Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 czerwca 2019 r.
8:00

IPN szuka świadków Rzezi Wołyńskiej. "Telefony już się rozdzwoniły"

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
7 15 A A
Tu, gdzie była wieś Ostrówki na Wołyniu, jest dziś tylko krzyż i dwie Matki Boskie. Ta, która nie ma głowy i rąk, stała kiedyś pod kościołem. Została jako symbol zniszczenia i śmierci. Drugą postawili Ukraińcy, by ludzie nie musieli się modlić do Maryi bez głowy
Tu, gdzie była wieś Ostrówki na Wołyniu, jest dziś tylko krzyż i dwie Matki Boskie. Ta, która nie ma głowy i rąk, stała kiedyś pod kościołem. Została jako symbol zniszczenia i śmierci. Drugą postawili Ukraińcy, by ludzie nie musieli się modlić do Maryi bez głowy

Po kilkudziesięciu latach od tamtych wydarzeń polscy prokuratorzy jeszcze raz chcą zmierzyć się z tematem Rzezi Wołyńskiej. Proszą świadków i rodziny o zeznania i materiały. – Telefony już się rozdzwoniły – przyznają pracownicy IPN w Lublinie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wczoraj Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie wydała komunikat. Poszukuje osób pokrzywdzonych i świadków zbrodni ludobójstwa popełnionych w latach 1939-1945 przez członków OUN-UPA oraz inne osoby współuczestniczące na ludności narodowości polskiej zamieszkującej województwo wołyńskie.

– Zwracamy się z apelem do osób pokrzywdzonych, członków ich rodzin, świadków oraz tych wszystkich, którzy posiadają informacje na temat zbrodni, a także są w posiadaniu zdjęć pomordowanych, list ofiar lub innej przydatnej dokumentacji – mówi Dawid Florczak, rzecznik prasowy IPN w Lublinie.

– Każda relacja naocznego świadka czy też członka rodziny dotkniętej ludobójstwem przez ukraińskich nacjonalistów z OUN-UPA jest niezwykle cenna – mówi prokurator Piotr Zając z Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie. – Po opublikowaniu komunikatu o poszukiwaniu świadków rzezi wołyńskiej w latach 1939-1945 rozdzwoniły się telefony.

Zgłosili się naoczni świadkowie. Mamy zgłoszenie od ponad 90-letniej pani, o jasnym umyśle, ze świetną pamięcią, ale niestety już nie tak sprawnej ruchowo. Do tych osób będziemy jeździć, aby wysłuchać i spisać zeznania. Istotne są nie tylko relacje bezpośrednich świadków, ale także ich rodzin – dodaje.

Szacuje się że z rąk ukraińskich nacjonalistów zginęło 50-60 tysięcy Polaków. W odwecie polska partyzantka zabiła ok. 2-3 tysięcy Ukraińców. Nacjonaliści spod znaku OUN-UPA zachowywali się bestialsko, stosując m.in. tzw. ciche egzekucje jak mord siekierami, kosami, gwałty i grabieże.

– Podczas rzezi wołyńskiej państwo polskie nie funkcjonowało. Nie ma dokumentacji, aktów zgonu, spisów Urzędów Stanu Cywilnego, a księgi parafialne są szczątkowe. Po wojnie ta sprawa nie była w kręgu zainteresowań ówczesnej prokuratury. Dlatego dziś tak ważne są zeznania o zamordowanych członkach rodziny, sąsiadach. Być może będziemy w stanie w miarę dokładnie oszacować skalę tej zbrodni, choć nigdy nie ustalimy precyzyjnie liczby zamordowanych – dodaje prokurator Zając.

Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie czeka na sygnały pod numerem telefonu telefon 81 534 59 11 lub mailem komisja.lublin@ipn.gov.pl

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
KL / 12 czerwca 2019 r. o 08:46
+24
Przypomniał mi się dowcip o babie i lekarzu. Przychodzi Baba-Kościotrup do lekarza. A lekarz - Nie za późno? Pytanie: Kiedy IPN ujawni nazwiska Ukraińców mieszkających w Polsce uczestniczących w rzezi Polaków?
Avatar
Gość / 12 czerwca 2019 r. o 09:08
+20
Mogli jeszcze poczekać.... mieliby mniej roboty.... Przykre to wszystko 30 lat III RP zmarnowane. Kolejna sprawa czemu tylko Wołyń? Stanisławów za kolejne 30 lat? Tak traktuje się obywateli? Zdrajcy... Zróbcie sobie jeszcze 5 muzeów polin, Powstania Warszawskiego itd... TU ZAWIODŁO PAŃSTWO (wtedy i dziś) i nadal zawodzi.... Temat do umorzenia ze względu na śmierć sprawców? A Huki, Kuprianowycze i im podobni szaleją po internecie!!! Zbierzecie efekty swego zaniechania zobaczycie... a my (zwykli ludzie) razem z wami. A i czy wiecie już kto wygrał bitwę pod Dołhobyczowem czy nadal w materiałach IPN będzie migał się dziełkiem bulbowca? Smutne to
Mogli jeszcze poczekać.... mieliby mniej roboty.... Przykre to wszystko 30 lat III RP zmarnowane. Kolejna sprawa czemu tylko Wołyń? Stanisławów za kolejne 30 lat? Tak traktuje się obywateli? Zdrajcy... Zróbcie sobie jeszcze 5 muzeów polin, Powstania Warszawskiego itd... TU ZAWIODŁO PAŃSTWO (wtedy i dziś) i nadal zawodzi.... Temat do umorzenia ze względu na śmierć sprawców? A Huki, Kuprianowycze i im podobni szaleją po internecie!!! Zbierzecie efekty swego zaniechania zobaczycie... a my (zwykli ludzie) razem z wami. A i czy wiecie już kt... rozwiń
Avatar
Gość / 12 czerwca 2019 r. o 08:08
+15
Dopiero teraz jak już grą większości świadkowie nie żyją,
Avatar
yut8 / 12 czerwca 2019 r. o 10:04
+13
Zróbcie kopie, zanim cokolwiek przekażecie ipnowi, żeby przypadkiem nie poginęły te dokumenty.
Avatar
Gość / 12 czerwca 2019 r. o 09:13
+13
A czemu tylko w Lublinie? większość świadków wywieziono na tzw tereny odzyskane? czy to czasem nie powinno dotyczyć wszystkich IPN-ów a nie tylko Lubelskiego. Jakie siły na to poświęcicie? dwie panie archiwistki?
Avatar
kirk / 12 czerwca 2019 r. o 08:34
+13
Przy całym szacunku dla działań IPN, po ostatnim ujawnieniu nazwisk zagranicznych współpracowników polskiego wywiadu, nie ryzykował bym współpracy z IPN. Mimo, a może właśnie dlatego, że w sprawie Wołynia już nikogo raczej do odpowiedzialności nie da się pociągnąć, a Bóg jeden wie jak zostanie to wykorzystane w przyszłości i w czyje ręce trafi. Udzieliłbym im informacji jedynie anonimowo dla pełnego odkrycia prawdy historycznej. I tyle.
Avatar
Marian / 12 czerwca 2019 r. o 11:57
+12
Izrael do dziś ściga 95letnich SSmanow. Co ci Ukraińcy tak krótko żyją, że po 89 nie udało się żadnego postawić przed obliczem sprawiedliwości?
Avatar
Gość / 12 czerwca 2019 r. o 08:07
+10
Późno trochę...
Avatar
ABC / 12 czerwca 2019 r. o 08:44
+6
***wolyn.freehost.pl/miejsca-t/tresteniec-08.html kolonia TRESTENIEC gmina Aleksadrja, powiat Równe, woj. wołyńskie parafia Aleksadrja
Avatar
Zofia Filo / 12 czerwca 2019 r. o 08:32
+6
Dwie osoby z Lublina, które zrobiły " dużo" dla Rzezi Wołyńskiej - Pan Popek oraz Pan Osadczy.
Avatar
Jarema. / 19 czerwca 2019 r. o 13:46
0
Oraz Pan Zdzisław Koguciuk , który ma zakaz wjazdu do banderlandu.
Avatar
Valuś / 13 czerwca 2019 r. o 05:56
0
Zbyt wielu ludzi pamięta o bandytach z ukrainy. Jeszcze. Pisiorki kopać w temacie będą bo to sporo głosów jednak jest. A głosy te bać się będą wygranej tych drugich bo PO i inne żałosne partyjki nic w sprawie rzezi nie zrobią Pisiorki będą mieć z tego korzyść i temat pociągną za chwilę będzie cisza w temacie i znów partia rządząca wróci do "robienia dobrze" ukrainie. A to że mamy w kraju armię potomków morderców to Pikuś dla których bestialstwo to norma bo bandycie pomniki nadal stawiają.
Avatar
Gość / 12 czerwca 2019 r. o 19:31
-6
Świadkowie większości zostali wymordowanie przez takich gisuewdkuch i terleckicu i Kaczyńskich i innych ,którzy dzisiaj gloryfikują tych zbrodniarzy i głosują na zbrodniarzy ,bo gisuewdkuch i terleckicu oraz całe pudiorsteo i nie tylko to potomkowie bandersynow ,ounowcow i upadlincow ,a Duda Andrzej ,prezydent jest wnukiem zydka z ukry mordującego z banda bandery Polaków !! I co wy na to ?! Myślicie że o tym napiszę i opowie IPN ?! Nigdy ,bo to same zydobanderowcy ,później wybija nad Polaków i będziecie butki ,nikt nic nie wie a opozycja palcem nie kiwnie bo to jest to samo ścierwo.
Świadkowie większości zostali wymordowanie przez takich gisuewdkuch i terleckicu i Kaczyńskich i innych ,którzy dzisiaj gloryfikują tych zbrodniarzy i głosują na zbrodniarzy ,bo gisuewdkuch i terleckicu oraz całe pudiorsteo i nie tylko to potomkowie bandersynow ,ounowcow i upadlincow ,a Duda Andrzej ,prezydent jest wnukiem zydka z ukry mordującego z banda bandery Polaków !! I co wy na to ?! Myślicie że o tym napiszę i opowie IPN ?! Nigdy ,bo to same zydobanderowcy ,później wybija nad Polaków i będziecie butki ,nikt nic nie wie a opozycja pal... rozwiń
Avatar
Marian / 12 czerwca 2019 r. o 11:57
+12
Izrael do dziś ściga 95letnich SSmanow. Co ci Ukraińcy tak krótko żyją, że po 89 nie udało się żadnego postawić przed obliczem sprawiedliwości?
Avatar
yut8 / 12 czerwca 2019 r. o 10:04
+13
Zróbcie kopie, zanim cokolwiek przekażecie ipnowi, żeby przypadkiem nie poginęły te dokumenty.
Avatar
Gość / 12 czerwca 2019 r. o 09:59
+3
Wszystkich świadków IPN wymieni na swojej stronie www, aż ślad po nich zniknie. Wprawę mają.
Avatar
Gość / 12 czerwca 2019 r. o 09:37
-3
Moja Babcia, co trochę by mogła wam opowiedzieć, niestety ma w d. tą polityczną instytucję o nikłym zaufaniu społecznym i merytorycznym. Do puki władza będzie wpuszczać potomków UPAińców w milionach, nikt o zdrowych zmysłach wam nic nie powie. Niech IPN zajmie się lepiej magicznymi teczkami, bo w tym jest bardzo dobre.
Avatar
Gość / 12 czerwca 2019 r. o 09:13
+13
A czemu tylko w Lublinie? większość świadków wywieziono na tzw tereny odzyskane? czy to czasem nie powinno dotyczyć wszystkich IPN-ów a nie tylko Lubelskiego. Jakie siły na to poświęcicie? dwie panie archiwistki?
Avatar
Gość / 12 czerwca 2019 r. o 09:08
+20
Mogli jeszcze poczekać.... mieliby mniej roboty.... Przykre to wszystko 30 lat III RP zmarnowane. Kolejna sprawa czemu tylko Wołyń? Stanisławów za kolejne 30 lat? Tak traktuje się obywateli? Zdrajcy... Zróbcie sobie jeszcze 5 muzeów polin, Powstania Warszawskiego itd... TU ZAWIODŁO PAŃSTWO (wtedy i dziś) i nadal zawodzi.... Temat do umorzenia ze względu na śmierć sprawców? A Huki, Kuprianowycze i im podobni szaleją po internecie!!! Zbierzecie efekty swego zaniechania zobaczycie... a my (zwykli ludzie) razem z wami. A i czy wiecie już kto wygrał bitwę pod Dołhobyczowem czy nadal w materiałach IPN będzie migał się dziełkiem bulbowca? Smutne to
Mogli jeszcze poczekać.... mieliby mniej roboty.... Przykre to wszystko 30 lat III RP zmarnowane. Kolejna sprawa czemu tylko Wołyń? Stanisławów za kolejne 30 lat? Tak traktuje się obywateli? Zdrajcy... Zróbcie sobie jeszcze 5 muzeów polin, Powstania Warszawskiego itd... TU ZAWIODŁO PAŃSTWO (wtedy i dziś) i nadal zawodzi.... Temat do umorzenia ze względu na śmierć sprawców? A Huki, Kuprianowycze i im podobni szaleją po internecie!!! Zbierzecie efekty swego zaniechania zobaczycie... a my (zwykli ludzie) razem z wami. A i czy wiecie już kt... rozwiń
Avatar
KL / 12 czerwca 2019 r. o 08:46
+24
Przypomniał mi się dowcip o babie i lekarzu. Przychodzi Baba-Kościotrup do lekarza. A lekarz - Nie za późno? Pytanie: Kiedy IPN ujawni nazwiska Ukraińców mieszkających w Polsce uczestniczących w rzezi Polaków?