Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 marca 2016 r.
18:32

Lublin: Chcieli odciąć prasę od procesu ws. handlu ludźmi. Bo źle relacjonuje

0 12 A A
Większość oskarżonych pochodzi z Łukowa i okolic
Większość oskarżonych pochodzi z Łukowa i okolic

Blisko 80 osób miał wykorzystać gang oskarżony o handel ludźmi. Jego członkowie werbowali chętnych do pracy za granicą, a potem zmuszali do żebractwa – twierdzą śledczy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Czwartkowa rozprawa w Sądzie Okręgowym w Lublinie rozpoczęła się od serii wniosków, w których obrońcy oskarżonych starali się ograniczyć mediom możliwość relacjonowania procesu.

– Mój klient jest ojcem, mężem i aktywnym sportowcem. Upublicznienie informacji o sprawie utrudni mu dalsze życie – przekonywał mec. Henryk Dzido, obrońca Roberta D., jednego z głównych oskarżonych w sprawie.

Pełnomocnikowi Roberta O. nie podobał się natomiast sposób, w jaki media do tej pory relacjonowały sprawę. Z postulatów mec. Barbary Klauser można było wywnioskować, że domaga się ocenzurowania publikacji związanych z procesem.

– Proszę, by sąd ograniczył przywileje prasy – podsumowała mec. Klauser. – Sąd nie ma wpływu na to, jak prasa relacjonuje postępowanie i czy robi to w sposób zadowalający dla oskarżonego – skwitował sędzia Andrzej Wach i nie zgodził się na wyłączenie jawności całego postępowania.

Zarzuty

W ławie oskarżonych oprócz 38-letniego Roberta D., rok młodszego Roberta O. i 33-letniego Marcina G. zasiada jeszcze ośmiu mężczyzn. Większość pochodzi z Łukowa i okolic. Wielu oficjalnie nie ma stałego zajęcia. Odpowiedzą za udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Większość z nich usłyszała również zarzuty dotyczące handlu ludźmi.

– Wykorzystując krytyczne położenie pokrzywdzonych, werbowali ich i transportowali do Finlandii – wyjaśniła prokurator Agnieszka Pakuła. – Tam zmuszali ich do zbierania pieniędzy pod pretekstem kalectwa lub na koszty rzekomego leczenia.

Chodzili z kartkami

Nielegalny proceder miał trwać w latach 2009-2014. Badający sprawę śledczy przesłuchali 150 świadków. Ustalili, że grupa wykorzystała co najmniej 76 osób. Oskarżeni dawali ogłoszenia w mediach, oferując „dobrze płatną pracę” w Finlandii. Miała ona polegać na sprzedaży wyrobów z drewna w zamian za kilka tysięcy złotych miesięcznie. Na ogłoszenia odpowiadali zwykle bezrobotni. Jak dowodzą śledczy, dopiero w Finlandii „pracownicy” dowiadywali się, że muszą chodzić od domu do domu i zbierać datki.

Polacy nie znali języka fińskiego. Dlatego „pracodawcy” wyposażali ich w kartki z prośbą o pieniądze, np. na leczenie dla siebie lub bliskich. Finowie w zamian za gotówkę otrzymywali drewniane figurki lub obrazki. Sprzedający dzielili się pieniędzmi z oskarżonymi, płacili im za noclegi i dowóz do „pracy”.

Oskarżeni nie przyznają się do winy. Odmawiają składania wyjaśnień. Podczas pierwszej rozprawy odczytano zeznania, jakie kilku z nich złożyło podczas śledztwa.

– Ci, którzy ze mną jeździli, byli zadowoleni. Można było zarobić 1000–1500 euro – wyjaśnił Marcin G. – Nikomu nie dawałem kartek z informacją o kalectwie. Ludzie nie znali języka. Sami mogli je pisać.

– Nie wiedziałem, że to nielegalne. Słyszałem, że prezydent Kwaśniewski też kiedyś sprzedawał obrazki w Norwegii – wyjaśnił z kolei Dariusz S.

Z zeznań Roberta O. wynika, że proceder jeżdżenia „na drewniaki” trwał w jego okolicy od dziesięcioleci. On sam miał przed laty wyjeżdżać m.in. do Skandynawii. – Chodziliśmy po domach i żebraliśmy – przyznał śledczym Robert O. Po latach sam zaczął organizować wyjazdy.

"Nie biłem"

– Jak ludzie się obijali to wybuchałem z nerwów, ale nie biłem – zapewnił 37-latek. – Dawałem im kartki „na studenta” i „na sztuma” (osobę głuchą – red.). – Wiedziałem, że oszukują ludzi, ja też tak robiłem.

Obrońca Roberta O. próbowała wykazać, że składając te zeznania jej klient był pod wpływem leków. W sądzie mężczyzna zaprzeczył, by kiedykolwiek przyznał się do żebractwa.
Kolejni oskarżeni będą składać swoje wyjaśnienia na początku kwietnia. Wszystkim grozi do 5 lat więzienia.

Uwaga na „atrakcyjne” oferty

Handel ludźmi to współczesne niewolnictwo – ostrzegają policjanci. Liczba ofiar handlarzy w Polsce szacowana jest nawet na 15 tys. osób rocznie. Mundurowi przypominają, że przestępczy proceder może mieć różne formy: wykorzystywanie do pracy przymusowej, żebractwa, drobnych przestępstw, handlu organami ludzkimi czy prostytucji. Przestępcy często szukają ofiar w rejonach o wysokim bezrobociu, proponując atrakcyjną pracę, która nie wymaga większych kwalifikacji ani znajomości języka obcego. Na miejscu okazuje się jednak, że zwerbowane osoby są wykorzystywane np. do żebractwa.

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
kod. / 2 kwietnia 2016 o 22:00
0

No proszę, chcieliby ,aby proces odbył się "po cichutku",a rodzinka w okolicy rozpowie, że roberciki harują za granicą. Bandyckie procedery należy ujawniać. Teraz martwi się o rodzinę- zakała jeden z drugim. Wcześniej o tym nie myślał.

Avatar
Padłem / 4 marca 2016 o 10:37
0

Nie wiedziałem, że to nielegalne. Słyszałem, że prezydent Kwaśniewski też kiedyś sprzedawał obrazki w Norwegii – wyjaśnił z kolei Dariusz S. HAHAAAAAAAA....... MÓJ PRACOWNIK POWIEDZIAŁ KIEDYŚ - JA NIE WIEDZIAŁEM, ŻE W PRACY NIE MOŻNA PIĆ, NIKT MI NIE POWIEDZIAŁ HAHAHAHAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA


Jak ktos jest debilem to go trzeba w osrodku umiescic i leczyc a nie sedziemu dupe zawracac.
Avatar
Gość / 4 marca 2016 o 10:27
0
Przykre, ale przecież nie pierwsze i nie ostatnie tego rodzaju przestępstwo, od zawsze sprytniejsi, mądrzejsi, przebiegli, cwani, bezwzględni, okrutni wykorzystują naiwnych, słabszych i głupszych. Do tego warto dodać powszechne wśród Polaków przekonanie, że za granicą najgroźniejszym dla Polaka jest drugi Polak.
Avatar
Jas / 4 marca 2016 o 09:10
0
"Oskarżeni nie przyznają się do winy. Odmawiają składania wyjaśnień. Podczas pierwszej rozprawy odczytano zeznania, jakie kilku z nich złożyło podczas śledztwa." Żenada panie Jacku niech pan poczytać trochę kodeks postępowania karnego to się dowie kto to jest oskarżony. Oskarżony składa WYJAŚNIENIA!!! Nie zeznania a pan żongluje tymi słowami jakby nie miało to znaczenia a tym czasem to bardzo duża różnica. Oskarżony tudzież podejrzany składając wyjaśnienia może kłamać a świadek składając zeznania już nie.
Avatar
Gość / 4 marca 2016 o 08:20
0
A co z tymi z regionu Zamojskiego ,którzy robili to samo
Avatar
Gość / 4 marca 2016 o 06:48
0
taką Polskę nam stworzyli że człowiek musi dawać sam sobie radę ale czemu się dziwić skoro karany prawomocnymi wyrokami przestępca został ministrem sprawiedliwości....
Avatar
Gość / 4 marca 2016 o 00:28
0
zapamiętajmy papugi broniące bandytów
Avatar
Gość / 3 marca 2016 o 22:05
0
Rozwiązanie.
Avatar
Gość / 3 marca 2016 o 20:25
0
Nie wiedziałem, że to nielegalne. Słyszałem, że prezydent Kwaśniewski też kiedyś sprzedawał obrazki w Norwegii – wyjaśnił z kolei Dariusz S. HAHAAAAAAAA....... MÓJ PRACOWNIK POWIEDZIAŁ KIEDYŚ - JA NIE WIEDZIAŁEM, ŻE W PRACY NIE MOŻNA PIĆ, NIKT MI NIE POWIEDZIAŁ HAHAHAHAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
Avatar
Gość / 3 marca 2016 o 19:45
0
Adolek Hiler głaskał psa czyli był dobrym panem. Dlatego nie oskarzeni, lecz lewnicy-spaprane papugi są wysłani do Św. Piotra.
Avatar
kod. / 2 kwietnia 2016 o 22:00
0

No proszę, chcieliby ,aby proces odbył się "po cichutku",a rodzinka w okolicy rozpowie, że roberciki harują za granicą. Bandyckie procedery należy ujawniać. Teraz martwi się o rodzinę- zakała jeden z drugim. Wcześniej o tym nie myślał.

Avatar
Padłem / 4 marca 2016 o 10:37
0

Nie wiedziałem, że to nielegalne. Słyszałem, że prezydent Kwaśniewski też kiedyś sprzedawał obrazki w Norwegii – wyjaśnił z kolei Dariusz S. HAHAAAAAAAA....... MÓJ PRACOWNIK POWIEDZIAŁ KIEDYŚ - JA NIE WIEDZIAŁEM, ŻE W PRACY NIE MOŻNA PIĆ, NIKT MI NIE POWIEDZIAŁ HAHAHAHAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA


Jak ktos jest debilem to go trzeba w osrodku umiescic i leczyc a nie sedziemu dupe zawracac.
Avatar
Gość / 4 marca 2016 o 10:27
0
Przykre, ale przecież nie pierwsze i nie ostatnie tego rodzaju przestępstwo, od zawsze sprytniejsi, mądrzejsi, przebiegli, cwani, bezwzględni, okrutni wykorzystują naiwnych, słabszych i głupszych. Do tego warto dodać powszechne wśród Polaków przekonanie, że za granicą najgroźniejszym dla Polaka jest drugi Polak.
Avatar
Jas / 4 marca 2016 o 09:10
0
"Oskarżeni nie przyznają się do winy. Odmawiają składania wyjaśnień. Podczas pierwszej rozprawy odczytano zeznania, jakie kilku z nich złożyło podczas śledztwa." Żenada panie Jacku niech pan poczytać trochę kodeks postępowania karnego to się dowie kto to jest oskarżony. Oskarżony składa WYJAŚNIENIA!!! Nie zeznania a pan żongluje tymi słowami jakby nie miało to znaczenia a tym czasem to bardzo duża różnica. Oskarżony tudzież podejrzany składając wyjaśnienia może kłamać a świadek składając zeznania już nie.
Avatar
Gość / 4 marca 2016 o 08:20
0
A co z tymi z regionu Zamojskiego ,którzy robili to samo
Avatar
Gość / 4 marca 2016 o 06:48
0
taką Polskę nam stworzyli że człowiek musi dawać sam sobie radę ale czemu się dziwić skoro karany prawomocnymi wyrokami przestępca został ministrem sprawiedliwości....
Avatar
Gość / 4 marca 2016 o 00:28
0
zapamiętajmy papugi broniące bandytów
Avatar
Gość / 3 marca 2016 o 22:05
0
Rozwiązanie.
Avatar
Gość / 3 marca 2016 o 20:25
0
Nie wiedziałem, że to nielegalne. Słyszałem, że prezydent Kwaśniewski też kiedyś sprzedawał obrazki w Norwegii – wyjaśnił z kolei Dariusz S. HAHAAAAAAAA....... MÓJ PRACOWNIK POWIEDZIAŁ KIEDYŚ - JA NIE WIEDZIAŁEM, ŻE W PRACY NIE MOŻNA PIĆ, NIKT MI NIE POWIEDZIAŁ HAHAHAHAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
Avatar
Gość / 3 marca 2016 o 19:45
0
Adolek Hiler głaskał psa czyli był dobrym panem. Dlatego nie oskarzeni, lecz lewnicy-spaprane papugi są wysłani do Św. Piotra.
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Polityka wjechała na S17. "Ta droga powinna łączyć, a nie dzielić"
galeria

Polityka wjechała na S17. "Ta droga powinna łączyć, a nie dzielić" 8 22

Minister, parlamentarzyści, samorządowcy i inni politycy PiS przecięli wstęgę w czasie ceremonii otwarcia 13-kilometrowego odcinka S17. – To rząd PO-PSL przygotował tę inwestycję – grzmią tymczasem politycy opozycji

Ulewa zabrała im dorobek życia. Woda zdemolowała trzy wsie [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Ulewa zabrała im dorobek życia. Woda zdemolowała trzy wsie [zdjęcia, wideo] 84 8

W milionach złotych liczone będą straty spowodowane środową ulewą, po której rzeki wody i błota zdemolowały trzy wsie w powiecie janowskim. W ciągu kilkudziesięciu minut wiele rodzin straciło dorobek życia. Na miejscu konieczna była pomoc wojska. Wsparcie dla poszkodowanych obiecuje rząd

Pracowity tydzień młodzieżowców Speed Car Motoru Lublin

Pracowity tydzień młodzieżowców Speed Car Motoru Lublin 0 1

Wygrana i drugie miejsce – młodzieżowcy Bogdanka Motoru Lublin mieli wyjątkowo bogaty w starty tydzień. Wzięli udział w aż trzech rundach Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów na torach w całej Polsce

Mecz o "być albo nie być"? Speed Car Motor zmierzy się z Get Well Toruń

Mecz o "być albo nie być"? Speed Car Motor zmierzy się z Get Well Toruń 0 12

To może być mecz o „być albo nie być” w PGE Ekstralidze dla jednej z drużyn. W piątek na Motoarenie Speed Car Motor Lublin zmierzy się w spotkaniu rewanżowym z Get Well Toruń (godz. 20.30). Zwycięzca tej konfrontacji będzie mógł głębiej odetchnąć

Złota Setka 2018 Dziennika Wschodniego. Oto najlepsze firmy Lubelszczyzny [wideo, zdjęcia]
galeria
film

Złota Setka 2018 Dziennika Wschodniego. Oto najlepsze firmy Lubelszczyzny [wideo, zdjęcia] 1 0

Po raz 23. wręczyliśmy nagrody laureatom Rankingu Najlepszych Firm Lubelszczyzny Złota Setka 2018. Doceniliśmy też wyjątkowe przedsięwzięcia udowadniające, że warto działać działać z myślą o ekologii i w gronie rodziny lub bliskich sobie osób.

Powódź w gm. Modliborzyce. Woda przyszła błyskawicznie, a dom stał się pułapką
galeria

Powódź w gm. Modliborzyce. Woda przyszła błyskawicznie, a dom stał się pułapką 30 15

W Wierzchowiskach Drugich woda spływająca z pól dosłownie zdemolowała zabudowania pani Sabiny. W domu była z córką i jej dziećmi. – Proszę zobaczyć, wszystko jest powyrzucane – mówi Sabina Wołoszynek. Woda przyszła błyskawicznie, dom stał się pułapką, nie można było otworzyć drzwi, rodzina uciekała na strych.

"Grupa Wprost i nowa figuracja" - odczyt prof. Marcina Lachowskiego w Dworku Wincentego Pola
22 czerwca 2019, 17:00

"Grupa Wprost i nowa figuracja" - odczyt prof. Marcina Lachowskiego w Dworku Wincentego Pola 0 0

W sobotę, 22 czerwca o godz. 17 w Dworku Wincentego Pola będzie miał miejsce odczyt prof. Marcina Lachowskiego poświęcony postaci artysty Zbyluta Grzywacza.

Damy, królowe, dwórki, matki, babki i córki. Próba spektaklu marionetkowego „Damy z Matejki ramy” [zdjęcia]
galeria

Damy, królowe, dwórki, matki, babki i córki. Próba spektaklu marionetkowego „Damy z Matejki ramy” [zdjęcia] 11 2

Pewnie każdy z was by chciał usiąść na tronie i poczuć się jak królowa… tak zaczyna swoją opowieść dwórka w pięknej zielonej sukni. Jest jedną z siedmiu bohaterek spektaklu marionetkowego „Damy z Matejki ramy”. Byliśmy na próbie i podglądaliśmy jak powstaje. Premiera w sobotę na Starym Mieście w Lublinie.

Podtopienia na Lubelszczyźnie. "Woda podniosła się o ok. 60-70 cm w ciągu 15 minut"
galeria
film

Podtopienia na Lubelszczyźnie. "Woda podniosła się o ok. 60-70 cm w ciągu 15 minut" 0 1

Wierzchowiska Pierwsze (woj. lubelskie). Zalane posesje, podtopione budynki, uszkodzona droga to krajobraz po ulewie, która przeszła przez gminę Modliborzyce w województwie lubelskim.

Najlepsi młodzieżowcy globu zmierzą się w sobotę na lubelskim torze w IMŚJ na żużlu

Najlepsi młodzieżowcy globu zmierzą się w sobotę na lubelskim torze w IMŚJ na żużlu 0 0

Aż 18 najlepszych młodzieżowych żużlowców na świecie zawita w sobotę (godz. 18) do Lublina, żeby rozpocząć walkę o tytuł Indywidualnego Mistrza Świata Juniorów. Tor przy Al. Zygmuntowskich ugości zawodników w ramach 1. finału cyklu

Dzisiaj Boże Ciało, procesje przeszły ulicami Puław [zdjęcia]
galeria

Dzisiaj Boże Ciało, procesje przeszły ulicami Puław [zdjęcia] 0 7

Dzisiaj jedno z najważniejszych świąt katolickich - Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. W Puławach procesje przeszły m.in. ul. Lubelską, Wojska Polskiego i Grota-Roweckiego. Uczestniczyły w nich tysiące wiernych.

Procesje Bożego Ciała przeszły ulicami Lublina [zdjęcia]
galeria

Procesje Bożego Ciała przeszły ulicami Lublina [zdjęcia] 24 13

Wierni zebrali się tłumnie przed Archikatedrą Lubelską i wspólnie modlili się, a potem wyruszyli razem z procesją Bożego Ciała lubelskimi ulicami.

Radni Sejmiku Województwa Lubelskiego będą rozmawiać o regionie. Bez udziału mieszkańców

Radni Sejmiku Województwa Lubelskiego będą rozmawiać o regionie. Bez udziału mieszkańców 1 14

Debata na temat raportu o stanie województwa będzie głównym punktem poniedziałkowej sesji sejmiku. Głos będzie mógł zabrać każdy, kto zbierze tysiąc podpisów poparcia. Chętnych na razie brak

"Ja, Kaspar" - spektakl w Centrum Spotkania Kultur
22 czerwca 2019, 19:00

"Ja, Kaspar" - spektakl w Centrum Spotkania Kultur 0 0

Spektakl "Ja, Kaspar" w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego, dyrektora lubelskiej sceny Prapremier InVitro, zobaczymy w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) w sobotę, 22 czerwca o godz. 19.

Jacek Magnuszewski (Wisła Puławy): Bez ciśnienia na awans

Jacek Magnuszewski (Wisła Puławy): Bez ciśnienia na awans 0 11

Rozmowa z Jackiem Magnuszewskim, trenerem Wisły Puławy

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!