Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 marca 2016 r.
18:32

Lublin: Chcieli odciąć prasę od procesu ws. handlu ludźmi. Bo źle relacjonuje

0 12 A A
Większość oskarżonych pochodzi z Łukowa i okolic
Większość oskarżonych pochodzi z Łukowa i okolic

Blisko 80 osób miał wykorzystać gang oskarżony o handel ludźmi. Jego członkowie werbowali chętnych do pracy za granicą, a potem zmuszali do żebractwa – twierdzą śledczy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Czwartkowa rozprawa w Sądzie Okręgowym w Lublinie rozpoczęła się od serii wniosków, w których obrońcy oskarżonych starali się ograniczyć mediom możliwość relacjonowania procesu.

– Mój klient jest ojcem, mężem i aktywnym sportowcem. Upublicznienie informacji o sprawie utrudni mu dalsze życie – przekonywał mec. Henryk Dzido, obrońca Roberta D., jednego z głównych oskarżonych w sprawie.

Pełnomocnikowi Roberta O. nie podobał się natomiast sposób, w jaki media do tej pory relacjonowały sprawę. Z postulatów mec. Barbary Klauser można było wywnioskować, że domaga się ocenzurowania publikacji związanych z procesem.

– Proszę, by sąd ograniczył przywileje prasy – podsumowała mec. Klauser. – Sąd nie ma wpływu na to, jak prasa relacjonuje postępowanie i czy robi to w sposób zadowalający dla oskarżonego – skwitował sędzia Andrzej Wach i nie zgodził się na wyłączenie jawności całego postępowania.

Zarzuty

W ławie oskarżonych oprócz 38-letniego Roberta D., rok młodszego Roberta O. i 33-letniego Marcina G. zasiada jeszcze ośmiu mężczyzn. Większość pochodzi z Łukowa i okolic. Wielu oficjalnie nie ma stałego zajęcia. Odpowiedzą za udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Większość z nich usłyszała również zarzuty dotyczące handlu ludźmi.

– Wykorzystując krytyczne położenie pokrzywdzonych, werbowali ich i transportowali do Finlandii – wyjaśniła prokurator Agnieszka Pakuła. – Tam zmuszali ich do zbierania pieniędzy pod pretekstem kalectwa lub na koszty rzekomego leczenia.

Chodzili z kartkami

Nielegalny proceder miał trwać w latach 2009-2014. Badający sprawę śledczy przesłuchali 150 świadków. Ustalili, że grupa wykorzystała co najmniej 76 osób. Oskarżeni dawali ogłoszenia w mediach, oferując „dobrze płatną pracę” w Finlandii. Miała ona polegać na sprzedaży wyrobów z drewna w zamian za kilka tysięcy złotych miesięcznie. Na ogłoszenia odpowiadali zwykle bezrobotni. Jak dowodzą śledczy, dopiero w Finlandii „pracownicy” dowiadywali się, że muszą chodzić od domu do domu i zbierać datki.

Polacy nie znali języka fińskiego. Dlatego „pracodawcy” wyposażali ich w kartki z prośbą o pieniądze, np. na leczenie dla siebie lub bliskich. Finowie w zamian za gotówkę otrzymywali drewniane figurki lub obrazki. Sprzedający dzielili się pieniędzmi z oskarżonymi, płacili im za noclegi i dowóz do „pracy”.

Oskarżeni nie przyznają się do winy. Odmawiają składania wyjaśnień. Podczas pierwszej rozprawy odczytano zeznania, jakie kilku z nich złożyło podczas śledztwa.

– Ci, którzy ze mną jeździli, byli zadowoleni. Można było zarobić 1000–1500 euro – wyjaśnił Marcin G. – Nikomu nie dawałem kartek z informacją o kalectwie. Ludzie nie znali języka. Sami mogli je pisać.

– Nie wiedziałem, że to nielegalne. Słyszałem, że prezydent Kwaśniewski też kiedyś sprzedawał obrazki w Norwegii – wyjaśnił z kolei Dariusz S.

Z zeznań Roberta O. wynika, że proceder jeżdżenia „na drewniaki” trwał w jego okolicy od dziesięcioleci. On sam miał przed laty wyjeżdżać m.in. do Skandynawii. – Chodziliśmy po domach i żebraliśmy – przyznał śledczym Robert O. Po latach sam zaczął organizować wyjazdy.

"Nie biłem"

– Jak ludzie się obijali to wybuchałem z nerwów, ale nie biłem – zapewnił 37-latek. – Dawałem im kartki „na studenta” i „na sztuma” (osobę głuchą – red.). – Wiedziałem, że oszukują ludzi, ja też tak robiłem.

Obrońca Roberta O. próbowała wykazać, że składając te zeznania jej klient był pod wpływem leków. W sądzie mężczyzna zaprzeczył, by kiedykolwiek przyznał się do żebractwa.
Kolejni oskarżeni będą składać swoje wyjaśnienia na początku kwietnia. Wszystkim grozi do 5 lat więzienia.

Uwaga na „atrakcyjne” oferty

Handel ludźmi to współczesne niewolnictwo – ostrzegają policjanci. Liczba ofiar handlarzy w Polsce szacowana jest nawet na 15 tys. osób rocznie. Mundurowi przypominają, że przestępczy proceder może mieć różne formy: wykorzystywanie do pracy przymusowej, żebractwa, drobnych przestępstw, handlu organami ludzkimi czy prostytucji. Przestępcy często szukają ofiar w rejonach o wysokim bezrobociu, proponując atrakcyjną pracę, która nie wymaga większych kwalifikacji ani znajomości języka obcego. Na miejscu okazuje się jednak, że zwerbowane osoby są wykorzystywane np. do żebractwa.

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
kod. / 2 kwietnia 2016 o 22:00
0

No proszę, chcieliby ,aby proces odbył się "po cichutku",a rodzinka w okolicy rozpowie, że roberciki harują za granicą. Bandyckie procedery należy ujawniać. Teraz martwi się o rodzinę- zakała jeden z drugim. Wcześniej o tym nie myślał.

Avatar
Padłem / 4 marca 2016 o 10:37
0

Nie wiedziałem, że to nielegalne. Słyszałem, że prezydent Kwaśniewski też kiedyś sprzedawał obrazki w Norwegii – wyjaśnił z kolei Dariusz S. HAHAAAAAAAA....... MÓJ PRACOWNIK POWIEDZIAŁ KIEDYŚ - JA NIE WIEDZIAŁEM, ŻE W PRACY NIE MOŻNA PIĆ, NIKT MI NIE POWIEDZIAŁ HAHAHAHAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA


Jak ktos jest debilem to go trzeba w osrodku umiescic i leczyc a nie sedziemu dupe zawracac.
Avatar
Gość / 4 marca 2016 o 10:27
0
Przykre, ale przecież nie pierwsze i nie ostatnie tego rodzaju przestępstwo, od zawsze sprytniejsi, mądrzejsi, przebiegli, cwani, bezwzględni, okrutni wykorzystują naiwnych, słabszych i głupszych. Do tego warto dodać powszechne wśród Polaków przekonanie, że za granicą najgroźniejszym dla Polaka jest drugi Polak.
Avatar
Jas / 4 marca 2016 o 09:10
0
"Oskarżeni nie przyznają się do winy. Odmawiają składania wyjaśnień. Podczas pierwszej rozprawy odczytano zeznania, jakie kilku z nich złożyło podczas śledztwa." Żenada panie Jacku niech pan poczytać trochę kodeks postępowania karnego to się dowie kto to jest oskarżony. Oskarżony składa WYJAŚNIENIA!!! Nie zeznania a pan żongluje tymi słowami jakby nie miało to znaczenia a tym czasem to bardzo duża różnica. Oskarżony tudzież podejrzany składając wyjaśnienia może kłamać a świadek składając zeznania już nie.
Avatar
Gość / 4 marca 2016 o 08:20
0
A co z tymi z regionu Zamojskiego ,którzy robili to samo
Avatar
Gość / 4 marca 2016 o 06:48
0
taką Polskę nam stworzyli że człowiek musi dawać sam sobie radę ale czemu się dziwić skoro karany prawomocnymi wyrokami przestępca został ministrem sprawiedliwości....
Avatar
Gość / 4 marca 2016 o 00:28
0
zapamiętajmy papugi broniące bandytów
Avatar
Gość / 3 marca 2016 o 22:05
0
Rozwiązanie.
Avatar
Gość / 3 marca 2016 o 20:25
0
Nie wiedziałem, że to nielegalne. Słyszałem, że prezydent Kwaśniewski też kiedyś sprzedawał obrazki w Norwegii – wyjaśnił z kolei Dariusz S. HAHAAAAAAAA....... MÓJ PRACOWNIK POWIEDZIAŁ KIEDYŚ - JA NIE WIEDZIAŁEM, ŻE W PRACY NIE MOŻNA PIĆ, NIKT MI NIE POWIEDZIAŁ HAHAHAHAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
Avatar
Gość / 3 marca 2016 o 19:45
0
Adolek Hiler głaskał psa czyli był dobrym panem. Dlatego nie oskarzeni, lecz lewnicy-spaprane papugi są wysłani do Św. Piotra.
Avatar
kod. / 2 kwietnia 2016 o 22:00
0

No proszę, chcieliby ,aby proces odbył się "po cichutku",a rodzinka w okolicy rozpowie, że roberciki harują za granicą. Bandyckie procedery należy ujawniać. Teraz martwi się o rodzinę- zakała jeden z drugim. Wcześniej o tym nie myślał.

Avatar
Padłem / 4 marca 2016 o 10:37
0

Nie wiedziałem, że to nielegalne. Słyszałem, że prezydent Kwaśniewski też kiedyś sprzedawał obrazki w Norwegii – wyjaśnił z kolei Dariusz S. HAHAAAAAAAA....... MÓJ PRACOWNIK POWIEDZIAŁ KIEDYŚ - JA NIE WIEDZIAŁEM, ŻE W PRACY NIE MOŻNA PIĆ, NIKT MI NIE POWIEDZIAŁ HAHAHAHAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA


Jak ktos jest debilem to go trzeba w osrodku umiescic i leczyc a nie sedziemu dupe zawracac.
Avatar
Gość / 4 marca 2016 o 10:27
0
Przykre, ale przecież nie pierwsze i nie ostatnie tego rodzaju przestępstwo, od zawsze sprytniejsi, mądrzejsi, przebiegli, cwani, bezwzględni, okrutni wykorzystują naiwnych, słabszych i głupszych. Do tego warto dodać powszechne wśród Polaków przekonanie, że za granicą najgroźniejszym dla Polaka jest drugi Polak.
Avatar
Jas / 4 marca 2016 o 09:10
0
"Oskarżeni nie przyznają się do winy. Odmawiają składania wyjaśnień. Podczas pierwszej rozprawy odczytano zeznania, jakie kilku z nich złożyło podczas śledztwa." Żenada panie Jacku niech pan poczytać trochę kodeks postępowania karnego to się dowie kto to jest oskarżony. Oskarżony składa WYJAŚNIENIA!!! Nie zeznania a pan żongluje tymi słowami jakby nie miało to znaczenia a tym czasem to bardzo duża różnica. Oskarżony tudzież podejrzany składając wyjaśnienia może kłamać a świadek składając zeznania już nie.
Avatar
Gość / 4 marca 2016 o 08:20
0
A co z tymi z regionu Zamojskiego ,którzy robili to samo
Avatar
Gość / 4 marca 2016 o 06:48
0
taką Polskę nam stworzyli że człowiek musi dawać sam sobie radę ale czemu się dziwić skoro karany prawomocnymi wyrokami przestępca został ministrem sprawiedliwości....
Avatar
Gość / 4 marca 2016 o 00:28
0
zapamiętajmy papugi broniące bandytów
Avatar
Gość / 3 marca 2016 o 22:05
0
Rozwiązanie.
Avatar
Gość / 3 marca 2016 o 20:25
0
Nie wiedziałem, że to nielegalne. Słyszałem, że prezydent Kwaśniewski też kiedyś sprzedawał obrazki w Norwegii – wyjaśnił z kolei Dariusz S. HAHAAAAAAAA....... MÓJ PRACOWNIK POWIEDZIAŁ KIEDYŚ - JA NIE WIEDZIAŁEM, ŻE W PRACY NIE MOŻNA PIĆ, NIKT MI NIE POWIEDZIAŁ HAHAHAHAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
Avatar
Gość / 3 marca 2016 o 19:45
0
Adolek Hiler głaskał psa czyli był dobrym panem. Dlatego nie oskarzeni, lecz lewnicy-spaprane papugi są wysłani do Św. Piotra.
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ulica Sowińskiego w Lublinie od lat czeka na przebudowę. Kierowcy jeżdżący tędy nie będą zadowoleni

Ulica Sowińskiego w Lublinie od lat czeka na przebudowę. Kierowcy jeżdżący tędy nie będą zadowoleni 0 5

Pod znakiem zapytania stanęła planowana od wielu lat odnowa ul. Sowińskiego. Prezydent jest gotów porzucić tę inwestycję, żeby zdobyć pieniądze, których zabrakło do przebudowy Al. Racławickich, ul. Lipowej i Poniatowskiego. Decyzje w tej sprawie mają zapaść na posiedzeniu Rady Miasta, która zbierze się za tydzień.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 maja 2019 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 maja 2019 r. 0 0

Noc Kultury 2019 od kuchni. Co zobaczymy nad ulicą Złotą
galeria

Noc Kultury 2019 od kuchni. Co zobaczymy nad ulicą Złotą 0 0

Pod hasłem „Scenografia UMCS” w programie tegorocznej Nocy Kultury kryje się praca 36 osób tworzących instalację pod opieką Jarosława Koziary.

120 lat miejskich wodociągów w Lublinie

120 lat miejskich wodociągów w Lublinie 0 1

Do 120. urodzin szykują się miejskie wodociągi, które zaczną świętować już 1 czerwca, czyli miesiąc przed okrągłą rocznicą powołania do życia spółki zaopatrującej mieszkańców w wodę. Tego dnia otwarta dla zwiedzających zostanie stacja wodociągowa „Centralna” mieszcząca się przy al. Piłsudskiego 15.

Innowacyjne szkoły, nauczyciele i uczniowie nagrodzeni
galeria

Innowacyjne szkoły, nauczyciele i uczniowie nagrodzeni 4 2

O innowacjach się nie mówi, innowacje się po prostu realizuje – powiedział Ireneusz Maksim, nauczyciel z Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego, odbiegając nagrodę w kategorii „Nauczyciel – Lider Innowacji”. Wśród laureatów podczas środowej gali w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji była im. kraśnicka drużyna robotyczna Spice Gears.

Krajobraz po kataklizmie w Stasinie. "Dach z domu leży gdzieś na polu"
Raport z miejsca tragedii
galeria
film

Krajobraz po kataklizmie w Stasinie. "Dach z domu leży gdzieś na polu" 10 4

Strażacy, żołnierze obrony terytorialnej, rodziny, sąsiedzi, znajomi z pracy. Kto tylko może pomaga poszkodowanym po wtorkowej trąbie powietrznej. W czwartek rodziny, którym żywioł odebrał dorobek życia, mają otrzymać pomoc od państwa. Zbiórkę pieniędzy prowadzi już Caritas.

Nowy Świat - w obiektywie Krzysztofa Zająca. Wystawa w Galerii Atelier w Chełmie [zdjęcia]
film

Nowy Świat - w obiektywie Krzysztofa Zająca. Wystawa w Galerii Atelier w Chełmie [zdjęcia] 0 0

Na wernisaż wystawy fotografii Krzysztofa Zająca zaprosiła nas Galeria Atelier Ryszarda Karczmarskiego.

MŚ U-20: W czwartek i piątek pierwsze mecze na Arenie Lublin

MŚ U-20: W czwartek i piątek pierwsze mecze na Arenie Lublin 6 0

W środę na Arenie odbyły się konferencje prasowe czterech zespołów, które w najbliższych dniach rozegrają swoje mecze w Lublinie. Dla dziennikarzy była to też pierwsza okazja do poznania mistrzostw świata od kuchni

Skąd się biorą trąby powietrzne? Tak trąbę powietrzną nad gm. Wojciechów było widać z Lublina [wideo]
film

Skąd się biorą trąby powietrzne? Tak trąbę powietrzną nad gm. Wojciechów było widać z Lublina [wideo] 25 1

Rozmowa z Grzegorzem Kołodziejem z Zakładu Hydrologii i Klimatologii UMCS.

Koncert Grupy Sip w Radiu Lublin
24 maja 2019, 19:00

Koncert Grupy Sip w Radiu Lublin 0 0

W piątek, 24 maja o godz. 19 w studiu muzycznym Radia Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) wystąpi Jolka Sip z zespołem.

Koncert "Bakajlando" czyli Wiśnia Bakajoko i goście w Graffiti
24 maja 2019, 19:00

Koncert "Bakajlando" czyli Wiśnia Bakajoko i goście w Graffiti 0 0

W piątek, 24 maja o godz. 20 w klubie Graffiti (al. Piłsudskiego 13) odbędzie się koncert promujący pierwszą płytę formacji Wiśnia Bakajoko. Z tej okazji w Lublinie wystąpi także galeria zaproszonych gości.

Stypendia dla artystów, animatorów kultury i osób zajmujących się opieką nad zabytkami [zdjęcia]

Stypendia dla artystów, animatorów kultury i osób zajmujących się opieką nad zabytkami [zdjęcia] 7 1

W środę w sali widowiskowej Teatru Muzycznego w Lublinie wręczono stypendia dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami. Zgodnie z decyzją Zarządu Województwa Lubelskiego wsparcie finansowe trafi do 142 osób. Łącznie będzie to 144 800 złotych.

Ancestors Legacy: Podbój Saladyna. Saraceni w gotowości (wideo)
film

Ancestors Legacy: Podbój Saladyna. Saraceni w gotowości (wideo) 0 0

Po Słowianach i Wikingach czas na nowych wojowników i nowy teren działań. Premiera dodatku Ancestors Legacy: Podbój Saladyna.

Grzegorz Schetyna w Białej Podlaskiej obiecywał 100 mld złotych więcej dla Polski
galeria
film

Grzegorz Schetyna w Białej Podlaskiej obiecywał 100 mld złotych więcej dla Polski 18 67

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna namawiał w środę w Białej Podlaskiej do pójścia na wybory 26 maja. Towarzyszyła mu liczna delegacja czołowych polityków tej partii.

List biskupów o pedofilii w Kościele zostanie odczytany na niedzielnych mszach
film

List biskupów o pedofilii w Kościele zostanie odczytany na niedzielnych mszach 14 9

– Rada Stała podjęła pracę nad systemową odpowiedzią na problem wykorzystania dzieci i młodzieży przez niektórych duchownych i na sytuację, którą w tej chwili przeżywamy, także tę sytuację, której świadectwo otrzymaliśmy w filmie pana Sekielskiego – oświadczył prymas Polski abp Wojciech Polak po zakończeniu obrad Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Jej głównym tematem były działania Kościoła dla ochrony małoletnich przed nadużyciami seksualnymi osób duchownych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!