Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 kwietnia 2017 r.
6:36

Lublin: Miasto dzieli pieniądze na zabytki. Kto dostanie wsparcie?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 9 A A
176 tys. złotych miałoby przypaść klasztorowi dominikanów na prace przy frontowej elewacji bazyliki przy Złotej
176 tys. złotych miałoby przypaść klasztorowi dominikanów na prace przy frontowej elewacji bazyliki przy Złotej (fot. Maciej Kaczanowski)

Wstępnie podzielone zostały miejskie dotacje do konserwacji zabytków. W puli jest 600 tys. zł, zaś ponad jedna czwarta tej kwoty ma trafić do zakonu dominikanów na prace przy frontowej elewacji bazyliki. Co jeszcze może wypięknieć dzięki pieniądzom od miasta?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ostatecznie podział pieniędzy zatwierdzić ma Rada Miasta pod koniec kwietnia. Do radnych trafił już wykaz zabytków wraz z konkretnymi kwotami, których przyznanie proponują władze miasta.

– Staramy się zaproponować każdemu równy procent dotacji w stosunku do wartości kosztorysowej prac – mówi Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków. Ratusz chce przyznać pieniądze każdemu, kto złożył wniosek. W efekcie wszyscy mają dostać od miasta kwotę pokrywającą 20 proc. planowanych kosztów prac konserwacyjnych.

Najwięcej, bo ponad 176 tys. złotych miałoby przypaść klasztorowi dominikanów na prace przy frontowej elewacji ich bazyliki przy Złotej. Pieniądze mają być spożytkowane na „konserwację i restaurację dekoracji plastyczno-architektonicznej oraz stolarki drzwiowej i okiennej”.

Nie do przeoczenia mają być efekty prac przy kościele kapucynów przy Krakowskim Przedmieściu, bo tu odnawiana będzie elewacja od strony pl. Litewskiego oraz klasztorne ogrodzenie, na co miasto chce przeznaczyć prawie 73 tys. zł. Tuż obok wypięknieć ma fasada prywatnej kamienicy przy Kapucyńskiej 6, a na ten cel Ratusz ma zamiar przekazać ponad 42 tys. zł.

Pieniądze od miasta mają ułatwić również prace w urokliwym kościele św. Jakuba Apostoła przy Głuskiej, który w zeszłym roku był najhojniej obdarowanym przez miasto zabytkiem, bo dostał wówczas ponad 110 tys. zł.

– Dzięki temu zrobiliśmy m.in. prezbiterium, sufit do gzymsów. Pieniądze wydaliśmy, teraz czekamy na następne – mówi ks. Zbigniew Pietrzela, proboszcz parafii. W tym roku ma otrzymać nieco ponad 40 tys. zł dotacji, a do tego kolejne 2 tys. zł ze swojej rezerwy chce dorzucić Rada Dzielnicy Głusk.

– Wybierzemy jakiś fragment polichromii do konserwacji, żeby dobrze spożytkować dotację – zapowiada proboszcz, który szuka pieniędzy gdzie się da, bo potrzeb jest sporo. – Ogrodzenie cmentarza, ogrodzenie wokół kościoła też się sypie. Takie są uroki starości zabytków.

Zabytki sakralne stanowią większość obiektów, których konserwację chce dofinansować samorząd Lublina. Na liście jest remont w Zespole Klasztornym Sióstr Brygidek przy ul. Narutowicza 8 (miasto oferuje 50 tys. zł), konserwacja drewnianej i rzeźbionej ambony w kościele przy Narutowicza 6 (miasto proponuje 36 tys. zł), kolejny etap renowacji ogrodzenia wokół obiektów kurii przy Wyszyńskiego (33 tys. zł), czy wreszcie prace przy obrazie „Koronacja Matki Boskiej” w karmelickim kościele przy Świętoduskiej.

Dotacje mają też pomóc w renowacji prywatnych kamienic. Poza wspomnianym już budynkiem przy Kapucyńskiej, miasto ma dofinansować też prace projektowe dotyczące dawnego hangaru przy Wrońskiej (30 tys. zł), wymianę drzwi i okien w kamienicy z oficyną przy Staszica 7 (kwotą 9 tys. zł) i przy Rynku 5 (1,2 tys. zł) oraz konserwację belek stropowych w jednym z pomieszczeń w kamienicy przy Rynku 6.

Głosowanie zatwierdzające ten podział pieniędzy ma się odbyć w Radzie Miasta 27 kwietnia.

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 18 kwietnia 2017 o 23:54
0
pewnie żydzi dostaną naszą kasę bo teraz nic w Lublinie innego się nie robi tylko promuje judaszowe plemie
Avatar
25lipiec1961 / 18 kwietnia 2017 o 13:12
0
Czy ta kamienica obok kościoła nie potrzebuje bardziej odnowy czy remontu , niż fasada kościoła Dominikanów. To jakiś absurd!!!!! Ten fundusz powinien nazywać się kościelny !!!! Tysiąące na kościoły, klasztory, ambony, a na zabytki miejskie, tysiąc, dwa tysiące !!!!! To jakaś IRONIA albo KPINA!!!!!!!!!! Gdzie my żyjemy ????? Czy to jeszcze Polska wolnych obywateli ????? Bardzo wątpię .,
Avatar
Gość / 18 kwietnia 2017 o 12:29
0
A może księża sprzedadzą swoje Mercedesy , Audice i inne i zdobyte pieniądze zainwestują w remont kościołów???
Avatar
Gość / 18 kwietnia 2017 o 10:26
0
Dlaczego tak mało pan Żuk przeznacza na remonty starego miasta i Lubartowskiej ??!!!
Avatar
Gość / 18 kwietnia 2017 o 10:23
0
Niech remontują te obdrapane kamienice
Avatar
Gość / 18 kwietnia 2017 o 09:29
0
Kraków ma oddzielny Narodowy Fundusz Remontu Zabytków. Na mój gust to już bardzo zamożne miasto jest, a Rząd jeszcze im więcej pieniędzy przelewa. Powinniśmy wystąpić do Sądu i zaskarżyc Radę Ministrów za faworyzowanie Krakowa w kwestii Funduszy na Zabytki. Dla Krakowa szykują dodatkowo jeszcze Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.... Zachód Polski jest faworyzowany, a my tu między Wisłą a Bugiem, wszystko musimy robić własnym sumptem, samowystarczalnośc jak w Texasie. Jako przedstawiciele 700-letniego grodu o duzym impakcie na kulturę MUSIMY: Zaskażrzyć Rząd za brak Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Lublina.
Kraków ma oddzielny Narodowy Fundusz Remontu Zabytków. Na mój gust to już bardzo zamożne miasto jest, a Rząd jeszcze im więcej pieniędzy przelewa. Powinniśmy wystąpić do Sądu i zaskarżyc Radę Ministrów za faworyzowanie Krakowa w kwestii Funduszy na Zabytki. Dla Krakowa szykują dodatkowo jeszcze Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.... Zachód Polski jest faworyzowany, a my tu między Wisłą a Bugiem, wszystko musimy robić własnym sumptem, samowystarczalnośc jak w Texasie. Jako przedstawiciele 700-letniego grodu o duzym impakcie na ku... rozwiń
Avatar
Gość / 18 kwietnia 2017 o 09:26
0
Nóż się w kieszeni otwiera. Jakim prawem z publicznych pieniędzy, finansowane są remonty prywatnych budynków? Niech wierni robią zrzutę i płacą za te przekręty. Podatki powinny iść na cele publiczne, których nawet nie będę wymieniał, bo jest ich zbyt wiele.
Avatar
Gość / 18 kwietnia 2017 o 08:27
0
Fenomen renowacji Starego Miasta w okresie przedwojennym i powojennym - ku większej wyobraźni władz Lublina i jego mieszkańców: 1. W kwietniu 1935 r. powołano Radę Artystyczną Miasta Lublina – jako „ciało opiniodawcze i doradcze władz miejskich w sprawach dotyczących zabytków i artystycznego wyglądu miasta”. W skład Rady Artystycznej weszli artyści plastycy, architekci, ludzie oświaty i kultury, a ponadto – z racji pełnionego urzędu – konserwator zabytków okręgu lubelskiego oraz naczelnik miejskiego Wydziału Budowlanego. Rada Artystyczna szczególną uwagę poświęciła Staremu Miastu – widziano potrzebę jego skanalizowania, poprawy nawierzchni ulic, a także odrestaurowania fasad istniejących domów. 2. W 1937 r. podjęto prace renowacyjne przy 38 kamienicach, spośród 160, jakie przeznaczono do renowacji. Wycięto drzewa wokół trybunału, nasadzone w czasach carskich, które „raczej szpeciły, niż dekorowały”. 3. W 1938 r. powołano Komisję Konserwatorską pod przewodnictwem dra Józefa Dutkiewicza. Kierownikiem robót konserwatorskich został inż. Ignacy Kędzierski, a technikiem budowlanym – Ignacy Gnyś. Jednym z zadań były fasady lubelskich kamienic. Postanowiono rozebrać szpecące i „ahistoryczne” balkony i okiennice, przerobić niektóre otwory okienne i wejściowe, odbić stare tynki w celu wydobycia na wierzch dawnych podziałów, zamurowanych otworów i detali architektonicznych. Zadecydowano o pomalowaniu fasad w żywych kolorach, które zlecono uczniom lubelskiej Szkoły Malarskiej „za minimalnym wynagrodzeniem”. Zadania realizowano mimo oporu właścicieli kamienic, zwłaszcza w sprawie likwidacji balkonów. Komisja Konserwatorska, w obawie o byle jaki remont przez właścicieli kamienic, sama dostarczyła materiały i farby oraz majstrów budowlanych, a właścicieli obciążyła kosztami! 4. Ozdobiono kamienice sgraffitowymi malowidłami. Sprowadzono artystę – malarza Felicjana Szczęsnego Kowalskiego z warszawskiej ASP, nadzorującego dekoracje wykonywane przez jego asystenta Jana Wodyńskiego (na 6 kamienicach) i studenta Borysa Borkowskiego (na 2 kamienicach). Na trzech kamienicach wykonywano dekoracje mimo oporu ich właścicieli i na ich koszt! 5. W 1939 r. dobudowano trzecie piętro kamienicy Konopniców (Rynek 12) oraz wykonano ozdobną attykę – według projektów architekta Czesława Dorii-Dernałowicza. Zostały też wykonane reliefy – medaliony na kamienicy Klonowica (Rynek 2). Wojna przerwała gigantyczne przedsięwzięcie artystyczno-konserwatorskie. 6. Na skutek bardzo poważnych zniszczeń miasta w czasie wojny – w czasie bombardowań zostało zniszczone w Lublinie 294 budynki, w tym katedra, ratusz i Brama Krakowska, a na Starym Mieście – 41 budynków, m.in. te, które były odrestaurowane tuż przed wojną. 7. Po wojnie, spośród przedwojennych dekoracji zachowały się one tylko na kamienicy Klonowica. W 1954 r., z okazji 10-lecia PKWN, Lublin – rodzinne miasto Bieruta, szykował się do centralnych uroczystości. Staromiejskie kamienice restaurowano z wielkim rozmachem, ściągając do tego celu ekipy budowlane z całej Polski. Efektem tego było odnowienie fasad 49 kamienic, na pięciu z nich postawiono attyki, a 30 kamienic udekorowano reliefami i freskami. Zrekonstruowano również Bramę Rybną, rozebraną w 1863 r. W ramach wielkiej akcji odnowy lubelskiego Starego Miasta w 1954 r., najciekawiej wyglądała dekoracja na kamienicy Chociszewskiej (Rynek 6), gdzie dobudowano piętro z ozdobną attyką i wykonano reliefy. Autorami tej neorenesansowej dekoracji było małżeństwo – Helena i Leon Grześkiewiczowie (wnikliwe oko dostrzeże na kamienicy rok 1954). Inne dekoracje wykonywali Halina i Leon Michalscy, Piotr Wollenberg, Janusz Strzałecki i Maria Rostkowska. 8. Mimo podziwianej przez turystów kamienicy Rynek 6 i innych kamienic w rynku, będących stylizacją historyczną (tak, jak kamienice przy Placu Zamkowym), to niestety wiele prac wykonano wtedy „na pokaz”, jak to w PRL - bardzo powierzchownie, by dekoracje lśniły na komunistyczny jubileusz. Metoda komunistycznego „klajstrowania” wychodziła po latach. 9. Kończąc – zadaję pytanie? – czy czasy tuż po wielkim kryzysie ekonomicznym pierwszej połowy lat trzydziestych były dla Lublina łaskawsze, niż obecnie? Czy czasu siermiężnego PRL-u, tuż po wojnie były dla nas łaskawsze niż obecnie? Czy można było wtedy zrobić tanio? – można było! Czy można było wtedy działać fachowo, systematycznie i skutecznie? – można było! Dlaczego Sandomierz i Warszawa mają uregulowane sprawy własnościowe, w tym mienia pożydowskiego, dlaczego tam dachy kamienic mają estetyczną dachówkę, kamienice mają estetyczne i zadbane fasady, a Lublin – nie? BO TAM SĄ GOSPODARZE Z PRAWDZIWEGO ZDARZENIA, A TU W LUBLINIE – NIE! (Jeden znajomy z Fb, znany lubelski polityk, wyraził mi się prywatnie, że: „Lublin nie ma szczęścia do gospodarzy”). 10. Gdzie indziej można pozyskiwać środki unijne na renowację obiektów, można stosować system dotacji, ulg w podatkach. Można stosować inne metody przekonywania właścicieli do renowacji obiektów – ALE TYLKO TEGO TRZEBA CHCIEĆ! Rada Artystyczna Miasta Lublina z 1935 r. nie wybierała sobie „rodzynek z ciasta”, jak to robi obecnie Urząd Miasta w ramach tzw. rewitalizacji, tylko systematycznie BRAŁA SIĘ ZA WSZYSTKIE OBIEKTY! - dom po domu! Tej artystycznej wizji i wyobraźni życzę obecnym i przyszłym (mam nadzieję, że lepszym) władzom Lublina oraz wszystkim jego mieszkańcom. Wojciech Górski
Fenomen renowacji Starego Miasta w okresie przedwojennym i powojennym - ku większej wyobraźni władz Lublina i jego mieszkańców: 1. W kwietniu 1935 r. powołano Radę Artystyczną Miasta Lublina – jako „ciało opiniodawcze i doradcze władz miejskich w sprawach dotyczących zabytków i artystycznego wyglądu miasta”. W skład Rady Artystycznej weszli artyści plastycy, architekci, ludzie oświaty i kultury, a ponadto – z racji pełnionego urzędu – konserwator zabytków okręgu lubelskiego oraz naczelnik miejskiego Wydziału Budowlanego. Rada Artystyczna szc... rozwiń
Avatar
Gość / 18 kwietnia 2017 o 08:10
0
tak jak przypuszczałem, większość i tak zgarnie mafijna łnstytucja...
Avatar
Gość / 18 kwietnia 2017 o 23:54
0
pewnie żydzi dostaną naszą kasę bo teraz nic w Lublinie innego się nie robi tylko promuje judaszowe plemie
Avatar
25lipiec1961 / 18 kwietnia 2017 o 13:12
0
Czy ta kamienica obok kościoła nie potrzebuje bardziej odnowy czy remontu , niż fasada kościoła Dominikanów. To jakiś absurd!!!!! Ten fundusz powinien nazywać się kościelny !!!! Tysiąące na kościoły, klasztory, ambony, a na zabytki miejskie, tysiąc, dwa tysiące !!!!! To jakaś IRONIA albo KPINA!!!!!!!!!! Gdzie my żyjemy ????? Czy to jeszcze Polska wolnych obywateli ????? Bardzo wątpię .,
Avatar
Gość / 18 kwietnia 2017 o 12:29
0
A może księża sprzedadzą swoje Mercedesy , Audice i inne i zdobyte pieniądze zainwestują w remont kościołów???
Avatar
Gość / 18 kwietnia 2017 o 10:26
0
Dlaczego tak mało pan Żuk przeznacza na remonty starego miasta i Lubartowskiej ??!!!
Avatar
Gość / 18 kwietnia 2017 o 10:23
0
Niech remontują te obdrapane kamienice
Avatar
Gość / 18 kwietnia 2017 o 09:29
0
Kraków ma oddzielny Narodowy Fundusz Remontu Zabytków. Na mój gust to już bardzo zamożne miasto jest, a Rząd jeszcze im więcej pieniędzy przelewa. Powinniśmy wystąpić do Sądu i zaskarżyc Radę Ministrów za faworyzowanie Krakowa w kwestii Funduszy na Zabytki. Dla Krakowa szykują dodatkowo jeszcze Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.... Zachód Polski jest faworyzowany, a my tu między Wisłą a Bugiem, wszystko musimy robić własnym sumptem, samowystarczalnośc jak w Texasie. Jako przedstawiciele 700-letniego grodu o duzym impakcie na kulturę MUSIMY: Zaskażrzyć Rząd za brak Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Lublina.
Kraków ma oddzielny Narodowy Fundusz Remontu Zabytków. Na mój gust to już bardzo zamożne miasto jest, a Rząd jeszcze im więcej pieniędzy przelewa. Powinniśmy wystąpić do Sądu i zaskarżyc Radę Ministrów za faworyzowanie Krakowa w kwestii Funduszy na Zabytki. Dla Krakowa szykują dodatkowo jeszcze Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.... Zachód Polski jest faworyzowany, a my tu między Wisłą a Bugiem, wszystko musimy robić własnym sumptem, samowystarczalnośc jak w Texasie. Jako przedstawiciele 700-letniego grodu o duzym impakcie na ku... rozwiń
Avatar
Gość / 18 kwietnia 2017 o 09:26
0
Nóż się w kieszeni otwiera. Jakim prawem z publicznych pieniędzy, finansowane są remonty prywatnych budynków? Niech wierni robią zrzutę i płacą za te przekręty. Podatki powinny iść na cele publiczne, których nawet nie będę wymieniał, bo jest ich zbyt wiele.
Avatar
Gość / 18 kwietnia 2017 o 08:27
0
Fenomen renowacji Starego Miasta w okresie przedwojennym i powojennym - ku większej wyobraźni władz Lublina i jego mieszkańców: 1. W kwietniu 1935 r. powołano Radę Artystyczną Miasta Lublina – jako „ciało opiniodawcze i doradcze władz miejskich w sprawach dotyczących zabytków i artystycznego wyglądu miasta”. W skład Rady Artystycznej weszli artyści plastycy, architekci, ludzie oświaty i kultury, a ponadto – z racji pełnionego urzędu – konserwator zabytków okręgu lubelskiego oraz naczelnik miejskiego Wydziału Budowlanego. Rada Artystyczna szczególną uwagę poświęciła Staremu Miastu – widziano potrzebę jego skanalizowania, poprawy nawierzchni ulic, a także odrestaurowania fasad istniejących domów. 2. W 1937 r. podjęto prace renowacyjne przy 38 kamienicach, spośród 160, jakie przeznaczono do renowacji. Wycięto drzewa wokół trybunału, nasadzone w czasach carskich, które „raczej szpeciły, niż dekorowały”. 3. W 1938 r. powołano Komisję Konserwatorską pod przewodnictwem dra Józefa Dutkiewicza. Kierownikiem robót konserwatorskich został inż. Ignacy Kędzierski, a technikiem budowlanym – Ignacy Gnyś. Jednym z zadań były fasady lubelskich kamienic. Postanowiono rozebrać szpecące i „ahistoryczne” balkony i okiennice, przerobić niektóre otwory okienne i wejściowe, odbić stare tynki w celu wydobycia na wierzch dawnych podziałów, zamurowanych otworów i detali architektonicznych. Zadecydowano o pomalowaniu fasad w żywych kolorach, które zlecono uczniom lubelskiej Szkoły Malarskiej „za minimalnym wynagrodzeniem”. Zadania realizowano mimo oporu właścicieli kamienic, zwłaszcza w sprawie likwidacji balkonów. Komisja Konserwatorska, w obawie o byle jaki remont przez właścicieli kamienic, sama dostarczyła materiały i farby oraz majstrów budowlanych, a właścicieli obciążyła kosztami! 4. Ozdobiono kamienice sgraffitowymi malowidłami. Sprowadzono artystę – malarza Felicjana Szczęsnego Kowalskiego z warszawskiej ASP, nadzorującego dekoracje wykonywane przez jego asystenta Jana Wodyńskiego (na 6 kamienicach) i studenta Borysa Borkowskiego (na 2 kamienicach). Na trzech kamienicach wykonywano dekoracje mimo oporu ich właścicieli i na ich koszt! 5. W 1939 r. dobudowano trzecie piętro kamienicy Konopniców (Rynek 12) oraz wykonano ozdobną attykę – według projektów architekta Czesława Dorii-Dernałowicza. Zostały też wykonane reliefy – medaliony na kamienicy Klonowica (Rynek 2). Wojna przerwała gigantyczne przedsięwzięcie artystyczno-konserwatorskie. 6. Na skutek bardzo poważnych zniszczeń miasta w czasie wojny – w czasie bombardowań zostało zniszczone w Lublinie 294 budynki, w tym katedra, ratusz i Brama Krakowska, a na Starym Mieście – 41 budynków, m.in. te, które były odrestaurowane tuż przed wojną. 7. Po wojnie, spośród przedwojennych dekoracji zachowały się one tylko na kamienicy Klonowica. W 1954 r., z okazji 10-lecia PKWN, Lublin – rodzinne miasto Bieruta, szykował się do centralnych uroczystości. Staromiejskie kamienice restaurowano z wielkim rozmachem, ściągając do tego celu ekipy budowlane z całej Polski. Efektem tego było odnowienie fasad 49 kamienic, na pięciu z nich postawiono attyki, a 30 kamienic udekorowano reliefami i freskami. Zrekonstruowano również Bramę Rybną, rozebraną w 1863 r. W ramach wielkiej akcji odnowy lubelskiego Starego Miasta w 1954 r., najciekawiej wyglądała dekoracja na kamienicy Chociszewskiej (Rynek 6), gdzie dobudowano piętro z ozdobną attyką i wykonano reliefy. Autorami tej neorenesansowej dekoracji było małżeństwo – Helena i Leon Grześkiewiczowie (wnikliwe oko dostrzeże na kamienicy rok 1954). Inne dekoracje wykonywali Halina i Leon Michalscy, Piotr Wollenberg, Janusz Strzałecki i Maria Rostkowska. 8. Mimo podziwianej przez turystów kamienicy Rynek 6 i innych kamienic w rynku, będących stylizacją historyczną (tak, jak kamienice przy Placu Zamkowym), to niestety wiele prac wykonano wtedy „na pokaz”, jak to w PRL - bardzo powierzchownie, by dekoracje lśniły na komunistyczny jubileusz. Metoda komunistycznego „klajstrowania” wychodziła po latach. 9. Kończąc – zadaję pytanie? – czy czasy tuż po wielkim kryzysie ekonomicznym pierwszej połowy lat trzydziestych były dla Lublina łaskawsze, niż obecnie? Czy czasu siermiężnego PRL-u, tuż po wojnie były dla nas łaskawsze niż obecnie? Czy można było wtedy zrobić tanio? – można było! Czy można było wtedy działać fachowo, systematycznie i skutecznie? – można było! Dlaczego Sandomierz i Warszawa mają uregulowane sprawy własnościowe, w tym mienia pożydowskiego, dlaczego tam dachy kamienic mają estetyczną dachówkę, kamienice mają estetyczne i zadbane fasady, a Lublin – nie? BO TAM SĄ GOSPODARZE Z PRAWDZIWEGO ZDARZENIA, A TU W LUBLINIE – NIE! (Jeden znajomy z Fb, znany lubelski polityk, wyraził mi się prywatnie, że: „Lublin nie ma szczęścia do gospodarzy”). 10. Gdzie indziej można pozyskiwać środki unijne na renowację obiektów, można stosować system dotacji, ulg w podatkach. Można stosować inne metody przekonywania właścicieli do renowacji obiektów – ALE TYLKO TEGO TRZEBA CHCIEĆ! Rada Artystyczna Miasta Lublina z 1935 r. nie wybierała sobie „rodzynek z ciasta”, jak to robi obecnie Urząd Miasta w ramach tzw. rewitalizacji, tylko systematycznie BRAŁA SIĘ ZA WSZYSTKIE OBIEKTY! - dom po domu! Tej artystycznej wizji i wyobraźni życzę obecnym i przyszłym (mam nadzieję, że lepszym) władzom Lublina oraz wszystkim jego mieszkańcom. Wojciech Górski
Fenomen renowacji Starego Miasta w okresie przedwojennym i powojennym - ku większej wyobraźni władz Lublina i jego mieszkańców: 1. W kwietniu 1935 r. powołano Radę Artystyczną Miasta Lublina – jako „ciało opiniodawcze i doradcze władz miejskich w sprawach dotyczących zabytków i artystycznego wyglądu miasta”. W skład Rady Artystycznej weszli artyści plastycy, architekci, ludzie oświaty i kultury, a ponadto – z racji pełnionego urzędu – konserwator zabytków okręgu lubelskiego oraz naczelnik miejskiego Wydziału Budowlanego. Rada Artystyczna szc... rozwiń
Avatar
Gość / 18 kwietnia 2017 o 08:10
0
tak jak przypuszczałem, większość i tak zgarnie mafijna łnstytucja...
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina w Centrum Historii Sportu [zdjęcia]
galeria

Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina w Centrum Historii Sportu [zdjęcia] 1 0

Wernisaż wystawy "Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina" odbył się w środę w Centrum Historii Sportu w Lublinie.

Lubelskie wojsko sprzedaje stary sprzęt. Co można kupić? [zdjęcia]
galeria

Lubelskie wojsko sprzedaje stary sprzęt. Co można kupić? [zdjęcia] 19 4

Tarpany, ciężarówki star z chłodniami i inne wojskowe skarby czekają na chętnych w ostatnim w te wakacje przetargu Agencji Mienia Wojskowego, która zarabia w ten sposób na modernizację polskiej armii.

Pan Janusz jedzie dla Bianki. Spotyka życzliwych ludzi

Pan Janusz jedzie dla Bianki. Spotyka życzliwych ludzi 0 1

Janusz Kobyłka jedzie dookoła Polski dla chorej Bianki. W trasę wyruszył z Lubartowa 30 czerwca. Wczoraj był już Lubuskiem. Do domu wróci w połowie sierpnia

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"?
galeria
film

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"? 17 9

Przed Bramą Krakowską zaczęły się prace przy zabezpieczaniu studni odkrytej podczas wymiany nawierzchni pl. Łokietka. Betonowy krąg ma wzmocnić konstrukcję i umożliwić późniejsze zamontowanie „okna czasu”, przez które zajrzymy w 22-metrową otchłań. Już w czwartek możemy poznać szczegóły tej nowej atrakcji.

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony 10 7

Po wtorkowej blokadzie rolników, inspekcja weterynaryjna wstrzymała akcję wybijania świń w miejscowości Dawidy (gm. Jabłoń).

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018 1 0

Co Gdzie Kiedy. Można już kupić bilety na wydarzenia 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który zaczyna się 28 lipca.

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem 29 14

Z białego sera ciekła granatowa serwatka, obiecywane przez jadłospis masło leżało w magazynie, a na talerzach lądowała margaryna, zaś żółty ser wcale nie był serem. Na takie ciekawostki natknęli się kontrolerzy w firmach dostarczających posiłki m.in. do szkół, przedszkoli, żłobków oraz szpitala.

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1 7 0

Wisła Puławy wygrała w środę z Chełmianką 2:1. W sobotę podopieczni Jacka Magnuszewskiego zagrają w Kozienicach z tamtejszą Energią. Mecz rozpocznie się o godz. 11

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku 19 4

Emperia, czyli właściciel ogólnopolskiej sieci supermarketów Stokrotka, nie musi płacić około 200 milionów złotych podatku – uznał we wtorek Wojewódzki Sądu Administracyjny w Warszawie i uchylił decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej.

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki?

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki? 3 0

Piłkarze ze Świdnika mają za sobą mecz kontrolny z kolejnym mocnym rywalem. W sobotę przegrali z Radomiakiem 0:2, a w środę zremisowali bezbramkowo z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej
9 września 2018, 19:00

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej 3 0

Co Gdzie Kiedy. 9 września o godz. 19 w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) wystąpi legenda polskiej sceny muzycznej - Urszula Dudziak. Artystka wystąpi z koncertem pt. Wyśpiewam wam więcej.

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia]
galeria

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia] 13 3

Karolina Wojtiuk, która została pierwszą wicemiss Lubelszczyzny 2018, będzie reprezentować nasze województwo podczas gali finałowej Miss Polski 2018. Impreza odbędzie się w grudniu w Krynicy Zdroju.

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny 0 1

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny. Władze miasta udzieliły już pozwolenia na budowę.

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy 19 0

3 lipca w Kocku (pow. lubartowski) zaginęła Maria Krystyna Nowicka.

Wyprzedzał ciągnik z dwoma przyczepami. Wtedy traktorzysta zaczął skręcać

Wyprzedzał ciągnik z dwoma przyczepami. Wtedy traktorzysta zaczął skręcać 16 2

We wtorek wieczorem w miejscowości Podhorce (pow. tomaszowski) ciągnik rolniczy zderzył się z motorowerem.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!