozegrają dzisiaj koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin. O godz. 19 zmierzą się w lubelskiej hali MOSiR z Energą Toruń.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.