Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 grudnia 2019 r.
17:18

Krzysztof Żuk mówi o zemście PiS na Piotrze Kowalczyku za odejście z tej partii

71 501 A A
W sprawie Piotra Kowalczyka prezydent Lublina Krzysztof Żuk zwołał w poniedziałek specjalną konferencję prasową
W sprawie Piotra Kowalczyka prezydent Lublina Krzysztof Żuk zwołał w poniedziałek specjalną konferencję prasową (fot. Maciej Kaczanowski)

Prezydent Lublina zasugerował w poniedziałek, że zatrzymanie Piotra Kowalczyka może być zemstą PiS za jego wcześniejszą woltę z tej partii. Ma też wątpliwości co do tego, czy można mówić o łapówce, skoro kwota z umowy podlega opodatkowaniu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W poniedziałek złożono zażalenie na areszt dla byłego przewodniczącego Rady Miasta Lublin Piotra Kowalczyka. W jego obronie stanął dziś także prezydent miasta oraz radni jego koalicji. Przedstawiali Kowalczyka jako możliwą ofiarę zemsty ze strony PiS za to, że w 2012 r. opuścił szeregi partii i podjął współpracę z Krzysztofem Żukiem.

Kowalczyk został aresztowany przez zamojski Sąd Rejonowy wraz z trzema innymi przedsiębiorcami, których zatrzymało Centralne Biuro Antykorupcyjne.

– Mężczyźni podjęli się załatwienia pozwolenia na budowę i wymaganych prawem zgód w związku z budową wieżowca przy ul. Zana w zamian za korzyść majątkową w wysokości 1 mln zł – głosił komunikat CBA, które twierdzi, że łapówka była ujęta „w kosztach umowy” między przedsiębiorcami. Ich zatrzymanie to efekt prowokacji CBA, którego agent podszył się pod słowackiego inwestora zainteresowanego budową.

– Czy ktokolwiek z państwa widział tę umowę oraz to, w jaki sposób została w niej wpisana bezprawna korzyść majątkowa? – pytał w poniedziałek prezydent Krzysztof Żuk, który dziwił się, jak można mówić o „niedozwolonej korzyści”, skoro wynagrodzenie wpisane do umowy jest opodatkowane. Sam Kowalczyk jeszcze w piątek stwierdził w oświadczeniu przekazanym przez prawnika, że zobowiązał się w umowie tylko do wykonania „koncepcji architektonicznej, prac projektowych i dokumentacji prawnej”.

Prezydent sugerował w poniedziałek, że cała afera może być zemstą Prawa i Sprawiedliwości na Kowalczyku za to, że siedem lat temu jako miejski radny opuścił szeregi tej partii i podjął współpracę z Żukiem. Z klubu PiS wystąpiło z nim kilku innych radnych, którzy tłumaczyli, że nie chcą pod partyjne dyktando krytykować prezydenta. Dzięki temu Żuk zyskał w radzie stabilną większość, a partia Jarosława Kaczyńskiego na dobre ją przez to straciła.

– Od dnia rezygnacji z członkostwa w PiS Piotr Kowalczyk wielokrotnie słyszał od swoich byłych partyjnych kolegów, że spotka go zemsta. Wiem to, bo wielokrotnie wspominał mi o takich sygnałach, które otrzymywał od różnych osób – przekonywał prezydent. – Dziś chyba wszyscy możemy sobie zadać pytanie, czy te groźby właśnie się spełniły.

W sprawie Kowalczyka prezydent zwołał w poniedziałek specjalną konferencję prasową. Wystąpił na niej razem z radnymi tworzącymi jego obecne zaplecze oraz z posłanką Martą Wcisło, do niedawna radną jego koalicji.

– Piotr Kowalczyk, jak wszyscy wiemy, miał wielu wrogów, szczególnie w PiS. Mówił o tym otwarcie, w kuluarach też o tym mówiono, że czeka go zemsta z tego tytułu, że zrezygnował z PiS – mówiła Wcisło (Koalicja Obywatelska), która kwestionowała też obiektywizm prokuratury i sądu w sprawie byłego przewodniczącego rady. – Został, nie wiadomo z jakiego powodu, przeniesiony z Lublina do Zamościa, gdzie, tak jak wiemy, zarówno kadry prokuratury, jak i sądowe zostały wymienione przez obecną władzę.

Komentarz do twierdzeń o możliwej zemście chcieliśmy w poniedziałek po południu uzyskać od czołowych działaczy PiS w regionie. Bezskutecznie. Jeden z nich powiedział najpierw, że „podejrzewa, że to forma linii obrony”. Później stwierdził, że jednak nie chce udzielać komentarza, bo zostawia go CBA.

Decyzja zamojskiego Sądu Rejonowego o trzymiesięcznym areszcie dla Kowalczyka została już zaskarżona. – Stosowanie tego najsurowszego środka zapobiegawczego jest w naszej ocenie bezcelowe – mówi adwokat Marek Chołdzyński, reprezentujący Kowalczyka. – Ze strony mojego klienta nie ma najmniejszego zagrożenia utrudniania postępowania – dodaje mecenas. Zażalenie ma rozpatrzeć zamojski Sąd Okręgowy. Za Kowalczyka poręczyło ok. 70 osób, w tym prezydent Żuk, radni z jego klubu, posłowie Marta Wcisło i Michał Krawczyk.

W sprawie Piotra Kowalczyka prezydent Lublina Krzysztof Żuk zwołał w poniedziałek specjalną konferencję prasową (fot. Maciej Kaczanowski)

Prezydent ufa urzędnikom

Wszystko wskazuje na to, że działania CBA dotyczyły prywatnej działki przy ul. Zana, na której od 1999 r. stoi sklep z dywanami. Zgodnie z planem zagospodarowania uchwalonym w 2007 r. przez Radę Miasta, nieruchomość ta może być wykorzystana pod nową zabudowę. Prezydent przekonuje, że skoro przeznaczenie ziemi określa plan, to wykluczone są manipulacje przy pozwoleniu na budowę. – Nie ma tutaj żadnej swobody, pola do uznaniowości, czy dowolności interpretacji, nie ma zatem także pola do korupcji – stwierdza Żuk. Przypomina, że plan zagospodarowania z 2007 r. był uchwalany także głosami radnych PiS.

Obowiązujący plan nie ustala tutaj maksymalnej dozwolonej wysokości zabudowy, określa tylko minimalną: nie mniej niż 12 m. Jak duży budynek można więc postawić? – Jeżeli jest zapis minimum 12 m, to nie ma wskaźników górnych. Tyle, ile inwestor z innych wskaźników obliczy – odpowiada Elżbieta Łukasik, zastępca dyrektora Wydziału Architektury i Budownictwa w Urzędzie Miasta.

Prezydent pytany o to, czy na wszelki wypadek zleci kontrolę w urzędzie, odpowiada, że kontrola odbywa się na bieżąco. – Ten konkretny przypadek nie daje jakichkolwiek podstaw do braku zaufania do urzędników. 

Wszystko wskazuje na to, że działania CBA dotyczyły prywatnej działki przy ul. Zana, na której od 1999 r. stoi sklep z dywanami (fot. Maciej Kaczanowski)
Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 501

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
. / 9 grudnia 2019 r. o 18:22
+60
Ciekawe czy CBA czyta komentarze na forum Dziennika Wschodniego... Powinni to robić.
Avatar
miliony też śmierdzą / 9 grudnia 2019 r. o 17:24
+58
Ale się boją przy deptaku. Na korytarzach aż dudni.
Avatar
Gość / 9 grudnia 2019 r. o 17:34
+53
Nie rozumiem po co prezydent to robi. To nie jego problem i lepiej dla jego wizerunku by pozostawił sprawę prokuraturze bez komentarza. Hasło o zemście po tylu latach jest niepoważne. Wybory za 4 lata więc trudno doszukiwać się w tym polityki.
Avatar
Przysłowie / 9 grudnia 2019 r. o 17:25
+47
Stuknij w ..walczyka, a owad się odezwie.
Avatar
Gość / 9 grudnia 2019 r. o 17:25
+41
Panie Krzysztofie Ż, ludzie już nie mogą patrzeć na to co Pan wyprawia w tym mieście. Korupcji nikt nie udowodnił bo to trudne ale prywata i kolesiostwo jest w Pana prywatnym folwarku od kilku lat i do tego nie trzeba wiedzy CBA, to po prostu widać. Zmienił się Pan bardzo na niekorzyść, zrobił się Pan nerwowy zamknięty jakby przestraszony. Za dużo Pan naobiecywał swoim ludziom ale Pan powinien przede wszystkim dbać o interes miasta i mieszkańców a nie Pana prywatnych wybranych kolegów. Historia Pana oceni i podsumuje.
Avatar
Katarzyna / 9 grudnia 2019 r. o 17:34
+39
Kowalczuk wczoraj odszedł z PiS czy przed tygodniem? Żuku, mają cię i sam nie dostrzegasz, że każde twoje zdanie cię kompromituje!
Avatar
Gość / 9 grudnia 2019 r. o 17:54
+34
Towarzystwo wzajemnej adoracji.
Avatar
Gość / 9 grudnia 2019 r. o 17:36
+34
Ja chyba śnię, wykształcony człowiek , wydawało by się doktor mówi że jak jest faktura i odprowadzony podatek to nie może być korupcji , uszczypnijcie mnie. Za kogo Pan ma mieszkańców ? Za idiotów ?
Avatar
Gość / 9 grudnia 2019 r. o 17:38
+32
W Gdańsku też tak mówili, że 90 procent zniżki na mieszkanie dla prezydenta to nie korupcja.
Avatar
ww / 9 grudnia 2019 r. o 19:24
+31
A dlaczego Prezydent Miasta, radni i posłowie zajmują się osobą prywatną?  Czy każdy biznesmen może liczyc na ttakie poręczenia?
Avatar
Żuk / 26 grudnia 2019 r. o 14:23
+1
Żuku bedziesz nastepny wkoncu cie zamklnal ty swidnicki przekretasie. I mam nadzieje ze dlugo posiedzisz ale nie w luksusowych warunkach. A zroba z ciebie CWELA dadza na lysy leb peruke.
Avatar
Gość / 19 grudnia 2019 r. o 08:20
-2
Tej Wcisło to bym wcisnął
Avatar
Japolan / 16 grudnia 2019 r. o 18:41
+3
Oni wszyscy są "z innej bajki" - świadczą o tym ich słowa i inne zachowania: Przewodniczący Rady Miasta (ówczesny) jest zastraszany, ale nikt tego nie zgłasza żadnym organom ścigania, choć chodzi o osobę pełniącą funkcję publiczną. Co więcej, obyło się bez wniosku o sciganie za groźby bezprawne (coś takiego jest przestępstwem) - albo nie było gróźb bezprawnych, albo ich Adresat był wolny od uzasadnionej obawy (czynnika bardzo ważnego w przypadku gróźb bezprawnych). O wolności od uzasadnionej obawy świadczą różne zachowania (aktualnego Podejrzanego) - w tym jego szeroki gest w finasowaniu (wraz ze swą Żoną) kampanii wyborczej pana doktora Krzysztofa Żuka (szefa Platformy Obywatelskiej w Województwie Lubelskim, który na czas tamtej kampanii wyborczej uwadał kogoś spoza PO); gdyby bał się gróźb PiS'owców (jeśli groźby były kierowane), to wstrzymałby się od hojnego finansowania kampanii wyborczej konkurencji PiS w Lublinie. Zajmujący fotel prezydenta Lublina pan dr Krzysztof Żuk publicznie (i to w lubelskim Ratuszu) sugeruje, jakoby zatrzymanie (aktualnie) Podejrzanego było przejawem "zemsty PiS"; osoba zajmująca funkcję publiczną oskarża jedną ze służb państwowych o faktycznie "wysługiwanie się mściwym lubelskim  PiS'owcom"), a ta służba państwowa nawet nie zażądała przeprosin (z uwagi na naruszenie dóbr osobistych), choć w grę mogą wchodzić poważniejsze konsekwencje prawne. Pan radny Piotr Gawryszczak (czyli także osoba pełniąca funkcję publiczną) również formułuje zarzuty (pod adresem droktora Krzysztofa Żuka) i nadal nikt nikogo nie przesłuc***e, a nawet nie żąda tylko przeprosin. [ul] [li]Dość już tych "zabaw w piaskownicy". Utrzymujemy was nie po to, byście zaśmiecali naszą uwagę jakimiś "połajankami" lub "doomysłami". Działajcie! Wyłącznie zgodnie z prawem - np. powiadamiając organa ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstw(a)! A jeśli nie - to fora ze dwora i przestańcie zaśmiecać nasze życie waszymi fantazjami oraz przestańcie żerować na naszych wspólnych pieniądzach![/li] [/ul]
Oni wszyscy są "z innej bajki" - świadczą o tym ich słowa i inne zachowania: Przewodniczący Rady Miasta (ówczesny) jest zastraszany, ale nikt tego nie zgłasza żadnym organom ścigania, choć chodzi o osobę pełniącą funkcję publiczną. Co więcej, obyło się bez wniosku o sciganie za groźby bezprawne (coś takiego jest przestępstwem) - albo nie było gróźb bezprawnych, albo ich Adresat był wolny od uzasadnionej obawy (czynnika bardzo ważnego w przypadku gróźb bezprawnych). O wolności od uzasadnionej obawy świadczą różne zachowania... rozwiń
Avatar
Gość / 15 grudnia 2019 r. o 11:48
+2
Obiektywnie to wypada przeprosić !!!!!
Avatar
$$$$$$$ / 14 grudnia 2019 r. o 21:43
+5
1 budynek - i bańka pęka ... a budynków, terenów dziesiątki.... ile to mogłobyć baniek ?
Avatar
optymalny / 13 grudnia 2019 r. o 17:08
+4
łysoń w swoim wielkopaństwie jest jak jego fryzura- śmieszny aż tragiczny
Avatar
Gość / 12 grudnia 2019 r. o 18:03
+11
p. Żuk już był plan na Górki Czechowskie...... i co zmienił Pan od tak, za fryko.... mimo sprzeciwu w referendum.
Avatar
Japolan / 12 grudnia 2019 r. o 11:36
+12
To że odszedł z PIS-u, nie daje przyzwolenia na łapówkarstwo i kombinowanie. Ale z tego co widzę, to w końcu CBA robi porządek.
Jaki porządek? Niepokój sieją. Bezsenność wywołują. Zmuszają niewinnych, by bronili niewinnego. Utrudniają liczenie pieniążków lub na pieniążki. Słowaków podstawiają. Po protu, koszmar. Jakby tego było mało, to z korupcją walczą. Co oni sobie wyobrażają?!?
Avatar
Gość / 12 grudnia 2019 r. o 11:12
+13
To że odszedł z PIS-u, nie daje przyzwolenia na łapówkarstwo i kombinowanie. Ale z tego co widzę, to w końcu CBA robi porządek.
Avatar
Japolan / 12 grudnia 2019 r. o 10:56
+8
Tym sabatem udowodnili, że są na wolności, jeszcze. Ciekawe, kto z obecbych na sali pierwszy udał się do CBA (np. w celu zdania aparatury nagrywającej)?
Zobacz wszystkie komentarze 501

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Garbarnia Kurów – Piaskovia Piaski 1:2. Pozostałe wyniki lubelskiej klasy okręgowej

Garbarnia Kurów – Piaskovia Piaski 1:2. Pozostałe wyniki lubelskiej klasy okręgowej

Garbarnia Kurów poniosła trzecią porażkę w rundzie rewanżowej. Podopieczni Roberta Mirosława są coraz niżej w ligowej tabeli

PGE Energia Ciepła - Ciepło przez cały rok

PGE Energia Ciepła - Ciepło przez cały rok

Koronawirus Lubelskie, 19 kwietnia: Jeden powiat bez żadnych nowych zakażeń

Koronawirus Lubelskie, 19 kwietnia: Jeden powiat bez żadnych nowych zakażeń

W województwie lubelskim jest 166 nowych zakażeń koronawirusem - wynika z oficjalnych danych rządu z 19 kwietnia 2021 r.

Najciekawsze miejsca na urlop w gronie rodzinnym. Gdzie na wakacje z dziećmi?

Najciekawsze miejsca na urlop w gronie rodzinnym. Gdzie na wakacje z dziećmi?

Zaplanowanie udanego wyjazdu wakacyjnego z dziećmi może wydawać się nie lada wyzwaniem. Trzeba przemyśleć kilka istotnych kwestii tak, żeby zarówno dorośli, jak i najmłodsi byli zadowoleni. Coraz więcej osób wybiera zorganizowane wyjazdy zagraniczne, najlepiej w opcji all inclusive i z zapewnionymi na miejscu zajęciami dla dzieci. Nie trzeba jednak wydawać dużych pieniędzy i wyjeżdżać z kraju, by spędzić wspaniały urlop w rodzinnym gronie. Gdzie najlepiej wybrać się na urlop z dziećmi? Oto kilka podpowiedzi.

7 283 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarło 101 chorych

7 283 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarło 101 chorych

7 283 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i 101 ofiar śmiertelnych - Ministerstwo Zdrowia podało dzisiaj o godz. 10.30 najnowszy raport na temat sytuacji epidemiologicznej w Polsce

Wiceminister zdrowia: Spadek zakażeń koronawirusem będzie się utrzymywał

Wiceminister zdrowia: Spadek zakażeń koronawirusem będzie się utrzymywał

Spadek zakażeń koronawirusem będzie się utrzymywał - ocenił w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że w tym tygodniu rząd będzie rozważał kwestie związane z regionalnym luzowaniem obostrzeń.

Marketing internetowy i budowa wizerunku w sieci.

Marketing internetowy i budowa wizerunku w sieci.

Zależy Ci na budowie wizerunku w sieci Twojej firmy? Sprawdź, z jakich rozwiązań możesz skorzystać, by osiągnąć jak najlepsze efekty.

Otwierają się filie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie

Otwierają się filie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie

Od dzisiaj znowu będzie można wypożyczać książki i multimedia w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego.

LUK Politechnika – eWinner Gwardia 3:2, Polski Cukier Avia gorsza od Norwida
galeria

LUK Politechnika – eWinner Gwardia 3:2, Polski Cukier Avia gorsza od Norwida

W pierwszym meczu półfinału play-off LUK Politechnika Lublin pokonała eWinner Gwardię Wrocław 3:2. W spotkaniu o 5. miejsce Polski Cukier Avia Świdnik przegrała 1:3 z Exact Systems Norwidem Częstochowa. Kolejne starcia już w czwartek.

Lublin: Kolejna zmiana organizacji ruchu pod wiaduktem na ul. DIamentowej

Lublin: Kolejna zmiana organizacji ruchu pod wiaduktem na ul. DIamentowej

W najbliższy piątek zmieni się organizacja ruchu na ul. Diamentowej pod przebudowywanym wiaduktem kolejowym.

Bombowiec z czasów II wojny światowej wylądował awaryjnie przy zatłoczonej plaży
film

Bombowiec z czasów II wojny światowej wylądował awaryjnie przy zatłoczonej plaży

Satellite Beach, Floryda, Stany Zjednoczone. Bombowiec z czasów II wojny światowej wylądował awaryjnie na plaży, na której znajdował się tłum ludzi.

Klub Inteligencji Katolickiej ostro o umorzeniu sprawy ks. prof. Guza. "Obraza ofiar antysemityzmu"

Klub Inteligencji Katolickiej ostro o umorzeniu sprawy ks. prof. Guza. "Obraza ofiar antysemityzmu"

Zarząd Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie wydał oświadczenie w sprawie decyzji o umorzeniu postępowania dyscyplinarnego wobec ks. prof. Tadeusza Guza. Jak czytamy, zarząd klubu przyjął decyzję Komisji Dyscyplinarnej „z niedowierzaniem”.

Kot wpadł do studni. Pomogli mu strażacy z Wierzbicy

Kot wpadł do studni. Pomogli mu strażacy z Wierzbicy

Głośne miauczenie, dochodzące z kępy krzaków, zwróciło uwagę mieszkańca Busówna w powiecie chełmskim. Jak się okazało, w zaroślach była stara, nieużywana studnia, w której utknął kot. Przerażonemu futrzakowi, który sam nie potrafił wydostać się z opresji, pomogli strażacy.

Nadbużańskie świetliki były obietnicą cudów. Melancholijna opowieść o Bugu
Magazyn

Nadbużańskie świetliki były obietnicą cudów. Melancholijna opowieść o Bugu

Jest specjalistką od miejsc, krajobrazów i ludzi. W swoim tekstach opisuje ludzkie losy. Ocala ich historie, poetycko opisuje Bug. – Rodzice pierwsi pokazali mi Bug. I srebrny księżyc nad rzeką. Od tamtej chwili nie mogę o niej zapomnieć – ROZMOWA z Moniką Mikołajczuk, redaktor prowadzącą „Krainę Bugu”

Sokół Konopnica – LKS Stróża 2:0. Radość przywróciła solidność
galeria

Sokół Konopnica – LKS Stróża 2:0. Radość przywróciła solidność

Sokół Konopnica odniósł drugie zwycięstwo z rzędu. W ekipie Tomasza Prasnala już zapomnieli o słabym początku rundy wiosennej

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.