Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 grudnia 2009 r.
14:51
Edytuj ten wpis

Listonosz się spóźnia, albo nie przychodzi wcale. Na poczcie, jak na loterii

Autor: Zdjęcie autora (jsz)
0 41 A A

Coraz więcej listów nie dociera do adresatów na czas. Kilkadziesiąt tysięcy przesyłek rocznie ginie w tajemniczych okolicznościach. Tak według Najwyższej Izby Kontroli wygląda sytuacja w Poczcie Polskiej. Raport NIK nie pozostawia na firmie suchej nitki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Kontrolerzy Izby badali jednostki Poczty w całym kraju. Wnioski? Klienci są coraz gorzej traktowani. Mieszkańcy małych miejscowości mają kłopoty z dostępem do usług. Kuleje zarządzanie. Firma wstrzymuje więc kluczowe inwestycje i generuje coraz większe straty.

– W tym roku mogą one przekroczyć 200 mln zł – mówi Paweł Biedziak, rzecznik Najwyższej Izby Kontroli. – Poczta nie potrafi zapewnić wystarczającej ilości placówek. Obsługuje również coraz mniej skrzynek.

Lubelszczyzna wypadła powyżej krajowej średniej, ale powodów do dumy jest niewiele. Przybyło 14 filii i agencji pocztowych, a ponad 80 proc. przesyłek priorytetowych dociera do adresatów na czas. Z drugiej strony wzrosła liczba reklamacji i wypłacanych odszkodowań. Dotyczą one przede wszystkim "ubytków” i uszkodzeń. Tylko w lubelskim okręgu Poczty od stycznia do listopada 2008 roku naliczono ich ponad 1100.

Coraz gorsza jakość obsługi, to jeden z głównych problemów jakie kontrolerzy wytknęli Poczcie.
– Nawet 25 proc. przesyłek dociera do adresatów z opóźnieniem – dodaje Biedziak. – Rośnie liczba przesyłek kradzionych i uszkodzonych. Niemal wszystkie skargi klientów dotyczą tego typu przypadków.

Poczta gubi i płaci. Tylko w ubiegłym roku na odszkodowania wydała 5,5 mln zł. Kolejna plaga to notoryczne zostawianie awizo w skrzynkach pocztowych. Listonoszom jest lżej, ale klienci mają kłopot. Narzekają np. starsi ludzie, którzy muszą stać w kolejkach po odbiór ciężkich paczek.

– Nadawca płaci za ich dostarczenie do domu i w ten sposób usługa powinna być realizowana – mówi Biedziak. – Czy poczta nie może doręczać paczek np. po godz. 18-tej, kiedy większość klientów jest już w domu?

Przedstawiciele Poczty Polskiej wstrzymują się z komentarzami. Analizują raport NIK. Mają czas do 1013 roku. Wtedy rynek usług pocztowych zostanie otwarty i to klienci zdecydują z usług jakiej firmy chcą korzystać.

Komentarze 41

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Załamany! / 8 lipca 2011 o 14:09
0
100 Razy lepiej zamówić paczkę kurierem niż pocztą. Siostra była dzisiaj na poczcie zapytać się czy nie przyszła do mnie paczka ,którą zamówiłem w sobotę .Pani na poczcie oznajmiła ,że listonosz już wziął paczkę .I CO?! Czekam cały dzień a po paczce ani śladu!!!W mojej miejscowości listonosz pracuje do 14!!! Po co mam płacić za priorytet kiedy listonoszowi nie chce się przywieźć do mnie paczki????! Po co bierze ją z poczty i wozi ze sobą cały tydzień?
Taka właśnie jest poczta polska! Tragedia!
Avatar
Gość / 2 lipca 2010 o 12:47
0
olo napisał:
najlepsze są urzędy pocztowe pracujące do 15-16 - za chorobę listu poleconego nie odbierzesz jeżeli pracujesz w dzień, do mnie aż dzielnicowy po kilku awizach wezwanie do sądu przyniósł

LETNI ROZKŁAD PRACY URZĘDÓW POCZTOVYCH !

Poczta na ul. Langiewicza 10 była czynna od 12:00 do 19:00
Studenci wyjechały na wakację
Teraz (od 01.7.2010) jest czynna w godzinach od 9:30 do 16:30 !!!
Avatar
Sabinka / 4 lutego 2010 o 21:38
0
Angie napisał:
no tak, czyli ludzie muszą brac urlop, zwalniac sie z pracy i kombinowac, zeby moc odebrac lub nadac paczke... ech... co za czasy... jak za PRLu....


Dlatego lepiej zamawiac Inpostem do Paczkomatów
Świety spokój
Avatar
Angie / 29 grudnia 2009 o 14:06
0
Zenobi napisał:
Ta poczta powinna być czynna przynajmniej w soboty od 10-14.


no tak, czyli ludzie muszą brac urlop, zwalniac sie z pracy i kombinowac, zeby moc odebrac lub nadac paczke... ech... co za czasy... jak za PRLu....
Avatar
Zenobi / 28 grudnia 2009 o 20:47
0
Marek napisał:
Poczta na Kalinie na Okrzei 2 jest nieczynna w weekendy :/ Przecież to duże osiedle, a poczta działa jak w małej wsi.


Ta poczta powinna być czynna przynajmniej w soboty od 10-14.
Avatar
Nashel / 28 grudnia 2009 o 17:53
0
Gość napisał:
DHL za małą paczkę wziął ode mnie ponad 40 zł


To Inpost ma 4 razy taniej przeciez i to do paczkomatu
Avatar
Gość / 23 grudnia 2009 o 19:50
0
tyrt napisał:
Przecież na poczcie paczki są droższe niż u kurierów.Prześledź sobie cennik.Za kolpoltera place do 30 kg 16 +vat.na poczcie 40 zł.Do tego wszyscy placa vat a poczta jest zw



DHL za małą paczkę wziął ode mnie ponad 40 zł
Avatar
Gumiś / 18 grudnia 2009 o 08:01
0
Wielki szacunek dla pracy listonosza. Jest to ciężka praca. Poczta rozbudowuje administracje, a redukuje ludzi u dołu, tam gdzie powinni być. Tak sobie myślę, może dają im coraz większe rejony. Trafiają się też, młode, przypadkowe osoby, którzy olewają pracę.
Avatar
fgsrwer / 17 grudnia 2009 o 20:33
0
VAT napisał:
Z VATu zwolnione są znaczki pocztowe (nie tylko w Poczcie Polskiej.W Inpoście i u innych też).Na paczki (nie klei się na nich znaczków) i przesyłki z z pieczątką "Opłata pobrana" nawet na poczcie jest VAT...

skąd ty sie urwałeś.Jak się wypowiadasz to dobrze,żebyś coś wiedział.Słowo znaczek pocztowy (już samej nazwy wskazuje na pocztę)nie zwalnia in postu z odprowadzania vat.Tylko poczta polska jest ustawowo zwolniona z tego podatku i stosuję stawkę vat zw.Znaczki in postu zawierają 22% vat.Weź fakturę to się przekonasz.Natomiast co do paczek to jest ta sama zasada.Też poproś o fakturę
Osobiście ponarzekam na filię up 11 na popiełuszki.Pracująca tam Pani jest tak przepracowana,że już dawno powinni ją zmienić.Jak pracuje tam młody chłopak nie ma kolejek ,sprawnie ,szybko.Natomiast pani to porażka.Guzdrze się jak mucha w smole

skąd ty sie urwałeś.Jak się wypowiadasz to dobrze,żebyś coś wiedział.Słowo znaczek pocztowy (już samej nazwy wskazuje na pocztę)nie zwalnia in postu z odprowadzania vat.Tylko poczta polska jest ustawowo zwolniona z tego podatku i stosuję stawkę vat zw.Znaczki in postu zawierają 22% vat.Weź fakturę to się przekonasz.Natomiast co do paczek to jest ta sama zasada.Też poproś o fakturę
Osobiście ponarzekam na filię up 11 na popiełuszki.Pracująca tam Pani jest tak przepracowana,że już dawno powinni ją zmienić.Jak pracuje ... rozwiń
Avatar
takijeden / 17 grudnia 2009 o 12:22
0
sfgdghjk napisał:
Rynek ich zniszczy a nie żadni niemcy...


A z tego co widzę,tam nie jest napisane że Niemcy mają zniszczyć PP.To nieudolnie zarządzająca instytucją kadra kierownicza,która widocznie chce doprowadzić do bałaganu (chociaż nie wiem czy tam może być jeszcze większy bałagan) żeby za grosze kupić akcje upadającej firmy i z ogromnym zyskiem sprzedać je Niemcom
Avatar
Załamany! / 8 lipca 2011 o 14:09
0
100 Razy lepiej zamówić paczkę kurierem niż pocztą. Siostra była dzisiaj na poczcie zapytać się czy nie przyszła do mnie paczka ,którą zamówiłem w sobotę .Pani na poczcie oznajmiła ,że listonosz już wziął paczkę .I CO?! Czekam cały dzień a po paczce ani śladu!!!W mojej miejscowości listonosz pracuje do 14!!! Po co mam płacić za priorytet kiedy listonoszowi nie chce się przywieźć do mnie paczki????! Po co bierze ją z poczty i wozi ze sobą cały tydzień?
Taka właśnie jest poczta polska! Tragedia!
Avatar
Gość / 2 lipca 2010 o 12:47
0
olo napisał:
najlepsze są urzędy pocztowe pracujące do 15-16 - za chorobę listu poleconego nie odbierzesz jeżeli pracujesz w dzień, do mnie aż dzielnicowy po kilku awizach wezwanie do sądu przyniósł

LETNI ROZKŁAD PRACY URZĘDÓW POCZTOVYCH !

Poczta na ul. Langiewicza 10 była czynna od 12:00 do 19:00
Studenci wyjechały na wakację
Teraz (od 01.7.2010) jest czynna w godzinach od 9:30 do 16:30 !!!
Avatar
Sabinka / 4 lutego 2010 o 21:38
0
Angie napisał:
no tak, czyli ludzie muszą brac urlop, zwalniac sie z pracy i kombinowac, zeby moc odebrac lub nadac paczke... ech... co za czasy... jak za PRLu....


Dlatego lepiej zamawiac Inpostem do Paczkomatów
Świety spokój
Avatar
Angie / 29 grudnia 2009 o 14:06
0
Zenobi napisał:
Ta poczta powinna być czynna przynajmniej w soboty od 10-14.


no tak, czyli ludzie muszą brac urlop, zwalniac sie z pracy i kombinowac, zeby moc odebrac lub nadac paczke... ech... co za czasy... jak za PRLu....
Avatar
Zenobi / 28 grudnia 2009 o 20:47
0
Marek napisał:
Poczta na Kalinie na Okrzei 2 jest nieczynna w weekendy :/ Przecież to duże osiedle, a poczta działa jak w małej wsi.


Ta poczta powinna być czynna przynajmniej w soboty od 10-14.
Avatar
Nashel / 28 grudnia 2009 o 17:53
0
Gość napisał:
DHL za małą paczkę wziął ode mnie ponad 40 zł


To Inpost ma 4 razy taniej przeciez i to do paczkomatu
Avatar
Gość / 23 grudnia 2009 o 19:50
0
tyrt napisał:
Przecież na poczcie paczki są droższe niż u kurierów.Prześledź sobie cennik.Za kolpoltera place do 30 kg 16 +vat.na poczcie 40 zł.Do tego wszyscy placa vat a poczta jest zw



DHL za małą paczkę wziął ode mnie ponad 40 zł
Avatar
Gumiś / 18 grudnia 2009 o 08:01
0
Wielki szacunek dla pracy listonosza. Jest to ciężka praca. Poczta rozbudowuje administracje, a redukuje ludzi u dołu, tam gdzie powinni być. Tak sobie myślę, może dają im coraz większe rejony. Trafiają się też, młode, przypadkowe osoby, którzy olewają pracę.
Avatar
fgsrwer / 17 grudnia 2009 o 20:33
0
VAT napisał:
Z VATu zwolnione są znaczki pocztowe (nie tylko w Poczcie Polskiej.W Inpoście i u innych też).Na paczki (nie klei się na nich znaczków) i przesyłki z z pieczątką "Opłata pobrana" nawet na poczcie jest VAT...

skąd ty sie urwałeś.Jak się wypowiadasz to dobrze,żebyś coś wiedział.Słowo znaczek pocztowy (już samej nazwy wskazuje na pocztę)nie zwalnia in postu z odprowadzania vat.Tylko poczta polska jest ustawowo zwolniona z tego podatku i stosuję stawkę vat zw.Znaczki in postu zawierają 22% vat.Weź fakturę to się przekonasz.Natomiast co do paczek to jest ta sama zasada.Też poproś o fakturę
Osobiście ponarzekam na filię up 11 na popiełuszki.Pracująca tam Pani jest tak przepracowana,że już dawno powinni ją zmienić.Jak pracuje tam młody chłopak nie ma kolejek ,sprawnie ,szybko.Natomiast pani to porażka.Guzdrze się jak mucha w smole

skąd ty sie urwałeś.Jak się wypowiadasz to dobrze,żebyś coś wiedział.Słowo znaczek pocztowy (już samej nazwy wskazuje na pocztę)nie zwalnia in postu z odprowadzania vat.Tylko poczta polska jest ustawowo zwolniona z tego podatku i stosuję stawkę vat zw.Znaczki in postu zawierają 22% vat.Weź fakturę to się przekonasz.Natomiast co do paczek to jest ta sama zasada.Też poproś o fakturę
Osobiście ponarzekam na filię up 11 na popiełuszki.Pracująca tam Pani jest tak przepracowana,że już dawno powinni ją zmienić.Jak pracuje ... rozwiń
Avatar