Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

31 grudnia 2018 r.
18:00

Grzegorz Kuprianowicz: Wojewoda przekroczył swoje kompetencje

Autor: Zdjęcie autora ask
0 49 A A
Uroczystości w Sahryniu. Prezydent Petro Poroszenko i Grzegorz Kuprianowicz (z prawej)
Uroczystości w Sahryniu. Prezydent Petro Poroszenko i Grzegorz Kuprianowicz (z prawej)

Po uprawomocnieniu się decyzji prokuratury, która umorzyła postępowanie w sprawie słów wypowiedzianych w Sahryniu przez dr. Grzegorza Kuprianowicza, szefa Towarzystwa Ukraińskiego, Kuprianowicz wydał oświadczenie w tej sprawie. Atakuje w nim wojewodę. 

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na początku lipca tego roku Kuprianowicz brał udział w uroczystościach rocznicowych w Sahryniu (gm. Werbkowice), gdzie w marcu 1944 r. oddziały Armii Krajowej spaliły zasiedloną przez Ukraińców wieś. Zaatakowały także kilkanaście kolejnych. 

– To zbrodnia przeciwko ludzkości popełniona przez członków narodu polskiego, partyzantów Armii Krajowej, będących żołnierzami Polskiego Państwa Podziemnego – mówił Kuprianowicz.

Wojewoda Przemysław Czarnek nazwał wypowiedź Kuprianowicza „skandaliczną”, ponieważ przypisanie odpowiedzialności członkom narodu polskiego prowadzi do zaprzeczenia zbrodniom ukraińskich nacjonalistów. O możliwości popełnienia przestępstwa zawiadomił śledczych. Sprawą zajęła się Prokuratura Okręgowa w Zamościu, która jednak na początku grudnia umorzyła postępowanie. Teraz, po uprawomocnieniu się tej decyzji, Kuprianowicz wydał oświadczenie, w którym podkreśla, że decyzję prokuratury przyjął z satysfakcją.

– Musi cieszyć, iż organ prokuratorski wykazał się w tym przypadku niezależnością i podjął tak odważną decyzję – podkreśla prezes Towarzystwa Ukraińskiego. – Uważam, że oskarżenia ze strony najwyższego przedstawiciela rządu w regionie, doktora habilitowanego nauk prawnych Przemysława Czarnka, były w oczywisty sposób bezzasadne i trudno nie mieć wrażenia, iż były one po prostu elementem kampanii wojewody lubelskiego mającej na celu ograniczenie możliwości przedstawiania przez ukraińską społeczność prawosławną województwa lubelskiego własnego spojrzenia na historię.

Kuprianowicz ocenia, że wojewoda przekroczył kompetencje urzędnika państwowego, a jako prawnik – granice etyki zawodowej.

– Mam poczucie, iż wypowiedzi Wojewody Lubelskiego Przemysława Czarnka naruszyły moje dobre imię i moje dobra osobiste, wpłynęły także na możliwości prowadzenia przeze mnie działalności publicznej, zarówno jako historyka, jak też jako prezesa Towarzystwa Ukraińskiego oraz współprzewodniczącego Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych – dodaje.

Konsekwencją działania wojewody, jak uważa Kuprianowicz, stało się wzbudzenie poczucie zagrożenia w społeczności ukraińskiej, a co za tym idzie - ograniczenie obecności w przestrzeni publicznej mniejszości ukraińskiej regionu.

– Zauważalne jest także zintensyfikowanie nastrojów antyukraińskich w pewnych środowiskach, co wzmaga narastające obawy wśród mniejszości ukraińskiej – podkreśla Kuprianowicz. 

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
Czytaj więcej o:

Komentarze 49

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 31 grudnia 2018 r. o 18:10
żadna część obecnej Polski nigdy nie była i nie będzie ukraińska, natomiast duża część Ukrainy była kiedyś polska. Takie są fakty i żaden ukraiński pseudo - historyk tego nie zmieni. Ukraina to nie jest państwo tylko stan umysłu, ostatnio słyszałem jak pewien ukrainiec opowiadał jak to ukraińcy bombę atomową wynaleźli. Mamy takie samo ubogacenie kulturowe ze wschodu jak Niemcy z południa.
Avatar
Gość / 31 grudnia 2018 r. o 18:07
Kuprianowicz, przekracza zdrowy rozsądek. Jak się mieszka w Polsce to się szanuje jej kulturę, historię, zwyczaje i zasady, nie wolno promować UPA, banderyzmu, nazizmu, SS, gestapo komunizmu i innych totalitaryzmów i tyranii itd....
Avatar
Mamba wschodnia / 31 grudnia 2018 r. o 18:40
Nie podoba się Polska, nichbędzie taki odważny w Rosji. Rosja matuszka, a Polska bee...
Avatar
Gość / 31 grudnia 2018 r. o 18:05
to ukrainskie ścierwa,mamy już dośc tej miekkiej polityki wobec upainy,słyszycie pisiory platfusy i reszta politycznej q-reskiej ferajny?
Avatar
Dromdel / 31 grudnia 2018 r. o 18:45
Kroś go zapraszał do tej złej Polski? Niech jedzie do Rosji, gdzie spotka należne mu zrozumienie, szacunek i zaszczyty
Avatar
Gość / 31 grudnia 2018 r. o 19:07
Tylko i wyłącznie wina Prokuratury Zamojskiej . Tak zwany zdrowy rozsądek mści się i tyle . Panie Wojewodo prawda obroni się sama a tych prowokatorów niby Polaków czas karać . Sahryń to nie tylko prowokacja kuprianowicza ale i poroszenki.
Avatar
? / 31 grudnia 2018 r. o 20:35
Niech ktoś wreszcie powie głośno co było w tym Sahryniu i jak wobec Polaków zachowywali się tamtejsi Ukraińcy oraz dlaczego Sahryń został spacyfikowany przez żołnierzy AK. Bo jakoś pan Kuprianowycz nie raczy o tym mówić. Prawda jest niewygodna pane Hryhoryj ?
Avatar
Gość / 31 grudnia 2018 r. o 18:09
ziobro powinien sie przyjżeć tej okręgowej prokuraturze w zamościu ,czy to przypadkiem nie ukrainski konsulat sie zrobił?
Avatar
Gość / 31 grudnia 2018 r. o 19:45
czyli co? jakiś zapluty ukrainiec ma czelnośc oceniać naszego wojewodę? we łbie ukrainskiem sie coś popier..ło? a sto bykowców na du.pe i won na stepy na upaine z zakazem wjazdu
Avatar
żydo-ukry w Polsce obsiedli najwyższe urzędy / 31 grudnia 2018 r. o 20:56
Rok 2019 ogłosili rokiem Bandery, a zesrana ,,polska dyplomacja" ani słowem. Siedzi cicho i płaci naszymi milionami zł za wszystkie zachcianki UPAiny. Do tego milionom ukrom zapewnia pracę i darmowe studia w koloni Polska. Żydo-ukry w Polsce obsiedli najwyższe urzędy państwowe. I nieustannie szczują nas na Rosję, blokują handel i rozwój.
Avatar
Sc / 2 stycznia 2019 r. o 20:19
No nie k*rwa te stepowe matoły , ta stepowa dzicz uzurpuje tu sobie prawo do decydowania co naszemu Wojewodzie wolno a czego NIE . W Święta Bożego Narodzenia, ukraińska banda, na ulicach przez Polaków ucywilizowanego Lwowa gloryfikowała swojego Hitlera/-Banderę. Tu urzędnik POLSKIEGO PAŃSTWA w postaci prokuratora przyzwala na coś co można zrównać z pluciem w twarz ofiarom Banderyzmu. A wywalić z Prokuratury niech jedzie za Nowakiem do Petroszenki bo tam zdaje się są jego klimaty . Jak się nazywa ten prokurator - Nemyruk  czy Bandyruk ?
 Pewnie Pierdiuk albo Smorodiuk.
 Pewnie Pierdiuk albo Smorodiuk. rozwiń
Avatar
Kresowianin / 2 stycznia 2019 r. o 19:29
No nie k*rwa te stepowe matoły , ta stepowa dzicz uzurpuje tu sobie prawo do decydowania co naszemu Wojewodzie wolno a czego NIE . W Święta Bożego Narodzenia, ukraińska banda, na ulicach przez Polaków ucywilizowanego Lwowa gloryfikowała swojego Hitlera/-Banderę. Tu urzędnik POLSKIEGO PAŃSTWA w postaci prokuratora przyzwala na coś co można zrównać z pluciem w twarz ofiarom Banderyzmu. A wywalić z Prokuratury niech jedzie za Nowakiem do Petroszenki bo tam zdaje się są jego klimaty . Jak się nazywa ten prokurator - Nemyruk czy Bandyruk ?
Avatar
?? / 2 stycznia 2019 r. o 16:18
Nie nawidzę idiotów ,którzy plują na swój kraj. Niech najlepiej S........ z naszej Polski. Przyzwolenie Z PEŁO. Taki Putin przydał by się u nas.
 a glombie na  ambasadora Polski dał ukraińca w kijowie niejakiego piekło? kto ? czy nie przypakiem twój chamski pis? a błaszczak to nie ukrainiec?
Avatar
lubelak / 2 stycznia 2019 r. o 09:53
Murem za wojewodą.
Avatar
poznaniak z lub...... / 2 stycznia 2019 r. o 00:27
Panie Wojewodo gratulacje za prawde  98 procent Polaków popiera pana oświadczedenie a szczególnie Wielkopolska
Avatar
Gość / 1 stycznia 2019 r. o 18:56
W dn 8 lipca 2018 r w Sahryniu doszło do bezczelnej prowokacji ukrainskiejPan Wojewoda miał racje Wystapienie kuprianowicza było szokująco antypolskie!
Avatar
Wiem / 1 stycznia 2019 r. o 18:49
Banderowska ukraina jest najwiekszym wrogiem Polski!Jakis dramat ze nasze wladze tak banderowcom właźa w d...A ten kuprianowicz powinien byc wywalony z Polski na pysk
Avatar
Mdm / 1 stycznia 2019 r. o 18:08
Do gościa z wczoraj 18.10 Poczytaj gdziekolwiek (możesz nawet w google) kto założył miasto Chełm i stolicą jakiego państwa był przez pewien czas w 13 wieku? Podpowiem Ci że nie był to Bolesław Krzywousty i Chełm nie był nigdy stolicą Polski. Chociaż może w dokumenach IPN  jest już zaktualizowana wersja.
 I jeszcze jedno - Ruś wbrew ukraińskiej propagandzie to nie Ukraina, a książęta Rurykowicze to nie tzw ukraińcy. Ukraińcy ze Starorusami mają tyle wspólnego co współcześni Włosi z antycznymi Rzymianami, a współcześni egipscy Arabowie z Egipcjanami czasów faraonów.
 I jeszcze jedno - Ruś wbrew ukraińskiej propagandzie to nie Ukraina, a książęta Rurykowicze to nie tzw ukraińcy. Ukraińcy ze Starorusami mają tyle wspólnego co współcześni Włosi z antycznymi Rzymianami, a współcześni egipscy Arabowie z Egipcjanami czasów faraonów. rozwiń
Avatar
Mdm / 1 stycznia 2019 r. o 18:02
Do gościa z wczoraj 18.10 Poczytaj gdziekolwiek (możesz nawet w google) kto założył miasto Chełm i stolicą jakiego państwa był przez pewien czas w 13 wieku? Podpowiem Ci że nie był to Bolesław Krzywousty i Chełm nie był nigdy stolicą Polski. Chociaż może w dokumenach IPN  jest już zaktualizowana wersja.
 Otóż to lepiej ty poczytaj kroniki staroruskie m.inn "Powieść lat minionych" Nestora. Dowiesz się czyje ziemie w roku 981 zajął niejaki książę Włodzimierz z dynastii Rurykowiczów. To nie były żadne ziemie ukraińskie. To były ziemie Lachów/Polaków i jasno mówią o tym źródła o ironio staroruskie. Ruś okupowała te tereny do repolonizacji w wieku XIV.  Chełma ani Lwowa nie zakładał żaden ruski książę, on jedynie lokował tam swoje ośrodki, co wynikało z konfliktów z bojarami halickimi i najazdem tatatsko-mongolskim. Rozbudowywał grody LĘDZIAŃSKIE, które istniały tam już od dawna. Lędzianie to jedno z najwiêkszych plemion lechickich, które uformowały etnos/narodowość polską. To od ich nazwy pochodzą nazwy współczesnych Polaków i    Polski w różnych jezykach jak litewskiw Lenkas, węgierskie Lengyel, perskie Lechistan. Rusini na tych terenach w większych ilościach pojawili się dopiero podczas najazdu tataro-mongolskiego na Ruś, a więc w XIII wieku. Zresztą doczytaj sobie jak Daniel zwany halickim ściągał do swojego państewka licznych Polaków ...rzemieślników, ba nawet rolników. Tu żadnej ukrainy nie było NIGDY, a tutejsi tzw ukraińcy to mieszanina zrutenizowanych polskich Lędzian (ich zachodni odłam to przodkowie Małopolan  z ziemi sandomierskiej) zmiksowana z faktycznymi przybyszami ruskimi ze wschodu. Jak chcesz pouczać innych to się najpierw sam doedukuj.
 Otóż to lepiej ty poczytaj kroniki staroruskie m.inn "Powieść lat minionych" Nestora. Dowiesz się czyje ziemie w roku 981 zajął niejaki książę Włodzimierz z dynastii Rurykowiczów. To nie były żadne ziemie ukraińskie. To były ziemie Lachów/Polaków i jasno mówią o tym źródła o ironio staroruskie. Ruś okupowała te tereny do repolonizacji w wieku XIV.  Chełma ani Lwowa nie zakładał żaden ruski książę, on jedynie lokował tam swoje ośrodki, co wynikało z konfliktów z bojarami halickimi i najazdem tatatsko-mongolskim. Rozb... rozwiń
Avatar
Przebraże / 1 stycznia 2019 r. o 16:35
Rozumiem że podchodzisz że ściany wschodniej? A że roboty nie znalazłeś w Polsce to jesteś debilem od krów pasania... 
Zobacz wszystkie komentarze 49

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Tragedia na drodze. Nie żyją 24-letni kierowca i 17-letni pasażer

Tragedia na drodze. Nie żyją 24-letni kierowca i 17-letni pasażer

24-letni kierowca volkswagena zginął na miejscu, a jadący z nim pasażer w wieku 17 lat w ciężkim stanie został przetransportowany do szpitala. Niestety jego życia też nie udało się uratować. Do tragedii doszło w nocy na terenie powiatu tomaszowskiego.

Policja: 48-latek z Lublina się odnalazł

Policja: 48-latek z Lublina się odnalazł

Policja informuje o zakończonych poszukiwaniach 48-letniego mieszkańca Lublina. Mężczyzna odnalazł się dzisiaj rano. – Jest cały i zdrowy. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo – potwierdza komisarz Anna Kamola z Zespołu Prasowego KWP w Lublinie.

Zawodnicy Cementu-Gryfa Chełm z medalami podczas młodzieżowych mistrzostw Polski

Zawodnicy Cementu-Gryfa Chełm z medalami podczas młodzieżowych mistrzostw Polski

Zawody rozegrane zostały w Poznaniu. Rywalizowały w nich zapaśnicy stylu klasycznego. Na drugim stopniu podium stanęli Michał Biskupski i Igor Shepetun.

Pogoda na 5 dni. Kiedy będzie najcieplej?
film

Pogoda na 5 dni. Kiedy będzie najcieplej?

Przez kolejne dni aura będzie spokojna, acz pochmurna. Chociaż momentami przydadzą się parasole, czekają nas również liczne rozpogodzenia. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 19 stopni Celsjusza.

Nowe stacje Państwowej Agencji Atomistyki. Jedna z ich stanie w Opolu Lubelskim
film

Nowe stacje Państwowej Agencji Atomistyki. Jedna z ich stanie w Opolu Lubelskim

Zapadła decyzja, że koło szpitala w Opolu Lubelskim będą sondy pomiarowe pracujące dla Państwowej Agencji Atomistyki. Sukcesywnie, teren całego kraju pokrywa sieć urządzeń wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych. Działa już nowa wersja mapy radiacyjnej Polski.

Mieszka na Roztoczu i "ubiera Warszawkę". Wśród jego klientów jest m.in. Doda [zdjęcia]
magazyn
galeria

Mieszka na Roztoczu i "ubiera Warszawkę". Wśród jego klientów jest m.in. Doda [zdjęcia]

Byłem, widziałem, poznałem. Wiem, że przepych i lans to nie dla mnie – mówi o "wielkim świecie" człowiek, w którego ręcznie zdobionych kurtkach chodzą gwiazdy i celebryci, o którym piszą, że "ubiera Warszawkę", a który wychował się na wsi kilkanaście kilometrów od ukraińskiej granicy i do dziś mieszka na Roztoczu, jeździ polonezem i lubi czasem sobie kupić... oranżadkę w proszku.

Zamość. Zanosi się na podwyżki opłat w przedszkolach. Nowe stawki

Zamość. Zanosi się na podwyżki opłat w przedszkolach. Nowe stawki

Pierwsze pięć godzin jest za darmo. Za każdą kolejną rozpoczętą pobytu dziecka w przedszkolu rodzice już płacą. Dotąd było to w Zamościu 1 zł. Jeśli proponowaną uchwałę o podwyżce przyjmą w poniedziałek na sesji radni, to stawka wzrośnie do 1,14 zł.

Torus Wybrzeże Gdańsk – Azoty Puławy 30:25. Znowu wpadka

Torus Wybrzeże Gdańsk – Azoty Puławy 30:25. Znowu wpadka

W 4. kolejce Azoty Puławy przegrały w Gdańsku z Torus Wybrzeżem 25:30. Była to druga z rzędu porażka brązowych medalistów.

KSZO – Podlasie 2:1. Przegrali wygrany mecz

KSZO – Podlasie 2:1. Przegrali wygrany mecz

Powiedzieć, że po meczu z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski piłkarze Podlasia mają niedosyt, to nic nie powiedzieć. Goście prowadzili po kilkudziesięciu sekundach gry. Na dodatek od 41 minuty grali w liczebnej przewadze. Mimo to jakimś cudem przegrali 1:2.

Gryf Gmina Zamość – Grom Różaniec 4:0. Wynik, którego nikt się nie spodziewał

Gryf Gmina Zamość – Grom Różaniec 4:0. Wynik, którego nikt się nie spodziewał

Konia z rzędem temu, kto w 80 minucie spodziewał się, że Gryf Gmina Zamość wygra z Gromem Różaniec aż 4:0. W tym momencie drugi z zespołów wykonywał rzut karny. Arkadiusz Kwiatkowski zmarnował jednak jedenastkę, a to zemściło się w kolejnych minutach. I ostatecznie drużyna Sebastiana Luterka wysoko pokonała rywali.

Muzyka popłynęła z dachu Izabelli. Zagrał zespół Wczasy [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Muzyka popłynęła z dachu Izabelli. Zagrał zespół Wczasy [zdjęcia, wideo]

W sobotnie popołudnie puławianie mieli okazję uczestniczyć w niecodziennym wydarzeniu. Na dachu hotelu Izabella wystąpili muzycy zespołu Wczasy. Płynąca z góry muzyka zaskakiwała przechodniów, którzy wypatrywali jej źródła kierując swój wzrok w kierunku wieżowca.

Podhale Nowy Targ – Orlęta Spomlek 0:1. Wygrana mimo problemów

Podhale Nowy Targ – Orlęta Spomlek 0:1. Wygrana mimo problemów

Andrij Bubentsov, Sebastian Kaczyński, Ernest Skrzyński, Karol Rycaj i Arkadiusz Korolczuk. Ta piątka nie mogła zagrać w sobotnim meczu Orląt Spomlek w Nowym Targu. Długo wydawało się, że trener Mikołaj Raczyński będzie musiał sobie radzić także bez Szymona Kamińskiego. „Kamyk” ostatecznie zagrał, a biało-zieloni mimo wielu osłabień pokonali Podhale 1:0.

Kazimierz zaprasza na Święto Jesieni
25 września 2022, 10:30

Kazimierz zaprasza na Święto Jesieni

Zespoły ludowe, kulinarne pokazy i konkursy czekają na odwiedzających kazimierskie Święto Jesieni. Impreza odbędzie się w niedzielę na placu przed oddziałem przyrodniczym Muzeum Nadwiślańskiego.

Avia Świdnik – Lublinianka 1:1. Przerwali kiepską passę [zdjęcia]
galeria

Avia Świdnik – Lublinianka 1:1. Przerwali kiepską passę [zdjęcia]

Po czterech porażkach z rzędu piłkarze Lublinianki wreszcie dopisali do swojego konta „oczko”. W sobotę zremisowali w Świdniku z Avią 1:1. A skoro udało się zapunktować na boisku wicelidera, to na pewno końcowy rezultat dużo bardziej cieszy drużynę z Wieniawy.

Lewart Lubartów – Powiślak Końskowola 0:0. Sporo sytuacji i ani jednego gola

Lewart Lubartów – Powiślak Końskowola 0:0. Sporo sytuacji i ani jednego gola

Do przerwy w meczu Lewartu z Powiślakiem gospodarze powinni prowadzić jedną lub dwiema bramkami, ale zmarnowali swoje sytuacje. W drugiej połowie to ekipa z Końskowoli szybko miała dwie świetne okazje, ale także nie potrafiła ich wykorzystać. I ostatecznie spotkanie zakończyło się bezbramkowym remisem.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty