Galerie handlowe, muzea, tarasy widokowe, a pod al. Tysiąclecia tunele lub kładki. Tak powinno wyglądać Podzamcze według studentów III roku architektury i urbanistyki Politechniki Lubelskiej. W piątek swoje pomysły zaprezentują na wystawie. A już w poniedziałek poznamy zwycięzców miejskiego konkursu na koncepcję zagospodarowania tego terenu.
Według nauczycieli akademickich, Podzamcze to temat idealny. – Teren w centrum miasta, otoczony wzgórzami, osadzony w kontekście historycznym – mówi dr Siestrzewitowska.
– Każdy miał swoją wizję. Niektórzy decydowali się na architekturę nowoczesną, inni na bardziej tradycyjną – mówi Agnieszka Dziechciaruk, której grupa za swoją pracę dostała piątkę z plusem.
– Zaproponowaliśmy galerię handlową, muzeum trzech kultur, tarasy widokowe zwrócone m.in. na Zamek i Czwartek, nowoczesne pawilony przy Zamku, dużo przestrzeni rekreacyjnej i odsłonięte koryto Czechówki – wylicza Dziechciaruk.
W innych pracach, prócz galerii handlowych, pojawiają się też muzea (nawiązujące m.in. do dawnej Dzielnicy Żydowskiej) i tereny rekreacyjne.
W różny sposób studenci podeszli za to do al. Tysiąclecia. – To poważny problem komunikacyjny. Niektórzy zaproponowali wiadukty dla samochodów i kładki piesze, inni nawet tunel – mówi Dziechciaruk.
Wszystkie prace studentów można oglądać od dziś do 19 lutego w Lubelskim Ośrodku Informacji Turystycznej i Kulturalnej przy ul. Jezuickiej 1/3, w godz. 9-17.
Czekamy na zawodowców
Zwycięska koncepcja ma posłużyć miejskim urzędnikom do prac nad planem zagospodarowania tej części miasta.