Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 lipca 2015 r.
21:00

Dziki i bobry niszczą uprawy. Coraz więcej odszkodowań

0 8 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)
(fot. Maciej Kaczanowski)

Rośnie liczba strat rolniczych powodowanych przez dzikie zwierzęta, m.in. dziki czy bobry. Z roku na rok rośnie też wartość wypłacanych odszkodowań – wynika z danych przedstawionych m.in. przez myśliwych i Urząd Marszałkowski w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

13 lipca w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie z inicjatywy wicewojewody Mariana Starownika odbyło się spotkanie dotyczące szkód w uprawach rolnych, które powodują dzikie zwierzęta.

Więcej, ale mniej

Najwięcej szkód robią dziki. Co roku koła łowieckie zwiększają plany odstrzału tych zwierząt. – Pierwotny plan zakładał pozyskanie 6519 sztuk dzików – wylicza Roman Laszuk, przewodniczący Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Białej Podlaskiej. – On był przez wiele kół zwiększany. Także plan na sezon 2014/2015 dotyczył 7243 sztuki dzików do pozyskania, z czego zrealizowano odstał 5936 sztuk. Patrząc na same cyfry, można mieć niedosyt, bo ponad tysiąc sztuk nie udało się pozyskać. Jednak patrząc na statystykę z poprzednich lat, to jest grubo ponad tysiąc więcej dzików ustrzelonych.

Odszkodowania

Rolnik, który poniósł szkody, może domagać się rekompensaty. Według prawa łowieckiego za szkody wyrządzone przez dziki, daniele, jelenie, sarny i łosie odpowiada dzierżawca obwodu łowieckiego. Zaś Skarb Państwa ponosi odpowiedzialność za straty, które zrobiły wilki, żubry, rysie, bobry i niedźwiedzie. Z kolei za szkody na obszarach niewchodzących w skład obwodów łowieckich także płaci Skarb Państwa. Odszkodowanie wypłaca zarząd województwa lubelskiego ze środków przekazanych przez wojewodę.

– Za ostatni sezon za szkody było wypłacone blisko pół mln zł – wyliczał Henryk Stadnicki, przewodniczący okręgu zamojskiego PZŁ.

– Łącznie kwota odszkodowań za szkody spowodowane przez łosia, dziki, sarny i jelenie (za które płaci Skarb Państwa-red.) w 2014 r. wyniosła 200 tys. zł, do lipca bieżącego roku mamy prawie 100 tys. zł – wylicza Sławomir Struski, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.

– Teraz (do lipca 2015 r. – red.) mamy już 120 wniosków, czyli będzie prawdopodobnie rekord – przewiduje Struski. – Bo jesienią przy uprawach ziemniaka i kukurydzy tych spraw też będzie więcej.

Bobry i łosie wśród leśnych szkodników

A łosi w lasach w Lubelskiem wcale mało nie jest. Tak wskazują wyniki liczenia tych zwierząt w całej Polsce, robione na początku roku. Żyje ich 28-29 tysięcy. – Te zagęszczenia są podobne jak w Skandynawii – porównuje Jan Kraczek, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie.

Na terenie lasów w Lubelskiem żyje średnio, bo są różne metody interpretacji wyników – 5,5 tysiąca łosi. To statystycznie 12 łosi na tysiąc hektarów. Według przyjętych kilka lat temu stanów docelowych dla tych zwierząt, jest ich za dużo. – Mamy dwudziestokrotne przekroczenie liczebności łosia w województwie lubelskim – wylicza dyrektor Kraczek.

Jego zdaniem nie jest to taka liczba, żeby ten gatunek zwierząt był zagrożony. Tymczasem łoś – obok bobra, jelenia i sarny – jest największym szkodnikiem lasów. – 50 procent powierzchni uszkodzonej w lasach powodują bobry i łosie – przyznał dyrektor RDLP w Lublinie.

Od 2013 r., od czasu wyroku Trybunału Konstytucyjnego, Skarb Państwa ponosi odpowiedzialność za wszystkie szkody wyrządzone przez m.in. bobry. Szkoda nie jest już zależna od miejsca wystąpienia szkody.

Jak przyznaje Beata Sielewicz, regionalna dyrektor ochrony środowiska w Lublinie, liczba wniosków, które wpływają do RDOŚ rośnie. – Najwięcej wniosków dotyczyzalania łąk – wylicza Sielewicz. I dodaje. Zaś najkosztowniejsze są szkody na groblach.

W ubiegłym roku wartość szkód była rekordowa. Po raz pierwszy kwota odszkodowań wypłaconych za pośrednictwem RDOŚ w Lublinie przekroczyła 1 mln zł.

Wnioski

– Jeśli chodzi o Polski Związek Łowiecki to ustaliliśmy, żeby wyznaczone plany odstrzału myśliwi starali się wykonać w 100 procentach. Zależy nam też na tym, aby te plany odstrzału zostały urealnione – wskazuje Marian Starownik, wicewojewoda lubelski. – Poza tym w przypadku kół łowieckich, które niejako przyjęty plan odstrzału ignorują, to zwróciłem się do łowczych, aby przeprowadzili z takimi kołami rozmowę dyscyplinującą.

A co z populacją łosi? – Wystąpimy z pismem do ministra środowiska, że stany docelowe w przypadku łosia są przekroczone, bo tych zwierząt mamy między 5 a 6 tysięcy i żeby możliwy był odstrzał tych zwierząt – wskazuje Starownik.

Szkoda łowiecka – zgłoszenie, oględziny, odszkodowanie

• Rolnik zgłasza szkodę w formie pisemnej osobie uprawnionej do przyjmowania zgłoszeń. Kto to jest? Informacji na ten temat udzieli właściwy urząd gminy lub izba rolnicza

• Szkodę należy zgłosić w ciągu 3 dni od jej zauważenia. W przypadku szkód w uprawach sadowniczych, termin ten wynosi 14 dni.

• Do wniosku, w którym znajdzie się stwierdzenie „zgłaszam szkodę…” można dołączyć też materiał graficzny. Może być to zdjęcie lub też materiał wideo. We wniosku rolnik może też wskazać na udział w postępowaniu przedstawiciela izby rolniczej.

• W ciągu 7 dni od zgłoszenia szkody powinny odbyć się oględziny. Uczestniczą w nich przedstawiciele dzierżawcy lub zarządca obwodu łowieckiego. Może być też poszkodowany rolnik, choć nie ma takiego obowiązku lub jego pełnomocnik i jeśli strony tego chcą – przedstawiciel izby rolniczej. Podczas oględzin jest określany m.in. gatunek zwierząt odpowiedzialnych za powstałą szkodę, rodzaj uprawy i szacunkowy procent jej zniszczenia. Z oględzin sporządza się protokół. Rolnik może go nie podpisać. Może wnieść też swoje uwagi.

• Ostateczne szacowanie strat i określenie wysokości odszkodowania następuje tuż przed uprzątnięciem szkody. Najpóźniej 7 dni przed planowanym sprzątaniem rolnik musi powiadomić osobę szacującą szkody. Zawiadomienie najlepiej przesłać listownie, np. za potwierdzeniem. Także na tym etapie postępowania zarówno rolnik jak też przedstawiciel izby rolniczej mogą wnosić uwagi.

• Wypłata odszkodowania powinna nastąpić w ciągu 30 dni od daty sporządzenia ostatecznej wersji protokołu. Jeśli między stronami jest spór, w polubownym rozstrzygnięciu może pomóc np. wójt czy też burmistrz. Jeśli udział samorządowca nie przynosi skutku, to rolnik kieruje sprawę do sądu.

Czytaj więcej o:

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Franek gryzikijek / 31 lipca 2015 o 09:10
0

Podziwiam takich ludzi, którzy nie mają pojęcia a krzyczą najgłośniej... "Winny rolnik..." Kapiszonowcem to proponuję sobie w tyłek strzelić... Masz rację: " Niech zwierzyna zje wszystko" będziesz wtedy wpier...ał same kartofle i mirabelki. Pod warunkiem, że nie zje również ziemniaków, zostął wówczas same mirabelki. Smacznego!!

Baranie bez szkoły. Pójdę do supermarketu i kupię co będzie trzeba bo najlepsze produkty są importowane z zagranicy. Ty myślisz, że cała gospodarka na tobie się opiera tłuku? Jedz do wielkopolski albo na warmię i zobacz jak prawdziwy rolnik z jajami dba i chroni swoje pola przed dzikami, sarnami i innymi bobrami. Czy to jest kukurydza czy pietruszka nic tam nie wchodzi i nie niszczy uprawy. Co lepsze nie ma żadnego ochroniarza i zupełnie nic i nikt tam nie wchodzi. Ja ci tylko podpowiem: idź daj świniom do koryta i zajmij się swoją babą. Najlepiej zrobisz.

Baranie bez szkoły. Pójdę do supermarketu i kupię co będzie trzeba bo najlepsze produkty są importowane z zagranicy. Ty myślisz, że cała gospodarka na tobie się opiera tłuku? Jedz do wielkopolski albo na warmię i zobacz jak prawdziwy rolnik z jajami dba i chroni swoje pola przed dzikami, sarnami i innymi bobrami. Czy to jest kukurydza czy pietruszka nic tam nie wchodzi i nie niszczy uprawy. Co lepsze nie ma żadnego ochroniarza i zupełnie nic i nikt tam nie wchodzi. Ja ci tylko podpowiem: idź daj świniom do koryta i zajmij si... rozwiń

Avatar
Maciuś / 31 lipca 2015 o 08:44
0
Wybić rolników bo wchodzą na naturalny teren zwierzyny i wyrządzają im szkody.
Avatar
Gość / 31 lipca 2015 o 07:33
0

Propaganda przedwyborcza

Zgadzam się, raczej koła łowieckie powinny odstrzelić trochę urzędasów co napychają sobie kieszenie dobrą manną.

Avatar
Gość / 31 lipca 2015 o 00:00
0

Wybić w cholerę dziki, bobry, sarny, jelenie, lisy, szkodliwe owady, będzie spokój. Czerpmy pełnymi garściami z doświadczeń Mao Tse-Tunga (Zedonga) - wybić ptaki bo ryż zjadają!  XXI wiek... Dż.K.J.P.

Avatar
Gość / 30 lipca 2015 o 23:32
0
Podziwiam takich ludzi, którzy nie mają pojęcia a krzyczą najgłośniej... "Winny rolnik..." Kapiszonowcem to proponuję sobie w tyłek strzelić... Masz rację: " Niech zwierzyna zje wszystko" będziesz wtedy wpier...ał same kartofle i mirabelki. Pod warunkiem, że nie zje również ziemniaków, zostął wówczas same mirabelki. Smacznego!!
Avatar
Gość / 30 lipca 2015 o 23:27
0
Winny rolnik? A może Pan/Pani Guest zgłasza się na ochotnika pilnować pola przez całą noc i wstać o 6 rano do codziennych obrządków? Po co sen? Przecież nie jest konieczny do egzystenji...
Avatar
Gość / 30 lipca 2015 o 22:42
0
Winny rolnik. To nie jest wina zwierząt. Rolnik niech sobie pilnuje pola. Odszkodowania? To jakaś kpina! Mają nowe traktory to niech patroluje miedzę. Kapiszonowiec w kieszeń, noktowizor i do dzieła. Na blokady dróg mają czas, a żeby rzucić okiem na pole to nie ma komu. Bardzo dobrze i niech zwierzyna zje wszystko. Proponuję wysłać kontrolę czy wnyk i żelaza nie stawiają wielcy poszkodowani.
Avatar
Gość / 30 lipca 2015 o 21:39
0
Propaganda przedwyborcza
Avatar
Franek gryzikijek / 31 lipca 2015 o 09:10
0

Podziwiam takich ludzi, którzy nie mają pojęcia a krzyczą najgłośniej... "Winny rolnik..." Kapiszonowcem to proponuję sobie w tyłek strzelić... Masz rację: " Niech zwierzyna zje wszystko" będziesz wtedy wpier...ał same kartofle i mirabelki. Pod warunkiem, że nie zje również ziemniaków, zostął wówczas same mirabelki. Smacznego!!

Baranie bez szkoły. Pójdę do supermarketu i kupię co będzie trzeba bo najlepsze produkty są importowane z zagranicy. Ty myślisz, że cała gospodarka na tobie się opiera tłuku? Jedz do wielkopolski albo na warmię i zobacz jak prawdziwy rolnik z jajami dba i chroni swoje pola przed dzikami, sarnami i innymi bobrami. Czy to jest kukurydza czy pietruszka nic tam nie wchodzi i nie niszczy uprawy. Co lepsze nie ma żadnego ochroniarza i zupełnie nic i nikt tam nie wchodzi. Ja ci tylko podpowiem: idź daj świniom do koryta i zajmij się swoją babą. Najlepiej zrobisz.

Baranie bez szkoły. Pójdę do supermarketu i kupię co będzie trzeba bo najlepsze produkty są importowane z zagranicy. Ty myślisz, że cała gospodarka na tobie się opiera tłuku? Jedz do wielkopolski albo na warmię i zobacz jak prawdziwy rolnik z jajami dba i chroni swoje pola przed dzikami, sarnami i innymi bobrami. Czy to jest kukurydza czy pietruszka nic tam nie wchodzi i nie niszczy uprawy. Co lepsze nie ma żadnego ochroniarza i zupełnie nic i nikt tam nie wchodzi. Ja ci tylko podpowiem: idź daj świniom do koryta i zajmij si... rozwiń

Avatar
Maciuś / 31 lipca 2015 o 08:44
0
Wybić rolników bo wchodzą na naturalny teren zwierzyny i wyrządzają im szkody.
Avatar
Gość / 31 lipca 2015 o 07:33
0

Propaganda przedwyborcza

Zgadzam się, raczej koła łowieckie powinny odstrzelić trochę urzędasów co napychają sobie kieszenie dobrą manną.

Avatar
Gość / 31 lipca 2015 o 00:00
0

Wybić w cholerę dziki, bobry, sarny, jelenie, lisy, szkodliwe owady, będzie spokój. Czerpmy pełnymi garściami z doświadczeń Mao Tse-Tunga (Zedonga) - wybić ptaki bo ryż zjadają!  XXI wiek... Dż.K.J.P.

Avatar
Gość / 30 lipca 2015 o 23:32
0
Podziwiam takich ludzi, którzy nie mają pojęcia a krzyczą najgłośniej... "Winny rolnik..." Kapiszonowcem to proponuję sobie w tyłek strzelić... Masz rację: " Niech zwierzyna zje wszystko" będziesz wtedy wpier...ał same kartofle i mirabelki. Pod warunkiem, że nie zje również ziemniaków, zostął wówczas same mirabelki. Smacznego!!
Avatar
Gość / 30 lipca 2015 o 23:27
0
Winny rolnik? A może Pan/Pani Guest zgłasza się na ochotnika pilnować pola przez całą noc i wstać o 6 rano do codziennych obrządków? Po co sen? Przecież nie jest konieczny do egzystenji...
Avatar
Gość / 30 lipca 2015 o 22:42
0
Winny rolnik. To nie jest wina zwierząt. Rolnik niech sobie pilnuje pola. Odszkodowania? To jakaś kpina! Mają nowe traktory to niech patroluje miedzę. Kapiszonowiec w kieszeń, noktowizor i do dzieła. Na blokady dróg mają czas, a żeby rzucić okiem na pole to nie ma komu. Bardzo dobrze i niech zwierzyna zje wszystko. Proponuję wysłać kontrolę czy wnyk i żelaza nie stawiają wielcy poszkodowani.
Avatar
Gość / 30 lipca 2015 o 21:39
0
Propaganda przedwyborcza
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 17 lipca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 17 lipca 2018 0 0

Sound'n'Grace & Filip Lato na Zamku w Kazimierzu
20 lipca 2018, 20:30

Sound'n'Grace & Filip Lato na Zamku w Kazimierzu 1 0

W piątek, 20 lipca o godz. 20.30 na Zamku w Kazimierzu Dolnym odbędzie się koncert Sound'n'Grace & Filip Lato.

Pani Anna ma 30 lat, ale w internecie udaje 14-letnią Kamilkę. Ma ważny cel [wideo]
film

Pani Anna ma 30 lat, ale w internecie udaje 14-letnią Kamilkę. Ma ważny cel [wideo] 8 1

Pani Anna ma 30 lat. W internecie funkcjonuje jako 14-latka i od półtora roku odpowiada na ogłoszenia mężczyzn, oferujących dzieciom seks. Dzięki niej, policja zatrzymała już 40 pedofili.

Setki tysięcy drzew może pójść pod topór. "Po wycince kierowcy zawsze jeżdżą szybciej"

Setki tysięcy drzew może pójść pod topór. "Po wycince kierowcy zawsze jeżdżą szybciej" 26 20

Setki tysięcy przydrożnych drzew w całym kraju może pójść pod topór. Szykuje się zmiana w prawie ułatwiająca wycinkę. Ekolodzy protestują, a fachowcy od bezpieczeństwa na drogach są w tej sprawie podzieleni.

Michałek ma marzenie: Pójść do zerówki. Możesz mu w tym pomóc

Michałek ma marzenie: Pójść do zerówki. Możesz mu w tym pomóc 51 2

6-letni Michałek z Jedlanki urodził się z wadą genetyczną lewej nogi. Chłopczyk marzy aby we wrześniu pójść do zerówki. Będzie to możliwe, jeżeli dziecko przejdzie operację ratującą staw kolanowy i wyskakujące biodro. Ale potrzeba na to 176 tys. zł

Lublin: Zamkną ul. Staszica

Lublin: Zamkną ul. Staszica 0 0

Z powodu awarii kanalizacji burzowej zamknięty dla ruchu będzie we wtorek fragment ul. Staszica.

Lawina krytyki nad pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Kraśniku. Autor odpowiada
galeria
film

Lawina krytyki nad pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Kraśniku. Autor odpowiada 98 20

Postać Lecha Kaczyńskiego z pomnika smoleńskiego w Kraśniku zdaniem internautów i specjalistów przypomina raczej Maliniaka z „Czterdziestolatka” albo hobbita z trylogii Tolkiena niż tragicznie zmarłego prezydenta. Niektórzy wskazują też, że umieszczony na monumencie napis jest błędny.

Wege Festiwal znów w Lublinie
21 lipca 2018, 12:00

Wege Festiwal znów w Lublinie 4 0

Co Gdzie Kiedy. Klub Radość (ul. Bernardyńska 15) zaprasza na wakacyjną odsłonę Wege Festiwalu. Wydarzenie odbędzie się 21 lipca o godz. 12.

Nietypowe znalezisko po ulewie w Lublinie. Wystarczyła większa kałuża
film

Nietypowe znalezisko po ulewie w Lublinie. Wystarczyła większa kałuża 40 1

Po ulewie jaka przeszła w poniedziałek nad Lublinem tylko w jednym miejscu aż kilkunastu kierowców zgubiło tablice rejestracyjne.

Nowy pomysł na pomoc dla sadowników z woj. lubelskiego. Wojewoda winą obarcza PSL

Nowy pomysł na pomoc dla sadowników z woj. lubelskiego. Wojewoda winą obarcza PSL 68 106

Lubelski Rynek Hurtowy w Elizówce chce wydzierżawiać zakład produkcyjny w Poniatowej i jak najszybciej rozpocząć skup interwencyjny oraz produkcję. Ma to pomóc w fatalnej sytuacji na rynku owoców miękkich.

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie
19 lipca 2018, 21:00

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie 2 1

Co Gdzie Kiedy. W ramach cyklu filmowego Najlepsze z najgorszych w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) będzie można zobaczyć film Turecki Rambo. Projekcja odbędzie się 19 lipca o godz. 21.

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu 0 2

Hrabia Guillaume de Louvencourt Poniatowski, potomek królewskiego rodu Poniatowskich od ponad dziesięciu lat odwiedza Polskę. Ostatnio był na południowym Podlasiu. Uczestniczył we mszy świętej w Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej w Leśnej Podlaskiej.

Udane starty lubelskich żużlowców

Udane starty lubelskich żużlowców 1 0

Zawodnik lubelskiego Speed Car Motoru Robert Lambert wygrał II rundę Tauron SEC

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców 20 21

Związkowcy zakładowej Solidarności zapowiadają ogólnopolską pikietę przed siedzibą Zakładów Azotowych Puławy. Zamierzają protestować przeciwko łamaniu swoich praw. Jednocześnie narasta konflikt między organizacjami działającymi w firmie.

Zaginęła 13-latka z Lublina. Policjanci znaleźli ją w krzakach

Zaginęła 13-latka z Lublina. Policjanci znaleźli ją w krzakach 7 10

W niedzielę wieczorem policjanci z VII komisariatu w Lublinie otrzymali zgłoszenie o zaginięciu nastolatki.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.