Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 listopada 2018 r.
17:47

"Ku pożytkowi i chwale drogiej naszej Ojczyzny." KUL równolatkiem niepodległej Polski

0 13 A A
(fot. Katolicki Uniwersytet Lubelski)

Sto lat temu, 27 lipca 1918 r., decyzją Zarządu Biskupów Królestwa Polskiego powołano w Lublinie uniwersytet. Początkowo działał jako Uniwersytet Lubelski i dopiero po dziesięciu latach do nazwy dołączono przymiotnik Katolicki

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W momencie powołania uczelni w 1918 r. jej funkcja religijna nie była wyeksponowana w nazwie, jednak niemal dla wszystkich była ona oczywista. Pomysłodawcą uniwersytetu i faktycznym jego twórcą był ks. Idzi Radziszewski – absolwent, a później ostatni rektor Akademii Duchownej w Petersburgu, która to wszechnica sięgała korzeniami do dwóch zlikwidowanych polskich uniwersytetów: Warszawskiego oraz Wileńskiego. Ks. Radziszewski wzorując się na Katolickim Uniwersytecie w Lowanium, na którym również studiował, swojemu nowemu dziełu wyznaczył konkretną misję.

W duchu harmonii między nauką a wiarą

Po pierwsze, nowa uczelnia miała prowadzić obiektywne badania naukowe we wszystkich dziedzinach wiedzy, w duchu harmonii między nauką a wiarą. Po drugie, formować kadry inteligencji katolickiej, ludzi wykształconych w danej dyscyplinie, a jednocześnie odznaczających się intelektualnie pogłębionym światopoglądem chrześcijańskim i aktywnością w pracy ewangelizacyjnej. Po trzecie wreszcie, miała podnosić kulturę chrześcijańską w polskim społeczeństwie oraz wydawać publikacje popularnonaukowe; miała też popierać wydawanie prasy katolickiej, organizować kursy dokształcające, akcje odczytowe, współtworzyć związki i stowarzyszenia społeczne o charakterze ewangelizacyjnym.

Ks. Radziszewski widział rewolucję rosyjską, doskonale więc wiedział, jak wygląda skrajnie laicka ideologia, brutalnie wcielana w życie przez bolszewików. Obronę przed nią widział właśnie w kulturze katolickiej. Nie był w tym odosobniony. Jeszcze w Petersburgu pozyskał do współpracy Karola Jaroszyńskiego i Franciszka Skąpskiego.

Skąpski był inżynierem, który dorobił się majątku w Towarzystwie Akcyjnym „Stroitiel”. Jaroszyński zaś był bogatym ziemianinem z Kresów, który zwielokrotnił majątek, grając w ruletkę w kasynach Monte Carlo. Udział ich obu zapewnił ks. Radziszewskiemu pieniądze na rozwinięcie projektu.

Sytuacja nagliła, gdyż zwycięstwo bolszewików dawało pewność, że Akademia Duchowna długo w Petersburgu nie przetrwa – tworzenie nowej uczelni stało się zatem w pewnym sensie pilną akcją ratunkową tej instytucji. Geopolityka nieoczekiwanie zaczęła jednak sprzyjać ks. Idziemu – w lutym 1918 r. został oficjalnie utworzony komitet organizacyjny nowej wszechnicy, a już w marcu Rosjanie byli zmuszeni podpisać w Brześciu traktat pokojowy z państwami centralnymi, co umożliwiło bezproblemowe wywiezienie dokumentów, księgozbioru i innych pozostałości Akademii Duchownej, które mogły się okazać przydatne przy tworzeniu placówki naukowej.

Początkowo wahano się nad lokalizacją uczelni

Padały takie nazwy jak Włocławek, Krzemieniec, Żytomierz, Łuck, Równe, Zamość i Kalisz. Za Lublinem optował członek komitetu organizacyjnego uniwersytetu, ks. Czesław Falkowski, jeden z profesorów Akademii Duchownej. Jak pisał absolwent KUL-u, poeta i prozaik Józef Wiesław Zięba:

„Powoływał się [ks. Czesław Falkowski – przyp. red.] na dawne, wspaniałe dzieje miasta, w którym zawarto unię polsko-litewską i działał Trybunał Koronny. Przywoływał też tradycję działającej niemal przez dwieście lat Akademii Zamojskiej. Lublin jako duże wojewódzkie i handlowe miasto oddziaływał także na wschodnie kresy”.

W pośpiechu przygotowano statut przyszłej uczelni i strukturę planowanych początkowo czterech wydziałów: teologicznego, prawa kanonicznego, nauk moralnych, prawa i nauk społeczno-ekonomicznych, po czym w czerwcu 1918 r. komitet organizacyjny opuścił granice pogrążonej w chaosie wojny domowej Rosji. Wszystkie dokumenty przedłożono w Warszawie podczas konferencji episkopatu 26 i 27 lipca. Episkopat pod przewodnictwem wizytatora apostolskiego w Polsce Achillesa Rattiego, czyli późniejszego papieża Piusa XI, dokumenty zaakceptował i oficjalnie wydał zgodę na powołanie katolickiego uniwersytetu w Lublinie. Ponadto biskupi mianowali ks. Idziego Radziszewskiego pierwszym rektorem uczelni.

Miasto cudne dla oka, ale...

Nie ma stuprocentowej pewności, ale prawdopodobnie żaden z organizatorów uniwersytetu nigdy wcześniej nie był w Lublinie, jechano więc na miejsce, by tak rzec, w ciemno. Pierwszy dotarł tam Franciszek Skąpski i jego uczucia były mieszane. Nazwał miasto „cudnym dla oka”, ale „wielce nieprzyjemnym dla nosa”.

13 września 1918 r. ks. Radziszewski przekonał się o tym wszystkim naocznie. Tego dnia „Głos Lubelski” donosił: „W chwili obecnej bawią w naszym mieście organizatorzy uniwersytetu w Lublinie p.p. ks. Rektor, prałat domu Jego świątobliwości Idzi Radziszewski, prof. Jerzy Fedorowicz i Franciszek Skąpski. W dniu dzisiejszym panowie ci będą na audiencji u jen. Gub. Liposzczaka w sprawie uzyskania odpowiednich gmachów dla nowopowstającej uczelni”.

Stacjonujący jeszcze w Lublinie Austriacy początkowo nie zgodzili się na opuszczenie koszar świętokrzyskich i udostępnienie ich dla uczelni. Zgodzili się jedynie na przekazanie gmachu seminarium duchownego i przeniesienie szpitala z części zabudowań klasztoru bernardynów, gdzie miała zostać umieszczona uniwersytecka biblioteka.

Sprawy jednak działy się szybko i już 25 września 1918 r. gazeta poinformowała, że „wszystkie trudności z uzyskaniem gmachów zostały przełamane. Zarząd uniwersytetu uzyskał wszystko to, co umożliwi mu prowadzenie nauki w tym roku”.

350 studentów

Na swój własny gmach profesorowie i studenci musieli ostatecznie poczekać do 1921 r. Był to budynek wojskowego szpitala zakaźnego przy al. Racławickiej 14, przebudowany według projektu prof. Mariana Lalewicza. Tymczasem inauguracja pierwszego roku akademickiego odbyła się 9 grudnia 1918 r. w Diecezjalnym Seminarium Lubelskim udostępnionym uniwersytetowi na tymczasową siedzibę przez bp. Mariana Leona Fulmana.

Nie było wówczas w Lublinie Józefa Piłsudskiego, o uniwersytecie jednak nie zapomniał. Przysłał list:

„Życzę z całego serca, by nowe ognisko kultury narodowej płonęło ku pożytkowi i chwale drogiej naszej Ojczyzny”.
Tego dnia rozpoczęło w Lublinie naukę 350 studentów, choć część z nich była nieobecna, bo wciąż trwała wojna.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
grom / 12 listopada 2018 r. o 07:52
+13
Pod żadnym pozorem nie podzielam opinii które wychwalają kul ! KUL to był bo teraz jest to anty polska anty demokratyczna pseudo uczelnia nie mająca nic wspólneg z założeniami jako patriotyczna ! Dzisiaj jest to gniazdo os niszcząca dookoła dobro, siejąca nienawiść i zło ! To przykre bo ja jako lublinianin kiedyś miałem takie zdanie jak poprzednie wypowiedzi ale od czasu kiedy sekta p[islam zaczęła działaność na kulu stał się ciul ! A co to po śląsku znaczy !
Avatar
Gość / 12 listopada 2018 r. o 12:48
+12
Dokładnie jak na KULu zawitały pokolenia życińskich, księży "patriotów", żurków, a nawet są też tam antyklerykały jak na anglistyce itd to ta uczelnia zaczęła być coraz gorsza, począwszy od 2000 roku jest coraz gorzej, niedługo katolicka będzie tylko z nazwy i nie będzie się wyróżniała NICZYM od innych uczelni regionalnych.
Avatar
Gość / 11 listopada 2018 r. o 21:21
+12
Katolicki Uniwersytet Lubelski - zawsze odkąd pamiętam był chlubą Lublina... Kiedyś dowiedziałam się, że kolega tam pracował. Jak mu zazdrościłam. To było łaj! I ja byłam pracownikiem w tej szczytnej Uczelni... Przez prawie 40 lat... Pamiętajmy, że tam pracują ludzie, różni ludzie... Ale są tam wspaniali, naprawdę wspaniałe osobistości, profesorzy, pracownicy naukowi, doktorzy... I proszę mi wierzyć nie sądzę, że na innych Uczelniach tacy są. Może dlatego, że jest tu wielu księży? W każdym bądź razie jestem dumna, że mogłam pracować w tej Uczelni.
Avatar
Gość / 12 listopada 2018 r. o 13:06
+10
Wszystko OK KIEDYŚ KUL był bardzo dobrą uczelnią, na poziomie światowym, ale jak nastał Życiński to ją bardzo zepsuł przez swoje działania i ludzi którzy przyszli. Na KULu zbyt często są TERAZ ludzie nie kochający kościoła, libertyni, liberałowie socjalistyczni, a nawet antyklerykałowie, pseudointelektualiści, mierni, ludzie niemający nic wspólnego z Kościołem Katolickim, kiedyś by nie byli tu nauczycielami akademickimi, więc faktycznie od dobrych 10 lat poziom jest coraz gorszy, a KUL traci.
Avatar
Gość / 12 listopada 2018 r. o 08:26
+10
Antypolska uczelnia mająca ogłupiać Polaków za ich własne pieniądze !!
Avatar
poznaniak z lub.... / 12 listopada 2018 r. o 01:20
+10
Jestem dumny że KU  to jest duma Lublina i regionuL ma 100 lat tyle co powstanie Wielkopolski 
Avatar
Gość / 12 listopada 2018 r. o 13:15
+8
No KUL ma 100 lat, ale powinien się zreformować, mniej Życińskiego, więcej Jana Pawła II, jeszcze z 10 - 15 lat temu to była bardzo dobra uczelnia :)
Avatar
Gość / 12 listopada 2018 r. o 13:18
+2
marni politycy to palikoty, żuki, i inne michałkiewicze wspierające ;)
Avatar
ICANN / 12 listopada 2018 r. o 08:50
-5
Dzisiaj jest tak: Taki KUL jakich wojewodów chowanie... przestańcie eksponować marnych polityków, nawet jeśli doktoryzowali się u was. Prawda, przyzwoitość i otwartość zamiast politykiery, czy mowy nienawiści są cenniejsze niż incentywy z państwowego budżetu. Kiedyś był to Uniwersytet pluralizmu, dzisiaj niewybitna skamielina. Szczególnie po ekscesach obecnego wojewody, ręce opadają. Jako przedstawiciel emigracji, domagam się większego wpływu KUL na kształtowanie polskiej kultury awangardowej. W dziedzinie Sztuki i Kultury, lubelskie uczelnie przesypiają swój moment. Dzisiaj emigracja chętniej wspiera akademie sztuki, kształcące ludzi sztuki, a nie kohorty bezdusznych prawników. Proszę wybaczyć, ale stulecie istnienia wymaga pewnej refleksji.
Dzisiaj jest tak: Taki KUL jakich wojewodów chowanie... przestańcie eksponować marnych polityków, nawet jeśli doktoryzowali się u was. Prawda, przyzwoitość i otwartość zamiast politykiery, czy mowy nienawiści są cenniejsze niż incentywy z państwowego budżetu. Kiedyś był to Uniwersytet pluralizmu, dzisiaj niewybitna skamielina. Szczególnie po ekscesach obecnego wojewody, ręce opadają. Jako przedstawiciel emigracji, domagam się większego wpływu KUL na kształtowanie polskiej kultury awangardowej. W dziedzinie Sztuki i Kultury, lubelskie uczel... rozwiń
Avatar
KZ NSZZ "S" ORG. / 12 listopada 2018 r. o 09:30
-11
szukajcie na fb: Kz Nszz Solidarnosc Organistow 11  resztę obejmuje PiS – lamowska cenzura.
Avatar
Gość / 12 listopada 2018 r. o 13:18
+2
marni politycy to palikoty, żuki, i inne michałkiewicze wspierające ;)
Avatar
Gość / 12 listopada 2018 r. o 13:15
+8
No KUL ma 100 lat, ale powinien się zreformować, mniej Życińskiego, więcej Jana Pawła II, jeszcze z 10 - 15 lat temu to była bardzo dobra uczelnia :)
Avatar
Gość / 12 listopada 2018 r. o 13:06
+10
Wszystko OK KIEDYŚ KUL był bardzo dobrą uczelnią, na poziomie światowym, ale jak nastał Życiński to ją bardzo zepsuł przez swoje działania i ludzi którzy przyszli. Na KULu zbyt często są TERAZ ludzie nie kochający kościoła, libertyni, liberałowie socjalistyczni, a nawet antyklerykałowie, pseudointelektualiści, mierni, ludzie niemający nic wspólnego z Kościołem Katolickim, kiedyś by nie byli tu nauczycielami akademickimi, więc faktycznie od dobrych 10 lat poziom jest coraz gorszy, a KUL traci.
Avatar
Gość / 12 listopada 2018 r. o 12:48
+12
Dokładnie jak na KULu zawitały pokolenia życińskich, księży "patriotów", żurków, a nawet są też tam antyklerykały jak na anglistyce itd to ta uczelnia zaczęła być coraz gorsza, począwszy od 2000 roku jest coraz gorzej, niedługo katolicka będzie tylko z nazwy i nie będzie się wyróżniała NICZYM od innych uczelni regionalnych.
Avatar
KZ NSZZ "S" ORG. / 12 listopada 2018 r. o 09:30
-11
szukajcie na fb: Kz Nszz Solidarnosc Organistow 11  resztę obejmuje PiS – lamowska cenzura.
Avatar
ICANN / 12 listopada 2018 r. o 08:50
-5
Dzisiaj jest tak: Taki KUL jakich wojewodów chowanie... przestańcie eksponować marnych polityków, nawet jeśli doktoryzowali się u was. Prawda, przyzwoitość i otwartość zamiast politykiery, czy mowy nienawiści są cenniejsze niż incentywy z państwowego budżetu. Kiedyś był to Uniwersytet pluralizmu, dzisiaj niewybitna skamielina. Szczególnie po ekscesach obecnego wojewody, ręce opadają. Jako przedstawiciel emigracji, domagam się większego wpływu KUL na kształtowanie polskiej kultury awangardowej. W dziedzinie Sztuki i Kultury, lubelskie uczelnie przesypiają swój moment. Dzisiaj emigracja chętniej wspiera akademie sztuki, kształcące ludzi sztuki, a nie kohorty bezdusznych prawników. Proszę wybaczyć, ale stulecie istnienia wymaga pewnej refleksji.
Dzisiaj jest tak: Taki KUL jakich wojewodów chowanie... przestańcie eksponować marnych polityków, nawet jeśli doktoryzowali się u was. Prawda, przyzwoitość i otwartość zamiast politykiery, czy mowy nienawiści są cenniejsze niż incentywy z państwowego budżetu. Kiedyś był to Uniwersytet pluralizmu, dzisiaj niewybitna skamielina. Szczególnie po ekscesach obecnego wojewody, ręce opadają. Jako przedstawiciel emigracji, domagam się większego wpływu KUL na kształtowanie polskiej kultury awangardowej. W dziedzinie Sztuki i Kultury, lubelskie uczel... rozwiń
Avatar
Gość / 12 listopada 2018 r. o 08:26
+10
Antypolska uczelnia mająca ogłupiać Polaków za ich własne pieniądze !!
Avatar
grom / 12 listopada 2018 r. o 07:52
+13
Pod żadnym pozorem nie podzielam opinii które wychwalają kul ! KUL to był bo teraz jest to anty polska anty demokratyczna pseudo uczelnia nie mająca nic wspólneg z założeniami jako patriotyczna ! Dzisiaj jest to gniazdo os niszcząca dookoła dobro, siejąca nienawiść i zło ! To przykre bo ja jako lublinianin kiedyś miałem takie zdanie jak poprzednie wypowiedzi ale od czasu kiedy sekta p[islam zaczęła działaność na kulu stał się ciul ! A co to po śląsku znaczy !
Avatar
poznaniak z lub.... / 12 listopada 2018 r. o 01:20
+10
Jestem dumny że KU  to jest duma Lublina i regionuL ma 100 lat tyle co powstanie Wielkopolski 
Avatar
Gość / 11 listopada 2018 r. o 21:21
+12
Katolicki Uniwersytet Lubelski - zawsze odkąd pamiętam był chlubą Lublina... Kiedyś dowiedziałam się, że kolega tam pracował. Jak mu zazdrościłam. To było łaj! I ja byłam pracownikiem w tej szczytnej Uczelni... Przez prawie 40 lat... Pamiętajmy, że tam pracują ludzie, różni ludzie... Ale są tam wspaniali, naprawdę wspaniałe osobistości, profesorzy, pracownicy naukowi, doktorzy... I proszę mi wierzyć nie sądzę, że na innych Uczelniach tacy są. Może dlatego, że jest tu wielu księży? W każdym bądź razie jestem dumna, że mogłam pracować w tej Uczelni.