Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 stycznia 2012 r.
15:31
Edytuj ten wpis

Jak powinno wyglądać Podzamcze według studentów (wizualizacje)

0 9 A A
Jeden z projektów. Zrobiły go: Iwona Ligeza, Joanna Wasilewska Magdalena Szal, Magdalena Makaruk Ewe
Jeden z projektów. Zrobiły go: Iwona Ligeza, Joanna Wasilewska Magdalena Szal, Magdalena Makaruk Ewe

Galerie handlowe, muzea, tarasy widokowe, a pod al. Tysiąclecia tunele lub kładki. Tak powinno wyglądać Podzamcze według studentów III roku architektury i urbanistyki Politechniki Lubelskiej. W piątek swoje pomysły zaprezentują na wystawie. A już w poniedziałek poznamy zwycięzców miejskiego konkursu na koncepcję zagospodarowania tego terenu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Studenci projektowali Podzamcze w ramach zajęć na uczelni. Opierali się na tych samych wytycznych, które obowiązywały architektów startujących w konkursie ogłoszonym przez Ratusz. Pracowali przez cały semestr. – Podeszli do tematu bardzo ambitnie – podkreśla dr inż. Marzena Siestrzewitowska, opiekunka grupy. – Mają za sobą dopiero dwa lata nauki. To ich pierwszy poważny projekt urbanistyczny. Nie można tych prac porównywać z pracami zawodowych architektów – podkreśla.

Według nauczycieli akademickich, Podzamcze to temat idealny. – Teren w centrum miasta, otoczony wzgórzami, osadzony w kontekście historycznym – mówi dr Siestrzewitowska.

– Każdy miał swoją wizję. Niektórzy decydowali się na architekturę nowoczesną, inni na bardziej tradycyjną – mówi Agnieszka Dziechciaruk, której grupa za swoją pracę dostała piątkę z plusem.

– Zaproponowaliśmy galerię handlową, muzeum trzech kultur, tarasy widokowe zwrócone m.in. na Zamek i Czwartek, nowoczesne pawilony przy Zamku, dużo przestrzeni rekreacyjnej i odsłonięte koryto Czechówki – wylicza Dziechciaruk.

W innych pracach, prócz galerii handlowych, pojawiają się też muzea (nawiązujące m.in. do dawnej Dzielnicy Żydowskiej) i tereny rekreacyjne.
W różny sposób studenci podeszli za to do al. Tysiąclecia. – To poważny problem komunikacyjny. Niektórzy zaproponowali wiadukty dla samochodów i kładki piesze, inni nawet tunel – mówi Dziechciaruk.

Wszystkie prace studentów można oglądać od dziś do 19 lutego w Lubelskim Ośrodku Informacji Turystycznej i Kulturalnej przy ul. Jezuickiej 1/3, w godz. 9-17.


Czekamy na zawodowców

W poniedziałek poznamy zwycięzców miejskiego konkursu na opracowanie koncepcji zagospodarowania Podzamcza. Sąd konkursowy wybierze najlepsze spośród 45 złożonych prac. Zdobywca pierwszego miejsca zainkasuje 120 tys. złotych, za drugie i trzecie miejsce przewidziano odpowiednio 80 i 40 tys. zł, regulamin mówi też o 20 tys. zł nagrody za wyróżnienie.

Zwycięska koncepcja ma posłużyć miejskim urzędnikom do prac nad planem zagospodarowania tej części miasta.

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
lub / 27 stycznia 2012 o 11:49
0
[quote name='Stelmacholub' timestamp='1327657272' post='588965']
I tak wygra koncepcja biura Stelmach i partnerzy...
[/quote]

[size="5"]Raczej Gurbiel & Rodzina ![/size]
Avatar
Zdzisław R. / 27 stycznia 2012 o 10:42
0
Nie próbujmy podrabiać Warszawy. Tam koło nowo wybudowanych "zabytków" stoją szklane nowoczesne budowle i wygląda to moim zdaniem tragicznie. Lublin ma swój urok właśnie dzięki trzymaniu się przedwojennej atmosferze Starego Miasta. Oczywiście nie dosłownie ale dlatego, że nie wprowadza się tu zbyt eklektycznych rozwiązań to wszystko jeszcze jakoś wygląda ( a jak nie to jest to na dobrej drodze, żeby wyglądać). Podzamcze powinno być układem i typem kamienic podobnym do układu dzielnicy żydowskiej. Fajnie by było odsłonić Czechówkę, trzymać planów ulicy Szerokiej na placu zamkowym i stworzyć układ kamienic podobny do przedwojennego z tym, że zrobić eleganckie elewacje w stylu starego pasującym do starego miasta i podzamcza. I tyle. Po co robić na siłę coś nowego jak to co było kiedyś nie było przecież złe! Serdecznie Pozdrawiam.
Nie próbujmy podrabiać Warszawy. Tam koło nowo wybudowanych "zabytków" stoją szklane nowoczesne budowle i wygląda to moim zdaniem tragicznie. Lublin ma swój urok właśnie dzięki trzymaniu się przedwojennej atmosferze Starego Miasta. Oczywiście nie dosłownie ale dlatego, że nie wprowadza się tu zbyt eklektycznych rozwiązań to wszystko jeszcze jakoś wygląda ( a jak nie to jest to na dobrej drodze, żeby wyglądać). Podzamcze powinno być układem i typem kamienic podobnym do układu dzielnicy żydowskiej. Fajnie by było odsłonić Czechówkę, ... rozwiń
Avatar
Stelmacholub / 27 stycznia 2012 o 10:41
0
I tak wygra koncepcja biura Stelmach i partnerzy...
Avatar
jasio / 26 stycznia 2012 o 23:23
0
przy projektowaniu należy pamiętać że w pobliżu znajduje się cerkiew,a odrobinkę dalej kościół ,więc moim zdaniem powinno powstać coś na tyle użytecznego ale też z drugiej strony kulturalnego i odpowiedniego na to miejsce.....
Avatar
ja / 26 stycznia 2012 o 21:32
0
Studenci wykonali dużo pracy jednak mam nadzieje że koncepcja z trasą WZ na estakadzie nigdy nie powstanie. Rozumiem że chodziło o ułatwienie ruchu pieszych z Placu Zamkowego na Podzamcze ale nie tędy droga. Trasa powinna być raczej schowana w tunelu. Estakady raz że bardzo ingerują w przestrzeń to jeszcze generują syf pod spodem. Ludzie nie chcą chodzić pod estakadami. To bardzo zły pomysł.
Avatar
ja / 26 stycznia 2012 o 21:00
0
Zdjęcie / koncepcja 10, 11, 14 jest bardzo dobra. Nie mogę zgodzić się z moimi poprzednikami oceniając tak surowo owych studentów. Moim zdaniem wykonali kawał dobrej roboty.
Oby nasze miasto wyglądało kiedyś (za mojego życia) równie dobrze. Pozdrawiam.
Avatar
Ags / 26 stycznia 2012 o 20:53
0
Mysle, ze aby wyrazac opinie negatywne trzeba poznac dokladnie kazdy projekt nie tylko kilka wizualizacji ale rowniez cale zagospodarowanie, schematy.. i zrozumiec motywy jakimi kierowali sie studenci. A co do "hamow ze wsi" to kultura osoby ktora sie wypowiada pozostawia wiele do zyczenia, dodatkowo osoba ta chyba zatrzymala sie w czasie, jestesmy w XXI wieku architektura idzie do przodu trudno zeby studenci projektowali takie same kamienice jakie istnieja obecnie na Podzamczu. Nowa architektura nawiązuje do historii m.in. w wykorzystywanym materialach, drobnoziarnistą strukturą tj. na na Starym Miescie czy zastosowaniem 2spadowych dachow. Studenci starali sie w swoich projektach odtworzyc dawny klimat dzielnicy oraz zaakcentowac istniejace obiekty poprzez zastosowanie punktow widokowych (tarasow widokowych, uzytkowych dachow) na Wzgórze Czwartek oraz Zamek Lubelski. Dodatkowo nawiazaniem do historii tego miejsca jest wyroznienie Studzienki, ktora znajduje sie na istniejacym placu dworcowym, przywrocenie dawnych biegow ul. Szerokiej i Ruskiej czy tez odkrycie koryta rzeki Czechowki. Oczywiscie studenci nie sa profesjonalistami, maja na ten projekt jedynie 1 semestr, nie moga sie skupic na wszystkich detalach jak profesjonalisci, aczkolwiek uwazam, ze jak na III rok architektury projekty sa naprawde niezle. Dlatego wszystkich zainteresowanych - negatywnie i pozytywnie zapraszamy do odwiedzenia wystawy.
Mysle, ze aby wyrazac opinie negatywne trzeba poznac dokladnie kazdy projekt nie tylko kilka wizualizacji ale rowniez cale zagospodarowanie, schematy.. i zrozumiec motywy jakimi kierowali sie studenci. A co do "hamow ze wsi" to kultura osoby ktora sie wypowiada pozostawia wiele do zyczenia, dodatkowo osoba ta chyba zatrzymala sie w czasie, jestesmy w XXI wieku architektura idzie do przodu trudno zeby studenci projektowali takie same kamienice jakie istnieja obecnie na Podzamczu. Nowa architektura nawiązuje do historii m.in. w wykor... rozwiń
Avatar
Magdalena / 26 stycznia 2012 o 17:59
0
Hm...ten projekt to chyba jakieś nieporozumienie...Co to w ogóle ma być???Nie twierdzę, że jest beznadziejny, ale...chyba nie bardzo się komponuje z Podzamczem... . Studenci, kiepsko z Waszą wyobraźnią przestrzenną... . Nie twierdzę też, że sama bym to lepiej zaprojektowała, ale może zostawmy to specjalistom. Oby tylko to byli prawdziwi fachowcy a nie fuszerkaże za grba kasę...
Avatar
Gość / 26 stycznia 2012 o 16:53
0
Piękne projekty gdyby tak jeszcze wyburzyć te stare kamienice, pół starówki,cerkwie i zamek to nawet by pasowały te budynki do okolicy Odrazu widać że studenci sie tym zajmowali. Zero praktyki i wyobraźni... no ale tak to jest gdy hamek ze wsi miasto chce budować
Piękne projekty gdyby tak jeszcze wyburzyć te stare kamienice, pół starówki,cerkwie i zamek to nawet by pasowały te budynki do okolicy Odrazu widać że studenci sie tym zajmowali. Zero praktyki i wyobraźni... no ale tak to jest gdy hamek ze wsi miasto chce budować rozwiń
Avatar
lub / 27 stycznia 2012 o 11:49
0
[quote name='Stelmacholub' timestamp='1327657272' post='588965']
I tak wygra koncepcja biura Stelmach i partnerzy...
[/quote]

[size="5"]Raczej Gurbiel & Rodzina ![/size]
Avatar
Zdzisław R. / 27 stycznia 2012 o 10:42
0
Nie próbujmy podrabiać Warszawy. Tam koło nowo wybudowanych "zabytków" stoją szklane nowoczesne budowle i wygląda to moim zdaniem tragicznie. Lublin ma swój urok właśnie dzięki trzymaniu się przedwojennej atmosferze Starego Miasta. Oczywiście nie dosłownie ale dlatego, że nie wprowadza się tu zbyt eklektycznych rozwiązań to wszystko jeszcze jakoś wygląda ( a jak nie to jest to na dobrej drodze, żeby wyglądać). Podzamcze powinno być układem i typem kamienic podobnym do układu dzielnicy żydowskiej. Fajnie by było odsłonić Czechówkę, trzymać planów ulicy Szerokiej na placu zamkowym i stworzyć układ kamienic podobny do przedwojennego z tym, że zrobić eleganckie elewacje w stylu starego pasującym do starego miasta i podzamcza. I tyle. Po co robić na siłę coś nowego jak to co było kiedyś nie było przecież złe! Serdecznie Pozdrawiam.
Nie próbujmy podrabiać Warszawy. Tam koło nowo wybudowanych "zabytków" stoją szklane nowoczesne budowle i wygląda to moim zdaniem tragicznie. Lublin ma swój urok właśnie dzięki trzymaniu się przedwojennej atmosferze Starego Miasta. Oczywiście nie dosłownie ale dlatego, że nie wprowadza się tu zbyt eklektycznych rozwiązań to wszystko jeszcze jakoś wygląda ( a jak nie to jest to na dobrej drodze, żeby wyglądać). Podzamcze powinno być układem i typem kamienic podobnym do układu dzielnicy żydowskiej. Fajnie by było odsłonić Czechówkę, ... rozwiń
Avatar
Stelmacholub / 27 stycznia 2012 o 10:41
0
I tak wygra koncepcja biura Stelmach i partnerzy...
Avatar
jasio / 26 stycznia 2012 o 23:23
0
przy projektowaniu należy pamiętać że w pobliżu znajduje się cerkiew,a odrobinkę dalej kościół ,więc moim zdaniem powinno powstać coś na tyle użytecznego ale też z drugiej strony kulturalnego i odpowiedniego na to miejsce.....
Avatar
ja / 26 stycznia 2012 o 21:32
0
Studenci wykonali dużo pracy jednak mam nadzieje że koncepcja z trasą WZ na estakadzie nigdy nie powstanie. Rozumiem że chodziło o ułatwienie ruchu pieszych z Placu Zamkowego na Podzamcze ale nie tędy droga. Trasa powinna być raczej schowana w tunelu. Estakady raz że bardzo ingerują w przestrzeń to jeszcze generują syf pod spodem. Ludzie nie chcą chodzić pod estakadami. To bardzo zły pomysł.
Avatar
ja / 26 stycznia 2012 o 21:00
0
Zdjęcie / koncepcja 10, 11, 14 jest bardzo dobra. Nie mogę zgodzić się z moimi poprzednikami oceniając tak surowo owych studentów. Moim zdaniem wykonali kawał dobrej roboty.
Oby nasze miasto wyglądało kiedyś (za mojego życia) równie dobrze. Pozdrawiam.
Avatar
Ags / 26 stycznia 2012 o 20:53
0
Mysle, ze aby wyrazac opinie negatywne trzeba poznac dokladnie kazdy projekt nie tylko kilka wizualizacji ale rowniez cale zagospodarowanie, schematy.. i zrozumiec motywy jakimi kierowali sie studenci. A co do "hamow ze wsi" to kultura osoby ktora sie wypowiada pozostawia wiele do zyczenia, dodatkowo osoba ta chyba zatrzymala sie w czasie, jestesmy w XXI wieku architektura idzie do przodu trudno zeby studenci projektowali takie same kamienice jakie istnieja obecnie na Podzamczu. Nowa architektura nawiązuje do historii m.in. w wykorzystywanym materialach, drobnoziarnistą strukturą tj. na na Starym Miescie czy zastosowaniem 2spadowych dachow. Studenci starali sie w swoich projektach odtworzyc dawny klimat dzielnicy oraz zaakcentowac istniejace obiekty poprzez zastosowanie punktow widokowych (tarasow widokowych, uzytkowych dachow) na Wzgórze Czwartek oraz Zamek Lubelski. Dodatkowo nawiazaniem do historii tego miejsca jest wyroznienie Studzienki, ktora znajduje sie na istniejacym placu dworcowym, przywrocenie dawnych biegow ul. Szerokiej i Ruskiej czy tez odkrycie koryta rzeki Czechowki. Oczywiscie studenci nie sa profesjonalistami, maja na ten projekt jedynie 1 semestr, nie moga sie skupic na wszystkich detalach jak profesjonalisci, aczkolwiek uwazam, ze jak na III rok architektury projekty sa naprawde niezle. Dlatego wszystkich zainteresowanych - negatywnie i pozytywnie zapraszamy do odwiedzenia wystawy.
Mysle, ze aby wyrazac opinie negatywne trzeba poznac dokladnie kazdy projekt nie tylko kilka wizualizacji ale rowniez cale zagospodarowanie, schematy.. i zrozumiec motywy jakimi kierowali sie studenci. A co do "hamow ze wsi" to kultura osoby ktora sie wypowiada pozostawia wiele do zyczenia, dodatkowo osoba ta chyba zatrzymala sie w czasie, jestesmy w XXI wieku architektura idzie do przodu trudno zeby studenci projektowali takie same kamienice jakie istnieja obecnie na Podzamczu. Nowa architektura nawiązuje do historii m.in. w wykor... rozwiń
Avatar
Magdalena / 26 stycznia 2012 o 17:59
0
Hm...ten projekt to chyba jakieś nieporozumienie...Co to w ogóle ma być???Nie twierdzę, że jest beznadziejny, ale...chyba nie bardzo się komponuje z Podzamczem... . Studenci, kiepsko z Waszą wyobraźnią przestrzenną... . Nie twierdzę też, że sama bym to lepiej zaprojektowała, ale może zostawmy to specjalistom. Oby tylko to byli prawdziwi fachowcy a nie fuszerkaże za grba kasę...
Avatar
Gość / 26 stycznia 2012 o 16:53
0
Piękne projekty gdyby tak jeszcze wyburzyć te stare kamienice, pół starówki,cerkwie i zamek to nawet by pasowały te budynki do okolicy Odrazu widać że studenci sie tym zajmowali. Zero praktyki i wyobraźni... no ale tak to jest gdy hamek ze wsi miasto chce budować
Piękne projekty gdyby tak jeszcze wyburzyć te stare kamienice, pół starówki,cerkwie i zamek to nawet by pasowały te budynki do okolicy Odrazu widać że studenci sie tym zajmowali. Zero praktyki i wyobraźni... no ale tak to jest gdy hamek ze wsi miasto chce budować rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nowy żłobek przy ul. Zelwerowicza przyjmie dzieci od września? Problem z kuchnią

Nowy żłobek przy ul. Zelwerowicza przyjmie dzieci od września? Problem z kuchnią 0 0

Unieważniony został przetarg na sprzęt dla nowego żłobka przy ul. Zelwerowicza. Problemem okazało się wyposażenie kuchni. Mimo to władze miasta zapewniają, że placówka zostanie otwarta zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, a posiłki będą początkowo dowożone z kuchni innego żłobka.

Jerzy Brzęczek: Lewandowski pozostanie kapitanem reprezentacji

Jerzy Brzęczek: Lewandowski pozostanie kapitanem reprezentacji 0 0

Nowy selekcjoner reprezentacji Polski Jerzy Brzęczek spotkał się z mediami na swojej pierwszej konferencji prasowej. 47-letni szkoleniowiec zapewnił, że kadrę czeka ewolucja i stopniowe wprowadzanie nowych zawodników, a jej kapitanem pozostanie Robert Lewandowski

Jechał i pił piwo. Zauważył go ten policjant

Jechał i pił piwo. Zauważył go ten policjant 3 0

47-letni mieszkaniec Białej Podlaskiej jechał samochodem i pił. Inni kierowcy musieli zjeżdżać mu z drogi. Wyczyny 47-latka zauważył przypadkiem policjant jadący do pracy

Lubartów: Oczyszczalnia już prawie gotowa

Lubartów: Oczyszczalnia już prawie gotowa 1 0

Modernizacja oczyszczalni ścieków zbliża się do końca. W przyszłym tygodniu kolejne instalacje będą uruchamiane. Zaawansowanie robót modernizacyjnych oczyszczalni osiągnęło ok. 90 proc. Wybudowane zostały wszystkie obiekty, trwają ostatnie prace połączeniowe sieci między obiektami.

Turyści w Polsce. Skąd najczęściej do nas przyjeżdżają?

Turyści w Polsce. Skąd najczęściej do nas przyjeżdżają? 0 0

Najczęściej odwiedzają nas turyści z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Ukrainy – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Wypadek w Ciecierzynie. Droga zablokowana, duże korki [zdjęcia]
galeria

Wypadek w Ciecierzynie. Droga zablokowana, duże korki [zdjęcia] 6 1

Do wypadku doszło na drodze krajowej nr 19 koło Lublina

Piotr spod Białej Podlaskiej idzie pieszo przez Europę. Do celu dotrze za 5 miesięcy
galeria

Piotr spod Białej Podlaskiej idzie pieszo przez Europę. Do celu dotrze za 5 miesięcy 0 2

22-letni Piotr Żuk wyruszył spod Białej Podlaskiej do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Do pokonania ma ponad 3700 kilometrów. Jego samotna piesza pielgrzymka wiedzie przez 9 krajów.

Kontrolerzy biletów mają mieć ochronę

Kontrolerzy biletów mają mieć ochronę 0 4

Władze miasta szukają firmy ochroniarskiej, która w godzinach nocnych zapewni bezpieczeństwo kontrolerom sprawdzającym bilety w miejskiej komunikacji.

Śmigłowiec LPR zmieni bazę. Trwa budowa nowego hangaru

Śmigłowiec LPR zmieni bazę. Trwa budowa nowego hangaru 1 2

W pobliże lotniska w Świdniku przeniesiona zostanie baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, które stacjonuje teraz w podlubelskim Radawcu.

Wielkie testowanie Podlasiu Biała Podlaska

Wielkie testowanie Podlasiu Biała Podlaska 1 1

Piłkarze z Białej Podlaskiej mają za sobą kolejny mecz kontrolny. Przy okazji obozu w Mielniku Podlasie zremisowało z Turem Bielsk Podlaski 2:2. Pierwsza połowa należała do rywali, którzy prowadzili 2:0. Po zmianie stron drużyna trenera Tomasza Złomańczuka zdołała jednak wyrównać

Avia Świdnik – Hetman Zamość 2:0. Zadecydowała końcówka

Avia Świdnik – Hetman Zamość 2:0. Zadecydowała końcówka 1 0

Ciekawy sparing został rozegrany na stadionie w Świdniku. Tamtejsza Avia podejmowała Hetmana Zamość, którego trenerem jest doskonale znany przy ul. Sportowej Jacek Ziarkowski. W lepszych humorach zawody kończyli gospodarze, którzy wygrali 2:0

Lublin: Skarpa i Górki bez ciepłej wody

Lublin: Skarpa i Górki bez ciepłej wody 17 0

Tysiące mieszkańców osiedli Skarpa i Górki będą przez trzy dni pozbawieni ciepłej wody w kranach.

Wyrzucił psa z auta i odjechał. Gdy wpadł, próbował się tłumaczyć

Wyrzucił psa z auta i odjechał. Gdy wpadł, próbował się tłumaczyć 19 2

Mężczyzna wyrzucił psa z auta i odjechał. Udało się go odnaleźć, bo całe zdarzenie widział inny kierowca.

Łęczna: 18-latka zdenerwowała dziewczyna, nietypowo odreagował

Łęczna: 18-latka zdenerwowała dziewczyna, nietypowo odreagował 1 2

18-latek po kłótni z dziewczyną uszkodził kilka samochodów. Teraz grozi mu do 5 lat więzienia

20. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta. Uroczystości w lubelskim IPN
27 lipca 2018, 16:00

20. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta. Uroczystości w lubelskim IPN 2 1

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 27 lipca o godz. 16 w lubelskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej (ul. Wodopojna 2) odbędą się obchody upamiętniające 20. rocznicę śmierci Zbigniewa Herberta.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.