Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

22 maja 2016 r.
14:44

Chorwaci nagrodzili mieszkańców Lublina. Za najlepszy blog o Chorwacji

0 14 A A

Mieszkańcy Lublina - Wojtek Tyluś i Agnieszka Kolasińska-Tyluś - tak bardzo pokochali Dalmację, że nie wykluczają, że kiedyś osiądą w niej na stałe. Na razie spędzają tam każdy urlop i prowadzą najpopularniejszego polskiego bloga w pełni poświęconego Chorwacji, który zdobył właśnie Grand Prix Top Journalist Award „Zlatna Penkala” przyznawany przez Chorwacką Wspólnotę Turystyczną i Ministra Turystyki Chorwacji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Wszystko zaczęło się od mojej siostry, która pojechała do Dalmacji zaraz po rozpadzie Jugosławii. Pamiętam, że zafascynowani słuchaliśmy jej opowieści o nieustającym cykaniu cykad, krystalicznie czystym Adriatyku i wspaniałych widokach z masywu Biokovo. Wszystko, o czym mówiła, było dokładnie tym, co chcieliśmy sami przeżyć. Dlatego nie zastanawiając się długo spakowaliśmy się i zupełnie w ciemno, bez żadnego planowania pojechaliśmy do Chorwacji - opowiada Wojtek.

Deszcz i perła

Był lipiec 2011 roku. Chorwacja przywitała ich deszczem, ale i tak od pierwszego wejrzenia zakochali się w tym zakątku świata. - Myśleliśmy, że będziemy jeździć po całej Dalmacji i zwiedzimy możliwie jak największą okolicę, ale trafiliśmy do niewielkiego miasteczka Omiš, które zafascynowało nas swoim klimatem - dodaje Agnieszka. - Omiš to także świetny punkt wypadowy. Omiš to nasza pierwsza chorwacka miłość, podczas każdego pobytu koniecznie musimy go odwiedzić.

- Drugą, a zarazem naszą największą miłością jest Perła Adriatyku: Dubrownik oraz cała południowa Dalmacja. Nie mam żadnych wątpliwości, na stare lata osiedlimy się w jego pobliżu - mówi Wojtek.

Bo podróżnicy z Lublina najczęściej szukają na swym szlaku elementów architektonicznych: starożytnych ruin oraz pozostałości wpływów rzymskich i weneckich. - Przez dłuższy czas tereny te znajdowały się przecież pod panowaniem Cesarstwa Rzymskiego oraz Państwa Weneckiego. Widać to na każdym kroku. Chorwacja to nieprawdopodobny tygiel kultur, którym nie sposób się nie zachwycić - mówi Agnieszka.

25 rejonów

- Ale Chorwacja to też ciepłe morze. Znajdziemy tam najczystsze wody w Europie. Wyznaczono bodajże 25 rejonów, gdzie woda ma najwyższy stopień czystości. Takich atrakcji nad Bałtykiem nie uświadczymy - dodaje Wojtek.

Wiele osób wybiera jednak Bałtyk argumentując, że wypoczynek nad nim będzie dużo tańszy. - Często spotykamy się z opinią, że w Chorwacji jest drogo - mówi Wojtek. - Owszem w porównaniu z cenami sprzed kilku lat jest drożej, ale tak jest przecież w całej Europie. Porównując jednak ceny w lokalu, czy restauracji, to są one porównywalne do tych obowiązujących w miejscowościach turystycznych w Polsce. Ceny są niemal identyczne. Zresztą, nikt nam nie każe stołować się każdego dnia w najlepszych lokalach w okolicy. Warto wybrać się do Konoby by spróbować lokalnych przysmaków. Szacujemy, że jedyny koszt dodatkowy różniący wakacje w Chorwacji od wakacji nad Bałtykiem to koszt przejazdu. Z Lublina do środkowej Dalmacji jest ok 1300 km, a do Świnoujścia ponad 800 km. Do Chorwacji jedzie się jednak łatwiej, bo po lepszych drogach i w dodatku bez większych utrudnień drogowych.

Samochód i namiot

Samochód i tak wygrywa jednak z samolotem, bo połączeń lotniczych jest mało, lecieć trzeba z przesiadkami w Wiedniu lub Monachium. - W dodatku bilety lotnicze mają ceny z kosmosu - mówi Agnieszka. - Dla porównania znacznie taniej można dolecieć do Hiszpanii czy Portugalii. Nic dziwnego, że samochodem do Chorwacji jeździ zdecydowana większość Polaków. Jadąc samochodem nie jesteśmy też skazani na leżenie na plaży. Możemy zwiedzać bliższą i dalszą okolicę.

Lubelscy blogerzy zachęcają aby zwiedzając wybierać noclegi pod namiotem. - Kiedy jechaliśmy pierwszy raz, namiot wzięliśmy rezerwowo, bo nie wiedzieliśmy czy bez wcześniejszego bookowania uda nam się wynająć nocleg. Od tej pory śpimy tylko w namiocie. Idąc na plaże zostawialiśmy w nim dokumenty i sprzęt elektroniczny. Nigdy nic nie zginęło. Szukając kempingu staramy się wybierać te kameralne, gdzie już po kilku dniach sąsiad zna sąsiada - mówi Wojtek.

- Namiot to też mobilność - podkreśla Agnieszka. - Pokój trzeba wynająć na co najmniej siedem dni. Z namiotem można zostać na jeden nocleg. W lipcu jedziemy na dwa tygodnie, bo tylko na tyle pozwala nam urlop. Na wrzesień mamy już wyczarterowany jacht na 7 dni. Kochamy Chorwację i nie wyobrażamy sobie wypoczynku w innym miejscu.

Blog

- Z tej miłości powstał nasz blog CroLove.pl - dodaje Wojtek. - Najpierw był on rodzajem pamiętnika z podróży. Później zorientowaliśmy się, że przez nasze zapiski możemy pomóc podjąć wielu osobom decyzję o pierwszym wyjeździe do Chorwacji lub pomóc w ustaleniu szczegółów wyprawy. Ogromną radość daje nam to, że piszemy o kraju, który kochamy i robimy to nie tylko dla siebie. W ten sposób blog zaczyna ewoluować w stronę poradnika.

Który od początku istnienia odwiedziło ponad 790 tys. unikalnych użytkowników. Agnieszka i Wojtek odnotowali blisko 2,5 mln odsłon. Docenili to też fachowcy. Chorwacka Wspólnota Turystyczna i Minister Turystyki Chorwacji przyznał im właśnie Grand Prix Top Journalist Award „Zlatna Penkala” (Złote Pióro), przyznawane dziennikarzom i blogerom z całego świata. Nagroda przyznawana jest już od 12 lat.

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 22 maja 2016 o 20:28
+1
Chorwacja była piękna ale zepsuli ją Polacy- tak polacy jeżdżący tam tłumnie z własnymi słoikami, ziemniakami i dżemami. Wieśniaki co Chorwację uważają za raj bo do tej pory znali tylko chlew i sad. A co zepsuli Chorwację to sami mieszkańcy- kombinatorzy. Kwatery kosztują mającek, żarcie stare i drogie, knajpy -konoby z mrożoną pizza. No ale jak przyjezdza wieśniak i daje się oszukać to drugo robi go w babuko. Choracja jest PRZEREKLAMOWANA i zachwycanie się nią było dobre 8 lat temu a nie teraz. Wieśniaki!
Avatar
Kasiaasia / 16 lipca 2018 o 15:48
0
Chorwacja jest super! W tamtym roku byłam ze znajomymi autem na 7 dni a w tym roku wybieram się z Party Camp i Tede :D wyszło mnie za 8 dni jedyne 699zł! Chorwacja jest bardzo tania a piękna i gorąca więc serdecznie polecam się tam wybrać :D
Avatar
Gość / 21 listopada 2017 o 21:06
0
chorwacja jest piękna, wiele razy podróżowałem w swoim życiu. ale prawdopodobnie najlepszym miejscem, jakie odwiedziłem, była brela na riwierze makarskiej. mogę powiedzieć, że znalazłem tam spokój, chodzę tam z rodziną, ilekroć mam okazję. kiki ***s://***apartamenty-chorwacja.com.pl
Avatar
Gość / 23 maja 2017 o 20:50
0
Myślimy o wyjeździe do CRO ale chciałbym otrzymać opinie na temat tego kraju itp.
Avatar
Gość / 26 października 2016 o 14:39
0
Chorwacja krajem cudownie przyjemnych ludzi. Czy nam przychodzi do głowy, żeby dostrzegać i doceniać zwykłych blogerów z zagranicy, którzy robią po cichu tak wspaniałą robotę? Co do samej jeszcze Chorwacji - z calego serca polecam wszystkim zastanawiającym się zarówno jednorazowy wyjazd, jak i zakup domku i powroty nawet dwa razy do roku. Ja mam uroczą chatkę, którą załatwiał mi polski pośredni, greg-consulting. Nigdy się nie znudzi. Pozdrawiam, Ania.
Avatar
ania / 23 maja 2016 o 12:00
0
Zapraszamy do apartamentów naszej rodziny w Petrovac czyli w samym centrum wybrzeża Czarnogóry :) apartamenty-czarnogora kropka pl
Avatar
Gość / 23 maja 2016 o 09:48
0
SZKODA ŻE NIE POWSTAJA PODOBNE O PIEKNYCH REGIONACH W POLSCE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! CO ROBIĄ W TEJ SPRAWIE NASI POLITYCY W REGIONACH ?????????????? TRYBUNAŁ WAM WE ŁBACH DYMI .....W HOLANDII NIE MA TRYBUNAŁU A DEMOKRACJA JEST
Avatar
Gość / 23 maja 2016 o 08:49
0
Sprawne auto, trochę eurusów na karcie i jazda! Niekoniecznie do Cro.
Avatar
Gość / 22 maja 2016 o 21:48
0
Panie Wojtku apartament dwie osoby 30E bez problemu np.Drage sprawdzone w sezonie.Więc nie widzę zbieżności z namiotem choć lubię.W sąsiedniej Czarnogórze kemping ok 50-60 zł.Jest różnica?
Avatar
Wojtek / 22 maja 2016 o 21:19
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Jak w knajpach Chorwackich jest podobnie cenowo jak w Polsce to ja jeżdżę chyba do innej Chorwacji a porada z namiotem to nieporozumienie bo kempingi w Chorwacji kosztują tyle ile wynajęcie apartamentu chyba że chcemy się przemieszczać to nie mamy wyjścia i bulimy. Ostatnio przeglądałem porównywarkę cenową produktów spożywczych i wychodzi że ceny w Chorwacji są wyższe niż w Niemczech.Standard apartamentów w cenie do 70E za dobę jest niski .Ogólnie nie oszukujmy się jest drogo jak na dochody polaków.Bilety wstępu na atrakcje turystyczne ceny kosmos,parkingi np.Dubrownik,promy nawet autostrady drogo drogo drogo ale jeżdżę tam od 2000r prawie na każdy urlop bo Chorwacja jest piękna i wciąga jak narkotyk.Nie wiem co w niej jest ale działa na mnie jak magnes.Pozdrawiam wszystkich Cromaniaków.
Odnośnie kempingów. Nieporozumienie? Dwa przykładowe campy na które jeździmy (2 osoby): Camp Lisicina (Omisz): 100zł/doba Camp Kate (k. Dubrownika): 107zł/doba Trudno będzie w tej cenie znaleźć apartament dla 2 osób, prawda? Owszem jest drożej niż kiedyś i to jest, również według nas, trochę zapędzenie się Chorwatów, którzy nastawiaja się na bogatych, zachodnich turystów ale nie przesadzajmy z tą biedą Polaków, raz do roku wydać na wczasy te odłożone 3-4 tysiące.
Odnośnie kempingów. Nieporozumienie? Dwa przykładowe campy na które jeździmy (2 osoby): Camp Lisicina (Omisz): 100zł/doba Camp Kate (k. Dubrownika): 107zł/doba Trudno będzie w tej cenie znaleźć apartament dla 2 osób, prawda? Owszem jest drożej niż kiedyś i to jest, również według nas, trochę zapędzenie się Chorwatów, którzy nastawiaja się na bogatych, zachodnich turystów ale nie przesadzajmy z tą biedą Polaków, raz do roku wydać na wczasy te odłożone 3-4 tysiące. rozwiń
Avatar
Kasiaasia / 16 lipca 2018 o 15:48
0
Chorwacja jest super! W tamtym roku byłam ze znajomymi autem na 7 dni a w tym roku wybieram się z Party Camp i Tede :D wyszło mnie za 8 dni jedyne 699zł! Chorwacja jest bardzo tania a piękna i gorąca więc serdecznie polecam się tam wybrać :D
Avatar
Gość / 21 listopada 2017 o 21:06
0
chorwacja jest piękna, wiele razy podróżowałem w swoim życiu. ale prawdopodobnie najlepszym miejscem, jakie odwiedziłem, była brela na riwierze makarskiej. mogę powiedzieć, że znalazłem tam spokój, chodzę tam z rodziną, ilekroć mam okazję. kiki ***s://***apartamenty-chorwacja.com.pl
Avatar
Gość / 23 maja 2017 o 20:50
0
Myślimy o wyjeździe do CRO ale chciałbym otrzymać opinie na temat tego kraju itp.
Avatar
Gość / 26 października 2016 o 14:39
0
Chorwacja krajem cudownie przyjemnych ludzi. Czy nam przychodzi do głowy, żeby dostrzegać i doceniać zwykłych blogerów z zagranicy, którzy robią po cichu tak wspaniałą robotę? Co do samej jeszcze Chorwacji - z calego serca polecam wszystkim zastanawiającym się zarówno jednorazowy wyjazd, jak i zakup domku i powroty nawet dwa razy do roku. Ja mam uroczą chatkę, którą załatwiał mi polski pośredni, greg-consulting. Nigdy się nie znudzi. Pozdrawiam, Ania.
Avatar
ania / 23 maja 2016 o 12:00
0
Zapraszamy do apartamentów naszej rodziny w Petrovac czyli w samym centrum wybrzeża Czarnogóry :) apartamenty-czarnogora kropka pl
Avatar
Gość / 23 maja 2016 o 09:48
0
SZKODA ŻE NIE POWSTAJA PODOBNE O PIEKNYCH REGIONACH W POLSCE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! CO ROBIĄ W TEJ SPRAWIE NASI POLITYCY W REGIONACH ?????????????? TRYBUNAŁ WAM WE ŁBACH DYMI .....W HOLANDII NIE MA TRYBUNAŁU A DEMOKRACJA JEST
Avatar
Gość / 23 maja 2016 o 08:49
0
Sprawne auto, trochę eurusów na karcie i jazda! Niekoniecznie do Cro.
Avatar
Gość / 22 maja 2016 o 21:48
0
Panie Wojtku apartament dwie osoby 30E bez problemu np.Drage sprawdzone w sezonie.Więc nie widzę zbieżności z namiotem choć lubię.W sąsiedniej Czarnogórze kemping ok 50-60 zł.Jest różnica?
Avatar
Wojtek / 22 maja 2016 o 21:19
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Jak w knajpach Chorwackich jest podobnie cenowo jak w Polsce to ja jeżdżę chyba do innej Chorwacji a porada z namiotem to nieporozumienie bo kempingi w Chorwacji kosztują tyle ile wynajęcie apartamentu chyba że chcemy się przemieszczać to nie mamy wyjścia i bulimy. Ostatnio przeglądałem porównywarkę cenową produktów spożywczych i wychodzi że ceny w Chorwacji są wyższe niż w Niemczech.Standard apartamentów w cenie do 70E za dobę jest niski .Ogólnie nie oszukujmy się jest drogo jak na dochody polaków.Bilety wstępu na atrakcje turystyczne ceny kosmos,parkingi np.Dubrownik,promy nawet autostrady drogo drogo drogo ale jeżdżę tam od 2000r prawie na każdy urlop bo Chorwacja jest piękna i wciąga jak narkotyk.Nie wiem co w niej jest ale działa na mnie jak magnes.Pozdrawiam wszystkich Cromaniaków.
Odnośnie kempingów. Nieporozumienie? Dwa przykładowe campy na które jeździmy (2 osoby): Camp Lisicina (Omisz): 100zł/doba Camp Kate (k. Dubrownika): 107zł/doba Trudno będzie w tej cenie znaleźć apartament dla 2 osób, prawda? Owszem jest drożej niż kiedyś i to jest, również według nas, trochę zapędzenie się Chorwatów, którzy nastawiaja się na bogatych, zachodnich turystów ale nie przesadzajmy z tą biedą Polaków, raz do roku wydać na wczasy te odłożone 3-4 tysiące.
Odnośnie kempingów. Nieporozumienie? Dwa przykładowe campy na które jeździmy (2 osoby): Camp Lisicina (Omisz): 100zł/doba Camp Kate (k. Dubrownika): 107zł/doba Trudno będzie w tej cenie znaleźć apartament dla 2 osób, prawda? Owszem jest drożej niż kiedyś i to jest, również według nas, trochę zapędzenie się Chorwatów, którzy nastawiaja się na bogatych, zachodnich turystów ale nie przesadzajmy z tą biedą Polaków, raz do roku wydać na wczasy te odłożone 3-4 tysiące. rozwiń
Avatar
Gość / 22 maja 2016 o 20:28
+1
Chorwacja była piękna ale zepsuli ją Polacy- tak polacy jeżdżący tam tłumnie z własnymi słoikami, ziemniakami i dżemami. Wieśniaki co Chorwację uważają za raj bo do tej pory znali tylko chlew i sad. A co zepsuli Chorwację to sami mieszkańcy- kombinatorzy. Kwatery kosztują mającek, żarcie stare i drogie, knajpy -konoby z mrożoną pizza. No ale jak przyjezdza wieśniak i daje się oszukać to drugo robi go w babuko. Choracja jest PRZEREKLAMOWANA i zachwycanie się nią było dobre 8 lat temu a nie teraz. Wieśniaki!
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Czy powinno się zabierać prawo jazdy na 3 miesiące? RPO w obronie kierowców

Czy powinno się zabierać prawo jazdy na 3 miesiące? RPO w obronie kierowców 0 1

Rzecznik Praw Obywatelskich kwestionuje przepisy o automatycznym zabieraniu prawa jazdy na trzy miesiące za przekroczenie dozwolonej prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym. W tym roku w Lubelskiem dotknęło to aż 2000 kierowców

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 12 grudnia 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 12 grudnia 2018 roku 0 0

Liga Mistrzów. Liverpool gra dalej, Napoli za burtą

Liga Mistrzów. Liverpool gra dalej, Napoli za burtą 1 0

W najciekawszym wtorkowym meczu ostatniej serii gier w fazie grupowej Liverpool pokonał na swoim stadionie zespół z Włoch i zapewnił sobie awans do drugiej rundy. Minorowe nastroje zapanowały też w Mediolanie, bo z Ligą Mistrzów pożegnał się tamtejszy Inter

Pracownicy sądów masowo idą na zwolnienia lekarskie. "Od kilku lat nie dostajemy podwyżek"

Pracownicy sądów masowo idą na zwolnienia lekarskie. "Od kilku lat nie dostajemy podwyżek" 48 38

Sądowi pracownicy administracyjni biorą masowe zwolnienia lekarskie. W Sądzie Rejonowym w Puławach ich absencja sięga już 60 proc. W trybie awaryjnym w rolę protokolantów wchodzą sami sędziowie i ich asystenci

Szukają padłych dzików. W akcji uczestniczą żołnierze WOT

Szukają padłych dzików. W akcji uczestniczą żołnierze WOT 5 7

Dzisiaj zaczęli, jutro skończą. Na terenie powiatu kraśnickiego m.in. żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej szukają padłych dzików. To ostatnia tego typu akcja na terenie województwa lubelskiego w tym roku związana z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Wygrał wybory, będzie w radzie nadzorczej. Kowalczyk za Rychliczka

Wygrał wybory, będzie w radzie nadzorczej. Kowalczyk za Rychliczka 0 8

Szef klubu radnych PiS w sejmiku województwa Leszek Kowalczyk zostanie nowym wiceprzewodniczącym rady nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Zastąpi w tej roli związanego z PSL Adama Rychliczka.

Bilety po 12 zł na Święto Kina!
15 grudnia 2018, 0:00

Bilety po 12 zł na Święto Kina! 2 2

Co Gdzie Kiedy. Przed nami kolejna edycja ogólnopolskiego Święta Kina, które w tym roku odbędzie się w weekend 15-16 grudnia. Widzowie z całej Polski będą mogli oglądać filmy za jedyne 12 zł. W Lublinie w akcji udział wezmą kina Cinema City Plaza, Cinema City Felicity i Multikino.

Klęska Pride of Poland. Kupcy  z Izraela i Belgii nie zapłacili za konie

Klęska Pride of Poland. Kupcy z Izraela i Belgii nie zapłacili za konie 46 30

Nie ponad pół miliona euro, a zaledwie 259 tys. euro – tyle wynosić ma przychód z sierpniowej aukcji Pride of Poland (Duma Polski) w Janowie Podlaskim. Tak źle jeszcze nie było.

Ile zarobi nowy prezydent Puław? Mniej niż poprzednik

Ile zarobi nowy prezydent Puław? Mniej niż poprzednik 25 48

Wiadomo już ile będzie zarabiać nowy prezydent Puław. Uposażenie to będzie niewiele niższe od tego pobieranego przez Janusza Grobla. Więcej od Pawła Maja zarobią także starosta puławski i kilku wójtów. Uchwała w tej sprawie została podjęta podczas wtorkowej sesji.

Lublin: Awansy nauczycieli. Dostali akty mianowania [zdjęcia]
galeria

Lublin: Awansy nauczycieli. Dostali akty mianowania [zdjęcia] 51 7

Piętnastu nauczycieli, którzy w listopadzie i grudniu przystąpiło do egzaminów awansu zawodowego, odebrało we wtorek w Ratuszu akty nadania stopnia nauczyciela mianowanego.

Nowy hotel w Lublinie już otwarty. Możesz kupić pokój i go wynająć [zdjęcia]
galeria

Nowy hotel w Lublinie już otwarty. Możesz kupić pokój i go wynająć [zdjęcia] 52 14

Nowy hotel przy ul. Zamojskiej przyjmuje już pierwszych gości. Budynek powstał obok zabytkowego mostu nad Bystrzycą.

Wigilia spółdzielców w Lublinie

Wigilia spółdzielców w Lublinie 0 1

Prezesi spółdzielni z całego kraju wzięli we wtorek w Lublinie udział w wigilii zorganizowanej przez Krajowe Stowarzyszenie Ruch Spółdzielców. Oprócz życzeń był czas na rozmowy o tym, co trzeba zmienić, by spółdzielcom żyło się łatwiej.

750 uczniów dostało stypendia marszałka. W sumie 3 mln zł [zdjęcia]
galeria

750 uczniów dostało stypendia marszałka. W sumie 3 mln zł [zdjęcia] 62 10

Blisko 750 uczniów z ponad dwustu szkół z całego regionu zostało laureatami tegorocznych edycji programów stypendialnych urzędu marszałkowskiego. Do uzdolnionej młodzieży trafiły w sumie 3 mln zł.

Lublin: Montują szopkę bożonarodzeniową przed pedetem

Lublin: Montują szopkę bożonarodzeniową przed pedetem 0 5

Do końca tygodnia powinien się zakończyć montaż bożonarodzeniowej stajenki, która w tym roku nie stanie – jak do tej pory– przed staromiejskim kościołem dominikanów, ale przy Krakowskim Przedmieściu, na placu przed pedetem.