Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 stycznia 2009 r.
19:14
Edytuj ten wpis

Kirkut niezgody na Wieniawie

0 11 A A

Rozmowa dnia z Marcinem Fedorowiczem, z działu ikonografii Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN, który bada teren Wieniawy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Pełnomocnicy norweskiego inwestora, który chce budować na Wieniawie kompleks sportowo-hotelowy spotkali się z warszawską gminą żydowską. Pierwsza część rozmów nie przyniosła porozumienia. - Brak postępów, ale nie ma regresu - komentuje mec. Mariusz Szarecki, przedstawiciel Norweskiej Grupy Kapitałowej.

Przedmiotem sporu jest dawny kirkut, który znajdował się na terenie planowanej inwestycji. Obszar ten został formalnie wyłączony z projektu. Z nieoficjalnych informacji wynika jednak, że gminie to nie wystarczy i myśli o szerszym badaniu terenu. Nie wiadomo bowiem, czy groby nie znajdują się poza wyznaczonym urzędowo cmentarzem. Według specjalistów, to bardzo prawdopodobne.

• Wieniawę zniszczyli Niemcy w czasie II wojny światowej. Jak ta dzielnica wyglądała przed wojną?

­- To było właściwie żydowskie miasteczko. Niestety, zachowało się bardzo mało materiałów, na podstawie których moglibyśmy odtworzyć jego dawny wygląd. Jest kilkanaście fotografii, nieco relacji. Natomiast wiemy dokładnie, gdzie była synagoga i gdzie znajdowała się najstarsza część cmentarza.

• Czyli główny obiekt sporu.

- Pierwotnie znajdował się na wzgórzu, przy dzisiejszej ul. Czechowskiej i Leszczyńskiego. To najstarsza część kirkutu, który w późniejszych latach rozrastał się na północ i na zachód. Obejmował więc obszar obecnego klubu Lublinianka. Groby mogą być pod trybunami stadionu, ale nie tylko. Przecież przy jego budowie niwelowano teren. To wpłynęłoby na rozmieszczenie mogił. Istnieje tylko jedno zdjęcie cmentarza, ale nie obejmuje całego obszaru. Wiadomo, że była to skromna nekropolia, bo i dzielnica była biedna.

• Ale w przeciwieństwie do tej na Podzamczu, nie zniknęła od razu.

- Niszczenie dzielnicy przebiegało etapami. Najpierw w czasie wojny, w 1940 i 1942 roku. Część domów przetrwała do lat 50. Wtedy rozpoczął się następny etap dewastacji, czyli budowa osiedla m.in. przy ul. Ogródkowej. Zmieniło się ukształtowanie terenu.

• Zachowały się jakieś dokumenty z lat PRL?

- Są fotografie zrobione podczas obchodów X-lecia PKWN. Widać na nich trybunę, pod którą znajduje się kirkut. Nie wiadomo, czy i jaka część grobów jest pod samą płytą stadionu. Nie chcę się wypowiadać na temat konieczności prowadzenia badań terenu. To bardzo delikatna kwestia. Sporo macew użyto do budowy ulic i chodników w mieście.

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ja / 21 stycznia 2009 o 08:03
0
Zgadzam się z poprzednikami Żydzi sami przyczyniają się to antysemityzmu, to nacja której wszystko się należy, dlatego nie należy jej ustępować ale też szanować zmarłych i zrobić ekshumację na koszt Stowarzyszenia Żydów Polskich lub ewentualnie Amerykańskich.
Avatar
bolo2 / 20 stycznia 2009 o 15:17
0
Mapy i plany ( oryginały ) Wieniawy -pisane jeszcze cyrylicą z roku 1917 wraz ze spisem inwentarzowym wyposarzenia kierkuta i jego lokalizacją oraz tzw ,,kostnicy,, znajdowały się jeszcze w roku 2001 w szafach w gab. Dyrektora KS Lublinianka Pana P.
Avatar
jozef / 20 stycznia 2009 o 14:18
0
gdzie zyd stanął to jego ???
przyszli zajeli postawili synagoge???i jest ich
tak jak rosjanie
na lipowej tez ich bo obóz przejsciowy
postawili supermarket ;
potrzcie to MAJDANEK TEZ ICH
nie mam miejsca w lublinie gdzie zyd nie stał to jego
a z kad przyszli???????????
jozef
Avatar
!!! / 20 stycznia 2009 o 14:13
0
Niech dziennik wschodni zmieni wreszcie ton tych artykułów pro żydowskich. Niech w końcu obiektywnie opisuje tą sprawę bo ciągle się pisze jak to żydzi są poszkodowani bllee
Avatar
maciu / 20 stycznia 2009 o 12:49
0
po co nam stadion i baza treningowa?? lepiej lublin ma ich duzo... lepiej postawić jedna tablice będzie co dewastować
Avatar
priam / 20 stycznia 2009 o 10:41
0
grobom a w zasadzie zmarlym nalezy sie szacunek bez wzgledu czy to sa Zydzi Rosjanie Niemcy Austriacy tak wiele przeciez narodowosci w naszym pieknym miescie zamieszkiwalo ale obawiam sie czy to nie jest proba zwrotu mienia tzn Zydzi zaraz upomna sie o grunty panstwo bedzie musialo placic wielkie odszkodowania itp itd jak najbardziej jestem za ekshumacja i zbiorowym pochowkiem z zachowaniem kanonow religii zydowskiej , ale nic wiecej , a swoja droga to sami Zydzi podsycaja tzw antysemityzm wszedzie widzac zagrozenie no coz taki narod cierpi od 2000 lat ale przeciez nikt nie kazal im krzyzowac mesjasza
grobom a w zasadzie zmarlym nalezy sie szacunek bez wzgledu czy to sa Zydzi Rosjanie Niemcy Austriacy tak wiele przeciez narodowosci w naszym pieknym miescie zamieszkiwalo ale obawiam sie czy to nie jest proba zwrotu mienia tzn Zydzi zaraz upomna sie o grunty panstwo bedzie musialo placic wielkie odszkodowania itp itd jak najbardziej jestem za ekshumacja i zbiorowym pochowkiem z zachowaniem kanonow religii zydowskiej , ale nic wiecej , a swoja droga to sami Zydzi podsycaja tzw antysemityzm wszedzie widzac zagrozenie no coz taki narod cierpi ... rozwiń
Avatar
KK / 20 stycznia 2009 o 10:16
0
ZASTANAWIA MNIE DLACZEGO SZTUCZNIE DZIENNIK PODTRZYMUJE TEN TEMAT.ŻYDOM CO MY IM NIE DAĆ ZAWSZE BĘDZIE MAŁE JAK WIDAĆ Z TEGO CO CZYNIĄ TU CZY W PALESTYNIE .TAKA TO WIDAĆ NACJA KTÓRA NIENAWIDZI INNYCH A SZANUJE TYLKO SIEBIE (PATRZ ILU ZAMORDOWALI PALESTYŃCZYKÓW ,WIĘKSZOŚĆ KOBIET I DZIECI W PRZECIĄGU 2 TYGODNI) MOŻE ŻEBY TO ZROZUMIEĆ TRZEBA POCZYTAĆ TROCHĘ WIĘCEJ O HISTORII ŻYDOSTWA W NASZEJ OJCZYŻNIE .NIE OPIERAĆ SWOICH SĄDÓW NA PRASIE CODZIENNEJ ZRESZTĄ W WIĘKSZOŚCI NIE POLSKIEJ.PROSZĘ POPATRZEĆ TROCHĘ W INTERNECIE NA LEGALNE STRONY NP.www.polonica.net.
Avatar
Gość / 20 stycznia 2009 o 10:16
0
Szkoda. Oczywiście należałoby uszanować ten teren ale chyba juz za późno. Przecież jest tam juz mnóstwo budynków i obiektów które powstały po II w.ś. czyli już na uwczesnych cmentarzach żydowskich. Lublinianka zasługuje na przyzwoity stadion!
Avatar
prymityw / 20 stycznia 2009 o 09:21
0
Jaki dialog międzykulturowy? Jaki ekumenizm ? W ubiegłe wakacje słyszałem na własne uszy jak przewodnik wycieczki izraelskiej młodzieży na Starym Mieście wciskał im do głów że lubelskich Żydów wygnali z domów polscy naziści i zamordowali w polskim obozie koncentracyjnym na Majdanku. Skoro od dziecka wciska się młodym ludziom takie brednie, o jakim pojednaniu my mówimy? Jeżeli do tego dodamy jeszcze obwożenie tych wycieczek autokarami jak małpy w klatce, w obstawie policji i uzbrojonych ochroniarzy izraelskich, rzeczywiście w ich głowach powstaje obraz Polski jako kraju antyżydowskiego i niebezpiecznego.
Jaki dialog międzykulturowy? Jaki ekumenizm ? W ubiegłe wakacje słyszałem na własne uszy jak przewodnik wycieczki izraelskiej młodzieży na Starym Mieście wciskał im do głów że lubelskich Żydów wygnali z domów polscy naziści i zamordowali w polskim obozie koncentracyjnym na Majdanku. Skoro od dziecka wciska się młodym ludziom takie brednie, o jakim pojednaniu my mówimy? Jeżeli do tego dodamy jeszcze obwożenie tych wycieczek autokarami jak małpy w klatce, w obstawie policji i uzbrojonych ochroniarzy izraelskich, rzeczywiście w ich głowach pows... rozwiń
Avatar
Fang / 20 stycznia 2009 o 09:15
0
Oczekuję teraz na ruch kościoła prawosławnego bo przecież na Placu Litewskim też była cerkiew.Przy każdej świątyni lub też w jej podziemiach zwykle były składane zwłoki.Lublin będzie muzeum gdzie nic nie będzie można zrobić.
Avatar
ja / 21 stycznia 2009 o 08:03
0
Zgadzam się z poprzednikami Żydzi sami przyczyniają się to antysemityzmu, to nacja której wszystko się należy, dlatego nie należy jej ustępować ale też szanować zmarłych i zrobić ekshumację na koszt Stowarzyszenia Żydów Polskich lub ewentualnie Amerykańskich.
Avatar
bolo2 / 20 stycznia 2009 o 15:17
0
Mapy i plany ( oryginały ) Wieniawy -pisane jeszcze cyrylicą z roku 1917 wraz ze spisem inwentarzowym wyposarzenia kierkuta i jego lokalizacją oraz tzw ,,kostnicy,, znajdowały się jeszcze w roku 2001 w szafach w gab. Dyrektora KS Lublinianka Pana P.
Avatar
jozef / 20 stycznia 2009 o 14:18
0
gdzie zyd stanął to jego ???
przyszli zajeli postawili synagoge???i jest ich
tak jak rosjanie
na lipowej tez ich bo obóz przejsciowy
postawili supermarket ;
potrzcie to MAJDANEK TEZ ICH
nie mam miejsca w lublinie gdzie zyd nie stał to jego
a z kad przyszli???????????
jozef
Avatar
!!! / 20 stycznia 2009 o 14:13
0
Niech dziennik wschodni zmieni wreszcie ton tych artykułów pro żydowskich. Niech w końcu obiektywnie opisuje tą sprawę bo ciągle się pisze jak to żydzi są poszkodowani bllee
Avatar
maciu / 20 stycznia 2009 o 12:49
0
po co nam stadion i baza treningowa?? lepiej lublin ma ich duzo... lepiej postawić jedna tablice będzie co dewastować
Avatar
priam / 20 stycznia 2009 o 10:41
0
grobom a w zasadzie zmarlym nalezy sie szacunek bez wzgledu czy to sa Zydzi Rosjanie Niemcy Austriacy tak wiele przeciez narodowosci w naszym pieknym miescie zamieszkiwalo ale obawiam sie czy to nie jest proba zwrotu mienia tzn Zydzi zaraz upomna sie o grunty panstwo bedzie musialo placic wielkie odszkodowania itp itd jak najbardziej jestem za ekshumacja i zbiorowym pochowkiem z zachowaniem kanonow religii zydowskiej , ale nic wiecej , a swoja droga to sami Zydzi podsycaja tzw antysemityzm wszedzie widzac zagrozenie no coz taki narod cierpi od 2000 lat ale przeciez nikt nie kazal im krzyzowac mesjasza
grobom a w zasadzie zmarlym nalezy sie szacunek bez wzgledu czy to sa Zydzi Rosjanie Niemcy Austriacy tak wiele przeciez narodowosci w naszym pieknym miescie zamieszkiwalo ale obawiam sie czy to nie jest proba zwrotu mienia tzn Zydzi zaraz upomna sie o grunty panstwo bedzie musialo placic wielkie odszkodowania itp itd jak najbardziej jestem za ekshumacja i zbiorowym pochowkiem z zachowaniem kanonow religii zydowskiej , ale nic wiecej , a swoja droga to sami Zydzi podsycaja tzw antysemityzm wszedzie widzac zagrozenie no coz taki narod cierpi ... rozwiń
Avatar
KK / 20 stycznia 2009 o 10:16
0
ZASTANAWIA MNIE DLACZEGO SZTUCZNIE DZIENNIK PODTRZYMUJE TEN TEMAT.ŻYDOM CO MY IM NIE DAĆ ZAWSZE BĘDZIE MAŁE JAK WIDAĆ Z TEGO CO CZYNIĄ TU CZY W PALESTYNIE .TAKA TO WIDAĆ NACJA KTÓRA NIENAWIDZI INNYCH A SZANUJE TYLKO SIEBIE (PATRZ ILU ZAMORDOWALI PALESTYŃCZYKÓW ,WIĘKSZOŚĆ KOBIET I DZIECI W PRZECIĄGU 2 TYGODNI) MOŻE ŻEBY TO ZROZUMIEĆ TRZEBA POCZYTAĆ TROCHĘ WIĘCEJ O HISTORII ŻYDOSTWA W NASZEJ OJCZYŻNIE .NIE OPIERAĆ SWOICH SĄDÓW NA PRASIE CODZIENNEJ ZRESZTĄ W WIĘKSZOŚCI NIE POLSKIEJ.PROSZĘ POPATRZEĆ TROCHĘ W INTERNECIE NA LEGALNE STRONY NP.www.polonica.net.
Avatar
Gość / 20 stycznia 2009 o 10:16
0
Szkoda. Oczywiście należałoby uszanować ten teren ale chyba juz za późno. Przecież jest tam juz mnóstwo budynków i obiektów które powstały po II w.ś. czyli już na uwczesnych cmentarzach żydowskich. Lublinianka zasługuje na przyzwoity stadion!
Avatar
prymityw / 20 stycznia 2009 o 09:21
0
Jaki dialog międzykulturowy? Jaki ekumenizm ? W ubiegłe wakacje słyszałem na własne uszy jak przewodnik wycieczki izraelskiej młodzieży na Starym Mieście wciskał im do głów że lubelskich Żydów wygnali z domów polscy naziści i zamordowali w polskim obozie koncentracyjnym na Majdanku. Skoro od dziecka wciska się młodym ludziom takie brednie, o jakim pojednaniu my mówimy? Jeżeli do tego dodamy jeszcze obwożenie tych wycieczek autokarami jak małpy w klatce, w obstawie policji i uzbrojonych ochroniarzy izraelskich, rzeczywiście w ich głowach powstaje obraz Polski jako kraju antyżydowskiego i niebezpiecznego.
Jaki dialog międzykulturowy? Jaki ekumenizm ? W ubiegłe wakacje słyszałem na własne uszy jak przewodnik wycieczki izraelskiej młodzieży na Starym Mieście wciskał im do głów że lubelskich Żydów wygnali z domów polscy naziści i zamordowali w polskim obozie koncentracyjnym na Majdanku. Skoro od dziecka wciska się młodym ludziom takie brednie, o jakim pojednaniu my mówimy? Jeżeli do tego dodamy jeszcze obwożenie tych wycieczek autokarami jak małpy w klatce, w obstawie policji i uzbrojonych ochroniarzy izraelskich, rzeczywiście w ich głowach pows... rozwiń
Avatar
Fang / 20 stycznia 2009 o 09:15
0
Oczekuję teraz na ruch kościoła prawosławnego bo przecież na Placu Litewskim też była cerkiew.Przy każdej świątyni lub też w jej podziemiach zwykle były składane zwłoki.Lublin będzie muzeum gdzie nic nie będzie można zrobić.
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wielkie testowanie Podlasiu Biała Podlaska

Wielkie testowanie Podlasiu Biała Podlaska 0 0

PIŁKARSKA III LIGA Piłkarze z Białej Podlaskiej mają za sobą kolejny mecz kontrolny. Przy okazji obozu w Mielniku Podlasie zremisowało z Turem Bielsk Podlaski 2:2. Pierwsza połowa należała do rywali, którzy prowadzili 2:0. Po zmianie stron drużyna trenera Tomasza Złomańczuka zdołała jednak wyrównać

Avia Świdnik – Hetman Zamość 2:0. Zadecydowała końcówka

Avia Świdnik – Hetman Zamość 2:0. Zadecydowała końcówka 1 0

Ciekawy sparing został rozegrany na stadionie w Świdniku. Tamtejsza Avia podejmowała Hetmana Zamość, którego trenerem jest doskonale znany przy ul. Sportowej Jacek Ziarkowski. W lepszych humorach zawody kończyli gospodarze, którzy wygrali 2:0

Lublin: Skarpa i Górki bez ciepłej wody

Lublin: Skarpa i Górki bez ciepłej wody 0 0

Tysiące mieszkańców osiedli Skarpa i Górki będą przez trzy dni pozbawieni ciepłej wody w kranach.

Wyrzucił psa z auta i odjechał. Gdy wpadł, próbował się tłumaczyć

Wyrzucił psa z auta i odjechał. Gdy wpadł, próbował się tłumaczyć 3 0

Mężczyzna wyrzucił psa z auta i odjechał. Udało się go odnaleźć, bo całe zdarzenie widział inny kierowca.

Łęczna: 18-latka zdenerwowała dziewczyna, nietypowo odreagował

Łęczna: 18-latka zdenerwowała dziewczyna, nietypowo odreagował 1 2

18-latek po kłótni z dziewczyną uszkodził kilka samochodów. Teraz grozi mu do 5 lat więzienia

20. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta. Uroczystości w lubelskim IPN
27 lipca 2018, 16:00

20. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta. Uroczystości w lubelskim IPN 1 1

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 27 lipca o godz. 16 w lubelskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej (ul. Wodopojna 2) odbędą się obchody upamiętniające 20. rocznicę śmierci Zbigniewa Herberta.

Mistrzostwa Polski w lekkoatletyce. Lublin dał radę! [zdjęcia]
galeria

Mistrzostwa Polski w lekkoatletyce. Lublin dał radę! [zdjęcia] 3 2

Na nowym stadionie przy al. Piłsudskiego odbyły się 94 mistrzostwa Polski. Padło wiele bardzo dobrych wyników. Sam obiekt też spisał się znakomicie, a jego bieżnia należy do najszybszych w kraju

Wpadli autem do rowu i poszli na piwo. Kierowca miał 3 promile

Wpadli autem do rowu i poszli na piwo. Kierowca miał 3 promile 0 2

Kierowca wpadł autem do rowu. Nie przejął się i razem z pasażerami postanowił pójść na piwo do pobliskiego sklepu. Mężczyzna miał 3 promile, a jego koledzy po 4.

Szpitale mogą zostać bez badań. W Lubelskiem szykują się kolejne protesty

Szpitale mogą zostać bez badań. W Lubelskiem szykują się kolejne protesty 30 12

Po lekarzach rezydentach oraz pielęgniarkach podwyżek zażądali szpitalni technicy wykonujący badania tomografem, USG, EKG, rezonans i prześwietlenia oraz wymierzone w raka zabiegi radioterapii. W szpitalu przy al. Kraśnickiej weszli w spór z dyrekcją, tak jak ich koledzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego w Lublinie i z Kraśnika. Szykują się do tego także w innych placówkach

Energia Kozienice – Wisła Puławy 2:3. Na zmęczeniu też można wygrywać

Energia Kozienice – Wisła Puławy 2:3. Na zmęczeniu też można wygrywać 6 1

Chociaż brakowało sił z powodu ciężkich treningów, to piłkarze Jacka Magnuszewskiego zaliczyli w kolejne sparingowe zwycięstwo. Tym razem Wisła pokonała na wyjeździe czwartoligową Energię Kozienice 3:2. I to na boisku rywala

"Doktor Murek" i "Przełęcz Ocalonych" w Kinie w Bramie
27 lipca 2018, 21:00

"Doktor Murek" i "Przełęcz Ocalonych" w Kinie w Bramie 2 0

Co Gdzie Kiedy. Fundacja Ruchu Solidarności Rodzin zaprasza na ostatnie lipcowe projekcje w ramach plenerowego Kina w Bramie (ul. Królewska 3). W dniach 27-28 lipca zobaczymy klasyczną polską produkcję Doktor Murek oraz oscarowe, epickie kino Mela Gibsona Przełęcz Ocalonych.

Chciała uniknąć zderzenia z dzikiem, wjechała w drzewo [zdjęcia]

Chciała uniknąć zderzenia z dzikiem, wjechała w drzewo [zdjęcia] 0 9

Pięć osób trafiło do szpitala po tym, jak kierująca BMW straciła panowanie nad autem i uderzyła w drzewo. Próbowała uniknąć zderzenia z dzikiem

Motocyklista zderzył się z kombajnem, zginął na miejscu [zdjęcia]
galeria

Motocyklista zderzył się z kombajnem, zginął na miejscu [zdjęcia] 30 10

Tragiczny wypadek na drodze Józefów - Hamernia w powiecie biłgorajskim. Nie żyje 48-letni motocyklista

We trzech pobili 31-latka z Lublina

We trzech pobili 31-latka z Lublina 0 3

Trzech bandytów pobiło mieszkańca Lublina. 31-latek przebywa w szpitalu

Lublin: Nowe autobusy mają pod górkę. Do tej pory nie dostarczono ani jednego

Lublin: Nowe autobusy mają pod górkę. Do tej pory nie dostarczono ani jednego 0 7

Do piątku spodziewana jest dostawa ośmiu nowych autobusów zamówionych przez miasto w lubelskim Ursusie. Taki termin podał miastu dostawca pojazdów, który zgodnie z umową powinien je przekazać do 29 maja. Umowa dawała mu dodatkowy czas do 29 czerwca, ale i ten termin został przekroczony.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!