Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 kwietnia 2017 r.
11:39

Kto korzysta z "klauzuli sumienia" w Lubelskiem? Powstała lista lekarzy

0 49 A A
Pacjentka musi wiedzieć, czy lekarz może jej odmówić wypisania recepty na środki antykoncepcyjne – mówi Adam Sandauer ze Stowarzyszenia Pacjentów Primum Non Nocere
Pacjentka musi wiedzieć, czy lekarz może jej odmówić wypisania recepty na środki antykoncepcyjne – mówi Adam Sandauer ze Stowarzyszenia Pacjentów Primum Non Nocere (fot. Maciej Kaczanowski)

Nie wypiszą tabletki antykoncepcyjnej, nie zaproponują ani in vitro, ani aborcji. Obrońcy praw kobiet publikują listę lekarzy korzystających z tzw. klauzuli sumienia. Między innymi ginekologów z województwa lubelskiego

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Precz z tzw. klauzulą sumienia! Sprzeciwiamy się wykonywaniu zawodu przez lekarzy, którzy ponad dobro pacjentek i pacjentów stawiają prywatne wierzenia religijne! Lekarze do leczenia, religia do kościołów! – piszą na Facebooku przedstawiciele Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

Można tam znaleźć listę ginekologów z całej Polski, którzy stosują tzw. klauzulę sumienia, m.in. z Lubelskiego (wydarzenie: Precz z klauzulą „sumienia”!).

– To, że stosuję klauzulę sumienia w swojej przychodni oznacza, że nie proponuję ani nie wypisuję recept na środki antykoncepcyjne, nie proponuję i nie wykonuję terminacji ciąży, czyli aborcji oraz zapłodnienia in vitro – wyjaśnia Maciej Barczentewicz, ginekolog, który w Lublinie prowadzi przychodnię „Macierzyństwo i Życie”. – Prowadzę praktykę prywatną już od ponad 20 lat, a od 7 lat przychodnię.Moje stanowisko w tej sprawie jest więc dobrze znane. Jeszcze nigdy nie zgłosiła się do mnie kobieta po receptę na tabletki antykoncepcyjne. Mam pacjentki, które stosują naturalne metody i świadomie wybierają moją przychodnię.

Na liście jest też prof. Jan Oleszczuk, kierownik Kliniki Położnictwa i Perinatologii w SPSK4 w Lublinie, który już wcześniej podkreślał, że jest za klauzulą sumienia. Są też ginekolodzy z Biłgoraja, Poniatowej i Janowa Lubelskiego. Nie tylko z prywatnych praktyk czy prywatnych przychodni. Takich lekarzy zatrudniają też publiczne placówki, m.in. szpital w Janowie Lubelskim.

– Nie wiedziałam, że jedna z naszych lekarek, która pracuje w poradni ginekologiczno-położniczej, ma takie poglądy – przyznaje Renata Ciupak, dyrektor szpitala w Janowie Lubelskim. – Pełnię obowiązki dyrektora od niedawna i nie wszystko jeszcze przeanalizowałam. Nie popieram jednak tego – zaznacza. – W publicznej placówce nie może być miejsca na prywatne poglądy. Nasz szpital ma zabezpieczać wszystkie świadczenia, do których pacjenci mają prawo. Na pewno zbadam tę sprawę.

Zdaniem Adama Sandauera ze Stowarzyszenia Pacjentów Primum Non Nocere, informacje o poglądach religijnych lekarzy powinny być ogólnie dostępne dla pacjentów.

– Nie może dochodzić do sytuacji, kiedy prywatne poglądy zaczną przekładać się na prawo do świadczeń. Pacjentka zapisując się na wizytę do konkretnego lekarza, zarówno w publicznej, jak i w prywatnej placówce, powinna mieć świadomość, że lekarz może jej np. odmówić wypisania recepty na środki antykoncepcyjne. Nie straci wtedy czasu ani pieniędzy – komentuje Sandauer i zaznacza: Z drugiej jednak strony, to nie lekarz powinien dbać o zabezpieczenie dostępu do świadczeń. To obowiązek dyrektorów szpitali czy przychodni, państwa. Nie można zmusić lekarza, żeby robił coś wbrew swoim przekonaniom, ale też nie można łamać praw pacjentów.

Rzecznik Praw Pacjenta ma odnieść się do klauzuli sumienia dzisiaj.

Komentarze 49

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 21 kwietnia 2017 o 17:52
+1
Państwo powinno być świeckie, tłumoki jedne, a nie wyznaniowe, jak nasze, a lekarze stosujący klauzulę sumienia powinni prowadzić wyłącznie prywatną praktykę, tak jest np. w Norwegii
Avatar
Gość / 21 kwietnia 2017 o 14:35
+1
Niech swoje gabinety otworzą w plebainiach, bedzie wiadomo ze to ministrant nie lekarz
Avatar
Gość / 21 kwietnia 2017 o 14:28
+1
Pytam się kiedy 30% katolicka mniejszość przestanie się rządzić i drygować pozostałymi 70%. I nie wyjeżdżajcie mi tu z 90% katolików bo to mit. Większość Polaków to osoby niewierzące chrzczące dzieci bo taka tradycja lub żeby babka nie gadała, posyłające dzieci na religię bo religia jest w szkole w środku lekcji i dziecko nie miałoby co z sobą zrobić, spotykające się z okazji świąt, ale nie w wymiarze religijnym a rodzinnym. Założę się, że gdyby religia była w salkach katechetycznych tak jak kiedyś to połowa by nie chodziła na religię. Czemu 30% Polaków przebywających na emigracji wraz z rodzinami nie chrzci dzieci. Zresztą o ile mnie pamięć nie myli to katolik ma wolną wolę. Kościoły protestanckie np. angielski są o wiele bardziej liberalne w kwestiach światopoglądowych. I jakoś to nie przeszkadza Kaczyńskiemu spotykać się z May, a Szydło z Cameronem
Pytam się kiedy 30% katolicka mniejszość przestanie się rządzić i drygować pozostałymi 70%. I nie wyjeżdżajcie mi tu z 90% katolików bo to mit. Większość Polaków to osoby niewierzące chrzczące dzieci bo taka tradycja lub żeby babka nie gadała, posyłające dzieci na religię bo religia jest w szkole w środku lekcji i dziecko nie miałoby co z sobą zrobić, spotykające się z okazji świąt, ale nie w wymiarze religijnym a rodzinnym. Założę się, że gdyby religia była w salkach katechetycznych tak jak kiedyś to połowa by nie chodziła na religię. Czem... rozwiń
Avatar
Gość / 21 kwietnia 2017 o 14:11
+1
Dlaczego prywatne poglądy lekarzy finansowane są z publicznych pieniędzy?! Nie chcesz leczyć, nie chcesz pracować - to wypad do prywaciarza!
Avatar
Gość / 21 kwietnia 2017 o 14:05
+1
To jest prywatna sprawa każdego człowieka i w publicznym sektorze - także medycznym - nie powinni tacy ludzie pracować. A tak z innej beczki: tym co tak szastają tą klauzulą sumienia, należy zabrać publiczne pieniądze i wówczas zobaczą ludzie ile jest warte takie publiczne obnoszenie się z własnym prywatnymi poglądami... oj będzie bolało...
Avatar
Gość / 21 kwietnia 2017 o 14:04
+1
poglądy polityczne oraz religijne lekarze i farmaceuci powinni pozostawiać w domu a w miejscu pracy mają zachowywać się zgodnie z PRAWEM. A jeśli wymagania zawodowe i prawo są sprzeczne z ich sumieniem powinni zmienić zawód. Jakie to proste. A kobiety które napotkały takich nieprzyjaznych lekarzy mają obowiązek ich napiętnować podając tu ich nazwiska i występować na drogę sądową za odmowę świadczenia usługi.
Avatar
Gość / 21 kwietnia 2017 o 13:55
+1
Usunać takich lekarzy z publicznej opieki niech zarabiają w prywatnych gabinetach najlepiej swoich
Avatar
obywatel / 21 kwietnia 2017 o 13:33
+1
Nie powinni być w szpitalach publicznych ,i to zdecydowanie !
Avatar
m / 21 kwietnia 2017 o 13:10
+1
torbiel jajnika - tabletki mogą pomóc w nkt przypadkach
Avatar
Gość / 21 kwietnia 2017 o 13:02
+1
zwolnic oleszczuka z publicznego szpitala. mnie jego sumienie gowno interesuje. ma leczyc ludzi i byc uczciwy wobec pacjenta.
Avatar
Gość / 18 maja 2017 o 18:22
0
Jeśli… - nie planowałaś ciąży, a stało się… - chciałbyś/abyś udzielić wsparcia komuś, kto źle znosi ciążę … i przeżywasz w związku z tym trudności, którymi nie masz się z kim podzielić... Zadzwoń lub napisz do nas. Telefon - Chat – Email ZAUFANIA tel.: 586 915 915 email: k o n t a k t @ n e t p o r a d n i a .p l chat: w w w.n e t p o r a d ni a .p l Jesteśmy codziennie od 18.00 do 23.00
Avatar
puszczyk / 1 maja 2017 o 11:08
0
Ciekawe jakby to babcia klozetowa kibel ci zamknęła w dzień świętem zwanym ,bo klauzula sumienia
Avatar
roma / 23 kwietnia 2017 o 08:39
0
No niestety w przypadku twojej rodzicielki nie zadziałała albo trafiła biedna kobieta na lekarza wyznającego "klauzulę".
Avatar
hamulec jelcza / 22 kwietnia 2017 o 23:59
0
I bardzo dobrze. Niech się głupie małolaty przestaną bzykać, to i pigułek nie będą potrzebować.
Avatar
Gość / 22 kwietnia 2017 o 11:39
0
Ciekawe ilu podpisało klauzulę sumienia w postaci nieprzyjmowania łapówek...
Avatar
Gość / 21 kwietnia 2017 o 23:19
0
a jest klauzula sumienia na branie kasy?
Avatar
rerere / 21 kwietnia 2017 o 22:34
0
do XXI wiek - widac, że ci antyaborcja pieprznęła na mózg
Avatar
kllklk / 21 kwietnia 2017 o 22:33
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Kłamie! Moja mama zgłosiła sie do tego pana "lekarza" po tabletki antykoncepcyjne, była po operacji wyrostka robaczkowego i zapisała się do jakiegokolwiek lekarza najbliżej domu.  Oczywiście ten jej odmówił i pomimo szwów na brzuchu musiała iśc do innego. Gratuluje empatii. Swoją drogą współczuje żonie która urodziła 7 czy 8 dzieci.. miejmy nadzieje że to był również jej pomysł na życie.
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
---------------------------------------------------------- 7-8 dzieci, babsko nie do zajechania przez faceta, nie każda lubi aby ją tak chłop ujeżdzał, w pole z nią, orać, wytrzymała,
rozwiń
Avatar
XXI wiek... / 21 kwietnia 2017 o 22:21
0
opisani poniżej lekarze nie zasłaniali się jakąś klauzulą sumienia.wykonywali to,co im kazano... akcja t4 - "likwidacja życia niewartego życia" ostatnia aktualizacja: 30.11.2015 06:03         na szczycie hierarchii czystości rasowej znajdowali się aryjczycy – zmyślona rasa wysokich, smukłych i jasnowłosych ludzi z północnej europy. na przeciwnym biegunie usytuowano Żydów, romów, homoseksualistów i osoby niepełnosprawne. wyeliminowanie tych grup stało się zasadniczym elementem ideologii nazistów. audio  1 plik [ltr]  [/ltr] 35'41 [ltr]  [/ltr] akcja t4 w chełmie - audycja radia lublin autorstwa mariusza kamińskiego. ***static.prsa.pl/images/8fd2dc8f-7b0d-498f-a2ed-46aceab23440.jpg chore dzieci ze szpitala psychiatrycznego schönbrunn. zdjęcie wykonane w 1934 roku przez funkcjonariusza ss foto: wikipedia/cc/bundesarchiv nazistowska koncepcja rasy eugenika, czyli koncepcja udoskonalenie gatunku ludzkiego, upowszechniła się pod koniec xix wieku za sprawą angielskiego badacza francisa galtona, przyrodniego brata karola darwina. naukowa teoria o naturalnej selekcji przyjęła wynaturzoną formę w iii rzeszy. adolf hitler w mein kampf zawarł skrajnie rasistowskie i antysemickie teorie. powołując się na eugenikę dowodził istnienia rasy panów. utworzono specjalny ośrodek badawczy ahnenerbe, w którym dziesiątki badaczy pracowało nad naukowym udowodnieniem tez szaleńca. przygotowano grunt pod program skrajnego barbarzyństwa. na szczycie hierarchii czystości rasowej znajdowali się aryjczycy – zmyślona rasa wysokich, smukłych i jasnowłosych ludzi z północnej europy. na przeciwnym biegunie usytuowano Żydów, romów, homoseksualistów i osoby niepełnosprawne. wyeliminowanie tych grup stało się zasadniczym elementem ideologii nazistów. ”likwidacja życia niewartego życia” 1 września 1939 dekretem hitlera o ”eutanazji” rozpoczęto akcję o kryptonimie t4. w rzeczywistości był to szeroko zakrojony mord na osobach chorych psychicznie. organizatorem zbrodni został osobisty lekarz hitlera, karl brandt, który opracował instrukcję, program działania i nadzorował akcję do samego końca. wszystko utrzymywano w głębokiej tajemnicy. lekarze typowali w poszczególnych szpitalach psychiatrycznych chorych, którzy nie rokowali leczenia. pacjentów przewożono do ośrodków eksterminacji na terenie rzeszy (grafeneck, brandenburg, hartheim, sonnestein, bernburg oraz hadamar). mordowano za pomocą gazu – metodą stosowaną później w obozach zagłady na terenie polski. zbrodnia w chełmnie akcję, wraz z postępującym frontem, rozszerzono na ziemie polskie. chorych rozstrzeliwano. na początku 1940 roku fala akcji t4 dotarła na teren generalnego gubernatorstwa. 12 stycznia 1940 oddział ss otoczył szpital psychiatryczny w chełmnie. rozstrzelano 440 pacjentów. Ślady zbrodni dokładnie zatarto. narastający sprzeciw, jaki akcja t4 wywołała w społeczeństwie niemieckim oraz interwencja hierarchów kościoła  doprowadziły do oficjalnego przerwania programu ”eutanazji” w 1941 roku. do tego czasu zamordowano co najmniej 70 tysięcy osób. nieoficjalnie mord trwał – aż do 1945 roku. posłuchaj audycji radia lublin odsłaniającej kulisy nieznanej niemieckiej zbrodni w chełmnie. audycję przygotował mariusz kamiński. mjm nazistowska koncepcja rasy eugenika, czyli koncepcja udoskonalenie gatunku ludzkiego, upowszechniła się pod koniec xix wieku za sprawą angielskiego badacza francisa galtona, przyrodniego brata karola darwina. naukowa teoria o naturalnej selekcji przyjęła wynaturzoną formę w iii rzeszy. adolf hitler w "mein kampf" zawarł skrajnie rasistowskie i antysemickie teorie. powołując się na eugenikę, dowodził istnienia rasy panów. utworzono specjalny ośrodek badawczy ahnenerbe, w którym dziesiątki ludzi pracowało nad naukowym udowodnieniem tez szaleńca. przygotowano grunt pod program skrajnego barbarzyństwa. na szczycie hierarchii czystości rasowej znajdowali się aryjczycy – zmyślona rasa wysokich, smukłych i jasnowłosych ludzi z północnej europy. na przeciwnym biegunie usytuowano Żydów, romów, homoseksualistów i osoby niepełnosprawne. wyeliminowanie tych grup stało się zasadniczym elementem ideologii nazistów. "likwidacja życia niewartego życia" 1 września 1939  dekretem hitlera o "eutanazji" rozpoczęto akcję o kryptonimie t4 . w rzeczywistości był to szeroko zakrojony mord na osobach chorych psychicznie. organizatorem zbrodni został osobisty lekarz hitlera, karl brandt, który opracował instrukcję, program działania i nadzorował akcję do samego końca. wszystko utrzymywano w głębokiej tajemnicy. lekarze typowali w poszczególnych szpitalach psychiatrycznych chorych, którzy nie rokowali leczenia. pacjentów przewożono do ośrodków eksterminacji na terenie rzeszy (grafeneck, brandenburg, hartheim, sonnestein, bernburg oraz hadamar). mordowano za pomocą gazu – metodą stosowaną później w obozach zagłady na terenie polski. zbrodnia w chełmie akcję, wraz z postępującym frontem, rozszerzono na ziemie polskie. chorych rozstrzeliwano. na początku 1940 roku fala akcji t4 dotarła na teren generalnego gubernatorstwa.  12 stycznia 1940 oddział ss otoczył szpital psychiatryczny w chełmie. rozstrzelano 440 pacjentów.  Ślady zbrodni dokładnie zatarto. narastający sprzeciw, jaki akcja t4 wywołała w społeczeństwie niemieckim oraz interwencja hierarchów kościoła  doprowadziły do oficjalnego przerwania programu ”eutanazji” w 1941 roku. do tego czasu zamordowano co najmniej 70 tysięcy osób. nieoficjalnie mord trwał – aż do 1945 roku. jeszcze 30 listopada 1942 nakazano szpitalom psychiatrycznym głodzenie pacjentów. posłuchaj audycji radia lublin odsłaniającej kulisy nieznanej niemieckiej zbrodni w chełmie. audycję przygotował mariusz kamiński. cd ******polskieradio.pl/39/156/artykul/1350752,akcja-t4-likwidacja-zycia-niewartego-zycia
opisani poniżej lekarze nie zasłaniali się jakąś klauzulą sumienia.wykonywali to,co im kazano... akcja t4 - "likwidacja życia niewartego życia" ostatnia aktualizacja: 30.11.2015 06:03         na szczycie hierarchii czystości rasowej znajdowali się aryjczycy – zmyślona rasa wysokich, smukłych i jasnowłosych ludzi z północnej europy. na przeciwnym biegunie usytuowano Żydów, romów, homoseksualistów i osoby niepełnosprawne. wyeliminowanie tych grup stało się zasadniczym elementem ideologii... rozwiń
Avatar
XXI wiek... / 21 kwietnia 2017 o 22:13
0
norwegia: kuriozalne uzasadnienie wyroku ws. klauzuli sumienia wczoraj informowaliśmy, że polska lekarka pracująca w norwegii dr katarzyna jachimowicz przegrała w i instancji proces, który wytoczyła w obronie klauzuli sumienia. dziś dotarły do nas fragmenty tego orzeczenia. przypomnijmy krótko: lekarka rodzinna została wyrzucona z pracy za motywowaną sprzeciwem sumienia odmowę zakładania wczesnoporonnych wkładek domacicznych. uznała to za naruszenie jej wolności sumienia i wytoczyła w tej sprawie proces. przegrała go, bo sąd w notodden uznał, że skoro mężczyźni nie spotkają się z odmową założenia im wkładki domacicznej (sic!), to kobiety też nie mogą spotkać się z taką odmową, bo... byłby to akt dyskryminacji ze względu na płeć. oto mówiący o tym cytat z orzeczenia sądu: „fakt, że kobieta, która prosi o założenie jej wkładki domacicznej jest z powodu sprzeciwu sumienia kierowana do lekarza innego niż jej lekarz rodzinny, stanowi według sądu formę dyskryminacji ze względu na płeć. według sądu, wystarczy zauważyć, że z ludzkiej natury (fizycznej) wynika, iż mężczyźni nie spotkają się z sytuacją, że będą musieli iść do innego lekarza niż ich lekarz rodzinny z powodu sprzeciwu sumienia lekarza co do tej formy medycznego działania zapobiegającego reprodukcji”. jak ocenił adwokat polskiej lekarki haakon bleken, to właśnie powyższa opinia miała kluczowe znaczenie dla werdyktu. dodał, że - zdaniem sądu - zakaz dyskryminacji (art. 14 europejskiej konwencji praw człowieka) nie służy w tym przypadku do ochrony praw mniejszości katolickiej w norwegii (do której należy dr jachimowicz), ale do ograniczenia prawa do sprzeciwu sumienia na rzecz ochrony interesów kobiet. taka jest bowiem wola polityczna władz norweskich: ograniczać wolność sumienia na rzecz praw kobiet tak daleko, jak to tylko możliwe pod rządami europejskiej konwencji praw człowieka. (ta zaś mówi, że można wprowadzić ograniczenia uzewnętrzniania wolności sumienia, ale tylko wtedy, kiedy jest to „konieczne”.) mec. bleken stwierdził, że z tekstu orzeczenia wynika, iż sąd miał wątpliwości co do tego, czy władze norwegii nie idą zbyt daleko, jeśli chodzi o ograniczanie wolności sumienia lekarki na rzecz interesów pacjentek. chodzi zwłaszcza o to, że przy przyjęciu do pracy polka jasno zadeklarowała, że nie będzie wykonywać  świadczeń niszczących życie ludzkie, a jej przyszły pracodawca na to przystał. stąd sugestia sądu, by dr jachimowicz próbowała dochodzić swych praw przed europejskim trybunałem praw człowieka. powyższa wątpliwość sprawiła, że - choć dr jachimowicz przegrała - sąd wbrew generalnej zasadzie nie nakazał jej zwrotu kosztów procesu stronie przeciwnej. cd ***gosc.pl/doc/3693702.norwegia-kuriozalne-uzasadnienie-wyroku-ws-klauzuli-sumienia
norwegia: kuriozalne uzasadnienie wyroku ws. klauzuli sumienia wczoraj informowaliśmy, że polska lekarka pracująca w norwegii dr katarzyna jachimowicz przegrała w i instancji proces, który wytoczyła w obronie klauzuli sumienia. dziś dotarły do nas fragmenty tego orzeczenia. przypomnijmy krótko: lekarka rodzinna została wyrzucona z pracy za motywowaną sprzeciwem sumienia odmowę zakładania wczesnoporonnych wkładek domacicznych. uznała to za naruszenie jej wolności sumienia i wytoczyła w tej sprawie proces. przegrała go, b... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 49

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lutnia na wiosnę chce powalczyć o awans

Lutnia na wiosnę chce powalczyć o awans 0 0

Lutnia Piszczac zajęła na półmetku rozgrywek pierwsze miejsce. Trener Henryk Grodecki: można było zgromadzić jeszcze więcej punktów

Taniej z kartą seniora w ręku. Nowe miejsca na liście ze zniżkami

Taniej z kartą seniora w ręku. Nowe miejsca na liście ze zniżkami 0 0

Zamość. Miasto aktualizuje listę miejsc, które honorują Zamojską Kartę Seniora. To przedsiębiorcy, firmy i instytucje oferujący zniżki mieszkańcom w wieku 60+. Wysokość ulg i zasady korzystania zależą wyłącznie od partnerów programu

Tranzyt Merkurego na tle Słońca. Niezwykłe zjawisko było widoczne w Polsce [wideo]
film

Tranzyt Merkurego na tle Słońca. Niezwykłe zjawisko było widoczne w Polsce [wideo] 0 0

W poniedziałek (11.11) doszło do tranzytu Merkurego, czyli przejścia pierwszej i najmniejszej planety Układu Słonecznego przed tarczą Słońca. Zjawisko było widoczne częściowo w Polsce.

Skarby Ziemi - Giełda Minerałów i Biżuterii
16 listopada 2019, 10:00

Skarby Ziemi - Giełda Minerałów i Biżuterii 0

W dniach 16-17 listopada 2019 serdecznie zapraszamy na Giełdę Minerałów i Biżuterii „Skarby Ziemi”, która jest organizowana już po raz 52 w Lublinie przy Akademickiej 15. Giełda jest doskonałą okazją do podziwiania minerałów, skamieniałości, meteorytów, kamiennych ozdób, bursztynów, pereł oraz wyrobów wykonanych ze skarbów natury.

Puławy: Budżet miasta na 2020 rok. Planują rekordowo wysokie wydatki

Puławy: Budżet miasta na 2020 rok. Planują rekordowo wysokie wydatki 5 8

Trwają ostatnie prace nad projektem budżetu miasta Puławy na rok 2020. Dokument ma być gotowy przed 15 listopada. Z tego co wiemy, będzie on rekordowy pod wieloma względami. Zarówno pod względem wydatków, środków na inwestycje, jak i zadłużenia.

Porażki Padwy Zamość i Azotów II Puławy, AZS AWF wygrał z KSZO

Porażki Padwy Zamość i Azotów II Puławy, AZS AWF wygrał z KSZO 0 1

Długi weekend mile wspominać będą zawodnicy AZS AWF Biała Podlaska, którzy wygrali na wyjeździe z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski. Gorycz porażki musiały przełknąć rezerwy Azotów Puławy i pierwszy raz w sezonie były lider MKS Padwa Zamość

Kwitły i pachniały. Skoszą wszystkie łąki kwietne w Lublinie
galeria

Kwitły i pachniały. Skoszą wszystkie łąki kwietne w Lublinie 7 27

Do weekendu skoszone mają być wszystkie kwietne łąki założone na zlecenie miasta. Nie wszystkim się to podoba. – Jak te rośliny mają się wysiać? – irytuje się nasza Czytelniczka oburzona ścięciem kwiatów na al. Unii Lubelskiej. – Po przymrozkach wyglądałyby nieestetycznie – tłumaczą miejscy urzędnicy.

Wieczór poezji Krzysztofa Gryko w Puławach
13 listopada 2019, 18:00

Wieczór poezji Krzysztofa Gryko w Puławach 0 0

W środę, 13 listopada o godz. 18 w Bibliotece Miejskiej w Puławach (ul. Głęboka 7a) odbędzie się wieczór poezji Krzysztofa Gryko.

Premier Mateusz Morawiecki pisze do szefa Netflixa w sprawie "nieścisłości historycznych" w jednym z seriali

Premier Mateusz Morawiecki pisze do szefa Netflixa w sprawie "nieścisłości historycznych" w jednym z seriali 0 6

- Nie ma wątpliwości, że te obozy były prowadzone przez Niemców - pisze premier Rzeczypospolitej Mateusz Morawiecki w swoim liście do Reeda Hastingsa, szefa platformy Netflix. - Jesteśmy świadomi sytuacji związanej z produkcją "Iwan Groźny z Treblinki" i bacznie się jej przyglądamy - odpowiada rzecznik amerykańskiego giganta, cytowany przez "Washington Post".

16-latka zgwałcona w Okunince? Wszystko pokazał monitoring

16-latka zgwałcona w Okunince? Wszystko pokazał monitoring 91 0

Prokuratura umorzyła postępowanie ws. 22-latka oskarżanego o zgwałcenie 16-letniej dziewczyny w Okunince - informuje Super Tydzień Chełmski

Ukraina w Centrum Lublina - Festiwal Kultury Ukraińskiej
14 listopada 2019, 8:00

Ukraina w Centrum Lublina - Festiwal Kultury Ukraińskiej 0 0

W dniach 14-17 listopada w różnych częściach miasta odbędą się wydarzenia w ramach tegorocznej edycji Festiwalu Ukraina w Centrum Lublina. To już 12. odsłona festiwalu.

Polska - Hiszpania. Dzisiaj Biało-Czerwone zagrają na Arenie Lublin

Polska - Hiszpania. Dzisiaj Biało-Czerwone zagrają na Arenie Lublin 0 0

Dzisiaj o godz. 18 na Arenie Lublin odbędzie się mecz Polska – Hiszpania. To spotkanie dla Biało-Czerwonych będzie inauguracją eliminacji mistrzostw Europy

Ranking miast dla młodych ludzi. Lublin wypadł słabo. W czym przegrywamy z innymi?
Raport

Ranking miast dla młodych ludzi. Lublin wypadł słabo. W czym przegrywamy z innymi? 7 69

Lublin znalazł się poza pierwszą dziesiątką miast najbardziej przyjaznych młodym ludziom. Ranking objął wszystkie miasta na prawach powiatu, a jest ich 66. Jak wypadli inni przedstawiciele naszego regionu? Zamość znalazł się na 19. miejscu, Biała Podlaska na 41., zaś Chełm jest dopiero piąty od końca.

"Magia starego kina" w Filharmonii
22 listopada 2019, 19:00

"Magia starego kina" w Filharmonii 0 0

Filharmonia Lubelska (ul. Curie-Skłodowskiej 5) zaprasza na wyjątkowy koncert symfoniczny polskich przebojów muzyki filmowej "Magia starego kina". Wydarzenie będzie miało miejsce 22 listopada o godz. 19.

Park Jana Pawła II w Lublinie już jest dłuższy. A będzie znacznie ciekawszy [zdjęcia]
galeria

Park Jana Pawła II w Lublinie już jest dłuższy. A będzie znacznie ciekawszy [zdjęcia] 27 13

Jeszcze w tym miesiącu powinno się zakończyć urządzanie nowej części parku Jana Pawła II wzdłuż os. Górki.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.