Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 lipca 2021 r.
20:25

Lubelskie. Brud i niedbalstwo zepsuły wakacje dzieciom

0 1 A A
Jak relacjonują reporterzy programu „Uwaga! TVN” po kilku dniach siedmioro dzieci zadzwoniło do rodziców prosząc, żeby jak najszybciej zabrano je do domu
Jak relacjonują reporterzy programu „Uwaga! TVN” po kilku dniach siedmioro dzieci zadzwoniło do rodziców prosząc, żeby jak najszybciej zabrano je do domu (fot. UWAGA! TVN / x-news)

Pourywane kontakty, niedziałające spłuczki i zerwane zasłony prysznicowe – w takich warunkach miały wypoczywać dzieci na koloniach w Okunince. Przeprowadzone kontrole potwierdziły część zarzutów, organizator wypoczynku przeprasza i zarzeka się, że to jednorazowy incydent.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Każde kuratorium oświaty ma w swoim budżecie pieniądze na organizację wypoczynku dla dzieci znajdujących się w trudnej sytuacji rodzinnej. Wakacje organizuje instytucja wybrana w przetargu. Decydującym kryterium jest jak najniższa cena.

W tym roku 180 dzieci mieszkających na terenie województwa lubelskiego na zamówienie kuratorium pojedzie na kolonie nad jezioro Białe. Nie będą to pierwsze turnusy w tamtym miejscu, bo na przełomie lipca i sierpnia ten sam organizator odpowiedzialny był za wypoczynek dla dzieci mieszkających na terenie województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. I wtedy pojawiły się skargi.

Jak relacjonują reporterzy programu „Uwaga! TVN” po kilku dniach siedmioro dzieci zadzwoniło do rodziców prosząc, żeby jak najszybciej zabrano je do domu.

– Pod prysznicem były robaki, pluskwy – opowiadają Fabian i Patrycja, rodzeństwo które miało dobrze bawić się nad Okuninką. I dodają, że wychowawca powiedział im, „że jeżeli nie będą go słuchać, to będą klęczeć na szyszkach”.

– Ciągle krzyczeli na dzieci i kazali swoimi szczoteczkami do zębów myć kible – dodaje Fabian.

Kuratorium: brud i niedbalstwo

Rodzice zgłosili sprawę do lubelskiego kuratorium, bo to ono kontroluje letni wypoczynek na terenie woj. lubelskiego.

– W systemie zgłoszonych mamy ponad 1025 różnych form wypoczynku. Kontrolujemy 10 proc. z nich oraz dodatkowo wszystkie miejsca, jeśli dostajemy zgłoszenia o jakichś nieprawidłowościach. Tak było właśnie w tym przypadku – mówi Jolanta Misiak, rzeczniczka Kuratorium Oświaty w Lublinie. – Znaleźliśmy kilka niedociągnięć w dokumentacji, ale nic tak poważnego, co kazałoby nam kolonie przerwać.

Przyznaje jednak, że kontrolerzy kuratorium w ośrodku zauważyli ogromny brud m.in. pourywane kontakty, niedziałające spłuczki czy zerwane zasłony prysznicowe. Podkreśla, że nie był to zwykły bałagan związany z użytkowaniem pomieszczeń przez dzieci.

– Z całą pewnością ośrodek nie był przygotowany do przyjęcia dzieci – mówi Jolanta Misiak. – Być może po zamknięciu związanym z pandemią nikt go wcześniej odpowiednio nie przygotował. Niedbalstwo: to słowo które najlepiej opisuje to co zobaczyliśmy. Wydaje nam się, że organizator wypoczynku zbytnio zaufał zarządcom ośrodka i przed przyjazdem nie stwierdził jak sytuacja wygląda na miejscu – dodaje rzecznik kuratorium.

Kilka kontroli po otrzymaniu interwencji w tej sprawie przeprowadził też włodawski sanepid.

– Stwierdzono występowanie niektórych zgłaszanych w interwencji nieprawidłowości w zakresie stanu sanitarno-technicznego i porządkowego obiektu – informuje Katarzyna Wnuk, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie. – Wydano decyzję z rygorem natychmiastowej wykonalności.

Sanepid sprawdzał potem wykonanie zaleceń. Za pierwszym razem część wykonano. Trwał jeszcze remont.

– W czasie ponownej kontroli stwierdzono, że bieżąca czystość pomieszczeń jest zachowana oraz wydane nakazy administracyjne zostały w całości zrealizowane – podkreśla Wnuk i zapowiada, że nad ośrodkiem będzie utrzymywany wzmożony nadzór sanitarny.

>>> Wakacje na plaży? Lepiej iść do pracy, na staż czy praktyki

Kierownik wini dzieci, organizator przeprasza

Dziennikarze programu „Uwaga! TVN” rozmawiali z kierownikiem ośrodka w Okunince.

– Nie było nieprawidłowości. Było kuratorium i sanepid, i wszystkie uchybienia zostały poprawione. To są pomówienia ze strony rodziców – stwierdził mężczyzna. – Nieporządek tak naprawdę tworzą dzieci.

– Owszem, było zbieranie szyszek, ale nie była to kara, tylko coś na zasadzie gry terenowej – tłumaczy wyjaśniając pozostałe zastrzeżenia zgłaszane przez dzieci. Dzieci nie otrzymują środków czystości, to wszystko robią panie sprzątaczki. Nie mam sobie nic do zarzucenia, rzetelnie wypełniam swoje obowiązki. To zostało wymyślone ze strony rodziców.

Inaczej widzi to organizator wypoczynku, który wynajął ośrodek nad jeziorem Białym.

– Jest nam niezmiernie przykro, że taka sytuacja miała miejsce, bo niedociągnięcia były – potwierdza. – Dokładamy wszelkich starań żeby podobna sytuacja, czy to nad jeziorem Białym, czy w innych miejscach, do których zapraszamy dzieci i młodzież nigdy się już nie powtórzyła. W tej chwili sytuacja jest już dopięta na ostatni guzik. To był incydent jednorazowy.
Zanim nad Białe pojadą dzieci z Lublina i okolic, ośrodek zostanie skontrolowany.

176 zaleceń po kontrolach

Lubelskie Kuratorium Oświaty podczas tegorocznych wakacji przeprowadziło 105 kontroli miejsc wypoczynku dzieci i młodzieży. Żadna nie skończyła się wydaniem decyzji o zamknięciu obozów lub kolonii. Stwierdzono jednak mniejsze nieprawidłowości i wydano 176 zaleceń pokontrolnych.

– Były to głównie braki formalne dotyczące np. procedur kowidowych. W 28 przypadkach kierownicy lub wychowawcy wypoczynków nie dostarczyli informacji z rejestru sprawców przestępstw seksualnych. Musieli to zrobić w trakcie trwania kontroli.

Jeśli rodzice mają informacje o nieprawidłowościach podczas kolonii i obozów powinny zgłaszać je na interwencyjny numer alarmowy kuratorium 781-701-533. Informacje o nieprawidłowościach przyjmuje też sanepid. Można ją zgłosić poprzez infolinię (+48 22 25 00 115) lub za pomocą poczty elektronicznej do właściwej terenowo stacji sanitarnej.

Wideo: UWAGA!TVN / x-news

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 1

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
METATRON / 26 lipca 2021 r. o 08:33
0
Lokalnie przywykliśmy do Pojezierza Kameralnego, a co do samej Okuninki, to wszyscy wiemy po co się tam jeździ. Gimbaza z całego województwa spotyka się tam i imprezuje, od tego jest Okuninka. Piwa co poniektórzy spróbują tam po raz pierwszy, poznaje się też gimbazę z innych miast. To naturalne. Co do tej konkretnie młodzieży to ewidentnie raczej zbieranina dzieciaków, której kluczem nie jest to, że są z jednej klasy, gminy czy z tej samej szkoły czy choćby wspólnoty i oazy, ale raczej tu problemem jest niestety kryterium dochodowe. Więc de facto miks dzieciaków z gorzej sytuowanych rodzin, które wcześniej się pewnie nie znały, stąd jak widać nie bawiły się jakoś dobrze ze sobą. Gdy pakujesz się całą klasą z podstawówki i jedziesz nad Okuninkę, to masz taki swój lokalny wylot na Majorkę iksde, po prostu chodzi o to by się dobrze bawić ze swoją paczką, swoimi ludźmi. Ale, gdy jesteś zbieraniną dzieci z kryterium dpochodowego, to nie ma jakichś relacji czy paczki, podejrzewam, też, że nie mają to sensu zajęcia teambuildingowe. Po prostu, te dzieci wolą indywidualnie wyjechać nad Morze, bo to im się prawilnie kojarzy, z tym, że indywidualny wyjazd, to koszt, tak samo nawey t oaza nad morzem, to koszt. Co do stanu w ośrodku, nad Okuninką są i lepsze miejsca i gorsze, ale jeśli jesteś tam ze swoją ekipą to wspominasz to po latach raczej z sentymentem niż roszczeniowo.
Lokalnie przywykliśmy do Pojezierza Kameralnego, a co do samej Okuninki, to wszyscy wiemy po co się tam jeździ. Gimbaza z całego województwa spotyka się tam i imprezuje, od tego jest Okuninka. Piwa co poniektórzy spróbują tam po raz pierwszy, poznaje się też gimbazę z innych miast. To naturalne. Co do tej konkretnie młodzieży to ewidentnie raczej zbieranina dzieciaków, której kluczem nie jest to, że są z jednej klasy, gminy czy z tej samej szkoły czy choćby wspólnoty i oazy, ale raczej tu problemem jest niestety kryterium dochodowe. Więc de ... rozwiń
Avatar
METATRON / 26 lipca 2021 r. o 08:33
0
Lokalnie przywykliśmy do Pojezierza Kameralnego, a co do samej Okuninki, to wszyscy wiemy po co się tam jeździ. Gimbaza z całego województwa spotyka się tam i imprezuje, od tego jest Okuninka. Piwa co poniektórzy spróbują tam po raz pierwszy, poznaje się też gimbazę z innych miast. To naturalne. Co do tej konkretnie młodzieży to ewidentnie raczej zbieranina dzieciaków, której kluczem nie jest to, że są z jednej klasy, gminy czy z tej samej szkoły czy choćby wspólnoty i oazy, ale raczej tu problemem jest niestety kryterium dochodowe. Więc de facto miks dzieciaków z gorzej sytuowanych rodzin, które wcześniej się pewnie nie znały, stąd jak widać nie bawiły się jakoś dobrze ze sobą. Gdy pakujesz się całą klasą z podstawówki i jedziesz nad Okuninkę, to masz taki swój lokalny wylot na Majorkę iksde, po prostu chodzi o to by się dobrze bawić ze swoją paczką, swoimi ludźmi. Ale, gdy jesteś zbieraniną dzieci z kryterium dpochodowego, to nie ma jakichś relacji czy paczki, podejrzewam, też, że nie mają to sensu zajęcia teambuildingowe. Po prostu, te dzieci wolą indywidualnie wyjechać nad Morze, bo to im się prawilnie kojarzy, z tym, że indywidualny wyjazd, to koszt, tak samo nawey t oaza nad morzem, to koszt. Co do stanu w ośrodku, nad Okuninką są i lepsze miejsca i gorsze, ale jeśli jesteś tam ze swoją ekipą to wspominasz to po latach raczej z sentymentem niż roszczeniowo.
Lokalnie przywykliśmy do Pojezierza Kameralnego, a co do samej Okuninki, to wszyscy wiemy po co się tam jeździ. Gimbaza z całego województwa spotyka się tam i imprezuje, od tego jest Okuninka. Piwa co poniektórzy spróbują tam po raz pierwszy, poznaje się też gimbazę z innych miast. To naturalne. Co do tej konkretnie młodzieży to ewidentnie raczej zbieranina dzieciaków, której kluczem nie jest to, że są z jednej klasy, gminy czy z tej samej szkoły czy choćby wspólnoty i oazy, ale raczej tu problemem jest niestety kryterium dochodowe. Więc de ... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 1

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ruch Izbica – Spółdzielca Siedliszcze 4:0, wyniki szóstej kolejki chełmskiej klasy okręgowej

Ruch Izbica – Spółdzielca Siedliszcze 4:0, wyniki szóstej kolejki chełmskiej klasy okręgowej

Po hat-tricku Michała Gałki i główce grającego trenera Romana Blonki Ruch Izbica ograł Spółdzielcę Siedliszcze. Klasycznym hat-trickiem popisał się także Kamil Mazurek ze Znicza Siennica Różana.

Śmiertelny wypadek na krajowej "19". Kierowca osobówki zginął na miejscu
Wideo
galeria
film

Śmiertelny wypadek na krajowej "19". Kierowca osobówki zginął na miejscu

37-letni Ukrainiec zginął w niedzielę na drodze krajowej nr 19 w miejscowości Łukowisko (pow. bialski). Zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się z ciężarówką

Zaostrzają zakaz handlu, a sieć obecna w Lublinie otworzy sklepy w niedziele

Zaostrzają zakaz handlu, a sieć obecna w Lublinie otworzy sklepy w niedziele

Kolejna sieć zamierza wykorzystać furtkę w przepisach i jeszcze we wrześniu ma prowadzić sprzedaż w niehandlowe niedziele. Tymczasem Sejm już przyjął nowelizację prawa.

Premier o kryzysie migracyjnym na granicy: To zorganizowany szturm, będziemy umacniać nasze instalacje ochronne
film

Premier o kryzysie migracyjnym na granicy: To zorganizowany szturm, będziemy umacniać nasze instalacje ochronne

Warszawa. Mianem zorganizowanego szturmu określił premier falę migrantów próbujących dostać się do Polski z terytorium Białorusi.

Stowarzyszenie im. Karoliny Majewskiej pomaga chorym dzieciom. I chce włączyć w to szkoły

Stowarzyszenie im. Karoliny Majewskiej pomaga chorym dzieciom. I chce włączyć w to szkoły

Chcemy uwrażliwić uczniów na problemy i potrzeby przewlekle chorych dzieci – tłumaczy Ewa Janiszewska, wiceprezeska lubelskiego Stowarzyszenia "Życie z chorobą nie musi być smutne" im. Karoli Majewskiej, współautorka edukacyjnego projektu adresowanego do szkół podstawowych. I zachęca do udziału.

Lublin, środek nocy. Policjanci wyciągnęli złodzieja spod samochodu

Lublin, środek nocy. Policjanci wyciągnęli złodzieja spod samochodu

Na Ponikwodzie patrol zatrzymał złodzieja katalizatorów. Mundurowi musieli wyciągać go spod auta.

Edach Budowlani – Lechia Gdańsk 29:17. Lider poległ w Lublinie

Edach Budowlani – Lechia Gdańsk 29:17. Lider poległ w Lublinie

Po bardzo dobrym meczu Edach Budowlani Lublin pokonali prowadząca w tabeli ekstraligi rugby Lechię Gdańsk 29:17

Wygrane Padwy Zamość i AZS AWF Biała Podlaska na inaugurację nowego sezonu

Wygrane Padwy Zamość i AZS AWF Biała Podlaska na inaugurację nowego sezonu

Na inaugurację rozgrywek dwa zespoły z naszego regionu wygrały swoje mecze. Padwa wygrała w Olsztynie z Warmią 23:21. Z kolei AZS AWF Biała Podlaska pokonał u siebie MKS Grudziądz 32:27.

iPhone 13- czego możemy się spodziewać?

iPhone 13- czego możemy się spodziewać?

iPhone'y to obecnie najpopularniejsze smartfony na świecie. Apple wydało na świat już wiele generacji, a każda kolejna ma coraz to wyższą specyfikację techniczną. Obecnie oczekujemy na premierę najnowszego iPhone'a 13, deklarowanego jako najlepszy z dotychczas poznanych przez nas modeli. Czym będzie się cechował, jakie nastąpią zmiany w jego parametrach i wyglądzie i, oczywiście, ile będzie kosztował? Nie wszystkie informacje są w dalszym ciągu nam znane, mamy jednak pewne przypuszczenia.

Koronawirus 20 września. 363 nowe zakażenia w Polsce. Co z woj. lubelskim?

Koronawirus 20 września. 363 nowe zakażenia w Polsce. Co z woj. lubelskim?

363 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i 0 ofiar śmiertelnych - Ministerstwo Zdrowia podało dzisiaj o godz. 10.30 najnowszy raport na temat sytuacji epidemiologicznej w Polsce. W woj. lubelskim są 42 zakażenia

Lubelskie. Kotek w krzakach, a wokół już czaiły się lisy

Lubelskie. Kotek w krzakach, a wokół już czaiły się lisy

Policjanci uratowali biało-rudego kotka. Usłyszeli jego „wołanie o pomoc”.

Luksusowa Marka Roku 2021

Luksusowa Marka Roku 2021

W ostatnich dniach czerwca zostały rozdane statuetki Luksusowej Marki Roku 2021! To już dwunasty raz, kiedy biznesowi liderzy z sektora premium pojawili się na tym niezwykle prestiżowym wydarzeniu.

Finał Świętokrzyskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej
26 września 2021, 19:00

Finał Świętokrzyskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej

Przed nami ostatnie wydarzenie w ramach tegorocznej edycji Świętokrzyskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej. 26 września o godz. 19 w kościele pw. Świętego Krzyża (ul. Pogodna 7) wystąpi inicjator festiwalu Michał Kopyciński.

Zakup czy wynajem? Na jakie rozwiązania decydują się najczęściej mieszkańcy Lublina?

Zakup czy wynajem? Na jakie rozwiązania decydują się najczęściej mieszkańcy Lublina?

Zróżnicowanie lubelskiego rynku nieruchomości sprawia, że jest on atrakcyjny zarówno dla osób zainteresowanych zakupem, jak i wynajęciem mieszkania. Która opcja jest korzystniejsza w Lublinie?

Wypadek koło Lubartowa. Człowiek uwięziony w chryslerze
zdjęcia
galeria

Wypadek koło Lubartowa. Człowiek uwięziony w chryslerze

Straż pożarna musiała rozcinać auto, żeby wydostać z niego poszkodowaną osobę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.