Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 kwietnia 2015 r.
10:13
Edytuj ten wpis

Lubelscy posłowie o zakupie Caracali: Decyzja szkodliwa dla gospodarki

Autor: Zdjęcie autora łm
22 16 A A

Decyzja ministerstwa ws. zakupu śmigłowców Caracal i wyeliminowania z przetargu PZL Świdnik-AgustaWestland jest szkodliwa dla gospodarki i lekceważąca potrzeby społeczne naszego regionu i kraju - czytamy w stanowisku Lubelskiego Zespołu Parlamentarnego kierowanym do MON.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Pod pismem podpisało się kilkunastu parlamentarzystów z PiS, PSL czy SLD. Nie zrobił tego żaden lubelski poseł PO.

Politycy w ostrych słowach sprzeciwiają się wyeliminowaniu PZL Świdnik-AgustaWestland z przetargu na zakup śmigłowców dla polskiej armii. Posłowie nie dowierzają, że wybrano śmigłowiec produkowany poza granicami kraju. Według nich deklaracja Francuzów, że przeniosą zakłady produkcyjne do Łodzi jest nierealna do zrealizowania w krótkim terminie.

Zespół podkreśla, że woj. lubelskie to region o niskim potencjale gospodarczym, a kontrakt na produkcję śmigłowców w Świdniku dałby szansę na szybszy rozwój. Posłowie nazywają wyeliminowanie świdnickich zakładów "nieporozumieniem".

Pytają ministra Tomasza Siemoniaka m.in. o to, dlaczego nie wykazał się szacunkiem dla polskiej produkcji i nie dał szansy firmie złożonej z polskich pracowników i inżynierów. Chcą też wyjaśnień, dlaczego świdnicki śmigłowiec AW-149 nie będzie "rzetelnie oceniony w działaniu".

Całą treść pisma można przeczytać: TUTAJ

Komentarze 16

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
leon z / 26 kwietnia 2015 o 10:30
0

panowie posłowie / posłanki , co dała dla gospodarki RP decyzja o zakupie F-16 ?

Avatar
olo / 26 kwietnia 2015 o 10:07
0

PO SPRZEDAJAE NAS NIEMCOM I FRANCUZOM!!!!!

HAŃBA HAŃBA!!!!!!!!!

TO JAKAS KPINA, JAK MOŻNA DAWAĆ ZARABIAĆ OBCYM, ZAMIAST DBAĆ O MIESJCA PRACY W POLSCE!!!!

RZĄD NIE DA  O POLSKA GOSPODARKE, O INWESTORÓW, ŚWIADNIK I MIELEC ZAINWESTOWALI U NAS W POLSCE, A TERAZ POLSKI RZĄD SIE WYPINA NA NICH!!!1

MERKAEL I FRANCUSI WPROWADZLI 8,5 EURO DLA POLSKICH FIRM TRANSPORTOWYCH, CHCĄ NAS ZNISZCZYĆ, ZNISZCZYĆ NASZ TRANSPORT, A TERA ZJESZCZE TO -  POLSKI RZĄD POWINIEN PODAĆ SIE DO DYMISJI!!!!

HAŃBA, HAŃBA, HAŃBA!!!!!!!!!!!!!!!!!

CHYBA JESZCZE NIGDZIE TAK NIE BYŁO, W ŻADNYM PAŃSTWIE, ŻEBY GNOIĆ SWOJA GOSPODARKĘ I DAWAĆ ZARABIAĆ INNYM!!!!!!

SKANDAL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Pejsy rządzą,co tu POLACY mają do powiedzenia, przykre to jest.

Pejsy rządzą,co tu POLACY mają do powiedzenia, przykre to jest.

rozwiń
Avatar
jerzy / 26 kwietnia 2015 o 10:01
0

super okazuje się że związkowcy wiedzą ja uzbroić polską armię nic ująć nic dodać mamy 1938r  w innym wymiarze czasowym.szykować pospolite ruszenie panowie szlachta,

Avatar
Josef / 26 kwietnia 2015 o 06:52
0

Myśliwy z niemieckim potomkiem załatwili sprawę.Niech się obaj wybierają,a za takie załatwienie sprawy,tylko odstrzał bez sądua nie wybór!

Avatar
111 / 26 kwietnia 2015 o 00:20
0

PO SPRZEDAJAE NAS NIEMCOM I FRANCUZOM!!!!!

HAŃBA HAŃBA!!!!!!!!!

TO JAKAS KPINA, JAK MOŻNA DAWAĆ ZARABIAĆ OBCYM, ZAMIAST DBAĆ O MIESJCA PRACY W POLSCE!!!!

RZĄD NIE DA  O POLSKA GOSPODARKE, O INWESTORÓW, ŚWIADNIK I MIELEC ZAINWESTOWALI U NAS W POLSCE, A TERAZ POLSKI RZĄD SIE WYPINA NA NICH!!!1

MERKAEL I FRANCUSI WPROWADZLI 8,5 EURO DLA POLSKICH FIRM TRANSPORTOWYCH, CHCĄ NAS ZNISZCZYĆ, ZNISZCZYĆ NASZ TRANSPORT, A TERA ZJESZCZE TO -  POLSKI RZĄD POWINIEN PODAĆ SIE DO DYMISJI!!!!

HAŃBA, HAŃBA, HAŃBA!!!!!!!!!!!!!!!!!

CHYBA JESZCZE NIGDZIE TAK NIE BYŁO, W ŻADNYM PAŃSTWIE, ŻEBY GNOIĆ SWOJA GOSPODARKĘ I DAWAĆ ZARABIAĆ INNYM!!!!!!

SKANDAL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

PO SPRZEDAJAE NAS NIEMCOM I FRANCUZOM!!!!!

HAŃBA HAŃBA!!!!!!!!!

TO JAKAS KPINA, JAK MOŻNA DAWAĆ ZARABIAĆ OBCYM, ZAMIAST DBAĆ O MIESJCA PRACY W POLSCE!!!!

RZĄD NIE DA  O POLSKA GOSPODARKE, O INWESTORÓW, ŚWIADNIK I MIELEC ZAINWESTOWALI U NAS W POLSCE, A TERAZ POLSKI RZĄD SIE WYPINA NA NICH!!!1

MERKAEL I FRANCUSI WPROWADZLI 8,5 EURO DLA POLSKICH FIRM TRANSPORTOWYCH, CHCĄ NAS ZNISZCZYĆ, ZNISZCZYĆ NASZ TRANSPORT, A TERA ZJESZCZE TO -  POLSKI RZĄD POWINIEN PODAĆ SIE DO DYMISJI!!!!

HAŃBA, HAŃBA, HAŃBA... rozwiń

Avatar
zbyszek g. / 26 kwietnia 2015 o 00:03
0

Widać, że to piszę, jakiś trep wojskowy, powiązany z komisją przetargową na śmigłowce. Puszcza informacje, których żaden dziennikarz teraz nie zweryfikuje, bo przetarg ma klaulule informacji zastrzeżonych. Zaraz wyślę maila do Dyrekcji PZL-Świdnik o pojawianiu się takich paszkwili. Jak, trepowi wytoczą proces i zabuli całym swoim majątkiem, to się przkona o "pozornej" anonimowości Internetu.

1. MON ogłosiło przetarg na zakup 70 średnich śmigłowców. Podało wymaganą specyfikację i terminy (2017 rok pierwsze dostawy)
2. MON w przetargu nakazała firmie zwycięskiej utworzenie centrum serwisowego w WZL1 w Łodzi aby państwo miało kontrolę nad serwisowaniem maszyn i aby nie dochodziło do sytuacji jak obecna se Świdnikiem, który wykręca się jak może i 8 lat! modernizuje nasze Sokoły!
3. Pomimo, że Agusta Westland (PZL Świdnik) posiada w ofercie śmigłowce sprawdzone, spełniające wymagania jak AW101 wystawia do przetargu mały, niesprawdzony AW149, który żaden inny kraj nie chce kupić gdyż jest to przerobiony cywilny śmigłowiec (Rosnieft kupił sobie takie cywilne śmigłowce).
4. Tak samo firma Sikorsky mając w ofercie śmigłowiec S-92, wystawia do przetargu mniejszy S-70i który spełnia tylko część wymagań.
5. Airbus jako jedyny wystawia odpowiednio duży śmigłowiec EC725 Caracal, który spełnia nasze wszystkie wymagania techniczne.
6. Śmigłowiec AW149 nie zapewnia wystarczającej pojemności aby zmieścić sensowną ilość żołnierzy (wymagane 12) z ekwipunkiem. Jak śmigłowiec na bazie wersji cywilnej nie zapewnia ani sensownej osłony przedziału załogi, charakteryzuje słabymi parametrami takimi jak: maksymalny pułap, czas wznoszenia, prędkość przelotowa, ładowność, masa startowa. Jednym słowem śmigłowiec dobry na wycieczki VIP, a nie do latania w wirze walki.
7. Śmigłowiec S-70i to eksportowa wersja śmigłowca UH-60 Black Hawk (swoją drogą świetny śmigłowiec) z którym ma wspólny niestety tylko kadłub. Śmigłowiec proponowany Polsce przez firmę Sikorsky (PZL Mielec) jest pod każdym względem gorszą konstrukcją od wersji użytkowanej przez US Army (a nawet Słowacji sic!). Posiada słabsze silniki, stary typ wirnika(pogarszając parametry lotne), uproszczoną awionikę, oraz brak wyposażenia dodatkowego poprawiającego świadomość sytuacyjną załogi oraz jej skuteczność na polu walki. Jak bardzo jest to odchudzona wersja może świadczyć fakt, że S-70i jest lżejszy od UH-60 o 0,5t! Dlaczego zaoferowano nam taką słabszą wersję. Ponieważ podobnie jak AW149 nikt nie chce jej kupować tylko wybiera UH-60 lub najbardziej odpowiedni dla nas S-92. Próbie sprzedania nam gorszego Black Hawk'a sprzyjał fakt jego produkcji w PZL Mielec.
8.EC725 Caracal to sprawdzona konstrukcja, podobnie jak Black Hawk od wielu lat unowocześniana i choć konstrukcyjnie nie najnowsza będąca w czołówce. Wbrew powszechnej opinii laików data powstania prototypu nie ma znaczenia jeśli założenia konstrukcyjne były słuszne i tak jest w przypadku Caracala. Jeśli chodzi o parametry samej maszyny Caracal bije swoich konkurentów na wszystkich płaszczyznach. Zapewnia wystarczającą osłonę przedziału załogi, oraz siłę ognia. Posiada ze wszystkich konkurentów największą prędkość przelotową, najwyższy maksymalny pułap, największy zasięg, największą ładowność, Ze względu na wysoki przedział załogi także najlepszą ergonomię dla żołnierzy. Wszystkie dane można sprawdzić na stronach producentów i porównać.
9. PZL Świdnik należy do grupy Agusta Westland, której właścicielem są Włosi. Nie jest to Polski zakład, wpływy z produkcji nie trafiają do polskiego budżetu tylko włoskiego i wspierają rozwój tylko ich rozwój.
10. PZL Mielec także nie jest Polską fabryką tylko należy do Sikorsky'go i tak samo kontrakt nie wspiera naszego przemysłu tylko ich firmę.
11. Jedynymi Polskimi zakładami są WZL1 w Łodzi i Dęblinie.
12. Airbus nie posiada w Polsce zakładów produkcyjnych dlatego zaoferował produkcję swojego śmigłowca Caracal właśnie w WZL1 należących tylko do Państwa Polskiego
13. Oferta Agusta Westland (PZL Świdnika) - Zaproponowano śmigłowiec w cenie zbliżonej do pozostałych konkurentów. PZL Świdnik zaproponował dostarczenie pierwszych śmigłowców w 2019 roku co jest o 2 lata później niż wymagane w przetargu. Aby obejść ten punkt, zaproponował, że w 2017 roku dostarczy dla naszego wojska wersję cywilną (podkreślam cywilną!) tego śmigłowca co jest skandalem i byłoby hańbą dla Polski na arenie międzynarodowej! Należy też się zastanowić co by później zrobili z tymi cywilnymi śmigłowcami. Przerobili na wojskowe? Wstyd i krętactwo wychodzi. PZL Świdnik w swojej ofercie nie zaproponował pełnego przekazania zdolności serwisowych śmigłowców do należących do Państwa Polskiego zakładów WZL1. Powodem tego była chęć dyktowania warunków cenowych, opóźnianie prac serwisowych (tak jak w przypadku modernizacji śmigłowców Sokół) i niedopuszczenie aby Państwo Polskie uzyskało zdolności nacisku na PZL Świdnik w kwestii posiadanych śmigłowców. Co więcej PZL Świdnik nie sprecyzował gdzie i ile bedzie produkował śmigłowców AW 149 gdy wygra kontrakt. Należy pamiętać, że obecnie linia produkcyjna tego śmigłowca jest we Włoszech!
14. Oferta Si

Widać, że to piszę, jakiś trep wojskowy, powiązany z komisją przetargową na śmigłowce. Puszcza informacje, których żaden dziennikarz teraz nie zweryfikuje, bo przetarg ma klaulule informacji zastrzeżonych. Zaraz wyślę maila do Dyrekcji PZL-Świdnik o pojawianiu się takich paszkwili. Jak, trepowi wytoczą proces i zabuli całym swoim majątkiem, to się przkona o "pozornej" anonimowości Internetu.

rozwiń

Avatar
zbyszek g. / 25 kwietnia 2015 o 23:46
0

Widać, że to piszę, jakiś trep wojskowy, powiązany z komisją przetargową na śmigłowce. Puszcza informacje, których żaden dziennikarz teraz nie zweryfikuje, bo przetarg ma klaulule informacji zastrzeżonych. Zaraz wyślę maila do Dyrekcji PZL-Świdnik o pojawianiu się takich paszkwili. Jak, trepowi wytoczą proces i zabuli całym swoim majątkiem, to się przkona o "pozornej" anonimowości Internetu.

1. MON ogłosiło przetarg na zakup 70 średnich śmigłowców. Podało wymaganą specyfikację i terminy (2017 rok pierwsze dostawy)
2. MON w przetargu nakazała firmie zwycięskiej utworzenie centrum serwisowego w WZL1 w Łodzi aby państwo miało kontrolę nad serwisowaniem maszyn i aby nie dochodziło do sytuacji jak obecna se Świdnikiem, który wykręca się jak może i 8 lat! modernizuje nasze Sokoły!
3. Pomimo, że Agusta Westland (PZL Świdnik) posiada w ofercie śmigłowce sprawdzone, spełniające wymagania jak AW101 wystawia do przetargu mały, niesprawdzony AW149, który żaden inny kraj nie chce kupić gdyż jest to przerobiony cywilny śmigłowiec (Rosnieft kupił sobie takie cywilne śmigłowce).
4. Tak samo firma Sikorsky mając w ofercie śmigłowiec S-92, wystawia do przetargu mniejszy S-70i który spełnia tylko część wymagań.
5. Airbus jako jedyny wystawia odpowiednio duży śmigłowiec EC725 Caracal, który spełnia nasze wszystkie wymagania techniczne.
6. Śmigłowiec AW149 nie zapewnia wystarczającej pojemności aby zmieścić sensowną ilość żołnierzy (wymagane 12) z ekwipunkiem. Jak śmigłowiec na bazie wersji cywilnej nie zapewnia ani sensownej osłony przedziału załogi, charakteryzuje słabymi parametrami takimi jak: maksymalny pułap, czas wznoszenia, prędkość przelotowa, ładowność, masa startowa. Jednym słowem śmigłowiec dobry na wycieczki VIP, a nie do latania w wirze walki.
7. Śmigłowiec S-70i to eksportowa wersja śmigłowca UH-60 Black Hawk (swoją drogą świetny śmigłowiec) z którym ma wspólny niestety tylko kadłub. Śmigłowiec proponowany Polsce przez firmę Sikorsky (PZL Mielec) jest pod każdym względem gorszą konstrukcją od wersji użytkowanej przez US Army (a nawet Słowacji sic!). Posiada słabsze silniki, stary typ wirnika(pogarszając parametry lotne), uproszczoną awionikę, oraz brak wyposażenia dodatkowego poprawiającego świadomość sytuacyjną załogi oraz jej skuteczność na polu walki. Jak bardzo jest to odchudzona wersja może świadczyć fakt, że S-70i jest lżejszy od UH-60 o 0,5t! Dlaczego zaoferowano nam taką słabszą wersję. Ponieważ podobnie jak AW149 nikt nie chce jej kupować tylko wybiera UH-60 lub najbardziej odpowiedni dla nas S-92. Próbie sprzedania nam gorszego Black Hawk'a sprzyjał fakt jego produkcji w PZL Mielec.
8.EC725 Caracal to sprawdzona konstrukcja, podobnie jak Black Hawk od wielu lat unowocześniana i choć konstrukcyjnie nie najnowsza będąca w czołówce. Wbrew powszechnej opinii laików data powstania prototypu nie ma znaczenia jeśli założenia konstrukcyjne były słuszne i tak jest w przypadku Caracala. Jeśli chodzi o parametry samej maszyny Caracal bije swoich konkurentów na wszystkich płaszczyznach. Zapewnia wystarczającą osłonę przedziału załogi, oraz siłę ognia. Posiada ze wszystkich konkurentów największą prędkość przelotową, najwyższy maksymalny pułap, największy zasięg, największą ładowność, Ze względu na wysoki przedział załogi także najlepszą ergonomię dla żołnierzy. Wszystkie dane można sprawdzić na stronach producentów i porównać.
9. PZL Świdnik należy do grupy Agusta Westland, której właścicielem są Włosi. Nie jest to Polski zakład, wpływy z produkcji nie trafiają do polskiego budżetu tylko włoskiego i wspierają rozwój tylko ich rozwój.
10. PZL Mielec także nie jest Polską fabryką tylko należy do Sikorsky'go i tak samo kontrakt nie wspiera naszego przemysłu tylko ich firmę.
11. Jedynymi Polskimi zakładami są WZL1 w Łodzi i Dęblinie.
12. Airbus nie posiada w Polsce zakładów produkcyjnych dlatego zaoferował produkcję swojego śmigłowca Caracal właśnie w WZL1 należących tylko do Państwa Polskiego
13. Oferta Agusta Westland (PZL Świdnika) - Zaproponowano śmigłowiec w cenie zbliżonej do pozostałych konkurentów. PZL Świdnik zaproponował dostarczenie pierwszych śmigłowców w 2019 roku co jest o 2 lata później niż wymagane w przetargu. Aby obejść ten punkt, zaproponował, że w 2017 roku dostarczy dla naszego wojska wersję cywilną (podkreślam cywilną!) tego śmigłowca co jest skandalem i byłoby hańbą dla Polski na arenie międzynarodowej! Należy też się zastanowić co by później zrobili z tymi cywilnymi śmigłowcami. Przerobili na wojskowe? Wstyd i krętactwo wychodzi. PZL Świdnik w swojej ofercie nie zaproponował pełnego przekazania zdolności serwisowych śmigłowców do należących do Państwa Polskiego zakładów WZL1. Powodem tego była chęć dyktowania warunków cenowych, opóźnianie prac serwisowych (tak jak w przypadku modernizacji śmigłowców Sokół) i niedopuszczenie aby Państwo Polskie uzyskało zdolności nacisku na PZL Świdnik w kwestii posiadanych śmigłowców. Co więcej PZL Świdnik nie sprecyzował gdzie i ile bedzie produkował śmigłowców AW 149 gdy wygra kontrakt. Należy pamiętać, że obecnie linia produkcyjna tego śmigłowca jest we Włoszech!
14. Oferta Si

Widać, że to piszę, jakiś trep wojskowy, powiązany z komisją przetargową na śmigłowce. Puszcza informacje, których żaden dziennikarz teraz nie zweryfikuje, bo przetarg ma klaulule informacji zastrzeżonych. Zaraz wyślę maila do Dyrekcji PZL-Świdnik o pojawianiu się takich paszkwili. Jak, trepowi wytoczą proces i zabuli całym swoim majątkiem, to się przkona o "pozornej" anonimowości Internetu.

rozwiń

Avatar
myślący / 25 kwietnia 2015 o 23:30
0

Nie mam czasu i sensu tłumaczyć takiemu czlowiekowi  jak Ty

Krzysztofie ,na twoje brednie nie wiem jaka jest twoja intencja-

ale piszesz bzdury, nie potrzebnie się tyle napociłeś!!!.....

Avatar
wsde / 25 kwietnia 2015 o 16:23
0

I tym oto sposobem PO wraz ze swoim kandydatem (może i najlepszym) ląduje w kartoflach. 

Avatar
alek / 25 kwietnia 2015 o 15:43
0

Dla mnie nieporozumieniem jest teza o niemalże likwidacji zakładów w Świdniku i Mielcu i zwolnieniach załogi z powodu przegranego przetargu na dostawę tylko dla polskiej armii. Jedynego przetargu? To już nikt nie zamawia śmigłowców W Europie i na świecie? Zatem AW poza Polską nigdzie nie ma szans się sprzedać? Czyli chciano nam wcisnąć bubel? Tyle się ostatnio mówi o składach kolejowych Pesy. Panowie nie oglądali się na PKP tylko sprzedawali produkt poza Polską. Ot co.

Avatar
leon z / 26 kwietnia 2015 o 10:30
0

panowie posłowie / posłanki , co dała dla gospodarki RP decyzja o zakupie F-16 ?

Avatar
olo / 26 kwietnia 2015 o 10:07
0

PO SPRZEDAJAE NAS NIEMCOM I FRANCUZOM!!!!!

HAŃBA HAŃBA!!!!!!!!!

TO JAKAS KPINA, JAK MOŻNA DAWAĆ ZARABIAĆ OBCYM, ZAMIAST DBAĆ O MIESJCA PRACY W POLSCE!!!!

RZĄD NIE DA  O POLSKA GOSPODARKE, O INWESTORÓW, ŚWIADNIK I MIELEC ZAINWESTOWALI U NAS W POLSCE, A TERAZ POLSKI RZĄD SIE WYPINA NA NICH!!!1

MERKAEL I FRANCUSI WPROWADZLI 8,5 EURO DLA POLSKICH FIRM TRANSPORTOWYCH, CHCĄ NAS ZNISZCZYĆ, ZNISZCZYĆ NASZ TRANSPORT, A TERA ZJESZCZE TO -  POLSKI RZĄD POWINIEN PODAĆ SIE DO DYMISJI!!!!

HAŃBA, HAŃBA, HAŃBA!!!!!!!!!!!!!!!!!

CHYBA JESZCZE NIGDZIE TAK NIE BYŁO, W ŻADNYM PAŃSTWIE, ŻEBY GNOIĆ SWOJA GOSPODARKĘ I DAWAĆ ZARABIAĆ INNYM!!!!!!

SKANDAL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Pejsy rządzą,co tu POLACY mają do powiedzenia, przykre to jest.

Pejsy rządzą,co tu POLACY mają do powiedzenia, przykre to jest.

rozwiń
Avatar
jerzy / 26 kwietnia 2015 o 10:01
0

super okazuje się że związkowcy wiedzą ja uzbroić polską armię nic ująć nic dodać mamy 1938r  w innym wymiarze czasowym.szykować pospolite ruszenie panowie szlachta,

Avatar
Josef / 26 kwietnia 2015 o 06:52
0

Myśliwy z niemieckim potomkiem załatwili sprawę.Niech się obaj wybierają,a za takie załatwienie sprawy,tylko odstrzał bez sądua nie wybór!

Avatar
111 / 26 kwietnia 2015 o 00:20
0

PO SPRZEDAJAE NAS NIEMCOM I FRANCUZOM!!!!!

HAŃBA HAŃBA!!!!!!!!!

TO JAKAS KPINA, JAK MOŻNA DAWAĆ ZARABIAĆ OBCYM, ZAMIAST DBAĆ O MIESJCA PRACY W POLSCE!!!!

RZĄD NIE DA  O POLSKA GOSPODARKE, O INWESTORÓW, ŚWIADNIK I MIELEC ZAINWESTOWALI U NAS W POLSCE, A TERAZ POLSKI RZĄD SIE WYPINA NA NICH!!!1

MERKAEL I FRANCUSI WPROWADZLI 8,5 EURO DLA POLSKICH FIRM TRANSPORTOWYCH, CHCĄ NAS ZNISZCZYĆ, ZNISZCZYĆ NASZ TRANSPORT, A TERA ZJESZCZE TO -  POLSKI RZĄD POWINIEN PODAĆ SIE DO DYMISJI!!!!

HAŃBA, HAŃBA, HAŃBA!!!!!!!!!!!!!!!!!

CHYBA JESZCZE NIGDZIE TAK NIE BYŁO, W ŻADNYM PAŃSTWIE, ŻEBY GNOIĆ SWOJA GOSPODARKĘ I DAWAĆ ZARABIAĆ INNYM!!!!!!

SKANDAL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

PO SPRZEDAJAE NAS NIEMCOM I FRANCUZOM!!!!!

HAŃBA HAŃBA!!!!!!!!!

TO JAKAS KPINA, JAK MOŻNA DAWAĆ ZARABIAĆ OBCYM, ZAMIAST DBAĆ O MIESJCA PRACY W POLSCE!!!!

RZĄD NIE DA  O POLSKA GOSPODARKE, O INWESTORÓW, ŚWIADNIK I MIELEC ZAINWESTOWALI U NAS W POLSCE, A TERAZ POLSKI RZĄD SIE WYPINA NA NICH!!!1

MERKAEL I FRANCUSI WPROWADZLI 8,5 EURO DLA POLSKICH FIRM TRANSPORTOWYCH, CHCĄ NAS ZNISZCZYĆ, ZNISZCZYĆ NASZ TRANSPORT, A TERA ZJESZCZE TO -  POLSKI RZĄD POWINIEN PODAĆ SIE DO DYMISJI!!!!

HAŃBA, HAŃBA, HAŃBA... rozwiń

Avatar
zbyszek g. / 26 kwietnia 2015 o 00:03
0

Widać, że to piszę, jakiś trep wojskowy, powiązany z komisją przetargową na śmigłowce. Puszcza informacje, których żaden dziennikarz teraz nie zweryfikuje, bo przetarg ma klaulule informacji zastrzeżonych. Zaraz wyślę maila do Dyrekcji PZL-Świdnik o pojawianiu się takich paszkwili. Jak, trepowi wytoczą proces i zabuli całym swoim majątkiem, to się przkona o "pozornej" anonimowości Internetu.

1. MON ogłosiło przetarg na zakup 70 średnich śmigłowców. Podało wymaganą specyfikację i terminy (2017 rok pierwsze dostawy)
2. MON w przetargu nakazała firmie zwycięskiej utworzenie centrum serwisowego w WZL1 w Łodzi aby państwo miało kontrolę nad serwisowaniem maszyn i aby nie dochodziło do sytuacji jak obecna se Świdnikiem, który wykręca się jak może i 8 lat! modernizuje nasze Sokoły!
3. Pomimo, że Agusta Westland (PZL Świdnik) posiada w ofercie śmigłowce sprawdzone, spełniające wymagania jak AW101 wystawia do przetargu mały, niesprawdzony AW149, który żaden inny kraj nie chce kupić gdyż jest to przerobiony cywilny śmigłowiec (Rosnieft kupił sobie takie cywilne śmigłowce).
4. Tak samo firma Sikorsky mając w ofercie śmigłowiec S-92, wystawia do przetargu mniejszy S-70i który spełnia tylko część wymagań.
5. Airbus jako jedyny wystawia odpowiednio duży śmigłowiec EC725 Caracal, który spełnia nasze wszystkie wymagania techniczne.
6. Śmigłowiec AW149 nie zapewnia wystarczającej pojemności aby zmieścić sensowną ilość żołnierzy (wymagane 12) z ekwipunkiem. Jak śmigłowiec na bazie wersji cywilnej nie zapewnia ani sensownej osłony przedziału załogi, charakteryzuje słabymi parametrami takimi jak: maksymalny pułap, czas wznoszenia, prędkość przelotowa, ładowność, masa startowa. Jednym słowem śmigłowiec dobry na wycieczki VIP, a nie do latania w wirze walki.
7. Śmigłowiec S-70i to eksportowa wersja śmigłowca UH-60 Black Hawk (swoją drogą świetny śmigłowiec) z którym ma wspólny niestety tylko kadłub. Śmigłowiec proponowany Polsce przez firmę Sikorsky (PZL Mielec) jest pod każdym względem gorszą konstrukcją od wersji użytkowanej przez US Army (a nawet Słowacji sic!). Posiada słabsze silniki, stary typ wirnika(pogarszając parametry lotne), uproszczoną awionikę, oraz brak wyposażenia dodatkowego poprawiającego świadomość sytuacyjną załogi oraz jej skuteczność na polu walki. Jak bardzo jest to odchudzona wersja może świadczyć fakt, że S-70i jest lżejszy od UH-60 o 0,5t! Dlaczego zaoferowano nam taką słabszą wersję. Ponieważ podobnie jak AW149 nikt nie chce jej kupować tylko wybiera UH-60 lub najbardziej odpowiedni dla nas S-92. Próbie sprzedania nam gorszego Black Hawk'a sprzyjał fakt jego produkcji w PZL Mielec.
8.EC725 Caracal to sprawdzona konstrukcja, podobnie jak Black Hawk od wielu lat unowocześniana i choć konstrukcyjnie nie najnowsza będąca w czołówce. Wbrew powszechnej opinii laików data powstania prototypu nie ma znaczenia jeśli założenia konstrukcyjne były słuszne i tak jest w przypadku Caracala. Jeśli chodzi o parametry samej maszyny Caracal bije swoich konkurentów na wszystkich płaszczyznach. Zapewnia wystarczającą osłonę przedziału załogi, oraz siłę ognia. Posiada ze wszystkich konkurentów największą prędkość przelotową, najwyższy maksymalny pułap, największy zasięg, największą ładowność, Ze względu na wysoki przedział załogi także najlepszą ergonomię dla żołnierzy. Wszystkie dane można sprawdzić na stronach producentów i porównać.
9. PZL Świdnik należy do grupy Agusta Westland, której właścicielem są Włosi. Nie jest to Polski zakład, wpływy z produkcji nie trafiają do polskiego budżetu tylko włoskiego i wspierają rozwój tylko ich rozwój.
10. PZL Mielec także nie jest Polską fabryką tylko należy do Sikorsky'go i tak samo kontrakt nie wspiera naszego przemysłu tylko ich firmę.
11. Jedynymi Polskimi zakładami są WZL1 w Łodzi i Dęblinie.
12. Airbus nie posiada w Polsce zakładów produkcyjnych dlatego zaoferował produkcję swojego śmigłowca Caracal właśnie w WZL1 należących tylko do Państwa Polskiego
13. Oferta Agusta Westland (PZL Świdnika) - Zaproponowano śmigłowiec w cenie zbliżonej do pozostałych konkurentów. PZL Świdnik zaproponował dostarczenie pierwszych śmigłowców w 2019 roku co jest o 2 lata później niż wymagane w przetargu. Aby obejść ten punkt, zaproponował, że w 2017 roku dostarczy dla naszego wojska wersję cywilną (podkreślam cywilną!) tego śmigłowca co jest skandalem i byłoby hańbą dla Polski na arenie międzynarodowej! Należy też się zastanowić co by później zrobili z tymi cywilnymi śmigłowcami. Przerobili na wojskowe? Wstyd i krętactwo wychodzi. PZL Świdnik w swojej ofercie nie zaproponował pełnego przekazania zdolności serwisowych śmigłowców do należących do Państwa Polskiego zakładów WZL1. Powodem tego była chęć dyktowania warunków cenowych, opóźnianie prac serwisowych (tak jak w przypadku modernizacji śmigłowców Sokół) i niedopuszczenie aby Państwo Polskie uzyskało zdolności nacisku na PZL Świdnik w kwestii posiadanych śmigłowców. Co więcej PZL Świdnik nie sprecyzował gdzie i ile bedzie produkował śmigłowców AW 149 gdy wygra kontrakt. Należy pamiętać, że obecnie linia produkcyjna tego śmigłowca jest we Włoszech!
14. Oferta Si

Widać, że to piszę, jakiś trep wojskowy, powiązany z komisją przetargową na śmigłowce. Puszcza informacje, których żaden dziennikarz teraz nie zweryfikuje, bo przetarg ma klaulule informacji zastrzeżonych. Zaraz wyślę maila do Dyrekcji PZL-Świdnik o pojawianiu się takich paszkwili. Jak, trepowi wytoczą proces i zabuli całym swoim majątkiem, to się przkona o "pozornej" anonimowości Internetu.

rozwiń

Avatar
zbyszek g. / 25 kwietnia 2015 o 23:46
0

Widać, że to piszę, jakiś trep wojskowy, powiązany z komisją przetargową na śmigłowce. Puszcza informacje, których żaden dziennikarz teraz nie zweryfikuje, bo przetarg ma klaulule informacji zastrzeżonych. Zaraz wyślę maila do Dyrekcji PZL-Świdnik o pojawianiu się takich paszkwili. Jak, trepowi wytoczą proces i zabuli całym swoim majątkiem, to się przkona o "pozornej" anonimowości Internetu.

1. MON ogłosiło przetarg na zakup 70 średnich śmigłowców. Podało wymaganą specyfikację i terminy (2017 rok pierwsze dostawy)
2. MON w przetargu nakazała firmie zwycięskiej utworzenie centrum serwisowego w WZL1 w Łodzi aby państwo miało kontrolę nad serwisowaniem maszyn i aby nie dochodziło do sytuacji jak obecna se Świdnikiem, który wykręca się jak może i 8 lat! modernizuje nasze Sokoły!
3. Pomimo, że Agusta Westland (PZL Świdnik) posiada w ofercie śmigłowce sprawdzone, spełniające wymagania jak AW101 wystawia do przetargu mały, niesprawdzony AW149, który żaden inny kraj nie chce kupić gdyż jest to przerobiony cywilny śmigłowiec (Rosnieft kupił sobie takie cywilne śmigłowce).
4. Tak samo firma Sikorsky mając w ofercie śmigłowiec S-92, wystawia do przetargu mniejszy S-70i który spełnia tylko część wymagań.
5. Airbus jako jedyny wystawia odpowiednio duży śmigłowiec EC725 Caracal, który spełnia nasze wszystkie wymagania techniczne.
6. Śmigłowiec AW149 nie zapewnia wystarczającej pojemności aby zmieścić sensowną ilość żołnierzy (wymagane 12) z ekwipunkiem. Jak śmigłowiec na bazie wersji cywilnej nie zapewnia ani sensownej osłony przedziału załogi, charakteryzuje słabymi parametrami takimi jak: maksymalny pułap, czas wznoszenia, prędkość przelotowa, ładowność, masa startowa. Jednym słowem śmigłowiec dobry na wycieczki VIP, a nie do latania w wirze walki.
7. Śmigłowiec S-70i to eksportowa wersja śmigłowca UH-60 Black Hawk (swoją drogą świetny śmigłowiec) z którym ma wspólny niestety tylko kadłub. Śmigłowiec proponowany Polsce przez firmę Sikorsky (PZL Mielec) jest pod każdym względem gorszą konstrukcją od wersji użytkowanej przez US Army (a nawet Słowacji sic!). Posiada słabsze silniki, stary typ wirnika(pogarszając parametry lotne), uproszczoną awionikę, oraz brak wyposażenia dodatkowego poprawiającego świadomość sytuacyjną załogi oraz jej skuteczność na polu walki. Jak bardzo jest to odchudzona wersja może świadczyć fakt, że S-70i jest lżejszy od UH-60 o 0,5t! Dlaczego zaoferowano nam taką słabszą wersję. Ponieważ podobnie jak AW149 nikt nie chce jej kupować tylko wybiera UH-60 lub najbardziej odpowiedni dla nas S-92. Próbie sprzedania nam gorszego Black Hawk'a sprzyjał fakt jego produkcji w PZL Mielec.
8.EC725 Caracal to sprawdzona konstrukcja, podobnie jak Black Hawk od wielu lat unowocześniana i choć konstrukcyjnie nie najnowsza będąca w czołówce. Wbrew powszechnej opinii laików data powstania prototypu nie ma znaczenia jeśli założenia konstrukcyjne były słuszne i tak jest w przypadku Caracala. Jeśli chodzi o parametry samej maszyny Caracal bije swoich konkurentów na wszystkich płaszczyznach. Zapewnia wystarczającą osłonę przedziału załogi, oraz siłę ognia. Posiada ze wszystkich konkurentów największą prędkość przelotową, najwyższy maksymalny pułap, największy zasięg, największą ładowność, Ze względu na wysoki przedział załogi także najlepszą ergonomię dla żołnierzy. Wszystkie dane można sprawdzić na stronach producentów i porównać.
9. PZL Świdnik należy do grupy Agusta Westland, której właścicielem są Włosi. Nie jest to Polski zakład, wpływy z produkcji nie trafiają do polskiego budżetu tylko włoskiego i wspierają rozwój tylko ich rozwój.
10. PZL Mielec także nie jest Polską fabryką tylko należy do Sikorsky'go i tak samo kontrakt nie wspiera naszego przemysłu tylko ich firmę.
11. Jedynymi Polskimi zakładami są WZL1 w Łodzi i Dęblinie.
12. Airbus nie posiada w Polsce zakładów produkcyjnych dlatego zaoferował produkcję swojego śmigłowca Caracal właśnie w WZL1 należących tylko do Państwa Polskiego
13. Oferta Agusta Westland (PZL Świdnika) - Zaproponowano śmigłowiec w cenie zbliżonej do pozostałych konkurentów. PZL Świdnik zaproponował dostarczenie pierwszych śmigłowców w 2019 roku co jest o 2 lata później niż wymagane w przetargu. Aby obejść ten punkt, zaproponował, że w 2017 roku dostarczy dla naszego wojska wersję cywilną (podkreślam cywilną!) tego śmigłowca co jest skandalem i byłoby hańbą dla Polski na arenie międzynarodowej! Należy też się zastanowić co by później zrobili z tymi cywilnymi śmigłowcami. Przerobili na wojskowe? Wstyd i krętactwo wychodzi. PZL Świdnik w swojej ofercie nie zaproponował pełnego przekazania zdolności serwisowych śmigłowców do należących do Państwa Polskiego zakładów WZL1. Powodem tego była chęć dyktowania warunków cenowych, opóźnianie prac serwisowych (tak jak w przypadku modernizacji śmigłowców Sokół) i niedopuszczenie aby Państwo Polskie uzyskało zdolności nacisku na PZL Świdnik w kwestii posiadanych śmigłowców. Co więcej PZL Świdnik nie sprecyzował gdzie i ile bedzie produkował śmigłowców AW 149 gdy wygra kontrakt. Należy pamiętać, że obecnie linia produkcyjna tego śmigłowca jest we Włoszech!
14. Oferta Si

Widać, że to piszę, jakiś trep wojskowy, powiązany z komisją przetargową na śmigłowce. Puszcza informacje, których żaden dziennikarz teraz nie zweryfikuje, bo przetarg ma klaulule informacji zastrzeżonych. Zaraz wyślę maila do Dyrekcji PZL-Świdnik o pojawianiu się takich paszkwili. Jak, trepowi wytoczą proces i zabuli całym swoim majątkiem, to się przkona o "pozornej" anonimowości Internetu.

rozwiń

Avatar
myślący / 25 kwietnia 2015 o 23:30
0

Nie mam czasu i sensu tłumaczyć takiemu czlowiekowi  jak Ty

Krzysztofie ,na twoje brednie nie wiem jaka jest twoja intencja-

ale piszesz bzdury, nie potrzebnie się tyle napociłeś!!!.....

Avatar
wsde / 25 kwietnia 2015 o 16:23
0

I tym oto sposobem PO wraz ze swoim kandydatem (może i najlepszym) ląduje w kartoflach. 

Avatar
alek / 25 kwietnia 2015 o 15:43
0

Dla mnie nieporozumieniem jest teza o niemalże likwidacji zakładów w Świdniku i Mielcu i zwolnieniach załogi z powodu przegranego przetargu na dostawę tylko dla polskiej armii. Jedynego przetargu? To już nikt nie zamawia śmigłowców W Europie i na świecie? Zatem AW poza Polską nigdzie nie ma szans się sprzedać? Czyli chciano nam wcisnąć bubel? Tyle się ostatnio mówi o składach kolejowych Pesy. Panowie nie oglądali się na PKP tylko sprzedawali produkt poza Polską. Ot co.

Zobacz wszystkie komentarze 16

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Historyczny awans Bad Boys Zastawie

Historyczny awans Bad Boys Zastawie 0 0

BIALSKA KLASA OKRĘGOWA Bad Boys Zastawie po raz pierwszy w historii będą beniaminkiem w V lidze

Zaniedbana i zagłodzona. Chodziła z kubkiem i prosiła o wodę
Kraj
film

Zaniedbana i zagłodzona. Chodziła z kubkiem i prosiła o wodę 1 0

Zamykana w domu, głodna i zaniedbana. - Kiedyś chodziła z kubkiem po klatce schodowej i prosiła o wodę – opowiadają sąsiedzi. 61-letnia pani Halina ze Słupska potrzebowała natychmiastowej pomocy

Most Kultury: PARA, Standard Brass Band i Lubelskie Babie Lato
20 lipca 2018, 0:00

Most Kultury: PARA, Standard Brass Band i Lubelskie Babie Lato 0 0

Co Gdzie Kiedy. W dniach 20-22 lipca na Moście imienia Mariana Lutosławskiego wystąpią zespoły: PARA, Standard Brass Band oraz Lubelskie Babie Lato. Nie zabraknie również ciekawych warsztatów i zajęć dla dzieci.

Kayah, Nosowska, Brodka, Przybysz. Darmowy koncert w Lublinie
21 lipca 2018, 19:00

Kayah, Nosowska, Brodka, Przybysz. Darmowy koncert w Lublinie 0 2

W sobotę Kayah, Katarzyna Nosowska, Monika Brodka i Paulina Przybysz zaśpiewają swoje największe przeboje na pl. Zamkowym podczas bezpłatnego koncertu „Siła Kobiet”. Przy okazji o wyjątkowych kobietach przypomni też Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN w swoim specjalnym wydawnictwie

Koniec z czarnymi plombami. Parlament Europejski zakazał

Koniec z czarnymi plombami. Parlament Europejski zakazał 0 0