Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 grudnia 2012 r.
13:38
Edytuj ten wpis

Ile zapłacimy za wywóz śmieci w Lublinie?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 63 A A
Magistrat wyśle do wszystkich właścicieli nieruchomości deklarację do wypełnienia. Trzeba będzie w n
Magistrat wyśle do wszystkich właścicieli nieruchomości deklarację do wypełnienia. Trzeba będzie w n

20 grudnia radni wybiorą sposób naliczania opłaty za śmieci. We wtorek Ratusz ujawnił, jakie propozycje im podsunie. Z czterech możliwych metod Ratusz wybrał dwie: od gospodarstwa lub od jego powierzchni. W regionie przeważa całkiem inny mechanizm

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Nowe opłaty mają obowiązywać od 1 lipca, gdy wejdzie w życie nowy system odbioru śmieci. To będzie prawdziwa rewolucja. Teraz to spółdzielnie mieszkaniowe i właściciele domów jednorodzinnych muszą podpisywać z firmami wywozowymi umowy na odbiór śmieci.

Niektórzy podpisują umowy na minimalną ilość odpadów, a resztę podrzucają do lasu, lub do kontenerów na blokowiskach. Z szacunków miasta wynika, że tak kończy aż… jedna czwarta ogółu odpadów komunalnych.

W nowym systemie to miasto staje się właścicielem wszystkich odpadów. To jego zadaniem będzie zlecenie odbioru śmieci od mieszkańców i ich wywiezienia na składowisko. Magistrat oszacował już, ile pieniędzy będzie na to potrzeba. To kwota 55 milionów złotych. Tyle właśnie pieniędzy miasto ma zebrać od mieszkańców w postaci tzw. opłaty śmieciowej.

Cztery mechanizmy do wyboru

Ustalenie opłaty należy do Rady Miasta. Prawo pozwala wybrać radnym jeden z czterech dopuszczalnych mechanizmów naliczania takiej opłaty: od powierzchni mieszkalnej, od liczby mieszkańców, od gospodarstwa lub od zużycia wody. Prezydent podsuwa radnym dwa warianty.

Co proponuje prezydent

Wariant pierwszy: opłata śmieciowa liczona od gospodarstwa

W tym przypadku miesięczna stawka miałaby wynosić 32 zł od gospodarstwa domowego za odpady posegregowane, a 44 zł w przypadku tych, którzy śmieci nie segregują.

Wariant drugi: opłata zależna od powierzchni mieszkalnej

Przy mieszkaniu o powierzchni do 40 mkw. byłoby to 65 groszy za metr kwadratowy miesięcznie. Od powierzchni do 80 mkw. stawka wynosiłaby 56 gr za mkw miesięcznie, a za gospodarstwa o powierzchni większej, niż 80 mkw. stawka miałaby wynosić 44 grosze za metr kwadratowy. Opłaty te dotyczą odpadów segregowanych. Za odpady zmieszane stawka wynosiłaby 89 groszy za metr kwadratowy miesięcznie niezależnie od powierzchni gospodarstwa.

Jedni dzięki temu zapłacą mniej, niż teraz, innych uderzy to po kieszeni. – Zawsze będzie ten, kto płaci trochę więcej i ten, kto płaci trochę mniej – przyznaje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. – Teraz opłaty są bardzo różne, bo od osoby płaci się o 15 i 10 i 7 złotych. Jeśli ktoś płaci 15 zł i w gospodarstwie domowym ma cztery osoby, to po zmianach zapłaci mniej (jeśli radni wybiorą wariant ze stawką od gospodarstwa – przyp. red)

Jak będziemy płacić

Magistrat wyśle do wszystkich właścicieli nieruchomości deklarację do wypełnienia. Trzeba będzie w niej określić m.in., czy śmieci będą segregowane, czy nie. Takie dokumenty miasto ma rozesłać na przełomie pierwszego i drugiego kwartału przyszłego roku.

Taką deklarację dostanie ten, kto dla miasta jest właścicielem nieruchomości. I tak np. w przypadku bloku będzie to spółdzielnia mieszkaniowa, a w przypadku domu jednorodzinnego – osoba fizyczna. W zależności od tego spółdzielnie, wspólnoty lub właściciele domów jednorodzinnych będą wnosili opłatę na konto miasta. Wpłat trzeba będzie dokonywać raz na kwartał w wysokości trzech stawek miesięcznych.

Nie policzą od osoby

Miasto odrzuca wariant, który większość gmin z naszego regionu (oczywiście mowa o tych, które ustaliły stawki, a większość tego jeszcze nie zrobiła) uznała za najbardziej sprawiedliwy. Czyli ten, w którym opłata naliczana jest od osoby.

– Rezygnujemy z naliczania opłaty od osoby. Może i jest to kryterium najbardziej logiczne, ale i najbardziej kosztowne dla rodzin wielodzietnych, które musiałyby płacić zdecydowanie więcej, niż dzisiaj – wyjaśnia Żuk.

Ale kij ma dwa końce. Mechanizm, który ma chronić rodziny wielodzietne może być uciążliwy dla osób samotnych i singli. Żyjąca w pojedynkę emerytka może być obciążona taką samą stawką, co kilkuosobowa rodzina mająca większy dochód i wytwarzająca więcej odpadów.

Trudno im liczyć

Ratusz tłumaczy, że na mechanizm naliczania opłaty od osoby nie sprawdziłby się w Lublinie także z innego powodu. 55 milionów złotych potrzebne do wywozu śmieci trzeba podzielić przez liczbę mieszkańców. Tyle, że urzędnicy nie są pewni, jaka to liczba.

– Mamy między 40 tys. a 80 tys. mieszkańców, którzy żyją w mieście przez co najmniej pięć dni w tygodniu, ale nie są tu zameldowani – mówi Zdzisław Strycharz, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta.

Urzędnicy twierdzą, że w innych wersjach obliczenia są łatwiejsze, bo znana jest liczba gospodarstw domowych w Lublinie. To 144 634 gospodarstwa. Wiadomo też, jaka jest ich powierzchnia: łącznie zajmują 8 127 020 metrów kwadratowych. Ratusz wyliczył też, że gospodarstwa o powierzchni do 40 mkw. stanowią 23 proc. ogółu, najwięcej jest tych o o powierzchni od 40 do 80 mkw. (ok. 64 proc.), a największych jest tylko ok. 12 proc.


Na co te pieniądze

Pieniądze zebrane z opłaty śmieciowej mogą być wykorzystane tylko na system odbioru opłat. – Nie możemy przejąć ich do budżetu na inne cele – potwierdza prezydent. To oznacza, że opłata musi być skalkulowana tak, by nie powstała żadna nadwyżka.

Pieniądze zostaną wydane nie tylko na usługę wywozu śmieci, ale też na worki i pojemniki na odpady, uruchomienie punktu zbiórki innych odpadów takich jak opony, odpady niebezpieczne, wielkogabartytowe, gruz lub odpady zielone. – To również koszty obsługi systemu, w tym wysyłki deklaracji i pracy komputerów – wymienia Strycharz.

Mechanizm może się zmienić

Choć już 20 grudnia radni mają zdecydować, który z dwóch wariantów przedłożonych przez prezydenta jest ich zdaniem lepszy, to niewykluczone, że system może się jeszcze zmienić. Sejm ma niebawem głosować nad senacką propozycją poszerzenia listy dopuszczalnych mechanizmów, którymi mogą posłużyć się gminy ustalając sposób obliczania opłaty śmieciowej.

To, na co teraz skarżą się samorządy, to m.in. brak możliwości innego potraktowania gospodarstw domowych w blokach i tych w domach jednorodzinnych, w których wytwarzane są dodatkowo także odpady zielone.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 63

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
asia / 19 grudnia 2012 r. o 14:45
0
Odpady produkują ludzie, a nie metry kwadratowe. Ja segreguję odpady, czego nie robi 5 osobowa rodzina piętro niżej, o tym samym metrażu. Zostałam sama w dużym mieszkaniu, więc i tak najwięcej dopłacam do wszystkich opłat eksploatacyjnych tzw. części wspólnych (ogrzewanie, energia elektryczna itp.) oraz innych kosztów rozliczanych z powierzchni metrażu. Sposób rozliczania proponowany przez pana Żuka urąga wszelkim zasadom sprawiedliwości i jest haniebny!
Avatar
tomek / 19 grudnia 2012 r. o 14:26
0
do szkoły nie bo za głupi do roboty nie bo za ciężko najlepiej napie....ić bachorów to bedzie zasiłek i jeszcze dadzą mieszkanie a ludzie za wywóz śmieci dopłacą. a deb***e któży podejmują takie decyzje liczą na nasze głosy. niewiem z jakiej partii ten żuk ale jak widzę to pewnie psl.bo tam pełno takich enteligentów od zarządzania nie swoimi pieniędzmi i obstawiania stołków popieraczami bo w kupie siła. tyle że kupa to delikatnie powiedziane powinno być gó..o
Avatar
tomek / 19 grudnia 2012 r. o 14:02
0
tylko i wyłącznie od osoby dlaczego mam płacić za innych chyba w d...ch się poprzewracało co to ja caritas jestem chcą dofinansowywać to prosze ale z własnej kieszeni nie z mojej
Avatar
BY ZYŁO SIĘ LEPIEJ / 17 grudnia 2012 r. o 21:24
0
[quote name='fiej' timestamp='1355237253' post='707937']
Może za prąd też wprowadźmy opłaty szanujące rodziny wielodzietne? Jak opłata jest za śmieci, to jest za śmieci a nie za dzieci... Paranoja. A może jak dwóch facetów żyje wspólnie pod jednym dachem to też im nie liczmy za dwie osoby, żeby się nie obrazili, że ich palcem wytykają urzędnicy. Każdy człowiek produkuje śmieci, a dzieci produkują ich najwięcej. Masz dużo dzieci to płać za śmieci. Miasto niech takim zafunduje gratisową paszę w szkole. Zamiast na paszę to na śmieci rodzice wydadzą.
[/quote]



Sorry ale za prąd juz jest. Spółdzielnia OAZA - za prąd było od metra kwadratowego mieszkania ( prąd na klatkach, wokół oraz o ironio w garażach gdzie są indywidualne liczniki- notabene nigdy nie rozliczane).W koncu ustalono że równo na każde mieszkanie ok.20 zł .( bo od osoby spółdzielnia nie wyraziła zgody).Reasumując osoba samotna w duzym mieszkaniu płaci za prąd wspólny tyle samo co 6 studentów oraz małżeństwo z dziecmi które ma 2 garaże np: ogrzewa je dodatkowo -licznikow nikt nie sprawdza).Pomimo pism że bedzie to rozliczane przez 2 lata nie zrobili NIC. Więc babcie, emeryci i single płacą tyle samo co wielodzietni oraz na tym osiedlu nagminne wynajmujacy. Spółdzielnia o tym wie ale nie chca się narobić i przyklaskją nieuczciwosci. Od niedawna zainstalowano zdalne odczyty wodomierzy ( nie trzeba wchodzic do mieszkań) i odrazu widac że nie mieszka 1 osoba tylko 6 . Nic z tym nie robią bo chcą tylko pieniędzy na swoim rachunku , małym kosztem. Wbrew pozorom najłatwiej ściągnąć od metra, a jak nie zapacisz to egzekucja.
Dlatego w Lublinie przeszły te warianty bo prawdopodobnie lobbowali prezsi spółedzielni - nie narobic się a zarobić . BY Żyło się lepiej . AHOJ!!
[quote name='fiej' timestamp='1355237253' post='707937']
Może za prąd też wprowadźmy opłaty szanujące rodziny wielodzietne? Jak opłata jest za śmieci, to jest za śmieci a nie za dzieci... Paranoja. A może jak dwóch facetów żyje wspólnie pod jednym dachem to też im nie liczmy za dwie osoby, żeby się nie obrazili, że ich palcem wytykają urzędnicy. Każdy człowiek produkuje śmieci, a dzieci produkują ich najwięcej. Masz dużo dzieci to płać za śmieci. Miasto niech takim zafunduje gratisową paszę w szkole. Zamiast na ... rozwiń
Avatar
fabian / 17 grudnia 2012 r. o 19:37
0
pisałem już kilkakrotnie że nie mam zamiaru sponsorować dzieciorobów, Żuk ma czas nawet na bankiety w czsie pracy i udział w radach nadzorczych to niech wspomamga ze swoich funduszy
Avatar
hjyu / 17 grudnia 2012 r. o 19:37
0
[quote name='Gość' timestamp='1355386124' post='708648']
Nc prostrzego ,jak wystąpić do uczelni o dane adresowe studentów i wysyłać im rachunki raz na kwartał (bez wakacji) na adres domowy....
[/quote]


BRAWO TO JEST POMYSŁ
Avatar
Ksawery / 15 grudnia 2012 r. o 19:16
0
[quote name='Gość' timestamp='1355387127' post='708659']
CIEKAWA JESTEM, CZY TYMI OPINIAMI INTERESUJE SIĘ KTOKOLWIEK Z RATUSZA?

JAK ZNAM ŻYCIE - WSZYSTKIE LISTY I BLOGI SŁUŻĄ "SKANALIZOWANIU" PROBLEMU

NIECH ODEZWIE SIĘ KTOŚ Z NOTABLII!
[/quote]


W Polsce istnieje taka instytucja jak Główny Urząd Statystyczny.Proszę wejść na ich stronę na ODPADY KOMUNALNE.Tam jest wszystko ładnie opisane . To wszystko na podstawie ich wyników można obliczyć ile można zapłacić za śmieci. Czy urząd miasta tej strony nie zna. W zasadzie powinni przestudiować to radni.
[quote name='Gość' timestamp='1355387127' post='708659']
CIEKAWA JESTEM, CZY TYMI OPINIAMI INTERESUJE SIĘ KTOKOLWIEK Z RATUSZA?

JAK ZNAM ŻYCIE - WSZYSTKIE LISTY I BLOGI SŁUŻĄ "SKANALIZOWANIU" PROBLEMU

NIECH ODEZWIE SIĘ KTOŚ Z NOTABLII!
[/quote]


W Polsce istnieje taka instytucja jak Główny Urząd Statystyczny.Proszę wejść na ich stronę na ODPADY KOMUNALNE.Tam jest wszystko ładnie opisane . To wszystko na podstawie ich wyników można obliczyć ile mo... rozwiń
Avatar
Piotr / 14 grudnia 2012 r. o 11:10
0
Skandla, system jest wyjatkowo niesprawiedliwy. Emerytka która mieszka w starym domu sama zapłaci 100 zł, a 5 osób w małym mieszkaniu 12 zł. To jest najgłubszy system jaki jest w ustawie. Powinno być to uzaleznione od żłużycia wody, to świadczy ile os mieszka w gospodarstwie domowym i ile produkują śmieci. PO znowu dział przeciw obywatelom. Czas wynosić się z tego miasta. Niedość, że nie ma pracy, jest nepotyzm to teraz chca ludzi wykończyć podatkiem smieciowym. Prezydencie Żuk opamiętaj się co robisz!
Avatar
Gość / 13 grudnia 2012 r. o 09:25
0
CIEKAWA JESTEM, CZY TYMI OPINIAMI INTERESUJE SIĘ KTOKOLWIEK Z RATUSZA?

JAK ZNAM ŻYCIE - WSZYSTKIE LISTY I BLOGI SŁUŻĄ "SKANALIZOWANIU" PROBLEMU

NIECH ODEZWIE SIĘ KTOŚ Z NOTABLII!
Avatar
Gość / 13 grudnia 2012 r. o 09:08
0
[quote name='pin' timestamp='1355233046' post='707918']
@dorobkiewicz

Tylko, że w mieście gdzie jest 80 tysięcy studentów z czego pewnie połowa niezameldowana to system "od głowy" nie wypali. Ja nie zamierzam dokładać do śmieci tylko dlatego, że ktoś oszukuje spółdzielnie i nie rejestruje mieszkańców.

Cieszę się też ze zmian, bo "lubelskie byznesmeny", które autami za sto tysi podrzucali śmieci do osiedlowych śmietników byli dla mnie żałośnie śmieszną rozrywką.
[/quote]

Nc prostrzego ,jak wystąpić do uczelni o dane adresowe studentów i wysyłać im rachunki raz na kwartał (bez wakacji) na adres domowy....
[quote name='pin' timestamp='1355233046' post='707918']
@dorobkiewicz

Tylko, że w mieście gdzie jest 80 tysięcy studentów z czego pewnie połowa niezameldowana to system "od głowy" nie wypali. Ja nie zamierzam dokładać do śmieci tylko dlatego, że ktoś oszukuje spółdzielnie i nie rejestruje mieszkańców.

Cieszę się też ze zmian, bo "lubelskie byznesmeny", które autami za sto tysi podrzucali śmieci do osiedlowych śmietników byli dla mnie żałośnie śmieszną rozrywką.
... rozwiń
Avatar
asia / 19 grudnia 2012 r. o 14:45
0
Odpady produkują ludzie, a nie metry kwadratowe. Ja segreguję odpady, czego nie robi 5 osobowa rodzina piętro niżej, o tym samym metrażu. Zostałam sama w dużym mieszkaniu, więc i tak najwięcej dopłacam do wszystkich opłat eksploatacyjnych tzw. części wspólnych (ogrzewanie, energia elektryczna itp.) oraz innych kosztów rozliczanych z powierzchni metrażu. Sposób rozliczania proponowany przez pana Żuka urąga wszelkim zasadom sprawiedliwości i jest haniebny!
Avatar
tomek / 19 grudnia 2012 r. o 14:26
0
do szkoły nie bo za głupi do roboty nie bo za ciężko najlepiej napie....ić bachorów to bedzie zasiłek i jeszcze dadzą mieszkanie a ludzie za wywóz śmieci dopłacą. a deb***e któży podejmują takie decyzje liczą na nasze głosy. niewiem z jakiej partii ten żuk ale jak widzę to pewnie psl.bo tam pełno takich enteligentów od zarządzania nie swoimi pieniędzmi i obstawiania stołków popieraczami bo w kupie siła. tyle że kupa to delikatnie powiedziane powinno być gó..o
Avatar
tomek / 19 grudnia 2012 r. o 14:02
0
tylko i wyłącznie od osoby dlaczego mam płacić za innych chyba w d...ch się poprzewracało co to ja caritas jestem chcą dofinansowywać to prosze ale z własnej kieszeni nie z mojej
Avatar
BY ZYŁO SIĘ LEPIEJ / 17 grudnia 2012 r. o 21:24
0
[quote name='fiej' timestamp='1355237253' post='707937']
Może za prąd też wprowadźmy opłaty szanujące rodziny wielodzietne? Jak opłata jest za śmieci, to jest za śmieci a nie za dzieci... Paranoja. A może jak dwóch facetów żyje wspólnie pod jednym dachem to też im nie liczmy za dwie osoby, żeby się nie obrazili, że ich palcem wytykają urzędnicy. Każdy człowiek produkuje śmieci, a dzieci produkują ich najwięcej. Masz dużo dzieci to płać za śmieci. Miasto niech takim zafunduje gratisową paszę w szkole. Zamiast na paszę to na śmieci rodzice wydadzą.
[/quote]



Sorry ale za prąd juz jest. Spółdzielnia OAZA - za prąd było od metra kwadratowego mieszkania ( prąd na klatkach, wokół oraz o ironio w garażach gdzie są indywidualne liczniki- notabene nigdy nie rozliczane).W koncu ustalono że równo na każde mieszkanie ok.20 zł .( bo od osoby spółdzielnia nie wyraziła zgody).Reasumując osoba samotna w duzym mieszkaniu płaci za prąd wspólny tyle samo co 6 studentów oraz małżeństwo z dziecmi które ma 2 garaże np: ogrzewa je dodatkowo -licznikow nikt nie sprawdza).Pomimo pism że bedzie to rozliczane przez 2 lata nie zrobili NIC. Więc babcie, emeryci i single płacą tyle samo co wielodzietni oraz na tym osiedlu nagminne wynajmujacy. Spółdzielnia o tym wie ale nie chca się narobić i przyklaskją nieuczciwosci. Od niedawna zainstalowano zdalne odczyty wodomierzy ( nie trzeba wchodzic do mieszkań) i odrazu widac że nie mieszka 1 osoba tylko 6 . Nic z tym nie robią bo chcą tylko pieniędzy na swoim rachunku , małym kosztem. Wbrew pozorom najłatwiej ściągnąć od metra, a jak nie zapacisz to egzekucja.
Dlatego w Lublinie przeszły te warianty bo prawdopodobnie lobbowali prezsi spółedzielni - nie narobic się a zarobić . BY Żyło się lepiej . AHOJ!!
[quote name='fiej' timestamp='1355237253' post='707937']
Może za prąd też wprowadźmy opłaty szanujące rodziny wielodzietne? Jak opłata jest za śmieci, to jest za śmieci a nie za dzieci... Paranoja. A może jak dwóch facetów żyje wspólnie pod jednym dachem to też im nie liczmy za dwie osoby, żeby się nie obrazili, że ich palcem wytykają urzędnicy. Każdy człowiek produkuje śmieci, a dzieci produkują ich najwięcej. Masz dużo dzieci to płać za śmieci. Miasto niech takim zafunduje gratisową paszę w szkole. Zamiast na ... rozwiń
Avatar
fabian / 17 grudnia 2012 r. o 19:37
0
pisałem już kilkakrotnie że nie mam zamiaru sponsorować dzieciorobów, Żuk ma czas nawet na bankiety w czsie pracy i udział w radach nadzorczych to niech wspomamga ze swoich funduszy
Avatar
hjyu / 17 grudnia 2012 r. o 19:37
0
[quote name='Gość' timestamp='1355386124' post='708648']
Nc prostrzego ,jak wystąpić do uczelni o dane adresowe studentów i wysyłać im rachunki raz na kwartał (bez wakacji) na adres domowy....
[/quote]


BRAWO TO JEST POMYSŁ
Avatar
Ksawery / 15 grudnia 2012 r. o 19:16
0
[quote name='Gość' timestamp='1355387127' post='708659']
CIEKAWA JESTEM, CZY TYMI OPINIAMI INTERESUJE SIĘ KTOKOLWIEK Z RATUSZA?

JAK ZNAM ŻYCIE - WSZYSTKIE LISTY I BLOGI SŁUŻĄ "SKANALIZOWANIU" PROBLEMU

NIECH ODEZWIE SIĘ KTOŚ Z NOTABLII!
[/quote]


W Polsce istnieje taka instytucja jak Główny Urząd Statystyczny.Proszę wejść na ich stronę na ODPADY KOMUNALNE.Tam jest wszystko ładnie opisane . To wszystko na podstawie ich wyników można obliczyć ile można zapłacić za śmieci. Czy urząd miasta tej strony nie zna. W zasadzie powinni przestudiować to radni.
[quote name='Gość' timestamp='1355387127' post='708659']
CIEKAWA JESTEM, CZY TYMI OPINIAMI INTERESUJE SIĘ KTOKOLWIEK Z RATUSZA?

JAK ZNAM ŻYCIE - WSZYSTKIE LISTY I BLOGI SŁUŻĄ "SKANALIZOWANIU" PROBLEMU

NIECH ODEZWIE SIĘ KTOŚ Z NOTABLII!
[/quote]


W Polsce istnieje taka instytucja jak Główny Urząd Statystyczny.Proszę wejść na ich stronę na ODPADY KOMUNALNE.Tam jest wszystko ładnie opisane . To wszystko na podstawie ich wyników można obliczyć ile mo... rozwiń
Avatar
Piotr / 14 grudnia 2012 r. o 11:10
0
Skandla, system jest wyjatkowo niesprawiedliwy. Emerytka która mieszka w starym domu sama zapłaci 100 zł, a 5 osób w małym mieszkaniu 12 zł. To jest najgłubszy system jaki jest w ustawie. Powinno być to uzaleznione od żłużycia wody, to świadczy ile os mieszka w gospodarstwie domowym i ile produkują śmieci. PO znowu dział przeciw obywatelom. Czas wynosić się z tego miasta. Niedość, że nie ma pracy, jest nepotyzm to teraz chca ludzi wykończyć podatkiem smieciowym. Prezydencie Żuk opamiętaj się co robisz!
Avatar
Gość / 13 grudnia 2012 r. o 09:25
0
CIEKAWA JESTEM, CZY TYMI OPINIAMI INTERESUJE SIĘ KTOKOLWIEK Z RATUSZA?

JAK ZNAM ŻYCIE - WSZYSTKIE LISTY I BLOGI SŁUŻĄ "SKANALIZOWANIU" PROBLEMU

NIECH ODEZWIE SIĘ KTOŚ Z NOTABLII!
Avatar
Gość / 13 grudnia 2012 r. o 09:08
0
[quote name='pin' timestamp='1355233046' post='707918']
@dorobkiewicz

Tylko, że w mieście gdzie jest 80 tysięcy studentów z czego pewnie połowa niezameldowana to system "od głowy" nie wypali. Ja nie zamierzam dokładać do śmieci tylko dlatego, że ktoś oszukuje spółdzielnie i nie rejestruje mieszkańców.

Cieszę się też ze zmian, bo "lubelskie byznesmeny", które autami za sto tysi podrzucali śmieci do osiedlowych śmietników byli dla mnie żałośnie śmieszną rozrywką.
[/quote]

Nc prostrzego ,jak wystąpić do uczelni o dane adresowe studentów i wysyłać im rachunki raz na kwartał (bez wakacji) na adres domowy....
[quote name='pin' timestamp='1355233046' post='707918']
@dorobkiewicz

Tylko, że w mieście gdzie jest 80 tysięcy studentów z czego pewnie połowa niezameldowana to system "od głowy" nie wypali. Ja nie zamierzam dokładać do śmieci tylko dlatego, że ktoś oszukuje spółdzielnie i nie rejestruje mieszkańców.

Cieszę się też ze zmian, bo "lubelskie byznesmeny", które autami za sto tysi podrzucali śmieci do osiedlowych śmietników byli dla mnie żałośnie śmieszną rozrywką.
... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 63

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pompy membranowe – szeroki wybór, efektywne działanie

Pompy membranowe – szeroki wybór, efektywne działanie

Pneumatyczne pompy membranowe są niezwykle uniwersalne dzięki czemu znajdują zastosowanie w różnorodnych obszarach przemysłu. Odpowiednia budowa pompy z wykorzystaniem solidnych i trwałych materiałów są wytrzymałe i wykorzystywane w szerokim zakresie głównie w przemyśle spożywczym oraz chemicznym. Ich szczególna konstrukcja daje możliwość przesyłania materiałów lepkich i agresywnych chemikaliów, jak również materiałów o silnych właściwościach ściernych.

Jaka glebogryzarka będzie najlepsza dla małego i średniego ogrodu?

Jaka glebogryzarka będzie najlepsza dla małego i średniego ogrodu?

Czy warto kupować glebogryzarkę do swojego przydomowego ogrodu? Jak najbardziej! Może ona znacząco poprawić jakość gleby, a co za tym idzie ułatwić Ci uprawę warzyw, a także polepszyć warunki dla kwiatów czy trawnika. Sprawdź jakiego rodzaju urządzenie będzie najlepsze dla małych i średnich powierzchni.

Kolejny dzień i ponad 500 ofiar śmiertelnych. Koronawirus w Polsce, 2 grudnia

Kolejny dzień i ponad 500 ofiar śmiertelnych. Koronawirus w Polsce, 2 grudnia

W całej Polsce jest 27 356 przypadków zakażenia koronawirusem – informuje Ministerstwo Zdrowia w raporcie z 2 grudnia 2021 r. Zmarły 502 osoby zakażone koronawirusem.

200. urodziny Teatru Starego w Lublinie. Najciekawsze wydarzenia

200. urodziny Teatru Starego w Lublinie. Najciekawsze wydarzenia

200. urodziny będzie świętować w przyszłym roku Teatr Stary, chociaż działa zaledwie 10 lat. Dziś zaczyna się sprzedaż biletów na wydarzenia ujęte w repertuarze na pierwsze jubileuszowe półrocze.

Myśliwi chcą rekompensat za stan wyjątkowy

Myśliwi chcą rekompensat za stan wyjątkowy

Straty ponoszą koła łowieckie i rolnicy. Na obszarze objętym stanem wyjątkowym obowiązuje zakaz polowań. Starosta bialski, Mariusz Filipiuk (PSL) apeluje do rządu o zmianę przepisów, choćby w zakresie rekompensat.

Osłabiona Pszczółka Polski Cukier jedzie na Białoruś po awans do play-off EuroCup

Osłabiona Pszczółka Polski Cukier jedzie na Białoruś po awans do play-off EuroCup

Albo koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin będą kowalami swojego losu, albo będą musiały liczyć na łut szczęścia. W czwartek podopieczne Krzysztofa Szewczyka zmierzą się w ostatnim grupowym spotkaniu z BC Horizont Mińsk. Stawka tego starcia jest bardzo duża, a zespół z Lublina osłabiony

Kolejne miasto w regionie ze strefą płatnego parkowania

Kolejne miasto w regionie ze strefą płatnego parkowania

Bez dyskusji przyjęli radni pomysł by miasto brało pieniądze za zostawienie auta na niektórych ulicach. To pierwsza strefa parkowania w historii Biłgoraja, który bardzo narzeka na brak miejsc w centrum.

Polski Cukier Pszczółka Start Lublin zagra dzisiaj z Arged BM Stal Ostrów Wielkopolski

Polski Cukier Pszczółka Start Lublin zagra dzisiaj z Arged BM Stal Ostrów Wielkopolski

Ten mecz będzie debiutem w „czerwono-czarnych” Elijaha Wilsona

Pomaganie to nie polityka. LAS Christmas, czyli kiermasz, warsztaty i spotkania

Pomaganie to nie polityka. LAS Christmas, czyli kiermasz, warsztaty i spotkania

Własnoręcznie wykonana lalka może być prezentem pod choinkę. Ale lalka nie wygląda jak zwykła szmacianka, bo ma na sobie koc termiczny. To nawiązanie do sytuacji imigrantów, którzy koczują na granicy polsko-białoruskiej. Tegoroczna akcja przedświąteczna pracowni Sztuczka jest poświęcona właśnie im.

Marek Saganowski (Motor Lublin): Niedosyt po meczu z mistrzem Polski
galeria

Marek Saganowski (Motor Lublin): Niedosyt po meczu z mistrzem Polski

Niemal 15 tysięcy widzów na trybunach, świetna atmosfera i doping od pierwszej do ostatniej minuty. Zabrakło tylko jednego - lepszego wyniku. Chociaż gospodarze i tak pokazali się z bardzo dobrej strony. Motor prowadził z Legią 1:0, ale ostatecznie przegrał 1:2 i to mistrzowie Polski awansowali do ćwierćfinału Fortuna Pucharu Polski. Jak środowe zawody oceniają trenerzy obu ekip?

Książnica Zamojska otwiera nowoczesną filię na osiedlu Karolówka
galeria

Książnica Zamojska otwiera nowoczesną filię na osiedlu Karolówka

W czwartek czytelnicy po raz pierwszy przyjdą do nowej siedziby biblioteki na osiedlu Karolówka. W pomieszczeniach po byłej aptece znajdą nowoczesną placówkę, na jaką czekali od dawna. Koniec z chodzeniem po niewygodnych schodach!

Właściciele domów chcieli parkować też przy ulicy. Ta decyzja ich nie ucieszy

Właściciele domów chcieli parkować też przy ulicy. Ta decyzja ich nie ucieszy

Mieszkańcy ulicy Sławacińskiej w Białej Podlaskiej skarżyli się, że znaki zakazu zatrzymywania się uprzykrzają im życie. Na nic jednak zdały się ich petycje w sprawie ich demontażu. Urzędnicy, po zasięgnięciu opinii policji, postanowili znaki pozostawić.

Powiatowy Dzień Wolontariatu w Puławach
3 grudnia 2021, 12:00

Powiatowy Dzień Wolontariatu w Puławach

W piątek, 3 grudnia o godz. 12 w Hali sportowej Zespołu Szkół Technicznych w Puławach (ul. Wojska Polskiego 7) zostanie zorganizowany III Powiatowy Dzień Wolontariatu.

Lubelskie. Mały Mikołaj ma poparzoną twarz, a chciał tylko zdezynfekować ręce w przedszkolu
Pierwsza strona Dziennika

Lubelskie. Mały Mikołaj ma poparzoną twarz, a chciał tylko zdezynfekować ręce w przedszkolu

5-letni Mikołaj wrócił do domu z poparzonym policzkiem. Płyn do dezynfekcji rąk ze szkolnego dystrybutora prysnął mu w twarz. – Nie wiadomo co tam było! – alarmuje mama chłopca. Sprawę wyjaśnia policja i sanepid.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 2 grudnia 2021 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 2 grudnia 2021 roku

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!