Wybrana została pracownia, która zaprojektuje przebudowę parku Ludowego. Jej wstępną koncepcję powinniśmy poznać tuż po wakacjach, zaś kompletny projekt wiosną. Zaraz potem miasto ma ogłosić przetarg na prace, których finał planowany jest na rok 2018
Co ma się zmienić w parku Ludowym? Istniejące alejki czeka przebudowa, wytyczone będą też nowe. Zniknąć może część drzew, ale planowane są też nowe nasadzenia. Mowa jest ponadto o urządzeniu kilku wejść do parku, m.in. od strony ul. Lubelskiego Lipca ‘80. Powstać miałaby też kładka w kształcie litery „Y” łącząca park z nadrzecznym bulwarem po stronie szkoły. W miejskich wytycznych czytamy też o urządzeniu kolejnego bulwaru, po stronie parku.
Zamawiany przez miasto projekt przebudowy bazować ma również na społecznej koncepcji przewidującej szereg dodatkowych atrakcji. Jako jedną z nich wymienia fontannę w formie placu wodnego obok istniejącego amfiteatru, który byłby zachowany i zadaszony. Społeczna koncepcja przewidywała też m.in. ring bokserski, skatepark, tor rowerowy, wypożyczalnię sprzętu sportowego, punkt gastronomiczny, toalety, wybieg dla psów, pomosty prowadzące do rzeki, a nawet kładki widokowe umieszczone na wysokości koron drzew.
– Trudno powiedzieć teraz, co z tego ostatecznie uda się zrealizować – mówi Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta. – Zobaczymy co nam zaproponuje projektant. To wszystko będzie zależało od jego wizji a także od możliwości technicznych, bo jeśli mówimy od podniebnych tarasach, to trzeba sobie powiedzieć, że wykonanie takich pomostów może się okazać technicznie trudne.
Chętnych do projektowania było sześć pracowni, przetarg wygrała najtańsza, lubelski LubCom. Zlecenie ma wykonać za 289 tys. zł. Najdroższa (Mosty Katowice) chciała niemal 950 tys. zł zapłaty. W przyszłym tygodniu wynik przetargu powinien się uprawomocnić, a miasto będzie mogło podpisać umowę na opracowanie dokumentacji.
– W dwa miesiące od podpisania umowy powinna nam być przedstawiona wstępna koncepcja – mówi Szczepańska. Taka koncepcja ma być poddana pod konsultacje społeczne, a wybrane uwagi mają być uwzględnione przy tworzeniu ostatecznego projektu. – Chcemy mieć go wiosną przyszłego roku. Zaraz po jego otrzymaniu zamierzamy ogłosić przetarg na wykonanie prac w parku. Ich realizacja może potrwać 16 miesięcy.
Koszt robót szacowany jest wstępnie na 18 milionów złotych, ale faktyczna kwota będzie zależeć od tego, co ostatecznie znajdzie się w projekcie i jakiej zapłaty zażądają wykonawcy robót.