Koniec maja to najlepszy czas na zaplanowanie wypoczynku najmłodszych. Tylko teraz możemy jeszcze wybierać interesujący nas termin i lokalizację. Za dwa tygodnie oferta będzie już „przerzedzona”.
Pierwsze rezerwacje spływają już w marcu, bo właśnie wtedy wielu rodziców zaczyna planować urlop. Pod koniec maja do czynienia mamy z drugą falą zwiększonych rezerwacji – mówi Ewa Wilczyńska z lubelskiego Biura Podróży Avitur. I dodaje, że w tym roku rodzice najczęściej decydują się na wykupienie kolonii w Polsce. – A to ze względu na sytuację za granicą i informacje o atakach terrorystycznych. Rodzice wolą, żeby dzieci były bliżej domu.
– Dotychczas dzieci powyżej 15. roku życia wysyłane były najczęściej na kolonie zagraniczne, ale w tym roku jest zdecydowanie inaczej. Zauważalnie spadło zainteresowanie wypoczynkiem w Grecji, Albanii, czy we Włoszech. Dobrze sprzedaje się tylko Bułgaria, która wydaje się względnie spokojnym miejscem – potwierdza Marcin Mierzwa z Almatur Lublin.
Ile zapłacimy za wysłanie dziecka na kolonie lub obóz? W Aviturze najtańsze są kolonie w Krasnobrodzie z autorskim programem wykładowców Lubelskiego Instytutu Architektury i Sztuki poświęconym utalentowanym manualnie dzieciom o nieprzeciętnej wyobraźni (1250 zł za 11 dni). Almatur przygotował natomiast szereg obozów w Janowie Lubelskim i Zamościu w cenie od 1299 zł.
– Oferta jest naprawdę duża i dopasowana do indywidualnych zainteresowań – mówi Mierzwa. – Wybierać można m.in. z obozów survivalowych, sportowych, motocrossowych, paintballowych, jazdy konnej, czy krav magi. Organizujemy także rajd rowerowy po roztoczańskim odcinku Green Velo.
Dzieci i młodzież z rodzin zastępczych, znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, czy mieszkające w środowisku ekologicznie zagrożonym mogą otrzymać dofinansowanie do letniego wypoczynku. Informacje o tym, którzy organizatorzy kolonii i obozów oferują tańsze formy wypoczynku, odnajdziemy na stronie internetowej kuratorium oświaty (www.kuratorium.lublin.pl).
Przed zakupem warto sprawdzić też wiarygodność organizatora. Na stronie internetowej www.wypoczynek.men.gov.pl rodzice mogą sprawdzić, czy organizator spełnia obowiązki, jakie nakłada na niego prawo, a które dotyczą m.in. bezpieczeństwa i wygody. Ale uwaga, nie wszystkich organizatorów znajdziemy w rejestrze już teraz. Zamiar zorganizowania letniego wypoczynku powinien być zgłaszany nie później niż 21 dni przed terminem wyjazdu lub 14 dni w przypadku półkolonii lub wyjazdu zagranicznego.