Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 czerwca 2019 r.
8:00

IPN szuka świadków Rzezi Wołyńskiej. "Telefony już się rozdzwoniły"

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
7 15 A A
Tu, gdzie była wieś Ostrówki na Wołyniu, jest dziś tylko krzyż i dwie Matki Boskie. Ta, która nie ma głowy i rąk, stała kiedyś pod kościołem. Została jako symbol zniszczenia i śmierci. Drugą postawili Ukraińcy, by ludzie nie musieli się modlić do Maryi bez głowy
Tu, gdzie była wieś Ostrówki na Wołyniu, jest dziś tylko krzyż i dwie Matki Boskie. Ta, która nie ma głowy i rąk, stała kiedyś pod kościołem. Została jako symbol zniszczenia i śmierci. Drugą postawili Ukraińcy, by ludzie nie musieli się modlić do Maryi bez głowy

Po kilkudziesięciu latach od tamtych wydarzeń polscy prokuratorzy jeszcze raz chcą zmierzyć się z tematem Rzezi Wołyńskiej. Proszą świadków i rodziny o zeznania i materiały. – Telefony już się rozdzwoniły – przyznają pracownicy IPN w Lublinie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wczoraj Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie wydała komunikat. Poszukuje osób pokrzywdzonych i świadków zbrodni ludobójstwa popełnionych w latach 1939-1945 przez członków OUN-UPA oraz inne osoby współuczestniczące na ludności narodowości polskiej zamieszkującej województwo wołyńskie.

– Zwracamy się z apelem do osób pokrzywdzonych, członków ich rodzin, świadków oraz tych wszystkich, którzy posiadają informacje na temat zbrodni, a także są w posiadaniu zdjęć pomordowanych, list ofiar lub innej przydatnej dokumentacji – mówi Dawid Florczak, rzecznik prasowy IPN w Lublinie.

– Każda relacja naocznego świadka czy też członka rodziny dotkniętej ludobójstwem przez ukraińskich nacjonalistów z OUN-UPA jest niezwykle cenna – mówi prokurator Piotr Zając z Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie. – Po opublikowaniu komunikatu o poszukiwaniu świadków rzezi wołyńskiej w latach 1939-1945 rozdzwoniły się telefony.

Zgłosili się naoczni świadkowie. Mamy zgłoszenie od ponad 90-letniej pani, o jasnym umyśle, ze świetną pamięcią, ale niestety już nie tak sprawnej ruchowo. Do tych osób będziemy jeździć, aby wysłuchać i spisać zeznania. Istotne są nie tylko relacje bezpośrednich świadków, ale także ich rodzin – dodaje.

Szacuje się że z rąk ukraińskich nacjonalistów zginęło 50-60 tysięcy Polaków. W odwecie polska partyzantka zabiła ok. 2-3 tysięcy Ukraińców. Nacjonaliści spod znaku OUN-UPA zachowywali się bestialsko, stosując m.in. tzw. ciche egzekucje jak mord siekierami, kosami, gwałty i grabieże.

– Podczas rzezi wołyńskiej państwo polskie nie funkcjonowało. Nie ma dokumentacji, aktów zgonu, spisów Urzędów Stanu Cywilnego, a księgi parafialne są szczątkowe. Po wojnie ta sprawa nie była w kręgu zainteresowań ówczesnej prokuratury. Dlatego dziś tak ważne są zeznania o zamordowanych członkach rodziny, sąsiadach. Być może będziemy w stanie w miarę dokładnie oszacować skalę tej zbrodni, choć nigdy nie ustalimy precyzyjnie liczby zamordowanych – dodaje prokurator Zając.

Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie czeka na sygnały pod numerem telefonu telefon 81 534 59 11 lub mailem komisja.lublin@ipn.gov.pl

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
KL / 12 czerwca 2019 r. o 08:46
+24
Przypomniał mi się dowcip o babie i lekarzu. Przychodzi Baba-Kościotrup do lekarza. A lekarz - Nie za późno? Pytanie: Kiedy IPN ujawni nazwiska Ukraińców mieszkających w Polsce uczestniczących w rzezi Polaków?
Avatar
Gość / 12 czerwca 2019 r. o 09:08
+20
Mogli jeszcze poczekać.... mieliby mniej roboty.... Przykre to wszystko 30 lat III RP zmarnowane. Kolejna sprawa czemu tylko Wołyń? Stanisławów za kolejne 30 lat? Tak traktuje się obywateli? Zdrajcy... Zróbcie sobie jeszcze 5 muzeów polin, Powstania Warszawskiego itd... TU ZAWIODŁO PAŃSTWO (wtedy i dziś) i nadal zawodzi.... Temat do umorzenia ze względu na śmierć sprawców? A Huki, Kuprianowycze i im podobni szaleją po internecie!!! Zbierzecie efekty swego zaniechania zobaczycie... a my (zwykli ludzie) razem z wami. A i czy wiecie już kto wygrał bitwę pod Dołhobyczowem czy nadal w materiałach IPN będzie migał się dziełkiem bulbowca? Smutne to
Mogli jeszcze poczekać.... mieliby mniej roboty.... Przykre to wszystko 30 lat III RP zmarnowane. Kolejna sprawa czemu tylko Wołyń? Stanisławów za kolejne 30 lat? Tak traktuje się obywateli? Zdrajcy... Zróbcie sobie jeszcze 5 muzeów polin, Powstania Warszawskiego itd... TU ZAWIODŁO PAŃSTWO (wtedy i dziś) i nadal zawodzi.... Temat do umorzenia ze względu na śmierć sprawców? A Huki, Kuprianowycze i im podobni szaleją po internecie!!! Zbierzecie efekty swego zaniechania zobaczycie... a my (zwykli ludzie) razem z wami. A i czy wiecie już kt... rozwiń
Avatar
Gość / 12 czerwca 2019 r. o 08:08
+15
Dopiero teraz jak już grą większości świadkowie nie żyją,
Avatar
yut8 / 12 czerwca 2019 r. o 10:04
+13
Zróbcie kopie, zanim cokolwiek przekażecie ipnowi, żeby przypadkiem nie poginęły te dokumenty.
Avatar
Gość / 12 czerwca 2019 r. o 09:13
+13
A czemu tylko w Lublinie? większość świadków wywieziono na tzw tereny odzyskane? czy to czasem nie powinno dotyczyć wszystkich IPN-ów a nie tylko Lubelskiego. Jakie siły na to poświęcicie? dwie panie archiwistki?
Avatar
kirk / 12 czerwca 2019 r. o 08:34
+13
Przy całym szacunku dla działań IPN, po ostatnim ujawnieniu nazwisk zagranicznych współpracowników polskiego wywiadu, nie ryzykował bym współpracy z IPN. Mimo, a może właśnie dlatego, że w sprawie Wołynia już nikogo raczej do odpowiedzialności nie da się pociągnąć, a Bóg jeden wie jak zostanie to wykorzystane w przyszłości i w czyje ręce trafi. Udzieliłbym im informacji jedynie anonimowo dla pełnego odkrycia prawdy historycznej. I tyle.
Avatar
Marian / 12 czerwca 2019 r. o 11:57
+12
Izrael do dziś ściga 95letnich SSmanow. Co ci Ukraińcy tak krótko żyją, że po 89 nie udało się żadnego postawić przed obliczem sprawiedliwości?
Avatar
Gość / 12 czerwca 2019 r. o 08:07
+10
Późno trochę...
Avatar
ABC / 12 czerwca 2019 r. o 08:44
+6
***wolyn.freehost.pl/miejsca-t/tresteniec-08.html kolonia TRESTENIEC gmina Aleksadrja, powiat Równe, woj. wołyńskie parafia Aleksadrja
Avatar
Zofia Filo / 12 czerwca 2019 r. o 08:32
+6
Dwie osoby z Lublina, które zrobiły " dużo" dla Rzezi Wołyńskiej - Pan Popek oraz Pan Osadczy.
Avatar
Jarema. / 19 czerwca 2019 r. o 13:46
0
Oraz Pan Zdzisław Koguciuk , który ma zakaz wjazdu do banderlandu.
Avatar
Valuś / 13 czerwca 2019 r. o 05:56
0
Zbyt wielu ludzi pamięta o bandytach z ukrainy. Jeszcze. Pisiorki kopać w temacie będą bo to sporo głosów jednak jest. A głosy te bać się będą wygranej tych drugich bo PO i inne żałosne partyjki nic w sprawie rzezi nie zrobią Pisiorki będą mieć z tego korzyść i temat pociągną za chwilę będzie cisza w temacie i znów partia rządząca wróci do "robienia dobrze" ukrainie. A to że mamy w kraju armię potomków morderców to Pikuś dla których bestialstwo to norma bo bandycie pomniki nadal stawiają.
Avatar
Gość / 12 czerwca 2019 r. o 19:31
-6
Świadkowie większości zostali wymordowanie przez takich gisuewdkuch i terleckicu i Kaczyńskich i innych ,którzy dzisiaj gloryfikują tych zbrodniarzy i głosują na zbrodniarzy ,bo gisuewdkuch i terleckicu oraz całe pudiorsteo i nie tylko to potomkowie bandersynow ,ounowcow i upadlincow ,a Duda Andrzej ,prezydent jest wnukiem zydka z ukry mordującego z banda bandery Polaków !! I co wy na to ?! Myślicie że o tym napiszę i opowie IPN ?! Nigdy ,bo to same zydobanderowcy ,później wybija nad Polaków i będziecie butki ,nikt nic nie wie a opozycja palcem nie kiwnie bo to jest to samo ścierwo.
Świadkowie większości zostali wymordowanie przez takich gisuewdkuch i terleckicu i Kaczyńskich i innych ,którzy dzisiaj gloryfikują tych zbrodniarzy i głosują na zbrodniarzy ,bo gisuewdkuch i terleckicu oraz całe pudiorsteo i nie tylko to potomkowie bandersynow ,ounowcow i upadlincow ,a Duda Andrzej ,prezydent jest wnukiem zydka z ukry mordującego z banda bandery Polaków !! I co wy na to ?! Myślicie że o tym napiszę i opowie IPN ?! Nigdy ,bo to same zydobanderowcy ,później wybija nad Polaków i będziecie butki ,nikt nic nie wie a opozycja pal... rozwiń
Avatar
Marian / 12 czerwca 2019 r. o 11:57
+12
Izrael do dziś ściga 95letnich SSmanow. Co ci Ukraińcy tak krótko żyją, że po 89 nie udało się żadnego postawić przed obliczem sprawiedliwości?
Avatar
yut8 / 12 czerwca 2019 r. o 10:04
+13
Zróbcie kopie, zanim cokolwiek przekażecie ipnowi, żeby przypadkiem nie poginęły te dokumenty.
Avatar
Gość / 12 czerwca 2019 r. o 09:59
+3
Wszystkich świadków IPN wymieni na swojej stronie www, aż ślad po nich zniknie. Wprawę mają.
Avatar
Gość / 12 czerwca 2019 r. o 09:37
-3
Moja Babcia, co trochę by mogła wam opowiedzieć, niestety ma w d. tą polityczną instytucję o nikłym zaufaniu społecznym i merytorycznym. Do puki władza będzie wpuszczać potomków UPAińców w milionach, nikt o zdrowych zmysłach wam nic nie powie. Niech IPN zajmie się lepiej magicznymi teczkami, bo w tym jest bardzo dobre.
Avatar
Gość / 12 czerwca 2019 r. o 09:13
+13
A czemu tylko w Lublinie? większość świadków wywieziono na tzw tereny odzyskane? czy to czasem nie powinno dotyczyć wszystkich IPN-ów a nie tylko Lubelskiego. Jakie siły na to poświęcicie? dwie panie archiwistki?
Avatar
Gość / 12 czerwca 2019 r. o 09:08
+20
Mogli jeszcze poczekać.... mieliby mniej roboty.... Przykre to wszystko 30 lat III RP zmarnowane. Kolejna sprawa czemu tylko Wołyń? Stanisławów za kolejne 30 lat? Tak traktuje się obywateli? Zdrajcy... Zróbcie sobie jeszcze 5 muzeów polin, Powstania Warszawskiego itd... TU ZAWIODŁO PAŃSTWO (wtedy i dziś) i nadal zawodzi.... Temat do umorzenia ze względu na śmierć sprawców? A Huki, Kuprianowycze i im podobni szaleją po internecie!!! Zbierzecie efekty swego zaniechania zobaczycie... a my (zwykli ludzie) razem z wami. A i czy wiecie już kto wygrał bitwę pod Dołhobyczowem czy nadal w materiałach IPN będzie migał się dziełkiem bulbowca? Smutne to
Mogli jeszcze poczekać.... mieliby mniej roboty.... Przykre to wszystko 30 lat III RP zmarnowane. Kolejna sprawa czemu tylko Wołyń? Stanisławów za kolejne 30 lat? Tak traktuje się obywateli? Zdrajcy... Zróbcie sobie jeszcze 5 muzeów polin, Powstania Warszawskiego itd... TU ZAWIODŁO PAŃSTWO (wtedy i dziś) i nadal zawodzi.... Temat do umorzenia ze względu na śmierć sprawców? A Huki, Kuprianowycze i im podobni szaleją po internecie!!! Zbierzecie efekty swego zaniechania zobaczycie... a my (zwykli ludzie) razem z wami. A i czy wiecie już kt... rozwiń
Avatar
KL / 12 czerwca 2019 r. o 08:46
+24
Przypomniał mi się dowcip o babie i lekarzu. Przychodzi Baba-Kościotrup do lekarza. A lekarz - Nie za późno? Pytanie: Kiedy IPN ujawni nazwiska Ukraińców mieszkających w Polsce uczestniczących w rzezi Polaków?
Zobacz wszystkie komentarze 15

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Duży protest w małym lubelskim mieście
zdjęcia
galeria

Duży protest w małym lubelskim mieście

Miasteczko liczy jakieś 3700 mieszkańców. Na protest kobiet przyszło około 500. - Sama byłam zdumiona - mówi Ew Zielińska, uczestniczka „czarnego spaceru” po Nałęczowie.

Żłobki w Lublinie. Przez wirusa jeden zamknięty, w innym brakuje pracowników

Żłobki w Lublinie. Przez wirusa jeden zamknięty, w innym brakuje pracowników

Coraz trudniej jest działać miejskim żłobkom, gdzie lista obecności opiekunów skraca się wskutek podejrzeń o zakażenie koronawirusem. Placówkę przy ul. Herberta trzeba było zamknąć. Przy ul. Zelwerowicza w opiece nad dziećmi pomagają panie pokojowe.

Jest nowy skarbnik w Chełmie

Jest nowy skarbnik w Chełmie

Skarbnikiem Chełma nie jest już Emilia Ignatowicz-Steć. Zastąpiła ją wieloletnia pracownica urzędu miasta Marzena Guzowska.

Kierowcy skrzykują się na wielki strajk. W piątek chcą zablokować drogi
galeria

Kierowcy skrzykują się na wielki strajk. W piątek chcą zablokować drogi

W piątek od godziny 12 do 13 drogi i ulice w całej Polsce mogą zostać zablokowane. Tak zawodowi kierowcy chcą się włączyć w protest kobiet.

Największa spółdzielnia mieszkaniowa w Puławach podnosi czynsze

Największa spółdzielnia mieszkaniowa w Puławach podnosi czynsze

Puławska Spółdzielnia Mieszkaniowa w przyszłym roku podniesie najważniejszą zmienną w czynszu, czyli opłatę za eksploatację podstawową. Ta wzrośnie o ponad 25 proc., do 2,05 zł za metr kwadratowy miesięcznie. Dla 50-metrowego mieszkania oznacza to podwyżkę o ponad 20 zł miesięcznie.

Jak 1 listopada dotrzeć na cmentarze w Lublinie autobusem lub samochodem
INformator

Jak 1 listopada dotrzeć na cmentarze w Lublinie autobusem lub samochodem

Trzy specjalne linie 200, 201 i 202 mają zapewnić w tym roku dojazd do lubelskich cmentarzy. Pozostałe, zwykłe linie, np. kursująca na Majdanek 158, będą mieć wzmocnione rozkłady jazdy. Ratusz ogłosił też zmiany w organizacji ruchu ulicznego w pobliżu nekropolii.

"Na Warszawę". W piątek manifestacja "Strajku Kobiet" w stolicy
galeria
film

"Na Warszawę". W piątek manifestacja "Strajku Kobiet" w stolicy

W piątek w stolicy odbędzie się demonstracja organizowana przez „Strajk Kobiet”. Protest rozpocznie się jednocześnie w trzech miejscach, a następnie przemarsze prawdopodobnie się połączą. Hasłem manifestacji będzie: „Na Warszawę”.

Lublin. Miasto daje 14,2 mln na dwie pętle. Jedna będzie nowa, druga powiększona

Lublin. Miasto daje 14,2 mln na dwie pętle. Jedna będzie nowa, druga powiększona

Miasto podpisało umowę na budowę nowej pętli komunikacji miejskiej przy al. Kraśnickiej (w połowie drogi między ul. Bełżycką a ul. Jana Pawła II) oraz przebudowę istniejącej pętli przy os. Poręba na końcu ul. Granitowej. Kontrakt za 14,2 mln zł wygrała firma Strabag, która musi się uporać z zadaniem w niecały rok.

Polski Cukier Avia kontra ZAKSA Strzelce Opolskie, czyli mecz o sześć punktów

Polski Cukier Avia kontra ZAKSA Strzelce Opolskie, czyli mecz o sześć punktów

Wyjazdowym przeciwnikiem Polskiego Cukru Avii będzie w sobotę ZAKSA Strzelce Opolskie. Pierwszy gwizdek o godz. 17.

Minister Czarnek chce karać uczelnie. Za zachęcanie do udziału w protestach
galeria

Minister Czarnek chce karać uczelnie. Za zachęcanie do udziału w protestach

Konsekwencje wobec uczelni zachęcających swoich studentów do udziału w trwających strajkach kobiet zapowiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Boniecki, Dostatni, Oszajca, Szostek. Księża i zakonnicy apelują: „skończyć z używaniem religii do celów politycznych”

Boniecki, Dostatni, Oszajca, Szostek. Księża i zakonnicy apelują: „skończyć z używaniem religii do celów politycznych”

Opowiadają się przeciwko upolitycznieniu Kościoła i chcą rozliczenia duchownych z aktów pedofilii. 27 księży i zakonników wystosowało otwarty apel, pod którym podpisali się też duchowni z Lublina.

Padwa Zamość realizuje swój cel

Padwa Zamość realizuje swój cel

MKS Padwa Zamość prowadzi w tabeli grupy D I ligi piłkarzy ręcznych po pięciu rozegranych kolejkach.

Uwaga! Salmonella w partii masła z Łukowa

Uwaga! Salmonella w partii masła z Łukowa

Salmonella wykryta w partii masła produkowanego w Łukowie – ostrzega Główny Inspektorat Sanitarny.

Mocna sugestia, ostra reakcja. Znowu napięcie na linii Ratusz - TVP Lublin

Mocna sugestia, ostra reakcja. Znowu napięcie na linii Ratusz - TVP Lublin

Kolejne spięcie między prezydentem Lublina a lokalnym oddziałem Telewizji Polskiej. TVP puszcza w świat sugestię, że Krzysztof Żuk popiera mazanie po kościołach. Ten odpowiada telewizji, że jest „narzędziem propagandy”

Biała Podlaska: Jedno drive- thru to za mało? Wojewoda zbada sprawę

Biała Podlaska: Jedno drive- thru to za mało? Wojewoda zbada sprawę

– Jeden punkt testowy dla tak dużego obszaru jest już niewystarczający – uważa poseł Riad Haidar z Białej Podlaskiej i apeluje o pilne zabezpieczenie kolejnych punktów drive-thru. Ostatnio, trzeba tu czekać w kolejce kilka godzin. Zdaniem wojewody lubelskiego, problem może tkwić w organizacji pracy lub obsadzie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.