Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 kwietnia 2015 r.
11:15
Edytuj ten wpis

Egzorcyzmy w Lublinie. Wierzą, że wypędzili "złego" z córki

0 20 A A

Ojciec jest przekonany, że udało mu się wypędzić demona, który opętał jego córkę. Takie wnioski przyniosło przesłuchanie członków rodziny z Lublina, która odprawiała w swoim domu egzorcyzmy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wyjaśnianiem sprawy zajmuje się prokuratura. Śledczy badają, czy rodzice nie narazili zdrowia lub życia swoich dzieci. Przesłuchano już matkę i jej nastoletnią córkę. Z początkiem kwietnia wyjaśnienia składali ojciec i syn.

- Przyznali, że całą rodziną pościli już 4 dni przed egzorcyzmami - mówi Paweł Banach, szef Prokuratury Rejonowej w Lublinie. - Podczas obrzędów byli więc mocno wyczerpani.

Podczas modłów płonęły również świece. Kiedy się wypaliły, płomienie zajęły plastikowe oprawki. - Stąd ogień w domu i poparzenia u syna - dodaje Banach.

Do dramatycznie wyglądających wydarzeń doszło w styczniu, w jednym z mieszkań na lubelskich Bronowicach. Sąsiedzi wezwali pogotowie, bo zaniepokoiły ich krzyki i odgłosy tłuczenia różnych przedmiotów. W środku nocy pod blok zajechały cztery karetki, policja i straż pożarna. Rodzina zabarykadowała się w mieszkaniu.

- Córka krzyczała, żeby nikogo nie wpuszczać, bo to zły idzie - wyjaśnia prokurator Banach.

Strażacy dostali się do środka przez balkon. Całe mieszkanie było zalane wodą. Lokatorów wyniesiono na noszach. 20-letni chłopak i 14-letnia dziewczyna byli nieprzytomni. - Ojciec krzyczał i rzucał się - relacjonował nam wówczas świadek interwencji. Cała rodzina trafiła do szpitali. Obecnie są już w domu, ale pod stałą opieką lekarzy.

Z ustaleń prokuratury wynika, że rodzina odprawiała w domu egzorcyzmy. Wszystko zaczęło się od bólu nóg, na który narzekała córka. Lekarz skierował ją na rehabilitację, ale nie wykluczył operacji. Wtedy nastolatka zaczęła się denerwować. Miała nagłe wahania nastroju, była agresywna, krzyczała. Według matki "mówiła nie swoim głosem”. Rodzina udała się wówczas do egzorcysty przy ul. Zielonej. Na tym nie poprzestano. Kolejne obrzędy odprawiono w sanktuarium w Wąwolnicy. Po nich nastolatka na kilka dni się uspokoiła. Następnie zaleciła rodzinie post, który zakończył się domowymi egzorcyzmami.

Z ustaleń śledczych wynika, że to 14-letnia córka zainspirowała wszystkie wydarzenia. Pozostali członkowie rodziny byli pod jej silnym wpływem. Dziewczyna kazała ojcu oblewać wodą siebie i matkę oraz pociąć ich ubrania. Wreszcie poprosiła mężczyznę, by obciął włosy jej i mamie. Ojciec ciął, a syn przyglądał się wszystkiemu z korytarza. Nie zmieścił się do łazienki. Wszystkiemu towarzyszyły głośne modły.

- Dla całej rodziny jest oczywiste, że trzeba było to zrobić, żeby wypędzić z nastolatki demona - dodaje prokurator Banach. - Wierzą, że dzięki temu ją uzdrowiono.

Cała rodzina jest bardzo religijna. Jednocześnie śledczy podejrzewają u kobiet zaburzenia psychiczne. Wszystkich badał już psycholog i to od jego oceny będzie uzależniony dalszy przebieg prokuratorskiego postępowania. Opinia psychologa powinna być gotowa w drugiej połowie kwietnia.
Czteroosobowa rodzina w szpitalu. Miała odprawiać domowe egzorcyzmy:Wideo: TVN24/x-news

Komentarze 20

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 8 września 2015 o 15:56
0
jezus mariaaaa
Avatar
lec / 9 kwietnia 2015 o 22:12
0

Ale ciemnota i zabobon - nie do wiary!

Na szczęście to tylko w Polsce "B" taka prymitywna kołtuneria...

Avatar
Gość / 8 kwietnia 2015 o 19:47
0

...nie należę do osób wytrząsających się nad ateizmem różnych polskojęzycznych pism i pisemek, ale nieraz uczciwy i prawdziwy Polak powinien zaznaczyć także własny glos w debacie mogącej przybrać nieproporcjonalne do wydarzenia rozmiary.

Pisanie tego typu artykułów wymierzona jest w ducha religijności, pobożności i patriotyzmu naszych rodaków.

Ludzie wiernie stojący przy Kościele, przy wierze danej im z rodzinnych nauk są stygmatyzowani i sprowadzani do defensywy. Nie publikuje się wywiadów z wybitnymi, w skali Polski, najwartościowszymi wykładowcami najlepszej wyższej uczelni w Europie, a wiec KUL! Przepaść intelektualna dzieląca świat nauki i dziennikarstwa jest zbyt wielki oraz zniechęcający piszących do głoszenia jedynej prawdy!

Należy także pamiętać o ogólnym ubóstwie, w jakim żyją najlepsi polscy katolicy!

Ci zatroskani córka ludzie nie widzieli innej drogi, jak we własnym zakresie odprawić egzorcyzmy pozwalające dziecku wyrwać się z oków Szatana!

Nie stać ich było na wynajęcie wybitnego specjalisty i musieli pokusić się o metody "domowe"!

Najprawdopodobniej uczynili cos, co pozwoliło złym mocom przejąć władze nad ich wysiłkiem.

W takiej sytuacji należy zastanowić się, czy przypadkiem nie państwo polskie powinno zadbać o szeroki oraz bezpłatny dostęp do egzorcystów dla każdego Polaka. Uczy się religii w szkołach, a wiec można także opłacać doskonale przygotowanych do zawodu duszpasterzy. 

Koszt takiej troski o dusze obywateli nie byłby nawet cząstką tego, co rokrocznie wydaje się na finansowanie PO, a wiec partii liberalno-kosmopolitycznej i wrogiej każdemu uczciwemu Polakowi!

Nie trolluj, żałosna łachudro! Egzorcyści nie biorą pieniędzy, ani nie zalecają samodzielnych praktyk. Ta rodzinka to żałosne świry, a nie wierzący ludzie.

Nie trolluj, żałosna łachudro! Egzorcyści nie biorą pieniędzy, ani nie zalecają samodzielnych praktyk. Ta rodzinka to żałosne świry, a nie wierzący ludzie.

rozwiń
Avatar
takijakmy / 8 kwietnia 2015 o 12:59
0

Śmiechu warte. Tak samo jak ty nie rozumiesz dlaczego osobom niewierzącym jest z tym dobrze i znacznie łatwiej niż tym co mają wszystko narzucone z góry.
Tak jak w tym przypadku, wiara nie pozwoliła ludziom szukać fachowej pomocy u lekarzy tylko doprowadziła na skraj szaleństwa wzbudzając raczej politowanie niż współczucie. Podobnie jak z tym pastorem który zamordował żonę bo "Bóg" mu kazał związać się z inną kobietą.

Ale co jest niby "śmiechu warte"? Tego faktycznie nie rozumiem. Chyba nieuważnie przeczytałeś ostatni akapit.

Jeśli chodzi o stwierdzenie, że "wiara nie pozwoliła ludziom szukać fachowej pomocy u lekarzy". Bez urazy, ale jest to dość charaterystyczne: kolega wymyślił sobie związek przyczynowo-skutkowy i na nim oparł pogląd na całą sprawę. Kolejna wzmianka o pastorze, który zamordował żonę bo mu "Bóg" kazał - z tego wynika, że przyczyną bycia niewierzącym są przypadki szalonych osób wśród ludzi uważających się za "wierzących". Bezsens takiego myślenia chyba jest oczywisty również dla Ciebie.

Choć nigdzie tego nie napisałem, faktycznie nie rozumiem, jak bez wiary może być "lepiej". Ale może jednak rozumiem. Podpowiedzią może być np. cytat z pewnego pięknego filmu:

"(...)Zakonnice nauczyły nas, że są dwa sposoby przejścia przez życie. Droga natury i droga łaski. Musisz wybrać, którą będziesz podążać.

Łaska nie próbuje przypodobać się sobie. Akceptuje bycie lekceważoną, zapomnianą, nie lubianą. Akceptuje zniewagi i urazy.

Natura chce tylko przypodobać się sobie. Ale inni chcą się jej również przypodobać. Lubi panować nad nimi, aby mieć ich na swój własny sposób. Znajduje powody, aby czuć się nieszczęśliwą, kiedy cały świat świeci wokół niej. A miłość jest uśmiechnięta poprzez wszystko.

Uczyli nas, że każdy kto nie kocha drogi łaski, zawsze kończy źle (...)"

Ale co jest niby "śmiechu warte"? Tego faktycznie nie rozumiem. Chyba nieuważnie przeczytałeś ostatni akapit.

Jeśli chodzi o stwierdzenie, że "wiara nie pozwoliła ludziom szukać fachowej pomocy u lekarzy". Bez urazy, ale jest to dość charaterystyczne: kolega wymyślił sobie związek przyczynowo-skutkowy i na nim oparł pogląd na całą sprawę. Kolejna wzmianka o pastorze, który zamordował żonę bo mu "Bóg" kazał - z tego wynika, że przyczyną bycia niewierzącym są przypadki szalonych osób wśród ludzi uważających się za "wi... rozwiń

Avatar
Zofia / 8 kwietnia 2015 o 11:56
0
Kurwaaaaa! Co za zjeb robi stronę, tak, ze filmik włącza się automatycznie?!
Jeszcze na komputerze z XIX wieku zanim się ten filmik w ogóle załaduje i można go zestopować, dźwięk oczywiście napierdala i napierdala...
Avatar
Gość / 8 kwietnia 2015 o 01:16
0
Śmiechu warte. Tak samo jak ty nie rozumiesz dlaczego osobom niewierzącym jest z tym dobrze i znacznie łatwiej niż tym co mają wszystko narzucone z góry.
Tak jak w tym przypadku, wiara nie pozwoliła ludziom szukać fachowej pomocy u lekarzy tylko doprowadziła na skraj szaleństwa wzbudzając raczej politowanie niż współczucie. Podobnie jak z tym pastorem który zamordował żonę bo "Bóg" mu kazał związać się z inną kobietą.
Avatar
takijakmy / 7 kwietnia 2015 o 22:20
0

P co, skoro ludzie ci od razu uznali, że córka jest opętana i szukali pomocy u egzorcystów a nie psychiatrów? Jako ludzie podobno wierzący chyba mieli prawo wyboru zwłaszcza, że ratowników określono tutaj mianem "złego".

Ja też nie rozumiem na jakiej zasadzie człowiekowi wierzącemu jest lepiej? Bo może sobie ponarzekać na tych CHamskich "ateistów" czy świadomośc, że "jest ktoś" kto się nim teoretycznie opiekuje pozwala mu odetchnąć z ulgą? 

No i wg mnie to był błąd. Ksiądz egzorcysta od razu powinien skierować ich/ją do psychiatry - piszę to na podstawie swojej wiedzy, którą opieram na materiałach dłuższy czas gromadzonych z sieci. I nie chodzi o zwykłe "odfajkowanie" tylko rzetelną diagnozę.

Poza tym chciałbym zauważyć, że wyrabianie sobie opinii na podstawie jednego przypadku, który został wybrany przez gazetę z tych a nie innych względów (pewnie tych samych, dla których nie publikuje się artykułów o uzasadnionych egzorcyzmach, a może z innych - nie wiem) utrudnia wyrobienie sobie wyrobienie sobie opinii w tematcie i maksymalne zbliżenie się do prawy. Bo chyba o to wszystkim chodzi, prawda? Na podstawie tak opisanej krótkiej historii, osoba o takich poglądach jak Twoje tylko utwierdzi się w swoim przekonaniu, że to wszystko bzdury, a osoba wierząca znów dozna rozczarowania z powodu braku obiektywizmu niektórych gazet (choć było wystarczająco wiele czasu aby do tego przywyknąć). Zwracam na to uwagę.

Jeśli chodzi o ostatnią kwestię, skoro nie rozumiesz dlaczego osobie wierzącej jest "lepiej" (upraszczając), to pewnie z tego powodu jesteś niewierzący. Z drugiej strony wiara to coś więcej, niż świadomość, że ktoś się nami opiekuje. Ale to temat szeroki, a my przecież nie będziemy się nawzajem nawracać.

No i wg mnie to był błąd. Ksiądz egzorcysta od razu powinien skierować ich/ją do psychiatry - piszę to na podstawie swojej wiedzy, którą opieram na materiałach dłuższy czas gromadzonych z sieci. I nie chodzi o zwykłe "odfajkowanie" tylko rzetelną diagnozę.

Poza tym chciałbym zauważyć, że wyrabianie sobie opinii na podstawie jednego przypadku, który został wybrany przez gazetę z tych a nie innych względów (pewnie tych samych, dla których nie publikuje się artykułów o uzasadnionych egzorcyzmach, a może z innych - nie ... rozwiń

Avatar
Gość / 7 kwietnia 2015 o 19:21
0

Nie rozumiem, wystarczy czytać regularnie posty na forum. Nie zamierzam prowadzić szczegółowych statystyk, to widać czarno na białym.

Poza tym czemu od razu używać podziału "my" i "wy". Zamiast tego po prostu "my". Jedni wierzą, inni nie. Nie zamierzam nikoto nawracać, to chyba było wystarczająco czytelne. Jeśli ktoś uważa, że bez wiary jest mu lepiej - jego sprawa. Nie rozumiem również na jakiej zasadzie człowiekowi wierzącemu miałby być "gorzej"...?

I jeszcze - Twój post jest ewidentnie personalny, czego już kompletnie nie rozumiem. Uwagi "zacznij od siebie", "zrozum wreszcie" są zupełnie nie na miejscu, bo w ogóle się nie znamy. Na takie "argumenty" nie ma odpowiedzi, poza wzruszeniem ramionami.

Jeśli chodzi o meritum, wedle mojej wiedzy, przed przystąpieniem do egzorcyzmów niezbędna jest diagnoza psychiatryczna w celu wykluczenia choroby psychicznej. Uważam za błędne wyrabianie sobie opini na niniejszym przykładzie, gdzie widać, ze fachową pomocą zastąpiło amatorskie działanie.

P co, skoro ludzie ci od razu uznali, że córka jest opętana i szukali pomocy u egzorcystów a nie psychiatrów? Jako ludzie podobno wierzący chyba mieli prawo wyboru zwłaszcza, że ratowników określono tutaj mianem "złego".

Ja też nie rozumiem na jakiej zasadzie człowiekowi wierzącemu jest lepiej? Bo może sobie ponarzekać na tych CHamskich "ateistów" czy świadomośc, że "jest ktoś" kto się nim teoretycznie opiekuje pozwala mu odetchnąć z ulgą? 

i od razu uznali, że córka jest opętana i szukali pomocy u egzorcystów a nie psychiatrów? Jako ludzie podobno wierzący chyba mieli prawo wyboru zwłaszcza, że ratowników określono tutaj mianem "złego".

Ja też nie rozumiem na jakiej zasadzie człowiekowi wierzącemu jest lepiej? Bo może sobie ponarzekać na tych CHamskich "ateistów" czy świadomośc, że "jest ktoś" kto się nim teoretycznie opiekuje pozwala mu odetchnąć z ulgą? 

rozwiń
Avatar
takijakmy / 7 kwietnia 2015 o 15:20
0

Jak zwykle odwracanie kota ogonem. Kto obrzuca wyzwiskami lub darzy pogardą ludzi którzy nie chcą być tacy jak wy i nie chcą wierzyć w to w co wy? 

Daruj sobie te przemowy bo tutaj raczej nikogo nie "nawrócisz" na swoją wiarę i zacznij od siebie świat naprawiać. Zrozum wreszcie, że  niektórym bez wiary jest po prostu lepiej i nie lądują w zakładach psychiatrycznych z powodu jakiegoś "opętania". 

Nie rozumiem, wystarczy czytać regularnie posty na forum. Nie zamierzam prowadzić szczegółowych statystyk, to widać czarno na białym.

Poza tym czemu od razu używać podziału "my" i "wy". Zamiast tego po prostu "my". Jedni wierzą, inni nie. Nie zamierzam nikoto nawracać, to chyba było wystarczająco czytelne. Jeśli ktoś uważa, że bez wiary jest mu lepiej - jego sprawa. Nie rozumiem również na jakiej zasadzie człowiekowi wierzącemu miałby być "gorzej"...?

I jeszcze - Twój post jest ewidentnie personalny, czego już kompletnie nie rozumiem. Uwagi "zacznij od siebie", "zrozum wreszcie" są zupełnie nie na miejscu, bo w ogóle się nie znamy. Na takie "argumenty" nie ma odpowiedzi, poza wzruszeniem ramionami.

Jeśli chodzi o meritum, wedle mojej wiedzy, przed przystąpieniem do egzorcyzmów niezbędna jest diagnoza psychiatryczna w celu wykluczenia choroby psychicznej. Uważam za błędne wyrabianie sobie opini na niniejszym przykładzie, gdzie widać, ze fachową pomocą zastąpiło amatorskie działanie.

Nie rozumiem, wystarczy czytać regularnie posty na forum. Nie zamierzam prowadzić szczegółowych statystyk, to widać czarno na białym.

Poza tym czemu od razu używać podziału "my" i "wy". Zamiast tego po prostu "my". Jedni wierzą, inni nie. Nie zamierzam nikoto nawracać, to chyba było wystarczająco czytelne. Jeśli ktoś uważa, że bez wiary jest mu lepiej - jego sprawa. Nie rozumiem również na jakiej zasadzie człowiekowi wierzącemu miałby być "gorzej"...?

I jeszcze - Twój post jest ewidentnie personalny, czego j... rozwiń

Avatar
Gość / 7 kwietnia 2015 o 13:07
0

Magdaleno, ale tak zawsze było! Trzeba się z tym pogodzić. Ludzie wierzący i znający sedno problemu po prostu rzadziej zabierają głos w dyskusji, np. pisząc na takich forach.

A ci którzy piszą, obrzucając wyzwiskami i obnosząc się z pogardą - nie są zainteresowani dyskusją tylko zakomunikowaniem światu, w wulgarny i hamski sposób swoich poglądów, albo mają swoją "misję", którą tylko w taki sposób mogą realizować - wyzwiskami i hamstwem. Bo dyskusja z ich strony jest niemożliwa.

Przestrzegał bym tylko przed zwrotem "prawdziwy Polak". Wszyscy jesteśmy Polakami, niezależnie od światopoglądu - niektórzy są po prostu bardziej zagubieni i narodowość nie ma nic do tego.

Jak zwykle odwracanie kota ogonem. Kto obrzuca wyzwiskami lub darzy pogardą ludzi którzy nie chcą być tacy jak wy i nie chcą wierzyć w to w co wy? 

Daruj sobie te przemowy bo tutaj raczej nikogo nie "nawrócisz" na swoją wiarę i zacznij od siebie świat naprawiać. Zrozum wreszcie, że  niektórym bez wiary jest po prostu lepiej i nie lądują w zakładach psychiatrycznych z powodu jakiegoś "opętania". 

kle odwracanie kota ogonem. Kto obrzuca wyzwiskami lub darzy pogardą ludzi którzy nie chcą być tacy jak wy i nie chcą wierzyć w to w co wy? 

Daruj sobie te przemowy bo tutaj raczej nikogo nie "nawrócisz" na swoją wiarę i zacznij od siebie świat naprawiać. Zrozum wreszcie, że  niektórym bez wiary jest po prostu lepiej i nie lądują w zakładach psychiatrycznych z powodu jakiegoś "opętania". 

rozwiń
Avatar
Gość / 8 września 2015 o 15:56
0
jezus mariaaaa
Avatar
lec / 9 kwietnia 2015 o 22:12
0

Ale ciemnota i zabobon - nie do wiary!

Na szczęście to tylko w Polsce "B" taka prymitywna kołtuneria...

Avatar
Gość / 8 kwietnia 2015 o 19:47
0

...nie należę do osób wytrząsających się nad ateizmem różnych polskojęzycznych pism i pisemek, ale nieraz uczciwy i prawdziwy Polak powinien zaznaczyć także własny glos w debacie mogącej przybrać nieproporcjonalne do wydarzenia rozmiary.

Pisanie tego typu artykułów wymierzona jest w ducha religijności, pobożności i patriotyzmu naszych rodaków.

Ludzie wiernie stojący przy Kościele, przy wierze danej im z rodzinnych nauk są stygmatyzowani i sprowadzani do defensywy. Nie publikuje się wywiadów z wybitnymi, w skali Polski, najwartościowszymi wykładowcami najlepszej wyższej uczelni w Europie, a wiec KUL! Przepaść intelektualna dzieląca świat nauki i dziennikarstwa jest zbyt wielki oraz zniechęcający piszących do głoszenia jedynej prawdy!

Należy także pamiętać o ogólnym ubóstwie, w jakim żyją najlepsi polscy katolicy!

Ci zatroskani córka ludzie nie widzieli innej drogi, jak we własnym zakresie odprawić egzorcyzmy pozwalające dziecku wyrwać się z oków Szatana!

Nie stać ich było na wynajęcie wybitnego specjalisty i musieli pokusić się o metody "domowe"!

Najprawdopodobniej uczynili cos, co pozwoliło złym mocom przejąć władze nad ich wysiłkiem.

W takiej sytuacji należy zastanowić się, czy przypadkiem nie państwo polskie powinno zadbać o szeroki oraz bezpłatny dostęp do egzorcystów dla każdego Polaka. Uczy się religii w szkołach, a wiec można także opłacać doskonale przygotowanych do zawodu duszpasterzy. 

Koszt takiej troski o dusze obywateli nie byłby nawet cząstką tego, co rokrocznie wydaje się na finansowanie PO, a wiec partii liberalno-kosmopolitycznej i wrogiej każdemu uczciwemu Polakowi!

Nie trolluj, żałosna łachudro! Egzorcyści nie biorą pieniędzy, ani nie zalecają samodzielnych praktyk. Ta rodzinka to żałosne świry, a nie wierzący ludzie.

Nie trolluj, żałosna łachudro! Egzorcyści nie biorą pieniędzy, ani nie zalecają samodzielnych praktyk. Ta rodzinka to żałosne świry, a nie wierzący ludzie.

rozwiń
Avatar
takijakmy / 8 kwietnia 2015 o 12:59
0

Śmiechu warte. Tak samo jak ty nie rozumiesz dlaczego osobom niewierzącym jest z tym dobrze i znacznie łatwiej niż tym co mają wszystko narzucone z góry.
Tak jak w tym przypadku, wiara nie pozwoliła ludziom szukać fachowej pomocy u lekarzy tylko doprowadziła na skraj szaleństwa wzbudzając raczej politowanie niż współczucie. Podobnie jak z tym pastorem który zamordował żonę bo "Bóg" mu kazał związać się z inną kobietą.

Ale co jest niby "śmiechu warte"? Tego faktycznie nie rozumiem. Chyba nieuważnie przeczytałeś ostatni akapit.

Jeśli chodzi o stwierdzenie, że "wiara nie pozwoliła ludziom szukać fachowej pomocy u lekarzy". Bez urazy, ale jest to dość charaterystyczne: kolega wymyślił sobie związek przyczynowo-skutkowy i na nim oparł pogląd na całą sprawę. Kolejna wzmianka o pastorze, który zamordował żonę bo mu "Bóg" kazał - z tego wynika, że przyczyną bycia niewierzącym są przypadki szalonych osób wśród ludzi uważających się za "wierzących". Bezsens takiego myślenia chyba jest oczywisty również dla Ciebie.

Choć nigdzie tego nie napisałem, faktycznie nie rozumiem, jak bez wiary może być "lepiej". Ale może jednak rozumiem. Podpowiedzią może być np. cytat z pewnego pięknego filmu:

"(...)Zakonnice nauczyły nas, że są dwa sposoby przejścia przez życie. Droga natury i droga łaski. Musisz wybrać, którą będziesz podążać.

Łaska nie próbuje przypodobać się sobie. Akceptuje bycie lekceważoną, zapomnianą, nie lubianą. Akceptuje zniewagi i urazy.

Natura chce tylko przypodobać się sobie. Ale inni chcą się jej również przypodobać. Lubi panować nad nimi, aby mieć ich na swój własny sposób. Znajduje powody, aby czuć się nieszczęśliwą, kiedy cały świat świeci wokół niej. A miłość jest uśmiechnięta poprzez wszystko.

Uczyli nas, że każdy kto nie kocha drogi łaski, zawsze kończy źle (...)"

Ale co jest niby "śmiechu warte"? Tego faktycznie nie rozumiem. Chyba nieuważnie przeczytałeś ostatni akapit.

Jeśli chodzi o stwierdzenie, że "wiara nie pozwoliła ludziom szukać fachowej pomocy u lekarzy". Bez urazy, ale jest to dość charaterystyczne: kolega wymyślił sobie związek przyczynowo-skutkowy i na nim oparł pogląd na całą sprawę. Kolejna wzmianka o pastorze, który zamordował żonę bo mu "Bóg" kazał - z tego wynika, że przyczyną bycia niewierzącym są przypadki szalonych osób wśród ludzi uważających się za "wi... rozwiń

Avatar
Zofia / 8 kwietnia 2015 o 11:56
0
Kurwaaaaa! Co za zjeb robi stronę, tak, ze filmik włącza się automatycznie?!
Jeszcze na komputerze z XIX wieku zanim się ten filmik w ogóle załaduje i można go zestopować, dźwięk oczywiście napierdala i napierdala...
Avatar
Gość / 8 kwietnia 2015 o 01:16
0
Śmiechu warte. Tak samo jak ty nie rozumiesz dlaczego osobom niewierzącym jest z tym dobrze i znacznie łatwiej niż tym co mają wszystko narzucone z góry.
Tak jak w tym przypadku, wiara nie pozwoliła ludziom szukać fachowej pomocy u lekarzy tylko doprowadziła na skraj szaleństwa wzbudzając raczej politowanie niż współczucie. Podobnie jak z tym pastorem który zamordował żonę bo "Bóg" mu kazał związać się z inną kobietą.
Avatar
takijakmy / 7 kwietnia 2015 o 22:20
0

P co, skoro ludzie ci od razu uznali, że córka jest opętana i szukali pomocy u egzorcystów a nie psychiatrów? Jako ludzie podobno wierzący chyba mieli prawo wyboru zwłaszcza, że ratowników określono tutaj mianem "złego".

Ja też nie rozumiem na jakiej zasadzie człowiekowi wierzącemu jest lepiej? Bo może sobie ponarzekać na tych CHamskich "ateistów" czy świadomośc, że "jest ktoś" kto się nim teoretycznie opiekuje pozwala mu odetchnąć z ulgą? 

No i wg mnie to był błąd. Ksiądz egzorcysta od razu powinien skierować ich/ją do psychiatry - piszę to na podstawie swojej wiedzy, którą opieram na materiałach dłuższy czas gromadzonych z sieci. I nie chodzi o zwykłe "odfajkowanie" tylko rzetelną diagnozę.

Poza tym chciałbym zauważyć, że wyrabianie sobie opinii na podstawie jednego przypadku, który został wybrany przez gazetę z tych a nie innych względów (pewnie tych samych, dla których nie publikuje się artykułów o uzasadnionych egzorcyzmach, a może z innych - nie wiem) utrudnia wyrobienie sobie wyrobienie sobie opinii w tematcie i maksymalne zbliżenie się do prawy. Bo chyba o to wszystkim chodzi, prawda? Na podstawie tak opisanej krótkiej historii, osoba o takich poglądach jak Twoje tylko utwierdzi się w swoim przekonaniu, że to wszystko bzdury, a osoba wierząca znów dozna rozczarowania z powodu braku obiektywizmu niektórych gazet (choć było wystarczająco wiele czasu aby do tego przywyknąć). Zwracam na to uwagę.

Jeśli chodzi o ostatnią kwestię, skoro nie rozumiesz dlaczego osobie wierzącej jest "lepiej" (upraszczając), to pewnie z tego powodu jesteś niewierzący. Z drugiej strony wiara to coś więcej, niż świadomość, że ktoś się nami opiekuje. Ale to temat szeroki, a my przecież nie będziemy się nawzajem nawracać.

No i wg mnie to był błąd. Ksiądz egzorcysta od razu powinien skierować ich/ją do psychiatry - piszę to na podstawie swojej wiedzy, którą opieram na materiałach dłuższy czas gromadzonych z sieci. I nie chodzi o zwykłe "odfajkowanie" tylko rzetelną diagnozę.

Poza tym chciałbym zauważyć, że wyrabianie sobie opinii na podstawie jednego przypadku, który został wybrany przez gazetę z tych a nie innych względów (pewnie tych samych, dla których nie publikuje się artykułów o uzasadnionych egzorcyzmach, a może z innych - nie ... rozwiń

Avatar
Gość / 7 kwietnia 2015 o 19:21
0

Nie rozumiem, wystarczy czytać regularnie posty na forum. Nie zamierzam prowadzić szczegółowych statystyk, to widać czarno na białym.

Poza tym czemu od razu używać podziału "my" i "wy". Zamiast tego po prostu "my". Jedni wierzą, inni nie. Nie zamierzam nikoto nawracać, to chyba było wystarczająco czytelne. Jeśli ktoś uważa, że bez wiary jest mu lepiej - jego sprawa. Nie rozumiem również na jakiej zasadzie człowiekowi wierzącemu miałby być "gorzej"...?

I jeszcze - Twój post jest ewidentnie personalny, czego już kompletnie nie rozumiem. Uwagi "zacznij od siebie", "zrozum wreszcie" są zupełnie nie na miejscu, bo w ogóle się nie znamy. Na takie "argumenty" nie ma odpowiedzi, poza wzruszeniem ramionami.

Jeśli chodzi o meritum, wedle mojej wiedzy, przed przystąpieniem do egzorcyzmów niezbędna jest diagnoza psychiatryczna w celu wykluczenia choroby psychicznej. Uważam za błędne wyrabianie sobie opini na niniejszym przykładzie, gdzie widać, ze fachową pomocą zastąpiło amatorskie działanie.

P co, skoro ludzie ci od razu uznali, że córka jest opętana i szukali pomocy u egzorcystów a nie psychiatrów? Jako ludzie podobno wierzący chyba mieli prawo wyboru zwłaszcza, że ratowników określono tutaj mianem "złego".

Ja też nie rozumiem na jakiej zasadzie człowiekowi wierzącemu jest lepiej? Bo może sobie ponarzekać na tych CHamskich "ateistów" czy świadomośc, że "jest ktoś" kto się nim teoretycznie opiekuje pozwala mu odetchnąć z ulgą? 

i od razu uznali, że córka jest opętana i szukali pomocy u egzorcystów a nie psychiatrów? Jako ludzie podobno wierzący chyba mieli prawo wyboru zwłaszcza, że ratowników określono tutaj mianem "złego".

Ja też nie rozumiem na jakiej zasadzie człowiekowi wierzącemu jest lepiej? Bo może sobie ponarzekać na tych CHamskich "ateistów" czy świadomośc, że "jest ktoś" kto się nim teoretycznie opiekuje pozwala mu odetchnąć z ulgą? 

rozwiń
Avatar
takijakmy / 7 kwietnia 2015 o 15:20
0

Jak zwykle odwracanie kota ogonem. Kto obrzuca wyzwiskami lub darzy pogardą ludzi którzy nie chcą być tacy jak wy i nie chcą wierzyć w to w co wy? 

Daruj sobie te przemowy bo tutaj raczej nikogo nie "nawrócisz" na swoją wiarę i zacznij od siebie świat naprawiać. Zrozum wreszcie, że  niektórym bez wiary jest po prostu lepiej i nie lądują w zakładach psychiatrycznych z powodu jakiegoś "opętania". 

Nie rozumiem, wystarczy czytać regularnie posty na forum. Nie zamierzam prowadzić szczegółowych statystyk, to widać czarno na białym.

Poza tym czemu od razu używać podziału "my" i "wy". Zamiast tego po prostu "my". Jedni wierzą, inni nie. Nie zamierzam nikoto nawracać, to chyba było wystarczająco czytelne. Jeśli ktoś uważa, że bez wiary jest mu lepiej - jego sprawa. Nie rozumiem również na jakiej zasadzie człowiekowi wierzącemu miałby być "gorzej"...?

I jeszcze - Twój post jest ewidentnie personalny, czego już kompletnie nie rozumiem. Uwagi "zacznij od siebie", "zrozum wreszcie" są zupełnie nie na miejscu, bo w ogóle się nie znamy. Na takie "argumenty" nie ma odpowiedzi, poza wzruszeniem ramionami.

Jeśli chodzi o meritum, wedle mojej wiedzy, przed przystąpieniem do egzorcyzmów niezbędna jest diagnoza psychiatryczna w celu wykluczenia choroby psychicznej. Uważam za błędne wyrabianie sobie opini na niniejszym przykładzie, gdzie widać, ze fachową pomocą zastąpiło amatorskie działanie.

Nie rozumiem, wystarczy czytać regularnie posty na forum. Nie zamierzam prowadzić szczegółowych statystyk, to widać czarno na białym.

Poza tym czemu od razu używać podziału "my" i "wy". Zamiast tego po prostu "my". Jedni wierzą, inni nie. Nie zamierzam nikoto nawracać, to chyba było wystarczająco czytelne. Jeśli ktoś uważa, że bez wiary jest mu lepiej - jego sprawa. Nie rozumiem również na jakiej zasadzie człowiekowi wierzącemu miałby być "gorzej"...?

I jeszcze - Twój post jest ewidentnie personalny, czego j... rozwiń

Avatar
Gość / 7 kwietnia 2015 o 13:07
0

Magdaleno, ale tak zawsze było! Trzeba się z tym pogodzić. Ludzie wierzący i znający sedno problemu po prostu rzadziej zabierają głos w dyskusji, np. pisząc na takich forach.

A ci którzy piszą, obrzucając wyzwiskami i obnosząc się z pogardą - nie są zainteresowani dyskusją tylko zakomunikowaniem światu, w wulgarny i hamski sposób swoich poglądów, albo mają swoją "misję", którą tylko w taki sposób mogą realizować - wyzwiskami i hamstwem. Bo dyskusja z ich strony jest niemożliwa.

Przestrzegał bym tylko przed zwrotem "prawdziwy Polak". Wszyscy jesteśmy Polakami, niezależnie od światopoglądu - niektórzy są po prostu bardziej zagubieni i narodowość nie ma nic do tego.

Jak zwykle odwracanie kota ogonem. Kto obrzuca wyzwiskami lub darzy pogardą ludzi którzy nie chcą być tacy jak wy i nie chcą wierzyć w to w co wy? 

Daruj sobie te przemowy bo tutaj raczej nikogo nie "nawrócisz" na swoją wiarę i zacznij od siebie świat naprawiać. Zrozum wreszcie, że  niektórym bez wiary jest po prostu lepiej i nie lądują w zakładach psychiatrycznych z powodu jakiegoś "opętania". 

kle odwracanie kota ogonem. Kto obrzuca wyzwiskami lub darzy pogardą ludzi którzy nie chcą być tacy jak wy i nie chcą wierzyć w to w co wy? 

Daruj sobie te przemowy bo tutaj raczej nikogo nie "nawrócisz" na swoją wiarę i zacznij od siebie świat naprawiać. Zrozum wreszcie, że  niektórym bez wiary jest po prostu lepiej i nie lądują w zakładach psychiatrycznych z powodu jakiegoś "opętania". 

rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 20

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Zamkną ul. Staszica

Lublin: Zamkną ul. Staszica 0 0

Z powodu awarii kanalizacji burzowej zamknięty dla ruchu będzie we wtorek fragment ul. Staszica.

Lawina krytyki nad pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Kraśniku. Autor odpowiada
galeria
film

Lawina krytyki nad pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Kraśniku. Autor odpowiada 33 3

Postać Lecha Kaczyńskiego z pomnika smoleńskiego w Kraśniku zdaniem internautów i specjalistów przypomina raczej Maliniaka z „Czterdziestolatka” albo hobbita z trylogii Tolkiena niż tragicznie zmarłego prezydenta. Niektórzy wskazują też, że umieszczony na monumencie napis jest błędny.

Wege Festiwal znów w Lublinie
21 lipca 2018, 12:00

Wege Festiwal znów w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Klub Radość (ul. Bernardyńska 15) zaprasza na wakacyjną odsłonę Wege Festiwalu. Wydarzenie odbędzie się 21 lipca o godz. 12.

Nietypowe znalezisko po ulewie w Lublinie. Wystarczyła większa kałuża
film

Nietypowe znalezisko po ulewie w Lublinie. Wystarczyła większa kałuża 13 0

Po ulewie jaka przeszła w poniedziałek nad Lublinem tylko w jednym miejscu aż kilkunastu kierowców zgubiło tablice rejestracyjne.

Nowy pomysł na pomoc dla sadowników z woj. lubelskiego. Wojewoda winą obarcza PSL

Nowy pomysł na pomoc dla sadowników z woj. lubelskiego. Wojewoda winą obarcza PSL 35 46

Lubelski Rynek Hurtowy w Elizówce chce wydzierżawiać zakład produkcyjny w Poniatowej i jak najszybciej rozpocząć skup interwencyjny oraz produkcję. Ma to pomóc w fatalnej sytuacji na rynku owoców miękkich.

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie
19 lipca 2018, 21:00

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie 2 0

Co Gdzie Kiedy. W ramach cyklu filmowego Najlepsze z najgorszych w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) będzie można zobaczyć film Turecki Rambo. Projekcja odbędzie się 19 lipca o godz. 21.

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu 0 2

Hrabia Guillaume de Louvencourt Poniatowski, potomek królewskiego rodu Poniatowskich od ponad dziesięciu lat odwiedza Polskę. Ostatnio był na południowym Podlasiu. Uczestniczył we mszy świętej w Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej w Leśnej Podlaskiej.

Udane starty lubelskich żużlowców

Udane starty lubelskich żużlowców 1 0

Zawodnik lubelskiego Speed Car Motoru Robert Lambert wygrał II rundę Tauron SEC

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców 13 13

Związkowcy zakładowej Solidarności zapowiadają ogólnopolską pikietę przed siedzibą Zakładów Azotowych Puławy. Zamierzają protestować przeciwko łamaniu swoich praw. Jednocześnie narasta konflikt między organizacjami działającymi w firmie.

Zaginęła 13-latka z Lublina. Policjanci znaleźli ją w krzakach

Zaginęła 13-latka z Lublina. Policjanci znaleźli ją w krzakach 5 8

W niedzielę wieczorem policjanci z VII komisariatu w Lublinie otrzymali zgłoszenie o zaginięciu nastolatki.

Dachowanie volkswagena w Kolonii Trębaczów. Kobieta ranna
galeria

Dachowanie volkswagena w Kolonii Trębaczów. Kobieta ranna 0 0

Do wypadku doszło w poniedziałek przed godziną 2 w nocy na drodze krajowej nr 82, w miejscowości Kolonia Trębaczów (gm. Łęczna).

Gdzie są jeszcze wolne miejsca na studia w Lublinie?

Gdzie są jeszcze wolne miejsca na studia w Lublinie? 0 1

Publiczne szkoły wyższe z Lublina zakończyły pierwszy etap rekrutacji i sukcesywnie ogłaszają kolejne listy przyjętych na studia. Wolne miejsca są jeszcze m.in. na ośmiu kierunkach na Politechnice Lubelskiej.

Gmina Puławy: Gdzie wymieniają oświetlenie uliczne?

Gmina Puławy: Gdzie wymieniają oświetlenie uliczne? 3 0

Przyspiesza montaż nowego oświetlenia ulicznego w gminie Puław. Nowe lampy w tym roku otrzymał Dobrosławów, następna w kolejce jest Góra Puławska oraz szereg innych miejscowości.

Piłkarki AZS PSW Biała Podlaska wróciły do treningów

Piłkarki AZS PSW Biała Podlaska wróciły do treningów 3 0

AZS PSW Biała Podlaska wraca do treningów. W składzie akademiczek będzie kilka zmian

Nowy zalew powstanie w woj. lubelskim. W planach kąpielisko i plaża na wysepkach

Nowy zalew powstanie w woj. lubelskim. W planach kąpielisko i plaża na wysepkach 48 8

Za dwa lata będzie gotowy projekt zalewu w Piaskach. Będzie też wiadomo, ile ta inwestycja będzie kosztowała.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.