Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 czerwca 2019 r.
12:12

Lubelski ksiądz zapowiedział odejście z kapłaństwa. Jest komentarz rzecznika archidiecezji

Autor: Zdjęcie autora aa
278 56 A A
ks. dr Adam Jaszcz, wicekanclerz, rzecznik prasowy archidiecezji lubelskiej skomentował dziś
ks. dr Adam Jaszcz, wicekanclerz, rzecznik prasowy archidiecezji lubelskiej skomentował dziś

Jest odpowiedź rzecznika archidiecezji lubelskiej na publiczną zapowiedź odejścia z kapłaństwa lubelskiego duchownego ks. Łukasza Kachnowicza. Duszpasterz akademicki poinformował we wtorek na Facebooku, że "oficjalnie poszedł na urlop".

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Kapłaństwo nie jest umową o pracę – napisał dziś na Twitterze ks. dr Adam Jaszcz, wicekanclerz, rzecznik prasowy archidiecezji lubelskiej. – Zgadza się na nie dorosły człowiek, który przyjmuje blaski i cienie tej posługi, trwając w wierności Chrystusowi. Często odchodzący ksiądz używa argumentów, że wyzwoliła go ta decyzja, jak długo do niej dojrzewał, jak bardzo jest teraz szczęśliwy. Jest to próba racjonalizacji dramatu, który rozegrał się i rozgrywa w życiu księdza rezygnującego z kapłaństwa. Radykalne zmiany budzą euforię, ale przejściową. Często mają też drugie dno.

Rzecznik prasowy archidiecezji lubelskiej przyznaje we wpisie na Twitterze, że nie chce komentować szczegółów decyzji ks. Kachnowicza.

– Jej powody są bardziej skomplikowane, niż poruszające skądinąd wyjaśnienia na Facebooku – zaznacza ks. Jaszcz. – Łukaszowi życzę jak najlepiej. Znamy się jeszcze z lat studiów w seminarium. I dodaje: – Wiele osób gratulowało ks. Kachnowiczowi podjętej decyzji. To tak, jak by pogratulować mężowi, że nie dochowuje wierności swojej żonie. Wierność jest czymś fundamentalnym nie tylko w małżeństwie, ale także w kapłaństwie. Bijącym brawo odchodzącemu kapłanowi proponuję ponowną refleksję nad relacjami łączącymi Jezusa i Jego uczniów. Może ks. Łukasz tak jak św. Piotr po błędzie podejmie na nowo trud wierności, kochając Jezusa w Jego kapłaństwie. Tego mu z całego serca życzę – kończy swój wpis rzecznik prasowy archidiecezji lubelskiej.

>>> Lubelski ksiądz odchodzi z kapłaństwa? "Czuję się bardziej wolnym człowiekiem"

Kiedy media opublikowały informację o "urlopie" lubelskiego duchownego, ostatnie wpisy Łukasza Kachnowicza na Facebooku zniknęły.

e-Wydanie

Komentarze 56

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ewa / 29 czerwca 2019 o 06:16
+30
to jak mąż i ojciec stwierdzi, że znudziło mu się takie życie i się wyprowadza:) prościej uciec niż sprostać...dziwię się, że jest za to chwalony........moim zdaniem to życiowa porażka.......nie ma się czym chwalić
Avatar
stefanvonzul@interia.pl / 28 czerwca 2019 o 13:56
+23
Wydaje mi się, że coś tu zostało pomieszane. Jak zrozumiałem powody decyzji ks. Łukasza (którego znam i b.cenię), problem nie leży w "wierności Chrystusowi" (bo w to akurat u Ks. Łukasza nie wątpię, a nawet jestem pewien), w sytuacji w jakiej się znalazł. Ksiądz Łukasz jasno napisał, że nie może głosić Ewangelii o miłości Chrystusa w sytuacji w jakiej się znalazł. Ja jasno odebrałem ten wpis - jako bardzo czytelny sygnał, że Ksiądz Łukasz nie akceptuje tego co dzieje się "wewnątrz Kościoła" To o czym świeccy nie wiedzą i albo coś wy cieknie do mediów i wtedy jest halo, albo jakiś ksiądz odchodzi z kapłaństwa i wtedy jest dociekanie.... dlaczego to zrobił. Może lepiej że odszedł na urlop niż miałby coś zrobić sobie....Sytuacja dla Kościoła w Polsce nie jest dobra.....Ale tak naprawdę ten problem jest głębszy i go rozbić na dwie połowy..... To, że obecnie do kościoła chodzi coraz mniej ludzi młodych, że dzieci nie chcą się uczyć religii..... to nie jest wina Kościoła, tylko LUDZI KOŚCIOŁA. W latach kiedy ja się uczyłem religii - to ksiądz prowadzący zajęcia (w salce przy kościele - i to jest warte podkreślenia, bo to miało swój klimat) był autorytetem dla nas dzieci. A obecnie tych autorytetów brak. I to patrząc od samego wierzchołka a schodząc do parafii..... Ludzie Kościoła (i to jest odbierane jako duży minus) zupełnie bez potrzeby uwikłali się w politykę (i proszę tu nie mieszać "zabierania głosu w istotnych dla Kraju sprawach" od otwartej polityki uprawianej od Ołtarza)... Mam bardzo wielu znajomych, którzy chodzą do kościoła są praktykującymi katolikami - ale mam też takich którzy od kościoła odeszli. Dlaczego? Bo idą do kościoła aby się pomodlić, wyciszyć, porozmawiać z Bogiem, a co słyszą? Czytane z kartki kazania (często napisane takim językiem, że odnoszę wrażenia, że jest to na zasadzie "kopiuj-wklej". Co jest potrzebne Katolikowi? Rozmowa z Bogiem i o Bogu - ale językiem prostym zrozumiałym i zmuszającym do refleksji, zatrzymania, zastanowienia..... Podejrzewam, że gros ludzi starszych które chodzą w niedzielę na msze - nie rozumie, co ksiądz mówi podczas homilii. Jeszcze długo mógłbym pisać i mówić. Ale w tym miejscu postawię kropkę. Ciekawy jestem odbioru tego co napisałem..... Pewnie będą skrajne opinie...... Ale moja nie jest odosobniona. Zapewniam
Wydaje mi się, że coś tu zostało pomieszane. Jak zrozumiałem powody decyzji ks. Łukasza (którego znam i b.cenię), problem nie leży w "wierności Chrystusowi" (bo w to akurat u Ks. Łukasza nie wątpię, a nawet jestem pewien), w sytuacji w jakiej się znalazł. Ksiądz Łukasz jasno napisał, że nie może głosić Ewangelii o miłości Chrystusa w sytuacji w jakiej się znalazł. Ja jasno odebrałem ten wpis - jako bardzo czytelny sygnał, że Ksiądz Łukasz nie akceptuje tego co dzieje się "wewnątrz Kościoła" To o czym świeccy nie wiedzą i ... rozwiń
Avatar
mp / 28 czerwca 2019 o 20:35
+17
Trafny i słuszny komentarz. Kapłaństwo nie jest umową o pracę. Kapłaństwo to misja, to walka o dusze na różnych frontach! To dar, wyzwanie, rycerskie zadanie, coś o wiele więcej i głębiej niż "zawód"!
Avatar
Gość / 29 czerwca 2019 o 11:30
+12
Błądzenie jest rzeczą ludzką, ale dobrowolne trwanie w błędzie jest rzeczą diabelską.
Avatar
Credo / 28 czerwca 2019 o 13:25
+10
Wszyscy co tu są za nie są katolikami i nie chodzą do kościoła,którego założycielem jest Jezus.To dla Boga idziemy do kościoła bo nic nam nie da szczęścia,kto myśli inaczej jest hipokrytą, więc niech milczy bo ma wiele na sumieniu.Diabel nie śpi,zbiera chętnych.Ktis jak chce odejść,odchodzi,nie chwali się medialnie.Taku ksiądz to chce być celebrytą najwidoczniej.Jeszcze zaplaczecie bo nie będzie miał was kto wyspowiadać przed śmiercią.Milisci do Boga nie można się wyprzeć,wszystko zostawicie.Nue życzę sobie by ktoś bluźnił na moją wspólnotę do której nie należy,tego nie powie żaden katolik.Lepiej się nawracajcie,ci którzy zabijacie dzieci,porzucacie rodziny i żyjecie w grzesznych związkach z kochankami, sprawiedliwość kiedyś was dosięgnie,jak nie wyrazicie skruchy,takie myślenie nie pochodzi od Boga ale zapominacie że z nim zły nie wygra,nigdy.
Wszyscy co tu są za nie są katolikami i nie chodzą do kościoła,którego założycielem jest Jezus.To dla Boga idziemy do kościoła bo nic nam nie da szczęścia,kto myśli inaczej jest hipokrytą, więc niech milczy bo ma wiele na sumieniu.Diabel nie śpi,zbiera chętnych.Ktis jak chce odejść,odchodzi,nie chwali się medialnie.Taku ksiądz to chce być celebrytą najwidoczniej.Jeszcze zaplaczecie bo nie będzie miał was kto wyspowiadać przed śmiercią.Milisci do Boga nie można się wyprzeć,wszystko zostawicie.Nue życzę sobie by ktoś bluźnił na moją wspólnotę ... rozwiń
Avatar
Wielebny / 28 czerwca 2019 o 20:52
+9
Po co to wszystko? Żeby być medialnym? Dla mnie to nie do pomyślenia bo w seminarium studiuję się na kolanach i jest 6 Lat na to żeby podjąć właściwą decyzję odnośnie drogi którą się idzie.
Avatar
Gość / 28 czerwca 2019 o 15:39
+9
"Czuję się bardziej wolnym człowiekiem" CZUJĘ ... czuję się dobrze, wygodnie mi w tym fotelu - może powiedzieć ktoś kto siedzi w spadającym samolocie itd. Czuć a rzeczywistość to są dwie różne rzeczy, bardzo często to co się czuje jest bardzo mylne. Jak nie ma argumentów racjonalnych, zdradza się żonę, Boba to łatwo powiedzieć "ale czuję się dobrze", ukraść w sposób perfekcyjny parę milionów i pójść na zakupy to też będzie się czuło dobrze :) ale to tylko uczucie bo i tak złapią ...
Avatar
Gość / 28 czerwca 2019 o 14:58
+7
Z czego tu robić sensację? Człowiek jest wolną istotą i sam podejmuje decyzje dotyczące swojego życia. Czy DW z równą żarliwością będzie informował o zmianach w życiu uczestników tęczowych pochodów? To dopiero będzie ciekawy materiał!
Avatar
Wierzaca / 28 czerwca 2019 o 14:54
+7
Każdy jest poddawany probie, każdy wierzącyczlowiek czasem jest jak w ciemne matni. Pytamy Boga-cis a, prosimy-cis a. Modlitwa idzie ciężko, przychodzi kryzys. Ja też to miałam. Jedyną rada to taka, żeby przetrwac ta ciezka probe. Z tego wchodzi się mocniejszym. Bog jest przy nas zawsze alę my nie zawsze czujemy ta obecnosc. Proby zawsze będą a od nas zalezy czy damy rade, czy jesteśmy silni czy rozchlestane MIMOZY.
Avatar
klecha / 28 czerwca 2019 o 18:19
+6
Ale "bochater" - zasługuje na promocję w tej gazecie. Jaki czyn - takie uznanie!
Avatar
gość / 10 lipca 2019 o 18:39
0
Najczęsciej wyrachowane i doświadczone seksualnie baby wyrywają takich kawalerów -jeleni a takich mało doswiadczonych ,naiwnych nie znających życia wśród księzy jest wielu.Wygłodniały naiwniak spotka taką qre z  kurczakami i myśli ze życiową miłośc spotkał , naiwniak. 
Avatar
gość / 10 lipca 2019 o 18:35
0
Najczęsciej wyrachowane i doświadczone seksualnie baby wyrywają takich kawalerów -jeleni a takich mało doswiadczonych ,naiwnych nie znających życia wśród księzy jest wielu.Wygłodniały naiwniak spotka taką qre z  kurczakami i myśli ze życiową miłośc spotkał , naiwniak. 
Avatar
gość / 10 lipca 2019 o 18:23
+1
obrzydliwe kiedy kawaler a zwłaszcza ksiądz bierze używaną babę po jakimś chłopie a tym bardziej po dwóch , i jeszcze z dzieciakami. Tyle tylko ,że  w tej sytuacji to nie ksiądz rozwala rodzinę tylko ten, kto tę rodzine ma i sam sobie rozwala . W tych przypadkach -zamężne babsko z dzieciakami.
Avatar
Adam / 6 lipca 2019 o 20:36
+1
Kaplanem zostaje sie na cala wiecznosc. Nie da sie z niego zrezygnowac
Avatar
anka / 6 lipca 2019 o 11:37
0
bezmózgowców nie brakuje w kościele. Co on ma wspólnego z religią ????
Avatar
Luk / 2 lipca 2019 o 14:04
+1
Odszedł z kapłanstwa bo sumienie go gryzlo że jest gejem
Avatar
Senior / 1 lipca 2019 o 20:10
+2
Znam podobnego tchorza, zyje Teraz że stara baba po dwóch mezach w tym jednym ksiedzu(sprytna,) Teraz ma dziecko I wychowuje z nią dzieci, którym rozwalil rodzine. Podobno z kachnem byli najlepszy I kumplami. Jak widzicie kretynow nie brakuje. Nie wiem co pochwalacie I czego gratulujecie alę chyba chuc to nie jest powod do goryfikacji zarujonych idiotow
Avatar
Quake315 / 1 lipca 2019 o 20:08
+5
stefanvonzul@interia.pl Zgadzam się z tym poglądem, sama jestem tym " nieszczęśliwym katolikiem" który przestał chodzić do kościoła z powodu "ludzi kościoła". Żal
 Czyli nie jest pani prawdziwym świadkiem jak tego wymaga prawdziwa postawa wobec Jezusa bo twierdzi pani że przestała chodzić z powodu ludzi a teraz proszę sobie zadać pytanie chodzi pani do kościoła dla Jezusa czy ludzi ???
Avatar
Quake315 / 1 lipca 2019 o 19:57
+1
jaki tego dowód???
Avatar
Glos44 / 30 czerwca 2019 o 08:52
-2
Masz postawę krytykanco konsumpcyjno roszczeniowa. Pomijam że wiesz lepiej... Pisanie że kiedyś to dopiero byli księża i kiedyś to dopiero był Kościół czyli jakieś 30lat temu dowodzi właśnie temu, że niewiele z tego rozumiesz. Zaciagnij się do jakiejś wspólnoty, poczytaj dobrą książkę, spotkaj chrześcijan optymistów i nie siej niepotrzebnie paniki... Czasy się zmieniają... A Ty? Co do ks. Łukasza... Jeśli odszedł wstrząśnięty tym, co dzieje się w Kościele to właśnie odszedł ratując Kościół czy siebie?
Zobacz wszystkie komentarze 56

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 17.07.2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 17.07.2019 0 0

Lublin: Miasto zgadza się na wycinkę 63 drzew przy Bystrzycy. Wnioskowały Wody Polskie

Lublin: Miasto zgadza się na wycinkę 63 drzew przy Bystrzycy. Wnioskowały Wody Polskie 86 54

Urząd Miasta zezwolił na usunięcie 63 drzew z koryta Bystrzycy między ul. Żeglarską a mostem kolejowym przy ul. Janowskiej. O pozwolenie prosiła instytucja Wody Polskie, która tłumaczyła, że obumarłe drzewa mogą się przewrócić do rzeki, więc i tak będzie trzeba je usunąć

Dostali w szpitalu większe wypłaty. Muszą zwrócić pieniądze

Dostali w szpitalu większe wypłaty. Muszą zwrócić pieniądze 14 7

Płacowa karuzela w chełmskim szpitalu. Na przełomie roku na konta pracowników wpłynęły wyższe niż zwykle pobory. Większe pieniądze przyjęto z zadowoleniem, traktując je jako podwyżkę. Teraz wyszło na jaw, że była to pomyłka

Lublin: Parkują na miejscach dla niepełnosprawnych. Straż Miejska bezradna
alarm24

Lublin: Parkują na miejscach dla niepełnosprawnych. Straż Miejska bezradna 17 19

Kilkanaście miejsc parkingowych zarezerwowanych dla osób niepełnosprawnych zajmują pojazdy bez odpowiednich plakietek – taki widok jest codziennością przed nowym budynkiem przy al. Kompozytorów Polskich 5

Odtwarzają bramę koszarską w parku Radziwiłłowskim

Odtwarzają bramę koszarską w parku Radziwiłłowskim 3 0

W parku Radziwiłłowskim w Białej Podlaskiej odtwarzana jest brama koszarska. Tymczasem w kaplicy zamkowej odkryto kryptę, w której kilka wieków temu spoczywały szczątki św. Józefata Kuncewicza.

Lublin: Pociąg śmiertelnie potrącił kobietę

Lublin: Pociąg śmiertelnie potrącił kobietę 16 4

Tragiczny wypadek na Ponikwodzie stał się powodem całkowitego wstrzymania ruchu pociągów między Lublinem a Lubartowem

Wojewoda Przemysław Czarnek kandydatem PiS na senatora

Wojewoda Przemysław Czarnek kandydatem PiS na senatora 16 48

Przemysław Czarnek będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości do Senatu. Kandydaturę musi jeszcze zatwierdzić partyjna centrala.

Total War: Three Kingdoms. Eight Princes: Walka o władzę (wideo)
film

Total War: Three Kingdoms. Eight Princes: Walka o władzę (wideo) 0 0

Kto walczy? Ośmiu książąt dynastii Jin. Kiedy? Premiera dodatku Total War: Three Kingdoms. Eight Princes została zaplanowana na 8 sierpnia.

W wypadku zginął znany muzyk. 19-letni sprawca skazany na więzienie

W wypadku zginął znany muzyk. 19-letni sprawca skazany na więzienie 15 11

45-latek nie przeżył wypadku, a jego 36-letnia znajoma została ciężko ranna. Sprawca tragicznego wypadku miał prawo jazdy od dwóch miesięcy, a w organizmie 0,6 promila alkoholu. Sąd Okręgowy w Zamościu utrzymał w mocy zaskarżony wyrok, a to oznacza, że 19-letni Adrian K. spędzi za kratkami 6 lat. Sąd dożywotnio pozbawił go prawa jazdy.

GreedFall: Podróż na tajemniczą wyspę (wideo)
film

GreedFall: Podróż na tajemniczą wyspę (wideo) 0 0

Oprócz wyspy w grze GreedFall najważniejsze mają być nasze wybory. Ale nie zabraknie ani walki, ani stworów.

Pierwszy test mistrzyń. Już bez Emilii Zdunek

Pierwszy test mistrzyń. Już bez Emilii Zdunek 0 2

W środę Górnik Łęczna rozegra pierwszy sparing w tym sezonie. Nie zagra w nim Emilia Zdunek, która już oficjalnie przenosi się do hiszpańskiej Sevilli

Aleksandra Włodarczyk potrzebuje pomocy. "Diagnoza to był ogromny szok"

Aleksandra Włodarczyk potrzebuje pomocy. "Diagnoza to był ogromny szok" 26 2

Aleksandra Włodarczyk z Międzyrzeca Podlaskiego od trzech lat choruje na ziarnicę złośliwą. To rodzaj nowotworu. Szansą dla niej jest lek, którego miesięczna dawka kosztuje 30 tys. zł.

Daniel Staniszewski bez medalu na mistrzostwach Europy U-23

Daniel Staniszewski bez medalu na mistrzostwach Europy U-23 0 0

Impreza odbywała się w belgijskiej miejscowości Gent. Staniszewski wystartował w dwóch konkurencjach. Najpierw rywalizował w drużynowym wyścigu na dochodzenie. Oprócz zawodnika KS Pogoń Puławy w skład reprezentacji Polski weszli Damian Sławek, Bartosz Rudyk i Filip Prokopyszyn.

Dworca jeszcze nie ma, a już doceniony. Projekt w finale World Building of the Year
galeria

Dworca jeszcze nie ma, a już doceniony. Projekt w finale World Building of the Year 152 120

Do prestiżowej nagrody nominowany został projekt nowego dworca autobusowego stworzony na zamówienie władz Lublina przez warszawską pracownię Tremend. Jej praca jest w finale wyścigu po nagrodę World Building of the Year, a prezentacja przed jurorami planowana jest na grudzień

Kierowcy poniżej 25. roku życia są najbardziej niebezpieczni na drogach

Kierowcy poniżej 25. roku życia są najbardziej niebezpieczni na drogach 0 10

Kierowcy poniżej 25. roku życia to najbardziej niebezpieczni kierowcy. Kierowcy w wieku 18-24 lata, według statystyki, powodują najwięcej w wypadków w przeliczeniu na 10 tysięcy osób.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.