Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 kwietnia 2019 r.
13:37

Lublin: Nie miała biletu, kontrolerzy nie pozwolili jej wyjść z autobusu. "Pasażerowie jej bronili"

Autor: Zdjęcie autora drs
0 42 A A

Kontrolerzy biletów zatrzymali w autobusie nastoletnią gapowiczkę, która chciała wysiąść na konkretnym przystanku – alarmuje Czytelnik, który ma poważne wątpliwości, czy było to zgodne z prawem. – Pasażerka była agresywna, kontrolerzy mieli rację – twierdzi Zarząd Transportu Miejskiego

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do nerwowej sytuacji doszło w czwartek rano w pojeździe linii 34. – Kontrolerzy weszli do autobusu i zaczęli sprawdzać bilety. Młoda dziewczyna, około 18 lat, biletu nie miała. Próbowała wysiąść z autobusu siłą. Kontrolerzy zagrodzili jej drogę – relacjonuje nasz Czytelnik, który jechał tym samym autobusem. Według jego słów dziewczyna zaczęła prosić o wypuszczenie z pojazdu i tłumaczyła, że spieszy się do szkoły.

– Kontrolerka powiedziała, że nie, i że jadą na końcowy. Dziewczyna jeszcze dwukrotnie bez skutku próbowała wyjść siłą, cały czas prosząc o wypuszczenie z autobusu – opisuje pasażer. – Sytuacja wzbudziła nie tylko moje wątpliwości. Inni pasażerowie zaczęli bronić dziewczyny, wyraźnie protestując wobec zachowania kontrolerów. Ci pozostali nieugięci. W końcu po przejechaniu dwóch przystanków kontrola przeniosła się poza autobus. Mam duże wątpliwości co do zachowania kontrolerów. Czy mieli prawo zatrzymać pasażera wbrew jego woli?

– Zgodnie z obowiązującym regulaminem kontroli, czynności wykonywane są w pojeździe. Dokończenie ich poza pojazdem jest możliwe na wniosek lub za zgodą pasażera, w przypadku, gdy ustalono w pojeździe jego tożsamość – odpowiada Justyna Góźdź z Zarządu Transportu Miejskiego. Tłumaczy też, że w przypadku, gdy gapowicz nie okazuje dokumentu tożsamości i nie chce zapłacić kary na miejscu, kontroler może wezwać policję.

– Pasażerka zachowywała się agresywnie, próbując na siłę opuścić pojazd i nie posiadała przy sobie dokumentu pozwalającego na ustalenie tożsamości. W takiej sytuacji kontroler miał prawo postąpić zgodnie z zapisami regulaminu – przekonuje Góźdź. – Ostatecznie kontroler, przypuszczając, że ma do czynienie osobą nieletnią, nie sięgnął po rozwiązanie w postaci przewozu pasażerki do przystanku końcowego i wezwania policji.

Wyjaśniając sytuację ZTM oparł się na relacji swojego kontrolera. Pojazd, w którym doszło do scysji nie jest wyposażony w monitoring.

e-Wydanie

Komentarze 42

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 4 kwietnia 2019 o 14:24
+39
Zwykłe cwaniactwo. Kilka razy byłem świadkiem jak dziewczyny jechały bez biletu i przy próbie spisania histeryzowały, płakały, chciały uciekać albo nawet szarpały się z kontrolerami. Niektórym się wydaje, że jak zaczną robić szopki to kontroler ich puści.
Avatar
Damian / 4 kwietnia 2019 o 15:18
+38
Kontrolerzy postąpili bardzo dobrze. Autobus ZTM to nie darmowe podwózki. Jest regulamin przewoźnika a jak się nie podoba się to droga wolna. Można iść piechotą.
Avatar
JanekDzbanek / 4 kwietnia 2019 o 13:45
+38
Przecież jazda na gapę to okradanie naszego miasta. Korzystam z usługi ZTM, to płacę - nie stać mnie, to idę pieszo. Co w tym niezrozumiałego?
Avatar
PannaD / 4 kwietnia 2019 o 19:42
+36
Nie popieram jazdy bez biletu, ale szkoda, że tych śmierdzących na caly autobus żuli nie spisują i nawet nie patrzą w ich strone. Dlaczego taki śmierdziel może jeździć za darmo i zatruwać pasażerom powietrze? Powinni przynajmniej wywalić z pojazdu, jak ich nie spisują.
Avatar
Gość / 4 kwietnia 2019 o 16:37
+33
Osoba jadąca na ,,gapę'' powinna zdawać sobie sprawę, że w trakcje przejazdu może dojść do kontroli biletów. Dlaczego my mamy płacić za bilety a inni jadą za darmo. Jest to po prostu nie uczciwe i nie wiem czemu każdy ma problem do kontrolerów MPK
Avatar
Gość / 4 kwietnia 2019 o 14:26
+32
Za przeproszeniem 18 letnia dupa Ma przecież smartfona i może pobrać aplikację na kupno biletu przez telefon ale nie ona woli kupić sobie browara niż bilet w razie czego to zawsze znajdzie się dobry samarytanin który stanie w jej obronie a ona i tak w życiu nigdy nie zapłaci kary ZTM ułatwia życie bilety można kupić biletomatach na przystankach w pojazdach no i właśnie przez telefon więc możliwości jest sporo
Avatar
Jj / 4 kwietnia 2019 o 14:25
+29
Jedziesz kasuj bilet. Nie rozumiem afery.
Avatar
ZDZICHU / 4 kwietnia 2019 o 14:15
+27
nie kupi sobie taka biletu i robi aferę na cały autobus...UKARAĆ I TO PORZĄDNIE!!!
Avatar
Greta / 4 kwietnia 2019 o 18:10
+26
Nie miała biletu to o co chodzi,niech się uczy odpowiedzialności,nie rozumiem o co w ogóle spór.
Avatar
DuraLex / 4 kwietnia 2019 o 15:21
+26
Nie masz niestety racji. Prawo przewozowe daje kontrolerowi prawo ujęcia pasażera podróżującego bez biletu i chęci wylegitymowania się. Przy czym ta sama ustawa nakłada na pasażera obowiązek pozostania w miejscu wskazanym przez kontrolera. Podstawa prawna " Ustawa z dnia 15. 11 .1984 r. Prawo Przewozowe
Avatar
Dario / 12 kwietnia 2019 o 20:28
0
Dario ty sam jesteś śmieć, trzeba było kupić bilet lub zachowywać się jak człowiek a nie jak debil inaczej nie chciałby twojego gów.nianego dowodu szczylu
 Aha czy twoim zdaniem używanie gróźb karalnych przez  kontrolera jest ok?  Akurat byłem  wtedy  spokojny Reflex to zbieranina zwykłych chamow co nie ma za grosz kultury.  Zatrudniają ludzi z ulicy.  
Avatar
znawca / 9 kwietnia 2019 o 22:32
+1
jaka młoda?? stare babsko !! młoda to ona była 10 lat temu!!
Avatar
Cwaniak / 6 kwietnia 2019 o 14:16
-5
Jak bym mu wyjebal w tą pusta makówke to sam by uciekł nie musiał by mnie wypuszczać 
Avatar
Arc / 6 kwietnia 2019 o 08:53
+10
Sami tu mądrzy więc proszę wyjaśnić co ma zrobić kanar jak złapie kogoś jadącę na gapę?
Avatar
ARes / 5 kwietnia 2019 o 21:13
-5
To kanrska banda.
Avatar
PP / 5 kwietnia 2019 o 21:12
-1
I będą mi mówić przesiądź się do komunikacji zbiorowej. Żebym musiał oglądać takie kabarety i narażać się na stres to mam głęboko w 4 literach.
Avatar
Rrr / 5 kwietnia 2019 o 14:11
+3
Niestety ktoś nie ma racji ale żule są wypędzani z autobusu R
Avatar
Lubelak / 5 kwietnia 2019 o 11:14
+3
Nie popieram jazdy bez biletu, ale szkoda, że tych śmierdzących na caly autobus żuli nie spisują i nawet nie patrzą w ich strone. Dlaczego taki śmierdziel może jeździć za darmo i zatruwać pasażerom powietrze? Powinni przynajmniej wywalić z pojazdu, jak ich nie spisują.
 Jechałem kiedyś trolejbusem w takiej sytuacji. Smród był niesamowidy, bo żul chyba na..rał w gacie. Akurat była kontrola i próboali namówić żula na opuszczenie pojazdu, ale on powiedział, że tylko 2 przystanki, no i kontrola (a nie żul) wysiadła. Potem przyszedł kierowca i próbował namić żula na opuiszczenie pojadu, ale on powiedział, że tylko 2 przystanki. Wysiadła większość pasażerów. Ja również i szedłem dalej na piechotę. Na kolejnym przystanku następująca sytuacja: trolejbus stoi na awaryjnych z pootwieranymi wszystkimi drwiami a w środku siedzi tylko ten żul (i się ogrzewa). Kierowca na zewnątrz i rozmawia z kimś przez komórkę. Nie wiedział biedak co ma robić.
 Jechałem kiedyś trolejbusem w takiej sytuacji. Smród był niesamowidy, bo żul chyba na..rał w gacie. Akurat była kontrola i próboali namówić żula na opuszczenie pojazdu, ale on powiedział, że tylko 2 przystanki, no i kontrola (a nie żul) wysiadła. Potem przyszedł kierowca i próbował namić żula na opuiszczenie pojadu, ale on powiedział, że tylko 2 przystanki. Wysiadła większość pasażerów. Ja również i szedłem dalej na piechotę. Na kolejnym przystanku następująca sytuacja: trolejbus stoi na awaryjnych z pootwieranymi wszystkimi ... rozwiń
Avatar
Pasażer / 5 kwietnia 2019 o 09:42
+1
Do końca lutego 2011 r. kontrolerzy rzeczywiście – co do zasady – nie mieli prawa zatrzymać pasażera jadącego na gapę. Od 1 marca 2011 r. wprowadzono do prawa przewozowego dwa nowe wykroczenia co dało kontrolerom możliwość tzw. obywatelskiego ujęcia. Kwestionować można jedynie sposób ujęcia..
Avatar
Gość / 5 kwietnia 2019 o 09:28
+3
Aby zostać gapowiczem wystarczy zapomnieć biletu miesięcznego lub legitymacji więc obrażanie jakiejś młodej dziewczyny jest naprawdę nie ne miejscu. Nawet gdyby spieszyła się do szkoły i wsiadła do autobusu aby przejechać przystanek na gapę to i tak trzeba mieć trochę zdrowego rozsądku i umiaru w krytyce. MPK odpowiada za kontrolę biletów i działania swojego podwykonawcy, MPK jest wynagradzane przez miasto za przyjazdy, czyli miasto powinno dbać o to aby jego obywatele (być może osoby nieletnie) nie były wywożone na przystanek końcowy. Jak niby takie np. dziecko ma wrócić potem do domu lu szkoły? Kontroler ma prawo zatrzymać gapowicza ale "Osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce Policji." To oznacza, że nie może jej porywać i wywozić na drugi koniec miasta, na końcowy gdzie taka osoba zostanie sama z grupą kontrolerów.
Aby zostać gapowiczem wystarczy zapomnieć biletu miesięcznego lub legitymacji więc obrażanie jakiejś młodej dziewczyny jest naprawdę nie ne miejscu. Nawet gdyby spieszyła się do szkoły i wsiadła do autobusu aby przejechać przystanek na gapę to i tak trzeba mieć trochę zdrowego rozsądku i umiaru w krytyce. MPK odpowiada za kontrolę biletów i działania swojego podwykonawcy, MPK jest wynagradzane przez miasto za przyjazdy, czyli miasto powinno dbać o to aby jego obywatele (być może osoby nieletnie) nie były wywożone na przystanek końcowy. Jak n... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 42

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Speed Car Motor Lublin przegrał w Grudziądzu z MRGARDEN GKM, ale zostaje w lidze na kolejny rok

Speed Car Motor Lublin przegrał w Grudziądzu z MRGARDEN GKM, ale zostaje w lidze na kolejny rok 0 8

Speed Car Motor Lublin utrzymał się w światowej elicie na kolejny rok. „Koziołki” przegrały co prawda na wyjeździe z MRGARDEN GKM Grudziądz 38:52, ale uratowała ich wygrana żużlowców z Częstochowy w Gorzowie. Sezon zakończyły na szóstej lokacie

Speed Car Motor Lublin zostaje w PGE Ekstralidze! Zadecydował wynik spotkania Stali z Włókniarzem

Speed Car Motor Lublin zostaje w PGE Ekstralidze! Zadecydował wynik spotkania Stali z Włókniarzem 264 13

Speed Car Motor Lublin utrzymał się w PGE Ekstralidze jeszcze zanim lubelscy zawodnicy wyjechali na tor w Grudziądzu. W Gorzowie Wielkopolskim tamtejsza truly.work Stal zremisowała 45:45 z forBET Włókniarzem Częstochowa. Dzięki temu "Koziołki" nie muszą się już martwić o wynik swojego starcia z MRGARDEN GKM Grudziądz.

Speed Car Motor Lublin - MRGARDEN GKM Grudziądz 38:52. Wyraźna przewaga gospodarzy [zapis relacji na żywo]

Speed Car Motor Lublin - MRGARDEN GKM Grudziądz 38:52. Wyraźna przewaga gospodarzy [zapis relacji na żywo] 13 16

Speed Car Motor Lublin powalczy dzisiaj na wyjeździe z MRGARDEN GKM Grudziądz. Dla żółto-biało-niebieskich jest to niezwykle ważne spotkanie, bo zadecyduje o tym, czy utrzymają się oni bezpiecznie w PGE Ekstralidze. Jednocześnie lublinianie muszą jednak bacznie obserwować to, co dzieje się na torze w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie truly.work Stal podejmuje forBET Włókniarza Częstochowa. Zapraszamy do śledzenia naszej relacji na żywo!

"Nie będziemy się skupiać tylko na samym mieście Lublin, tak jak było to wcześniej". PiS rozpoczął kampanię w Białej Podlaskiej

"Nie będziemy się skupiać tylko na samym mieście Lublin, tak jak było to wcześniej". PiS rozpoczął kampanię w Białej Podlaskiej 42 27

– To są listy śmierci, oczywiście w tym pozytywnym znaczeniu – stwierdził na inauguracji kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości w Białej Podlaskiej poseł Marcin Duszek.

Był bardzo przekonujący. Jego ofiara, żeby stracić pieniądze oszukała nawet kasjerkę w banku

Był bardzo przekonujący. Jego ofiara, żeby stracić pieniądze oszukała nawet kasjerkę w banku 8 9

Prawie 16 tysięcy złotych straciła 55-letnia mieszkanka gminy Nałęczów, która uwierzyła oszustowi podającemu się za policjanta.

Śmiertelny wypadek pod Chełmem. Rowerzysta wymusił pierwszeństwo

Śmiertelny wypadek pod Chełmem. Rowerzysta wymusił pierwszeństwo 0 2

Do tragicznego wypadku doszło w czwartek w miejscowości Depułtycze Królewskie (gm. Chełm).

Małżeństwo zaczęło podejrzewać nianię. Zainstalowali w mieszkaniu kamerę

Małżeństwo zaczęło podejrzewać nianię. Zainstalowali w mieszkaniu kamerę 2 8

W środę, policjanci przyjęli zgłoszenie od mieszkanki Lubartowa o kradzieży z jej mieszkania pieniędzy i biżuterii. Straty oszacowała na 5 tys. złotych.

Wisła Puławy w sobotę gra z liderem tabeli. To będzie zupełnie inny mecz?

Wisła Puławy w sobotę gra z liderem tabeli. To będzie zupełnie inny mecz? 0 1

Poza derbami w weekend jeszcze jedno spotkanie zapowiada się wyjątkowo ciekawie. Wisła Puławy zagra przed własną publicznością z liderem tabeli – Siarką Tarnobrzeg (godz. 17)

Nowa atrakcja turystyczna koło Kazimierza Dolnego. Inwestor walczy o pozwolenie na budowę

Nowa atrakcja turystyczna koło Kazimierza Dolnego. Inwestor walczy o pozwolenie na budowę 7 11

Wieżę widokową z przeszklonym tarasem chce zbudować w Parchatce właściciel stoku narciarskiego i nowy najemca kawiarni Rynkowa. Sprawa pozwolenia na budowę trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Popularne leki na kaszel wycofane przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego

Popularne leki na kaszel wycofane przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego 0 2

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wstrzymał obrót leków zawierających fenspiryd.

Łęczna zdobyła pieniądze na basen. Ten sam, w którym kąpał się burmistrz

Łęczna zdobyła pieniądze na basen. Ten sam, w którym kąpał się burmistrz 0 3

Lech Włodarski, burmistrz Łęcznej, znów skoczył, ale tym razem po duże dofinansowanie do remontu basenu. Tego samego, w którym wykąpał się w ubraniu, co wzbudziło wątpliwości miejscowego sanepidu.

Avia Świdnik kontra Motor Lublin. Gospodarze muszą się wznieść na wyżyny

Avia Świdnik kontra Motor Lublin. Gospodarze muszą się wznieść na wyżyny 0 15

Derbowego początku nowego sezonu ciąg dalszy. W sobotę, w ramach czwartej serii gier Avia Świdnik zagra u siebie z Motorem Lublin (godz. 17)

Chmielaki Krasnostawskie 2019. Program koncertów i wydarzeń
23 sierpnia 2019, 16:00

Chmielaki Krasnostawskie 2019. Program koncertów i wydarzeń 25 6

Od piątku do niedzieli w Krasnymstawie odbywa się 49. Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów "Chmielaki 2019".

Program TV 23-25 sierpnia 2019. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?

Program TV 23-25 sierpnia 2019. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji? 0 1

Trzecia część "Harry'ego Pottera", kolejna odsłona "X-Men" i kultowe "Gangi Nowego Jorku" to niektóre z filmowych propozycji na weekend. Sprawdź, jakie filmy będzie można zobaczyć w naziemnej telewizji cyfrowej.

Lublin: Gdy właściciele psów zobaczyli nowy wybieg, ich radość zamieniła się w kpiący śmiech

Lublin: Gdy właściciele psów zobaczyli nowy wybieg, ich radość zamieniła się w kpiący śmiech 23 54

Jak to zobaczyłam, to stałam i się śmiałam. A inni psiarze ze mną – tak o urządzonym na Czubach nowym wybiegu dla psów opowiada nasza Czytelniczka. Nie tylko ją zastanawia, dlaczego ogrodzono tak mały teren. Okazuje się, że wszystko rozbiło się o pieniądze.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.