Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 lutego 2020 r.
7:25

Jest pisemne uzasadnienie wyroku ws. górek czechowskich. Sąd wytyka władzom Lublina niekonsekwencję

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
122 274 A A
Górki czechowskie
Górki czechowskie (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Gotowe jest już pisemne uzasadnienie wyroku w sprawie dawnego poligonu. Sąd stwierdza, że zgoda na jego częściową zabudowę jest „niezrozumiała”. Wytyka też Ratuszowi, że wyznaczając strefy pod budynki sam zaprzeczył temu, co napisał o przyrodzie w tekstowej części studium przestrzennego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przypomnijmy, że chodzi o głośny wyrok z 30 grudnia. Tego dnia Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził częściową nieważność uchwały miejskich radnych zatwierdzającej nowe studium przestrzenne dla Lublina. Studium jest dokumentem, który określa z grubsza przeznaczenie poszczególnych obszarów miasta. Jego częścią jest mapa obejmująca cały Lublin i wskazująca m.in. przebieg przyszłych dróg oraz planowanych osiedli.

Na tejże mapie miejscy planiści wyznaczyli obszary zabudowy na górkach czechowskich. I właśnie ta część jest zdaniem sądu nieważna. Nie zgadza się z tym prezydent Lublina, który od razu zapowiedział zaskarżenie wyroku. Do złożenia takiej skargi potrzebował jednak pisemnego uzasadnienia wyroku. Sąd właśnie je sporządził.

Jakie są argumenty sądu

Zdaniem sądu władze miasta dopuściły się „istotnego” naruszenia zasad sporządzania studium przestrzennego, dlatego należało orzec o jego nieważności w części dotyczącej górek czechowskich. WSA przyznaje, że samorząd miasta ma prawo określać przeznaczenie różnych terenów. – Lecz z tego uprawnienia nie może korzystać w sposób dowolny – zastrzega w wyroku.

Sąd rozbiera uchwałę na czynniki pierwsze, by wykazać, że zawarta w nim mapa nie zgadza się z tym, co zapisano w tekstowej części uchwały. Mapa pozwala na beton na górkach, podczas gdy tekst mówi o ochronie środowiska i podkreśla przyrodniczą wartość górek.

– W samym studium określa się ten obszar jako jeden z najcenniejszych przyrodniczo i krajobrazowo rejonów miasta – zauważa sąd, który zajrzał też do zawartej w studium „prognozy oddziaływania na środowisko”. Również z niej wynika, że beton zaszkodzi górkom. – Wyraźnie stwierdzono, że zabudowa płaszczyznowych części górek czechowskich spowoduje mimo wszystko utratę naturalnego rezerwuaru roślin i zwierząt, co będzie negatywnym oddziaływaniem dla świata przyrody.

Powołując się na wspomnianą „prognozę” WSA podkreśla, że szkodliwy dla górek byłby scenariusz, w którym na wysoczyznach powstają blokowiska, a dolina staje się parkiem. Miałoby to „znacznie zubożyć skład gatunkowy”. – Poza tym już na etapie realizacji dojdzie do bezpośredniej utraty siedlisk i płoszenia zwierząt – stwierdza sąd powołując się na zapisy studium, z którego wysnuwa wniosek, że ewentualny park „jedynie częściowo zrekompensuje” utratę zieleni, cennej „nie tylko pod względem przyrodniczym”.

Sąd nie omieszkał też podkreślić, że sami planiści przyznali w studium, że zawężanie i zabudowywanie Ekologicznego Systemu Obszarów Chronionych pogarsza warunki zdrowotne życia w Lublinie, psuje jego wizerunek i sprawia, że miasto staje się mniej konkurencyjne.

Powołując się na wspomniane stwierdzenia Wojewódzki Sąd Administracyjny doszedł do przekonania, że tekstowa część studium „przyznaje pierwszeństwo interesowi publicznemu, polegającemu na ochronie funkcji przyrodniczych”. Zdaniem sądu nie znalazło to odzwierciedlenia na tej części mapy, która obejmuje górki czechowskie. Zdaniem sądu część graficzną przygotowano w sprzeczności z opisową. – Nie uwzględniono wynikających z niej wniosków ani wskazań – ocenia sąd i dochodzi do wniosku, że decyzja o przeznaczeniu części górek pod zabudowę jest „niezrozumiała”, a samorząd Lublina dopuścił się istotnego naruszenia zasad sporządzania studium, więc należy orzec o jego częściowej nieważności.

Studium jest zablokowane

Sądowy wyrok, chociaż jest nieprawomocny, skutkuje tym, że niemożliwe jest posługiwanie się zakwestionowanymi postanowieniami studium wobec górek czechowskich. Wciąż jednak obowiązuje plan zagospodarowania terenu z roku 2005, który pozwala na inwestycje budowlane na górkach, choć nie takie, na jakich zależy spółce TBV Investment będącej właścicielem wysoczyzn. Plan dopuszcza m.in. częściową zabudowę terenów wzdłuż ul. Poligonowej, gdzie w wyznaczonych obszarach można już dziś stawiać obiekty usługowe, np. biurowce lub akademiki z możliwością lokowania na wyższych kondygnacjach mieszkań zajmujących nie więcej niż 30 proc. powierzchni użytkowej.

e-Wydanie

Komentarze 274

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
z LSM / 4 lutego 2020 o 09:54
+65
Zawsze zastanawia mnie o jakim rozwoju Miasta mówią i piszą zwolennicy betinowania terenów zielonych w centrum miasta. Proszę mi to wytłumaczyć.
Wszystko zależy od definicji rozwoju. Niektórzy w tym mieście uważają że rozwój to kupić teren zielony, zabudować jak w Bangladeszu i wmówić ludziom, że to dla ich dobra. Tymczasem w mieście jest ogromna ilość miejsc, które należałoby poddać rewitalizacji. Wyburzenie ruder i tam budowa- to by była korzyść dla wszystkich. Zabudowywanie terenów zielonych, wycinanie dorosłych, zdrowych drzew- to jest patologia, nie rozwój.
A czy rozwojem jest, sytuacja gdy ponad 100 ha teren blisko centrum służy jako wysypisko i sralnia dla psów właścicieli okolicznych willi? Do tej sytuacji dopuscił Pruszkowski, a teraz gdy teren przeszedł w prywtane ręce prawie każda inwestycja i zagospodarowanie tego terenu, tak by można było z niego korzystać jest na korzyść mieszkańców. Czym różnią się obecne wysoczyzny na górkach od terenu kilka metrów dalej, gdzie już stoją domy (w części z piecami do spalania węgla)? To nie gra o interes miasta a jedynie o interes grupki mieszkanców czechowa, którzy pod płaszczykiem ekologii starają się wmawiać wszystkim naokoło, że lepsze dla nich jest pole w centru miasta niż wielki parki i nowe osiedle! Bzdury!
A czy rozwojem jest, sytuacja gdy ponad 100 ha teren blisko centrum służy jako wysypisko i sralnia dla psów właścicieli okolicznych willi? Do tej sytuacji dopuscił Pruszkowski, a teraz gdy teren przeszedł w prywtane ręce prawie każda inwestycja i zagospodarowanie tego terenu, tak by można było z niego korzystać jest na korzyść mieszkańców. Czym różnią się obecne wysoczyzny na górkach od terenu kilka metrów dalej, gdzie już stoją domy (w części z piecami do spalania węgla)? To nie gra o interes miasta a jedynie o interes grupki... rozwiń
Avatar
Gość / 4 lutego 2020 o 09:22
+60
Sąd zapomniał że na terenie GC obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego umożliwiający inwestowanie na tym terenie. Uniemożliwienie inwestycji na tym terenie wiązałoby się z gigantycznymi odszkodowaniami z tytułu utraconych korzyści. Czy miasto Lublin na to stać ??? Wg uchwalonego studium bez zabudowy jest ok 80 % terenu GC. Uniemożliwienie zabudowy na 20% skutkowało by milionowymi odszkodowaniami po pierwsze, powrotem terenu przekazanego miasto z powrotem do firmy prywatnej !!!!! Sąd w oczywisty sposób przekroczył zasadę celowości KPA !!!!! Czy racjonalni ludzie którzy są za rozwojem Lublina tego nie widzą, że dalsza stagnacja w zagospodarowaniu tego terenu nie służy miastu !!!! Panie Prezydencie, Radni nie uginajcie się pod wpływem grupy osób którzy rozwój Lublina widza przez pryzmat jego stagnacji.
Sąd zapomniał że na terenie GC obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego umożliwiający inwestowanie na tym terenie. Uniemożliwienie inwestycji na tym terenie wiązałoby się z gigantycznymi odszkodowaniami z tytułu utraconych korzyści. Czy miasto Lublin na to stać ??? Wg uchwalonego studium bez zabudowy jest ok 80 % terenu GC. Uniemożliwienie zabudowy na 20% skutkowało by milionowymi odszkodowaniami po pierwsze, powrotem terenu przekazanego miasto z powrotem do firmy prywatnej !!!!! Sąd w oczywisty sposób przekroczył zasadę cel... rozwiń
Avatar
Popieram budowe / 4 lutego 2020 o 09:12
+60
Jak do tej pory był syf to było ok, najwięcej udzielają i sprzeciwiają się Ci co nie chodzą na spacery itp tylko siedzą i klepia te nudne negatywne opinie....
Avatar
Gość / 4 lutego 2020 o 09:10
+56
Skoro już studium z 2005 roku dopuszcza częściową zabudowę to jakim prawem sąd podważa możliwość jakiejkolwiek zabudowy?
Avatar
Gość / 4 lutego 2020 o 10:05
+55
Tak tylko przypominam, że w raporcie naukowcy wcale nie stwierdzili, że górek w ogóle nie można zabudować
Avatar
lubelanka / 4 lutego 2020 o 09:05
+48
Boże trolle i trolle... A inni ludzie nie mają swojego zdania? Park - be, enklawa dla chomików - be, odtworzenie roślinności rodzimej - be, a czy sąd się zastanowił że ja właściciel nic z tym nie zrobi to nie będzie co dalej chronić? Czy ktoś w ogóle dalej patrzy na to jak na teren prywatny, czy jedynie na prywatną walkę kilku pieniaczy, których wpiera Czarnek??
Avatar
Gość / 4 lutego 2020 o 09:29
+46
Dla dobra lublina jako atrakcyjnego miasta przyciągającego nowych mieszkańców z okolic a nie wyludniającego się pozostaje mieć nadzieję, że NSA uchyli ten wyrok
Avatar
Gość / 4 lutego 2020 o 10:02
+43
Gdyby nie był to poligon, to dawno już stałby tam bloki.
Avatar
Śmieszek / 4 lutego 2020 o 09:02
+41
Ludzie ile Was tu dzisiaj będzie 350 tys.? Walki ciąg dalszy? Tylko o co? O to, żeby 3 osby na krzyż miały drzewka za oknem? Widzieliście bloki po drugiej stronie ulicy? Tam nie było cennych walorów przyrodniczych do chronienia? a tu wielka wojna o kawałek prywatnego terenu
Avatar
kanarek / 4 lutego 2020 o 09:52
+37
A ta gównoburza trwa i trwa... a dziennik jako jedyny ją podsyca... Szkoda że nie zajemiecie się czymś innym tylko odgrzewacie nieświeżego kotleta
Avatar
lublinianin / 6 dni temu o 11:04
+3
Powietrze i tak w Lublinie jest beznajdziejne .Więcej betonu kosztem zieleni pewnie poprawi sytuacje Planowanie przestrzenne w miescie jest ponizej krytyki.Przyklad Bazylianówki gdzie wybudowano bloki miedzy domami jednorodzinnymi .poniewaz byly dwa alternatywne plany zabudowy.Obecnie na Ponikwodzie powstana 2 bloki pomiedzy zabudowa jednorodzinna .Planisci nie maja z reguły za grosz poczucia estetyki i ładu przestrzennego.
Avatar
Mów za siebie / 5 lutego 2020 o 21:27
+3
Miasto to miast, wieś to wieś, las to las, park krajobrazowy to park krajobrazowy etc etc etc.... nie widziałem jeszcze miasta urządzonego w lesie i lasu w mieście zawsze są to kiepskie substytuty i nieudane połączenia... w miastach mają mieszkać i pracować ludzie i mają mieć mieszkania, parki do spacerów, ścieżki rowerowe, szybkie przelotówki i inne udogodnienia dnia codziennego - a jak ktoś się już oderwie czy będzie miał weekend wolny to na 100% będzie miał w du...ie górki i pojedzie do Krasnobrodu, Zwierzyńca, Kazimierza, Nałęczowa, nad Bug albo do Kozłówki a na wieczorny spacer z dziewczyną czy z wózkiem to taki park jak pokazano w wizualizacji to aż nadto.... w mieście ma być miast a nie wertepy z zapchlonymi chomikami a jak komuś miasto nie odpowiada zawsze może mieszkać 30 km od Lublina wolność mamy nie podoba się do widzenia a nie tu terroryzm uprawiać.... doliny Ciemięgi brońcie, lasów Kozłowieckich, Zalewu brońcie ale pomagajcie też a nie tylko zarzuty...., pojezierza Łęczyńskiego gdzie jeździcie co wakacje prawie wszyscy i domki macie niektórzy.... już zapomnieliście jak wyglądała Kalina, Czuby, Czechów jak je budowali był zdjęcia na Uroczym Lublinie i co top było betonowisko jedno wielkie a teraz jak jest na tych osiedlach....???? mniej obłudy więcej rozumu i rozsądku....
 A to miej w d..ie Górki i jedź do Krasnobrodu. Kto ci broni? My jednak poprosimy o zachowanie resztek zieleni w mieście. Prawdziwej zieleni.
 A to miej w d..ie Górki i jedź do Krasnobrodu. Kto ci broni? My jednak poprosimy o zachowanie resztek zieleni w mieście. Prawdziwej zieleni. rozwiń
Avatar
Czytelnik / 5 lutego 2020 o 19:15
+6
Czyli platformersi głośno krzyczą o wolności sądów ale gdy tylko coś im nie pasuje w wyrokach to wyroków się nie szanuje, jak pis ? Nieładnie platformo
Avatar
Japolan / 5 lutego 2020 o 17:42
+8
kto choć raz próbował spaceru po górkach, ten wie że to odpychające miejsce
Czy stanie się bardziej atrakcyjny po zabudowaniu go blokami? Jeśli nie, to (potencjalni) nabywcy mieszkań powinni bardzo uważać - z uwagi na ryzyko "nabicia w butelkę".
Avatar
Gość / 5 lutego 2020 o 17:41
-8
Miasto to miast, wieś to wieś, las to las, park krajobrazowy to park krajobrazowy etc etc etc.... nie widziałem jeszcze miasta urządzonego w lesie i lasu w mieście zawsze są to kiepskie substytuty i nieudane połączenia... w miastach mają mieszkać i pracować ludzie i mają mieć mieszkania, parki do spacerów, ścieżki rowerowe, szybkie przelotówki i inne udogodnienia dnia codziennego - a jak ktoś się już oderwie czy będzie miał weekend wolny to na 100% będzie miał w du...ie górki i pojedzie do Krasnobrodu, Zwierzyńca, Kazimierza, Nałęczowa, nad Bug albo do Kozłówki a na wieczorny spacer z dziewczyną czy z wózkiem to taki park jak pokazano w wizualizacji to aż nadto.... w mieście ma być miast a nie wertepy z zapchlonymi chomikami a jak komuś miasto nie odpowiada zawsze może mieszkać 30 km od Lublina wolność mamy nie podoba się do widzenia a nie tu terroryzm uprawiać.... doliny Ciemięgi brońcie, lasów Kozłowieckich, Zalewu brońcie ale pomagajcie też a nie tylko zarzuty...., pojezierza Łęczyńskiego gdzie jeździcie co wakacje prawie wszyscy i domki macie niektórzy.... już zapomnieliście jak wyglądała Kalina, Czuby, Czechów jak je budowali był zdjęcia na Uroczym Lublinie i co top było betonowisko jedno wielkie a teraz jak jest na tych osiedlach....???? mniej obłudy więcej rozumu i rozsądku....
Miasto to miast, wieś to wieś, las to las, park krajobrazowy to park krajobrazowy etc etc etc.... nie widziałem jeszcze miasta urządzonego w lesie i lasu w mieście zawsze są to kiepskie substytuty i nieudane połączenia... w miastach mają mieszkać i pracować ludzie i mają mieć mieszkania, parki do spacerów, ścieżki rowerowe, szybkie przelotówki i inne udogodnienia dnia codziennego - a jak ktoś się już oderwie czy będzie miał weekend wolny to na 100% będzie miał w du...ie górki i pojedzie do Krasnobrodu, Zwierzyńca, Kazimierza, Nałęczowa, nad ... rozwiń
Avatar
Japolan / 5 lutego 2020 o 17:37
+8
Na DW co artykuł inne zdjęcie z Górek a wspólny ich mianownik jest taki że nie widać na nim żywej duszy. Nikt tam nie chodzi, nikt nie korzysta poza śmieciarzami szukającymi nowych miejscówek do pozbycia się wytworzonych śmieci. Gdyby był park, sytuacja zmieniłaby się diametralnie.
Hehe, a ty znowu o parku bloków?
Współczesne lubelskie parki: "Park Zawilcowa" - zlokalizowany na wysypisku śmieci, pokradzione ławki, gleba spływająca na dół (głównie na ul. Zawilcową oraz działki za nią). "Park Ludowy" - forsy "jak lodu" władze lubelskie wydają na cudawianki, bajery, "kładkę - kręciołkę", wcześniej przeoczone drenowanie terenu (i dodatkowo "drenowanie" podatników). "Park Nadrzeczny" - przewidują wydanie około 90 milionów złotych (w tym na "teratr w ruinach" i "pompowanie bagiennych łąk", ale za to ma powstać kolejny "złoty interes", pozwalający wciąż zlecać naprawy, korekty, osuszanie (np. pleśniejących licznych elementów drewnianych). "Office parki" - wprawdzie ta nazwa (np. w odróżnieniu od Warszawy) jest w Lublinie mało popularna, ale za to masa miejskich urzędników jest lokowana w biurowcach deweloperów. "Beton parki" - różnego rodzaju skutki awersji do żywej przyrody oraz wstętu do naturalnych składników krajobrazu.
Współczesne lubelskie parki: "Park Zawilcowa" - zlokalizowany na wysypisku śmieci, pokradzione ławki, gleba spływająca na dół (głównie na ul. Zawilcową oraz działki za nią). "Park Ludowy" - forsy "jak lodu" władze lubelskie wydają na cudawianki, bajery, "kładkę - kręciołkę", wcześniej przeoczone drenowanie terenu (i dodatkowo "drenowanie" podatników). "Park Nadrzeczny" - przewidują wydanie około 90 milionów złotych (w tym na "teratr w ruinach" i &qu... rozwiń
Avatar
#górkigate / 5 lutego 2020 o 14:47
+12
Ciężko znaleźć komentarze normalnych mieszkańców pośród szamba trolli z ratusza i TBV, ale rozróżnić je - nadzwyczaj łatwo.
Avatar
To może ja zadzwonię do Żuka? / 5 lutego 2020 o 13:36
+16
Zastał Lublin zacofany, zostawi zrujnowany i zbankrutowany. A kto? Członek konwentu WSEI, Słońce Ratusza Żuk...
Avatar
Chwała owadu. / 5 lutego 2020 o 13:05
+16
Chwała owadu. Chwała uczciwości i kompetencji.
Avatar
r / 5 lutego 2020 o 13:00
+15
Godzina 7:00 - wysyp trolli ratuszowych. Godzina 10:00 - wysyp dewelotrolli. I kasa leci.
Zobacz wszystkie komentarze 274

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kamil Kiereś (Górnik Łęczna): Myślimy już o pierwszym meczu o punkty

Kamil Kiereś (Górnik Łęczna): Myślimy już o pierwszym meczu o punkty 0 0

Rozmowa z Kamilem Kieresiem, trenerem Górnika Łęczna

Nowe numery telefonów na policję. Trzeba będzie wybrać inny numer kierunkowy

Nowe numery telefonów na policję. Trzeba będzie wybrać inny numer kierunkowy 5 0

Od 24 lutego zmieni się sposób wybierania numerów resortowej sieci telefonicznej. Aby dodzwonić się do lubelskich jednostek Policji zamiast numeru kierunkowego 81, będzie trzeba wybrać wyróżnik MSWiA - 47. Zmianie nie ulega numer alarmowy.

Rusza Operacja Czysta Rzeka 2020. Najpierw koncert, a potem wielkie sprzątanie rzek
22 lutego 2020, 18:00

Rusza Operacja Czysta Rzeka 2020. Najpierw koncert, a potem wielkie sprzątanie rzek 19 5

W sobotę 22 lutego w Centrum Kultury w Lublinie odbędzie się koncert Jacka Kleyffa w Orkiestrze na Zdrowie. Wydarzenie, które otworzy tegoroczną edycję ogólnopolskiej akcji Operacja Czysta Rzeka 2020, będzie spotkaniem przyjaciół, sympatyków i wolontariuszy, biorących udział w akcji.

To najdroższy samochód jaki został w tym roku zatrzymany na granicy w woj. lubelskim

To najdroższy samochód jaki został w tym roku zatrzymany na granicy w woj. lubelskim 2 2

Strażnicy graniczni zatrzymali poszukiwanego mercedesa AMG S63 o szacunkowej wartości pół miliona zł. To najdroższy pojazd, który udało się odzyskać w tym roku na granicy w województwie lubelskim.

Co dalej z transferem Krzysztofa Ropskiego? Z okazji 70-lecia Motor zagra z klasowym zespołem

Co dalej z transferem Krzysztofa Ropskiego? Z okazji 70-lecia Motor zagra z klasowym zespołem 0 3

Po transferze lewego obrońcy Motor praktycznie zamknął kadrę na rundę wiosenną. Trzeba jeszcze tylko poczekać na rozstrzygnięcia w sprawie Krzysztofa Ropskiego. Żółto-biało-niebiescy chcą dogadać się z dotychczasowym klubem napastnika – Siarką Tarnobrzeg

„Burleska. W głąb kobiecości” w Piękno Panie. Artystyczno-naukowe spojrzenie na kobiecość
21 lutego 2020, 19:00

„Burleska. W głąb kobiecości” w Piękno Panie. Artystyczno-naukowe spojrzenie na kobiecość 0 2

„Burleska. W głąb kobiecości” to wystawa fotografii Agnieszki Kossowskiej, wykonanych podczas jej wizyt na występach burleski i za ich kulisami. Wydarzenie to fuzja dwóch spojrzeń: artystycznego i naukowego na różne aspekty kobiecości.

Podróż zakończył na betonowym przepuście. Kierowca kompletnie pijany

Podróż zakończył na betonowym przepuście. Kierowca kompletnie pijany 0 0

Prawie 3 promile alkoholu miał kierujący fordem, który w poniedziałek popołudniu wjechał w betonowy przepust w Łopienniku Górnym.

Dwie inwestycje mieszkaniowe w Lublinie. Deweloperzy proszą o zgodę na wycinkę drzew

Dwie inwestycje mieszkaniowe w Lublinie. Deweloperzy proszą o zgodę na wycinkę drzew 14 49

73 drzewa chcą usunąć przy ul. Jutrzenki spółki TBV oraz Idea Invest, które złożyły do Urzędu Miasta wniosek o pozwolenie na taką wycinkę. Kolejnych 25 drzew zamierza usunąć przy al. Kraśnickiej firma Wikana.

Złodzieje znaleźli sobie niszę. Kradli silniki z łodzi i jachtów motorowych [wideo]
galeria
film

Złodzieje znaleźli sobie niszę. Kradli silniki z łodzi i jachtów motorowych [wideo] 1 2

Lubelscy policjanci rozbili grupę przestępczą, która zajmowała się kradzieżami silników do łodzi i jachtów motorowych.

Ostrzeżenie pogodowe dla Lubelskiego. Może być niebezpiecznie
film

Ostrzeżenie pogodowe dla Lubelskiego. Może być niebezpiecznie 12 1

Nowe ostrzeżenie pogodowe dla województwa lubelskiego wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Dziewięć medali naszych lekkoatletów na PZLA Halowych Mistrzostwach Polski U18 i U20

Dziewięć medali naszych lekkoatletów na PZLA Halowych Mistrzostwach Polski U18 i U20 0 0

Dobry występ naszych zawodników przy okazji PZLA Halowych Mistrzostw Polski U18 i U20. W sumie kluby z województwa lubelskiego wywalczyły dziewięć medali.

Tędy ma biec przedłużenie ulicy Zana w Lublinie. Plan zakłada także budowę osiedla domów

Tędy ma biec przedłużenie ulicy Zana w Lublinie. Plan zakłada także budowę osiedla domów 24 83

Ratusz chce dopuścić budowę nowych domów mieszkalnych przy Nadbystrzyckiej koło Politechniki. W miejscu starej zabudowy mogłoby powstać niewysokie osiedle, a za nim nowy odcinek ul. Zana, która ma być w nieokreślonej przyszłości przedłużona do ul. Lubelskiego Lipca ’80, a nawet do ul. Wrotkowskiej.

Igor Brejdygant gościem Radia Lublin
20 lutego 2020, 18:00

Igor Brejdygant gościem Radia Lublin 0 0

Scenarzysta, pisarz i reżyser, Igor Brejdygant, będzie gościem Radia Lublin w cyklu "Kryminalne czwartki". Spotkanie z autorem będzie 20 lutego o godz. 18.

Lubelskie: Jeden wieczór, dwa śmiertelne potrącenia pieszych na drogach
galeria

Lubelskie: Jeden wieczór, dwa śmiertelne potrącenia pieszych na drogach 8 5

Pieszy zginął w poniedziałek wieczorem w wypadku w Janowie Lubelskim na drodze krajowej nr 19. Wcześniej do tragedii z udziałem pieszego doszło w Trojaczkowicach.

Grom Kąkolewnica odważniej postawi na wychowanków

Grom Kąkolewnica odważniej postawi na wychowanków 0 1

Trener Gromu Kąkolewnica Edmund Koperwas: będziemy grać dla siebie. Murowanym kandydatem do awansu jest Lutnia Piszczac

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!