Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 kwietnia 2015 r.
8:00
Edytuj ten wpis

Katastrofa smoleńska - nowe stenogramy. Wdowa po pośle Wojtasie: Nie wierzę w wybuchy i zamachy

221 27 A A

– Jest mi przykro, że ktoś nie potrafi uszanować spokoju i żałoby rodzin tych 96 osób, które zginęły w tej katastrofie – mówi Alina Wojtas, wdowa po pośle PSL Edwardzie Wojtasie, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Rozmowa z Aliną Wojtas, wdową po pośle PSL Edwardzie Wojtasie, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem

• Jak zareagowała Pani na publikację najnowszych stenogramów rozmów z kokpitu Tu–154?
– Najgorsze jest to, że ludzie mają pomysły, żeby tuż przed rocznicą wywoływać takie sensacje. Trudno mi się odnieść i komentować, bo nie jestem specjalistką w tej dziedzinie, ale jest mi przykro, że ktoś nie potrafi uszanować spokoju i żałoby rodzin tych 96 osób, które zginęły w tej katastrofie. To niepotrzebne emocje, próba podzielenia społeczeństwa i dostarczanie nam bólu. To tak wielka tragedia, że takie rzeczy są nie na miejscu. My w dalszym ciągu czekamy, żeby prokuratura zakończyła śledztwo i wydała raport.

• Jest Pani na bieżąco informowana o przebiegu śledztwa?
– Jako osoba o statusie pokrzywdzonej jestem informowana przez prokuraturę na bieżąco o przebiegu śledztwa. Teraz, przed piątą rocznicą, te czynności jakby nabrały tempa. To też pogłębiało ból, bo dokumenty docierały do nas tuż przed świętami. Trudno jest spokojnie żyć, chociaż człowiek by chciał. Ale ten nasz ból jest żałobą publiczną.

• Ma Pani żal, że śledztwo trwa tak długo?
– Chciałoby się, żeby wszystko było wiadome od razu po tragedii. Tymczasem pięć lat po niej nadal niewiele wiemy. Trudno jest mi jednak mieć żal do kogokolwiek. Nie prowadzę śledztwa we własnym zakresie, bo wiem, że nic to nie zmieni i nic nie zwróci życia mojemu mężowi. Mam nadzieję, że prokuratura wyda niepodważalny raport, z którego jasno będą wynikały przyczyny katastrofy i nikt nie będzie z tym dyskutował. Trudno jest mi też zrozumieć to, że na podstawie tych samych materiałów jedni eksperci mówią jedno, a drudzy co innego.

• Wierzy Pani w teorie o zamachu?
– Nie wierzę w wybuchy i zamachy. Czytam doniesienia, które się pojawiają, ale nie przychodzi mi do głowy to, żeby w nie wierzyć. Wierzę, że był to nieszczęśliwy wypadek, którego przyczyny są złożone.
• Gdzie planuje Pani spędzić 5. rocznicę katastrofy, w której zginął Pani mąż?
– Ten dzień spędzę przede wszystkim przy grobie męża z rodziną, przyjaciółmi i tymi, którzy zechcą być wtedy ze mną i mnie wesprzeć, bo 10 kwietnia to najtrudniejsza data w życiu moim i moich córek. O godz. 7 weźmiemy udział we mszy w kościele pod wezwaniem Chrystusa Króla przy ul. Ponikwoda. Następnie spotkamy się o 8.30 przy grobie męża na cmentarzu przy ul. Lipowej, by o 8.41, kiedy miała miejsce katastrofa, oddać hołd, pomodlić się i zapalić znicz.

• Nie uczestniczy Pani w oficjalnych uroczystościach w Warszawie? Zapraszano Panią na nie?
– Jesteśmy zapraszane na różne uroczystości, w różnych miejscach. Także na te państwowe, na Powązkach. Ale 10 kwietnia chcę być w Lublinie, bo tu jest pochowany mój mąż i tu jest moje miejsce. Natomiast dzień później wezmę udział w spotkaniu rodzin ofiar w Warszawie. Z kolei 19 kwietnia będę przy odsłonięciu tablicy upamiętniającej męża w jego rodzinnej parafii w Grabowcu na Mazowszu.

• Od katastrofy minęło pięć lat. Czy te rany zdążyły się już nieco zagoić?
– To aż i dopiero pięć lat. Ale w moim przypadku czas nie uleczył ran. Wręcz przeciwnie, teraz jest o wiele gorzej. Samotność zagościła w moim sercu i domu na stałe. Wiem, że mąż już nie wróci, nie zadzwoni i że ze wszystkimi problemami zostałam sama. Zrozumiałam to i dopiero to do mnie dotarło. Ten ból, ale i wiadomości, które przez tych pięć lat dostajemy na temat katastrofy i śledztwa, nie dają spokojnie żyć i pogłębiają rany. Zadaję sobie pytanie, czy kiedykolwiek nad tymi grobami zapadnie cisza i spokój.

Komentarze 27

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Jadwiga / 11 kwietnia 2015 o 07:52
0

Kto dzisiaj nie chce umiędzynarodowienia tego śledztwa ?  tylko pachołki Moskwy i agentura soviecka w Polsce,to tylko im by wyszło nie na zdrowie ujawnienie całej prawdy o tej ,jakże okrutnej ,dla nas Polaków zbrodni,podobnie było z Katyniem,tyle lat,tyle lat !!!!!

Avatar
szer / 10 kwietnia 2015 o 21:03
0

pogódźmy się wszyscy 

Avatar
mec Teodor Mowlik / 10 kwietnia 2015 o 19:35
0
Szokująco zabrzmiały zwłaszcza słowa
Juergena Rotha- niemieckiego autora książki o zamachu smoleńskim, w których oznajmił, że gdyby opublikował całą wiedzę, jaką posiada, to popełniłby akt samobójstwa… To najlepiej świadczy, jak dużego kalibru jest wiedza, jaką posiadł, i jakie mogą być kulisy tego, co wydarzyło się 10 kwietnia 2010 r. na lotnisku w Smoleńsku. Jest to przerażające.

 

Niemcy wszystko wiedzą,Amerykanie podobnie a to nasze czerwone,komunistyczno-konfidenckie łajno dalej rżnie głupa !!!  do samego końca,tak samo jak z więzieniami CIA w Kiejkutach,oszust Qurwa na oszuście !!!!

zystko wiedzą,Amerykanie podobnie a to nasze czerwone,komunistyczno-konfidenckie łajno dalej rżnie głupa !!!  do samego końca,tak samo jak z więzieniami CIA w Kiejkutach,oszust Qurwa na oszuście !!!!

rozwiń
Avatar
Gość / 10 kwietnia 2015 o 18:18
0
Szokująco zabrzmiały zwłaszcza słowa
Juergena Rotha- niemieckiego autora książki o zamachu smoleńskim, w których oznajmił, że gdyby opublikował całą wiedzę, jaką posiada, to popełniłby akt samobójstwa… To najlepiej świadczy, jak dużego kalibru jest wiedza, jaką posiadł, i jakie mogą być kulisy tego, co wydarzyło się 10 kwietnia 2010 r. na lotnisku w Smoleńsku. Jest to przerażające.

 
Avatar
Henio / 10 kwietnia 2015 o 18:18
0
Niemiecki dziennikarz śledczy Juergen Roth w swojej książce „Tajne akta S” pisze, że niewykluczone, iż katastrofa smoleńska to nie wypadek, a wynik mordu zaplanowanego i dokonanego przez rosyjskie służby wywiadowcze FSB na zlecenie polskiego polityka

 

To dlaczego mąż tej pani został zwrócony w kawałkach??? Dlaczego nie ma wyrytego w ziemi rowu lub leja ?? Dlaczego samolot rozpadł się na 60 tysięcy kawałków ??? To był wybuch i zamach !!!!

Kaszubski żyd zlecił a POtem gdy zrobiło się już gorąco zbiegł z kraju

żyd zlecił a POtem gdy zrobiło się już gorąco zbiegł z kraju

rozwiń
Avatar
Henio / 10 kwietnia 2015 o 18:17
0
Niemiecki dziennikarz śledczy Juergen Roth w swojej książce „Tajne akta S” pisze, że niewykluczone, iż katastrofa smoleńska to nie wypadek, a wynik mordu zaplanowanego i dokonanego przez rosyjskie służby wywiadowcze FSB na zlecenie polskiego polityka

 

To dlaczego mąż tej pani został zwrócony w kawałkach??? Dlaczego nie ma wyrytego w ziemi rowu lub leja ?? Dlaczego samolot rozpadł się na 60 tysięcy kawałków ??? To był wybuch i zamach !!!!

Kaszubski żyd zlecił a POtem gdy zrobiło się już gorąco zbiegł z kraju

żyd zlecił a POtem gdy zrobiło się już gorąco zbiegł z kraju

rozwiń
Avatar
Gość / 10 kwietnia 2015 o 18:16
0

bo może jej mąz to był kawał..... i co ma zaprzeczać jak jej teraz lepiej bez niego. baba sie ucieszyła, ze go niema, przynajmniej ma spokój, też za swoim pijakiem bym nie płakała, 

Avatar
Gość / 10 kwietnia 2015 o 18:15
0

Dlaczego główni sprawcy tej zbrodni ze strony polskiej, min. Tomasz Arabski- uciekł do Hiszpanii, Donald Tuski- Rucy Kaszub dał nogę do Brukseli? Oni nie mogą żyć na tej polskiej ziemi. Niewinny nie ucieka. UCIEKAJĄ TYLKO BANDYCI

Avatar
Gość / 10 kwietnia 2015 o 18:15
0

Dostała jedna czy druga sporą BUŁĘ za skórę i nagle przestaje wierzyć w zamach, dziwne to trochę,komuniści umiejętnie im mordy POzamykali, prawdziwi Polacy którzy stracili tam bliskich do samego końca będą trwać przy tym aby to wyjaśnić,ich nikt i niczym nie przekupi,taka jest prawda,nie należą do sprzedawczyków.

Avatar
śledczy / 10 kwietnia 2015 o 18:12
0
Niemiecki dziennikarz śledczy Juergen Roth w swojej książce „Tajne akta S” pisze, że niewykluczone, iż katastrofa smoleńska to nie wypadek, a wynik mordu zaplanowanego i dokonanego przez rosyjskie służby wywiadowcze FSB na zlecenie polskiego polityka

 

To dlaczego mąż tej pani został zwrócony w kawałkach??? Dlaczego nie ma wyrytego w ziemi rowu lub leja ?? Dlaczego samolot rozpadł się na 60 tysięcy kawałków ??? To był wybuch i zamach !!!!

Avatar
Jadwiga / 11 kwietnia 2015 o 07:52
0

Kto dzisiaj nie chce umiędzynarodowienia tego śledztwa ?  tylko pachołki Moskwy i agentura soviecka w Polsce,to tylko im by wyszło nie na zdrowie ujawnienie całej prawdy o tej ,jakże okrutnej ,dla nas Polaków zbrodni,podobnie było z Katyniem,tyle lat,tyle lat !!!!!

Avatar
szer / 10 kwietnia 2015 o 21:03
0

pogódźmy się wszyscy 

Avatar
mec Teodor Mowlik / 10 kwietnia 2015 o 19:35
0
Szokująco zabrzmiały zwłaszcza słowa
Juergena Rotha- niemieckiego autora książki o zamachu smoleńskim, w których oznajmił, że gdyby opublikował całą wiedzę, jaką posiada, to popełniłby akt samobójstwa… To najlepiej świadczy, jak dużego kalibru jest wiedza, jaką posiadł, i jakie mogą być kulisy tego, co wydarzyło się 10 kwietnia 2010 r. na lotnisku w Smoleńsku. Jest to przerażające.

 

Niemcy wszystko wiedzą,Amerykanie podobnie a to nasze czerwone,komunistyczno-konfidenckie łajno dalej rżnie głupa !!!  do samego końca,tak samo jak z więzieniami CIA w Kiejkutach,oszust Qurwa na oszuście !!!!

zystko wiedzą,Amerykanie podobnie a to nasze czerwone,komunistyczno-konfidenckie łajno dalej rżnie głupa !!!  do samego końca,tak samo jak z więzieniami CIA w Kiejkutach,oszust Qurwa na oszuście !!!!

rozwiń
Avatar
Gość / 10 kwietnia 2015 o 18:18
0
Szokująco zabrzmiały zwłaszcza słowa
Juergena Rotha- niemieckiego autora książki o zamachu smoleńskim, w których oznajmił, że gdyby opublikował całą wiedzę, jaką posiada, to popełniłby akt samobójstwa… To najlepiej świadczy, jak dużego kalibru jest wiedza, jaką posiadł, i jakie mogą być kulisy tego, co wydarzyło się 10 kwietnia 2010 r. na lotnisku w Smoleńsku. Jest to przerażające.

 
Avatar
Henio / 10 kwietnia 2015 o 18:18
0
Niemiecki dziennikarz śledczy Juergen Roth w swojej książce „Tajne akta S” pisze, że niewykluczone, iż katastrofa smoleńska to nie wypadek, a wynik mordu zaplanowanego i dokonanego przez rosyjskie służby wywiadowcze FSB na zlecenie polskiego polityka

 

To dlaczego mąż tej pani został zwrócony w kawałkach??? Dlaczego nie ma wyrytego w ziemi rowu lub leja ?? Dlaczego samolot rozpadł się na 60 tysięcy kawałków ??? To był wybuch i zamach !!!!

Kaszubski żyd zlecił a POtem gdy zrobiło się już gorąco zbiegł z kraju

żyd zlecił a POtem gdy zrobiło się już gorąco zbiegł z kraju

rozwiń
Avatar
Henio / 10 kwietnia 2015 o 18:17
0
Niemiecki dziennikarz śledczy Juergen Roth w swojej książce „Tajne akta S” pisze, że niewykluczone, iż katastrofa smoleńska to nie wypadek, a wynik mordu zaplanowanego i dokonanego przez rosyjskie służby wywiadowcze FSB na zlecenie polskiego polityka

 

To dlaczego mąż tej pani został zwrócony w kawałkach??? Dlaczego nie ma wyrytego w ziemi rowu lub leja ?? Dlaczego samolot rozpadł się na 60 tysięcy kawałków ??? To był wybuch i zamach !!!!

Kaszubski żyd zlecił a POtem gdy zrobiło się już gorąco zbiegł z kraju

żyd zlecił a POtem gdy zrobiło się już gorąco zbiegł z kraju

rozwiń
Avatar
Gość / 10 kwietnia 2015 o 18:16
0

bo może jej mąz to był kawał..... i co ma zaprzeczać jak jej teraz lepiej bez niego. baba sie ucieszyła, ze go niema, przynajmniej ma spokój, też za swoim pijakiem bym nie płakała, 

Avatar
Gość / 10 kwietnia 2015 o 18:15
0

Dlaczego główni sprawcy tej zbrodni ze strony polskiej, min. Tomasz Arabski- uciekł do Hiszpanii, Donald Tuski- Rucy Kaszub dał nogę do Brukseli? Oni nie mogą żyć na tej polskiej ziemi. Niewinny nie ucieka. UCIEKAJĄ TYLKO BANDYCI

Avatar
Gość / 10 kwietnia 2015 o 18:15
0

Dostała jedna czy druga sporą BUŁĘ za skórę i nagle przestaje wierzyć w zamach, dziwne to trochę,komuniści umiejętnie im mordy POzamykali, prawdziwi Polacy którzy stracili tam bliskich do samego końca będą trwać przy tym aby to wyjaśnić,ich nikt i niczym nie przekupi,taka jest prawda,nie należą do sprzedawczyków.

Avatar
śledczy / 10 kwietnia 2015 o 18:12
0
Niemiecki dziennikarz śledczy Juergen Roth w swojej książce „Tajne akta S” pisze, że niewykluczone, iż katastrofa smoleńska to nie wypadek, a wynik mordu zaplanowanego i dokonanego przez rosyjskie służby wywiadowcze FSB na zlecenie polskiego polityka

 

To dlaczego mąż tej pani został zwrócony w kawałkach??? Dlaczego nie ma wyrytego w ziemi rowu lub leja ?? Dlaczego samolot rozpadł się na 60 tysięcy kawałków ??? To był wybuch i zamach !!!!

Zobacz wszystkie komentarze 27

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nowy pomysł na pomoc dla sadowników z woj. lubelskiego. Wojewoda winą obarcza PSL

Nowy pomysł na pomoc dla sadowników z woj. lubelskiego. Wojewoda winą obarcza PSL 0 1

Lubelski Rynek Hurtowy w Elizówce chce wydzierżawiać zakład produkcyjny w Poniatowej i jak najszybciej rozpocząć skup interwencyjny oraz produkcję. Ma to pomóc w fatalnej sytuacji na rynku owoców miękkich.

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie
19 lipca 2018, 21:00

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie 2 0

Co Gdzie Kiedy. W ramach cyklu filmowego Najlepsze z najgorszych w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) będzie można zobaczyć film Turecki Rambo. Projekcja odbędzie się 19 lipca o godz. 21.

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu 0 0

Hrabia Guillaume de Louvencourt Poniatowski, potomek królewskiego rodu Poniatowskich od ponad dziesięciu lat odwiedza Polskę. Ostatnio był na południowym Podlasiu. Uczestniczył we mszy świętej w Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej w Leśnej Podlaskiej.

Udane starty lubelskich żużlowców

Udane starty lubelskich żużlowców 1 0

Zawodnik lubelskiego Speed Car Motoru Robert Lambert wygrał II rundę Tauron SEC

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców 7 8

Związkowcy zakładowej Solidarności zapowiadają ogólnopolską pikietę przed siedzibą Zakładów Azotowych Puławy. Zamierzają protestować przeciwko łamaniu swoich praw. Jednocześnie narasta konflikt między organizacjami działającymi w firmie.

Zaginęła 13-latka z Lublina. Policjanci znaleźli ją w krzakach

Zaginęła 13-latka z Lublina. Policjanci znaleźli ją w krzakach 3 2

W niedzielę wieczorem policjanci z VII komisariatu w Lublinie otrzymali zgłoszenie o zaginięciu nastolatki.

Dachowanie volkswagena w Kolonii Trębaczów. Kobieta ranna
galeria

Dachowanie volkswagena w Kolonii Trębaczów. Kobieta ranna 0 0

Do wypadku doszło w poniedziałek przed godziną 2 w nocy na drodze krajowej nr 82, w miejscowości Kolonia Trębaczów (gm. Łęczna).

Gdzie są jeszcze wolne miejsca na studia w Lublinie?

Gdzie są jeszcze wolne miejsca na studia w Lublinie? 0 0

Publiczne szkoły wyższe z Lublina zakończyły pierwszy etap rekrutacji i sukcesywnie ogłaszają kolejne listy przyjętych na studia. Wolne miejsca są jeszcze m.in. na ośmiu kierunkach na Politechnice Lubelskiej.

Gmina Puławy: Gdzie wymieniają oświetlenie uliczne?

Gmina Puławy: Gdzie wymieniają oświetlenie uliczne? 2 0

Przyspiesza montaż nowego oświetlenia ulicznego w gminie Puław. Nowe lampy w tym roku otrzymał Dobrosławów, następna w kolejce jest Góra Puławska oraz szereg innych miejscowości.

Piłkarki AZS PSW Biała Podlaska wróciły do treningów

Piłkarki AZS PSW Biała Podlaska wróciły do treningów 3 0

AZS PSW Biała Podlaska wraca do treningów. W składzie akademiczek będzie kilka zmian

Nowy zalew powstanie w woj. lubelskim. W planach kąpielisko i plaża na wysepkach

Nowy zalew powstanie w woj. lubelskim. W planach kąpielisko i plaża na wysepkach 37 8

Za dwa lata będzie gotowy projekt zalewu w Piaskach. Będzie też wiadomo, ile ta inwestycja będzie kosztowała.

Lublin: Z galerii handlowej zniknęła droga biżuteria. Szukają tych mężczyzn [zdjęcia]
galeria

Lublin: Z galerii handlowej zniknęła droga biżuteria. Szukają tych mężczyzn [zdjęcia] 30 4

Policjanci z I komisariatu w Lublinie poszukują dwóch sprawców kradzieży w galerii handlowej.

XXII Międzynarodowy Festiwal i Kurs Pianistyczny w Nałęczowie
18 lipca 2018, 19:00

XXII Międzynarodowy Festiwal i Kurs Pianistyczny w Nałęczowie 0 0

Wielkimi krokami zbliża się 22. edycja Międzynarodowego Festiwalu i Kursu Pianistycznego w Nałęczowie. W dniach 18-27 lipca do miasta zawitają wybitni artyści z kraju i zagranicy, m.in. Kazimierz Brzozowski i Tomoko Mack-Brzozowska.

Kolej dodatkowym środkiem komunikacji miejskiej w Lublinie? Pomysł "wyciągnięty z szafy"

Kolej dodatkowym środkiem komunikacji miejskiej w Lublinie? Pomysł "wyciągnięty z szafy" 47 12

Nową-starą koncepcję Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej pokazał w poniedziałek pełnomocnik wojewody lubelskiego. Jest to odświeżona wersja planów sprzed ośmiu lat. Zakłada budowę nowych przystanków kolejowych w Lublinie, Kraśniku i obok wiaduktu w Konopnicy. Nie ma na razie konkretnych projektów ani funduszy na budowę.

„Sen o mieście” w sierpniu na Zamku Lubelskim. Bilety po 2 zł

„Sen o mieście” w sierpniu na Zamku Lubelskim. Bilety po 2 zł 0 0

„Sen o mieście” wraca na dziedziniec lubelskiego zamku. Widowisko w reżyserii Janusza Opryńskiego zobaczymy 4, 5, 10, 11 sierpnia, godz. 21. Właśnie ruszyła sprzedaż biletów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!