Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

22 kwietnia 2015 r.
20:21
Edytuj ten wpis

Przyszłość PZL-Świdnik pod znakiem zapytania. Związkowcy szykują się do protestu

390 46 A A

Pracownicy PZL-Świdnik boją się o przyszłość swojej firmy. Wtorkowa decyzja resortu obrony pozbawiła ich nadziei na pewną pracę i miliardowe kontrakty dla fabryki. Związkowcy domagają się wyjaśnień od ministra i szykują się do protestu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Fabryka w Świdniku zatrudnia obecnie ok. 3500 osób. Porażka w przetargu na dostawy śmigłowców dla polskiego wojska najprawdopodobniej oznaczać będzie zwolnienia. Z informacji, jakie docierają do związkowców wynika, że mogą one objąć nawet tysiąc osób. W tym inżynierów, których w Świdniku pracuje ponad 600.

– Nie składamy broni. Będziemy próbowali zmienić tę sytuację. Nad formą protestu jeszcze się zastanowimy – zapowiada Andrzej Kuchta, przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność” w PZL-Świdnik. – W piątek chcielibyśmy spotkać się z ministrem Siemoniakiem. Umawialiśmy się na taką rozmowę niezależnie od wyników przetargu. Mam nadzieję, że dowiemy się wtedy, co stało za decyzją o wyborze Caracala.

Według związkowców, jeśli decyzja MON zostanie utrzymana, to przyszłość PZL-Świdnik stanie pod znakiem zapytania.

– Obawiamy się przewartościowania pozycji naszej firmy w ramach AgustaWestland – tłumaczy Kuchta. – Byliśmy jednym z trzech europejskich filarów grupy, a teraz przestaniemy się rozwijać. Jeśli nasz rząd nie daje nam zleceń, to jaka to jest motywacja dla właściciela zakładu? Czy to jest zachęta do inwestowania?
Związkowcy obawiają się, że PZL-Świdnik z firmy zdolnej do projektowania, produkcji i serwisowania śmigłowców zmieni się w producenta części lotniczych.
– AgustaWestland gwarantowała, że w wypadku wygranej będziemy producentem AW149 na cały świat. To byłaby pewna przyszłość – mówi przewodniczący.

To nie jedyne możliwe skutki decyzji resortu obrony. – Teraz mamy pracę przy Sokołach i śmigłowcach SW4, ale to się może zmienić – ocenia Kuchta. – Skoro MON kupuje nowe śmigłowce to nie będzie inwestował w utrzymanie starych. Przestanie nam zlecać ich serwis i remonty.

Resort obrony miał kupić 70 śmigłowców wielozadaniowych w czterech wersjach. Po zaproszeniu do testów francuskiego Airbusa okazało się, że za ok. 13 mld zł MON kupi jedynie 50 maszyn.

Caracale mają być dostarczone wojskowym za dwa lata. PZL-Świdnik proponował czteroletni termin, co było jednym z powodów porażki w przetargu. Z nieoficjalnych informacji wynika jednak, że Francuzi dostarczą tylko dwie wersje śmigłowca – dla wojsk lądowych i marynarki.

– W tej sytuacji terminy proponowane przez Airbusa nie byłyby krótsze od naszych – dodaje Kuchta. – Byliśmy w stanie dostarczyć pierwsze maszyny po dwóch latach, a wszystkie wersje AW149 po czterech.
Związkowcy zapowiadają protesty. Nie wiadomo jeszcze, jakie będą dalsze kroki AgustaWestland i PZL-Świdnik. Kierownictwo firmy nie wypowiada się na ten temat.

Komentarze 46

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
z-ca dyrektora / 24 kwietnia 2015 o 16:51
0

Chyba i komuchy z PIS, bo Mielec sprzedali w 2007 roku!

Jak z PISu ? jak żyd z platformy sprzedał,szukali piniędzy na kampanię.

Avatar
gs / 24 kwietnia 2015 o 16:27
0

A kto to sprzedał jak nie komuchy z PO ? naprawdę trzeba wiedzieć na kogo oddać swój głos.

Chyba i komuchy z PIS, bo Mielec sprzedali w 2007 roku!

Avatar
skalik / 24 kwietnia 2015 o 12:49
0

Czas najwyższy, aby zlikwidować wreszcie te niedobitki,   które zbudowała komuna!!! Gdyby się udało Bogdankę i Azoty to w zasadzie wreszcie naród byłby w pełni wolny i szczęśliwy :-)))

Weź się zastanów co mówisz, w tych firmach pracują tysiące ludzi i w dużej mierze dzięki nim funkcjonuje cała okolica. Więc najwet jeżeli to ironia, to mocno nie na miejscu...

Avatar
jery / 23 kwietnia 2015 o 18:01
0

Włosi od 10 lat produkują kadłuby i części do śmigłowców w Świdniku.Doskonale wiedzieli o przyszłościowym kontrakcie dla polskiego wojska.Jednak nie podjeli zdecydowanych działań w kierunku uruchomienia produkcji nowego śmigłowca. A mają potencjał ekonomiczny i naukowo-badawczy. Załoga powinna mieć pretensje do zarządu firmy za słabe przygotowanie do przetargu. A związkowcy??? Jak zwykle dbają o swoje stołki!

Avatar
Butelka / 23 kwietnia 2015 o 15:56
0

Dobrze że nie startowali z WSK 125 - w końcu to Polski sprawdzony pojazd.

Avatar
zztop / 23 kwietnia 2015 o 10:07
0

Pretensje to pracownicy powinni mieć do właścicieli, dyrekcji, która jak widać nie rozumie prostych rzeczy. Śmigłowiec ma być w armii za dwa lata, Świdnik proponuje dostawę za cztery lata, w ich maszynie zmieści się 18 osób, we francuskiej 28 i dostawa za dwa lata. Wystarczy? Świdnik, macie bardzo złą kadrę dyrektorską, to jest wasz problem, zwłaszcza że Augusta ma w ofercie większą maszynę, dlaczego wystawili takiego malucha? Zapytajcie dyrekcję.

Avatar
Jan / 23 kwietnia 2015 o 09:57
0

do rozczarowanych z WSK

To że zakład został sprzedany Włochom -uratowało was na parę lat.

przed prywatyzacją zakład był prawie bankrutem -miasto umożyło niemałe zadłużenie z tytułu zaległości w podatku gruntowym ale zapłacili za to mieszkańcy 

maszyny -własność banków itd.

przewodniczący związków nic nie mówili ?- to płacić składki i jechać na protest - bo wam przecież ktoś zagwarantował wygraną !!??

czy kupilibyście prototyp auta,motocykla, telewizora -- raczej NIE

Avatar
Maciek / 23 kwietnia 2015 o 09:54
0

1. PZL to jeden z największy pracodawców w regionie. Kooperuje z setką, małych, lokalnych firemek. Jak firma zacznie zwalniać ludzi i formatować produkcję, to czkawkę będzie miało całe województwo. (przy okazji: jak myslicie, ile osób z Lublina pracuje w Świdniku?)

2. Przetarg wygrała Łódź - zagłębie polityczne PO i politycznego barona-złodzieja Grabarczyka. Wygrała w zamian "za obietnice, że francuzi cos zrobią". A co zrobią? Montownię śmigłowców przywożonychy tam w pudełkach. Zatrudnienie na 200 osób max, w tym 100 to administarcja (z czego 50 etatów obsadzona politycznie). I tak będzie wyglądał rózwój "przemysłu lotniczego" w Łodzi.

1. PZL to jeden z największy pracodawców w regionie. Kooperuje z setką, małych, lokalnych firemek. Jak firma zacznie zwalniać ludzi i formatować produkcję, to czkawkę będzie miało całe województwo. (przy okazji: jak myslicie, ile osób z Lublina pracuje w Świdniku?)

2. Przetarg wygrała Łódź - zagłębie polityczne PO i politycznego barona-złodzieja Grabarczyka. Wygrała w zamian "za obietnice, że francuzi cos zrobią". A co zrobią? Montownię śmigłowców przywożonychy tam w pudełkach. Zatrudnienie na 200 osób max, w tym 100 to administar... rozwiń

Avatar
jamci / 23 kwietnia 2015 o 09:48
0

To AGUSTA kupiła PZL pod ten przetarg???

Avatar
sdf / 23 kwietnia 2015 o 09:38
0

Wrócić do produkcji motocykla. Rzucić w kąt prototypy nieloty.

Avatar
z-ca dyrektora / 24 kwietnia 2015 o 16:51
0

Chyba i komuchy z PIS, bo Mielec sprzedali w 2007 roku!

Jak z PISu ? jak żyd z platformy sprzedał,szukali piniędzy na kampanię.

Avatar
gs / 24 kwietnia 2015 o 16:27
0

A kto to sprzedał jak nie komuchy z PO ? naprawdę trzeba wiedzieć na kogo oddać swój głos.

Chyba i komuchy z PIS, bo Mielec sprzedali w 2007 roku!

Avatar
skalik / 24 kwietnia 2015 o 12:49
0

Czas najwyższy, aby zlikwidować wreszcie te niedobitki,   które zbudowała komuna!!! Gdyby się udało Bogdankę i Azoty to w zasadzie wreszcie naród byłby w pełni wolny i szczęśliwy :-)))

Weź się zastanów co mówisz, w tych firmach pracują tysiące ludzi i w dużej mierze dzięki nim funkcjonuje cała okolica. Więc najwet jeżeli to ironia, to mocno nie na miejscu...

Avatar
jery / 23 kwietnia 2015 o 18:01
0

Włosi od 10 lat produkują kadłuby i części do śmigłowców w Świdniku.Doskonale wiedzieli o przyszłościowym kontrakcie dla polskiego wojska.Jednak nie podjeli zdecydowanych działań w kierunku uruchomienia produkcji nowego śmigłowca. A mają potencjał ekonomiczny i naukowo-badawczy. Załoga powinna mieć pretensje do zarządu firmy za słabe przygotowanie do przetargu. A związkowcy??? Jak zwykle dbają o swoje stołki!

Avatar
Butelka / 23 kwietnia 2015 o 15:56
0

Dobrze że nie startowali z WSK 125 - w końcu to Polski sprawdzony pojazd.

Avatar
zztop / 23 kwietnia 2015 o 10:07
0

Pretensje to pracownicy powinni mieć do właścicieli, dyrekcji, która jak widać nie rozumie prostych rzeczy. Śmigłowiec ma być w armii za dwa lata, Świdnik proponuje dostawę za cztery lata, w ich maszynie zmieści się 18 osób, we francuskiej 28 i dostawa za dwa lata. Wystarczy? Świdnik, macie bardzo złą kadrę dyrektorską, to jest wasz problem, zwłaszcza że Augusta ma w ofercie większą maszynę, dlaczego wystawili takiego malucha? Zapytajcie dyrekcję.

Avatar
Jan / 23 kwietnia 2015 o 09:57
0

do rozczarowanych z WSK

To że zakład został sprzedany Włochom -uratowało was na parę lat.

przed prywatyzacją zakład był prawie bankrutem -miasto umożyło niemałe zadłużenie z tytułu zaległości w podatku gruntowym ale zapłacili za to mieszkańcy 

maszyny -własność banków itd.

przewodniczący związków nic nie mówili ?- to płacić składki i jechać na protest - bo wam przecież ktoś zagwarantował wygraną !!??

czy kupilibyście prototyp auta,motocykla, telewizora -- raczej NIE

Avatar
Maciek / 23 kwietnia 2015 o 09:54
0

1. PZL to jeden z największy pracodawców w regionie. Kooperuje z setką, małych, lokalnych firemek. Jak firma zacznie zwalniać ludzi i formatować produkcję, to czkawkę będzie miało całe województwo. (przy okazji: jak myslicie, ile osób z Lublina pracuje w Świdniku?)

2. Przetarg wygrała Łódź - zagłębie polityczne PO i politycznego barona-złodzieja Grabarczyka. Wygrała w zamian "za obietnice, że francuzi cos zrobią". A co zrobią? Montownię śmigłowców przywożonychy tam w pudełkach. Zatrudnienie na 200 osób max, w tym 100 to administarcja (z czego 50 etatów obsadzona politycznie). I tak będzie wyglądał rózwój "przemysłu lotniczego" w Łodzi.

1. PZL to jeden z największy pracodawców w regionie. Kooperuje z setką, małych, lokalnych firemek. Jak firma zacznie zwalniać ludzi i formatować produkcję, to czkawkę będzie miało całe województwo. (przy okazji: jak myslicie, ile osób z Lublina pracuje w Świdniku?)

2. Przetarg wygrała Łódź - zagłębie polityczne PO i politycznego barona-złodzieja Grabarczyka. Wygrała w zamian "za obietnice, że francuzi cos zrobią". A co zrobią? Montownię śmigłowców przywożonychy tam w pudełkach. Zatrudnienie na 200 osób max, w tym 100 to administar... rozwiń

Avatar
jamci / 23 kwietnia 2015 o 09:48
0

To AGUSTA kupiła PZL pod ten przetarg???

Avatar
sdf / 23 kwietnia 2015 o 09:38
0

Wrócić do produkcji motocykla. Rzucić w kąt prototypy nieloty.

Zobacz wszystkie komentarze 46

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ciężarówka wjechała w samochód osobowy. Dwie osoby nie żyją
PILNE

Ciężarówka wjechała w samochód osobowy. Dwie osoby nie żyją 2 2

Tragiczny wypadek w miejscowości Leokadiów na trasie DK-12. Nie żyją dwie osoby,

Wypadek w wesołym miasteczku. 11-latek porażony prądem

Wypadek w wesołym miasteczku. 11-latek porażony prądem 9 1

11-letnie dziecko zostało porażone prądem w wesołym miasteczku w Okunince.

"Wystaw to!" w Labiryncie
20 lipca 2018, 19:00

"Wystaw to!" w Labiryncie 2 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Labirynt 2 (ul. Grodzka 3) zaprasza na wernisaż ekspozycji Wystaw to!. Otwarcie wystawy odbędzie się 20 lipca o godz. 19.

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi 29 10

Ze Straży Miejskiej odchodzi co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy – alarmują kontrolerzy z Ratusza. Komendant odpowiada, że zarobki są nieatrakcyjne, a fundusz płac zależy od tego, ile pieniędzy przekaże mu Ratusz. Czy w miejskiej kasie znajdą się pieniądze na podwyżki dla strażników?

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać 0 0

Podawał się za szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na operację córki. Wyłudził od kobiety ponad tysiąc złotych.

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie 2 0

Zawodniczki Górnika Łęczna wracają ze zgrupowania z zaledwie jednym zwycięstwem. Podopiecznym Piotra Mazurkiewicza udało się pokonać białoruski FK Mińsk

W Lubartowie powstanie kompleks sportowy [wizualizacje]
galeria

W Lubartowie powstanie kompleks sportowy [wizualizacje] 0 0

Będzie kolejny etap inwestycji przy ul. Parkowej w Lubartowie. Do końca września ma powstać budynek szatniowo-sanitarny z pełną infrastrukturą, a do lipca przyszłego roku: pełnowymiarowe boisko z naturalną nawierzchnią

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki
Od Czytelnika
galeria

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki 36 18

W niedzielę podczas finału Mistrzostw Świata nie było chętnych na wspólne kibicowanie w Strefie Kibica w Lublinie

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni?

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni? 7 1

Cały tydzień ma być deszczowy. Dzisiaj możemy spodziewać się również burz. IMGW wydał ostrzeżenie

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce 0 3

Na 400 zł została ustalona stawka za jedno miejsce pod wózek gastronomiczny na odnowionym deptaku.

MKS Perła Lublin wraca do treningów

MKS Perła Lublin wraca do treningów 0 3

MKS Lublin dzisiaj wraca do treningów. Zespół mistrzyń Polski wzmocniło aż pięć nowych zawodniczek

Duże zmiany i nowa inwestycja na giełdzie w Elizówce