Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 sierpnia 2017 r.
8:02

Kościół przy Krakowskim Przedmieściu zmieni kolor. Ruszyły prace

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 11 A A

Duża odmiana czeka fasadę kościoła kapucynów przy Krakowskim Przedmieściu w Lublinie. Teraz jest szara, a niedługo będzie dwukolorowa... jak wiele lat temu. Wczoraj przy świątyni stanęło rusztowanie i... tysiące zdjęć z Krakowskiego Przedmieścia straciło aktualność.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Odnowiona fasada kościoła będzie znacznie ciemniejsza od tej, do której już przywykliśmy. Dominować ma kolor, który można próbować określić jako karminowy albo cynobrowy. Jasnokremowe będą natomiast pilastry i gzymsy, czyli – tłumacząc laikom – pionowe i poziome elementy.

Taką kolorystykę zatwierdził wojewódzki konserwator zabytków, który sprawuje pieczę nad kościołem i klasztorem wzniesionym w latach 1726-1733. Właśnie takie były pierwotne barwy świątyni, co było zgodne z ówczesnymi trendami.

Już niedługo fasada kościoła ma wyglądać prawie tak samo, jak w osiemnastym wieku. Prawie, bo wtedy nie znano jeszcze elektryczności, dzięki której, po przebudowie pl. Litewskiego, zabytkowa świątynia ma efektowną iluminację. Nowa fasada może szczególnie efektownie wyglądać od strony ul. Radziwiłłowskiej.

Prace przy elewacji powinny się zacząć już wkrótce. Wczoraj rano ciężarówka przywiozła rusztowanie, które w ciągu dnia rozstawiono przy fasadzie budynku.

Do kolorystycznej rewolucji dopłaci samorząd Lublina, który przyznał Klasztorowi Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów prawie 73 tys. zł dotacji do prac przy fasadzie od strony placu Litewskiego oraz przy klasztornym ogrodzeniu. Takie pieniądze zostały zarezerwowane w miejskiej kasie przez radnych, powinny pokryć niecałe 20 proc. kosztów.

Kapucyni dostaną miejskie fundusze dopiero jako refundację wykonanych prac, z którymi muszą się uporać w określonym terminie. – Dotacje rozliczamy do połowy grudnia – mówi Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków. Pieniądze zostaną wypłacone na podstawie faktur, po przedstawieniu protokołu wojewódzkiego konserwatora zabytków stwierdzającego, że prace wykonano zgodnie z decyzją.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 29 grudnia 2017 r. o 20:14
0
Witam! Po odmalowaniu elewacji, w trójkątnej cześci muru od frontu, pod krzyżem pojawiło się OKO w Trójkącie- jak każdy zapewne wie, jest to symbol masonów, iluminatów itp. Kto na to wydał zgodę? Czyżby konserwator zabytków p. Hubert Mącik? Prześledziłam wiele starych zdjęć i na żądnym tego znaku nie było....Skoro odnowa elewacji miała odbywac się na wzór VXIII w. i XIX wiecznego wyglądu budowli skąd tak hańbiąca ozdoba??? Przyznam, że byłam w szoku gdy zobaczyłam budynek po zakończeniu remontu. Moim zdaniem jest to skandaliczne, kościół powinien być kościołem, miejscem obcowania z Bogiem i tylko Krzyż i święte obrazy i malowidła powinny go zdobić, a nie jakieś symbole satanistyczne. Będę tę sprawę badaćczy nie nastąpiło tu jakieś zafałszowanie i jak będzie trzeba nagłośnię to....
Witam! Po odmalowaniu elewacji, w trójkątnej cześci muru od frontu, pod krzyżem pojawiło się OKO w Trójkącie- jak każdy zapewne wie, jest to symbol masonów, iluminatów itp. Kto na to wydał zgodę? Czyżby konserwator zabytków p. Hubert Mącik? Prześledziłam wiele starych zdjęć i na żądnym tego znaku nie było....Skoro odnowa elewacji miała odbywac się na wzór VXIII w. i XIX wiecznego wyglądu budowli skąd tak hańbiąca ozdoba??? Przyznam, że byłam w szoku gdy zobaczyłam budynek po zakończeniu remontu. Moim zdaniem jest to skandaliczne, kościół pow... rozwiń
Avatar
Gość / 31 sierpnia 2017 r. o 17:53
0
Jak to miło że w Polsce dba się o kościoły, szczególnie te zabytkowe. Nie to co we Francji!
Avatar
Gość / 30 sierpnia 2017 r. o 18:10
0
Miasto wywala kilkadziesiąt tysięcy na pomalowanie kościoła, ale urzędnicy twierdzą, że nie mogą przemalować szpecącego całe miasto centrum onkologii...
Avatar
Gość / 30 sierpnia 2017 r. o 17:34
0
To Watykan im nie dofinansowuje ?
Avatar
Kolor / 30 sierpnia 2017 r. o 16:42
0
Pomysł wydaje się ciekawy.Szkoda,że nie zamieszczono symulacji komputerowej (a z pewnością taka była robiona) wyglądu kościoła po nadaniu mu nowych barw.Zamieszczona akwarelka to trochę mało.
Avatar
Gość / 30 sierpnia 2017 r. o 14:02
0
undefined napisał:
Karminowy i cynobrowy to odcienie czerwonego daltonisto!
Daltonista nie rozróżnia kolorów a jak sam napisałeś\napisałaś to jest odcień. Jeśli wiesz, że to odcienie czerwonego karminowy i cynobrowy to niestety coś jest z tobą nie wporządku ...  No chyba że oszukiwałeś\oszukiwałaś i wikipedia podpowiedziała:) to wtedy spoko
Avatar
KZ NSZZ "S" ORG. / 30 sierpnia 2017 r. o 13:02
0
szukajcie na fb: Kz Nszz Solidarnosc Organistow 11 resztę obejmuje PiS – lamowska cenzura.
Avatar
KZ NSZZ "S" ORG. / 30 sierpnia 2017 r. o 13:01
0
[b] szukajcie na fb: Kz Nszz Solidarnosc Organistow 11 [/b] [b] resztę obejmuje PiS – lamowska cenzura. [/b]
Avatar
Gość / 30 sierpnia 2017 r. o 12:34
0
Karminowy i cynobrowy to odcienie czerwonego daltonisto!
Avatar
Gość / 30 sierpnia 2017 r. o 11:12
0
Jaki kolor?? karminowy albo cynobrowy ?? a co to za cholera?? kolory to czerwony, zielony, niebieski, żółty dodatkowo czarny i biały. Równie dobrze można by powiedzieć, że elewacja zostanie pomalowana na JAKIŚ kolor.
Avatar
Gość / 29 grudnia 2017 r. o 20:14
0
Witam! Po odmalowaniu elewacji, w trójkątnej cześci muru od frontu, pod krzyżem pojawiło się OKO w Trójkącie- jak każdy zapewne wie, jest to symbol masonów, iluminatów itp. Kto na to wydał zgodę? Czyżby konserwator zabytków p. Hubert Mącik? Prześledziłam wiele starych zdjęć i na żądnym tego znaku nie było....Skoro odnowa elewacji miała odbywac się na wzór VXIII w. i XIX wiecznego wyglądu budowli skąd tak hańbiąca ozdoba??? Przyznam, że byłam w szoku gdy zobaczyłam budynek po zakończeniu remontu. Moim zdaniem jest to skandaliczne, kościół powinien być kościołem, miejscem obcowania z Bogiem i tylko Krzyż i święte obrazy i malowidła powinny go zdobić, a nie jakieś symbole satanistyczne. Będę tę sprawę badaćczy nie nastąpiło tu jakieś zafałszowanie i jak będzie trzeba nagłośnię to....
Witam! Po odmalowaniu elewacji, w trójkątnej cześci muru od frontu, pod krzyżem pojawiło się OKO w Trójkącie- jak każdy zapewne wie, jest to symbol masonów, iluminatów itp. Kto na to wydał zgodę? Czyżby konserwator zabytków p. Hubert Mącik? Prześledziłam wiele starych zdjęć i na żądnym tego znaku nie było....Skoro odnowa elewacji miała odbywac się na wzór VXIII w. i XIX wiecznego wyglądu budowli skąd tak hańbiąca ozdoba??? Przyznam, że byłam w szoku gdy zobaczyłam budynek po zakończeniu remontu. Moim zdaniem jest to skandaliczne, kościół pow... rozwiń
Avatar
Gość / 31 sierpnia 2017 r. o 17:53
0
Jak to miło że w Polsce dba się o kościoły, szczególnie te zabytkowe. Nie to co we Francji!
Avatar
Gość / 30 sierpnia 2017 r. o 18:10
0
Miasto wywala kilkadziesiąt tysięcy na pomalowanie kościoła, ale urzędnicy twierdzą, że nie mogą przemalować szpecącego całe miasto centrum onkologii...
Avatar
Gość / 30 sierpnia 2017 r. o 17:34
0
To Watykan im nie dofinansowuje ?
Avatar
Kolor / 30 sierpnia 2017 r. o 16:42
0
Pomysł wydaje się ciekawy.Szkoda,że nie zamieszczono symulacji komputerowej (a z pewnością taka była robiona) wyglądu kościoła po nadaniu mu nowych barw.Zamieszczona akwarelka to trochę mało.
Avatar
Gość / 30 sierpnia 2017 r. o 14:02
0
undefined napisał:
Karminowy i cynobrowy to odcienie czerwonego daltonisto!
Daltonista nie rozróżnia kolorów a jak sam napisałeś\napisałaś to jest odcień. Jeśli wiesz, że to odcienie czerwonego karminowy i cynobrowy to niestety coś jest z tobą nie wporządku ...  No chyba że oszukiwałeś\oszukiwałaś i wikipedia podpowiedziała:) to wtedy spoko
Avatar
KZ NSZZ "S" ORG. / 30 sierpnia 2017 r. o 13:02
0
szukajcie na fb: Kz Nszz Solidarnosc Organistow 11 resztę obejmuje PiS – lamowska cenzura.
Avatar
KZ NSZZ "S" ORG. / 30 sierpnia 2017 r. o 13:01
0
[b] szukajcie na fb: Kz Nszz Solidarnosc Organistow 11 [/b] [b] resztę obejmuje PiS – lamowska cenzura. [/b]
Avatar
Gość / 30 sierpnia 2017 r. o 12:34
0
Karminowy i cynobrowy to odcienie czerwonego daltonisto!
Avatar
Gość / 30 sierpnia 2017 r. o 11:12
0
Jaki kolor?? karminowy albo cynobrowy ?? a co to za cholera?? kolory to czerwony, zielony, niebieski, żółty dodatkowo czarny i biały. Równie dobrze można by powiedzieć, że elewacja zostanie pomalowana na JAKIŚ kolor.
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Z parku w Lubartowie notorycznie znikały sadzonki krzewów

Z parku w Lubartowie notorycznie znikały sadzonki krzewów

Policjanci z Lubartowa zatrzymali mężczyznę, który kradł sadzonki krzewów z parku miejskiego. 47-latek wpadł na gorącym uczynku.

Lubelskie na 13. miejscu w Polsce. Aktualna sytuacja epidemiologiczna - stan na 3 czerwca

Lubelskie na 13. miejscu w Polsce. Aktualna sytuacja epidemiologiczna - stan na 3 czerwca

W naszym regionie zagrożenie dotyczące koronawirusa jest coraz mniejsze - wynika z informacji przedstawionych przez wojewodę lubelskiego. Mamy jeden z najniższych wskaźników zachorowalności w skali kraju.

Rowerzysta źle zaczął dzień. Wjechał pod samochód

Rowerzysta źle zaczął dzień. Wjechał pod samochód

Dzisiaj o 5.30 rano 29-letni rowerzysta zjechał z chodnika wprost pod koła samochodu. Z ciężkimi obrażeniami trafił do szpitala w Łęcznej.

Nowa stacja diagnostyczna w Lublinie. Dla uczniów

Nowa stacja diagnostyczna w Lublinie. Dla uczniów

Dobiega końca rozbudowa samochodówki o stację diagnostyczną przy ul. Popiełuszki. Zajęcia mają się tu zacząć po wakacjach. Budowa przedłużyła się o dwa lata z powodu kłopotów z wykonawcą.

GKS Katowice – Górnik Łęczna 1:1 [NA ŻYWO]

GKS Katowice – Górnik Łęczna 1:1 [NA ŻYWO]

O 20.05 piłkarze Górnika Łęczna rozegrają pierwszy mecz o ligowe punkty od ósmego marca. Leandro i spółka zmierzą się na wyjeździe z GKS-em Katowice

Lublin: Czy na drzewach usuwanych z ul. Lipowej rzeczywiście nie było gniazd ptaków?

Lublin: Czy na drzewach usuwanych z ul. Lipowej rzeczywiście nie było gniazd ptaków?

Jest kolejna odsłona sporu o drzewa z poszerzanych Al. Racławickich i ul. Lipowej. Ekolodzy żądają informacji o tym, kto sprawdził, czy na usuwanych w okresie lęgowym drzewach nie było gniazd. Obawiają się, że taka ekspertyza, choć obowiązkowa, w ogóle nie powstała. Ratusz zapewnia, że wszystko to sprawdzono.

Wybory 2020. PO zbiera podpisy na Rafała Trzaskowskiego. Lista punktów w Lubelskiem

Wybory 2020. PO zbiera podpisy na Rafała Trzaskowskiego. Lista punktów w Lubelskiem

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała w środę, że wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca. Dla Rafała Trzaskowskiego, kandydata PO, oznacza to wyścig z czasem w zbieraniu podpisów poparcia. Termin mija 10 czerwca.

Najwięcej nowych przypadków zakażenia w woj. łódzkim. Najwięcej ofiar śmiertelnych we Wrocławiu

Najwięcej nowych przypadków zakażenia w woj. łódzkim. Najwięcej ofiar śmiertelnych we Wrocławiu

Wśród 142 nowych przypadków zakażenia koronawirusem 54 są z województwa łódzkiego. Wieczorny raport Ministerstwa Zdrowia z 3 czerwca.

W poprzek drogi S17 pod Lublinem stał samochód. Cudem nie doszło do tragedii

W poprzek drogi S17 pod Lublinem stał samochód. Cudem nie doszło do tragedii

Do bardzo niebezpiecznej sytuacji doszło dziś na drodze ekspresowej S17 w okolicach węzła Lublin Sławinek. Wszystko zarejestrowała kamera zamontowana w aucie jednego z kierowców.

Starosta świdnicki na kwarantannie. Zaskoczeni petenci zastali zamknięty urząd pracy
galeria

Starosta świdnicki na kwarantannie. Zaskoczeni petenci zastali zamknięty urząd pracy

Pracownik Powiatowego Urzędu Pracy w Świdniku jest zakażony koronawirusem. Mężczyzna miał kontakt zarówno z pracownikami świdnickiego sanepidu jak też Starostwa Powiatowego i Urzędu Miasta. Urząd pracy jest zamknięty do odwołania. Dziś na kwarantannie przebywało 69 osób, w tym starosta świdnicki.

Piłkarki Górnika Łęczna mistrzyniami Polski!

Piłkarki Górnika Łęczna mistrzyniami Polski!

Polski Związek Piłki Nożnej długo zwlekał z decyzją, ale w środę wreszcie zdecydował, co będzie z kobiecymi rozgrywkami. Sezon 2019/2020 został zakończony przedwcześnie. A to oznacza, że tytuł mistrzyń Polski ponownie wywalczyły piłkarki Górnika Łęczna!

Wycinają 102 drzewa, żeby zbudować 3 km ścieżki rowerowej

Wycinają 102 drzewa, żeby zbudować 3 km ścieżki rowerowej

Codziennie giną drzewa wzdłuż drogi z Chełma do Hrubieszowa. Do końca czerwca zniknie ponad sto sztuk i to tylko w granicach miasta. Kolejne drzewa zostaną ścięte na przestrzeni 7 kilometrów aż do miejscowości Kamień. Powstaje tu ścieżka rowerowa

Stabilne ceny i tanie kredyty mieszkaniowe

Stabilne ceny i tanie kredyty mieszkaniowe

Ceny ofertowe mieszkań przestały rosnąć – wynika z najnowszego reportu Expandera i Rentier.io. W Lublinie przeciętna cena wynosi obecnie ponad 6400 zł za mkw. Obecnie mamy również najtańsze w historii kredyty hipoteczne. Problemem jednak jest ich dostępność – zwracają uwagę eksperci.

Dlaczego wciąż nie leczą wszystkich pacjentów? W szpitalu przy al. Kraśnickiej mają za mało łóżek
Alarm 24

Dlaczego wciąż nie leczą wszystkich pacjentów? W szpitalu przy al. Kraśnickiej mają za mało łóżek

– Sytuacja, kiedy pacjentów z innymi dolegliwościami się nie leczy, za bardzo się przedłuża – denerwuje się nasz Czytelnik. Jego mama ma być operowana na oddziale chirurgii szpitala wojewódzkiego przy al. Kraśnickiej w Lublinie, ale mimo zapowiedzi, zabiegi planowe nadal wciąż nie zostały tam wznowione

"Gorzkie żale". Performance w Kazimierzu Dolnym
5 czerwca 2020, 18:00

"Gorzkie żale". Performance w Kazimierzu Dolnym

To będzie pierwszy publiczny występ nowej artystycznej formacji w Kazimierzu Dolnym - TRUPA KZMRZ. 5 czerwca o godz. 18 na Rynku w Kazimierzu Dolnym zostanie zorganizowany performance "Gorzkie żale".

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!