Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 maja 2016 r.
20:46

Jesteśmy niepoliczalni. Rozmowa z Mateuszem Kijowskim, liderem KOD

0 84 A A
Mateusz Kijowski (fot. Maciej Kaczanowski)
Mateusz Kijowski (fot. Maciej Kaczanowski)
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• W weekend uczestniczył pan w spotkaniach z sympatykami KOD-u w Lublinie i Zamościu. To wizyta gospodarska, czy może audyt?

– Ani jedno ani drugie. To po prostu spotkanie z ludźmi, którzy tworzą KOD, żeby dowiedzieć się, jak to robią i powiedzieć im o pomysłach z innych regionów, wymienić się doświadczeniami. To także okazja do porozmawiania, wysłuchania i poznania się. Kiedy się razem działa, ważne jest, żeby się czasem spotkać.

• Po co KOD-owi współpraca z PO, PSL czy SLD, skoro wyborcy pokazali im żółte kartki?

– W kraju demokratycznym nie da się nic zmienić bez udziału polityków. To oni ustanawiają prawo i je realizują. Obywatele mogą budować pewne plany, oczekiwania, mówić głośno o swoich aspiracjach i się czegoś domagać, ale to politycy będą to na końcu wykonywać. Współpraca jest konieczna i ważna. Mamy wiele zastrzeżeń do różnych polityków, jednak one często nawiązują do tego, co było, a my chcemy się skupiać na przyszłości.

• A nie obawia się pan, że będziecie kojarzeni z tymi partiami?

– Wierzymy w to, że politykę można zmienić, a polityków zachęcić do lepszej pracy dla obywateli. Nasze dotychczasowe doświadczenia pokazują, że są oni w stanie znaleźć motywację do współpracy.

• Jaka będzie przyszłość KOD-u? Wystartujecie w wyborach?

– Jesteśmy apartyjni, a apartyjność polega na tym, że nie walczy się o władzę. Ruch społeczny jest przedsięwzięciem, które tworzy się wokół wartości. One łączą, a programy partyjne dzielą, bo partie między sobą muszą się różnić. Nie możemy w żaden sposób zaangażować się w działalność na poziomie partyjnym, bo wtedy automatycznie wykluczylibyśmy większość naszych sympatyków. Wśród nich są ludzie, którzy głosowali na wszystkie ugrupowania obecne na scenie politycznej.

• Także na PiS?

– Oczywiście, pokazują to chociażby badania publikowane przez ośrodki badawcze. KOD nie występuje przeciw partiom, czy poglądom, tylko przeciwko aktom łamania prawa. Można wspierać program wyborczy PiS-u i jednocześnie sprzeciwiać się łamaniu Konstytucji, bo o tym w programie nie było mowy.

• 4 czerwca, w rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów, planujecie zorganizować kolejną manifestację. Liczycie na podobną frekwencję, co podczas marszu 7 maja?

– Nie zajmujemy się liczeniem uczestników ani biciem rekordów. Po ostatnim marszu najcenniejsze dla nas jest stwierdzenie, że jesteśmy niepoliczalni. Jeśli chodzi o 4 czerwca, to odbędzie się to w innej formule. Chcemy jednocześnie zorganizować imprezy w wielu miastach. Liczymy na to, że będą to zauważalne wydarzenia.

Komentarze 84

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 16 maja 2016 o 09:58
+1
Ludzie nie są głupi. Już kiedyś ocenili SLD, ukarali PO i PSL tak i niedługo PiS odejdzie w niebyt polityczny. Jak można nazywać się katolikiem i łamać wszystkie przykazania i nie mieć wyrzutów sumienia? To też ludzie widzą.
Avatar
Gość / 16 maja 2016 o 09:02
+1
Brawo Mateusz! Jesteśmy Niepoliczalni ! Jest nas wielu - będzie jeszcze więcej, bo KOD łączy, a nie dzieli !
Avatar
Gość / 16 maja 2016 o 08:45
+1
Jak czytam tych ludzi bez mózgu o utopionych 340 mld to zastanawiam się czy ci ludzie co to powtarzają naprawdę w to wierzą i są tacy durni ! czy zlasowane mózgi po "kuracji" kaczo-rydzokowej już tak mają ? Jak można te brednie powtarzać przecież proste wyliczenie daje coś oszałamiającego - 8x365=2920, 340000000000:2920=116 438 356 tzn. że dziennie przez okrągłe osiem lat ok. kilka tysięcy urzędników kradło 116 milionów z kawałkiem ! to tylko "wysokiej "klasy psychol może takie brednie wymyślać czyli broszka, kurdupel lub lokaj belwedera
Avatar
Ha Ha :) / 16 maja 2016 o 02:00
+1

Śmiech mnie ogarnia, jak jeden opłacany PiSowski (?) troll co 2-3 minuty obrzyguje postami każdy temat związany z Kijowskim i KODem  :lol: . Kolego, może czas, by rodzice jednak ograniczyli ci dostęp do internetu, bo widać, że nie masz własnego życia. Kopiuj - wklej i jazda  :lol:. 

Ciekawy jestem ile gościu zarabiasz na tych wpisach  :P  czy wręcz przeciwnie - robisz z siebie idiotę czysto ideologicznie  ;). Jeśli to drugie, to polecam dobrego psychiatrę, albo znalezienie sobie jakiś przyjaciół, bo widać, że jesteś bardzo samotnym i sfrustrowanym człowiekiem. Pisanie tych samych tekstów pod pozorem "wielu wypowiadających się osób" nie świadczy zbyt dobrze o stanie psychiki. Polecam wizytę w szpitalu w Abramowicach, może jeszcze nie jest za późno na wyleczenie  :lol:.

Śmiech mnie ogarnia, jak jeden opłacany PiSowski (?) troll co 2-3 minuty obrzyguje postami każdy temat związany z Kijowskim i KODem  :lol: . Kolego, może czas, by rodzice jednak ograniczyli ci dostęp do internetu, bo widać, że nie masz własnego życia. Kopiuj - wklej i jazda  :lol:. 

Ciekawy jestem ile gościu zarabiasz na tych wpisach  :P  czy wręcz przeciwnie - robisz z siebie idiotę czysto ideologicznie  ;). Jeśli to drugie, to polecam dobrego psychiatrę, albo znalezienie sobie jakiś przyjaciół,... rozwiń

Avatar
historyk / 16 maja 2016 o 01:28
+1

Jesteście TARGOWICĄ i skończycie jak ci co lizali ..pę carycy katarzynie.

W oryginale Targowica walczyła z konstytucją i w jej składzie byli liczni biskupi- więc te fakty to raczej pasują do pisu

Avatar
Gość / 15 maja 2016 o 21:51
+1
ależ pisuary panikują i robią pod siebie!
Avatar
Gość / 15 maja 2016 o 21:45
+1
Mądry koleś ztego Kijowskiego
Avatar
oszukany / 15 maja 2016 o 21:37
+1

Po co go pokazujecie? mamy to w du*** co on myśli! to są szkodniki!!!!

Lepiej cały czas pokazywać tego ze stoleczkiem i 6-cioma ''gorylami'' za nasze pieniądze.

Avatar
Gość / 17 maja 2016 o 18:16
0
Popłakałem się z po przeczytaniu poprzedzającego komentarza. Wiara KODu w naiwność ludzi jest ogromna. Szanowni Państwo, nie każdy ma aż tak rozwiniętą demencję, by w ciągu kilku miesięcy zapomnieć "demokratyczność" poprzedniej ekipy i ich niewyobrażalną skuteczność w robieniu przekrętów na skalę co najmniej europejską.
Avatar
Gość / 17 maja 2016 o 10:18
0
Bardzo potrzebujemy spokoju i optymizmu Mateusza. Z uśmiechem i cierpliwością róbmy swoje. I trwajmy konsekwentnie przy kierunku - ruch obywatelski, a nie partia - za twardy kurs w tę stronę - szacunek i podziękowanie Mateuszowi! - to jest to, co powoduje, że jest nas tak wielu. Wbrew propagandzie o oderwanych od koryta, większość z nas to właśnie ludzie, którzy w żadnych partiach nigdy nie byli i kochają KOD właśnie za wizję społeczeństwa obywatelskiego. Pora na to, by poza tym, że jesteśmy wspaniałym narodem, stać się dobrym, świadomym społeczeństwem, patrzącym na siebie nawzajem z życzliwością i uśmiechem, a jednocześnie świadomym swoich praw i obowiązków i cenzurującym każdą władzę.
Bardzo potrzebujemy spokoju i optymizmu Mateusza. Z uśmiechem i cierpliwością róbmy swoje. I trwajmy konsekwentnie przy kierunku - ruch obywatelski, a nie partia - za twardy kurs w tę stronę - szacunek i podziękowanie Mateuszowi! - to jest to, co powoduje, że jest nas tak wielu. Wbrew propagandzie o oderwanych od koryta, większość z nas to właśnie ludzie, którzy w żadnych partiach nigdy nie byli i kochają KOD właśnie za wizję społeczeństwa obywatelskiego. Pora na to, by poza tym, że jesteśmy wspaniałym narodem, stać się dobrym, świadomym spo... rozwiń
Avatar
Gość / 17 maja 2016 o 18:16
0
Popłakałem się z po przeczytaniu poprzedzającego komentarza. Wiara KODu w naiwność ludzi jest ogromna. Szanowni Państwo, nie każdy ma aż tak rozwiniętą demencję, by w ciągu kilku miesięcy zapomnieć "demokratyczność" poprzedniej ekipy i ich niewyobrażalną skuteczność w robieniu przekrętów na skalę co najmniej europejską.
Avatar
Gość / 17 maja 2016 o 10:18
0
Bardzo potrzebujemy spokoju i optymizmu Mateusza. Z uśmiechem i cierpliwością róbmy swoje. I trwajmy konsekwentnie przy kierunku - ruch obywatelski, a nie partia - za twardy kurs w tę stronę - szacunek i podziękowanie Mateuszowi! - to jest to, co powoduje, że jest nas tak wielu. Wbrew propagandzie o oderwanych od koryta, większość z nas to właśnie ludzie, którzy w żadnych partiach nigdy nie byli i kochają KOD właśnie za wizję społeczeństwa obywatelskiego. Pora na to, by poza tym, że jesteśmy wspaniałym narodem, stać się dobrym, świadomym społeczeństwem, patrzącym na siebie nawzajem z życzliwością i uśmiechem, a jednocześnie świadomym swoich praw i obowiązków i cenzurującym każdą władzę.
Bardzo potrzebujemy spokoju i optymizmu Mateusza. Z uśmiechem i cierpliwością róbmy swoje. I trwajmy konsekwentnie przy kierunku - ruch obywatelski, a nie partia - za twardy kurs w tę stronę - szacunek i podziękowanie Mateuszowi! - to jest to, co powoduje, że jest nas tak wielu. Wbrew propagandzie o oderwanych od koryta, większość z nas to właśnie ludzie, którzy w żadnych partiach nigdy nie byli i kochają KOD właśnie za wizję społeczeństwa obywatelskiego. Pora na to, by poza tym, że jesteśmy wspaniałym narodem, stać się dobrym, świadomym spo... rozwiń
Avatar
Gość / 16 maja 2016 o 22:56
0
Albo wam ktos dyktuje te zale na alimenty albo jestescie tak (najdelikatniej rzecz mowiac) naiwni nie wiem co gorsze (choc jest jeszcze tzrecia opcja placa wam za to w co akurat jestem w stanie uwierzyc patrzac na te komenty i ich zenujacy poziom). Bronicie jakiegos zamordyzmu a gosciowi ktory chce wam pomoc wyjsc z tej sytuacji z twarza wchodzicie w zycie osobiste. Wyjdzcie z tego sredniowiecza ludzie to nie wieki ciemnoty choc pewno byscie chcieli.
Avatar
Gość / 16 maja 2016 o 21:14
0
Dziwię się bardzo po co to straszydło zostało wpuszczone do Lublina. Może przyjechał doradzać jak unikać płacenia alimentów i nie ponosić żadnych konsekwencji? Dlaczego Lublin się tak poniża? Nie wiem kto personalnie za to odpowiada.
Avatar
Gość / 16 maja 2016 o 18:25
0
Pomyłka w tytule, Jest jesteśmy niepoliczalni, a powinno być jesteśmy niepoczytalni
Avatar
szpilowyhanik / 16 maja 2016 o 17:17
0
NASZ CHŁOP Pitagoras nie na ręką teologia kuła serce, dziennikarstwo ciut polubił i śpiwory,kurtki puchy. Oj Wyborcza cukruwała komputery podciągały, biznes warkocz informacja no i praca dyplomowa. Znów drabina idzie w górą jam dyrektor PZU, była krucha pieron strzelił bez robotny jest Mateusz. Nie dał chłopak za wygrane dusi,miażdży facebook, polska znowu się przebudza za krucyfiks w domu KOD. Lubelszczyzna, 16.05.2016 r szpilowyhanik.
Avatar
szpilowyhanik / 16 maja 2016 o 17:16
0
NASZ CHŁOP Pitagoras nie na ręką teologia kuła serce, dziennikarstwo ciut polubił i śpiwory,kurtki puchy. Oj Wyborcza cukruwała komputery podciągały, biznes warkocz informacja no i praca dyplomowa. Znów drabina idzie w górą jam dyrektor PZU, była krucha pieron strzelił bez robotny jest Mateusz. Nie dał chłopak za wygrane dusi,miażdży facebook, polska znowu się przebudza za krucyfiks w domu KOD. Lubelszczyzna, 16.05.2016 r szpilowyhanik.
Avatar
szpilowyhanik / 16 maja 2016 o 17:15
0
NASZ CHŁOP Pitagoras nie na ręką teologia kuła serce, dziennikarstwo ciut polubił i śpiwory,kurtki puchy. Oj Wyborcza cukruwała komputery podciągały, biznes warkocz informacja no i praca dyplomowa. Znów drabina idzie w górą jam dyrektor PZU, była krucha pieron strzelił bez robotny jest Mateusz. Nie dał chłopak za wygrane dusi,miażdży facebook, polska znowu się przebudza za krucyfiks w domu KOD. Lubelszczyzna, 16.05.2016 r szpilowyhanik
Avatar
Gość / 16 maja 2016 o 12:58
0
zadziwiające... tyle negatywów, a on dalej udaje "Kogoś" (i mu się udaje) czy to zbieg okoliczności, czy przeznaczenie ?
Avatar
nauczyciel / 16 maja 2016 o 12:27
0
Po pierwsze napisałeś z błędem, a po drugie czy ta mądrość tego pana polega na cwaniactwie i nie płaceniu alimentów????