Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 marca 2015 r.
15:45
Edytuj ten wpis

Kandydat do pracy w Ratuszu: Po co mamy znać przepisy? Są w internecie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
116 45 A A

To było poniżające - tak kandydat do pracy w Urzędzie Miasta ocenia test, który musieli zdawać chętni. Nie podoba mu się, że pytano go o znajomość przepisów, które i tak są w internecie. - To nie absurd. Urzędnik musi znać prawo - mówi rzeczniczka Ratusza.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Nabór, który nie spodobał się jednemu z kandydatów dotyczył stanowiska podinspektora ds. turystyki w Wydziale Sportu i Turystyki Urzędu Miasta. Autor listu do naszej redakcji skarży się na pisemny test będący pierwszym etapem naboru. Uważa, że pytania były zbyt szczegółowe i dlatego przebrnęły go tylko trzy osoby, które czeka jeszcze m.in. sprawdzenie umiejętności obsługi komputera i rozmowa kwalifikacyjna.

Test dotyczył ustaw o samorządach, Kodeksu postępowania administracyjnego, czy też instrukcji kancelaryjnej.

- Z testu wstępnego wynikało, iż podinspektor do spraw turystyki powinien posiadać wiedzę o tym ilu radnych wybieranych jest w miastach o liczbie mieszkańców wynoszącej 301 tysięcy; czy dokument przekazany kapitanowi statku morskiego w odpowiednim terminie uznaje się za doręczony i znać szczegóły odnośnie działania archiwów zakładowych, a także szereg innych absurdalnych zagadnień - skarży się kandydat i sugeruje, że konkurs miał wyeliminować wszystkich kandydatów poza jednym, z góry upatrzonym.

- Czy przyszli urzędnicy, muszą znać na pamięć szczegóły ustaw dostępnych w każdej chwili w internecie? Byłem przekonany, że w urzędach pracują radcy prawni, którzy zajmują zawiłościami prawa!
- Wymóg kilkustopniowego naboru jest stosowany w urzędzie od dawna i polega na kompleksowym sprawdzeniu wiedzy. Pominiecie tego elementu mogłoby spowodować zatrudnieniem osób, które nie posiadają niezbędnej wiedzy z zakresu przepisów prawa - odpowiada Beata Krzyżanowska, rzecznik Ratusza. - Przykładowe pytania o liczbę radnych w mieście pow. 301 tys. (to odnosi się do miasta Lublin), czy archiwum zakładowego (związane z bieżącymi obowiązkami) nie są więc absurdalne.

Rzeczniczka przyznaje, że nabór ma skutkować wyłonieniem "nie więcej niż pięciu najlepszych kandydatów”. Zapewnia jednak, że wymagania są znane wcześniej i dokładnie wymienione w ogłoszeniu o naborze. - Trudność testu polegała na tym, że był to test wielokrotnego wyboru, czyli analogiczny jak w przypadku dotychczasowych postępowań konkursowych - dodaje Krzyżanowska.
Czytaj więcej o:

Komentarze 45

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Byłu urzędnik / 14 marca 2015 o 00:44
0

ISTOTĄ sprawy jest nie to czy test był trudy czy łatwy ale co miał na celu : uczestniczylem w kilku takich przedstawieniach (po 200-300 osob na miejsce sie nawet zdarzalo w kilku turach), pracowalem tez w urzedzie, mam znajomych ktorzy tam sie "dostali", widzialem od srodka jak to wyglada, a nawet dosc przypadkiem "zalatwilem" prace jednej kolezance, bo akurat na ten konkurs dyrektor nikogo nie mial (zapomnial, zaganiany byl)  i powiem jedno: PYTANIA NIE MAJA NA CELU SPRAWDZENIA WIEDZY KANDYDATA ale wybranie z gory upatrzonego, ktory uczy sie na pamiec a b c, a gdyby przypadkiem jakiemus samozwanczemu wojownikowi udalo sie przebrnac absurdalne pytania i dojsc do drugiej rundy (ustnego etapu przed "komisja", ktory jest juz w pelni uznaniowy) toby bylo na tyle jego sukcesów :D:D    Ludzie przestańcie się łudzić - 90 % pseduokonkursów jest rostrzygnietych zanim sie zaczna lub nawet pisanych pod konkretnego kandydata. Pozostale to Wasza "szansa" na zdobycie niskopłatnej pracy z dużymi wymaganiami (np. jak brakuje specjalistów w jakiejs konkretnej działce, którzy i tak gdzie indziej znaleźli by pewnie bez problemu pracę ;)

ISTOTĄ sprawy jest nie to czy test był trudy czy łatwy ale co miał na celu : uczestniczylem w kilku takich przedstawieniach (po 200-300 osob na miejsce sie nawet zdarzalo w kilku turach), pracowalem tez w urzedzie, mam znajomych ktorzy tam sie "dostali", widzialem od srodka jak to wyglada, a nawet dosc przypadkiem "zalatwilem" prace jednej kolezance, bo akurat na ten konkurs dyrektor nikogo nie mial (zapomnial, zaganiany byl)  i powiem jedno: PYTANIA NIE MAJA NA CELU SPRAWDZENIA WIEDZY KANDYDATA ale wybranie z gory upatrzonego, ktory... rozwiń

Avatar
Leon z działek / 13 marca 2015 o 10:39
0

Startowałem na stanowiska w um lublin, ale był to mój 2 lub 3 nabór do urzędu miasta i wiedziałem mniej więcej jak wygląda test, pierwsze oczywiście skopałem, ale później przechodziłem bez problemu do następnego etapu.

Trochę wiedzy i najważniejsze nauka tych ustaw, wkuwanie przydało mi sie do znalezienia ciekawej  pracy w innej instytucji.

Jak się chce na urzędnika to chódzicie po konkursach wielu i się uczcie. Powodzenia

PS. Bezrobotny przez 3 m-cewcześniej.

chódzicie??? Co to takiego i w jakim języku? Może chodźcie?

chódzicie??? Co to takiego i w jakim języku? Może chodźcie?

rozwiń
Avatar
aa / 13 marca 2015 o 09:05
0

Office dla firmy to ponad 1tys na stanowisko, i bardzo dobrze że używają darmowego open office/libre office chwała im za to, na kiego grzyba pani Irence do napisania 1 stronnej decyzji płatny office?

Nie masz to sobie zainstaluj i się naucz bo wszystko jest zupełnie inaczej i sobie nie poradzisz. Nie wyobrażam sobie libre office przy profesjonalnym wykorzystaniu bo ma duże braki w ale do prostego pisanie jak najbardziej.

Open source rządzi

Avatar
VERBUNKOWY / 13 marca 2015 o 08:51
0

Startowałem na stanowiska w um lublin, ale był to mój 2 lub 3 nabór do urzędu miasta i wiedziałem mniej więcej jak wygląda test, pierwsze oczywiście skopałem, ale później przechodziłem bez problemu do następnego etapu.

Trochę wiedzy i najważniejsze nauka tych ustaw, wkuwanie przydało mi sie do znalezienia ciekawej  pracy w innej instytucji.

Jak się chce na urzędnika to chódzicie po konkursach wielu i się uczcie. Powodzenia

PS. Bezrobotny przez 3 m-cewcześniej.

Tylko !!!!  tzw " dzieci resortowe " reszta woda !!!! wyspy,zmywak i w burdelach UE.

Tylko !!!!  tzw " dzieci resortowe " reszta woda !!!! wyspy,zmywak i w burdelach UE.

rozwiń
Avatar
BoLeCh / 13 marca 2015 o 08:49
0

Pytania o przepisy prawne to istotna część konkursu ale nie najistotniejsza. Ciekawe jakie były pytania merytoryczne odnośnie profilu przyszłej pracy

Avatar
fff / 13 marca 2015 o 08:48
0

Startowałem na stanowiska w um lublin, ale był to mój 2 lub 3 nabór do urzędu miasta i wiedziałem mniej więcej jak wygląda test, pierwsze oczywiście skopałem, ale później przechodziłem bez problemu do następnego etapu.

Trochę wiedzy i najważniejsze nauka tych ustaw, wkuwanie przydało mi sie do znalezienia ciekawej  pracy w innej instytucji.

Jak się chce na urzędnika to chódzicie po konkursach wielu i się uczcie. Powodzenia

PS. Bezrobotny przez 3 m-cewcześniej.

Avatar
Burok / 13 marca 2015 o 08:42
0

A czy pracownicy ratusza tak znają przepisy, że czasami łącznie z władza klepią androny pOparte klaką i pachołkami.

Avatar
anka / 13 marca 2015 o 08:34
0

Pominąwszy kto wygrywa konkursy i jak to dostaje się pracę w urzędach, to człowiek, który ubiega się o pracę w urzędzie i jest zdziwiony tym, że powinien znać przepisy prawa administracyjnego jest po prostu żałosny. Niestety ci przyjmowani nie są wcale lepsi (tylko skąd znali odp. w trakcie egz. ? :)), czego dowodzą wydawane decyzje, czy udzielane odpowiedzi. Oni nie wiedzą, że czasami do załatwienia jednej sprawy należy zapoznać się z kilkoma aktami prawnymi. Nie umieją interpretować przepisów. To tak jakby lekarz wiedział, że jest taka choroba, ale jak ją leczyć to poszuka w internecie.

Pominąwszy kto wygrywa konkursy i jak to dostaje się pracę w urzędach, to człowiek, który ubiega się o pracę w urzędzie i jest zdziwiony tym, że powinien znać przepisy prawa administracyjnego jest po prostu żałosny. Niestety ci przyjmowani nie są wcale lepsi (tylko skąd znali odp. w trakcie egz. ? :)), czego dowodzą wydawane decyzje, czy udzielane odpowiedzi. Oni nie wiedzą, że czasami do załatwienia jednej sprawy należy zapoznać się z kilkoma aktami prawnymi. Nie umieją interpretować przepisów. To tak jakby lekarz wiedział, że jest taka ... rozwiń

Avatar
Bella / 13 marca 2015 o 08:13
0

konkurs? to i tak fikcja ,wcześniej zaplanowane kto ma być przyjety!!!!!

Avatar
gośka / 13 marca 2015 o 08:02
0
Owszem, przepisy trzeba znać, ale osoby już pracujące w urzędzie niekoniecznie przepisy znają. Sama kiedyś się przekonałam - potrzebowałam wiadomości do artykułu w gazecie, w UM odsyłano mnie od jednego pokoju do drugiego, niczego się nie dowiedziałam. W końcu sama znalazłam informacje w... internecie!
Avatar
Byłu urzędnik / 14 marca 2015 o 00:44
0

ISTOTĄ sprawy jest nie to czy test był trudy czy łatwy ale co miał na celu : uczestniczylem w kilku takich przedstawieniach (po 200-300 osob na miejsce sie nawet zdarzalo w kilku turach), pracowalem tez w urzedzie, mam znajomych ktorzy tam sie "dostali", widzialem od srodka jak to wyglada, a nawet dosc przypadkiem "zalatwilem" prace jednej kolezance, bo akurat na ten konkurs dyrektor nikogo nie mial (zapomnial, zaganiany byl)  i powiem jedno: PYTANIA NIE MAJA NA CELU SPRAWDZENIA WIEDZY KANDYDATA ale wybranie z gory upatrzonego, ktory uczy sie na pamiec a b c, a gdyby przypadkiem jakiemus samozwanczemu wojownikowi udalo sie przebrnac absurdalne pytania i dojsc do drugiej rundy (ustnego etapu przed "komisja", ktory jest juz w pelni uznaniowy) toby bylo na tyle jego sukcesów :D:D    Ludzie przestańcie się łudzić - 90 % pseduokonkursów jest rostrzygnietych zanim sie zaczna lub nawet pisanych pod konkretnego kandydata. Pozostale to Wasza "szansa" na zdobycie niskopłatnej pracy z dużymi wymaganiami (np. jak brakuje specjalistów w jakiejs konkretnej działce, którzy i tak gdzie indziej znaleźli by pewnie bez problemu pracę ;)

ISTOTĄ sprawy jest nie to czy test był trudy czy łatwy ale co miał na celu : uczestniczylem w kilku takich przedstawieniach (po 200-300 osob na miejsce sie nawet zdarzalo w kilku turach), pracowalem tez w urzedzie, mam znajomych ktorzy tam sie "dostali", widzialem od srodka jak to wyglada, a nawet dosc przypadkiem "zalatwilem" prace jednej kolezance, bo akurat na ten konkurs dyrektor nikogo nie mial (zapomnial, zaganiany byl)  i powiem jedno: PYTANIA NIE MAJA NA CELU SPRAWDZENIA WIEDZY KANDYDATA ale wybranie z gory upatrzonego, ktory... rozwiń

Avatar
Leon z działek / 13 marca 2015 o 10:39
0

Startowałem na stanowiska w um lublin, ale był to mój 2 lub 3 nabór do urzędu miasta i wiedziałem mniej więcej jak wygląda test, pierwsze oczywiście skopałem, ale później przechodziłem bez problemu do następnego etapu.

Trochę wiedzy i najważniejsze nauka tych ustaw, wkuwanie przydało mi sie do znalezienia ciekawej  pracy w innej instytucji.

Jak się chce na urzędnika to chódzicie po konkursach wielu i się uczcie. Powodzenia

PS. Bezrobotny przez 3 m-cewcześniej.

chódzicie??? Co to takiego i w jakim języku? Może chodźcie?

chódzicie??? Co to takiego i w jakim języku? Może chodźcie?

rozwiń
Avatar
aa / 13 marca 2015 o 09:05
0

Office dla firmy to ponad 1tys na stanowisko, i bardzo dobrze że używają darmowego open office/libre office chwała im za to, na kiego grzyba pani Irence do napisania 1 stronnej decyzji płatny office?

Nie masz to sobie zainstaluj i się naucz bo wszystko jest zupełnie inaczej i sobie nie poradzisz. Nie wyobrażam sobie libre office przy profesjonalnym wykorzystaniu bo ma duże braki w ale do prostego pisanie jak najbardziej.

Open source rządzi

Avatar
VERBUNKOWY / 13 marca 2015 o 08:51
0

Startowałem na stanowiska w um lublin, ale był to mój 2 lub 3 nabór do urzędu miasta i wiedziałem mniej więcej jak wygląda test, pierwsze oczywiście skopałem, ale później przechodziłem bez problemu do następnego etapu.

Trochę wiedzy i najważniejsze nauka tych ustaw, wkuwanie przydało mi sie do znalezienia ciekawej  pracy w innej instytucji.

Jak się chce na urzędnika to chódzicie po konkursach wielu i się uczcie. Powodzenia

PS. Bezrobotny przez 3 m-cewcześniej.

Tylko !!!!  tzw " dzieci resortowe " reszta woda !!!! wyspy,zmywak i w burdelach UE.

Tylko !!!!  tzw " dzieci resortowe " reszta woda !!!! wyspy,zmywak i w burdelach UE.

rozwiń
Avatar
BoLeCh / 13 marca 2015 o 08:49
0

Pytania o przepisy prawne to istotna część konkursu ale nie najistotniejsza. Ciekawe jakie były pytania merytoryczne odnośnie profilu przyszłej pracy

Avatar
fff / 13 marca 2015 o 08:48
0

Startowałem na stanowiska w um lublin, ale był to mój 2 lub 3 nabór do urzędu miasta i wiedziałem mniej więcej jak wygląda test, pierwsze oczywiście skopałem, ale później przechodziłem bez problemu do następnego etapu.

Trochę wiedzy i najważniejsze nauka tych ustaw, wkuwanie przydało mi sie do znalezienia ciekawej  pracy w innej instytucji.

Jak się chce na urzędnika to chódzicie po konkursach wielu i się uczcie. Powodzenia

PS. Bezrobotny przez 3 m-cewcześniej.

Avatar
Burok / 13 marca 2015 o 08:42
0

A czy pracownicy ratusza tak znają przepisy, że czasami łącznie z władza klepią androny pOparte klaką i pachołkami.

Avatar
anka / 13 marca 2015 o 08:34
0

Pominąwszy kto wygrywa konkursy i jak to dostaje się pracę w urzędach, to człowiek, który ubiega się o pracę w urzędzie i jest zdziwiony tym, że powinien znać przepisy prawa administracyjnego jest po prostu żałosny. Niestety ci przyjmowani nie są wcale lepsi (tylko skąd znali odp. w trakcie egz. ? :)), czego dowodzą wydawane decyzje, czy udzielane odpowiedzi. Oni nie wiedzą, że czasami do załatwienia jednej sprawy należy zapoznać się z kilkoma aktami prawnymi. Nie umieją interpretować przepisów. To tak jakby lekarz wiedział, że jest taka choroba, ale jak ją leczyć to poszuka w internecie.

Pominąwszy kto wygrywa konkursy i jak to dostaje się pracę w urzędach, to człowiek, który ubiega się o pracę w urzędzie i jest zdziwiony tym, że powinien znać przepisy prawa administracyjnego jest po prostu żałosny. Niestety ci przyjmowani nie są wcale lepsi (tylko skąd znali odp. w trakcie egz. ? :)), czego dowodzą wydawane decyzje, czy udzielane odpowiedzi. Oni nie wiedzą, że czasami do załatwienia jednej sprawy należy zapoznać się z kilkoma aktami prawnymi. Nie umieją interpretować przepisów. To tak jakby lekarz wiedział, że jest taka ... rozwiń

Avatar
Bella / 13 marca 2015 o 08:13
0

konkurs? to i tak fikcja ,wcześniej zaplanowane kto ma być przyjety!!!!!

Avatar
gośka / 13 marca 2015 o 08:02
0
Owszem, przepisy trzeba znać, ale osoby już pracujące w urzędzie niekoniecznie przepisy znają. Sama kiedyś się przekonałam - potrzebowałam wiadomości do artykułu w gazecie, w UM odsyłano mnie od jednego pokoju do drugiego, niczego się nie dowiedziałam. W końcu sama znalazłam informacje w... internecie!
Zobacz wszystkie komentarze 45

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wraca Puławskie Kino Samochodowe
27 lipca 2018, 0:00

Wraca Puławskie Kino Samochodowe 7 0

Co Gdzie Kiedy. Gratka dla miłośników kina w Puławach. W dniach 27-29 lipca odbędzie się kolejna już edycja Puławskiego Kina Samochodowego, nawiązującego do amerykańskiej tradycji seansów.

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia
galeria

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia 0 0

Małgorzata Hołub-Kowalik i Karol Zalewski złotymi medalistami w biegu na 400 metrów. To dość spora niespodzianka bo za faworytów w obu przypadkach uchodzili inni uczestnicy finału

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia]
galeria
film

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia] 78 13

W Lublinie trwa koncert Siła Kobiet. Na scenie występują: Paulina Przybysz, Monika Brodka, Katarzyna Nosowska i Kayah. Na plac Zamkowy przyszły tłumy

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje
kraj
film

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje 5 2

Radomyśl (woj. wielkopolskie). Na trasie Wschowa-Radomyśl samochód osobowy uderzył w dwie nastolatki jadące na rowerach. Młodsza z dziewcząt, 13-latka, zginęła na miejscu. Jej rok starsza koleżanka została przewieziona do szpitala. Przyczyny wypadku bada prokuratura.

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek
2 sierpnia 2018, 17:00

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek 2 0

Co Gdzie Kiedy. Popularny spektakl Centrum Kultury - Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek będzie można zobaczyć bezpłatnie w ramach wakacyjnego projektu Lato na Placu Litewskim. Pokaz odbędzie się dwukrotnie - w czwartek, 2 sierpnia i piątek, 3 sierpnia o godz. 17 przy pomniku Unii Lubelskiej.

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić?
galeria

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić? 23 2

Żeby obejrzeć wszystkie występy, najlepiej zacząć w czwartek. Dlatego już dziś przedstawiamy program festiwalu, choć najwięcej spektakli będzie dopiero za tydzień. Jak zwykle warto zarezerwować dużo czasu, dobrze zaplanować dzień i zatroszczyć się o wygodne obuwie

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle!
film

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle! 0 0

Podczas inauguracyjnego konkursu Letniego Grand Prix 2018 na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle reprezentacja Polski zajęła pierwsze miejsce osiągając rekordową przewagę 71,3 punktu nad drugimi w klasyfikacji Niemcami. Trzecie miejsce przypadło Norwegom

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty 15 3

Przebudowany po drugim spadku z rzędu zespół z Łęcznej w pierwszym meczu nowego sezonu wywalczył punkt w Wejherowie chociaż po niespełna pół godzinie gry przegrywał 0:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2 4 0

Po sparingu Stali z Tomasovią zdecydowanie lepsze humory panują w obozie czwartoligowca. Drużyna Pawła Babiarza ograła beniaminka III ligi 4:2

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów 2 2

Zawodnik Agrosu Zamość w piątek został mistrzem Polski w biegu na 100 metrów, a w sobotę zapewnił sobie awans do finałowego biegu na dwa razy dłuższym dystansie.

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę?

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę? 0 4

Pierwszy wyjazd do pracy za granicą może wiązać się z dużym stresem. Podpowiadamy, jak się do niego przygotować, by uniknąć niepotrzebnych nerwów.

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0 0 4

Piłkarze Rafała Borysiuka ostro postrzelali przy okazji sobotniego meczu kontrolnego z Włodawianką. Zawody zakończyły się zwycięstwem trzecioligowca 7:0. Rywale pod okiem Marka Droba ćwiczą jednak dopiero od tygodnia i tak naprawdę budują nową drużynę

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia
28 lipca 2018, 0:00

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia 1 0

Co Gdzie Kiedy. 28 lipca odbędzie się pierwsza w historii letnia edycja Botanicznej Piątki na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!