Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

24 kwietnia 2015 r.
19:34
Edytuj ten wpis

PZL-Świdnik kontra MON. "AW149 to konstrukcja wyłącznie wojskowa"

0 30 A A

Ruszyła wymiana ciosów między Ministerstwem Obrony Narodowej a PZL-Świdnik. Resort oświadczył, że fabryka mogła dostarczyć w pełni funkcjonalne śmigłowce dopiero za cztery lata. Dlatego odpadła w przetargu. Innego zdania są przedstawiciele zakładu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W przetargu na dostawę śmigłowców dla polskiej armii PZL-Świdnik zaproponowały model AW149. We wtorek okazało się, że do testów na poligonie przechodzi tylko francuski Caracal. Jednym z argumentów był czas dostawy śmigłowców. MON twierdzi, że zgodnie z wymaganiami przetargu maszyny powinny trafić do wojskowych za dwa lata. Airbus Helicopters – producent Caracala – zadeklarował, że spełni ten warunek. W przypadku PZL-Świdnik miało być inaczej. – Zaoferowany termin dostaw śmigłowców AW-149PL, zgodnych z wymaganiami technicznymi przetargu, to 2019 r. – oświadczył w piątek płk Jacek Sońta, rzecznik prasowy resortu obrony. – Propozycja PZL-Świdnik polegająca na zaoferowaniu dla wojska kilku śmigłowców w wersji cywilnej, bez uzbrojenia w 2017 r., jako formy zastępczej, jest niedopuszczalna.

Według MON był to jeden z głównych powodów odrzucenia oferty PZL-Świdnik. Przedstawiciele resortu informowali o tym w mediach społecznościowych po wyborze Caracala. Zarówno minister, jak i rzecznik przekonywali, że pierwsze maszyny ze Świdnika miały trafić do wojskowych dopiero za cztery lata (mieli na myśli wersję uzbrojoną – red.). Prezes PZL przekonywał, że dopiero za dwa. Nie wiadomo dokładnie, co zapisano w dokumentacji, bo ta jest tajna.

– Upublicznione w mediach społecznościowych przez prezesa firmy informacje dotyczące proponowanej dostawy pierwszych śmigłowców w 2017 roku przez PZL-Świdnik są zgodne z prawdą – napisał zarząd PZL-Świdnik w specjalnym oświadczeniu. – Zaprzeczamy jednocześnie jakoby oferowany przez naszą firmę AW149 był śmigłowcem cywilnym, ponieważ jest to konstrukcja wyłącznie wojskowa.
Władze firmy podkreślają, że oferta na dostawę śmigłowców ma kilka tysięcy stron. To skomplikowany dokument i nie powinien być przedmiotem debaty publicznej. – Chyba że MON podejmie decyzję o zdjęciu klauzuli "zastrzeżone” z dokumentacji przetargowej – dodają przedstawiciele fabryki. – Złożona oferta jest zgodna z wymaganiami przetargu, została złożona w dobrej wierze, a zaproponowane rozwiązanie służy jak najpełniejszemu zaspokojeniu ambitnych wymagań polskiej armii. Mamy do czynienia z błędną interpretacją naszej oferty, której skutkiem było wykluczenie PZL-Świdnik z udziału w dalszym postępowaniu przetargowym.

Firma podkreśla również, że w trakcie postępowania, przed złożeniem oferty, zadała niemal 300 pytań i otrzymała ponad 290 odpowiedzi z MON. Wszystko po to, by oferta była precyzyjna i zgodna z wymogami wojskowych. – Po złożeniu oferty składaliśmy wyjaśnienia dotyczące naszej oferty 17 razy, które wydawały nam się wystarczające do właściwej interpretacji złożonej przez nas propozycji – kwituje zarząd PZL Świdnik.

Związkowcy z fabryki spotkali się w piątek popołudniu z szefem resortu obrony Tomaszem Siemoniakiem. Liczyli na wyjaśnienia decyzji MON, a nawet unieważnienie przetargu. Po spotkaniu MON poinformowało, że minister Siemoniak przedstawił związkowcom powody niespełnienia wymagań formalnych ofert z dwóch zakładów, w tym PZL-Świdnik.

Podkreślił także, że testy śmigłowców Caracal nie oznaczają zerwania dotychczasowej współpracy MON z zakładami w Mielcu i Świdniku. – Chcemy nadal, by istotny był udział przemysłu krajowego w dostawach i modernizacji sprzętu Sił Zbrojnych. Te 50 śmigłowców, to tylko 25% floty – powiedział Tomasz Siemoniak.

Oświadczenie Zarządu PZL-Świdnik

1. PZL-Świdnik stwierdza, że upublicznione dotychczas w mediach społecznościowych przez prezesa firmy informacje dotyczące proponowanej dostawy pierwszych śmigłowców w 2017 roku przez PZL-Świdnik są zgodne z prawdą. W ten sposób treść oferty PZL-Świdnik odpowiada oczekiwaniom Zamawiającego w zakresie terminów dostaw.

2. Informacje przekazane w mediach społecznościowych odnosiły się do publicznie stawianego przez MON zarzutu, jakoby pierwsze dostawy śmigłowców z PZL-Świdnik miały mieć miejsce w 2019 roku. Prezes PZL-Świdnik odnosił się wyłącznie do powyższego zarzutu broniąc dobrego imienia spółki oraz dbając o właściwą informację przekazywaną opinii publicznej, a jego wypowiedzi odnosiły się wyłącznie do daty, która została błędnie podana przez przedstawicieli MON.

3. Zaprzeczamy jednocześnie jakoby oferowany przez naszą firmę AW149 był śmigłowcem cywilnym, ponieważ jest to konstrukcja wyłącznie wojskowa, która uzyskała wojskowy certyfikat typu nr 083 w ramach certyfikacji przeprowadzonej przez Dyrekcję Uzbrojenia Lotniczego i Zdolności do Lotu włoskiego Ministerstwa Obrony, zgodnie ze najnowszymi standardami obowiązującymi w NATO.

4. W związku z faktem, że oferta na dostawę śmigłowców wielozadaniowych dla Sił Zbrojnych RP jest bardzo skomplikowanym, zawierającym kilka tysięcy stron dokumentem wyjaśnianie jej szczegółów nie powinno stanowić przedmiotu debaty publicznej, chyba że MON podejmie decyzję o zdjęciu klauzuli "zastrzeżone” z dokumentacji przetargowej.

5. W przekonaniu PZL-Świdnik złożona oferta jest zgodna z wymaganiami przetargu, została złożona w dobrej wierze, a zaproponowane rozwiązanie służy jak najpełniejszemu zaspokojeniu ambitnych wymagań polskiej armii.

6. Wyzwanie jakim było oczekiwanie przez MON innowacyjnej i awangardowej konstrukcji, zapewniającej, w ramach jednej platformy, realizację 4 różnych rodzajów misji przyjęliśmy z zainteresowaniem. Odpowiedzią na tak postawione wymagania, których obecnie nie jest w stanie spełnić żaden z istniejących na świecie śmigłowców, może być jedynie oferta daleko idącej customizacji i taką PZL-Świdnik złożył. Podjęliśmy to wyzwanie w dobrej wierze, chcąc zapewnić polskim Siłom Zbrojnym sprzęt odpowiadający ich potrzebom. W naszym przekonaniu mamy do czynienia z błędną interpretacją naszej oferty, której skutkiem było wykluczenie PZL-Świdnik z udziału w dalszym postępowaniu przetargowym.

7. Zaproponowany przez PZL-Świdnik produkt jest najnowocześniejszym śmigłowcem w swojej klasie, najbezpieczniejszym dla żołnierzy i zapewnia największy komfort pracy pilotów, a sądząc po informacjach upublicznionych przez przedstawicieli MON jest także rozwiązaniem znacznie tańszym niż wybrana oferta.

8. Odbieramy z przykrością fakt, że prowadzenie publicznej dyskusji w sytuacji, w której jedna ze stron nie ma możliwości pełnego informowania o szczegółach oferty nie zapewnia pełnej przejrzystości zasad prowadzonego postępowania, a co więcej, może wprowadzać opinię publiczną w błąd i godzić w dobry wizerunek naszej firmy, którego jesteśmy zobowiązani chronić. Skomplikowane sprawy formalne i techniczne powinny stanowić domenę dyskusji prawników i ekspertów technicznych, na co PZL-Świdnik jest gotowy w każdym momencie.

9. Informujemy, że w trakcie postępowania, przed złożeniem oferty zadaliśmy niemal 300 pytań i otrzymaliśmy ponad 290 odpowiedzi od Zamawiającego. Naszym celem było doprecyzowanie naszej propozycji oraz jej zgodność z wymaganiami przetargu. Po złożeniu oferty składaliśmy wyjaśnienia dotyczące naszej oferty 17 razy, które wydawały nam się wystarczające do właściwej interpretacji złożonej przez nas propozycji.

Komentarze 30

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Rusky_Świdnik / 30 kwietnia 2015 o 00:46
0

No to współczuję, dwa razy zatrułem się w tym podrzędnym mieście w podrzędnej galerii smaku. Jedzenie było tak stare ze aż śmierdziało. Obiecałem sobie że następnym razem zgłoszę sprawę do sanepidu, ale to nie nastąpi, bo nic już nie kupię w tym syfie.

Avatar
beata_mazerkiew / 29 kwietnia 2015 o 15:12
0
Wiem, że troche nie na temat ,  ale zależy mi na tym , żeby dużo osób dowiedziało się o sprawie:
Przestrzegam Wszystkich  przed zakupem jedzenia w punkcie gastronomicznym:
Kucharski Poezja Smaku
Wyszyńskiego 17 (Galeria VENUS, poziom 0)
21-040 Świdnik
Sprzedają nieświeże jedzenie. W dniu dzisiejszym mieli inspekcję sanepidu i dostali karę za rażące naruszenie zasad co do jakości i świerzości produktów. Dużo dzieci znajduje się w szpitalu w Świdniku z ostrym zatruciem po zjedzeniu tam rurki z kremem. 
Jestem mamą dziecka, które przez bezmyślność i łakomość na kasę właścicieli spędza teraz w szpitalu 4 dobę.
Pozdr
Wiem, że troche nie na temat ,  ale zależy mi na tym , żeby dużo osób dowiedziało się o sprawie:
Przestrzegam Wszystkich  przed zakupem jedzenia w punkcie gastronomicznym:
Kucharski Poezja Smaku
Wyszyńskiego 17 (Galeria VENUS, poziom 0)
21-040 Świdnik
Sprzedają nieświeże jedzenie. W dniu dzisiejszym mieli inspekcję sanepidu i dostali karę za rażące naruszenie zasad co do jakości i świerzości produktów. Dużo dzieci znajduje się w szpitalu w Świdniku z ostrym zatruciem po zj... rozwiń
Avatar
zbyszek / 28 kwietnia 2015 o 16:34
0

Glupoty tu piszecie,,sprzed bojowy powinen byc najwyzszej jakosci a nasz helikopter lipnie wypada,,,sorry ale polskiej jakosci daleko jeszcze do zachodniej

Avatar
myk / 27 kwietnia 2015 o 21:45
0

DO NIEJAKIEGO 'gościa'.

Drogi gościu, śniegowy, zamiary wielkie.... ale rozumek idei nie wspiera. Czy Opel A.G. to amerykańska firma, czy niemiecka, ale przejęta przez amerykanów (GM)? Zdaje się dla rządu niemieckiego to nie ma znaczenia, bo pracują tam dziesiątki tysięcy obywateli niemiec, a marka ta to historia ich motoryzacji. Wspierają, lobbują, dokładają bajońskie sumy do utrzymania miejsc pracy (nie mylić z fabryką w Gliwicach). Idąc gościa umysłu szlakiem, Niemiec upadł na twarz i na umyśle szwankuje.....

Avatar
AS / 27 kwietnia 2015 o 21:42
0

Dlatego to AgustaWestland nie wyda oświadczenia przecież to oni mają wielkość prawie 90%, a nie jakieś tam PZL! przecież to nie jest POlska firma tylko koncern włosko-brytyjski

Oj gościu śniegowy, zamiary wielkie,, ale rozumek szwankuje. Czy Opel A.G. to amerykańska firma, czy niemiecka, ale przejęta przez amerykanów (gm)? Zdaje się dla rządu niemieckiego to nie ma znaczenia, bo pracują tam dziesiątki tysięcy obywateli niemiec, a marka ta to historia ich motoryzacji. Wspierają, lobbują, dokładają bajońskie sumy do utrzymania miejsc pracy. Idąc gościa umysłu szlakiem, Niemiec upadł na twarz i na umyśle szwankuje.....

Oj gościu śniegowy, zamiary wielkie,, ale rozumek szwankuje. Czy Opel A.G. to amerykańska firma, czy niemiecka, ale przejęta przez amerykanów (gm)? Zdaje się dla rządu niemieckiego to nie ma znaczenia, bo pracują tam dziesiątki tysięcy obywateli niemiec, a marka ta to historia ich motoryzacji. Wspierają, lobbują, dokładają bajońskie sumy do utrzymania miejsc pracy. Idąc gościa umysłu szlakiem, Niemiec upadł na twarz i na umyśle szwankuje.....

rozwiń
Avatar
Rusky_Świdnik / 26 kwietnia 2015 o 20:03
0

Ta decyzja jest gwoździem do trumny Komorowskiego i Platformy. Wiele lat na nich glosowałem ale teraz nastąpił KONIEC. Mam nadzieję e wszyscy Polacy tak postąpią. Niech na Platformę i Komorowskiego głosują teraz Francuzi


Ta decyzja jest gwoździem do trumny Komorowskiego i Platformy. Wiele lat na nich glosowałem ale teraz nastąpił KONIEC. Mam nadzieję e wszyscy Polacy tak postąpią. Niech na Platformę i Komorowskiego głosują teraz Francuzi

Mylisz się, świdniczanie na kolankach są przed pisem, łykają wszystkie bajeczki i buntnie pokrzykują krytykując obecną władzę. Narzuca się od razu ciekawe pytanie, jak głosowali i jak będą głosować ze względu na przyszłość, pracownicy zakładu? Gdyby myśleli strategicznie, to wybraliby obóz aktualnie rządzący, jeśli nie myśleliby to opozycję ;)

Mylisz się, świdniczanie na kolankach są przed pisem, łykają wszystkie bajeczki i buntnie pokrzykują krytykując obecną władzę. Narzuca się od razu ciekawe pytanie, jak głosowali i jak będą głosować ze względu na przyszłość, pracownicy zakładu? Gdyby myśleli strategicznie, to wybraliby obóz aktualnie rządzący, jeśli nie myśleliby to opozycję ;)

rozwiń
Avatar
rycho / 26 kwietnia 2015 o 08:46
0

kto sprzedał WSK ? a do tego ośrodek sportu .Mój tata i inni mieszkancy Świdnika w czynie społecznym kopali ręcznie doły pod basen i wykonywali inne roboty bezpłatnie na terenie który został sprzedany.Pytam się czy nie stać nas było na modernizację PZL- WSK i sami produkować smigłowce?

Avatar
robert / 26 kwietnia 2015 o 02:11
0

" konstrukcja wyłącznie wojskowa"

po co ta ściema ?

a jak firma cywilna będzie chciała kupić AW149  i wozić pasażerów z lotniska do centrum metropolii ? to co , Agusta nie sprzeda ?

Sprzeda, ale cywilny odpowiednik - AW189.

Avatar
arek / 26 kwietnia 2015 o 02:09
0

ok, ale tutaj ważniejszy jest chyba aspekt obronny kraju a nie praca  w danym zakładzie. Ponadto Francuzi stworzą nowe miejsca pracy w Łodzi.

Nic, nie stworza, bo nie muszą. Nie będzie w kontrkcie na śmigłowce, żadnych kar związanych z faktem, że produkt, nie będzie wykonany w Polsce. Jesli nawet kogokolwiek zatrudnią, to na umowy śmieciowe.

Avatar
swoje imię / 25 kwietnia 2015 o 23:13
0

Ale było blisko ! O mało naiwniacy nie łykneli za grube miliony tych "wspaniałych" włoskich wynalazków !

Avatar
Rusky_Świdnik / 30 kwietnia 2015 o 00:46
0

No to współczuję, dwa razy zatrułem się w tym podrzędnym mieście w podrzędnej galerii smaku. Jedzenie było tak stare ze aż śmierdziało. Obiecałem sobie że następnym razem zgłoszę sprawę do sanepidu, ale to nie nastąpi, bo nic już nie kupię w tym syfie.

Avatar
beata_mazerkiew / 29 kwietnia 2015 o 15:12
0
Wiem, że troche nie na temat ,  ale zależy mi na tym , żeby dużo osób dowiedziało się o sprawie:
Przestrzegam Wszystkich  przed zakupem jedzenia w punkcie gastronomicznym:
Kucharski Poezja Smaku
Wyszyńskiego 17 (Galeria VENUS, poziom 0)
21-040 Świdnik
Sprzedają nieświeże jedzenie. W dniu dzisiejszym mieli inspekcję sanepidu i dostali karę za rażące naruszenie zasad co do jakości i świerzości produktów. Dużo dzieci znajduje się w szpitalu w Świdniku z ostrym zatruciem po zjedzeniu tam rurki z kremem. 
Jestem mamą dziecka, które przez bezmyślność i łakomość na kasę właścicieli spędza teraz w szpitalu 4 dobę.
Pozdr
Wiem, że troche nie na temat ,  ale zależy mi na tym , żeby dużo osób dowiedziało się o sprawie:
Przestrzegam Wszystkich  przed zakupem jedzenia w punkcie gastronomicznym:
Kucharski Poezja Smaku
Wyszyńskiego 17 (Galeria VENUS, poziom 0)
21-040 Świdnik
Sprzedają nieświeże jedzenie. W dniu dzisiejszym mieli inspekcję sanepidu i dostali karę za rażące naruszenie zasad co do jakości i świerzości produktów. Dużo dzieci znajduje się w szpitalu w Świdniku z ostrym zatruciem po zj... rozwiń
Avatar
zbyszek / 28 kwietnia 2015 o 16:34
0

Glupoty tu piszecie,,sprzed bojowy powinen byc najwyzszej jakosci a nasz helikopter lipnie wypada,,,sorry ale polskiej jakosci daleko jeszcze do zachodniej

Avatar
myk / 27 kwietnia 2015 o 21:45
0

DO NIEJAKIEGO 'gościa'.

Drogi gościu, śniegowy, zamiary wielkie.... ale rozumek idei nie wspiera. Czy Opel A.G. to amerykańska firma, czy niemiecka, ale przejęta przez amerykanów (GM)? Zdaje się dla rządu niemieckiego to nie ma znaczenia, bo pracują tam dziesiątki tysięcy obywateli niemiec, a marka ta to historia ich motoryzacji. Wspierają, lobbują, dokładają bajońskie sumy do utrzymania miejsc pracy (nie mylić z fabryką w Gliwicach). Idąc gościa umysłu szlakiem, Niemiec upadł na twarz i na umyśle szwankuje.....

Avatar
AS / 27 kwietnia 2015 o 21:42
0

Dlatego to AgustaWestland nie wyda oświadczenia przecież to oni mają wielkość prawie 90%, a nie jakieś tam PZL! przecież to nie jest POlska firma tylko koncern włosko-brytyjski

Oj gościu śniegowy, zamiary wielkie,, ale rozumek szwankuje. Czy Opel A.G. to amerykańska firma, czy niemiecka, ale przejęta przez amerykanów (gm)? Zdaje się dla rządu niemieckiego to nie ma znaczenia, bo pracują tam dziesiątki tysięcy obywateli niemiec, a marka ta to historia ich motoryzacji. Wspierają, lobbują, dokładają bajońskie sumy do utrzymania miejsc pracy. Idąc gościa umysłu szlakiem, Niemiec upadł na twarz i na umyśle szwankuje.....

Oj gościu śniegowy, zamiary wielkie,, ale rozumek szwankuje. Czy Opel A.G. to amerykańska firma, czy niemiecka, ale przejęta przez amerykanów (gm)? Zdaje się dla rządu niemieckiego to nie ma znaczenia, bo pracują tam dziesiątki tysięcy obywateli niemiec, a marka ta to historia ich motoryzacji. Wspierają, lobbują, dokładają bajońskie sumy do utrzymania miejsc pracy. Idąc gościa umysłu szlakiem, Niemiec upadł na twarz i na umyśle szwankuje.....

rozwiń
Avatar
Rusky_Świdnik / 26 kwietnia 2015 o 20:03
0

Ta decyzja jest gwoździem do trumny Komorowskiego i Platformy. Wiele lat na nich glosowałem ale teraz nastąpił KONIEC. Mam nadzieję e wszyscy Polacy tak postąpią. Niech na Platformę i Komorowskiego głosują teraz Francuzi


Ta decyzja jest gwoździem do trumny Komorowskiego i Platformy. Wiele lat na nich glosowałem ale teraz nastąpił KONIEC. Mam nadzieję e wszyscy Polacy tak postąpią. Niech na Platformę i Komorowskiego głosują teraz Francuzi

Mylisz się, świdniczanie na kolankach są przed pisem, łykają wszystkie bajeczki i buntnie pokrzykują krytykując obecną władzę. Narzuca się od razu ciekawe pytanie, jak głosowali i jak będą głosować ze względu na przyszłość, pracownicy zakładu? Gdyby myśleli strategicznie, to wybraliby obóz aktualnie rządzący, jeśli nie myśleliby to opozycję ;)

Mylisz się, świdniczanie na kolankach są przed pisem, łykają wszystkie bajeczki i buntnie pokrzykują krytykując obecną władzę. Narzuca się od razu ciekawe pytanie, jak głosowali i jak będą głosować ze względu na przyszłość, pracownicy zakładu? Gdyby myśleli strategicznie, to wybraliby obóz aktualnie rządzący, jeśli nie myśleliby to opozycję ;)

rozwiń
Avatar
rycho / 26 kwietnia 2015 o 08:46
0

kto sprzedał WSK ? a do tego ośrodek sportu .Mój tata i inni mieszkancy Świdnika w czynie społecznym kopali ręcznie doły pod basen i wykonywali inne roboty bezpłatnie na terenie który został sprzedany.Pytam się czy nie stać nas było na modernizację PZL- WSK i sami produkować smigłowce?

Avatar
robert / 26 kwietnia 2015 o 02:11
0

" konstrukcja wyłącznie wojskowa"

po co ta ściema ?

a jak firma cywilna będzie chciała kupić AW149  i wozić pasażerów z lotniska do centrum metropolii ? to co , Agusta nie sprzeda ?

Sprzeda, ale cywilny odpowiednik - AW189.

Avatar
arek / 26 kwietnia 2015 o 02:09
0

ok, ale tutaj ważniejszy jest chyba aspekt obronny kraju a nie praca  w danym zakładzie. Ponadto Francuzi stworzą nowe miejsca pracy w Łodzi.

Nic, nie stworza, bo nie muszą. Nie będzie w kontrkcie na śmigłowce, żadnych kar związanych z faktem, że produkt, nie będzie wykonany w Polsce. Jesli nawet kogokolwiek zatrudnią, to na umowy śmieciowe.

Avatar
swoje imię / 25 kwietnia 2015 o 23:13
0

Ale było blisko ! O mało naiwniacy nie łykneli za grube miliony tych "wspaniałych" włoskich wynalazków !

Zobacz wszystkie komentarze 30

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Potężna burza na północy woj. lubelskiego. Zalane ulice, połamane drzewa
galeria

Potężna burza na północy woj. lubelskiego. Zalane ulice, połamane drzewa 21 4

W poniedziałek po godz. 19 nad Białą Podlaską przeszła potężna ulewa i burza. Przy takich opadach, jak zwykle najwięcej wody zgromadziło się na ulicy Jana III Sobieskiego oraz na skrzyżowaniu tej ulicy z Janowską.

Powstanie nowa altana w Ogrodzie Saskim

Powstanie nowa altana w Ogrodzie Saskim 0 3

Do końca listopada gotowa ma być nowa altana w Ogrodzie Saskim. Taki termin narzuca Urząd Miasta, który ogłosił przetarg na wykonanie konstrukcji. W przeciwieństwie do starej, nowa ma być dostępna dla osób na wózkach inwalidzkich oraz prowadzących wózki dziecięce

Lublin: Przez 62 lata był tu sklep metalowy. Teraz są apartamenty [zdjęcia]
galeria

Lublin: Przez 62 lata był tu sklep metalowy. Teraz są apartamenty [zdjęcia] 33 8

Ul. Kowalska 12. W miejscu, gdzie przez 62 lata funkcjonował najbardziej znany sklep metalowy powstały Apartamenty Centrum RS SUITES

Ma 105 lat i operację za sobą. Lekarz: Spotkanie z chorą było wzruszające

Ma 105 lat i operację za sobą. Lekarz: Spotkanie z chorą było wzruszające 24 1

– Świat mi się otworzył. Bardzo dziękuję! – cieszy się 105-letnia Wanda Pożarowszczyk z Lublina, która kilka tygodni temu przeszła operację zaćmy w wojewódzkim szpitalu przy al. Kraśnickiej. To prawdopodobnie najstarsza pacjentka w Polsce, u której wykonano taki zabieg

Lublin: Zamykają przystanek pl. Bychawski 01

Lublin: Zamykają przystanek pl. Bychawski 01 0 4

Od środy nieczynny będzie przystanek pl. Bychawski 01 znajdujący się na początku ul. Kunickiego

Po dwóch wypadkach spore utrudnienia na DK17

Po dwóch wypadkach spore utrudnienia na DK17 0 0

Jedna osoba została poszkodowana w wypadku w miejscowości Ignasin w powiecie krasnostawskim. Z kolei w wypadku w Chomęciskach Małych ranne są cztery osoby. Ruchem kieruje policja

PiS rozpoczęło kampanię w Lubelskiem i pokazało billboard wyborczy

PiS rozpoczęło kampanię w Lubelskiem i pokazało billboard wyborczy 0 32

Prawo i Sprawiedliwość oficjalnie zainaugurowało w poniedziałek kampanię wyborczą w województwie lubelskim. Ugrupowanie, w obecności kandydatów do Sejmu i Senatu, zaprezentowało swój billboard i rozpoczęło zbieranie podpisów poparcia.

Fonie Lublina: Moniuszko i Fryderyk Chopin
24 sierpnia 2019, 18:00

Fonie Lublina: Moniuszko i Fryderyk Chopin 0 0

Kolejny koncert w ramach Festiwalu Fonie Lublina odbędzie się 24 sierpnia o godz. 18 w Trybunale Koronnym. Tym razem Grzegorz Biegas, Ewa Biegas i Agnieszka Schulz-Brzyska zaprezentują dzieła Moniuszki i Chopina.

Lubelskie: Koalicja Obywatelska przedstawiła pełne listy wyborcze

Lubelskie: Koalicja Obywatelska przedstawiła pełne listy wyborcze 13 40

Przedstawiamy Drużynę Jutra, która nie idzie do Sejmu i Senatu po to, aby korzystać z państwowych limuzyn. Idziemy tam po to, aby pomagać ludziom – zapewniał Grzegorz Schetyna prezentując pełne listy wyborcze Koalicji Obywatelskiej

Śmierć w izbie wytrzeźwień w Lublinie. Interweniuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Śmierć w izbie wytrzeźwień w Lublinie. Interweniuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka 18 5

Helsińska Fundacja Praw Człowieka interweniuje w sprawie 36-latka, który zmarł w lubelskiej izbie wytrzeźwień. Dokładne okoliczności jego śmierci wyjaśnia prokuratura. Rodzina zmarłego podejrzewa, że mógł on zostać pobity

Wojcieszków: Biblioteka zachęca do... rehabilitacji

Wojcieszków: Biblioteka zachęca do... rehabilitacji 0 1

Biblioteka w Wojcieszkowie (powiat łukowski) realizuje nietypowy projekt. Będzie to połączenie kultury i... rehabilitacji.

Konkurs na dyrektora MOSiR Puławy zaskarżony

Konkurs na dyrektora MOSiR Puławy zaskarżony 5 17

Jeden z odrzuconych kandydatów startujących w konkursie na dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Puławach nie zgadza się z decyzją komisji. Zaskarżył ją do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie. – Jeśli wygram to będzie kompromitacja puławskich władz – mówi.

Centralny Plac Zabaw (23-29 sierpnia): Tadeusz Kulas, ZINiONI i Nowe Szaty Króla
23 sierpnia 2019, 0:00

Centralny Plac Zabaw (23-29 sierpnia): Tadeusz Kulas, ZINiONI i Nowe Szaty Króla 0 0

Przedostatni weekend sierpnia na Centralnym Placu Zabaw (plac przed Centrum Kultury) będzie obfitował w artystyczne występy. Na scenie pojawią się m.in. Tadeusz Kulas i grupa ZINiONI.

Biała Podlaska: Kierowca hyundaia wyjechał wprost pod audi
galeria

Biała Podlaska: Kierowca hyundaia wyjechał wprost pod audi 1 2

Do wypadku doszło w sobotę na skrzyżowaniu ulicy Kruczej i Długosza w Białej Podlaskiej.

Słoneczny i upalny poniedziałek. Wkrótce pogoda może się zmienić
ostrzeżenie IMGW

Słoneczny i upalny poniedziałek. Wkrótce pogoda może się zmienić 4 0

Gorący poniedziałek może się zakończyć burzami z gradem w woj. lubelskim. Meteorolodzy ostrzegają.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!