Uczelnia oferuje skazanym studia licencjackie na kierunkach praca socjalna – streetworking oraz informatyka. KUL przygotował swoją ofertę w porozumieniu z Inspektoratem Służby Więziennej. Dzisiaj podpisano w tej sprawie porozumienie.
- Powodzenie tego przedsięwzięcia zależeć będzie od zainteresowania osób skazanych. Żeby te studia ruszyły, musi się zebrać grupa co najmniej 30 osób na każdym z tych kierunków - zaznaczyła Lidia Jaskóła, rzeczniczka KUL.
Rzeczniczka uczelni podkreślała, że studia na kierunku praca socjalna – "streetworking” dają szczególną szansę na resocjalizację. – W przyszłej pracy osoby te będą realnym przykładem, że odmiana swojego życia jest możliwa. Osoby, które popełniły życiowe błędy, mogą wspierać tych, którzy są zagrożeni popełnieniem podobnych i przeciwdziałać temu – powiedziała Lidia Jaskóła.
Zdaniem rzecznika Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Lublinie mjr. Jacka Zwierzchowskiego chętnych do studiowania na KUL nie zabraknie, a nowe możliwości nauki będą dla skazanych szansą uniknięcie wykluczenia społecznego.
- Porozumiemy się z innymi okręgami w kraju i skazani z innych zakładów karnych, którzy będą chcieli podjąć studia na KUL i będą spełniali wymagane warunki, zostaną przeniesieni do Lublina bądź Opola Lubelskiego. Mamy dobre doświadczenia dotyczące nauki skazanych, wielu z nich wychodzi na zajęcia, nie ma z nimi problemów – powiedział Zwierzchowski.