Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 listopada 2018 r.
17:47

"Ku pożytkowi i chwale drogiej naszej Ojczyzny." KUL równolatkiem niepodległej Polski

0 13 A A
(fot. Katolicki Uniwersytet Lubelski)

Sto lat temu, 27 lipca 1918 r., decyzją Zarządu Biskupów Królestwa Polskiego powołano w Lublinie uniwersytet. Początkowo działał jako Uniwersytet Lubelski i dopiero po dziesięciu latach do nazwy dołączono przymiotnik Katolicki

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W momencie powołania uczelni w 1918 r. jej funkcja religijna nie była wyeksponowana w nazwie, jednak niemal dla wszystkich była ona oczywista. Pomysłodawcą uniwersytetu i faktycznym jego twórcą był ks. Idzi Radziszewski – absolwent, a później ostatni rektor Akademii Duchownej w Petersburgu, która to wszechnica sięgała korzeniami do dwóch zlikwidowanych polskich uniwersytetów: Warszawskiego oraz Wileńskiego. Ks. Radziszewski wzorując się na Katolickim Uniwersytecie w Lowanium, na którym również studiował, swojemu nowemu dziełu wyznaczył konkretną misję.

W duchu harmonii między nauką a wiarą

Po pierwsze, nowa uczelnia miała prowadzić obiektywne badania naukowe we wszystkich dziedzinach wiedzy, w duchu harmonii między nauką a wiarą. Po drugie, formować kadry inteligencji katolickiej, ludzi wykształconych w danej dyscyplinie, a jednocześnie odznaczających się intelektualnie pogłębionym światopoglądem chrześcijańskim i aktywnością w pracy ewangelizacyjnej. Po trzecie wreszcie, miała podnosić kulturę chrześcijańską w polskim społeczeństwie oraz wydawać publikacje popularnonaukowe; miała też popierać wydawanie prasy katolickiej, organizować kursy dokształcające, akcje odczytowe, współtworzyć związki i stowarzyszenia społeczne o charakterze ewangelizacyjnym.

Ks. Radziszewski widział rewolucję rosyjską, doskonale więc wiedział, jak wygląda skrajnie laicka ideologia, brutalnie wcielana w życie przez bolszewików. Obronę przed nią widział właśnie w kulturze katolickiej. Nie był w tym odosobniony. Jeszcze w Petersburgu pozyskał do współpracy Karola Jaroszyńskiego i Franciszka Skąpskiego.

Skąpski był inżynierem, który dorobił się majątku w Towarzystwie Akcyjnym „Stroitiel”. Jaroszyński zaś był bogatym ziemianinem z Kresów, który zwielokrotnił majątek, grając w ruletkę w kasynach Monte Carlo. Udział ich obu zapewnił ks. Radziszewskiemu pieniądze na rozwinięcie projektu.

Sytuacja nagliła, gdyż zwycięstwo bolszewików dawało pewność, że Akademia Duchowna długo w Petersburgu nie przetrwa – tworzenie nowej uczelni stało się zatem w pewnym sensie pilną akcją ratunkową tej instytucji. Geopolityka nieoczekiwanie zaczęła jednak sprzyjać ks. Idziemu – w lutym 1918 r. został oficjalnie utworzony komitet organizacyjny nowej wszechnicy, a już w marcu Rosjanie byli zmuszeni podpisać w Brześciu traktat pokojowy z państwami centralnymi, co umożliwiło bezproblemowe wywiezienie dokumentów, księgozbioru i innych pozostałości Akademii Duchownej, które mogły się okazać przydatne przy tworzeniu placówki naukowej.

Początkowo wahano się nad lokalizacją uczelni

Padały takie nazwy jak Włocławek, Krzemieniec, Żytomierz, Łuck, Równe, Zamość i Kalisz. Za Lublinem optował członek komitetu organizacyjnego uniwersytetu, ks. Czesław Falkowski, jeden z profesorów Akademii Duchownej. Jak pisał absolwent KUL-u, poeta i prozaik Józef Wiesław Zięba:

„Powoływał się [ks. Czesław Falkowski – przyp. red.] na dawne, wspaniałe dzieje miasta, w którym zawarto unię polsko-litewską i działał Trybunał Koronny. Przywoływał też tradycję działającej niemal przez dwieście lat Akademii Zamojskiej. Lublin jako duże wojewódzkie i handlowe miasto oddziaływał także na wschodnie kresy”.

W pośpiechu przygotowano statut przyszłej uczelni i strukturę planowanych początkowo czterech wydziałów: teologicznego, prawa kanonicznego, nauk moralnych, prawa i nauk społeczno-ekonomicznych, po czym w czerwcu 1918 r. komitet organizacyjny opuścił granice pogrążonej w chaosie wojny domowej Rosji. Wszystkie dokumenty przedłożono w Warszawie podczas konferencji episkopatu 26 i 27 lipca. Episkopat pod przewodnictwem wizytatora apostolskiego w Polsce Achillesa Rattiego, czyli późniejszego papieża Piusa XI, dokumenty zaakceptował i oficjalnie wydał zgodę na powołanie katolickiego uniwersytetu w Lublinie. Ponadto biskupi mianowali ks. Idziego Radziszewskiego pierwszym rektorem uczelni.

Miasto cudne dla oka, ale...

Nie ma stuprocentowej pewności, ale prawdopodobnie żaden z organizatorów uniwersytetu nigdy wcześniej nie był w Lublinie, jechano więc na miejsce, by tak rzec, w ciemno. Pierwszy dotarł tam Franciszek Skąpski i jego uczucia były mieszane. Nazwał miasto „cudnym dla oka”, ale „wielce nieprzyjemnym dla nosa”.

13 września 1918 r. ks. Radziszewski przekonał się o tym wszystkim naocznie. Tego dnia „Głos Lubelski” donosił: „W chwili obecnej bawią w naszym mieście organizatorzy uniwersytetu w Lublinie p.p. ks. Rektor, prałat domu Jego świątobliwości Idzi Radziszewski, prof. Jerzy Fedorowicz i Franciszek Skąpski. W dniu dzisiejszym panowie ci będą na audiencji u jen. Gub. Liposzczaka w sprawie uzyskania odpowiednich gmachów dla nowopowstającej uczelni”.

Stacjonujący jeszcze w Lublinie Austriacy początkowo nie zgodzili się na opuszczenie koszar świętokrzyskich i udostępnienie ich dla uczelni. Zgodzili się jedynie na przekazanie gmachu seminarium duchownego i przeniesienie szpitala z części zabudowań klasztoru bernardynów, gdzie miała zostać umieszczona uniwersytecka biblioteka.

Sprawy jednak działy się szybko i już 25 września 1918 r. gazeta poinformowała, że „wszystkie trudności z uzyskaniem gmachów zostały przełamane. Zarząd uniwersytetu uzyskał wszystko to, co umożliwi mu prowadzenie nauki w tym roku”.

350 studentów

Na swój własny gmach profesorowie i studenci musieli ostatecznie poczekać do 1921 r. Był to budynek wojskowego szpitala zakaźnego przy al. Racławickiej 14, przebudowany według projektu prof. Mariana Lalewicza. Tymczasem inauguracja pierwszego roku akademickiego odbyła się 9 grudnia 1918 r. w Diecezjalnym Seminarium Lubelskim udostępnionym uniwersytetowi na tymczasową siedzibę przez bp. Mariana Leona Fulmana.

Nie było wówczas w Lublinie Józefa Piłsudskiego, o uniwersytecie jednak nie zapomniał. Przysłał list:

„Życzę z całego serca, by nowe ognisko kultury narodowej płonęło ku pożytkowi i chwale drogiej naszej Ojczyzny”.
Tego dnia rozpoczęło w Lublinie naukę 350 studentów, choć część z nich była nieobecna, bo wciąż trwała wojna.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
grom / 12 listopada 2018 r. o 07:52
+13
Pod żadnym pozorem nie podzielam opinii które wychwalają kul ! KUL to był bo teraz jest to anty polska anty demokratyczna pseudo uczelnia nie mająca nic wspólneg z założeniami jako patriotyczna ! Dzisiaj jest to gniazdo os niszcząca dookoła dobro, siejąca nienawiść i zło ! To przykre bo ja jako lublinianin kiedyś miałem takie zdanie jak poprzednie wypowiedzi ale od czasu kiedy sekta p[islam zaczęła działaność na kulu stał się ciul ! A co to po śląsku znaczy !
Avatar
Gość / 12 listopada 2018 r. o 12:48
+12
Dokładnie jak na KULu zawitały pokolenia życińskich, księży "patriotów", żurków, a nawet są też tam antyklerykały jak na anglistyce itd to ta uczelnia zaczęła być coraz gorsza, począwszy od 2000 roku jest coraz gorzej, niedługo katolicka będzie tylko z nazwy i nie będzie się wyróżniała NICZYM od innych uczelni regionalnych.
Avatar
Gość / 11 listopada 2018 r. o 21:21
+12
Katolicki Uniwersytet Lubelski - zawsze odkąd pamiętam był chlubą Lublina... Kiedyś dowiedziałam się, że kolega tam pracował. Jak mu zazdrościłam. To było łaj! I ja byłam pracownikiem w tej szczytnej Uczelni... Przez prawie 40 lat... Pamiętajmy, że tam pracują ludzie, różni ludzie... Ale są tam wspaniali, naprawdę wspaniałe osobistości, profesorzy, pracownicy naukowi, doktorzy... I proszę mi wierzyć nie sądzę, że na innych Uczelniach tacy są. Może dlatego, że jest tu wielu księży? W każdym bądź razie jestem dumna, że mogłam pracować w tej Uczelni.
Avatar
Gość / 12 listopada 2018 r. o 13:06
+10
Wszystko OK KIEDYŚ KUL był bardzo dobrą uczelnią, na poziomie światowym, ale jak nastał Życiński to ją bardzo zepsuł przez swoje działania i ludzi którzy przyszli. Na KULu zbyt często są TERAZ ludzie nie kochający kościoła, libertyni, liberałowie socjalistyczni, a nawet antyklerykałowie, pseudointelektualiści, mierni, ludzie niemający nic wspólnego z Kościołem Katolickim, kiedyś by nie byli tu nauczycielami akademickimi, więc faktycznie od dobrych 10 lat poziom jest coraz gorszy, a KUL traci.
Avatar
Gość / 12 listopada 2018 r. o 08:26
+10
Antypolska uczelnia mająca ogłupiać Polaków za ich własne pieniądze !!
Avatar
poznaniak z lub.... / 12 listopada 2018 r. o 01:20
+10
Jestem dumny że KU  to jest duma Lublina i regionuL ma 100 lat tyle co powstanie Wielkopolski 
Avatar
Gość / 12 listopada 2018 r. o 13:15
+8
No KUL ma 100 lat, ale powinien się zreformować, mniej Życińskiego, więcej Jana Pawła II, jeszcze z 10 - 15 lat temu to była bardzo dobra uczelnia :)
Avatar
Gość / 12 listopada 2018 r. o 13:18
+2
marni politycy to palikoty, żuki, i inne michałkiewicze wspierające ;)
Avatar
ICANN / 12 listopada 2018 r. o 08:50
-5
Dzisiaj jest tak: Taki KUL jakich wojewodów chowanie... przestańcie eksponować marnych polityków, nawet jeśli doktoryzowali się u was. Prawda, przyzwoitość i otwartość zamiast politykiery, czy mowy nienawiści są cenniejsze niż incentywy z państwowego budżetu. Kiedyś był to Uniwersytet pluralizmu, dzisiaj niewybitna skamielina. Szczególnie po ekscesach obecnego wojewody, ręce opadają. Jako przedstawiciel emigracji, domagam się większego wpływu KUL na kształtowanie polskiej kultury awangardowej. W dziedzinie Sztuki i Kultury, lubelskie uczelnie przesypiają swój moment. Dzisiaj emigracja chętniej wspiera akademie sztuki, kształcące ludzi sztuki, a nie kohorty bezdusznych prawników. Proszę wybaczyć, ale stulecie istnienia wymaga pewnej refleksji.
Dzisiaj jest tak: Taki KUL jakich wojewodów chowanie... przestańcie eksponować marnych polityków, nawet jeśli doktoryzowali się u was. Prawda, przyzwoitość i otwartość zamiast politykiery, czy mowy nienawiści są cenniejsze niż incentywy z państwowego budżetu. Kiedyś był to Uniwersytet pluralizmu, dzisiaj niewybitna skamielina. Szczególnie po ekscesach obecnego wojewody, ręce opadają. Jako przedstawiciel emigracji, domagam się większego wpływu KUL na kształtowanie polskiej kultury awangardowej. W dziedzinie Sztuki i Kultury, lubelskie uczel... rozwiń
Avatar
KZ NSZZ "S" ORG. / 12 listopada 2018 r. o 09:30
-11
szukajcie na fb: Kz Nszz Solidarnosc Organistow 11  resztę obejmuje PiS – lamowska cenzura.
Avatar
Gość / 12 listopada 2018 r. o 13:18
+2
marni politycy to palikoty, żuki, i inne michałkiewicze wspierające ;)
Avatar
Gość / 12 listopada 2018 r. o 13:15
+8
No KUL ma 100 lat, ale powinien się zreformować, mniej Życińskiego, więcej Jana Pawła II, jeszcze z 10 - 15 lat temu to była bardzo dobra uczelnia :)
Avatar
Gość / 12 listopada 2018 r. o 13:06
+10
Wszystko OK KIEDYŚ KUL był bardzo dobrą uczelnią, na poziomie światowym, ale jak nastał Życiński to ją bardzo zepsuł przez swoje działania i ludzi którzy przyszli. Na KULu zbyt często są TERAZ ludzie nie kochający kościoła, libertyni, liberałowie socjalistyczni, a nawet antyklerykałowie, pseudointelektualiści, mierni, ludzie niemający nic wspólnego z Kościołem Katolickim, kiedyś by nie byli tu nauczycielami akademickimi, więc faktycznie od dobrych 10 lat poziom jest coraz gorszy, a KUL traci.
Avatar
Gość / 12 listopada 2018 r. o 12:48
+12
Dokładnie jak na KULu zawitały pokolenia życińskich, księży "patriotów", żurków, a nawet są też tam antyklerykały jak na anglistyce itd to ta uczelnia zaczęła być coraz gorsza, począwszy od 2000 roku jest coraz gorzej, niedługo katolicka będzie tylko z nazwy i nie będzie się wyróżniała NICZYM od innych uczelni regionalnych.
Avatar
KZ NSZZ "S" ORG. / 12 listopada 2018 r. o 09:30
-11
szukajcie na fb: Kz Nszz Solidarnosc Organistow 11  resztę obejmuje PiS – lamowska cenzura.
Avatar
ICANN / 12 listopada 2018 r. o 08:50
-5
Dzisiaj jest tak: Taki KUL jakich wojewodów chowanie... przestańcie eksponować marnych polityków, nawet jeśli doktoryzowali się u was. Prawda, przyzwoitość i otwartość zamiast politykiery, czy mowy nienawiści są cenniejsze niż incentywy z państwowego budżetu. Kiedyś był to Uniwersytet pluralizmu, dzisiaj niewybitna skamielina. Szczególnie po ekscesach obecnego wojewody, ręce opadają. Jako przedstawiciel emigracji, domagam się większego wpływu KUL na kształtowanie polskiej kultury awangardowej. W dziedzinie Sztuki i Kultury, lubelskie uczelnie przesypiają swój moment. Dzisiaj emigracja chętniej wspiera akademie sztuki, kształcące ludzi sztuki, a nie kohorty bezdusznych prawników. Proszę wybaczyć, ale stulecie istnienia wymaga pewnej refleksji.
Dzisiaj jest tak: Taki KUL jakich wojewodów chowanie... przestańcie eksponować marnych polityków, nawet jeśli doktoryzowali się u was. Prawda, przyzwoitość i otwartość zamiast politykiery, czy mowy nienawiści są cenniejsze niż incentywy z państwowego budżetu. Kiedyś był to Uniwersytet pluralizmu, dzisiaj niewybitna skamielina. Szczególnie po ekscesach obecnego wojewody, ręce opadają. Jako przedstawiciel emigracji, domagam się większego wpływu KUL na kształtowanie polskiej kultury awangardowej. W dziedzinie Sztuki i Kultury, lubelskie uczel... rozwiń
Avatar
Gość / 12 listopada 2018 r. o 08:26
+10
Antypolska uczelnia mająca ogłupiać Polaków za ich własne pieniądze !!
Avatar
grom / 12 listopada 2018 r. o 07:52
+13
Pod żadnym pozorem nie podzielam opinii które wychwalają kul ! KUL to był bo teraz jest to anty polska anty demokratyczna pseudo uczelnia nie mająca nic wspólneg z założeniami jako patriotyczna ! Dzisiaj jest to gniazdo os niszcząca dookoła dobro, siejąca nienawiść i zło ! To przykre bo ja jako lublinianin kiedyś miałem takie zdanie jak poprzednie wypowiedzi ale od czasu kiedy sekta p[islam zaczęła działaność na kulu stał się ciul ! A co to po śląsku znaczy !
Avatar
poznaniak z lub.... / 12 listopada 2018 r. o 01:20
+10
Jestem dumny że KU  to jest duma Lublina i regionuL ma 100 lat tyle co powstanie Wielkopolski 
Avatar
Gość / 11 listopada 2018 r. o 21:21
+12
Katolicki Uniwersytet Lubelski - zawsze odkąd pamiętam był chlubą Lublina... Kiedyś dowiedziałam się, że kolega tam pracował. Jak mu zazdrościłam. To było łaj! I ja byłam pracownikiem w tej szczytnej Uczelni... Przez prawie 40 lat... Pamiętajmy, że tam pracują ludzie, różni ludzie... Ale są tam wspaniali, naprawdę wspaniałe osobistości, profesorzy, pracownicy naukowi, doktorzy... I proszę mi wierzyć nie sądzę, że na innych Uczelniach tacy są. Może dlatego, że jest tu wielu księży? W każdym bądź razie jestem dumna, że mogłam pracować w tej Uczelni.
Zobacz wszystkie komentarze 13

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 21 września 2021 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 21 września 2021 r.

Młodzieżowcy Motoru Lublin zostali drużynowymi wicemistrzami Polski juniorów

Młodzieżowcy Motoru Lublin zostali drużynowymi wicemistrzami Polski juniorów

Zawodnicy Bocar Włókniarza Częstochowa triumfowali w poniedziałek na swoim domowym torze i zostali drużynowymi mistrzami Polski juniorów. Na drugim miejscu w klasyfikacji końcowej uplasowali się reprezentanci Motoru Lublin. Bolesny upadek zaliczył Wiktor Lampart, który nie dokończył zawodów

Ludzie o anielskich osobowościach. Oto laureaci tytułu Angelus Lubelski
Zdjęcia
galeria

Ludzie o anielskich osobowościach. Oto laureaci tytułu Angelus Lubelski

Dzisiaj nagrodzono kolejne osoby, przyznając im Angelusa Lubelskiego.

Numerowane miejsca, zawiedzeni właściciele karnetów. Motor Lublin prosi o wyrozumiałość
Alarm 24

Numerowane miejsca, zawiedzeni właściciele karnetów. Motor Lublin prosi o wyrozumiałość

Pierwszy mecz finału żużlowej Ekstraligi już w czwartek, a kibice Motoru Lublin skarżą się na nienajlepszą organizację meczów oraz na „iluzoryczny bonus” dla właścicieli karnetów, którzy wsparli klub w trudnym momencie, a teraz niewiele dostali w zamian.

Puławy. Alarm spłoszył ogrodowych włamywaczy

Puławy. Alarm spłoszył ogrodowych włamywaczy

Narzędzia ogrodnicze oferowane przez jeden z puławskich sklepów skusiły złodziei. Gdy próbowali wejść przez okno, włączył się alarm. Na taką przeszkodę nie byli przygotowani, odstąpili od swoich zamiarów i uciekli. Jeden z włamywaczy jest już w rękach policji.

Lublin. Miejskie „polowanie” na dziki. Gdzie jest najwięcej zgłoszeń?

Lublin. Miejskie „polowanie” na dziki. Gdzie jest najwięcej zgłoszeń?

Jeszcze w tym tygodniu do Lublina powinny dotrzeć dodatkowe cztery pułapki na dziki. Ratusz liczy na to, że mając więcej takich urządzeń będzie mieć większe szanse na pojmanie zwierząt, na które skarżą się mieszkańcy.

Ludzie umierają przy granicy. Aktywiści obawiają się najgorszego scenariusza
film

Ludzie umierają przy granicy. Aktywiści obawiają się najgorszego scenariusza

Straż Graniczna odnalazła w weekend przy polsko-białoruskiej granicy zwłoki trójki cudzoziemców, którzy zmarli z wychłodzenia. Sprawę bada prokuratura. Aktywiści pomagający imigrantom zarzucają niewłaściwe zachowania służbom zarówno po stronie polskiej jak i białoruskiej.

Wyważyli drzwi w mieszkaniu. Były policjant nie chciał dmuchać w alkomat

Wyważyli drzwi w mieszkaniu. Były policjant nie chciał dmuchać w alkomat

Wyważenie drzwi i wyprowadzenie w kajdankach. Tak zakończyła się interwencja mundurowych wobec byłego policjanta. 51-latek chciał uniknąć badania alkomatem.

Biała Podlaska. W lipcu zdjęcie o rozpoczęciu prac na TOP-54, a dzisiaj „nic się nie dzieje”?

Biała Podlaska. W lipcu zdjęcie o rozpoczęciu prac na TOP-54, a dzisiaj „nic się nie dzieje”?

W lipcu prezydent Michał Litwiniuk (PO) ogłosił początek prac na terenie przy Akademii Piłkarskiej TOP 54. – Tam nic się teraz nie dzieje – alarmuje radny Henryk Grodecki (Zjednoczona Prawica).

Pasowanie na ucznia w szkole koło Lublina. Przyjechał minister
Zdjęcia
galeria

Pasowanie na ucznia w szkole koło Lublina. Przyjechał minister

Uczniowie z miejscowości Leśce są już pełnoprawnymi pierwszakami. – Gabrysia jest bardzo szczęśliwa – mówi mama jednej z dziewczynek.

Budżet obywatelski w Lublinie. Jest ostateczna liczba projektów

Budżet obywatelski w Lublinie. Jest ostateczna liczba projektów

Znamy już ostateczną liczbę projektów dopuszczonych do głosowania nad podziałem budżetu obywatelskiego na rok 2022. Mieszkańcy mają do wyboru 106 projektów dzielnicowych i 49 ogólnomiejskich. Głosowanie rozpocznie się w czwartek

Siatkarze LUK Politechniki wygrali Turniej o Puchar Prezydenta Miasta Kielce

Siatkarze LUK Politechniki wygrali Turniej o Puchar Prezydenta Miasta Kielce

LUK Politechnika Lublin zakończył obóz w Kielcach. Drużyna trenera Dariusza Daszkiewicza ma także za sobą sparing z Asseco Resovią Rzeszów.

W lubelskim najgorzej. Niedzielski przedstawia liczby

W lubelskim najgorzej. Niedzielski przedstawia liczby

Minister zdrowia podsumowuje sytuację epidemiczną. Wskazuje na cztery regiony i przyznaje, że najgorsza sytuacja jest w województwie lubelskim.

Lubelskie może stracić unijne pieniądze. Zrobią pół kroku do tyłu w sprawie "uchwały anty-LGBT"?

Lubelskie może stracić unijne pieniądze. Zrobią pół kroku do tyłu w sprawie "uchwały anty-LGBT"?

Będą zmiany w tzw. uchwale anty-LGBT przyjętej dwa lata temu przez sejmik województwa. – Zawsze można zrobić pół kroku do tyłu – mówi marszałek Jarosław Stawiarski (PiS). Jutro ma rozmawiać na ten temat z radnymi swojej formacji

Lubelska sieć uruchomiła właśnie nowe sklepy. W tym roku chce dobić do 100

Lubelska sieć uruchomiła właśnie nowe sklepy. W tym roku chce dobić do 100

Stokrotka ma już ponad 760 placówek w całym kraju. Plan działania firmy zakłada, że ten rok ma zakończyć z setką nowych sklepów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.