Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 czerwca 2019 r.
12:12

Lubelski ksiądz zapowiedział odejście z kapłaństwa. Jest komentarz rzecznika archidiecezji

Autor: Zdjęcie autora aa
278 56 A A
ks. dr Adam Jaszcz, wicekanclerz, rzecznik prasowy archidiecezji lubelskiej skomentował dziś
ks. dr Adam Jaszcz, wicekanclerz, rzecznik prasowy archidiecezji lubelskiej skomentował dziś

Jest odpowiedź rzecznika archidiecezji lubelskiej na publiczną zapowiedź odejścia z kapłaństwa lubelskiego duchownego ks. Łukasza Kachnowicza. Duszpasterz akademicki poinformował we wtorek na Facebooku, że "oficjalnie poszedł na urlop".

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Kapłaństwo nie jest umową o pracę – napisał dziś na Twitterze ks. dr Adam Jaszcz, wicekanclerz, rzecznik prasowy archidiecezji lubelskiej. – Zgadza się na nie dorosły człowiek, który przyjmuje blaski i cienie tej posługi, trwając w wierności Chrystusowi. Często odchodzący ksiądz używa argumentów, że wyzwoliła go ta decyzja, jak długo do niej dojrzewał, jak bardzo jest teraz szczęśliwy. Jest to próba racjonalizacji dramatu, który rozegrał się i rozgrywa w życiu księdza rezygnującego z kapłaństwa. Radykalne zmiany budzą euforię, ale przejściową. Często mają też drugie dno.

Rzecznik prasowy archidiecezji lubelskiej przyznaje we wpisie na Twitterze, że nie chce komentować szczegółów decyzji ks. Kachnowicza.

– Jej powody są bardziej skomplikowane, niż poruszające skądinąd wyjaśnienia na Facebooku – zaznacza ks. Jaszcz. – Łukaszowi życzę jak najlepiej. Znamy się jeszcze z lat studiów w seminarium. I dodaje: – Wiele osób gratulowało ks. Kachnowiczowi podjętej decyzji. To tak, jak by pogratulować mężowi, że nie dochowuje wierności swojej żonie. Wierność jest czymś fundamentalnym nie tylko w małżeństwie, ale także w kapłaństwie. Bijącym brawo odchodzącemu kapłanowi proponuję ponowną refleksję nad relacjami łączącymi Jezusa i Jego uczniów. Może ks. Łukasz tak jak św. Piotr po błędzie podejmie na nowo trud wierności, kochając Jezusa w Jego kapłaństwie. Tego mu z całego serca życzę – kończy swój wpis rzecznik prasowy archidiecezji lubelskiej.

>>> Lubelski ksiądz odchodzi z kapłaństwa? "Czuję się bardziej wolnym człowiekiem"

Kiedy media opublikowały informację o "urlopie" lubelskiego duchownego, ostatnie wpisy Łukasza Kachnowicza na Facebooku zniknęły.

e-Wydanie

Komentarze 56

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ewa / 29 czerwca 2019 o 06:16
+30
to jak mąż i ojciec stwierdzi, że znudziło mu się takie życie i się wyprowadza:) prościej uciec niż sprostać...dziwię się, że jest za to chwalony........moim zdaniem to życiowa porażka.......nie ma się czym chwalić
Avatar
stefanvonzul@interia.pl / 28 czerwca 2019 o 13:56
+23
Wydaje mi się, że coś tu zostało pomieszane. Jak zrozumiałem powody decyzji ks. Łukasza (którego znam i b.cenię), problem nie leży w "wierności Chrystusowi" (bo w to akurat u Ks. Łukasza nie wątpię, a nawet jestem pewien), w sytuacji w jakiej się znalazł. Ksiądz Łukasz jasno napisał, że nie może głosić Ewangelii o miłości Chrystusa w sytuacji w jakiej się znalazł. Ja jasno odebrałem ten wpis - jako bardzo czytelny sygnał, że Ksiądz Łukasz nie akceptuje tego co dzieje się "wewnątrz Kościoła" To o czym świeccy nie wiedzą i albo coś wy cieknie do mediów i wtedy jest halo, albo jakiś ksiądz odchodzi z kapłaństwa i wtedy jest dociekanie.... dlaczego to zrobił. Może lepiej że odszedł na urlop niż miałby coś zrobić sobie....Sytuacja dla Kościoła w Polsce nie jest dobra.....Ale tak naprawdę ten problem jest głębszy i go rozbić na dwie połowy..... To, że obecnie do kościoła chodzi coraz mniej ludzi młodych, że dzieci nie chcą się uczyć religii..... to nie jest wina Kościoła, tylko LUDZI KOŚCIOŁA. W latach kiedy ja się uczyłem religii - to ksiądz prowadzący zajęcia (w salce przy kościele - i to jest warte podkreślenia, bo to miało swój klimat) był autorytetem dla nas dzieci. A obecnie tych autorytetów brak. I to patrząc od samego wierzchołka a schodząc do parafii..... Ludzie Kościoła (i to jest odbierane jako duży minus) zupełnie bez potrzeby uwikłali się w politykę (i proszę tu nie mieszać "zabierania głosu w istotnych dla Kraju sprawach" od otwartej polityki uprawianej od Ołtarza)... Mam bardzo wielu znajomych, którzy chodzą do kościoła są praktykującymi katolikami - ale mam też takich którzy od kościoła odeszli. Dlaczego? Bo idą do kościoła aby się pomodlić, wyciszyć, porozmawiać z Bogiem, a co słyszą? Czytane z kartki kazania (często napisane takim językiem, że odnoszę wrażenia, że jest to na zasadzie "kopiuj-wklej". Co jest potrzebne Katolikowi? Rozmowa z Bogiem i o Bogu - ale językiem prostym zrozumiałym i zmuszającym do refleksji, zatrzymania, zastanowienia..... Podejrzewam, że gros ludzi starszych które chodzą w niedzielę na msze - nie rozumie, co ksiądz mówi podczas homilii. Jeszcze długo mógłbym pisać i mówić. Ale w tym miejscu postawię kropkę. Ciekawy jestem odbioru tego co napisałem..... Pewnie będą skrajne opinie...... Ale moja nie jest odosobniona. Zapewniam
Wydaje mi się, że coś tu zostało pomieszane. Jak zrozumiałem powody decyzji ks. Łukasza (którego znam i b.cenię), problem nie leży w "wierności Chrystusowi" (bo w to akurat u Ks. Łukasza nie wątpię, a nawet jestem pewien), w sytuacji w jakiej się znalazł. Ksiądz Łukasz jasno napisał, że nie może głosić Ewangelii o miłości Chrystusa w sytuacji w jakiej się znalazł. Ja jasno odebrałem ten wpis - jako bardzo czytelny sygnał, że Ksiądz Łukasz nie akceptuje tego co dzieje się "wewnątrz Kościoła" To o czym świeccy nie wiedzą i ... rozwiń
Avatar
mp / 28 czerwca 2019 o 20:35
+17
Trafny i słuszny komentarz. Kapłaństwo nie jest umową o pracę. Kapłaństwo to misja, to walka o dusze na różnych frontach! To dar, wyzwanie, rycerskie zadanie, coś o wiele więcej i głębiej niż "zawód"!
Avatar
Gość / 29 czerwca 2019 o 11:30
+12
Błądzenie jest rzeczą ludzką, ale dobrowolne trwanie w błędzie jest rzeczą diabelską.
Avatar
Credo / 28 czerwca 2019 o 13:25
+10
Wszyscy co tu są za nie są katolikami i nie chodzą do kościoła,którego założycielem jest Jezus.To dla Boga idziemy do kościoła bo nic nam nie da szczęścia,kto myśli inaczej jest hipokrytą, więc niech milczy bo ma wiele na sumieniu.Diabel nie śpi,zbiera chętnych.Ktis jak chce odejść,odchodzi,nie chwali się medialnie.Taku ksiądz to chce być celebrytą najwidoczniej.Jeszcze zaplaczecie bo nie będzie miał was kto wyspowiadać przed śmiercią.Milisci do Boga nie można się wyprzeć,wszystko zostawicie.Nue życzę sobie by ktoś bluźnił na moją wspólnotę do której nie należy,tego nie powie żaden katolik.Lepiej się nawracajcie,ci którzy zabijacie dzieci,porzucacie rodziny i żyjecie w grzesznych związkach z kochankami, sprawiedliwość kiedyś was dosięgnie,jak nie wyrazicie skruchy,takie myślenie nie pochodzi od Boga ale zapominacie że z nim zły nie wygra,nigdy.
Wszyscy co tu są za nie są katolikami i nie chodzą do kościoła,którego założycielem jest Jezus.To dla Boga idziemy do kościoła bo nic nam nie da szczęścia,kto myśli inaczej jest hipokrytą, więc niech milczy bo ma wiele na sumieniu.Diabel nie śpi,zbiera chętnych.Ktis jak chce odejść,odchodzi,nie chwali się medialnie.Taku ksiądz to chce być celebrytą najwidoczniej.Jeszcze zaplaczecie bo nie będzie miał was kto wyspowiadać przed śmiercią.Milisci do Boga nie można się wyprzeć,wszystko zostawicie.Nue życzę sobie by ktoś bluźnił na moją wspólnotę ... rozwiń
Avatar
Wielebny / 28 czerwca 2019 o 20:52
+9
Po co to wszystko? Żeby być medialnym? Dla mnie to nie do pomyślenia bo w seminarium studiuję się na kolanach i jest 6 Lat na to żeby podjąć właściwą decyzję odnośnie drogi którą się idzie.
Avatar
Gość / 28 czerwca 2019 o 15:39
+9
"Czuję się bardziej wolnym człowiekiem" CZUJĘ ... czuję się dobrze, wygodnie mi w tym fotelu - może powiedzieć ktoś kto siedzi w spadającym samolocie itd. Czuć a rzeczywistość to są dwie różne rzeczy, bardzo często to co się czuje jest bardzo mylne. Jak nie ma argumentów racjonalnych, zdradza się żonę, Boba to łatwo powiedzieć "ale czuję się dobrze", ukraść w sposób perfekcyjny parę milionów i pójść na zakupy to też będzie się czuło dobrze :) ale to tylko uczucie bo i tak złapią ...
Avatar
Gość / 28 czerwca 2019 o 14:58
+7
Z czego tu robić sensację? Człowiek jest wolną istotą i sam podejmuje decyzje dotyczące swojego życia. Czy DW z równą żarliwością będzie informował o zmianach w życiu uczestników tęczowych pochodów? To dopiero będzie ciekawy materiał!
Avatar
Wierzaca / 28 czerwca 2019 o 14:54
+7
Każdy jest poddawany probie, każdy wierzącyczlowiek czasem jest jak w ciemne matni. Pytamy Boga-cis a, prosimy-cis a. Modlitwa idzie ciężko, przychodzi kryzys. Ja też to miałam. Jedyną rada to taka, żeby przetrwac ta ciezka probe. Z tego wchodzi się mocniejszym. Bog jest przy nas zawsze alę my nie zawsze czujemy ta obecnosc. Proby zawsze będą a od nas zalezy czy damy rade, czy jesteśmy silni czy rozchlestane MIMOZY.
Avatar
klecha / 28 czerwca 2019 o 18:19
+6
Ale "bochater" - zasługuje na promocję w tej gazecie. Jaki czyn - takie uznanie!
Avatar
gość / 10 lipca 2019 o 18:39
0
Najczęsciej wyrachowane i doświadczone seksualnie baby wyrywają takich kawalerów -jeleni a takich mało doswiadczonych ,naiwnych nie znających życia wśród księzy jest wielu.Wygłodniały naiwniak spotka taką qre z  kurczakami i myśli ze życiową miłośc spotkał , naiwniak. 
Avatar
gość / 10 lipca 2019 o 18:35
0
Najczęsciej wyrachowane i doświadczone seksualnie baby wyrywają takich kawalerów -jeleni a takich mało doswiadczonych ,naiwnych nie znających życia wśród księzy jest wielu.Wygłodniały naiwniak spotka taką qre z  kurczakami i myśli ze życiową miłośc spotkał , naiwniak. 
Avatar
gość / 10 lipca 2019 o 18:23
+1
obrzydliwe kiedy kawaler a zwłaszcza ksiądz bierze używaną babę po jakimś chłopie a tym bardziej po dwóch , i jeszcze z dzieciakami. Tyle tylko ,że  w tej sytuacji to nie ksiądz rozwala rodzinę tylko ten, kto tę rodzine ma i sam sobie rozwala . W tych przypadkach -zamężne babsko z dzieciakami.
Avatar
Adam / 6 lipca 2019 o 20:36
+1
Kaplanem zostaje sie na cala wiecznosc. Nie da sie z niego zrezygnowac
Avatar
anka / 6 lipca 2019 o 11:37
0
bezmózgowców nie brakuje w kościele. Co on ma wspólnego z religią ????
Avatar
Luk / 2 lipca 2019 o 14:04
+1
Odszedł z kapłanstwa bo sumienie go gryzlo że jest gejem
Avatar
Senior / 1 lipca 2019 o 20:10
+2
Znam podobnego tchorza, zyje Teraz że stara baba po dwóch mezach w tym jednym ksiedzu(sprytna,) Teraz ma dziecko I wychowuje z nią dzieci, którym rozwalil rodzine. Podobno z kachnem byli najlepszy I kumplami. Jak widzicie kretynow nie brakuje. Nie wiem co pochwalacie I czego gratulujecie alę chyba chuc to nie jest powod do goryfikacji zarujonych idiotow
Avatar
Quake315 / 1 lipca 2019 o 20:08
+5
stefanvonzul@interia.pl Zgadzam się z tym poglądem, sama jestem tym " nieszczęśliwym katolikiem" który przestał chodzić do kościoła z powodu "ludzi kościoła". Żal
 Czyli nie jest pani prawdziwym świadkiem jak tego wymaga prawdziwa postawa wobec Jezusa bo twierdzi pani że przestała chodzić z powodu ludzi a teraz proszę sobie zadać pytanie chodzi pani do kościoła dla Jezusa czy ludzi ???
Avatar
Quake315 / 1 lipca 2019 o 19:57
+1
jaki tego dowód???
Avatar
Glos44 / 30 czerwca 2019 o 08:52
-2
Masz postawę krytykanco konsumpcyjno roszczeniowa. Pomijam że wiesz lepiej... Pisanie że kiedyś to dopiero byli księża i kiedyś to dopiero był Kościół czyli jakieś 30lat temu dowodzi właśnie temu, że niewiele z tego rozumiesz. Zaciagnij się do jakiejś wspólnoty, poczytaj dobrą książkę, spotkaj chrześcijan optymistów i nie siej niepotrzebnie paniki... Czasy się zmieniają... A Ty? Co do ks. Łukasza... Jeśli odszedł wstrząśnięty tym, co dzieje się w Kościele to właśnie odszedł ratując Kościół czy siebie?