Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 listopada 2017 r.
18:00

Lepsze warunki dla pacjentów. Miliony na sprzęt i rozbudowę SPSK1 w Lublinie

0 14 A A

Już niedługo pacjenci SPSK1 w Lublinie będą leczeni szybciej, kompleksowo i w znacznie lepszych warunkach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Trwa realizacja wieloletniego projektu przebudowy i rozbudowy szpitala klinicznego nr 1. Koszt całości to 324 mln zł.

Przy ul. Radziwiłłowskiej 13, od której rozpoczęła się cała inwestycja wszystko jest już prawie gotowe. W nowym trzykondygnacyjnym budynku oprócz Kliniki Chirurgii Onkologicznej znajdą się Zakłady Chemioterapii i Radioterapii.

– Wykonana jest już elewacja. Na ukończeniu są także prace wewnątrz, m.in. montaż instalacji czy ścianek działowych – mówi Anna Guzowska, rzeczniczka SPSK1 w Lublinie. – Budynek zostanie oddany w połowie przyszłego roku.

Najwyższe standardy

Inwestycja ma umożliwić leczenie pacjentów z chorobami onkologicznymi zgodnie z najwyższymi standardami, będzie również gwarantować kształcenie kadr medycznych w nowoczesnych warunkach.

Przy ulicy Głuskiej ma zaś powstać Centrum Zdrowia Psychicznego. – Prace idą zgodnie z harmonogramem. Na grudzień zostało zaplanowane wmurowanie kamienia węgielnego pod tę inwestycję – informuje rzeczniczka SPSK1. – Prace projektowe dotyczące tego etapu są finalizowane. Inwestycja umożliwi szpitalowi rozwój psychiatrii środowiskowej oraz poszerzenie możliwości leczenia dzieci i młodzieży.

Komfort dla pacjentów i personelu

Natomiast w przyszłym roku przyjdzie kolej na zmiany przy ul. Staszica. – Prace zaczną się przy Staszica 11. Z kolei budowa przy Staszica 16 powinna ruszyć do połowy 2019 roku. Obydwa zadania zostaną ukończone do 2022 roku – wylicza Guzowska i dodaje, że prace nad projektem są zaawansowane.

– Niezbędne jest przeniesienie niektórych jednostek, dotychczas ulokowanych w zabytkowych, poklasztornych pomieszczeniach do nowoczesnych, gwarantujących odpowiedni komfort pacjentom i personelowi medycznemu – zaznaczał w ubiegłym roku Adam Borowicz, dyrektor SPSK1. – W budynkach przy ul. Staszica działa kilkanaście klinik, m.in. ginekologii onkologicznej, chirurgii, chorób wewnętrznych, hematoonkologii. Tak będzie również po przebudowie. Znajdzie się tam też główny blok operacyjny i 10 sal operacyjnych. Główne wejście będzie od strony ul. Staszica, a lądowisko dla helikopterów od al. Solidarności.

Nowoczesny sprzęt

Lepsze warunki lokalowe to jednak nie wszystko. Szpital kupi także specjalistyczny sprzęt medyczny za 14 milionów złotych. Dzięki temu pacjenci będą mogli być leczeni szybciej i kompleksowo. Wniosek o dofinansowanie z Ministerstwa Zdrowia na projekt związany z poprawą leczenia chorób nowotworowych został oceniony najlepiej w Polsce.

– To dla nas ogromny sukces. Dzięki temu kupimy blisko 50 rodzajów aparatury medycznej dla kliniki chirurgii ogólnej, gastroenterologicznej i nowotworów układu pokarmowego, kliniki chirurgii onkologicznej, kliniki anestezjologii i intensywnej terapii, a także doposażenie jednostek pomocniczych: zakładu ra- diologii lekarskiej, zakładu diagnostyki i terapii endoskopowej, przyklinicznej przychodni specjalistycznej oraz pracowni patomorfologii – wylicza Adam Borowicz, dyrektor SPSK1 w Lublinie. – Na realizację tej inwestycji mamy czas do 2019 roku.

Kompleksowa opieka

– Będziemy mogli rozszerzyć zabiegi chirurgii minimalnie inwazyjnej, które są bardziej korzystne dla pacjenta niż tradycyjne operacje, na przykład zabiegi laparoskopowe, czy system do fluorescencyjnego obrazowania nowotworów w czasie operacji – zaznacza prof. Wojciech Polkowski, kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej SPSK1 w Lublinie. – W połączeniu z nowymi warunkami lokalowymi, które zapewni odrębna inwestycja związana z rozbudową szpitala, będziemy mogli dorównać poziomem zachodniej części kraju. 

Jak tłumaczy dyrektor Borowicz, dzięki nowoczesnej aparaturze, pacjenci nie będą musieli być odsyłani do innych placówek. Szpital zapewni im kompleksową opiekę na miejscu. – Pacjenci onkologiczni będą mieli znacznie szybszą i lepszą diagnostykę, przez co skróci się czas hospitalizacji. Zapewnimy kompleksowość i ciągłość świadczeń – podkreśla Borowicz i dodaje: W ramach tej inwestycji kupimy między innymi rezonans magnetyczny, aparat do krioterapii, endoskopy, aparaty do USG.

Większe możliwości

Szpital dostał dofinansowanie w wysokości ok. 12 mln zł, a ok. 2 mln zł pochodzi ze środków lecznicy.
Czy SPSK1 może stać się konkurencją dla Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej? – Monopol nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem, więc jeśli pacjenci będą mieli większe możliwości skorzystania ze świadczeń onkologicznych, należy się z tego cieszyć. Potrzeby województwa lubelskiego w zakresie onkologii są bardzo duże, na pewno znajdzie się tu miejsce dla naszego centrum i dla ośrodka akademickiego – mówi Maciej Kondratowicz-Kucewicz, zastępca dyrektora ds. medycznych COZL. – Centrum również dostało dofinansowanie ministerialne w wysokości ponad 4 milionów złotych na specjalistyczny sprzęt.
Tłumaczy, że kwota jest mniejsza niż w przypadku SPSK1, bo COZL dysponuje już aparaturą, w którą szpital kliniczny dopiero inwestuje.

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 5 listopada 2017 o 10:16
0
Taniej było by zbudowac nowoczesny szpital na obrzeżasz niż pudrować trupa w centrum. To nie jest lokalizacja na szpital
Avatar
Gość / 5 listopada 2017 o 09:10
0
A co z nepotyzmem w PSK1? Czy istmieje i jak sobie z tym radzicie? Od strony prawa sa jasne wytyczne i konsekwencje jego nieprzestrzegania. Czyzby podobnie jak z sytuaca z pielegniarkami zmowa milczenia?
Avatar
Gość / 5 listopada 2017 o 08:55
0
Niestety, ale to prawda.w dawnym klasztorze szpital, bez miejsc parkinkowych, i do tego ponad 300 mln, czy nie prościej wybudowac coś na przedmieściach, a tutaj zrobic muzeum szpitalnictwa????
Avatar
olo / 5 listopada 2017 o 05:31
0
I oto mamy powód niszczenia COZL...
Avatar
Obserwator / 5 listopada 2017 o 04:33
0
Mimo prób zainteresowania istniejącym mobbingier w tej placówce nikogo ten problem nie interesuje. Ważniejsze są niejasne układy i powiązania np na oddz chirurgii niż dobro pacjenta. Tutaj dyżury .z łapanie bo nikt chce pracować Co lepsze na taki stan godzi się konsultant krajowy. Obsada personelu piel jest tak masaże to stanowi zagrożenie życia chorego. Ryba psuje się od głowy  Czas na zmiany w dyrekcji i w klinikach.
Avatar
Gość / 5 listopada 2017 o 00:00
0
Kolejna onkologia? na tamtą nie mają a kasy a na tą jest co tu jet grane???
Avatar
Gość / 4 listopada 2017 o 23:31
0
Dojna wladza straciła władzę 2 lata temu. Pa, pa, lemingi. O fałszowaniu wyborów samorządowych nawet nie myślcie.
Avatar
bieda / 4 listopada 2017 o 22:44
0
Tylko płakać........ Sprzęt w COZLu już jest tylko że nie używany......chyba ne wiedzą jak? W PSK1 będą teraz kupwać a jak z użyciem będzie..... czy mają ludzi?  Lokalizacja szpitala w centrum miasta (zabytkowa część) to istny fenomen...... płakać, płakać i jescze raz płakać, bo do śmiechu nam nie powinno być ponieważ dofinansowanie jest z naszych pieniędzy a kliniki to istne folwarki i układ....... Dwa dublujące sie szpitale w odległości 1km........tylko chorych szkoda!
Avatar
Pytanie / 4 listopada 2017 o 22:26
0
Dojna zmiana zabierze? 
Avatar
Gość / 4 listopada 2017 o 21:55
0
Żeby jeszcze starczyło na pensje dla personelu.
Avatar
Gość / 5 listopada 2017 o 10:16
0
Taniej było by zbudowac nowoczesny szpital na obrzeżasz niż pudrować trupa w centrum. To nie jest lokalizacja na szpital
Avatar
Gość / 5 listopada 2017 o 09:10
0
A co z nepotyzmem w PSK1? Czy istmieje i jak sobie z tym radzicie? Od strony prawa sa jasne wytyczne i konsekwencje jego nieprzestrzegania. Czyzby podobnie jak z sytuaca z pielegniarkami zmowa milczenia?
Avatar
Gość / 5 listopada 2017 o 08:55
0
Niestety, ale to prawda.w dawnym klasztorze szpital, bez miejsc parkinkowych, i do tego ponad 300 mln, czy nie prościej wybudowac coś na przedmieściach, a tutaj zrobic muzeum szpitalnictwa????
Avatar
olo / 5 listopada 2017 o 05:31
0
I oto mamy powód niszczenia COZL...
Avatar
Obserwator / 5 listopada 2017 o 04:33
0
Mimo prób zainteresowania istniejącym mobbingier w tej placówce nikogo ten problem nie interesuje. Ważniejsze są niejasne układy i powiązania np na oddz chirurgii niż dobro pacjenta. Tutaj dyżury .z łapanie bo nikt chce pracować Co lepsze na taki stan godzi się konsultant krajowy. Obsada personelu piel jest tak masaże to stanowi zagrożenie życia chorego. Ryba psuje się od głowy  Czas na zmiany w dyrekcji i w klinikach.
Avatar
Gość / 5 listopada 2017 o 00:00
0
Kolejna onkologia? na tamtą nie mają a kasy a na tą jest co tu jet grane???
Avatar
Gość / 4 listopada 2017 o 23:31
0
Dojna wladza straciła władzę 2 lata temu. Pa, pa, lemingi. O fałszowaniu wyborów samorządowych nawet nie myślcie.
Avatar
bieda / 4 listopada 2017 o 22:44
0
Tylko płakać........ Sprzęt w COZLu już jest tylko że nie używany......chyba ne wiedzą jak? W PSK1 będą teraz kupwać a jak z użyciem będzie..... czy mają ludzi?  Lokalizacja szpitala w centrum miasta (zabytkowa część) to istny fenomen...... płakać, płakać i jescze raz płakać, bo do śmiechu nam nie powinno być ponieważ dofinansowanie jest z naszych pieniędzy a kliniki to istne folwarki i układ....... Dwa dublujące sie szpitale w odległości 1km........tylko chorych szkoda!
Avatar
Pytanie / 4 listopada 2017 o 22:26
0
Dojna zmiana zabierze? 
Avatar
Gość / 4 listopada 2017 o 21:55
0
Żeby jeszcze starczyło na pensje dla personelu.
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 17 lipca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 17 lipca 2018 0 0

Sound'n'Grace & Filip Lato na Zamku w Kazimierzu
20 lipca 2018, 20:30

Sound'n'Grace & Filip Lato na Zamku w Kazimierzu 1 0

W piątek, 20 lipca o godz. 20.30 na Zamku w Kazimierzu Dolnym odbędzie się koncert Sound'n'Grace & Filip Lato.

Pani Anna ma 30 lat, ale w internecie udaje 14-letnią Kamilkę. Ma ważny cel [wideo]
film

Pani Anna ma 30 lat, ale w internecie udaje 14-letnią Kamilkę. Ma ważny cel [wideo] 9 1

Pani Anna ma 30 lat. W internecie funkcjonuje jako 14-latka i od półtora roku odpowiada na ogłoszenia mężczyzn, oferujących dzieciom seks. Dzięki niej, policja zatrzymała już 40 pedofili.

Setki tysięcy drzew może pójść pod topór. "Po wycince kierowcy zawsze jeżdżą szybciej"

Setki tysięcy drzew może pójść pod topór. "Po wycince kierowcy zawsze jeżdżą szybciej" 30 20

Setki tysięcy przydrożnych drzew w całym kraju może pójść pod topór. Szykuje się zmiana w prawie ułatwiająca wycinkę. Ekolodzy protestują, a fachowcy od bezpieczeństwa na drogach są w tej sprawie podzieleni.

Michałek ma marzenie: Pójść do zerówki. Możesz mu w tym pomóc

Michałek ma marzenie: Pójść do zerówki. Możesz mu w tym pomóc 52 2

6-letni Michałek z Jedlanki urodził się z wadą genetyczną lewej nogi. Chłopczyk marzy aby we wrześniu pójść do zerówki. Będzie to możliwe, jeżeli dziecko przejdzie operację ratującą staw kolanowy i wyskakujące biodro. Ale potrzeba na to 176 tys. zł

Lublin: Zamkną ul. Staszica

Lublin: Zamkną ul. Staszica 0 0

Z powodu awarii kanalizacji burzowej zamknięty dla ruchu będzie we wtorek fragment ul. Staszica.

Lawina krytyki nad pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Kraśniku. Autor odpowiada
galeria
film

Lawina krytyki nad pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Kraśniku. Autor odpowiada 102 20

Postać Lecha Kaczyńskiego z pomnika smoleńskiego w Kraśniku zdaniem internautów i specjalistów przypomina raczej Maliniaka z „Czterdziestolatka” albo hobbita z trylogii Tolkiena niż tragicznie zmarłego prezydenta. Niektórzy wskazują też, że umieszczony na monumencie napis jest błędny.

Wege Festiwal znów w Lublinie
21 lipca 2018, 12:00

Wege Festiwal znów w Lublinie 4 0

Co Gdzie Kiedy. Klub Radość (ul. Bernardyńska 15) zaprasza na wakacyjną odsłonę Wege Festiwalu. Wydarzenie odbędzie się 21 lipca o godz. 12.

Nietypowe znalezisko po ulewie w Lublinie. Wystarczyła większa kałuża
film

Nietypowe znalezisko po ulewie w Lublinie. Wystarczyła większa kałuża 41 1

Po ulewie jaka przeszła w poniedziałek nad Lublinem tylko w jednym miejscu aż kilkunastu kierowców zgubiło tablice rejestracyjne.

Nowy pomysł na pomoc dla sadowników z woj. lubelskiego. Wojewoda winą obarcza PSL

Nowy pomysł na pomoc dla sadowników z woj. lubelskiego. Wojewoda winą obarcza PSL 69 106

Lubelski Rynek Hurtowy w Elizówce chce wydzierżawiać zakład produkcyjny w Poniatowej i jak najszybciej rozpocząć skup interwencyjny oraz produkcję. Ma to pomóc w fatalnej sytuacji na rynku owoców miękkich.

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie
19 lipca 2018, 21:00

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie 2 1

Co Gdzie Kiedy. W ramach cyklu filmowego Najlepsze z najgorszych w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) będzie można zobaczyć film Turecki Rambo. Projekcja odbędzie się 19 lipca o godz. 21.

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu 0 2

Hrabia Guillaume de Louvencourt Poniatowski, potomek królewskiego rodu Poniatowskich od ponad dziesięciu lat odwiedza Polskę. Ostatnio był na południowym Podlasiu. Uczestniczył we mszy świętej w Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej w Leśnej Podlaskiej.

Udane starty lubelskich żużlowców

Udane starty lubelskich żużlowców 1 0

Zawodnik lubelskiego Speed Car Motoru Robert Lambert wygrał II rundę Tauron SEC

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców 20 21

Związkowcy zakładowej Solidarności zapowiadają ogólnopolską pikietę przed siedzibą Zakładów Azotowych Puławy. Zamierzają protestować przeciwko łamaniu swoich praw. Jednocześnie narasta konflikt między organizacjami działającymi w firmie.

Zaginęła 13-latka z Lublina. Policjanci znaleźli ją w krzakach

Zaginęła 13-latka z Lublina. Policjanci znaleźli ją w krzakach 7 10

W niedzielę wieczorem policjanci z VII komisariatu w Lublinie otrzymali zgłoszenie o zaginięciu nastolatki.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!