Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 stycznia 2021 r.
11:29

Lublin: Proszą o zwołanie "okrągłego stołu" w sprawie Starego Gaju

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
10 44 A A
(fot. Jacek Szydłowski)

Zwołanie „okrągłego stołu” w sprawie Starego Gaju proponują lubelscy ekolodzy. To odpowiedź na ogłoszony przez Ratusz zamiar uznania części lasu za zespół przyrodniczo-krajobrazowy. O taką decyzję apelują sami ekolodzy, ale przyznają, że potrzeba jeszcze mocniejszej ochrony lasu, więc proponują rozmowy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Uznanie południowo-zachodniego zakątka lasu za zespół przyrodniczo-krajobrazowy zaproponowali działacze Towarzystwa dla Natury i Człowieka. Taki pomysł zgłosili już latem zeszłego roku, ale oficjalne deklaracje władz zaczęły w tej sprawie padać dopiero teraz, gdy o Starym Gaju zrobiło się głośno z powodu wycinek prowadzonych tutaj przez Nadleśnictwo Świdnik. Widok ściętych drzew i zapowiedź kolejnych cięć zaniepokoił mieszkańców tak bardzo, że już ponad 2 tys. osób podpisało petycję przeciw wycinkom, która jednocześnie jest apelem o większą ochronę przyrodniczą dla tego obszaru.

– Zainicjowaliśmy petycję, ponieważ Stary Gaj jest nam wyjątkowo bliski. Jesteśmy mieszkańcami os. Poręba, bywamy w tym lesie przynajmniej raz w tygodniu. Od kilku miesięcy obserwujemy drastyczny wzrost liczby wycinanych drzew – wyjaśnia Kamil Raczyński, inicjator petycji z fundacji Tu i Tam. – Tak, Stary Gaj jest lasem gospodarczym. Nie oznacza to jednak, że należy go traktować jak plantację. W każdy weekend odwiedzają go setki, a może nawet tysiące mieszkańców i mieszkanek naszego miasta. Las ten pełni nieocenione funkcje przyrodnicze, społeczne i ochronne.

W piątek Ratusz zapowiedział działania w sprawie objęcia części lasu większą ochroną. – Zwracam się do Lasów Państwowych z propozycją podjęcia rozmów w sprawie ustanowienia na obszarze lasu Stary Gaj zespołu przyrodniczo-krajobrazowego – informuje prezydent Krzysztof Żuk. – Uważam za konieczne rozszerzenie zakresu ochrony ekosystemu Starego Gaju.

– Bardzo wspieramy tę deklarację i liczymy na to, że władzom miasta nie zabraknie determinacji – komentuje Krzysztof Gorczyca, prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka. – W związku z tą deklaracją przekazaliśmy prezydentowi koncepcję zespołu przyrodniczo-krajobrazowego Lipowa Dolina, którą złożyliśmy w lipcu 2020 w Nadleśnictwie Świdnik.

Wspomniana koncepcja dotyczy odległego od blokowisk zakątka lasu, jego południowo-zachodniej części przy granicy z Zemborzycami Podleśnymi. To obszar zbliżony do granic oddziałów 177 i 178. Oddziały to fragmenty lasu, ich granice są oznaczone niskimi betonowymi słupkami, a widniejące na nich numery to właśnie numery oddziałów.

– Ten fragment Starego Gaju ma charakter wielowiekowego i wielogatunkowego lasu z dużym udziałem dojrzałego drzewostanu ponadstuletniego, dużą liczbą drzew o rozmiarach pomnikowych – wyjaśnia prezes Towarzystwa. W odpowiedzi na jego apele prezydent oznajmia, że przygotowuje dla Rady Miasta projekt uchwały o ustanowieniu zespołu przyrodniczo-krajobrazowego. Aktywiści przekonują, że Stary Gaj wymaga bardziej stanowczych działań.

– Jeśli nawet Rada Miasta uchwali ochronę Lipowej Doliny, nie ochroni to przed masowymi wycinkami reszty kompleksu, który pozostanie zwykłym lasem gospodarczym – ocenia Gorczyca. – Dlatego proponujemy prezydentowi i leśnikom okrągły stół, który wypracuje kompromisowe zasady gospodarki leśnej.

W oświadczeniu prezydenta Żuka pojawia się też wątek… przejęcia Starego Gaju od Lasów Państwowych przez miasto w celu utworzenia tu „miejskiego lasu”. – O formie takiego przejęcia będzie można mówić, jeśli Lasy Państwowe jako właściciel Starego Gaju wyrażą wolę do rozmowy na ten temat – tłumaczy prezydent w dyskusji na Facebooku.

Petycja w sprawie wstrzymania wycinek i zapewnienia ochrony Staremu Gajowi, zamieszczona na portalu naszademokracja.pl, ma być aktywna do końca stycznia. – Po tym terminie przekażemy zebrane podpisy na ręce adresatów – zapowiada Raczyński, który dodaje, że cieszą go prezydenckie deklaracje o podjęciu rozmów z Lasami Państwowymi. – Będziemy uważnie przyglądać się tym i kolejnym krokom.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 44

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Zgredek Edek / 16 stycznia 2021 r. o 11:45
+40
I o to właśnie chodzi. O porozumienie ponad podziałami. O współpracę we właściwie pojmowanym interesie wspólnym, a nie bezsensowne, do niczego nie prowadzące kopanie się po kostkach. Czego i tu na forum zwolenników mamy łohohohoho - albo jeszcze więcej....
Avatar
majormmm / 16 stycznia 2021 r. o 14:29
+37
TTak na wszelki wypada przypomnieć, że w czasie "okrągłego stołu" w sprawie czynnej ochrony Górek Czechowskich — podwładni obecnego jeszcze prezydenta naszego miasta malowali zabudowę na kolejnych wierzchowinach. Równolegle w najbardziej atrakcyjny biologicznie teren tego obszaru strefy ESOCh, który miał być użytkiem ekologicznym, zwożono odpady i polewano je nieczystościami nieznanego pochodzenia. W tamtej debacie czas wypowiedzi ograniczono do 3. minut, a i to nie było dotrzymywane w stosunku do tych, którzy artykułowali skuteczne narzędzia do zatrzymania niszczenia naturalnego klimatyzatora, filtra antysmogowego i oazy różnorodności biologicznej dla niemal 340 tysięcznej populacji Lublina. Okrągłe gatki w sprawie lasu Stary były już 3 lata temu...
 Andrzej, słuchanie twoich offtopicowych wywodów przez dłużej niż 3 minuty to jest istna katorga dla każdego. Wiem co mówię, bo słucham tych bzdetów które notorycznie wygadujesz na sesjach rady miasta. Masz bardzo duże problemy z mówieniem na temat a do tego żyjesz w swoim świecie i widzisz tylko to co chcesz widzieć. Tak swoją drogą bardzo powściągliwie bronisz Starego Gaju przed wycinkami. Jak na zatwardziałego ekologa, twoja bierność jest zadziwiająca, żeby nie napisać że wręcz bardzo podejrzana. Nawet nie chce wiedzieć jak byś się produkował, gdyby te wycinki odbywały się na zlecenie miasta. Aż tak się boisz, że w kościele Tułajew nie poda ci ręki i nie poklepie po plecach? Czy może dopchałeś się wreszcie do koryta i stałeś się jednym z wielu beneficjentów dobrej zmiany?
 Andrzej, słuchanie twoich offtopicowych wywodów przez dłużej niż 3 minuty to jest istna katorga dla każdego. Wiem co mówię, bo słucham tych bzdetów które notorycznie wygadujesz na sesjach rady miasta. Masz bardzo duże problemy z mówieniem na temat a do tego żyjesz w swoim świecie i widzisz tylko to co chcesz widzieć. Tak swoją drogą bardzo powściągliwie bronisz Starego Gaju przed wycinkami. Jak na zatwardziałego ekologa, twoja bierność jest zadziwiająca, żeby nie napisać że wręcz bardzo podejrzana. Nawet nie chce wiedzieć jak... rozwiń
Avatar
Prawdziwie / 16 stycznia 2021 r. o 14:48
+33
Błagam,zróbcie coś w ochronie tych jedynych "płuc "pozostających Lublinowi..Taką dużą wycinkę ,bez umiaru -zauważyłam od 3lat.To szok i rozpacz..jak można niszczyć i to taki piękny ,stary drzewostan.Kto dopuszcza do samowolki..Nikogo się nie boją szabrowniki.
Avatar
Nie_jestem_robotem / 16 stycznia 2021 r. o 14:39
+33
Jak pokazuje historia, dewelo-satrapa nic sobie nie robi z żadnych "ustaleń" w ramach "konsultacji społecznych. Wszystko to, co nie pasuje jemu i jego Panom, wyrzuca do kosza, kiedy tylko zgasną światła kamer. Przystępowanie do jakichkolwiek kolejnych "okrągłych stołów", przy których zasiada ten konfabulator, mija się z celem i skazuje partycypantów ze strony społecznej na odgrywanie roli - mówiąc delikatnie - kwiatka do kożuka.
 Monisia trollu, znowu ci centrala poleci po pensji. Powinno być "POkazuje", "sPOłecznych" i "sPOłecznej". Caps Lock ci szwankuje?
 Monisia trollu, znowu ci centrala poleci po pensji. Powinno być "POkazuje", "sPOłecznych" i "sPOłecznej". Caps Lock ci szwankuje? rozwiń
Avatar
majormmm / 16 stycznia 2021 r. o 15:01
+31
Andrzej, słuchanie twoich offtopicowych wywodów przez dłużej niż 3 minuty to jest istna katorga dla każdego. Wiem co mówię, bo słucham tych bzdetów które notorycznie wygadujesz na sesjach rady miasta
Ach, więc to nie tylko popłuczyny po żołnierzu przeklętym, ale i radny bezradny? Na sesjach nie może sobie pogadać, to tutaj przylazł wypisywać bzdety bez sensu? Snuć opowieści dziwnej treści? Rozumiem, nie mam więcej pytań.
 Nie jest radnym, po prostu nudzi się w życiu i lubi zawracać wszystkim gitarę. Przychodzi na każdą sesję rady miasty i próbuje godzinami monologować nie na temat, żeby potem w internecie się żalić, że mu czas ograniczają. Oczywiście zna się wszystkim i w każdym temacie ma coś do powiedzenia. Jest fachowcem i samozwańczym ekspertem w każdej dziedzinie życia. Nie sprawia mu większego problemu wymądrzanie się i pouczanie księgowych, planistów, murarzy, piekarzy, prawników, lekarzy, artystów, architektów, itp itd. On po prostu wie lepiej i nie ma dyskusji. Aż dziw bierze, że taki omnibus nie tworzy na Wiejskiej jednoosobowego rządu i nie decyduje o najważniejszych sprawach w państwie, albo przynajmniej nie jest prezydentem Lublina. A tak zupełnie poważnie, schizofrenik i narcyz zakochany w sobie do szaleństwa, notorycznie porównujący się do romistrza Pileckiego.
 Nie jest radnym, po prostu nudzi się w życiu i lubi zawracać wszystkim gitarę. Przychodzi na każdą sesję rady miasty i próbuje godzinami monologować nie na temat, żeby potem w internecie się żalić, że mu czas ograniczają. Oczywiście zna się wszystkim i w każdym temacie ma coś do powiedzenia. Jest fachowcem i samozwańczym ekspertem w każdej dziedzinie życia. Nie sprawia mu większego problemu wymądrzanie się i pouczanie księgowych, planistów, murarzy, piekarzy, prawników, lekarzy, artystów, architektów, itp itd. On po prostu wi... rozwiń
Avatar
Zgredek Edek / 16 stycznia 2021 r. o 14:19
+29
Okrągłe gatki w sprawie lasu Stary były już 3 lata temu...
O, to fajnie takie gatki muszą wyglądać. A jeszcze fajniej pewnie się w nich chodzi. A pisałem: do ostatniej kropli piany z pyska....Lecz się na nogi
Avatar
Zgredek Edek / 16 stycznia 2021 r. o 14:33
+25
Jak pokazuje historia, dewelo-satrapa nic sobie nie robi z żadnych "ustaleń" w ramach "konsultacji społecznych
Jak pokazuje historia, pato develo trollownia rusza na żer natychmiast jak się skończy kasiorka na papu. Z czegoś trzeba żyć...A przecież o lesie mowa, nie o budownictwie... Widocznie temat nie ma dla trolli żadnego znaczenia. I minusujcie na wyścigi, mnie to lotto. Bawią mnie te Wasze dziecięce zabawy w rankingi popularności...
Avatar
Zgredek Edek / 16 stycznia 2021 r. o 14:47
+22
Andrzej, słuchanie twoich offtopicowych wywodów przez dłużej niż 3 minuty to jest istna katorga dla każdego. Wiem co mówię, bo słucham tych bzdetów które notorycznie wygadujesz na sesjach rady miasta
Ach, więc to nie tylko popłuczyny po żołnierzu przeklętym, ale i radny bezradny? Na sesjach nie może sobie pogadać, to tutaj przylazł wypisywać bzdety bez sensu? Snuć opowieści dziwnej treści? Rozumiem, nie mam więcej pytań.
Avatar
pepeszownik / 16 stycznia 2021 r. o 15:33
+21
Błagam,zróbcie coś w ochronie tych jedynych "płuc "pozostających Lublinowi..Taką dużą wycinkę ,bez umiaru -zauważyłam od 3lat.To szok i rozpacz..jak można niszczyć i to taki piękny ,stary drzewostan.Kto dopuszcza do samowolki..Nikogo się nie boją szabrowniki.
HiP0krytyczny "miłośnik zieleni" z dewelo-rathausu już raz otoczył "troską" inne płuca Lublina - zgodnie z wytycznymi spółki specjalnej troski, a P0dczas jego panowania w Łysogrodzie wychapano ok. 80.000 drzew. Ale niektórzy nadal chcą powierzyć las "opiece" betonowego słoneczka. Gdzie są granice naiwności?
 Te dewelo-ekolog, Lex Szyszko mówi ci to coś? Pewnie nic, to podpowiem. Od stycznia do czerwca 2017 roku dzięki Lex Szyszko "wychapano" w całym kraju 3 miliony drzew. Z tego 1,5 mln wycięli sami deweloperzy, w ciągu pierwszych dwóch miesięcy działania ustawy-bubla.
 Te dewelo-ekolog, Lex Szyszko mówi ci to coś? Pewnie nic, to podpowiem. Od stycznia do czerwca 2017 roku dzięki Lex Szyszko "wychapano" w całym kraju 3 miliony drzew. Z tego 1,5 mln wycięli sami deweloperzy, w ciągu pierwszych dwóch miesięcy działania ustawy-bubla. rozwiń
Avatar
Zgredek Edek / 16 stycznia 2021 r. o 15:25
+20
Gdzie są granice naiwności?
Cześć Monisia, wielopostaciowy trollu!!! Szybko się przelogowujesz. A okna - już umyte?
Avatar
Zgredek Edek / 16 stycznia 2021 r. o 21:02
+7
Najwyraźniej za dużo albo za mało było doświadczeń, które opisujesz na forum za przeproszeniem publicznym z własnego życia rodzinnego, zawodowego, społecznego i osobistego
No to zdecyduj się na coś, bo znowu bredzisz bez sensu. Rotmistrzu podrabiany, popłuczyno, niezłomny obrońco błota na Górkach. Do ostatniej kropli piany ze wściekłego pyska... Oddal się chybciutko i lecz się na nogi. A co to za wynalazek, ta auto autopsja? Mogę prosić o oświecenie, panie łucuny - kształcuny????
Avatar
LAS / 16 stycznia 2021 r. o 20:42
-9
Szkoda, że nie rozumiesz, jak się ciebie prosi o zaniechanie wycieczek ad personam i spoufalania z osobami, które sobie tego nie życzą
Do ostatniej kropli piany z pyska, Rotmistrz podrabiany...Baba w domu do głosu nie dopuszcza, tylko wałkiem po durnym łbie leje, to na sesje się sam wpraszasz, prawić mundre mundrości i ofiarę losu z siebie robić? A teraz te chamskie nawyki z wpier....ia się nieproszonym tu chcesz przenosić? Miejsca i czas Ci się pomyliły? Jak nie na sesji, to tu chlew będziesz robić? Oddal się szybciutko (przez dobre wychowanie nie napiszę dosłownie) i lecz się na nogi
Znowu opisujesz własne doświadczenia życiowe i wyniki auto autopsji oraz epatujesz nas własnymi problemami? Najwyraźniej za dużo albo za mało było doświadczeń, które opisujesz na forum za przeproszeniem publicznym z własnego życia rodzinnego, zawodowego, społecznego i osobistego.
Znowu opisujesz własne doświadczenia życiowe i wyniki auto autopsji oraz epatujesz nas własnymi problemami? Najwyraźniej za dużo albo za mało było doświadczeń, które opisujesz na forum za przeproszeniem publicznym z własnego życia rodzinnego, zawodowego, społecznego i osobistego. rozwiń
Avatar
Zgredek Edek / 16 stycznia 2021 r. o 20:24
+9
Oo, i jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki natentychmiast czerwono się robi, że oczopląsu można dostać. Z bezsilnej rozpaczy trollo pato odsiecz nadciąga! A mnie to zwisa, powiewa i śmieszy, ta dziecinna zabawa w plebiscyt popularności. Bawcie się dobrze, baj!
Avatar
Zgredek Edek / 16 stycznia 2021 r. o 19:25
+9
srom_K_u z agencji deweloprzydoopASa a 100+ loginach - jak oceniasz kooperację zy38ka
Znowu wszystko ze wszystkim Ci się tenteguje, znaczy pier...i ? Okna, rozumiem już pomyte? To najwyższy czas na nogi się leczyć
Avatar
Monisia / 16 stycznia 2021 r. o 19:22
-9
Błagam,zróbcie coś w ochronie tych jedynych "płuc "pozostających Lublinowi..Taką dużą wycinkę ,bez umiaru -zauważyłam od 3lat.To szok i rozpacz..jak można niszczyć i to taki piękny ,stary drzewostan.Kto dopuszcza do samowolki..Nikogo się nie boją szabrowniki.
HiP0krytyczny "miłośnik zieleni" z dewelo-RAThausu już raz otoczył "troską" inne płuca Lublina - zgodnie z wytycznymi spółki specjalnej troski, a P0dczas jego panowania w Łysogrodzie wychapano ok. 80.000 drzew. Ale niektórzy nadal chcą powierzyć las "opiece" betonowego słoneczka. Gdzie są granice naiwności?
HiP0krytyczny "miłośnik zieleni" z dewelo-RAThausu już raz otoczył "troską" inne płuca Lublina - zgodnie z wytycznymi spółki specjalnej troski, a P0dczas jego panowania w Łysogrodzie wychapano ok. 80.000 drzew. Ale niektórzy nadal chcą powierzyć las "opiece" betonowego słoneczka. Gdzie są granice naiwności? rozwiń
Avatar
Zgredek Edek / 16 stycznia 2021 r. o 19:22
+8
Szkoda, że nie rozumiesz, jak się ciebie prosi o zaniechanie wycieczek ad personam i spoufalania z osobami, które sobie tego nie życzą
Do ostatniej kropli piany z pyska, Rotmistrz podrabiany...Baba w domu do głosu nie dopuszcza, tylko wałkiem po durnym łbie leje, to na sesje się sam wpraszasz, prawić mundre mundrości i ofiarę losu z siebie robić? A teraz te chamskie nawyki z wpier....ia się nieproszonym tu chcesz przenosić? Miejsca i czas Ci się pomyliły? Jak nie na sesji, to tu chlew będziesz robić? Oddal się szybciutko (przez dobre wychowanie nie napiszę dosłownie) i lecz się na nogi
Do ostatniej kropli piany z pyska, Rotmistrz podrabiany...Baba w domu do głosu nie dopuszcza, tylko wałkiem po durnym łbie leje, to na sesje się sam wpraszasz, prawić mundre mundrości i ofiarę losu z siebie robić? A teraz te chamskie nawyki z wpier....ia się nieproszonym tu chcesz przenosić? Miejsca i czas Ci się pomyliły? Jak nie na sesji, to tu chlew będziesz robić? Oddal się szybciutko (przez dobre wychowanie nie napiszę dosłownie) i lecz się na nogi rozwiń
Avatar
Monisia / 16 stycznia 2021 r. o 19:21
-10
Jak pokazuje historia, dewelo-satrapa nic sobie nie robi z żadnych "ustaleń" w ramach "konsultacji społecznych. Wszystko to, co nie pasuje jemu i jego Panom, wyrzuca do kosza, kiedy tylko zgasną światła kamer.
 Ale dalej znajdują się naiwni, którzy chcą z tym urodzonym konfabulatorem współpracować.
Avatar
Monisia / 16 stycznia 2021 r. o 19:20
-13
srom_K_u z agencji deweloprzydoopASa a 100+ loginach - jak oceniasz kooperację zy38ka z waszą wsPÓlną Sprawą, którą jest dewelorozwój? Moim zdaniem takie duo się sprawdza - człowiek z żółtymi papierami ma okazję się uzewnętrznić i otrzymać nagrodę w postaci porcji zielonych łapek, co pomaga mu być może na nogi, a ty dewelo_pies_K_u nie musisz się wysilać pisaniną, ograniczając sie do klepania w łapki.
Avatar
Monisia / 16 stycznia 2021 r. o 19:20
-12
Błagam,zróbcie coś w ochronie tych jedynych "płuc "pozostających Lublinowi..Taką dużą wycinkę ,bez umiaru -zauważyłam od 3lat.To szok i rozpacz..jak można niszczyć i to taki piękny ,stary drzewostan.Kto dopuszcza do samowolki..Nikogo się nie boją szabrowniki.
 Jesli ktoś miałby coś z tym zrobić, to raczej nie będzie to nikt ze Zjednoczonej Partii Dendrofobicznej, a juz szczególnie nie pałająca chorobliwą nienawiścią do drzew kłamliwa dewelo-pluskwa z ratusza.
Avatar
Monisia / 16 stycznia 2021 r. o 19:19
-12
TTak na wszelki wypada przypomnieć, że w czasie "okrągłego stołu" w sprawie czynnej ochrony Górek Czechowskich — podwładni obecnego jeszcze prezydenta naszego miasta malowali zabudowę na kolejnych wierzchowinach. Równolegle w najbardziej atrakcyjny biologicznie teren tego obszaru strefy ESOCh, który miał być użytkiem ekologicznym, zwożono odpady i polewano je nieczystościami nieznanego pochodzenia. W tamtej debacie czas wypowiedzi ograniczono do 3. minut, a i to nie było dotrzymywane w stosunku do tych, którzy artykułowali skuteczne narzędzia do zatrzymania niszczenia naturalnego klimatyzatora, filtra antysmogowego i oazy różnorodności biologicznej dla niemal 340 tysięcznej populacji Lublina. Okrągłe gatki w sprawie lasu Stary były już 3 lata temu...
 Wniosek? Żadnych układów z dewelo-terrorystą!
 Wniosek? Żadnych układów z dewelo-terrorystą! rozwiń