Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 lipca 2015 r.
21:00

Dziki i bobry niszczą uprawy. Coraz więcej odszkodowań

0 8 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)
(fot. Maciej Kaczanowski)

Rośnie liczba strat rolniczych powodowanych przez dzikie zwierzęta, m.in. dziki czy bobry. Z roku na rok rośnie też wartość wypłacanych odszkodowań – wynika z danych przedstawionych m.in. przez myśliwych i Urząd Marszałkowski w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

13 lipca w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie z inicjatywy wicewojewody Mariana Starownika odbyło się spotkanie dotyczące szkód w uprawach rolnych, które powodują dzikie zwierzęta.

Więcej, ale mniej

Najwięcej szkód robią dziki. Co roku koła łowieckie zwiększają plany odstrzału tych zwierząt. – Pierwotny plan zakładał pozyskanie 6519 sztuk dzików – wylicza Roman Laszuk, przewodniczący Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Białej Podlaskiej. – On był przez wiele kół zwiększany. Także plan na sezon 2014/2015 dotyczył 7243 sztuki dzików do pozyskania, z czego zrealizowano odstał 5936 sztuk. Patrząc na same cyfry, można mieć niedosyt, bo ponad tysiąc sztuk nie udało się pozyskać. Jednak patrząc na statystykę z poprzednich lat, to jest grubo ponad tysiąc więcej dzików ustrzelonych.

Odszkodowania

Rolnik, który poniósł szkody, może domagać się rekompensaty. Według prawa łowieckiego za szkody wyrządzone przez dziki, daniele, jelenie, sarny i łosie odpowiada dzierżawca obwodu łowieckiego. Zaś Skarb Państwa ponosi odpowiedzialność za straty, które zrobiły wilki, żubry, rysie, bobry i niedźwiedzie. Z kolei za szkody na obszarach niewchodzących w skład obwodów łowieckich także płaci Skarb Państwa. Odszkodowanie wypłaca zarząd województwa lubelskiego ze środków przekazanych przez wojewodę.

– Za ostatni sezon za szkody było wypłacone blisko pół mln zł – wyliczał Henryk Stadnicki, przewodniczący okręgu zamojskiego PZŁ.

– Łącznie kwota odszkodowań za szkody spowodowane przez łosia, dziki, sarny i jelenie (za które płaci Skarb Państwa-red.) w 2014 r. wyniosła 200 tys. zł, do lipca bieżącego roku mamy prawie 100 tys. zł – wylicza Sławomir Struski, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.

– Teraz (do lipca 2015 r. – red.) mamy już 120 wniosków, czyli będzie prawdopodobnie rekord – przewiduje Struski. – Bo jesienią przy uprawach ziemniaka i kukurydzy tych spraw też będzie więcej.

Bobry i łosie wśród leśnych szkodników

A łosi w lasach w Lubelskiem wcale mało nie jest. Tak wskazują wyniki liczenia tych zwierząt w całej Polsce, robione na początku roku. Żyje ich 28-29 tysięcy. – Te zagęszczenia są podobne jak w Skandynawii – porównuje Jan Kraczek, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie.

Na terenie lasów w Lubelskiem żyje średnio, bo są różne metody interpretacji wyników – 5,5 tysiąca łosi. To statystycznie 12 łosi na tysiąc hektarów. Według przyjętych kilka lat temu stanów docelowych dla tych zwierząt, jest ich za dużo. – Mamy dwudziestokrotne przekroczenie liczebności łosia w województwie lubelskim – wylicza dyrektor Kraczek.

Jego zdaniem nie jest to taka liczba, żeby ten gatunek zwierząt był zagrożony. Tymczasem łoś – obok bobra, jelenia i sarny – jest największym szkodnikiem lasów. – 50 procent powierzchni uszkodzonej w lasach powodują bobry i łosie – przyznał dyrektor RDLP w Lublinie.

Od 2013 r., od czasu wyroku Trybunału Konstytucyjnego, Skarb Państwa ponosi odpowiedzialność za wszystkie szkody wyrządzone przez m.in. bobry. Szkoda nie jest już zależna od miejsca wystąpienia szkody.

Jak przyznaje Beata Sielewicz, regionalna dyrektor ochrony środowiska w Lublinie, liczba wniosków, które wpływają do RDOŚ rośnie. – Najwięcej wniosków dotyczyzalania łąk – wylicza Sielewicz. I dodaje. Zaś najkosztowniejsze są szkody na groblach.

W ubiegłym roku wartość szkód była rekordowa. Po raz pierwszy kwota odszkodowań wypłaconych za pośrednictwem RDOŚ w Lublinie przekroczyła 1 mln zł.

Wnioski

– Jeśli chodzi o Polski Związek Łowiecki to ustaliliśmy, żeby wyznaczone plany odstrzału myśliwi starali się wykonać w 100 procentach. Zależy nam też na tym, aby te plany odstrzału zostały urealnione – wskazuje Marian Starownik, wicewojewoda lubelski. – Poza tym w przypadku kół łowieckich, które niejako przyjęty plan odstrzału ignorują, to zwróciłem się do łowczych, aby przeprowadzili z takimi kołami rozmowę dyscyplinującą.

A co z populacją łosi? – Wystąpimy z pismem do ministra środowiska, że stany docelowe w przypadku łosia są przekroczone, bo tych zwierząt mamy między 5 a 6 tysięcy i żeby możliwy był odstrzał tych zwierząt – wskazuje Starownik.

Szkoda łowiecka – zgłoszenie, oględziny, odszkodowanie

• Rolnik zgłasza szkodę w formie pisemnej osobie uprawnionej do przyjmowania zgłoszeń. Kto to jest? Informacji na ten temat udzieli właściwy urząd gminy lub izba rolnicza

• Szkodę należy zgłosić w ciągu 3 dni od jej zauważenia. W przypadku szkód w uprawach sadowniczych, termin ten wynosi 14 dni.

• Do wniosku, w którym znajdzie się stwierdzenie „zgłaszam szkodę…” można dołączyć też materiał graficzny. Może być to zdjęcie lub też materiał wideo. We wniosku rolnik może też wskazać na udział w postępowaniu przedstawiciela izby rolniczej.

• W ciągu 7 dni od zgłoszenia szkody powinny odbyć się oględziny. Uczestniczą w nich przedstawiciele dzierżawcy lub zarządca obwodu łowieckiego. Może być też poszkodowany rolnik, choć nie ma takiego obowiązku lub jego pełnomocnik i jeśli strony tego chcą – przedstawiciel izby rolniczej. Podczas oględzin jest określany m.in. gatunek zwierząt odpowiedzialnych za powstałą szkodę, rodzaj uprawy i szacunkowy procent jej zniszczenia. Z oględzin sporządza się protokół. Rolnik może go nie podpisać. Może wnieść też swoje uwagi.

• Ostateczne szacowanie strat i określenie wysokości odszkodowania następuje tuż przed uprzątnięciem szkody. Najpóźniej 7 dni przed planowanym sprzątaniem rolnik musi powiadomić osobę szacującą szkody. Zawiadomienie najlepiej przesłać listownie, np. za potwierdzeniem. Także na tym etapie postępowania zarówno rolnik jak też przedstawiciel izby rolniczej mogą wnosić uwagi.

• Wypłata odszkodowania powinna nastąpić w ciągu 30 dni od daty sporządzenia ostatecznej wersji protokołu. Jeśli między stronami jest spór, w polubownym rozstrzygnięciu może pomóc np. wójt czy też burmistrz. Jeśli udział samorządowca nie przynosi skutku, to rolnik kieruje sprawę do sądu.

Czytaj więcej o:

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Franek gryzikijek / 31 lipca 2015 o 09:10
0

Podziwiam takich ludzi, którzy nie mają pojęcia a krzyczą najgłośniej... "Winny rolnik..." Kapiszonowcem to proponuję sobie w tyłek strzelić... Masz rację: " Niech zwierzyna zje wszystko" będziesz wtedy wpier...ał same kartofle i mirabelki. Pod warunkiem, że nie zje również ziemniaków, zostął wówczas same mirabelki. Smacznego!!

Baranie bez szkoły. Pójdę do supermarketu i kupię co będzie trzeba bo najlepsze produkty są importowane z zagranicy. Ty myślisz, że cała gospodarka na tobie się opiera tłuku? Jedz do wielkopolski albo na warmię i zobacz jak prawdziwy rolnik z jajami dba i chroni swoje pola przed dzikami, sarnami i innymi bobrami. Czy to jest kukurydza czy pietruszka nic tam nie wchodzi i nie niszczy uprawy. Co lepsze nie ma żadnego ochroniarza i zupełnie nic i nikt tam nie wchodzi. Ja ci tylko podpowiem: idź daj świniom do koryta i zajmij się swoją babą. Najlepiej zrobisz.

Baranie bez szkoły. Pójdę do supermarketu i kupię co będzie trzeba bo najlepsze produkty są importowane z zagranicy. Ty myślisz, że cała gospodarka na tobie się opiera tłuku? Jedz do wielkopolski albo na warmię i zobacz jak prawdziwy rolnik z jajami dba i chroni swoje pola przed dzikami, sarnami i innymi bobrami. Czy to jest kukurydza czy pietruszka nic tam nie wchodzi i nie niszczy uprawy. Co lepsze nie ma żadnego ochroniarza i zupełnie nic i nikt tam nie wchodzi. Ja ci tylko podpowiem: idź daj świniom do koryta i zajmij si... rozwiń

Avatar
Maciuś / 31 lipca 2015 o 08:44
0
Wybić rolników bo wchodzą na naturalny teren zwierzyny i wyrządzają im szkody.
Avatar
Gość / 31 lipca 2015 o 07:33
0

Propaganda przedwyborcza

Zgadzam się, raczej koła łowieckie powinny odstrzelić trochę urzędasów co napychają sobie kieszenie dobrą manną.

Avatar
Gość / 31 lipca 2015 o 00:00
0

Wybić w cholerę dziki, bobry, sarny, jelenie, lisy, szkodliwe owady, będzie spokój. Czerpmy pełnymi garściami z doświadczeń Mao Tse-Tunga (Zedonga) - wybić ptaki bo ryż zjadają!  XXI wiek... Dż.K.J.P.

Avatar
Gość / 30 lipca 2015 o 23:32
0
Podziwiam takich ludzi, którzy nie mają pojęcia a krzyczą najgłośniej... "Winny rolnik..." Kapiszonowcem to proponuję sobie w tyłek strzelić... Masz rację: " Niech zwierzyna zje wszystko" będziesz wtedy wpier...ał same kartofle i mirabelki. Pod warunkiem, że nie zje również ziemniaków, zostął wówczas same mirabelki. Smacznego!!
Avatar
Gość / 30 lipca 2015 o 23:27
0
Winny rolnik? A może Pan/Pani Guest zgłasza się na ochotnika pilnować pola przez całą noc i wstać o 6 rano do codziennych obrządków? Po co sen? Przecież nie jest konieczny do egzystenji...
Avatar
Gość / 30 lipca 2015 o 22:42
0
Winny rolnik. To nie jest wina zwierząt. Rolnik niech sobie pilnuje pola. Odszkodowania? To jakaś kpina! Mają nowe traktory to niech patroluje miedzę. Kapiszonowiec w kieszeń, noktowizor i do dzieła. Na blokady dróg mają czas, a żeby rzucić okiem na pole to nie ma komu. Bardzo dobrze i niech zwierzyna zje wszystko. Proponuję wysłać kontrolę czy wnyk i żelaza nie stawiają wielcy poszkodowani.
Avatar
Gość / 30 lipca 2015 o 21:39
0
Propaganda przedwyborcza
Avatar
Franek gryzikijek / 31 lipca 2015 o 09:10
0

Podziwiam takich ludzi, którzy nie mają pojęcia a krzyczą najgłośniej... "Winny rolnik..." Kapiszonowcem to proponuję sobie w tyłek strzelić... Masz rację: " Niech zwierzyna zje wszystko" będziesz wtedy wpier...ał same kartofle i mirabelki. Pod warunkiem, że nie zje również ziemniaków, zostął wówczas same mirabelki. Smacznego!!

Baranie bez szkoły. Pójdę do supermarketu i kupię co będzie trzeba bo najlepsze produkty są importowane z zagranicy. Ty myślisz, że cała gospodarka na tobie się opiera tłuku? Jedz do wielkopolski albo na warmię i zobacz jak prawdziwy rolnik z jajami dba i chroni swoje pola przed dzikami, sarnami i innymi bobrami. Czy to jest kukurydza czy pietruszka nic tam nie wchodzi i nie niszczy uprawy. Co lepsze nie ma żadnego ochroniarza i zupełnie nic i nikt tam nie wchodzi. Ja ci tylko podpowiem: idź daj świniom do koryta i zajmij się swoją babą. Najlepiej zrobisz.

Baranie bez szkoły. Pójdę do supermarketu i kupię co będzie trzeba bo najlepsze produkty są importowane z zagranicy. Ty myślisz, że cała gospodarka na tobie się opiera tłuku? Jedz do wielkopolski albo na warmię i zobacz jak prawdziwy rolnik z jajami dba i chroni swoje pola przed dzikami, sarnami i innymi bobrami. Czy to jest kukurydza czy pietruszka nic tam nie wchodzi i nie niszczy uprawy. Co lepsze nie ma żadnego ochroniarza i zupełnie nic i nikt tam nie wchodzi. Ja ci tylko podpowiem: idź daj świniom do koryta i zajmij si... rozwiń

Avatar
Maciuś / 31 lipca 2015 o 08:44
0
Wybić rolników bo wchodzą na naturalny teren zwierzyny i wyrządzają im szkody.
Avatar
Gość / 31 lipca 2015 o 07:33
0

Propaganda przedwyborcza

Zgadzam się, raczej koła łowieckie powinny odstrzelić trochę urzędasów co napychają sobie kieszenie dobrą manną.

Avatar
Gość / 31 lipca 2015 o 00:00
0

Wybić w cholerę dziki, bobry, sarny, jelenie, lisy, szkodliwe owady, będzie spokój. Czerpmy pełnymi garściami z doświadczeń Mao Tse-Tunga (Zedonga) - wybić ptaki bo ryż zjadają!  XXI wiek... Dż.K.J.P.

Avatar
Gość / 30 lipca 2015 o 23:32
0
Podziwiam takich ludzi, którzy nie mają pojęcia a krzyczą najgłośniej... "Winny rolnik..." Kapiszonowcem to proponuję sobie w tyłek strzelić... Masz rację: " Niech zwierzyna zje wszystko" będziesz wtedy wpier...ał same kartofle i mirabelki. Pod warunkiem, że nie zje również ziemniaków, zostął wówczas same mirabelki. Smacznego!!
Avatar
Gość / 30 lipca 2015 o 23:27
0
Winny rolnik? A może Pan/Pani Guest zgłasza się na ochotnika pilnować pola przez całą noc i wstać o 6 rano do codziennych obrządków? Po co sen? Przecież nie jest konieczny do egzystenji...
Avatar
Gość / 30 lipca 2015 o 22:42
0
Winny rolnik. To nie jest wina zwierząt. Rolnik niech sobie pilnuje pola. Odszkodowania? To jakaś kpina! Mają nowe traktory to niech patroluje miedzę. Kapiszonowiec w kieszeń, noktowizor i do dzieła. Na blokady dróg mają czas, a żeby rzucić okiem na pole to nie ma komu. Bardzo dobrze i niech zwierzyna zje wszystko. Proponuję wysłać kontrolę czy wnyk i żelaza nie stawiają wielcy poszkodowani.
Avatar
Gość / 30 lipca 2015 o 21:39
0
Propaganda przedwyborcza
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 17 lipca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 17 lipca 2018 0 0

Sound'n'Grace & Filip Lato na Zamku w Kazimierzu
20 lipca 2018, 20:30

Sound'n'Grace & Filip Lato na Zamku w Kazimierzu 1 0

W piątek, 20 lipca o godz. 20.30 na Zamku w Kazimierzu Dolnym odbędzie się koncert Sound'n'Grace & Filip Lato.

Pani Anna ma 30 lat, ale w internecie udaje 14-letnią Kamilkę. Ma ważny cel [wideo]
film

Pani Anna ma 30 lat, ale w internecie udaje 14-letnią Kamilkę. Ma ważny cel [wideo] 8 1

Pani Anna ma 30 lat. W internecie funkcjonuje jako 14-latka i od półtora roku odpowiada na ogłoszenia mężczyzn, oferujących dzieciom seks. Dzięki niej, policja zatrzymała już 40 pedofili.

Setki tysięcy drzew może pójść pod topór. "Po wycince kierowcy zawsze jeżdżą szybciej"

Setki tysięcy drzew może pójść pod topór. "Po wycince kierowcy zawsze jeżdżą szybciej" 26 20

Setki tysięcy przydrożnych drzew w całym kraju może pójść pod topór. Szykuje się zmiana w prawie ułatwiająca wycinkę. Ekolodzy protestują, a fachowcy od bezpieczeństwa na drogach są w tej sprawie podzieleni.

Michałek ma marzenie: Pójść do zerówki. Możesz mu w tym pomóc

Michałek ma marzenie: Pójść do zerówki. Możesz mu w tym pomóc 51 2

6-letni Michałek z Jedlanki urodził się z wadą genetyczną lewej nogi. Chłopczyk marzy aby we wrześniu pójść do zerówki. Będzie to możliwe, jeżeli dziecko przejdzie operację ratującą staw kolanowy i wyskakujące biodro. Ale potrzeba na to 176 tys. zł

Lublin: Zamkną ul. Staszica

Lublin: Zamkną ul. Staszica 0 0

Z powodu awarii kanalizacji burzowej zamknięty dla ruchu będzie we wtorek fragment ul. Staszica.

Lawina krytyki nad pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Kraśniku. Autor odpowiada
galeria
film

Lawina krytyki nad pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Kraśniku. Autor odpowiada 98 20

Postać Lecha Kaczyńskiego z pomnika smoleńskiego w Kraśniku zdaniem internautów i specjalistów przypomina raczej Maliniaka z „Czterdziestolatka” albo hobbita z trylogii Tolkiena niż tragicznie zmarłego prezydenta. Niektórzy wskazują też, że umieszczony na monumencie napis jest błędny.

Wege Festiwal znów w Lublinie
21 lipca 2018, 12:00

Wege Festiwal znów w Lublinie 4 0

Co Gdzie Kiedy. Klub Radość (ul. Bernardyńska 15) zaprasza na wakacyjną odsłonę Wege Festiwalu. Wydarzenie odbędzie się 21 lipca o godz. 12.

Nietypowe znalezisko po ulewie w Lublinie. Wystarczyła większa kałuża
film

Nietypowe znalezisko po ulewie w Lublinie. Wystarczyła większa kałuża 40 1

Po ulewie jaka przeszła w poniedziałek nad Lublinem tylko w jednym miejscu aż kilkunastu kierowców zgubiło tablice rejestracyjne.

Nowy pomysł na pomoc dla sadowników z woj. lubelskiego. Wojewoda winą obarcza PSL

Nowy pomysł na pomoc dla sadowników z woj. lubelskiego. Wojewoda winą obarcza PSL 68 106

Lubelski Rynek Hurtowy w Elizówce chce wydzierżawiać zakład produkcyjny w Poniatowej i jak najszybciej rozpocząć skup interwencyjny oraz produkcję. Ma to pomóc w fatalnej sytuacji na rynku owoców miękkich.

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie
19 lipca 2018, 21:00

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie 2 1

Co Gdzie Kiedy. W ramach cyklu filmowego Najlepsze z najgorszych w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) będzie można zobaczyć film Turecki Rambo. Projekcja odbędzie się 19 lipca o godz. 21.

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu 0 2

Hrabia Guillaume de Louvencourt Poniatowski, potomek królewskiego rodu Poniatowskich od ponad dziesięciu lat odwiedza Polskę. Ostatnio był na południowym Podlasiu. Uczestniczył we mszy świętej w Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej w Leśnej Podlaskiej.

Udane starty lubelskich żużlowców

Udane starty lubelskich żużlowców 1 0

Zawodnik lubelskiego Speed Car Motoru Robert Lambert wygrał II rundę Tauron SEC

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców 20 21

Związkowcy zakładowej Solidarności zapowiadają ogólnopolską pikietę przed siedzibą Zakładów Azotowych Puławy. Zamierzają protestować przeciwko łamaniu swoich praw. Jednocześnie narasta konflikt między organizacjami działającymi w firmie.

Zaginęła 13-latka z Lublina. Policjanci znaleźli ją w krzakach

Zaginęła 13-latka z Lublina. Policjanci znaleźli ją w krzakach 7 10

W niedzielę wieczorem policjanci z VII komisariatu w Lublinie otrzymali zgłoszenie o zaginięciu nastolatki.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!