Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 września 2018 r.
20:35

Lublin: Lekarz nie przyjął pacjenta na oddział w szpitalu. Następnego dnia chory zmarł

0 27 A A

Rozpoczął się proces lekarza, który nie przyjął na oddział starszego mężczyzny z zakrzepicą i zapaleniem kolana. Michał B. zalecił pacjentowi okłady z lodu. Dzień później 64-latek zmarł.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nie przyznaję się do winy – oświadczył w poniedzialek przed sądem Michał B. – W dokumentacji, jaką otrzymałem od lekarzy, którzy oceniali pacjenta, nie było informacji o zapaleniu płuc i niewydolności krążenia – dodał i odmówił dalszych wyjaśnień.

Obrońca 33-letniego Michała B. wnioskowała, by jego proces odbywał się za zamkniętymi drzwiami. Tłumaczyła to „ważnym interesem swojego klienta”. Wskazywała, że może on być narażony na „uciążliwości” ze strony kolegów z pracy. Sąd nie zgodził się jednak na wyłączenie jawności.

Michał B. odpowiada za narażenie życia pacjenta. Młody lekarz pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie. W grudniu 2015 r. odmówił przyjęcia na oddział 64-latka z rozwijającą się zakrzepicą. Pacjentowi nie pomogło nawet skierowanie.

Roman W. z Bełżyc cierpiał na nadciśnienie i cukrzycę. Po złamaniu nogi nie poddał się rehabilitacji. Poruszał się o kulach i czekał na wszczepienie endoprotezy kolana. W Wigilię Bożego Narodzenia 2015 r. jego stan nagle się pogorszył. Mężczyzna uskarżał się na duszności i ból. Następnego dnia kolano spuchło. Synowie zawieźli Romana W. do miejscowej przychodni. Tam zdiagnozowano u mężczyzny zapalenie oskrzeli. 64-latek dostał receptę i został odesłany do domu. Ból jednak nie ustępował.

Z akt sprawy wynika, że dwa dni później pacjent dostał skierowanie do szpitala w Bełżycach. Tam lekarze dokładnie go zbadali i zdiagnozowali zapalenie płuc oraz stawu kolanowego. Uznali przy tym, że jest w tak złym stanie, że powinien się leczyć w innym ośrodku. Wypisali mu skierowanie do szpitala w Lublinie.

Roman W. jeszcze tego samego dnia zgłosił się na izbę przyjęć. Zajął się nim 33-letni Michał B. Śledczy ustalili, że lekarz zbadał tylko staw kolanowy pacjenta. Zalecił mu, by unikał chodzenia, leżał z uniesioną nogą i przykładał okłady z lodu. Wypisał podstawowe leki i odesłał 64-latka do domu. Następnego dnia mężczyzna zmarł.

Śledztwo wykazało, że przyczyną śmierci był zator tętnic płucnych i lewego płuca. Było to związane z zakrzepicą w nodze, która rozwijała się w wyniku zmian pourazowych. W sprawie opiniowali biegli z Zakładu Medycy Sądowej w Szczecinie. Ocenili, że lekarze z Bełżyc działali prawidłowo. Błędne było natomiast postępowanie Michała B.

Młody lekarz nie wykonał badań i samodzielnie zdecydował o odesłaniu pacjenta do domu. Zrobił to, choć nie wykluczył zapalenia płuc, kolana i niewydolności krążenia. Nie poprosił też o konsultację dyżurnego ortopedy.

Biegli uznali, że właściwe leczenie zapobiegłoby zatorowi w płucach pacjenta. Podobnego zdania byli także specjaliści z Warszawy. Zwrócili uwagę, że Michał B. jako lekarz bez specjalizacji samodzielnie zdecydował o odesłaniu 64-latka do domu. Zignorował też skierowanie wystawione przez bardziej doświadczonego chirurga.

Biegli nie rozstrzygnęli, czy gdyby Michał B. zachował się inaczej, pacjent z pewnością by przeżył. Lekarz usłyszał więc tylko zarzut dotyczący narażenia życia pacjenta. Grozi mu do 5 lat więzienia. Sprawa wróci na wokandę pod koniec października.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 27

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
lukasz / 24 września 2018 r. o 21:18
+42
97 procent lekarzy to zwykłe konowały. Teraz idąc nawet prywatnie traktują Cię jak śmiecia. Upier..dolić im peensje i ograniczyć prawa. Dno totalne, ale obecni większośc dzisiejszych lekarzy dostawało i zdawało tą medycynę za "połówkę świniaka"
Avatar
Gość / 24 września 2018 r. o 20:41
+40
Jak ten czlowiek ukonczyl medycyne? Brakuje mu nawet podstaw, ale etat jakimś cudem miał.
Avatar
Polonia. / 24 września 2018 r. o 20:57
+36
I co z tego? Żadnych konsekwencji nie będzie jak zawsze. Zaraz okaże się, że to wina pacjenta, bo nie opisał co go boli, a to pielęgniarki, a to że za ciemno miał w pracy. Poziom polskich "rzemieślników" co zwą się lekarzami jest żenująco niski, a dochodzi brak powołania do wykonywania niełatwego zawodu, lenistwo i mamy co mamy.
Avatar
antek / 24 września 2018 r. o 21:07
+29
Podać nazwisko tego nieuka żeby inni pacjenci nie poszli więcej do kogoś takiego..Przecież On nie zna podstaw abecadła lekarskiego
Avatar
Ilo / 24 września 2018 r. o 20:53
+27
On nie ukończył...tatuś badz mamusia ukonczyla
Avatar
Gość / 24 września 2018 r. o 22:21
+21
Takiego gnoja należy jak najszybciej odsunąć od leczenia ludzi.... jak on zdobył dyplom lekarza???
Avatar
zadziwiony / 24 września 2018 r. o 21:08
+17
Poziom polskich "rzemieślników" -nie uwłaczaj rzemieślnikom. Rzemieślnik to człowiek który zna swoje rzemiosło, jak idziesz do stolarza rzemieslnika to robi ci krzesło albo stół. A ten zwący sie lekarzem nie zajął się jak rzemieślnik swoją pracą tylko ją olał.
Avatar
Zezem na wprost / 24 września 2018 r. o 22:28
+16
Kiedy w końcu przestanie jedynie "GROZIĆ" a zacznie się tych konowałów autentycznie i bezapelacyjnie wsadzać. Wyciągają łapska po krotności wynagrodzeń jakie otrzymuje 70% Polaków to i odpowiedzialność niech będzie odpowiednia. Owszem , lekarze sumienni i z wiedzą medyczną powinni zarabiać ale nie byle konował którego tatuś wepchnął do doktorskiej kariery . Posiedzi pięć lat to w tym czasie więcej pacjentów przeżyje niż gdyby pracował w zawodzie - proste i logiczne.
Avatar
Gość / 24 września 2018 r. o 21:06
+12
Ja mialem podobna sprawe z zakrzepica zyl glebokich i wielkim bolem i opuchlizna podudzia.Dwoch naczyniowcow nie rozpoznalo przyczyny tego stanu nogi a ja nie ustapilem i dopiero chirurg w przychodni rejonowej zobaczyl noge i natychmiast skierowal do szpitala ze slowami/jak chcesz zyc to natychmiast bo moze byc za pozno/.Tego samego dnia znalazlem sie w szpitalu i leczono mnie z zakrzepicy.Na moja prosbe a raczej wymuszeniem skierowano mnie na badanie doplerowskie poza szpitalem gdzie potwierdzono zakrzepice zyl glebokich i wowczas bylo jasne co moglo mi grozic po oderwaniu sie zakrzepu.Po wyjsciu ze szpitala leczylem sie pod nadzorem chirurga az do rozpuszczenia sie zakrzepu a leczenie trwalo okolo trzech lat.Widac,ze lekarz popelnil blad odsylajac chorego do domu a nie natychmiast zlecic badanie doplerowskie i byla szansa na uratowanie pacjenta stosujac kroplowke z lekami rozrzedzajacymi krew a wowczas nawet oderwanie zakrzepu byloby mniej grozne dla pacjenta.
Ja mialem podobna sprawe z zakrzepica zyl glebokich i wielkim bolem i opuchlizna podudzia.Dwoch naczyniowcow nie rozpoznalo przyczyny tego stanu nogi a ja nie ustapilem i dopiero chirurg w przychodni rejonowej zobaczyl noge i natychmiast skierowal do szpitala ze slowami/jak chcesz zyc to natychmiast bo moze byc za pozno/.Tego samego dnia znalazlem sie w szpitalu i leczono mnie z zakrzepicy.Na moja prosbe a raczej wymuszeniem skierowano mnie na badanie doplerowskie poza szpitalem gdzie potwierdzono zakrzepice zyl glebokich i wowczas bylo jasn... rozwiń
Avatar
Gość / 24 września 2018 r. o 21:03
+9
choremu człowiekowi zalecił loda?
Avatar
Gość / 25 września 2018 r. o 14:45
-1
Proponuję, przez czas odsiadki tego konowała, całodobowe okłady z lodu.
Avatar
FILUTEK. / 25 września 2018 r. o 14:38
0
umarł człowiek, umarł. trudno ocenić czy gdyby przyjęto go na oddział to by nie umarł. może tak miało być, kiedyś wszyscy umrzemy. szpital przy Kraśnickiej to tylko nazwa. tam dzieją się dziwne sprawy. moja mama trafiła do tego szpitala, następnego dnia zostałem o tym poinformowany. pojechałem, odnalazłem. leży pod kroplówką, jest już przytomna ale nie wie co się stało, co tu robi i jak się tu znalazła. lekarz mówi mi że miała udar mózgu, że straciła przytomność, że nie wyraziła zgody na przeprowadzenie koronarografii. w tym szpitalu pytają o zgodę nieprzytomnego człowieka! wytłumaczyłem mamie sytuację, bo jak oprzytomniała to nikt tego nie zrobił- nie mieli czasu! mama jak zrozumiała o co chodzi to się zgodziła na badanie. ale lekarz nie chciał już zrobić. szpital wojewódzki specjalistyczny przy Kraśnickiej to pomyłka a nie szpital.
umarł człowiek, umarł. trudno ocenić czy gdyby przyjęto go na oddział to by nie umarł. może tak miało być, kiedyś wszyscy umrzemy. szpital przy Kraśnickiej to tylko nazwa. tam dzieją się dziwne sprawy. moja mama trafiła do tego szpitala, następnego dnia zostałem o tym poinformowany. pojechałem, odnalazłem. leży pod kroplówką, jest już przytomna ale nie wie co się stało, co tu robi i jak się tu znalazła. lekarz mówi mi że miała udar mózgu, że straciła przytomność, że nie wyraziła zgody na przeprowadzenie koronarografii. w tym szpitalu pyt... rozwiń
Avatar
Gość / 25 września 2018 r. o 10:55
0
W takim przypadku podanie nazwiska do publicznej wiadomości będzie dla pana dochtora najdotkliwszą karą. Pacjenci będą unikać go jak ognia i dutków nie zarobi
Avatar
bobo / 25 września 2018 r. o 08:19
-2
Wywalać z zawodu na zbity P... będzie mniej rozpaczy mniej żałoby w rodzinach
Avatar
ubawiony / 25 września 2018 r. o 07:43
+3
po komentarzach pięknie widać poziom tego społeczeństwa i nawet ogólną orientację jakichkolwiek zagadnień medycznych, zresztą internetowi eksperci na każdy temat, lubię zawsze te żałosne komentarze to mi poprawia dzień..
Avatar
bjka / 25 września 2018 r. o 07:12
+4
Hahaha teraz wszyscy grzmią "Konował!" "Kto go zatrudnił" "Jak zdał studia??" . A pod komentarzami o strajku rezydentów piszą "Jak nie on to ktoś inny" "Co oni się wygłupiają, przecież rezydenci nie mają żadnej odpowiedzialności" "Za co mają niby dostawać". "Każdy wie, że lekarz dostaje 15 tys/miesiąć". No i macie teraz efekty rezydentury za 1800/rękę. Będą szkolenia, będzie normalna pensja to to i jakość w końcu będzie. Ale najpierw musimy my się zmienić, a raczej smutna poslka mentalność i rzeczywistość.
Hahaha teraz wszyscy grzmią "Konował!" "Kto go zatrudnił" "Jak zdał studia??" . A pod komentarzami o strajku rezydentów piszą "Jak nie on to ktoś inny" "Co oni się wygłupiają, przecież rezydenci nie mają żadnej odpowiedzialności" "Za co mają niby dostawać". "Każdy wie, że lekarz dostaje 15 tys/miesiąć". No i macie teraz efekty rezydentury za 1800/rękę. Będą szkolenia, będzie normalna pensja to to i jakość w końcu będzie. Ale najpierw musimy my się zmienić, a raczej smutna ... rozwiń
Avatar
olo / 25 września 2018 r. o 07:08
0
I płacił człowiek uczciwie składki całe życie..... Tak "system" go "uratował".... dobry system, naprawdę..... pogratulować. Tfu!
Avatar
Banka.na.wszystko / 25 września 2018 r. o 06:53
+4
Nke rozumiem: pacjent po urazie odmówił leczenia a później jak już był bardzo źle jednak nawrócił się na leczenie przez lekarzy?
Avatar
Gość / 25 września 2018 r. o 06:39
+1
Wyp*****ć z zawodu niech idzie do łopaty , tu nie ma odpowoedzialności , jak złamie trzonek to dostanie drugą i za najniszą krajową nauczy się szacunku do pracy i ludzi.
Avatar
Gość / 25 września 2018 r. o 06:32
+3
Nie trzeba być lekarzem aby wiedzieć, że takie objawy u chorego, zwłaszcza po urazie ortopedycznym mogą powodować zakrzepicę. Nawet gdyby takich nie było, ryzyko jest i podanie odpowiednich leków mogłoby zakrzepowi zapobiec. Jest bardzo częsty błąd lekarzy. Przeżyliśmy taki przypadek w rodzinie po operacji pacjenta
Zobacz wszystkie komentarze 27

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zakarpacki smak. Przepisy z wyjątkowej kuchni ukraińskiej
Magazyn

Zakarpacki smak. Przepisy z wyjątkowej kuchni ukraińskiej

W Drohobyczu zakończył się właśnie Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza, a my mamy dla was garść przepisów z zakarpackiej kuchni. Wiera Meniok, która prowadzi festiwal wraz z Grzegorzem Józefczukiem z Lublina, mają dla zaś przepis na zakarpacki bogracz

Kujawiak Stanin jeszcze się nie poddaje

Kujawiak Stanin jeszcze się nie poddaje

Kujawiak Stanin po 13 meczach ma na koncie zaledwie trzy punkty. Jako jedyny zespół w bialskiej klasie okręgowej nie zaliczył też ani jednego zwycięstwa. Wiosna zapowiada się bardzo ciężko, ale drużyna nie zamierza jeszcze rezygnować z walki o utrzymanie.

Jak będą wyglądać wizyty po kolędzie? Odpowiada rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

Jak będą wyglądać wizyty po kolędzie? Odpowiada rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

Nie ma ogólnopolskich wytycznych w sprawie kolędy. Z powodu pandemii wizyty duszpasterskie zostały odwołane, przesunięte na późniejszy czas lub odbędą się w zmienionej formie, w zależności od decyzji biskupa miejsca – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

Spotkanie z Kamilą Janiak w Księgarni Dosłownej
4 grudnia 2020, 18:00

Spotkanie z Kamilą Janiak w Księgarni Dosłownej

W ramach cyklu Seryjni Poeci w Księgarni Dosłownej (Centrum Kultury w Lublinie) odbędzie się spotkanie z Kamilą Janiak. Wydarzenie będzie transmitowane online 4 grudnia o godz. 18 na Facebooku księgarni.

Szpital w Łukowie potrzebuje większych zbiorników tlenu

Szpital w Łukowie potrzebuje większych zbiorników tlenu

Szpital w Łukowie potrzebuje większego zbiornika na tlen. Placówka zakupi dodatkowe aparaty wspomagające funkcje oddechowe i obecne zasoby tlenu nie wystarczą.

Lublin: Będzie więcej miejsca dla kierowców na al. Solidarności

Lublin: Będzie więcej miejsca dla kierowców na al. Solidarności

Zapadła decyzja o otwarciu dla ruchu nieczynnego lewego pasa jezdni, która biegnie od alei Solidarności w stronę al. Warszawskiej i ronda 100-lecia KUL. Zamiast ciągłej linii pojawi się przerywana, ale taka zmiana nie zostanie wprowadzona zbyt prędko. Możliwe, że kierowcy poczekają na nią do wiosny.

JAK ZAOSZCZĘDZIĆ NA ZAKUPACH KOSMETYKÓW

JAK ZAOSZCZĘDZIĆ NA ZAKUPACH KOSMETYKÓW

Higiena, pielęgnacja i dbanie o dobry wygląd przy wykorzystaniu kosmetyków i produktów do makijażu stanowią nieodzowny, a dla wielu osób również szczególnie przyjemny element codziennego życia.

Minister zdrowia wysyła policję na stoki. Będą kontrole

Minister zdrowia wysyła policję na stoki. Będą kontrole

Od najbliższego weekendu będą prowadzone kontrole stoków narciarskich, dotyczące przestrzegania reżimu sanitarnego; jeśli potwierdzą jego naruszenie będę rekomendował zamknięcie stoków - oświadczył w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Głosy Miasta - koncert w Radiu Lublin
4 listopada 2020, 19:00

Głosy Miasta - koncert w Radiu Lublin

W piątek, 4 grudnia o godz. 19 w siedzibie Radia Lublin odbędzie się koncert "Głosy Miasta". Wydarzenie będzie dostępne będzie jedynie w formie streamingu.

Lublin. Ratusz odmówił deweloperowi. Jak chce bloków przy Jałowcowej, może iść do sądu

Lublin. Ratusz odmówił deweloperowi. Jak chce bloków przy Jałowcowej, może iść do sądu

Nie powiodła się deweloperowi próba uzyskania zgody na budynki wielorodzinne przy Jałowcowej. Urząd Miasta odmówił, bo uznał, że bloki nie będą pasowały do otoczenia. Deweloper zaskarżył decyzję, ale przegrał. Teraz pozostaje mu tylko odwołanie do sądu lub rezygnacja z budowy bloków.

Małżeństwo lekarzy osób utonęło na jeziorze Zwiniarz po przewróceniu się łodzi
film

Małżeństwo lekarzy osób utonęło na jeziorze Zwiniarz po przewróceniu się łodzi

Lubawa (woj. warmińsko-mazurskie). Z jeziora Zwiniarz koło Lubawy w woj. warmińsko-mazurskim strażacy wraz z policją wydobyli z wody ciała dwóch osób. Jak się okazało, było to małżeństwo lekarzy z Iławy. Wcześniej ich zaginięcie zgłosiła rodzina. Policja i prokuratura badają okoliczności śmierci 67-latków.

GKS Tychy – Luxiona AZS UMCS Lublin 3:4. Do podium coraz bliżej

GKS Tychy – Luxiona AZS UMCS Lublin 3:4. Do podium coraz bliżej

Luxiona AZS UMCS z kolejnym zwycięstwem w I Lidze Futsalu. Tym razem podopieczni trenera Konrada Tarkowskiego pokonali na wyjeździe GKS Tychy 4:3. Goście wszystkie bramki zdobyli przed przerwą, a kolejnym hattrickiem popisał się Jakub Wankiewicz

Przesyłki niestandardowe – jak najlepiej podejść do pakowania przedmiotów o nietypowych kształtach?

Przesyłki niestandardowe – jak najlepiej podejść do pakowania przedmiotów o nietypowych kształtach?

Jaką przesyłkę można nazwać niestandardową? To zależy od konkretnej firmy kurierskiej, która w regulaminie określa wymiary standardowych paczek. Jeśli przesyłka nie mieści się w podanych wymiarach, można ją uznać za przesyłkę niestandardową. Aby bezpiecznie dotarła do adresata, powinna być odpowiednio zapakowana.

Lubartów. Kierowca busa z pieczywem potrącił rowerzystę. Obaj pijani

Lubartów. Kierowca busa z pieczywem potrącił rowerzystę. Obaj pijani

Siedzący za kierownicą dostawczaka miał ponad 2 promile, a rowerzysta też był pijany.

Mocne rywalki Polek na Mistrzostwach Europy. Do Danii pojadą zawodniczki MKS Perła Lublin
Magazyn

Mocne rywalki Polek na Mistrzostwach Europy. Do Danii pojadą zawodniczki MKS Perła Lublin

W czwartek, 3 grudnia, ruszają mistrzostwa Europy w piłce ręcznej kobiet. Szanse na udział w tej imprezie ma aż 7 zawodniczek MKS Perła Lublin. Biało-Czerwone jadą do Danii głównie po naukę, bo już w fazie grupowej zmierzą się z bardzo silnymi przeciwniczkami