Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 listopada 2015 r.
15:44

Jak się odnaleźć w Sejmie? Nowi lubelscy posłowie przeszli szkolenie

0 40 A A
Agata Borowiec i Sylwester Tułajew w ławach poselskich. Z tyłu – Artur Soboń (wszyscy z PiS) (fot. Archiwum Agaty Borowiec)
Agata Borowiec i Sylwester Tułajew w ławach poselskich. Z tyłu – Artur Soboń (wszyscy z PiS) (fot. Archiwum Agaty Borowiec)

Jakie prawa i obowiązki przysługują posłom, jak prowadzić biuro poselskie i jak poruszać się po Sejmie. Tego dowiedzieli się wybrani 25 października parlamentarzyści. Poselskie szkolenie, które zakończyło się w środę, przeszli też debiutanci z naszego regionu.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Absolutnymi debiutantami z naszego regionu będą: Sylwester Tułajew, Artur Soboń, Agata Borowiec, Krzysztof Szulowski, Teresa Hałas, Piotr Olszówka i Jan Szewczak (wszyscy z Prawa i Sprawiedliwości) oraz Jakub Kulesza i Jarosław Sachajko (obaj z Kukiz’15).

Dwóch innych nowych posłów z województwa lubelskiego ma już w dorobku sejmową przeszłość. Jerzy Bielecki (PiS) był posłem w latach 2005–2007, a Wojciech Wilk (PO) pełnił tę funkcję od 2005 do 2011 roku.

– Przez te dwie kadencje zdążyłem poznać budynek Sejmu, merytorycznie też jestem przygotowany do pełnienia mandatu, ale udział w szkoleniu pozwoli przypomnieć sobie pewne rzeczy – mówi Wilk, który w najbliższych dniach złoży rezygnację ze stanowiska wojewody lubelskiego. Zgodnie z prawem ma na to 14 dni od ogłoszenia przez Państwową Komisję Wyborczą wyników wyborów. Czas mija 11 listopada. – Pismo mam już przygotowane, w czwartek złożę je w Kancelarii Sejmu. Zamierzam zrezygnować z funkcji z dniem 9 listopada – zapowiada Wilk.

Nowi posłowie otrzymali wyprawki zawierające niezbędne dokumenty i informacje, m.in.: regulamin Sejmu, Konstytucję czy ustawę o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Dowiedzieli się też, czy mogą łączyć mandat z innymi zajęciami zarobkowymi. Poznali także zasady głosowania oraz zasady poruszania się po mającym prawie osiem hektarów sejmowym kompleksie.

– Budynek jest dość duży, ale widzę, że można liczyć na wsparcie doświadczonych parlamentarzystów. Pomocą służą także pracownicy obsługi, więc raczej nikt nie zabłądzi i w razie potrzeby uzyska niezbędne informacje – przyznaje posłanka Agata Borowiec.

Niektórzy z parlamentarzystów wrażeniami z udziału w sesji wprowadzającej dzielili się w mediach społecznościowych. „Pierwszy dzień w Sejmie RP rozpoczynam od obecności w kaplicy sejmowej” – napisał na swoim oficjalnym profilu na Facebooku poseł Sylwester Tułajew.

W tej kadencji w Sejmie zasiądzie w sumie 223 nowych posłów, z których 215 wcześniej nie miało bezpośredniego kontaktu z parlamentem. W środę odebrali od Państwowej Komisji Wyborczej zaświadczenia o wyborze.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 40

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 8 listopada 2015 r. o 17:48
Co to za próchno na pierwszym planie kobieta nie podobna do żadnej z plakatów? Następne straszydło w sejmie Alaa pawlowicz ...masakra gdzie ci wyborcy maja oczy....
Avatar
Gość / 5 listopada 2015 r. o 18:50

Pisiory ależ wam ten Żuk ością w gardle stoi :) Mam nadzieję, że będzie rządził jak najdłużej bo tak dobrego i sprawnego gospodarza Lublin nie miał od dawna i po Żuku pewnie długo mieć nie będzie


Pisuary sie go boja jak diabel wody swieconej.:)
Avatar
Odmozgowienie na tvnie / 5 listopada 2015 r. o 18:40

Ja Ci dam szmaciarzu katolickei oszołomy!!!

Ty Palimordo bezczelna i kacyku PO!

Ateisto, czy wierzysz w rozpad białka?

Odstaw te tabletki albo bierz polowe oszolomie :-D
Avatar
Gość / 5 listopada 2015 r. o 13:33
Na zdjęciu widać paskudę, gościa nieroba oraz z tyłu jakiegoś pajaca.
Avatar
katolik / 5 listopada 2015 r. o 13:08

Ja Ci dam szmaciarzu katolickei oszołomy!!! 

Ty Palimordo bezczelna i kacyku PO!

Ateisto, czy wierzysz w rozpad białka?

Avatar
stefan / 5 listopada 2015 r. o 10:44

zgadza się, jaki wkład ma Sylwester Tułajew w rozwój Lublina? ŻADEN, ot pluł na Żuka zgodnie z rozkazami warszawskiej centrali PiS

należy się natomiast cieszyć że jednego szkodnika w mieście mniej, im mniej szkodników tym lepiej i szybciej miasto będzie się rozwijać

teraz będzie szkodził centralnie - nie tylko lokalnie

Avatar
Gość / 5 listopada 2015 r. o 09:05

Aleś ty pusty

Ho ho ho, za to ty katolicki oszolomie tak sie rozpisales, ze stwierdzam ze jestes pelny ale glupoty.
Avatar
Gość / 5 listopada 2015 r. o 07:26

pewnie tyle samo, co z PO i PSLu :)

no to znaczy bardzo dużo, oby, bo moja wiara w tej kwestii słaba

Avatar
OZGROZO / 5 listopada 2015 r. o 07:18

Na pierwszym planie dwa katolickie oszolomy z Pisu, piekny I mlody niczym Krzysiu vel Ibisz pan Tulajew oraz rodem z Bilgoraja a wybrana w Chelmie niejaka pani Borowiec, zaslynela juz z tego, ze przepchnela pare dni temu w sejmiku, ze bedziemy lozyc kase na nanoprotechnologie czyli katolickie in vitro :-D stad tez pewnie taki wyraz twarzy - zadowolenie nawiedzonego pisowca, co moze dodalo jej pare lat.

Aleś ty pusty

Avatar
Michał / 4 listopada 2015 r. o 22:27

Ciekawe co zrobią te nieroby z PiS-u dla Lubelszczyzny ???

pewnie tyle samo, co z PO i PSLu :)

Avatar
Gość / 8 listopada 2015 r. o 17:48
Co to za próchno na pierwszym planie kobieta nie podobna do żadnej z plakatów? Następne straszydło w sejmie Alaa pawlowicz ...masakra gdzie ci wyborcy maja oczy....
Avatar
Gość / 5 listopada 2015 r. o 18:50

Pisiory ależ wam ten Żuk ością w gardle stoi :) Mam nadzieję, że będzie rządził jak najdłużej bo tak dobrego i sprawnego gospodarza Lublin nie miał od dawna i po Żuku pewnie długo mieć nie będzie


Pisuary sie go boja jak diabel wody swieconej.:)
Avatar
Odmozgowienie na tvnie / 5 listopada 2015 r. o 18:40

Ja Ci dam szmaciarzu katolickei oszołomy!!!

Ty Palimordo bezczelna i kacyku PO!

Ateisto, czy wierzysz w rozpad białka?

Odstaw te tabletki albo bierz polowe oszolomie :-D
Avatar
Gość / 5 listopada 2015 r. o 13:33
Na zdjęciu widać paskudę, gościa nieroba oraz z tyłu jakiegoś pajaca.
Avatar
katolik / 5 listopada 2015 r. o 13:08

Ja Ci dam szmaciarzu katolickei oszołomy!!! 

Ty Palimordo bezczelna i kacyku PO!

Ateisto, czy wierzysz w rozpad białka?

Avatar
stefan / 5 listopada 2015 r. o 10:44

zgadza się, jaki wkład ma Sylwester Tułajew w rozwój Lublina? ŻADEN, ot pluł na Żuka zgodnie z rozkazami warszawskiej centrali PiS

należy się natomiast cieszyć że jednego szkodnika w mieście mniej, im mniej szkodników tym lepiej i szybciej miasto będzie się rozwijać

teraz będzie szkodził centralnie - nie tylko lokalnie

Avatar
Gość / 5 listopada 2015 r. o 09:05

Aleś ty pusty

Ho ho ho, za to ty katolicki oszolomie tak sie rozpisales, ze stwierdzam ze jestes pelny ale glupoty.
Avatar
Gość / 5 listopada 2015 r. o 07:26

pewnie tyle samo, co z PO i PSLu :)

no to znaczy bardzo dużo, oby, bo moja wiara w tej kwestii słaba

Avatar
OZGROZO / 5 listopada 2015 r. o 07:18

Na pierwszym planie dwa katolickie oszolomy z Pisu, piekny I mlody niczym Krzysiu vel Ibisz pan Tulajew oraz rodem z Bilgoraja a wybrana w Chelmie niejaka pani Borowiec, zaslynela juz z tego, ze przepchnela pare dni temu w sejmiku, ze bedziemy lozyc kase na nanoprotechnologie czyli katolickie in vitro :-D stad tez pewnie taki wyraz twarzy - zadowolenie nawiedzonego pisowca, co moze dodalo jej pare lat.

Aleś ty pusty

Avatar
Michał / 4 listopada 2015 r. o 22:27

Ciekawe co zrobią te nieroby z PiS-u dla Lubelszczyzny ???

pewnie tyle samo, co z PO i PSLu :)

Zobacz wszystkie komentarze 40

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 sierpnia 2022 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 sierpnia 2022 roku

Takich sejmików nie widzi się codziennie. Kilkaset bocianów na jednym polu

Takich sejmików nie widzi się codziennie. Kilkaset bocianów na jednym polu

Bocianie sejmiki o tej porze roku to nic nadzwyczajnego, ale tak liczne, jak ten, który nasz Czytelnik zaobserwował we wtorek w Żukowie w Działach Grabowieckich do codzienności nie należą. Żerowało tam kilkaset ptaków. To tym cenniejsze, że bocianów białych w Polsce stale ubywa.

Historyczny wyczyn Motoru Lublin. Juniorzy obronili tytuł w MMPPK, ale to nie wszystko

Historyczny wyczyn Motoru Lublin. Juniorzy obronili tytuł w MMPPK, ale to nie wszystko

Juniorzy Motoru Lublin obronili w środę tytuł młodzieżowych mistrzów Polski par klubowych, który wywalczyli przed rokiem. Duet Mateusz Cierniak-Wiktor Lampart triumfował przed własną publicznością. To osiągnięcie jest wyjątkowe, kiedy zestawimy je z sukcesem z początku tego sezonu

Biała Podlaska. Znana firma po pożarze wstrzymuje produkcję

Biała Podlaska. Znana firma po pożarze wstrzymuje produkcję

Znana bialska przetwórnia ryb wstrzymała produkcję. Wszystko przez pożar, który w sobotę pochłonął część zakładu.

Orlęta Spomlek wygrały w Chełmie, cenne punkty Podlasia i koniec passy Avii Świdnik

Orlęta Spomlek wygrały w Chełmie, cenne punkty Podlasia i koniec passy Avii Świdnik

Za nami trzecia seria gier grupy czwartej. Jednym z ciekawszych spotkań w środę był mecz derbowy pomiędzy Chełmianką, a Orlętami Spomlek. Górą była druga z ekip, która wygrała na wyjeździe 3:1. Pierwsze punkty zgubiła Avia Świdnik. A jedynym niepokonanym zespołem pozostały rezerwy Cracovii

Nowy prezes Biomedu Lublin. Czwarty w ciągu dwóch lat

Nowy prezes Biomedu Lublin. Czwarty w ciągu dwóch lat

Do gabinetu prezesa wprowadzi się Mieczysław Starkowicz – ogłosiła lubelska spółka Biomed Lublin, niedoszły producent polskiego leku na Covid. To już czwarta osoba na tym stanowisku w ciągu ostatnich dwóch lat.

Ceny gazu w górę. Nowe stawki dla 7 mln odbiorców

Ceny gazu w górę. Nowe stawki dla 7 mln odbiorców

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził wzrost taryfy dystrybucyjnej operatora największego systemu dystrybucyjnego gazu - Polskiej Spółki Gazownictwa.

Żeby badać pacjentów po ludzku, dwa szpitale w Lubelskiem dostaną nowoczesny sprzęt

Żeby badać pacjentów po ludzku, dwa szpitale w Lubelskiem dostaną nowoczesny sprzęt

Szpitale w Janowie Lubelskim i Radzyniu Podlaskim otrzymały prawie 5 mln zł z rządowej rezerwy na zakup nowoczesnego sprzętu. – Nasz tomograf jest na tyle awaryjny, że mamy non stop wyłączenia – przyznaje Renata Ciupak, dyrektor szpitala powiatowego w Janowie Lubelskim, który dostał 3,36 mln zł na zakup nowego urządzenia.

"Lublin od podwórka" - wystawa w DK LSM
18 sierpnia 2022, 17:30

"Lublin od podwórka" - wystawa w DK LSM

W czwartek, 18 sierpnia o godz. 17.30 w Domu Kultury LSM (ul. Wallenroda 4a) nastąpi otwarcie wystawy malarstwa Zofii Skiby "Lublin od podwórka".

Maratony Teatralne w Gardzienicach
21 sierpnia 2022, 11:00

Maratony Teatralne w Gardzienicach

W sierpniu Ośrodek Praktyk Teatralny "Gardzienice" (Gardzienice Pierwsze 3) zaprasza na kolejne Maratony Teatralne. Będzie można też zwiedzić kompleks z przewodnikiem.

3 tys. zł dodatku węglowego. Wniosek w PDF do pobrania
galeria

3 tys. zł dodatku węglowego. Wniosek w PDF do pobrania

Zaczyna się przyjmowanie wniosków o dodatek węglowy. To nowa forma wsparcia finansowego dla osób ogrzewających swoje domy i mieszkania węglem kamiennym, brykietem lub pelletem, wynikająca z ustawy o dodatku węglowym.

Lublin i Jarmark Jagielloński z nową nazwą. W weekend Festiwal Re:tradycja! Program
19 sierpnia 2022, 11:00
galeria

Lublin i Jarmark Jagielloński z nową nazwą. W weekend Festiwal Re:tradycja! Program

Trzy dni koncertów, muzyka tradycyjna, sztuka, twórcy ludowi i rzemieślnicy - tak zapowiada się Festiwal Re:tradycja, który rozpocznie się już w najbliższy piątek na Starym Mieście. Po 15 latach Jarmark Jagielloński zmienia nazwę, ale kultura tradycyjna pozostanie osią wydarzenia.

Górnik Łęczna nadal bez zwycięstwa w Fortuna I Lidze

Górnik Łęczna nadal bez zwycięstwa w Fortuna I Lidze

Po letniej rewolucji kadrowej jaka miała miejsce w Górniku Łęczna wielu kibiców zdawało sobie sprawę, że drużynę „zielono-czarnych” czeka ciężki początek sezonu. Jednak z pewnością niewielu fanów przypuszczało, że po sześciu meczach zespół nie będzie mieć na swoim koncie ani jednego zwycięstwa

Lubelskie. Kierowca volkswagena staranował BMW i uciekł. Zginęła jedna osoba
wideo
film

Lubelskie. Kierowca volkswagena staranował BMW i uciekł. Zginęła jedna osoba

34-latkowi grozi do 12 lat więzienia. Kilka dni temu, kierując volkswagenem, uderzył w BMW.

Spotkanie autorskie z Januszem Kozłowskim w Nałęczowie
19 sierpnia 2022, 18:30

Spotkanie autorskie z Januszem Kozłowskim w Nałęczowie

W piątek, 19 sierpnia o godz. 18.30 w Nałęczowskim Ośrodku Kultury (ul. Lipowa 6) odbędzie się spotkanie z poetą Januszem Kozłowskim.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!