Przez dwa tygodnie mieszkali w Lublinie. Codziennie rano pojawiali się w Teatrze Starym. Tam pod okiem reżyserki teatralnej Joanny Lewickiej i lubelskich aktorów Katarzyny Tadeusz i Przemysława Buksińskiego, pracowali nad przeniesieniem na sceniczne deski dwóch lektur.
– Wybraliśmy książki, które znają wszyscy; ich koledzy, rodzeństwo, rodzice czy dziadkowie. Młodzież polska z zdecydowała się na „Opium w rosole” Małgorzaty Musierowicz. Natomiast grupa z Ukrainy zaproponowała „Opowiadania” Mikołaja Gogola – tłumaczy Joanna Lewicka.
Uczestnicy międzynarodowego młodzieżowego obozu teatralnego analizowali zachowania bohaterów, badali relacje między nimi, śledzili historie.
– Wspólnie szukaliśmy tego, co łączy bohaterów obu książek. Zastanawialiśmy się też, co by się stało, gdyby mogli się spotkać? Jakimi językami by mówili? – opowiada reżyserka. – Tą drogą doszliśmy do listy uniwersalnych wartości dla Polaków i Ukraińców. Na jej podstawie stworzyliśmy swoisty dekalog wartości młodego człowieka, który za chwilę stanie przed pierwszymi poważnymi decyzjami w swoim życiu.
Efekty warsztatów pt. „Project ABC” dwudziestoosobowa grupa młodzieży z Polski i Ukrainy zaprezentowała na scenie staromiejskiego teatru wczoraj. Kolejny pokaz dziś – o godz. 19. Wstęp wolny. Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie Teatru Starego (ul. Jezuicka 18) na godzinę przed rozpoczęciem spektaklu.
Wakacje na scenie
Lato w Teatrze to program adresowany do teatrów, samorządowych instytucji kultury oraz organizacji pozarządowych, które w okresie letnich wakacji szkolnych zorganizują dwutygodniowe warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży, zakończone pokazem spektaklu.
W Lublinie Lato w Teatrze to „Project ABC” realizowany przez Stowarzyszenie Artystów „Bliski Wschód”. Warsztaty dla młodzieży z Polski i Ukrainy odbywały się w Teatrze Starym oraz w Galerii Piękno Panie od 6 lipca.