Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 kwietnia 2017 r.
15:22

Jest wyrok w sprawie elektrowni na słomę w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 16 A A

We wtorek ogłoszony został wyrok w sporze między firmą planującą w Lublinie elektrownię na słomę a władzami miasta, które zablokowały tę inwestycję. Sąd nie orzekł kto ma rację. Sprawa wraca do Samorządowego Kolegium Odwoławczego

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Elektrownię przy ul. Mełgiewskiej chce stawiać spółka TergoPower Lublin. Nie zrobi tego bez decyzji środowiskowej od władz miasta, a takiej decyzji nie ma. Ratusz odmówił jej wydania tłumacząc, że budowa elektrowni byłaby sprzeczna z planem zagospodarowania terenu. Spółka zaskarżyła tę odmowę do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, ale przegrała. Wtedy złożyła skargę do sądu. We wtorek ogłoszono tu wyrok.

Sąd uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego, bo została ona wydana trzy dni po śmierci jednej ze stron postępowania: kobiety będącej sąsiadką planowanej elektrowni. O jej śmierci SKO nie wiedziało. Pisma wysłanego do zmarłej osoby nikt nie odebrał. Zdaniem sądu skutkuje to nieważnością decyzji Kolegium.

– Sąd nie miał innego wyjścia, jak tylko rozstrzygnąć sprawę w ten sposób – poinformował Bogusław Wiśniewski, sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w ustnym uzasadnieniu wyroku.

Wtorkowe orzeczenie nie odnosi się do sedna sporu i nie odpowiada na pytanie o to, czy można w tym miejscu postawić elektrownię. – Sąd nie zajmował się kwestią zgodności inwestycji z planem zagospodarowania przestrzennego – przyznał sędzia.

Właśnie dlatego przeciwnicy budowy wychodzili z sądu zawiedzeni: – Nas to orzeczenie nie satysfakcjonuje – mówił Józef Nowomiński, przewodniczący Rady Dzielnicy Tatary, który liczył na inne rozstrzygnięcie. Zresztą nie tylko on.

– Jesteśmy głęboko rozczarowani brakiem werdyktu sądu, ponieważ nasze mocne argumenty merytoryczne nie zostały wzięte pod uwagę ze względu na błędy formalne ze strony SKO – stwierdziła we wtorek spółka TergoPower w oświadczeniu dla mediów.

Kolegium nie przesądza jeszcze, czy odwoła się od wtorkowego orzeczenia. – Kwestię kasacji SKO rozważy po otrzymaniu wyroku z uzasadnieniem – zastrzegł Paweł Sadowski z Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Wtorkowy wyrok oznacza, że odwołanie spółki od decyzji Ratusza musi być ponownie rozpatrzone przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze. Ale najpierw SKO musi ustalić następców prawnych zmarłej kobiety, a to może potrwać.

Powody odmowy

Odmawiając wydania decyzji środowiskowej Ratusz stwierdził, że budowa byłaby niezgodna z planem zagospodarowania terenu. Po pierwsze dlatego, że elektrownia znalazłaby się w strefie ochrony dalekiego widoku z zabytkowego centrum, a 70-metrowy komin psułby panoramę miasta widzianą z Wieży Trynitarskiej i zamkowego donżonu. Inwestor odpierał ten zarzut mówiąc, że analizy widokowe prowadzi się na innym etapie postępowania. Spółka nie zgadza się też z drugim zarzutem stawianym przez miasto wskazujące, że plan wyklucza tu stawianie zakładów o uciążliwości wykraczającej poza granice działki. Zdaniem Ratusza uciążliwością byłby tu wzmożony ruch samochodów dowożących paliwo. Inwestor podkreśla, że plan przewiduje tu strefę aktywności gospodarczej, więc każda inwestycja będzie skutkować zwiększeniem tu ruchu kołowego.

 

Komentarze 16

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 5 kwietnia 2017 o 18:09
0
elektrownia jądrowa NIE wiatraki NIE elektrownia węglowa NIE elektrownia na słomę NIE , tylko łuczywo jest ekologiczne a może też NIE
Avatar
Gość / 5 kwietnia 2017 o 08:16
0
Podajcie jeden jedyny adres takiej elektrowni w NORWEGII bo to norweska spółka,może w pierwszej kolejności niech wybudują tego typu elektrownię w Helsinkach i i może w Berlinie a po tym w Polsce,Dokąd róznego rodzaju kombinatorzy będą wykorzystywać nasz KRAJ????????????????????????
Avatar
Obserwator / 5 kwietnia 2017 o 07:50
0
czytelnik napisał:
A prof. Kacejko powiedział, że inwestycja ma być, bo on wie najlepiej i jeszcze jest rektorem. Trzeba go słuchać, a kto ma inne zdanie to się nie zna.
Profesor Kacejko jest w Radzie Nadzorczej PGE a to jest kolejna spółka która chce budować podobną inwestycję i z tego powodu mimo wielkiej szkodliwości chwali spalanie słomy! Już wiadomo teraz kto się zna lepiej?
Avatar
Gość / 5 kwietnia 2017 o 07:43
0
Trochę dziwna ta śmierć sąsiadki właścicielki przyszłej budowy! Czyż nie? Inne argumenty nie są ważne? Szykuje się ostra walka o spalanie słomy ale nie można dopuścić do budowy szkodliwej inwestycji w mieście
Avatar
czytelnik / 5 kwietnia 2017 o 06:13
0
A prof. Kacejko powiedział, że inwestycja ma być, bo on wie najlepiej i jeszcze jest rektorem. Trzeba go słuchać, a kto ma inne zdanie to się nie zna.
Avatar
Mieszkaniec Lublina / 4 kwietnia 2017 o 19:16
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
jeżeli Mełgiewska to "centrum" to już wiadomo jacy "rodowici mieszkańcy Lublina" komentują... 
Nie cwaniakuj rodowity mieszkańcu z Koziej Wólki
Avatar
Mieszkaniec Lublina / 4 kwietnia 2017 o 19:14
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Zablokować, zniszczyć, nie legalizować. Budować tylko banki i centra handlowe, a prąd od Umiłowanej Unii
Nie cwaniaku, zbuduj sobie takiego śmuerdziucha pod swoim oknem
Avatar
Gość / 4 kwietnia 2017 o 19:11
0
Dość smogu i toksycznych gazów w Lublinie! Niech budują tam gdzie jest słoma a nie blisko osiedli mieszkaniowych
Avatar
Gość / 4 kwietnia 2017 o 19:00
0
Kominów toksycznych na terenie miasta nie trzeba nam kolejnych. Paneli, ogniw fotowoltaicznych i wiatraków oraz elektrowni wodnych się spodziewałem, a nie kolejnej inwestycji prosmogowej! W ich kraju płoną nie kominy, a kościoły, i takie małe drewniane domki...
Avatar
Gość / 4 kwietnia 2017 o 18:37
0
i na co to komu , przecież obok Łęcznej powstaje nowoczesna elektrownia wystarczająca na lubelszczyznę i export
Avatar
Gość / 5 kwietnia 2017 o 18:09
0
elektrownia jądrowa NIE wiatraki NIE elektrownia węglowa NIE elektrownia na słomę NIE , tylko łuczywo jest ekologiczne a może też NIE
Avatar
Gość / 5 kwietnia 2017 o 08:16
0
Podajcie jeden jedyny adres takiej elektrowni w NORWEGII bo to norweska spółka,może w pierwszej kolejności niech wybudują tego typu elektrownię w Helsinkach i i może w Berlinie a po tym w Polsce,Dokąd róznego rodzaju kombinatorzy będą wykorzystywać nasz KRAJ????????????????????????
Avatar
Obserwator / 5 kwietnia 2017 o 07:50
0
czytelnik napisał:
A prof. Kacejko powiedział, że inwestycja ma być, bo on wie najlepiej i jeszcze jest rektorem. Trzeba go słuchać, a kto ma inne zdanie to się nie zna.
Profesor Kacejko jest w Radzie Nadzorczej PGE a to jest kolejna spółka która chce budować podobną inwestycję i z tego powodu mimo wielkiej szkodliwości chwali spalanie słomy! Już wiadomo teraz kto się zna lepiej?
Avatar
Gość / 5 kwietnia 2017 o 07:43
0
Trochę dziwna ta śmierć sąsiadki właścicielki przyszłej budowy! Czyż nie? Inne argumenty nie są ważne? Szykuje się ostra walka o spalanie słomy ale nie można dopuścić do budowy szkodliwej inwestycji w mieście
Avatar
czytelnik / 5 kwietnia 2017 o 06:13
0
A prof. Kacejko powiedział, że inwestycja ma być, bo on wie najlepiej i jeszcze jest rektorem. Trzeba go słuchać, a kto ma inne zdanie to się nie zna.
Avatar
Mieszkaniec Lublina / 4 kwietnia 2017 o 19:16
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
jeżeli Mełgiewska to "centrum" to już wiadomo jacy "rodowici mieszkańcy Lublina" komentują... 
Nie cwaniakuj rodowity mieszkańcu z Koziej Wólki
Avatar
Mieszkaniec Lublina / 4 kwietnia 2017 o 19:14
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Zablokować, zniszczyć, nie legalizować. Budować tylko banki i centra handlowe, a prąd od Umiłowanej Unii
Nie cwaniaku, zbuduj sobie takiego śmuerdziucha pod swoim oknem
Avatar
Gość / 4 kwietnia 2017 o 19:11
0
Dość smogu i toksycznych gazów w Lublinie! Niech budują tam gdzie jest słoma a nie blisko osiedli mieszkaniowych
Avatar
Gość / 4 kwietnia 2017 o 19:00
0
Kominów toksycznych na terenie miasta nie trzeba nam kolejnych. Paneli, ogniw fotowoltaicznych i wiatraków oraz elektrowni wodnych się spodziewałem, a nie kolejnej inwestycji prosmogowej! W ich kraju płoną nie kominy, a kościoły, i takie małe drewniane domki...
Avatar
Gość / 4 kwietnia 2017 o 18:37
0
i na co to komu , przecież obok Łęcznej powstaje nowoczesna elektrownia wystarczająca na lubelszczyznę i export
Zobacz wszystkie komentarze 16

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia 4 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Damian Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 5

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 9 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 0 10

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 1

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 1

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 4

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 12 8

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe
22 lipca 2018, 9:45

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe 5 0

Autobusy – Jelcz 120M i Jelcz M11 przyjadą w niedzielę z Lublina do Kraśnika. Podczas przejazdów będzie można posłuchać o historii komunikacji w Kraśniku i ważnych dla niej miejscach. O tym wszystkim będzie opowiadać Maksym Bratko, autor książki „Historia Komunikacji Publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim”, której premierę zaplanowano na niedzielę.

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku 28 11

Od poniedziałku aż do końca wakacji na ul. Nowy Świat obowiązywać będzie ruch wahadłowy. Drogowcy zabierają się tutaj za przebudowę kanalizacji deszczowej. Skrót z Bronowic na Czuby coraz bardziej przypomina tor przeszkód.

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny 0 8

Utrudnienia na ul. Choiny w Lublinie. Jak informuje nasz Czytelnik Paweł doszło do potrącenia pieszego na przejściu.

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb 0

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!