Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 stycznia 2021 r.
11:29

Lublin: Proszą o zwołanie "okrągłego stołu" w sprawie Starego Gaju

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
10 44 A A
(fot. Jacek Szydłowski)

Zwołanie „okrągłego stołu” w sprawie Starego Gaju proponują lubelscy ekolodzy. To odpowiedź na ogłoszony przez Ratusz zamiar uznania części lasu za zespół przyrodniczo-krajobrazowy. O taką decyzję apelują sami ekolodzy, ale przyznają, że potrzeba jeszcze mocniejszej ochrony lasu, więc proponują rozmowy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Uznanie południowo-zachodniego zakątka lasu za zespół przyrodniczo-krajobrazowy zaproponowali działacze Towarzystwa dla Natury i Człowieka. Taki pomysł zgłosili już latem zeszłego roku, ale oficjalne deklaracje władz zaczęły w tej sprawie padać dopiero teraz, gdy o Starym Gaju zrobiło się głośno z powodu wycinek prowadzonych tutaj przez Nadleśnictwo Świdnik. Widok ściętych drzew i zapowiedź kolejnych cięć zaniepokoił mieszkańców tak bardzo, że już ponad 2 tys. osób podpisało petycję przeciw wycinkom, która jednocześnie jest apelem o większą ochronę przyrodniczą dla tego obszaru.

– Zainicjowaliśmy petycję, ponieważ Stary Gaj jest nam wyjątkowo bliski. Jesteśmy mieszkańcami os. Poręba, bywamy w tym lesie przynajmniej raz w tygodniu. Od kilku miesięcy obserwujemy drastyczny wzrost liczby wycinanych drzew – wyjaśnia Kamil Raczyński, inicjator petycji z fundacji Tu i Tam. – Tak, Stary Gaj jest lasem gospodarczym. Nie oznacza to jednak, że należy go traktować jak plantację. W każdy weekend odwiedzają go setki, a może nawet tysiące mieszkańców i mieszkanek naszego miasta. Las ten pełni nieocenione funkcje przyrodnicze, społeczne i ochronne.

W piątek Ratusz zapowiedział działania w sprawie objęcia części lasu większą ochroną. – Zwracam się do Lasów Państwowych z propozycją podjęcia rozmów w sprawie ustanowienia na obszarze lasu Stary Gaj zespołu przyrodniczo-krajobrazowego – informuje prezydent Krzysztof Żuk. – Uważam za konieczne rozszerzenie zakresu ochrony ekosystemu Starego Gaju.

– Bardzo wspieramy tę deklarację i liczymy na to, że władzom miasta nie zabraknie determinacji – komentuje Krzysztof Gorczyca, prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka. – W związku z tą deklaracją przekazaliśmy prezydentowi koncepcję zespołu przyrodniczo-krajobrazowego Lipowa Dolina, którą złożyliśmy w lipcu 2020 w Nadleśnictwie Świdnik.

Wspomniana koncepcja dotyczy odległego od blokowisk zakątka lasu, jego południowo-zachodniej części przy granicy z Zemborzycami Podleśnymi. To obszar zbliżony do granic oddziałów 177 i 178. Oddziały to fragmenty lasu, ich granice są oznaczone niskimi betonowymi słupkami, a widniejące na nich numery to właśnie numery oddziałów.

– Ten fragment Starego Gaju ma charakter wielowiekowego i wielogatunkowego lasu z dużym udziałem dojrzałego drzewostanu ponadstuletniego, dużą liczbą drzew o rozmiarach pomnikowych – wyjaśnia prezes Towarzystwa. W odpowiedzi na jego apele prezydent oznajmia, że przygotowuje dla Rady Miasta projekt uchwały o ustanowieniu zespołu przyrodniczo-krajobrazowego. Aktywiści przekonują, że Stary Gaj wymaga bardziej stanowczych działań.

– Jeśli nawet Rada Miasta uchwali ochronę Lipowej Doliny, nie ochroni to przed masowymi wycinkami reszty kompleksu, który pozostanie zwykłym lasem gospodarczym – ocenia Gorczyca. – Dlatego proponujemy prezydentowi i leśnikom okrągły stół, który wypracuje kompromisowe zasady gospodarki leśnej.

W oświadczeniu prezydenta Żuka pojawia się też wątek… przejęcia Starego Gaju od Lasów Państwowych przez miasto w celu utworzenia tu „miejskiego lasu”. – O formie takiego przejęcia będzie można mówić, jeśli Lasy Państwowe jako właściciel Starego Gaju wyrażą wolę do rozmowy na ten temat – tłumaczy prezydent w dyskusji na Facebooku.

Petycja w sprawie wstrzymania wycinek i zapewnienia ochrony Staremu Gajowi, zamieszczona na portalu naszademokracja.pl, ma być aktywna do końca stycznia. – Po tym terminie przekażemy zebrane podpisy na ręce adresatów – zapowiada Raczyński, który dodaje, że cieszą go prezydenckie deklaracje o podjęciu rozmów z Lasami Państwowymi. – Będziemy uważnie przyglądać się tym i kolejnym krokom.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 44

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Zgredek Edek / 16 stycznia 2021 r. o 11:45
+40
I o to właśnie chodzi. O porozumienie ponad podziałami. O współpracę we właściwie pojmowanym interesie wspólnym, a nie bezsensowne, do niczego nie prowadzące kopanie się po kostkach. Czego i tu na forum zwolenników mamy łohohohoho - albo jeszcze więcej....
Avatar
majormmm / 16 stycznia 2021 r. o 14:29
+37
TTak na wszelki wypada przypomnieć, że w czasie "okrągłego stołu" w sprawie czynnej ochrony Górek Czechowskich — podwładni obecnego jeszcze prezydenta naszego miasta malowali zabudowę na kolejnych wierzchowinach. Równolegle w najbardziej atrakcyjny biologicznie teren tego obszaru strefy ESOCh, który miał być użytkiem ekologicznym, zwożono odpady i polewano je nieczystościami nieznanego pochodzenia. W tamtej debacie czas wypowiedzi ograniczono do 3. minut, a i to nie było dotrzymywane w stosunku do tych, którzy artykułowali skuteczne narzędzia do zatrzymania niszczenia naturalnego klimatyzatora, filtra antysmogowego i oazy różnorodności biologicznej dla niemal 340 tysięcznej populacji Lublina. Okrągłe gatki w sprawie lasu Stary były już 3 lata temu...
 Andrzej, słuchanie twoich offtopicowych wywodów przez dłużej niż 3 minuty to jest istna katorga dla każdego. Wiem co mówię, bo słucham tych bzdetów które notorycznie wygadujesz na sesjach rady miasta. Masz bardzo duże problemy z mówieniem na temat a do tego żyjesz w swoim świecie i widzisz tylko to co chcesz widzieć. Tak swoją drogą bardzo powściągliwie bronisz Starego Gaju przed wycinkami. Jak na zatwardziałego ekologa, twoja bierność jest zadziwiająca, żeby nie napisać że wręcz bardzo podejrzana. Nawet nie chce wiedzieć jak byś się produkował, gdyby te wycinki odbywały się na zlecenie miasta. Aż tak się boisz, że w kościele Tułajew nie poda ci ręki i nie poklepie po plecach? Czy może dopchałeś się wreszcie do koryta i stałeś się jednym z wielu beneficjentów dobrej zmiany?
 Andrzej, słuchanie twoich offtopicowych wywodów przez dłużej niż 3 minuty to jest istna katorga dla każdego. Wiem co mówię, bo słucham tych bzdetów które notorycznie wygadujesz na sesjach rady miasta. Masz bardzo duże problemy z mówieniem na temat a do tego żyjesz w swoim świecie i widzisz tylko to co chcesz widzieć. Tak swoją drogą bardzo powściągliwie bronisz Starego Gaju przed wycinkami. Jak na zatwardziałego ekologa, twoja bierność jest zadziwiająca, żeby nie napisać że wręcz bardzo podejrzana. Nawet nie chce wiedzieć jak... rozwiń
Avatar
Prawdziwie / 16 stycznia 2021 r. o 14:48
+33
Błagam,zróbcie coś w ochronie tych jedynych "płuc "pozostających Lublinowi..Taką dużą wycinkę ,bez umiaru -zauważyłam od 3lat.To szok i rozpacz..jak można niszczyć i to taki piękny ,stary drzewostan.Kto dopuszcza do samowolki..Nikogo się nie boją szabrowniki.
Avatar
Nie_jestem_robotem / 16 stycznia 2021 r. o 14:39
+33
Jak pokazuje historia, dewelo-satrapa nic sobie nie robi z żadnych "ustaleń" w ramach "konsultacji społecznych. Wszystko to, co nie pasuje jemu i jego Panom, wyrzuca do kosza, kiedy tylko zgasną światła kamer. Przystępowanie do jakichkolwiek kolejnych "okrągłych stołów", przy których zasiada ten konfabulator, mija się z celem i skazuje partycypantów ze strony społecznej na odgrywanie roli - mówiąc delikatnie - kwiatka do kożuka.
 Monisia trollu, znowu ci centrala poleci po pensji. Powinno być "POkazuje", "sPOłecznych" i "sPOłecznej". Caps Lock ci szwankuje?
 Monisia trollu, znowu ci centrala poleci po pensji. Powinno być "POkazuje", "sPOłecznych" i "sPOłecznej". Caps Lock ci szwankuje? rozwiń
Avatar
majormmm / 16 stycznia 2021 r. o 15:01
+31
Andrzej, słuchanie twoich offtopicowych wywodów przez dłużej niż 3 minuty to jest istna katorga dla każdego. Wiem co mówię, bo słucham tych bzdetów które notorycznie wygadujesz na sesjach rady miasta
Ach, więc to nie tylko popłuczyny po żołnierzu przeklętym, ale i radny bezradny? Na sesjach nie może sobie pogadać, to tutaj przylazł wypisywać bzdety bez sensu? Snuć opowieści dziwnej treści? Rozumiem, nie mam więcej pytań.
 Nie jest radnym, po prostu nudzi się w życiu i lubi zawracać wszystkim gitarę. Przychodzi na każdą sesję rady miasty i próbuje godzinami monologować nie na temat, żeby potem w internecie się żalić, że mu czas ograniczają. Oczywiście zna się wszystkim i w każdym temacie ma coś do powiedzenia. Jest fachowcem i samozwańczym ekspertem w każdej dziedzinie życia. Nie sprawia mu większego problemu wymądrzanie się i pouczanie księgowych, planistów, murarzy, piekarzy, prawników, lekarzy, artystów, architektów, itp itd. On po prostu wie lepiej i nie ma dyskusji. Aż dziw bierze, że taki omnibus nie tworzy na Wiejskiej jednoosobowego rządu i nie decyduje o najważniejszych sprawach w państwie, albo przynajmniej nie jest prezydentem Lublina. A tak zupełnie poważnie, schizofrenik i narcyz zakochany w sobie do szaleństwa, notorycznie porównujący się do romistrza Pileckiego.
 Nie jest radnym, po prostu nudzi się w życiu i lubi zawracać wszystkim gitarę. Przychodzi na każdą sesję rady miasty i próbuje godzinami monologować nie na temat, żeby potem w internecie się żalić, że mu czas ograniczają. Oczywiście zna się wszystkim i w każdym temacie ma coś do powiedzenia. Jest fachowcem i samozwańczym ekspertem w każdej dziedzinie życia. Nie sprawia mu większego problemu wymądrzanie się i pouczanie księgowych, planistów, murarzy, piekarzy, prawników, lekarzy, artystów, architektów, itp itd. On po prostu wi... rozwiń
Avatar
Zgredek Edek / 16 stycznia 2021 r. o 14:19
+29
Okrągłe gatki w sprawie lasu Stary były już 3 lata temu...
O, to fajnie takie gatki muszą wyglądać. A jeszcze fajniej pewnie się w nich chodzi. A pisałem: do ostatniej kropli piany z pyska....Lecz się na nogi
Avatar
Zgredek Edek / 16 stycznia 2021 r. o 14:33
+25
Jak pokazuje historia, dewelo-satrapa nic sobie nie robi z żadnych "ustaleń" w ramach "konsultacji społecznych
Jak pokazuje historia, pato develo trollownia rusza na żer natychmiast jak się skończy kasiorka na papu. Z czegoś trzeba żyć...A przecież o lesie mowa, nie o budownictwie... Widocznie temat nie ma dla trolli żadnego znaczenia. I minusujcie na wyścigi, mnie to lotto. Bawią mnie te Wasze dziecięce zabawy w rankingi popularności...
Avatar
Zgredek Edek / 16 stycznia 2021 r. o 14:47
+22
Andrzej, słuchanie twoich offtopicowych wywodów przez dłużej niż 3 minuty to jest istna katorga dla każdego. Wiem co mówię, bo słucham tych bzdetów które notorycznie wygadujesz na sesjach rady miasta
Ach, więc to nie tylko popłuczyny po żołnierzu przeklętym, ale i radny bezradny? Na sesjach nie może sobie pogadać, to tutaj przylazł wypisywać bzdety bez sensu? Snuć opowieści dziwnej treści? Rozumiem, nie mam więcej pytań.
Avatar
pepeszownik / 16 stycznia 2021 r. o 15:33
+21
Błagam,zróbcie coś w ochronie tych jedynych "płuc "pozostających Lublinowi..Taką dużą wycinkę ,bez umiaru -zauważyłam od 3lat.To szok i rozpacz..jak można niszczyć i to taki piękny ,stary drzewostan.Kto dopuszcza do samowolki..Nikogo się nie boją szabrowniki.
HiP0krytyczny "miłośnik zieleni" z dewelo-rathausu już raz otoczył "troską" inne płuca Lublina - zgodnie z wytycznymi spółki specjalnej troski, a P0dczas jego panowania w Łysogrodzie wychapano ok. 80.000 drzew. Ale niektórzy nadal chcą powierzyć las "opiece" betonowego słoneczka. Gdzie są granice naiwności?
 Te dewelo-ekolog, Lex Szyszko mówi ci to coś? Pewnie nic, to podpowiem. Od stycznia do czerwca 2017 roku dzięki Lex Szyszko "wychapano" w całym kraju 3 miliony drzew. Z tego 1,5 mln wycięli sami deweloperzy, w ciągu pierwszych dwóch miesięcy działania ustawy-bubla.
 Te dewelo-ekolog, Lex Szyszko mówi ci to coś? Pewnie nic, to podpowiem. Od stycznia do czerwca 2017 roku dzięki Lex Szyszko "wychapano" w całym kraju 3 miliony drzew. Z tego 1,5 mln wycięli sami deweloperzy, w ciągu pierwszych dwóch miesięcy działania ustawy-bubla. rozwiń
Avatar
Zgredek Edek / 16 stycznia 2021 r. o 15:25
+20
Gdzie są granice naiwności?
Cześć Monisia, wielopostaciowy trollu!!! Szybko się przelogowujesz. A okna - już umyte?
Avatar
Zgredek Edek / 16 stycznia 2021 r. o 21:02
+7
Najwyraźniej za dużo albo za mało było doświadczeń, które opisujesz na forum za przeproszeniem publicznym z własnego życia rodzinnego, zawodowego, społecznego i osobistego
No to zdecyduj się na coś, bo znowu bredzisz bez sensu. Rotmistrzu podrabiany, popłuczyno, niezłomny obrońco błota na Górkach. Do ostatniej kropli piany ze wściekłego pyska... Oddal się chybciutko i lecz się na nogi. A co to za wynalazek, ta auto autopsja? Mogę prosić o oświecenie, panie łucuny - kształcuny????
Avatar
LAS / 16 stycznia 2021 r. o 20:42
-9
Szkoda, że nie rozumiesz, jak się ciebie prosi o zaniechanie wycieczek ad personam i spoufalania z osobami, które sobie tego nie życzą
Do ostatniej kropli piany z pyska, Rotmistrz podrabiany...Baba w domu do głosu nie dopuszcza, tylko wałkiem po durnym łbie leje, to na sesje się sam wpraszasz, prawić mundre mundrości i ofiarę losu z siebie robić? A teraz te chamskie nawyki z wpier....ia się nieproszonym tu chcesz przenosić? Miejsca i czas Ci się pomyliły? Jak nie na sesji, to tu chlew będziesz robić? Oddal się szybciutko (przez dobre wychowanie nie napiszę dosłownie) i lecz się na nogi
Znowu opisujesz własne doświadczenia życiowe i wyniki auto autopsji oraz epatujesz nas własnymi problemami? Najwyraźniej za dużo albo za mało było doświadczeń, które opisujesz na forum za przeproszeniem publicznym z własnego życia rodzinnego, zawodowego, społecznego i osobistego.
Znowu opisujesz własne doświadczenia życiowe i wyniki auto autopsji oraz epatujesz nas własnymi problemami? Najwyraźniej za dużo albo za mało było doświadczeń, które opisujesz na forum za przeproszeniem publicznym z własnego życia rodzinnego, zawodowego, społecznego i osobistego. rozwiń
Avatar
Zgredek Edek / 16 stycznia 2021 r. o 20:24
+9
Oo, i jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki natentychmiast czerwono się robi, że oczopląsu można dostać. Z bezsilnej rozpaczy trollo pato odsiecz nadciąga! A mnie to zwisa, powiewa i śmieszy, ta dziecinna zabawa w plebiscyt popularności. Bawcie się dobrze, baj!
Avatar
Zgredek Edek / 16 stycznia 2021 r. o 19:25
+9
srom_K_u z agencji deweloprzydoopASa a 100+ loginach - jak oceniasz kooperację zy38ka
Znowu wszystko ze wszystkim Ci się tenteguje, znaczy pier...i ? Okna, rozumiem już pomyte? To najwyższy czas na nogi się leczyć
Avatar
Monisia / 16 stycznia 2021 r. o 19:22
-9
Błagam,zróbcie coś w ochronie tych jedynych "płuc "pozostających Lublinowi..Taką dużą wycinkę ,bez umiaru -zauważyłam od 3lat.To szok i rozpacz..jak można niszczyć i to taki piękny ,stary drzewostan.Kto dopuszcza do samowolki..Nikogo się nie boją szabrowniki.
HiP0krytyczny "miłośnik zieleni" z dewelo-RAThausu już raz otoczył "troską" inne płuca Lublina - zgodnie z wytycznymi spółki specjalnej troski, a P0dczas jego panowania w Łysogrodzie wychapano ok. 80.000 drzew. Ale niektórzy nadal chcą powierzyć las "opiece" betonowego słoneczka. Gdzie są granice naiwności?
HiP0krytyczny "miłośnik zieleni" z dewelo-RAThausu już raz otoczył "troską" inne płuca Lublina - zgodnie z wytycznymi spółki specjalnej troski, a P0dczas jego panowania w Łysogrodzie wychapano ok. 80.000 drzew. Ale niektórzy nadal chcą powierzyć las "opiece" betonowego słoneczka. Gdzie są granice naiwności? rozwiń
Avatar
Zgredek Edek / 16 stycznia 2021 r. o 19:22
+8
Szkoda, że nie rozumiesz, jak się ciebie prosi o zaniechanie wycieczek ad personam i spoufalania z osobami, które sobie tego nie życzą
Do ostatniej kropli piany z pyska, Rotmistrz podrabiany...Baba w domu do głosu nie dopuszcza, tylko wałkiem po durnym łbie leje, to na sesje się sam wpraszasz, prawić mundre mundrości i ofiarę losu z siebie robić? A teraz te chamskie nawyki z wpier....ia się nieproszonym tu chcesz przenosić? Miejsca i czas Ci się pomyliły? Jak nie na sesji, to tu chlew będziesz robić? Oddal się szybciutko (przez dobre wychowanie nie napiszę dosłownie) i lecz się na nogi
Do ostatniej kropli piany z pyska, Rotmistrz podrabiany...Baba w domu do głosu nie dopuszcza, tylko wałkiem po durnym łbie leje, to na sesje się sam wpraszasz, prawić mundre mundrości i ofiarę losu z siebie robić? A teraz te chamskie nawyki z wpier....ia się nieproszonym tu chcesz przenosić? Miejsca i czas Ci się pomyliły? Jak nie na sesji, to tu chlew będziesz robić? Oddal się szybciutko (przez dobre wychowanie nie napiszę dosłownie) i lecz się na nogi rozwiń
Avatar
Monisia / 16 stycznia 2021 r. o 19:21
-10
Jak pokazuje historia, dewelo-satrapa nic sobie nie robi z żadnych "ustaleń" w ramach "konsultacji społecznych. Wszystko to, co nie pasuje jemu i jego Panom, wyrzuca do kosza, kiedy tylko zgasną światła kamer.
 Ale dalej znajdują się naiwni, którzy chcą z tym urodzonym konfabulatorem współpracować.
Avatar
Monisia / 16 stycznia 2021 r. o 19:20
-13
srom_K_u z agencji deweloprzydoopASa a 100+ loginach - jak oceniasz kooperację zy38ka z waszą wsPÓlną Sprawą, którą jest dewelorozwój? Moim zdaniem takie duo się sprawdza - człowiek z żółtymi papierami ma okazję się uzewnętrznić i otrzymać nagrodę w postaci porcji zielonych łapek, co pomaga mu być może na nogi, a ty dewelo_pies_K_u nie musisz się wysilać pisaniną, ograniczając sie do klepania w łapki.
Avatar
Monisia / 16 stycznia 2021 r. o 19:20
-12
Błagam,zróbcie coś w ochronie tych jedynych "płuc "pozostających Lublinowi..Taką dużą wycinkę ,bez umiaru -zauważyłam od 3lat.To szok i rozpacz..jak można niszczyć i to taki piękny ,stary drzewostan.Kto dopuszcza do samowolki..Nikogo się nie boją szabrowniki.
 Jesli ktoś miałby coś z tym zrobić, to raczej nie będzie to nikt ze Zjednoczonej Partii Dendrofobicznej, a juz szczególnie nie pałająca chorobliwą nienawiścią do drzew kłamliwa dewelo-pluskwa z ratusza.
Avatar
Monisia / 16 stycznia 2021 r. o 19:19
-12
TTak na wszelki wypada przypomnieć, że w czasie "okrągłego stołu" w sprawie czynnej ochrony Górek Czechowskich — podwładni obecnego jeszcze prezydenta naszego miasta malowali zabudowę na kolejnych wierzchowinach. Równolegle w najbardziej atrakcyjny biologicznie teren tego obszaru strefy ESOCh, który miał być użytkiem ekologicznym, zwożono odpady i polewano je nieczystościami nieznanego pochodzenia. W tamtej debacie czas wypowiedzi ograniczono do 3. minut, a i to nie było dotrzymywane w stosunku do tych, którzy artykułowali skuteczne narzędzia do zatrzymania niszczenia naturalnego klimatyzatora, filtra antysmogowego i oazy różnorodności biologicznej dla niemal 340 tysięcznej populacji Lublina. Okrągłe gatki w sprawie lasu Stary były już 3 lata temu...
 Wniosek? Żadnych układów z dewelo-terrorystą!
 Wniosek? Żadnych układów z dewelo-terrorystą! rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 44

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lubelskie: 326 nowych zakażeń koronawirusem. Najwięcej zgonów w pow. zamojskim

Lubelskie: 326 nowych zakażeń koronawirusem. Najwięcej zgonów w pow. zamojskim

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj, że w woj. lubelskim odnotowano 326 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 6 chorych, z czego 1 osoba bez chorób współistniejących

10 099 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarło 114 chorych

10 099 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarło 114 chorych

10 099 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 114 ofiar śmiertelnych - Ministerstwo Zdrowia podało dzisiaj o godz. 10.30 najnowszy raport na temat sytuacji epidemiologicznej w Polsce.

Lubelskie: Poziom wód w rzekach podnosi się przez roztopy? Strażacy monitorują sytuację [zdjęcia]
galeria

Lubelskie: Poziom wód w rzekach podnosi się przez roztopy? Strażacy monitorują sytuację [zdjęcia]

Duży wzrost temperatury spowodował gwałtowne roztopy w rejonie rzek w woj. lubelskim. Strażacy cały czas monitorują sytuację, a dzisiaj sprawdzali stan wody na Krznie i Bugu.

Charakterystyczne dekoracje, sklepowe szyldy oraz koziołek. Projekt "Wzory Lublina"
Magazyn
galeria

Charakterystyczne dekoracje, sklepowe szyldy oraz koziołek. Projekt "Wzory Lublina"

Charakterystyczne rozmieszczenie okien, dekoracje fasad, kształty dachów, sklepowe szyldy, wzory posadzek i kostki brukowej, kogucik, toporek i koziołek: powstała niezwykła kolekcja monochromatycznych wzorów inspirowanych Lublinem – Rozmowa z Tomaszem Smutkiem, lubelskim grafikiem, autorem projektu „Wzory Lublina”

Przedwiośnie w pełni. Dużo słońca w najbliższych dniach, także na wschodzie Polski
Prognoza pogody
film

Przedwiośnie w pełni. Dużo słońca w najbliższych dniach, także na wschodzie Polski

Polska. W ciągu pierwszych dni marca temperatura maksymalna miejscami dojdzie do kilkunastu stopni powyżej zera, ale znajdą się i takie regiony, gdzie nie przekroczy 3 stopni Celsjusza. Będzie pogodne, a nawet słoneczne. W drugiej połowie tygodnia pojawią się opady.

Jako pierwsza stanęła do walki z COVID-19. Kim jest „Jadzia z Sanepidu”?
Reportaż Uwagi! TVN
film

Jako pierwsza stanęła do walki z COVID-19. Kim jest „Jadzia z Sanepidu”?

Jadwiga Caban-Korbas od 30 lat pełniła funkcję dyrektora słubickiego Sanepidu. Zrobiło się o niej głośno, gdy do sieci trafił film z zebrania sztabu zarządzania kryzysowego, gdzie pani Jadwiga mówiła o pierwszym przypadku COVID-19 w Polsce. - Następnego dnia dostałem z samego rana co najmniej kilkanaście telefonów o tym, że mam panią dyrektor natychmiast wyrzucić z pracy – mówi Leszek Bajon, starosta słubicki.

Chełm: Drogowcy łatali, kierowcy przeszkadzali. Interweniowała Straż Miejska

Chełm: Drogowcy łatali, kierowcy przeszkadzali. Interweniowała Straż Miejska

Kilkanaście mandatów nałożonych na najbardziej agresywnych kierowców, jeden zatrzymany pijany kierowca, inny staranował zaporę drogową i uciekł, a kolejny omal nie potrącił lepiącego dziury drogowca. Remont ul. Metalowej w Chełmie zamienił się w koszmar dla pracowników MPRD. Trzeba było wezwać strażników miejskich, żeby poskromili awanturujących się kierowców.

Śmiertelny wypadek w Lublinie. Zginęło dwóch mężczyzn

Śmiertelny wypadek w Lublinie. Zginęło dwóch mężczyzn

Dwóch mężczyzn, obywateli Ukrainy zginęło w wypadku, do którego doszło w nocy z soboty na niedzielę w Lublinie.

Błąd defensywy spowodował, że nie zdobyliśmy punktu. Opinie po meczu Olimpia - Motor

Błąd defensywy spowodował, że nie zdobyliśmy punktu. Opinie po meczu Olimpia - Motor

Nieudany, pierwszy mecz ligowy w 2021 roku w wykonaniu piłkarzy Motoru. Ekipa z Lublina przegrała na wyjeździe z Olimpią Grudziądz 0:1. Jak spotkanie oceniają trenerzy obu drużyn?

Wirusowe hybrydy i szczepionka mozaikowa. "Na pewno groźny jest wariant brytyjski"
Magazyn

Wirusowe hybrydy i szczepionka mozaikowa. "Na pewno groźny jest wariant brytyjski"

U każdej zakażonej osoby podczas namnażania wirusa w komórkach mogą tworzyć się jego odmienne wersje, a konsekwencje tych zmian mogą być różne – Rozmowa z prof. Agnieszką Szuster-Ciesielską z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie.

Chełm. Ukradła kilka butelek whisky. Nie było to jedyne przewinienie 27-latki

Chełm. Ukradła kilka butelek whisky. Nie było to jedyne przewinienie 27-latki

Drogi gust miała 27-latka z Chełma przyłapana na kradzieży przez pracowników supermarketu. Chciała wynieść 4 butelki drogiego alkoholu. Policjanci odebrali jej whisky za 600 zł, ale jak się okazało, nie był to pierwszy raz, gdy kobieta kradła w sklepie.

Piotr Żyła ze złotym medalem mistrzostw świata. "Miałem dzisiaj dobry dzień"
film

Piotr Żyła ze złotym medalem mistrzostw świata. "Miałem dzisiaj dobry dzień"

W sobotę Piotr Żyła po skokach na odległość 105 m i 102,5 m został mistrzem świata na normalnej skoczni (HS106) w Oberstdorfie.

Hetman Zamość – KS Wiązownica 0:3. Fatalny początek meczu

Hetman Zamość – KS Wiązownica 0:3. Fatalny początek meczu

Piłkarze z Zamościa nową rundę rozpoczęli z nowymi nadziejami. Na inaugurację wiosny dostali jednak lekcję od KS Wiązownica. Beniaminek już po 20 minutach prowadził 2:0, a ostatecznie wygrał z Hetmanem 3:0.

Uratowali życie niedoszłej samobójczyni. Jej słowa zaskoczyły policjantów

Uratowali życie niedoszłej samobójczyni. Jej słowa zaskoczyły policjantów

– Policjanci każdego dnia w swojej służbie mają do czynienia z różnymi tragediami ludzkimi. Często są to sytuacje, kiedy życie ludzkie jest zagrożone – przyznaje sierż. szt. Elwira Tadyniewicz z Komendy Powiatowej Policji we Włodawie.

Podhale Nowy Targ – Lewart Lubartów 0:0. Centymetry od zwycięstwa

Podhale Nowy Targ – Lewart Lubartów 0:0. Centymetry od zwycięstwa

W meczu Podhala z Lewartem nie padła żadna bramka. To nie znaczy jednak, że nic nie działo się na boisku w Nowym Targu. Goście od 25 minuty grali w dziesiątkę, ale tuż po przerwie siły się wyrównały. A w samej końcówce piłkarze Tomasza Bednaruka mogli zgarnąć pełną pulę. Zamiast do siatki zaliczyli jednak strzał w poprzeczkę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.